GOESCHE COURANT^ msni iBÉSil KNIPSEL-PRIJSVRAAG CITY-THEATER „BLEEKE BET" BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 268. TWEE BLADEN. DINSDAG 13 NOVEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Moeder Parmentier vertelt van haar zoon. AAN DE LEZERS MIDDELBURG. GOES, VIISÜIMGEN. WALCHEREN. MIDDELBURG mes Ei Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Wemeldinge. MiDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. W. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. ba contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17 Aangesloten bg bet Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mS „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. PRINSES JULIANA. Prinses Juliana is Maandagmiddag per auto van Het Loo naar Burg Steinfurt vertrokken voor haar voorgenomen be zoek aan den vorst en de vorstin van Bentheim en Steinfurt. H. K. H. is voor nemens Vrijdag a.s. naar Het Loo terug te keeren. Naar wij vernemen, zal H. K. H. Prin ses Juliana zich 20 dezer naar Engeland begeven, ter bijwoning van de huwelijks plechtigheden en de daaraan verbonden feesten van den hertog van Kent en prinses Marina van Griekenland. Prin ses Juliana zal zich dien avond te Rot terdam inschepen. Koene zei altijd, dat hij „be stuurder" wilde worden. Ee* verslaggever van het persbureau Vaz Dias heeft een poosje gepraat met de moeder van Koene Dirk Parmentier, den eersten bestuurder van de „Uiver". In haar eenvoudige huiskamer in een etage-woning aan de Soembawastraat te Amsterdam. Vader Parmentier was niet thuis. Maar de oudste dochter was op koffie-visite; een kleintje op schoot, ter wijl nummer twee, een leuke dreumes van een jongen, z'n aandacht telkens weer bepaalt tot een hoek van het ver trek, waar foto's en bloemen haar eigen ,,Uiver"-taal spraken, Of ik trotsch ben op mijn jongen? En niet zoo zuinig ook, mijnbeer! En m'n vijf dochters niet minder op hun eeni- gen broer! Vijf zusters, alsjeblieft! Ja, mijnheer, Koene volgt op de oudste hier. Dan heb ik nog een ge trouwde dochter en nog drie thuis! Waar hebt U de berichten over de Semanning van de „Uiver" gevolgd?" Hier thuis, mijnheer en ik kan U verzekeren, dat we de laatste uren he vig in spanning en in angst hebben ge zeten. Alles leek eerst zoo prachtig. Om 2 uur 50 's middags hoorden we door de radio, dat de „Uiver" veilig in Melbour ne was geland. Dat was me een vreugde, Twee van m'n dochters zijn op atelier en een van hen, een meisje van 21, had van de directie vrijaf gekregen en mocht niet eerder terugkomen, dan nadat haar broer veilig en wel in Melbourne was. Nou, toen dat bericht kwam, is ze naar het atelier gerend om het heugelijk nieuws mee te deelen. Het geheele per soneel deelde in de feestvreugde en ver eerde haar met een gedicht, terwijl zij van de directie een bloemenhulde kreeg. U had haar gezicht moeten zien, toen ze thuis kwam en ik tegen haar zei: „God kind, Koene is er nog niet, 't was een fout bericht! M'n man was naar het K L. M.-gebouwtje op het Leidsche Plein gegaan. Hij kwam terug met de bood schap, dat de bemanning van het vlieg tuig den koers was kwijt geraakt. Toen hadden we het leelijk te kwaad, mijn heer, dat begrijpt U wel! U hebt natuurlijk 's avonds allen naar de radio geluisterd? Ik had al m'n dochters om me heen, mijnheer, op de tweede getrouwde na, die e«n paar dagen na de aankomst in het Anna Paviljoen een baby heeft ge kregen en daar door den dokter en de zusters op twee manieren is gelukge- wenscht! 't Was zeker een opluchting, toen de spanning voorbij was? Niet om te vertellen, mijnheer! toen s nachts opeens de muziek op hield en de omroeper meedeelde, dat de „Uiver veilig in Melbourne geland was, waren we dol van blijdschap. Moeder Parmentier is opgestaan en haalt onder allerlei paperassen een brief te voorschijn, die zij ons vol trots toont, t Is een hartelijk schrijven met geluk- wenschen van den directeur rW K T M., den heer Plesman. U begrijpt, wat er in ons omging, toen we Koene's stem later door de radio hoorden, "k Had wel zoo naar hem toe willen vliegen! Wat wilde Uw zoon worden, toen hij nog in de kinderschoenen stond? Moeder Parmentier lacht eens harte lijk, vóór zij antwoordt: Koene zei altijd, dat hij „bestuur der" wilde worden, 't Kon hem niet sche len of dat op een locomotief zou zijn of op een auto! Meer dan twintig jaren hebben we in de Kattenburgervoorstraat gewoond. Koene, 'as veel thuis, 't- was altijd een vlijtige'föngen, die graag leer de en teekende. En met de jaren groeide zijn belangstelling voor de vliegerij. Hij is na de lagere school bij Fokker op kan toor gekomen. Vier en een half jaar is hij daar geweest; toen moest hij in dienst! Is hij op Soesterberg geweest? Ja mijnheer, hij heeft daar z'n tijd uitgediend, maar niet bij de luchtvaart- afdeeling! Wat heeft hij geprobeerd, bij den vliegdienst een plaatsje te krijgen; ook heeft hij herhaaldelijk geschreven of er kans was dat hij bij de opleiding ga- plaatst kon worden, maar daar is in zijn diensttijd niets van gekomen. Toen hij uit dienst kwam, was hij werkeloos, want z'n plaats bij Fokker was door een ander bezet, die er niet voor voelde om zijn betrekking weer af te staan. Door be middeling van een zwager van me is Koene toen eenigen tijd in de bouwvak ken werkzaam geweest. Veel nachtwerk! Als bouwvakarbeider heeft hij eens een klap op z'n hoofd gehad met een voor hamer. Het litteeken is nog te zien en de dokter, die hem behandelde, dacht, dat hij er een geheugenstoornis uit zou over houden! 't Was me een vreugde, toen op een goeden dag, bericht uit Soesterberg kwam dat m'n zoon zich daar in z'n oude uniform, die veel te krap was geworden! melden moest voor de keuring voor de luchtvaartafdeeling. Juichend kwam hij thuis met de mededeeling, dat hij goed gekeurd was. Van toen af is 't feitelijk heel vlot gegaan. Op het eind van No vember trad hij in dienst en half Maart had hij reeds z'n kleine brevet! Een half jaar later had hij zijn groote brevet en kon hij zich sergeant-vlieger noemen. Twee jaar is hij op Soesterberg gewees;- ihij trouwde inmiddels en voelde er niets voor om voor de vier volgende re serve-jaren van zes vlieguren per maand te bestaan. Hij heeft toen getracht bij de K.L.M, te komen en dat is wonderwel gelukt. Het overige is U bekend. Ziet U Uw zoon vaak? Gelukkig wel mijnheer, antwoordt moeder Parmentier, die haar aandoening niet meer meester is en haar tranen den vrijen loop gaat. Koene is een beste jongen voor zijn ouders en zusters. Ik weet, dat hij de eenvoudige jongen blijft, die hij altijd geweest is. Nooit zal hij verzuimen, als hij een vlucht naar Indië gaat maken, afscheid bij ons te komen nemen. Een enkele maal is het voorgekomen, dat hij het te druk had, maar dan stond hij erop, dat wij naar zijn woning in Amstelveen kwamen. Nu wachten we in spanning op zijn terug komst en niemand zal ons kwalijk ne men, dat wij Woensdag over een week graag op Schiphol de huldiging zouden willen bijwonen. Velen in de buurt we ten niet eens, dat het mijn zoon is, die met Moll en de anderen de „Uiver" naar Melbourne heeft gebracht. We plaatsen ons niet graag op den voor grond. Maar bij zijn aankomst wil xk hem op Schiphol in mijn armen sluiten! Tenslotte stellen we de oudste doch ter nog een vraag, die velen in den lan de bezig houdt. Hoe spreekt men eigenlijk den naam Parmentier uit, gewoon als Par mentier, of als Parmentjee? Tegen beide uitspraken hebben we geen bezwaar! is het lachericT gege ven antwoord. Op wei-kdagen Parmen tier en op Zondag Parmentjee lijkt me een goede oplossing! DEFENSIE-AANGELEGENHEDEN. Het geheele kabinet is het met minister Deckers eens. In de memorie van antwoord inzake de defensiebegrooting, merkt de minis ter op, dat de in verband met de om standigheden noodzakelijk geachte de fensie-politiek de instemming van het geheele kabinet heeft, het welk ook in deze volkomen homogeen is. De minister verwerpt de meening, dat hij zou worden aangezet tot een politiek, gericht op uitbreiding van le ger en vloot. Elke inkrimping van be- teekenis echter zou het leger onge schikt maken om buiten de vesting Hol land op te treden, en dus ongeschikt om aan de doelstelling te voldoen. Vol gens den minister moet het gevaar, dat voor ons land uit een conflict in Euro pa zou kunnen voortvloeien, voor de naaste toekomst niet overdreven hoog worden aangeslagen, maar men mag de oogen niet sluiten voor het feit, dat de spanningen tusschen verschillende vol keren, niet alleen in Europa, maar ook in andere werelddeelen, in den laatsten tijd zijn toegenomen. De oorlogssterkte van het Belgische leger is, naar betrouwbare raming, on geveer dubbel zoo groot als het Neder landsche. De minister komt tot de con clusie dat in Nederland de sterkte aan officieren en onderofficieren aanmerke- Indien onwaarheden worden ver kondigdhoor ze met zachtheid aan en wapen u met geduld. van ons blad wordt in overweging gegeven de van Maandag 19 i/m Zaterdag 24 Nov. a.s. verschijnende nummers zorgvuldig te bewaren. Zij zijn noodig, indien men aan onze groote waaraan belangrijke geld prijzen verbonden zijn, wil mede dingen. lijk minder is, dan in België. De actie in het Zuiden des lands is niet in hoofdzaak gericht op versterking van de bewapening in dat deel van het land, maar op versterking van de mobiele strijdkrachten. Indien mogelijk, ligt het in het voor nemen dat voor volgende jaren hoogere bedragen beschikbaar komen voor de verdere aanvulling van de materieel- uitrusting teneinde den achterstand in te halen. In bewerking is een wijziging van de dienstplichtwet. De minister is evenals de commissie-Idenburg van oordeel, dat verdere inkrimping der vredesorganisa tie niet aanvaardbaar moet worden ge acht. In de tegenwoordige omstandig heden is het niet mogelijk de defensiebe grooting te verminderen. De regeering blijft van meening dat een behoorlijke doelmatige bescherming der burgerbe volking tegen aanvallen uit de lucht zonder zeer hooge uitgaven zal kunnen worden verkregen. Ter zake van overtreding van het ver bod van het lidmaatschap van voor den militair verboden vereenigingen zijn bij de landmacht 1 vrijwilliger, be neden den rang van sergeant, 5 reserve officieren en 3 reserve-onderofficieren ontslagen. Aan 23 reserve-officieren en 7 reserve-onderofficieren is in dit ver band op hun verzoek ontslag uit den militairen dienst verleend, terwijl t. a v. 23 reserve-officieren het onderzoek nog gaande is. Bij de zeemacht hebben ter zake nog geen ontslagen plaats gehad. Verwacht wordt, dat de kruiser Su matra tegen 1 Febr. a.s. gereed zal zijn, en vermoedelijk daarna weder in dienst gesteld zal worden. De regeering achtte zich niet veran- woord onder de huidige omstandighe den het vooroefeningsinstituut te hand haven. De opheffing zal een bezuiniging van ongeveer 700.000 opleveren. De meening dat dit instituut is gebruikt als depot van overcompleet geraakt be- roepspersoneel berust voleens den mi nister op een misverstand. Bij Kon, besluit is, te rekenen met ingang van 1 Dec. 1934, Lxenoemd tot hoofdopziener der domeinen voor de provinciën Gelderland en Overijssel, ter standplaats Nijmegen, R, Hettema H.zn., thans opziener der domeinen te Middel burg. De „Mebes", Het Centraal Comité voor meer en be ter schilderwerk verspreidt een folder, waarin tot 't op tijd doen uitvoeren van schilderwerk door ter zake kundigen personen wordt opgewekt. Voor Mid delburg is daaraan toegevoegd een lijstje van namen en adressen van zestien schilderspatroons hier ter stede, die goed werk garandeeren. Gaarne vesti gen wij de aandacht op een en ander. DE PERSONEELE BELASTING VOOR DE CAFé'S. De Minister keurt de ver mindering niet goed. Naar wij vernemen heeft de minister zijn goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit om de personeele belasting voor café's e.d. met een derde te ver minderen. Voor velen een tegenvaller. Voor de gemeentefinancieën een meevaller, daar dit voor Goes volgens opgave van den inspecteur der belastingen een mindere belastingopbrengst van pl.m. J 2000 zou hebben beteekend. De nieuwe burgemeester. Hedenmorgen is mr. R. M. van Dussel- dorf met den-trein van 10 uur uit Mid delburg hier aangekomen en heeft hij zich naar het Stadhuis begeven, waarbij een zeer langdurig onderhoud had met burgemeester Hajenius. EEN SYMPATHIEK PLAN. Men schrijft ons: Het Nederl. Hoofdkwartier der Pad vinders heeft een mooi en sympathiek plan ontworpen voor een „Kerst-goede- daad." In het vertrouwen dat alle groepen die bij de N. P. V. zijn aangesloten me dewerking zullen verleenen, heeft het dit plan ter volvoering doorgegeven aan de plaatselijke afdeelingen. Dat onzen padvinders steeds voor oogen gehouden wordt het leven niet egoïstisch door te gaan maar het zoo veel mogelijk te besteden tot hulp en steun van anderen, moge als bekend geacht worden. Lichtelijk krijgt die „goede daad verrichten" een kleur, die zij niet moet hebben. Het spontane en energieke kan zoo vaak ontbreken. Nu is er voor het Kerstfeest een plan, dat slagen kan en zal als van alle kan ten medewerking wordt verleend. Men wil tegen kerstmis aan behoeftigen stille armen, gesteunden enz. een pak ket levensmiddelen uitreikex\, Natuur lijk zal die uitreiking maar niet lulcraak gebeuren. Adressen worden bij des kundigen op het gebied van steunver- leening en armenzorg gevraagd en met zorg wordt dan uitgedeeld. Allereerst is de hulp noodig van de winkeliers. Slagers, bakberc kruide niers, groentehandelaren enz. Wat gebeurt nu verder? Heeft een winkelier toezegging gedaan tot medewerking, dan bezorgt men hem een versierde ton, die geplaatst wordt in de week van 1623 Dec. a.s. Het is dan de bedoeling dat de koopers in zoo'n zaak als zij iets voor zichzelve koopen, dit ook nog eens doen voor de behoeftigen en het gekochte in de ton werpen. De leuze der padvinders is dan ook „Koopt U één, koopt dan twee. Doe één in de ton voor uwe behoeftige stadgenooten." De tonnen worden door de verken ners geledigd. Zij zullen een vroolijk, opvallend aanzien verkrijgen. Welpen, verkenners, voortrekkers alles Hoopt mee te werken. Zeg nu niet: er wordt veel gevraagd. Doe toch in dezen zorgvollen tijd wat ge kunt voor anderen. Natuurlijk moet gezegd worden dat niet naar kerkelijke gezindheid gezien wordt bij de uitdee- ling. Die werkelijk noodig heeft zal ge holpen worden. Alleen maar aan hen die kunnen helpen ligt het nu of er veel uitgereikt zal kunnen worden. Het graagéevende, milde Goes beschame onze Padvinders niet. De Werkloosheid, Het aantal ingeschreven werkloozen steeg verleden week van 1082 tot 1188; van wie 92 bij de werkverschaffing werk zaam zijn. ARNEMUIDEN. In de laatste raads vergadering is bij de vaststelling der be grooting 1935 de hondenbelasting dienst jaar 1935 als volgt vastgesteld: voor los- loopende honden 5, voor niet losloo- pende dito 2.50. Uitgezonderd (dus vrij) zijn trekhonden en honden voor de bewaking van schapen. ARNEMUIDEN. Maandag werd in de Christelijke bewaar-, naai- en breischool het feit herdacht dat het 2 Nov. 1934, 50 jaar geleden was, dat de school was opgericht. In tegenwoordigheid van de moeders der kinderen, het gemeentebe stuur, ds. Burger van N.- en St. Joos- land en den heer Mes uit Middelburg, opende de voorzitter ds. K. Dippel te Middelburg de vergadering. Hij vond, dat er alle rede was, ondanks de slechte tijden, dit gouden jubileum te vieren, on der dankbaar opzien tot God. De secre taris de heer J. J. van Doeselaar hield een lezing waarin hij het wel en wee schetste, dat de school in de afgeloopen 50 jaar beleefd had, maar waarin hij te- Vanaf HEDEN plaatsbespreken en voorverkoop van plaatskaarten voor de groote Holl. succesfilm van 11-1 uur en van 6'/2-8'/2 uur- (Ingez. Med.) aflBBxmatnaBïi Middelburg, 13-XI-'34, Maandag: hoog ste luchttemperatuur 10.6 °C (51 °F); laagste 4.9 °C (41 °F). Heden 9 h: 5.1 °C; 12 h: 6.6 °C. 1.5 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 753 mm. laagste 750 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 772.2 mm te Haparanda; laagste 738.2 mm te Scilly. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, Z. tot Z.O. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, aanvankelijk weinig of geen regen en iets konder. m Zon op: 7 h 18; onder: 16 h 10. Licht op: 16 h 40. Maan op: 13 h 05; onder: 22 h 34. E.K. 14 Nov. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) November. Hoogwater. Di. 13 5.05 17.43 Wo. 14 6.08 18.57 Do. 15 7.27 20.24 Hoog- en Laagwater te November. Hoogwater. Di. 13 7.01 19.32 Wo. 14 8.01 20.40 Do. 15 9.14 22.01 Laagwater 11.46 0.05 12.49 1.19 14.14 Laagwater. 0.11 12.44 1.10 13.47 2.26 15.11 vens ook den aanwezigen den treurigen financieelen toestand der vereeniging uiteenzette, de hoop uitsprekende, dat de ingezetenen bereid mogen bevonden worden door vrijwillige giften het be staan der school, die werkelijk in Arne- muiden niet gemist kan worden te steu nen. Ondertusschen werden de kinderen op chocolademelk en krentekoekjes ont haald. Verschillende sprekers voerden verder nog 't woord. RAAD VAN BIGGEKERKE. Een steunregeling ingevoerd. Drastische belastingverhooging. BIGGEKERKE. Maandag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van bur gemeester Simonse, voltallig. Besloten wordt de kosten van het be zoeken van werkloozencursussen door personen uit deze gemeente, zijnde 45, voor rekening der gemeente te nemen, niettegenstaande deze kosten zeer zijn tegengevallen. Besloten werd in het ver volg de voorwaarde te stellen, dat eerst oveideg met het gemeentebestuur wordt gepleegd. Aan J. Marijs werd een reductie op zijn pachtsom verleend van 30 pet. Besloten werd verlenging te verzoe ken van de afwijking tot instandhouding eener openbare school. Aan J. Jobse werd een verhooging van daggeld toegekend tot 2.30, zulks in verband met het verhoogde pensioen- verhaal. In de toelichting bij een ontwerp- steunregeling deelen B. en W. mede, dat wegens gebrek aan werkobjecten is overgegaan tot vaststelling eener steun regeling, zonder subsidie van het Rijk, daar van die zijde eerts bij een uitgaaf van 2000 iets te verwachten is. In deze regeling zijn de volgende normen voor gesteld: gehuwden 6 plus 50 cent voor hoogstens 5 kinderen beneden 14 jaar; ongehuwden 5 per week. Een huurtoe- slag van 50 pet. der huur boven 2 tot een mximum van 1 per week; 2/3 van het inkomen der gezinsleden en 2/3 van andere zuivere inkomsten; 75 cent per gemet in gebruik zijnd bouwland,

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1