AKKERTJES SPORT. KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. LANDROUW. beschermt Ui INGEZONDEN STUKKEN. WALCHEREN. DE 100-JARIGE KERK TE WESTKAPELLE, Een herdenkingspredikatie, HANDSCHRIFT EN KARAKTER. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0.D, Opheffing kantoor dir, belast., invoerr. en accijnzen, ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.B. DE BURGEMEESTER VAN EEDE GEÏNSTALLEERD. Voetbal. Z. V. B. 1.165.000 tegen een koers van uitgifte van 99 pet., bij acclamatie aangenomen Kinderdoodslag. Coöp. Suikerfabriek en Raffinaderij Dinteloord. 'n "Akkertje Als '1 gure weer U koud en rillerig doet thuis komen en vt»or 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doet vreezen, neem dan voor 't naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkomt dan veel narigheid en staal morgen gezond en prettig opl Product Griep, rheumatische pijnen* Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz.' Per 12 st. 52 ci. Zakdoosje 20 et' AKKER.CACHETS DE OPHEFFING VAN KATTENDIJKE Vele ingezetenen van de gemeenten Kattendijke. GEVAARLIJKE EN OVERTOLLIGE BEPLANTING, P. Ploegaert. HET WERKLOOZENVRAAGSTÜX. rede uit, Spr, deelde mede dat de bur gemeester door drukke bezigheden was ▼erhinderd hier tegenwoordig te zijn,. Namens B. en W. betuigde spr. zijn warme sympathie voor de gedachten die aan een tentoonsteling als deze ten grondslag liggen. Helaas is voor velen de Bijbel nog onbekend. En toch is zoo waar wat Walter Scott op zijn sterfbed zei, dat er maar één Boek is. Veel heeft het N. B. G. in de 120 ja ren van zijn bestaan gedaan aan verta len, drukken en verspreiden van den Bijbel. Het is een arbeid die onze hoog ste waardeering waard is. Deze ten toonstelling geeft een indruk van dat veelomvattende werk. Met de bede dat Gods zegen op haar moge rusten ver klaarde spr. de tentoonstelling voor ge opend. Ds. D. E. Boeke, secretaris van het N. B. G. bracht eerst dank aan H. IE. kerkvoogden voor het afstaan van het kerkgebouw. I Sommigen, aldus spr. zeggen dat de Bijbel het laatste is, wat we moeten ten toonstellen, maar toch blijkt dat de be langstelling voor tentoonstellingen als i deze overal groot is- Het N.B.G. heeft j veel werk gedaan omlden Bijbel aan j ieder te brengen in de eigen taal. De 30 vertalingen die op de Indische tafel lig gen vertegenwoordigen alleen meer dan een eeuw arbeid. Spr. hoopt dat deze Bijbeldagen te Goes voor menigeen tot een zegen zullen zijn. Spr. gaf een toelichting op het ten toongestelde. Op de eerste tafel vindt men in hoofdzaak Mediaan-Bijbels in verschillende bindwijzen, sommige in zwaar leer en verder o.a. de bekende gulden-Bijbel, maar ook de kleine uit gaafjes van 5 cent (afzonderlijke Bijbel boekjes), Op de tweede tafel liggen vooral Des- sendiaan-Bijbels, waarbij in kostbare leeren banden, ook pericopen-Bijbels, Indexbijbels, een Bijbel met reuzenletters voor slecht zienden, Bijbelgedeelten in Braille-schrift, Bijbelsche leesboeken, de platen van Isings en het kwartjes-jubi leumboekje „Kracht en Licht". Op de derde tafel liggen tentoonge steld Galjard-Bijbels, Luthersche Bijbels, enkele speciale uitgaven voor Joden, het bekende dubbeltjes-testamentje, dat nu 15 cent kost, enz. De vierde tafel bevat de vertalingen van den Bijbel in de Europeesche talen, ook enkele R.K. uitgaven, zelfs een Es- peranto-Bijbel en verder enkele inge zonden curiosa. De vijfde tafel laat zien het omvangrijke werk voor Indië, dat al leen reeds groot respect afdwingt. Ten slotte demonstreeren en verduidelijken enkele grafieken welk een omvang de arbeid van het N.B.G. heeft genomen. WESTKAPELLE. Zondagavond hield ds. Reus in de Ned. Herv. kerk alhier een gedachtenisrede ter gelegenheid van het feit, dat het Q November juist 100 jaren geleden was, dat hel tegen woordige kerkgebouw voor den dienst in gebruik 'is genomen. In een boeiende rede schetste spr. allereerst het leven, zeden en gewoonten van deze kustbewo ners van de vroegste tijden af in 't bij zonder de aandacht vestigende op den vooruitgang van het Christendom sinds Willebrord. Daarop deelde hij mede, wat de reden was tot den bouw van het tegenwoordige kerkgebouw in de Zuid straat. In 1458 had de afbraak plaats van de oude kerk op „de Capelle". Kerk en torenbouw werden nog in dat jaar aangevangen. Honderd jaren bleven kerk en toren in het bezit van de roomsch-katholieke geestelijkheid. In den woeligen tijd der hervorming ge volgd door den Spaanschen oorlog moe ten de gebouwen veel geleden hebben. Toen de kerk werd ingericht voor den hervormden eeredienst, werd alles op 0. 0. 0. 0. 0. 0. 0. 0. 0. 0. Ongeregelde opstellen over ongewone onderwerpen, opvallende ontdekkingen of opmerkenswaardige onderzoekingen. I. Zeer velen rangschikken de grapholo- gie zoo ongeveer tusschen de psycho metrie en de astrologie in de rij der oc culte wetenschappen; daarbij stellen zij haar gaarne zoo min of meer op een lijn met de eerstgenoemde. Dus doende begaat men een princi- pieele vergissing. Want in den zin, waarin men dat woord zoo algemeen, en terecht ver staat, heeft graphologie niets met occultisme te maken. Het is een dood- nuchtere en zuivere wetenschap, die als onderdeel der gewone psychologie en psychopathologie een onbetwistbaar recht op erkenning en bestaan heeft, 1 Men kan de graphologie, de hand schriftkunde, of dc psychologie van het handschrift, van twee kanten benaderen, van boven naar beneden en van onderen naar boven. Deductief en inductief. Van boven naar beneden, van het al- gemeene naar het bijzondere, redeneert men het beste den schijnbaar occulteu kant weg. Aldus.' ge acht het ongeloof lijk, geheimzinnig, minstens onverklaar baar en dus occult, dat uit iemands handschrift zijn karakter te lezen zou zijn? Let dan eerst eens op andere wij zen van het onbewust zichtbaar en naar buiten dragen van karakter-eigenschap pen en gemoedstoestanden: de man di2 altijd of die nooit met gepoetste schoe nen loopt; de man die altijd of die nooit prompt op tijd is; de man die u open aanziet en een stevigen handdruk geef', of die u nimmer aanziet en een slap handje schudt; de man, die rechtop ov2r de straat loopt of hij die schuchter langs den huizenkant scharrelt. Vervolgens op de meer onmiddellijke verstoffelijking van psychische toestanden: tranen, wa tertanden, tramspireeren en andere. Dan op de door - iedereen onmiddellijk en meestal feilloos vertaalde onbewuste ge moedstoestand-u tdrukkingen: de opeh lach, het betrekken van 't gelaat, door angst verwrongen of door opluchting verhelderde gelaatstrekken, zenuwach tig bewegende of zachlkens liefkoozen- de handen; slap neerhangende armen of dreigend gebalde vuisten.... Zoudt ge d t alles als volkomen natuurlijk, behoo- rende tot en verklaarbaar uit, het ge wone gebied onzer natuurlijke en na tuurwetenschap, beschouwen? Dus zon der sporen van occultisme? Mij dunkt van wel maar dan is daarmede ook de graphologie tot haar juiste plaats van geruimd, wat betrekking had op den katholieken dienst. In den nacht nu van 14 op 15 Maart 1831 werd de kerk ge heel en de toren ten deele door brand vernield. De godsdienstoefening werd nu 3 jaren gehouden in het pakhuis van den Ambachtsheer. Met krachtigen steun van het Rijk o.a. kon men einde lijk beginnen met den bouw van een nieuwe kerk, waarvan de eerste steen werd gelegd op 4 April 1834 door het 9-jarig zoontje van den toenmaligen Ambachtsheer, baron Van Doorn. En 9 November 1834 werd de kerk ingewijd door den consulent Köningsfeld, predi kant te Meliskerke. De beide eerste verzen van Ps. 84 des tijds gezongen, werden ook nu gezongen, waarvan het eerste vers alleen door de vrouwelijke aanwezigen. Na dankzeg ging zong de gemeente staande het eer ste vers van Ps. 150. De kerk was geheel gevuld. AXEL. De Min. van Fin, heeft goed gevonden met ingang van 19 November op te heffen het kantoor der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Axel en de thans onder dat kantoor res- sorteerende gemeenten als volgt in te deelen: de gemeente Axel bij het kan toor der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Terneuzen; de ge meente Koewacht bij het kantoor der di recte belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Hulst; de gemeenten Overslag en Zuiddorpe bij het kantoor der direc te belastingen, invoerrechten en accijn zen te Sas van Gent. CADZAND. De collecte voor het PI. Crisiscomité heeft alhier 73 opge bracht. EEDE. Zaterdagmiddag te 2 uur vond in een openbare Raadsvergadering de installatie plaats van den nieuw benoem den burgemeester, den heer J. M. Brey- aert uit Sluis. De eerste wethouder, de heer A. Rodts, eri een paar raadsleden haalden den burgemeester met zijn fa milie per versierde auto aan de grens der gemeente af. In de raadszaal hield weth. Rodts een korte toespraak tot den heer^Breyaert, waarbij hij wees op de ingenomenheid der bevolking met zijn benoeming, de hoop uitsprekende, dat hij een goede burgemeester voor Eede moge wezen, en een waardig op volger van zijn voorganger, den heer Bu- zeyn, die wegens ziekte verhinderd was hier. thans aanwezig te zijn. Na beëindi ging zijner toespraak hing hij den nieuw benoemden den ambtsketen om. De burgemeester, hierna het woord nemend, sprak woorden van dank aan H.M. de Koningin en den Commissaris der Koningin voor zijn benoeming en aan de aanwezigen voor het welkom en de gesproken woorden. Hij verklaarde plechtig met nauwgezetheid en plichts betrachting zijn ambt te zullen vervul len. Dit voornemen, aldus spreker, is slechts ten volle te verwezenlijken, als allen mij terzijde staan, en ik volkomen kan rekenen op uw aller medewerking, in het bijzonder op die van hen die krachtens hun ambt daartoe in staat zijn. Daar niemand nog het woord verlang de, verklaarde de burgemeester de open bare zitting gesloten. Vervolgens werd de eerewijn rondge diend en daarna maakte men voor het Raadhuis een foto. Hierop was er gele genheid tot het aanbieden van bouquet- ten en gelukwenschen door het publiek, van welke gelegenheid door velen werd gebruik gemaakt. In het dorp waren vele vlaggen uitge stoken en een paar eerepoorten opge richt. Ook het Raadhuis was met groen eenigszins feestelijk getooid. Ie Klasse A. Vlissingen 3Ierseke 11; Eiland B.Goes 2 31; Veere Middelburg 3 81. Ie Klasse B. Axel 2O.N.W, 33. Ie Klasse C. OostburgBreskens 2 100; SchoondijkeSasput 2—5; F. C. SluisGroede 23; BiervlietHoofd plaat 2 11. Overgangsklasse. E.M.M.R.C.S. 2 13; de Zeeuwen 3Middelburg 4 9 1. 2e klasse A. Zeelandia 4R.C.S. 3 2—5; 2e Klasse B. Zeeuwsche B.Cortge- ne 01; Goes 3Kruiningen 13; 's-H. ArendskerkeHansw. Boys 24; Hein- kenszandEllewoutsdijk 10. 2e Klasse C. Tern. BoysAxel 3 4—0. 2e Klasse D. Breskens 3Nieuw vliet 41; Groede 2Oostburg 2 06. S. C.D.Turkeije 11. 3e Klasse A. Scheldestroom 2Zee landia 5 50; Middelburg 6'Vlissin gen 5 24; de Zeeuwen 5Eiland B. 3 3—3. Zaterdqg: de Zeeuwen BSeroosker- ke 10. Overzicht 2e klasse A. gesp. gew. gel. verl. doelg. P- Vlissingen 7 5 1 1 22- 8 11 M'burg 6 5 0 1 25- 8 10 Dosko 5 '2 3 0 11- 7 7 De Baronie 6 3 0 3 17-18 6 Terneuzen 7 3 0 4 19-23 6 Alliance 7 1 4 2 11-15 6 Breda 7 2 2 3 13-18 6 T.S.C. 6 2 1 3 14-15 5 Zeelandia 6 2 0 4 8-17 4 R.B.C. 7 1 1 5 10-21 3 Als leden van het college van no tabelen in de Ned. Herv. Kerk te Wolphaartsdijk zijn herkozen de heeren Frans van de Vreugde en Minne Loen. Als leden van het kiescollege in de Ned. Herv. Kerk te Wol- phaartsdijk zijn herkozen de hee ren F. J. van Wel, J. L. Goetheer en C. Dronkers. Met bevestiging van een vonnis van de rechtbank te haarlem is de ongehuw de mej. E. P„ dienstbode te Haarlem in hooger beroep door het Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf ter zake van doodslag op haar pasgeboren kind. Het tegen dit arrest ingestelde cassa tieberoep, heeft de Hooge Raad gisteren verworpen. Maandag hield de Coöp. Suikerfa briek en Raffinaderij „Dinteloord" te Roosendaal een buitengewone algemee- ne ledenvergadering. Ih zijn openings woord herdacht de voorzitter, de heer W. Kakebeeke te Goes, in treffende bewoordingen de groote beteek enis, speciaal voor de vereeniging ,van den overleden secretaris, den heer Iz< P. van der Weele te Kor tg ene. Dit werd door de vergadering staande aan gehoord. Hierna werd het voorstel van het bestuur tot conversie van de nog uitstaande 5 pet. obligatieleening, groot na de uitloting,, die in de maand Octo ber heeft plaats gehad, 1.165.000, in een 4 pet. obligat,ieleening, groot doodgewone, nuchtere en natuurlijke wetenschap teruggebracht. Immers: wanneer we aannemen, dat elke mensch op velerlei verschillende wijzen, door onbewuste handelingen en gedragingen, zijn karakter en zijn ge moedstoestand van het oogenblik als het ware zichtbaar maakt voor den we tenden en opmerkzamen buitenstaander, en wanneer men dan op grond \an het empirische onderzoek der mannen van de wetenschap aanneemt, dat de eigenlijke schrijfbeweging grootendeels onbewust verloopt dan ligt de gevolgtrekking toch wel voor de hand, dat in deze grootendeels onbewuste handeling dit karakter en deze gemoedstoestand toch evenzeer tot uitdrukking zullen moeten komen, als b v. in houding en gelaatsuit drukking? Twee factoren dient men vervolgens niet uit het oog te verliezen. De eerste is deze: dat het voortbrengen van hand schrift een handeling is, waarbij 's men- schen geest in werkzamen en dikwerf gespannen toestand verkeert, doch dat hij daarbij niet op het handschrif' doch op de gedachten welke door en met dat schrift vastgelegd moeten worden, gericht is. Dit wil dus zeggen: de geest, het karakter, het gemoed zijn actief, in verhoogde potentie werkzaam, bezig z'ch te uiten, door middel van een werktuig (het handschrift) in het werkstuk, de geformuleerde gedach WèêertanésOi Ongeëvenaard bf) gevatte toS Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.). I. Afzenders onbekend stuk in de prul lenmand. 2. Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet teruggezonden. 4. Maakt het kort! Geachte Redactie, Beleefd verzoeken wij U ons in de gelegenheid te stellen eenig commen taar te leveren op het verslag, voor komende in het nummer van Zaterdag j.l. betreffende bovengenoemd onder werp. In genoemd verslag wordt opgemerkt, dat verschillende gemeentebesturen de plannen van Ged. Staten „toejuichen en dat alleen Kattendijke zich er tegen verzetten zal. Zonder meer zou het schijnen, dat Kattendijke halstarrig en eigenwijs is, doch wij willen opmerken, dat le de andere belanghebbende ge meenten werkelijk „belanghebbenden" zijn en er voordeelen van te verwach ten hebben of in elk geval geen schade van zullen ondervinden. Zelfs zijn er gemeenten bij, die gaarne nog een stuk je meer van den buit zouden wenschen; 2e de gemeente Kattendijke een ge meente is zonder schulden, dank zij het zuinig beheer en andere bijzondere oor zaken; 3o dat door de genoemde plan nen de gemeente Kattendijke door haar omliggende gemeenten niet slechts in een niet te noemen kleedingstuk wordt gezet, doch ook het resteerende niet wordt gelaten en kalmweg (om bij de beeldspraak te blijven) onder den grond wordt 'gestopt, terwijl de „nabestaan den" de erfenis deelen; 4o wij betwijfelen of de omliggende gemeenten de plannen zouden „toejui chen" indien Kattendijke voor zeer zwa re schuldenlasten zat. Wij zijn er van overtuigd, dat het nog niet in „kannen en kruiken" is, zooals Uw blad opmerkte, doch wij hebben de stille hoop, dat, nu de bevolking van Kattendijke wordt ingelicht, deze zaak, ten. Wat is natuurlijker, dan dat van dezen naar de buitenwereld gerichten bruisenden of snelvlietenden stroom van innerlijkheden volkomen onbewust 'n gedeelte afvloeit in een zijkanaaltje: het onbewust voortgebrachte hand schrift? De tweede factor, dien men niet uit het oog verliezen mag, is deze: dat vrij wel ieder mensch in de ruwe grapho logie intuïtief gelooft, haar zelfs onge weten beoefent, en dat het ongeloot en de verwijzing naar de griezelige sferen van het occulte pas komt, wanneer het ruwe verfijnd en tot een systeem uitge werkt wordt. Wie echter de avondluke melodie van een zachte occarino over de stille wateren kan waardeeren, die behoeft een symphonie van Beethoven of Mahler toch niet direct voor boven natuurlijk aan te hooren, ook al gaat het hem aanvankelijk ietwat boven zn petje! En dat zoo ongeveer iedereen in de elementaire graphologie gelooft, kunt ge aan u zelf gemakkelijk bewijzen. Ga kent b.v. het handschrift van Uw vader of moeder, echtgenoot, zoon, vriend of vriendin. Ineens krijgt ge een brief van hem of haar, waarin dat handschrift geheel ver anderd schijnt te zijn: beveriger, of groo- ter, minder regelmatig, en ziet, ge denkt onmiddellijk: hoe komt dat? wal zou er met hem of haar wezen? Zonder het le weten legt ge direct verband tusschen den gemoedstoestand van den schrijver wat Kattendijke betreft, niet in „kannen en kruiken", doch in den doofpot komt. Met vriendelijken dank voor de plaat sing. o Overtollige beplanting levert gevaar in de Nieuwe Oostersche straat te Mid delburg. De jonge boompjes, in het mooie bree- de gedeelte zijn niet bezwaarlijk, want daar is van boom tot boom ruim 6,5 m breedte; dat is behoorlijk voor het ver keer. Maar op het eind van die straat, te vens op een scherpen bocht, zijn er Maandag j.l. ook jonge boompjes geplant; dat levert gevaar op, want daardoor wordt de straat te smal. Er blijft maar ruim 4 m over, gemeten van de pas geplante boompjes tot aan de grens van het bolwerkbosch. Twee niet te breede voertuigen kunnen elkaar daar nu nau welijks meer passeeren. Op dien hoek is nog de in- en uitgang van een school; dat is zeer druk en ook gevaarlijk. Zouden de heeren van de gemeente den toestand eens willen bekijken, en oplossen, ten goede van hei verkeer? Hoogachtend, [Van redactiewege bekort.] o Goes, 11 Nov. 1934. M. d. R. Sedert jaar en dag worden er mil- lioenen besteed aan het ondersteunen van werkloozen, hetgeen vanzelfspre kend is. Wat wellicht meerderen zich hebben afgevraagd is of deze groote be dragen, die door de Nederlandsche volks gemeenschap worden opgebracht en die nu in het vat der Danaiden verdwijnen niet voor een gedeelte wederom aan die zelfde gemeenschap ten goede kunnen komen. Doordat de Nederlandsche autoritei ten als gemachtigden van het Nederland sche volk de werklooze Nederlandsche werknemers onderstand verleenen, waar door het dezen laatsten mogelijk wordt zonder arbeid te verrichten hun bestaan te rekken, heeft m.i. genoemde Over heid ook het recht de ambulante ar beidskracht aan te wenden of te doen aanwenden, evenwel niet tegen het be drag, dat aan steun wordt verleend, maar tegen de in de verschillende be drijven voor diverse arbeidskracht be taalde vergoeding- Is het nu geheel en al onmogelijk om de diverse bezitters van al dan niet ge schoolde arbeidskracht onder te bren gen in bedrijven, die zich daarvoor zou den leenen, met dien verstande, dat, on der waarborgen voor de arbeidende werknemers, dat hun toch reeds karige vergoeding niet verder dale, de verstrek te steunbedragen aan de patroons wor den afgestaan en wel naarmate deze er in slagen werklooze arbeiders in hun be drijf op te nemen. Tevens zou een voor schrift kunnen luiden, dat bij inkrimping van werkzaamheden, de aangenomen werkloozen het eerst voor ontslag in; aanmerking komen, zoodat de werkge ver niet de gelegenheid zou hebben na. verloop van tijd alleen met aangenomen werkloozen te werken. Uitteraard zal ieder werkgever in zijn tak van bedrijl* de gelegenheid moeten hebben om zich van werklooze arbeiders te voorzien, teneinde, daar de „werkende" werkloo ze steun voor den ondernemer beduidt, te voorkomen, dat de concurrentie slechts de werkloosheid verplaatst. Immers door steun aan den onderne mer, voor het bedrag, dat anders toch aan den werklooze wordt uitgekeerd, kan deze zijn zelfkostenden prijs lager stellen en daardoor de vraag naar zijn goederen of diensten b.v. schilderwerk, smeedwerk, loodgietersarbeid, druk werk, enz. enz., grooter doen worden, of de schrijfster en zijn of haar hand schrift. Dat is juist gezien- Graphologie is niets anders dan de streng-wetenschappelijke uitbreiding en gesystematiseerde toepassing van dit' lo gische verband. Men kan ook een anderen weg volgen, om tot de graphologie le geraken: van het bijzondere naar het algemeene. Men kan handschriften onderzoeken men heeft dat alles gedaan b.v. van personen, waarvan men met zekerheid weet dat zij een bepaalde karakter eigenschap al of niet bezitten, of, op het oogenblik waarop zij een bepaald handschrift voortbrachten, ineen be paalden gemoedstoestand verkeerden. Vindt men, dus doende, steeds dezelf de kenmerken, dan is het mogelijk al dus van onder naar boven een systeem op te bouwen, en naar de mate der gaafheid en het logische verband van dit gebouw, zal de waarheid, waarde en wetenschappelijke aanvaardbaarheid ervan toenemen. Het een zoowel als het ander is reeds geschied. Voltooid is de bouw nog niet en hij zal dit ook nimmer wor den, maar wel valt reeds te zeggen, dat de fundamenten van de moderne graphologie stevig gelegd zijn, en dat het gebouw reeds een heel eind opge trokken en behoorlijk bewoonbaar is.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6