BE VREEMDELING VAN SILVERDALE KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRTVAN DINSDAG 13 NOVEMBER 1934. No. 268. KAPELLE. OP GOEDE ZEEP STAAT DAbbe-LM^N ele a, idea, f re dres at E ver- K. 614, ible- pCt. litu- het I 52 Mid- rgen [.75 dag- lats- 5urg, loer, De kwestie van de particulie re wapenindustrie en wapen handel Een debat in het La gerhuis Sir John Simon slaat weer een figuur Het onderzoek in Amerika Zal de Senaatscommissie haar werk hervatten? J dat moment dan toch bezielde. Men moet er immers uit afleiden, dat de mi- f nister, die te voren de kwestie alleen maar bij internationale overeenkomst j regelbaar had verklaard en daarom het door Engeland te stellen „voor-, beeld" afwees eigenlijk ook zulk 'n internationale regeling allerminst be geerde. Het Huis ging, nadat o.a. nog Baldwin gesproken had, met 279 tegen i 69 stemmen met de regeering mee en verwierp dus de Labour-motie, maar 't In het Engelsche Lagerhuis is dezer debat heeft bij velen een bittere na dagen een debat gevoerd over de kwes- smaak gelaten en tal van conservatie- tie van de particuliere wapenindustrie ven toonden zich allerminst met de e* den particulieren wapenhandel. Men zal zich herinneren, dat die kewstie 'n paar maanden geleden nogal wat stof heeft doen opjagen in de Ver. Staten. Een commissie uit den Amerikaanschen Senaat stelde er een onderzoek naar in. Ze bracht vele misbruiken aan het licht, doch verdaagde in September haar onderzoek, omdat de heeren se natoren den boer op moesten, in ver band met de verkiezingen, die verle den week zijn gehouden. In het Engelsche Lagerhuis nu bracht de arbeiderspartij de zaak ter sprake naar aanleiding van wat in Amerika is gebeurd. Ze stelde een motie voor die, de afwezigheid van een internationale overeenkomst betreurende, uitsprak, dat „Engeland een voorbeeld behoort te stellen door zonder verwijl iedere par ticuliere vervaardiging van en handel in wapentuig door Britsche onderdanen te verbieden en voorzieningen te tref fen voor de vervaardiging door den staat van zoodanige wapenen en oor logstuig als noodig geacht wordt'' De minister van buitenlandsche za ken, Sir John Simon heeft deze motie fel bestreden, zoo fel, dat hij zijn mond naar de gedachten van vele Lagerhuis leden, Ieelijk voorbij praatte. Dat zou dan trouwens niet de eerste keer zijn. Sir John Simon heeft zich al een keer of wat, ook te Genève, vergalloppeerd. Het vak van minister van buitenland sche zaken schijnt dezen man niet te liggen. In Engeland zelf vindt men ook, dat Sir Simon allerminst voor de baan deugt. Telkens hoort men geruchten, dat hij zal aftreden. Gisteren was et weer zoon gerucht. Dat beteekent natuurlijk, dat er pressie op hem wordt uitgeoefend, om zijn hielen te lichten. Het zou zeer wenschelijk zijn, dat hem dat nu eens bij gebracht kon worden. Men zou al een heele rare keus moe ten doen, als zijn opvolger niet beter was. Maar om tot de kwestie van de wa penindustrie terug te keeren. Sir Simon betoogde dan, dat Engeland zijn parti culiere wapenaanmaak niet kon mis sen, daar die industrie in geval van oorlog gereed moet zijn om bii te snr-n- gen. Een land, dat alleen van de staats bedrijven afhankelijk is, zou dadelijk voor een ramp staan, indien het niet over een particuliere industrie beschik te die, vertrouwd met de materie, on- middelijk gereed zou staan om in ge val van nood die uitbreiding aan de wapenaanmaak te geven, welke dan noodzakelijk zijn. Simon beweerde ver der en dat was weer zoo heel erg onhandig dat het de arbeiderspartij er alleen maar om te doen was, poli tieke munt uit de zaak te slaan. En tenslotte maakt hij het nog bonter door uit te pakken tegen een aangele genheid, die eigenlijk weinig met het debat te maken had. Er is in Engeland een referendum op touw gezet door de Volkenbondsunie over de vraag, of aanmaak of verkoop van oorlogsmate riaal ten behoeve van particuliere winst bij internationale overeen komst verboden dient te worden. Te gen dit referendum nu, trok Sir Simon m het vuur van zijn rede ook van leer. Men mag zich afvragen, wat hem op door H. BINDLOSS. 84). Even keken de beide mannen elkaar aan; Payne keek verbaasd, maar om den mond van Stimson speelde een eigenaardige glimlach. „Ondanks dat", zeide hij toen, „zijn we toch nog in 't bezit van een bevelschrift voor zijn aanhouding. Maar nu dit: je weet het doel van mijn reisin mijn afwezig heid is 't jou werk om de boerderij van Courthorne en hemzelf te bewaken. Als er iets ongewoons gebeurt, stel je je met mij in verbinding. Mijn plaats vervanger heeft instructies om je dienst zoo te regelen als het voor dit speci ale werk noodig is,'" De jonge man keek zijn superieur een paar oogenblikken onderzoekend aan, toen kwam er opeens een uitdruk king in zijn oogen, alsof hij begon te begrijpen. Met een ernstig gezicht knik te hij een paar maal. „Ja, brigadier. Ik heb me dikwijls afgevraagd, als Shannon dien avond iets meer had kun nen zeggen of het bevelschrift dan wel voor Witham geweest zou zijn." Stimson hief waarschuwend zijn hand op. „Marechaussée Payne'" zeide hij eenigszins streng. „De mannen van het rare uitspraken van den minister inge nomen. Voorts waren veel van Simon's voormalige partijgenooten, de opposi tie-Liberalen in het Lagerhuis, buiten gewoon sclverp in hun afkeuring van de rede die naar een hunner, Sinclair, zeide, „de openbare meening in Enge land zal schokken en afschuw inboe zemen." Gisteren gingen er, als gezegd, weer geruchten te Londen, dat Sir Simon door een ander vervangen zou worden. Het lijkt allerminst onwaarschijnlijk, dat die geruchten met zijn ongelukkige rede verband hielden. Natuurlijk is de kwes tie der particuliere wapenindustrie, wat Engeland betreft, met het gevoerde de bat niet van de baan. Het lijkt zeer waarschijnlijk, dat er binnenkort meer over te doen raakt. Een ongezochte gelegenheid daarvoor zal wellicht de voortzetting van het onderzoek van de Amerikaansche Se naatscommissie vormen. Als die ten minste inderdaad weer bijeenkomt. Toen ze in September met 't oog op de verkiezingen uiteen ging, lag dat zeer stellig in de bedoeling. Maar er is nadien het een en ander gebeurd. De werkzaamheden der commissie heb ben nl. ook tengevolge gehad, dat di verse staten zeer huiverig zijn gewor den om hun orders voor munitie en wapenen nog langer in de Vereenigde Staten te plaatsen, waar ze blijkbaar het niet geringe risico loopen, op een ongelegen moment openbaar gemaakt te worden met alles wat er aan vast zit. Ze hebben reeds het practische ge volg gehad, dat Chili zijn relatie met de Amerikaansche vliegtuigindustrie ver broken heeft. Ajan de bevordering van den vrede zijn dergelijke verschijnselen echter nog allerminst dienstig, daar de staten die niet meer in Amerika koo- pen, heel gemakkelijk elders terecht kunnen. De Londensche Evening News kon onlangs dan ook reeds in een artikel over de Amerikaansche enquête schrij ven: „Het Amerikaansche onderzoek zal de buitenlandsche koopers van mu nitie flink aan het schrikken brengen, daar ze natuurlijk niet begeeren, dat hun zakenbrieven aan geborneerde, ge wichtig doende Senatoren worden voor gelezen. Ze zullen er zich voortaan voor hoeden, hun orders in de Ver eenigde Staten te plaatsen en daarvan zullen de Britsche wapenleveranciers profijt trekken." Het ligt voor de hand, dat men in Amerika dit gevaar is gaan beseffen en dat er invloed op de leden der com missie is uitgeoefend, om het onder zoek te staken, pf althans te „vereen voudigen". Binnenkort zal dan wel blij ken, of zulks resultaat heeft gehad. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. VAN UERE, Postweg B 23. (Ingez. Med.) corps marechaussees die promotie wen- schen te maken, zijn degenen, die de bevelen, die hun gegeven worden, prompt uitvoeren en die pas aan critiek beginnen te denken als ze door bewij zen fouten kunnen aantoonen. Pas wan neer ze zóó handelen, zijn ze voor groo- tere verantwoordelijkheid rijp. Je weet dus, wat je te doen staat?" „Ja, brigadier", antwoordde Payne, terwijl hij zich stram oprichtte. Stim son schudde even de teugels en reed na een korten groet in galop over de prairie weg. Dadelijk na het vertrek van zijn su perieur wendde de jonge man, zonder tijd te verliezen, den teugel en reed naar de boerderij van Courthorne- Op het erf vond hij den eigenaar zelf, druk bezig met het demonteeren van een maai-machine. Verspreid om hem heen, op den grond, lagen de verschillende onderdeelen, en te oordeelen naar de wijze, waarop hij ze hanteerde, was 't duidelijk te zien, dat hij in staat was om zelf het werk te doen, dat de ove rige Silverdalesche kolonisten aan den monteur in de nederzetting overgelaten zouden hebben. Verwonderd vroeg Pay ne zich af, wie Courthorne, losbol en speler het gebruik van Engelschen sleutel en vijl geleerd zou hebben. „Ik kom om de papieren van het bureau van landbouwkunde, mr. Cour thorne", begon de jonge marechaussée. „Als u "t te druk heeft, kom ik een an deren keer wel terug maar het zou MOSSELS-ETEN. Men schrijft aan de N.R.C.; Het is in het volle mosselseizoen en het wordt algemeen erkend, dat deze schelpdieren in deze campagne verhan deld wordende, uitmunten door kwa liteit, terwijl de prijzen zeer laag zijn, maar in ons eigen land is men nog maar steeds niet doordrongen van het feit, dat de mossels een eerste plaats inne men onder de voedingsmiddelen en men is verbaasd, dat er nog altijd zoo'n groo- te onbekendheid is, dat ze een smake lijk, maar ook gezond en krachtig voed sel geven, hoe ook gebruikt. Naar keu ze kunnen ze gekookt, gestoofd, gebak ken, ingemaakt en ook rauw worden ge nuttigd. Er kan in het belang van dit speciale Zeeuwsche bedrijf niet genoeg gewerkt worden om de mossels in eigen land meer ingang te doen vinden; daar in de laatste jaren zooveel door huishoud en kookscholen nuttige kennis wordt verspreid, zou het artikel mossels mis schien daar een uitstekende aanbeve ling kunnen worden in vele keukens. Onbekend maakt onbemind, want de meesten weten niet, hoe smakelijk en te vens toch goedkoop mossels zijn en het is eenigszins beschamend, dat men tel kens leest, dat België, Frankrijk en En geland onze mossels zoo gaarne veror beren, terwijl verzending naar eigen markten zoo miniem is, dat men haast het aantal verhandelde tonnen niet durft noemen. Geen dwaze recepten om de mossels te behandelen, moeten het groo- te publiek onder de oogen komen, maar eenvoudige bereidingswijzen, en die zijn er, moeten zorgen, dat de huisvrouw met liefde tot klaarmaken zich geroe pen voelt, ook terwille van haar huis houdgeld, Onze dichter-zanger Speen- hoff gaf nog dezer dagen een alleraar digst versje ten beste, gewijd aan het mosselgebruik, waarin de vette blanke groote Zeeuwsche mossels als voedzaam, goed enz- worden aanbevolen. Men ziet ook in advertenties op de Zeeuwsch? mossels de aandacht gevestigd, maar het gebruik zooals gewenscht, blijft ten on zent nog steeds sobertjes. Een beroep op mosselgebruik in ons landje is in de zen somberen crisistijd werkelijk actueel. Herdenking van den Wapenstilstand Alle zitplaatsen in de Luthersche kerk waren gisterenavond bezet toen al daar een Wapenstilstandherdenking plaats had, waarbij de leiding van den wijdingsdienst in handen was van da. A. J. van den Ban, predikante bij de Doops gezinde gemeente te Vlissingen, die de bijeenkomst met gebed opende en sloot. Als eerste spr. trad op ds. C. F. Nolte, predikant bij de Luthersche gemeente te Middelburg, die zeide, dat men bijeen was om te gedenken hoe er in Novem ber 1913 een einde kwam aan het bloed vergieten en vernielen gedurepde vier jaar. Op den wapenstilstand volgde de vrede. Dit was zeker aanleiding tot blijdschap. Maar spr, vroeg of er wel werkelijk vrede is. Wangunst, imperialis me, en dergelijke voeren weder naar den oorlog. Dit moet spreker constatee- ren met grooten weemoed en leed. De kans op blijvende wereldvrede is thans zeer gering en niemand minder dan H. M, de Koningin moest in de jongste troonrede wijzen op de toenemende be wapening van alle naties en uitlatingen van personen als Mussolini zijn ook weinig hoopgevend. En toch is het zoo gewenscht, dat er aan al die dingen een einde komt. Spr. heeft dit nog weer eens gevoeld bij een bezoek aan de slag velden rond Verdun en hij wees op de berekening van Amerikaansche speur ders, waar uit bleek, dat de jongste oor log 8 maal erger was dan alle oorlogen sedert 500 jaar voor Christus. Deze oor log was er een om macht en handels- voordeelen, en niet zooals de 80-jarige oorlog een bevechten van gewetensvrij heid. Velen vroegen zich af of God dit nu alles goed vond en wendden zich af van den godsdienst. Maar de menschen de den beter zelf schuld te belijden en in de eerste plaats geldt dit voor de macht hebbers. Alle menschen moeten in hun voelen den oprechten vredeswil. Vaderlandsliefde is goed, maar mag niet leiden tot nationalisme, tot het zich inbeelden, dat het eigen volk het beste is. Mej. da Van den Ban stelde de vraag of God den oorlog heeft gemaakt en of God den oorlog wil. Als God den oor log wil, dan is de oorlog geoorloofd en moeten wij er allen aan medewerken. Maar als God den oorlog niet wil, dan moet men medewerken om hem te be strijden. Men bestrijdt toch ook misdaad, diefstal en leugen. Het hart komt in op stand tegen de gruwelen van den oor log en wat de gevolgen er van zijn. Als men iemand verliest door een plotselingen dood bijv. ten gevolge van een ongeluk is het verschrikkelijk, maar hier geldt het honderden en duizenden te gelijk. Alles wijst er op, dat God den oorlog niet wil. Thans herdenkt men den Wapenstilstanddag alom, maar ook moet men een nieuwen oorlog trachten te voorkomen en dit kan men doen door den vrede steeds in het hart te dragen en dit alom te toonen, ook in eigen om geving. Men moet elkander steunen in de Vredesgedachte. Men moeten sa menbrengen hen, die Vrede willen. Zij die oorlog willen, vinden elkaar toch wel. Behalve van deze beide pakkende en met overtuiging uitgesproken redevoe ringen hebben de aanwezigen genoten van de declamatie van mevrouw E. J. van den Broecke-de Man uit Aarden burg, die fragmenten heeft voorgedragen uit het nieuwe werk van den Vlaam- schen schrijver Franz de Backer, die in zijn werk nog eens de geheele geschie denis van den strijd, die België heeft ge streden te boek heeft gesteld. Die niet nalaat om de emoties naar voren te brengen, die de mannen aan het front hebben door gemaakt er. deze scherp te doen uitkomen, maar die daarbij ook het onteerende werk van het oorlogvoeren naar voren brengt. Een werk, dat voor al ook in dezen tijd als waarschuwing gelezen mag worden en dat de begaafde spreekster zoo mooi heeft weten te ver tolken. Of is het bijv. niet juist gezegd, dat de onbekende soldaten niet liggen in Brus- selschen grond, doch bij de IJser en op andere slagvelden. Is de afschuw van de soldaten voor hun werk niet mooi ge schilderd- Evenals 't tijdstip, waarop dan eindelijk het uur van den wapenstilstand slaat? Mevrouw Van den Broecke heeft ten slotte met groote overtuiging alles wat in het boek staat als waarschuwing te gen den oorlog, als afschuw van het wa pengeweld nog met enkele woorden on derstreept. Het geheel was een stemmige herin nering van den llen November 1918, Gemeentepolitiek in Crisistijd. In het verslag van de causerie, die wethouder Boasson Zondag voor de vergadering van de federatie van den Vrijz. Dem. Bond heeft gehouden is gis teren een zetfoutje geslopen. Er staat, dat de spreker zou gezegd hebben dat de f 290.000, die. Middelburg in 1933 uitgaf voor armenzorg, steunverleening en werkverschaffing zes pet. van het geheele budget is, dit moet zijn zestien pet. Bijbeltentoonstelling, Gistermiddag is de Bijbeltentoonstel ling, die tot en met vanavond in de Groote Kerk wordt gehouden, en die is georganiseerd door de afd. Beveland- Zuid van het Ned. Bijbelgenootschap, in een samenkomst met afgevaardigden en genoodigden geopend. Onder de aanwezigen merkten wij op de beide wethouders van Goes en den gemeen tesecretaris, tal van predikanten uit Goes en de omgeving, kerkeraadsleden enz. Daar de voorzitter der afdeeling, ds. Homburg, ziek was, werd de bijeen komst geopend door den secretaris, ds. J. A. Raams van Kloetinge. Deze wees, na een hartelijk welkomstwoord, op den veelomvattenden en gezegenden arbeid van het Ned. Bijbelgenootschap, een ar beid, die ten volle onze belangstelling waard is. Veel werk in het Koninkrijk Gods vraagt onze aandacht, maar het belangrijkste van alles is toch de ver spreiding en het uitgeven van 't Woord Gods. Daarom zijn we aan het N. B. G. veel dank verschuldigd. Spr. hoopte dat de tentoonstelling moge slagen en dat de belangstelling voor den Bijbel steeds grooter moge worden, opdat veten mo gen komen uit de duisternis tot het Licht. Op verzoek van ds. Raams sprak hierna weth. Van Melle de openings- (Ingez. Med.) me natuurlijk heel v/at tijd schelen, als u me ze nu even geven kon." ,,'t /Zal moeilijk gaan", antwoordd# Witham schertsend „Ik kan geen pa pieren geven die ik zelf niet hel „Marechaussée Bacon heeft me ver teld, dat hij ze aan u gegeven had." ,,'t Spijt me maar 'k herinner me er niets van", antwoordde Witham nog op denzelfden loon. Payne begon te lachen. „Ja, als je 't druk hebt, vergeet je zulke kleinig heden. Maar .1 heeft ze gekregen want u heeft ervoor geteekend." 't Was of Witham een schok kreeg. Ongetwijfeld verbaasd keek hij op het volgende oogenblik lachte hij ver ontschuldigend, maar ondanks zijn snelle zelfbeheersching was hij één seconde te laat geweest. Payne had zijn verbazing gezien hij was gewaar schuwd dat niet alles in orde was en daarom dubbel op zijn hoede. „In elk geval heb ik ze nu niet meer" antwoordde Witham luchtig. „Als het kan, zend me dan duplicaten, allicht hebben ze in het posthuis wat extra formulieren." Payne begreep, dat de man voor hem de documenten niet ontvangen had, maar te verstandig was, om door on voorzichtige vragen of onnoodige ver klaringen zich te verraden. En daaruit bleek weer, dat hij, waarschijnlijk wijs door ondervinding, van 't bestaan van >emand, die zich voor hem uitgaf, afwist. Bij die conclusie doortrilde hem plot seling een gevoel van opwinding hij was op het goede spoor. „Goed, dan krijgt u duplicaten den volgende keer als ik hier in de buur. kom, zal ik er om denken," ziede hij, meteen deed hij zijn paard keeren, bracnl zijn hand in militair saltfut aan zijn pet en reed het erf af. Onbeweeglijk, met den Engelschen sleutel nog in zijn hand, bleef Witham voor zich uit zitten kijken. Hij begreep, dat Courthorne de pi pieren in ontvangst genomen had en noz langer hij erover nadacht hoe minder hem die handelswijze beviel. Het oogsten was nu op handen, nog een paar weken, en ze zaten volop in het werk. Daarna zou zijn taak afgeloopen zijn, maar al sinds een paar dagen voelde hij een klem menden angst, dat er voor dien tijd iets gebeuren zou, waardoor de voltooiing een onmogelijkheid zou worden. Maar na een paar oogenblikken schudde hij die neerdrukkende gedachten ongeduldig van zich af en ging met vernieuwden ijver met het demonteeren van zijn ma chine voort. Een paar uur later kreeg hij bezoek van Dane. Op zijn gewone manier, zonder zich te haasten, kwam de groote Silverdaler het erf op rijden tot vlak voor de plek waar Witham nog steeds te midden van alle maachine-onder- deelen zat; daar hield hij zijn paard Li en keek glimlachend op den anderen man neer. „Ik kom juist van de nederzetting, waar op 't oogenblik een merkwaardig verhaaltje de ronde doet'zeide hij. „Natuurlijk heeft 't ook zijn humoristi sche zijde, maar die zie je alleen, als je er iets mee te maken hebt zooals de zaak nu staat, is 't niet verstandig om het te laten doorgaan. En dit te meer, omdat Barrington vroeger meer dan eens op zeer drastische manier aan de speelschheid van dat soort onder de jongere lui hier een einde heeft ge maakt en omdat jij hier in Silverdale een vooraanstaande persoonlijkheid bent." „Zoo, je hebt dus alles, wat ze je verteld hebben, geloofd. Was 't nogal in overeenstemming met mijn type en met m'n manier van optreden?" In de bruine oogen boven hem kwam een verdachte schittering, ,,'t Antwoord op je eerste vraag is ja, ofschoon ik 't liever niet gedaan had en op de twee de neen, niet de minste overeenstem ming. Maar aan den anderen kant staat weer, dat juist die heel kalme, bedaar de menschen ervan schijnen te houden, om zoo nu en dan zulke minder aange name verrassingen te bereiden en dat ik me verbeeld, dat jij een dergelijke quaestie minstens even handig zou kun nen opknappen als een doorsnee jonge man, vooropgesteld dat je er zin in had. En dan was er in den artistieken climax iets, dat me aan jouw lofwaardigen af keer van halve maatregelen denken deed." fWordt vervolgd.' -1

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5