T Laat uw ledig yittiejgi- fUs<ly( opnieuw nut 9ÏÏÏUftJlsJIrOltM vullen is v oordbtligtr middelburg. zuid-beveland. KUNST EN WETENSCltki'. RECHTSZAKEN. BUITENLm mexico. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. 0. EN W. SOUBURG. j VER. STATEN. TE HOUDEi AAiBtSTEDINGEM. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. '83S jS-ir&'ï-v'-jfcE-- •-■ *.'*-jKfa-y i ;v .■-..■j.-x,\ïr I 1 niet kan l.eerschen over een koninkrijk zonder inwoners. De hoop is er nu op gevestigd, dat de regeering dusdanige maatregelen ne men zal, dat er Fransche oesters zuilen worden uitgeplant, opdat dit geslacht zich zal kunnen voortplanten op onze Zeeuwsche Stroomen. Die kans bestaat. Wel zal er veel, zeer veel went aan verbonden zijn om die nieuwe oesters slippervrij te houden maar de kans op 'n verder voortbestaan zal den oester- kweeker dwingen om deze kans uit te buiten. De kans op 'n stuk brood zal hen daartoe dwingen. Ook de regeering zelf heeft niets dan voordeel bij een sterkeren oester-kweekersstand, die belasting betaalt en de perceelen van den Staat niet alleen huren maar ook betalen kan. TENTOONSTELLING VAN DE JEUGDHERBERGCENTRALE. Wethouder Boasson opent de expositie. Gisteravond is de tentoonstelling, wel ke gedurende enkele dagen gehouden wordt op een tweetal bovenzalen van de voormalige school C aan de Lange Delft, ingang St. Janstraat, voor het maken van propaganda voor de jeugdherbergen, ge opend. Onder de vele aanwezigen merkten wij op het volledig college van B. en W- verschillende raadsleden, leden van ou dercommissies, personen uit het onder wijzend personeel zoowel van het 'bij zonder, als van het openbaar onderwijs, en behalve den heer Wit, de leden van het plaatselijk comité van aanbeveling. Namens dit comité heette majoor G. B e r g h u ij s, allen welkom, in het bij zonder 't gemeentebestuur en de leden van de commissie van aanbeveling. Spr. wees in het kort op de groote beteeke- nis van dit werk. Als er sommige perso nen zijn, die meenen, dat een instelling als deze in den tegenwoordigen tijd als luxe is te beschouwen, dan wilde spr. opmerken, dat elke tijd zijn voor- en nadeelen heeft en waar de jeugd in den tegenwoordigen tijd zoovele nadeelen ondervindt, is het gelukkig, dat er ook een voordeel tegenover staat als dit in stituut. De minister-president heeft er onlangs op gewezen, dat het zoo geluk kig ïs, dat het Nederlandsche volk één is waar het betreft waardeering en be wondering van 't werk van onze koene luchtvaarders. Spr. achtte het een groot geluk, dat ook bij het werk der jeugd herbergen allerlei groepen van de be volking van verschillende levensopvat tingen kunnen samenwerken. Spr. bracht dank aan allen, die den inrichter der tentoonstelling terzijde standen; o.a. aan mejuffrouw Griep, die zich speciaal ver dienstelijk maakte. Ten slotte bracht hij dank aan den heer Boasson, wethouder van onderwijs, die zich bereid verklaar de de tentoonstelling te openen. Spr. gaf dezen daarvoor het woord. De heer M. H. Boasson zeide zich met genoegen bereid te hebben ver klaard als wethouder van onderwijs de tentoonstelling te openen. Immers werkt het instituut der jeugdherbergen in hoo- ge mate mede tot opvoeding en ontwik keling van de jeugd, geheel in de lijn van het onderwijs in het algemeen. Juist in dezen tijd, nu het welvaartspeil zoo sterk is gedaald, is het bijzonder verheu gend. dat de jeugdherbergen het moge- li'k maken, om met zeer geringe kosten te reizen en te trekken. Door alle eeuwen heen heeft het reizen van hen, die daartoe in staat waren, den blik verruimd, de ontwikkeling bevorderd. Tengevolge van de groote kosten, die hieraan in het verleden verbonden wa ren, konden alleen de financieel-krach- tigen zich die luxe permitteeren. Boven dien moesten dezen nog over een groote dosis uithoudingsvermogen beschikken, om de vermoeienissen en ongemakken van verre reizen te kunnen trotseeren. Nu de snelle en luxueus ingerichte ver keersmiddelen ons tegen betrekkelijk lage kosten overal heenbrengen en het reizen in velerlei opzicht van luxe be hoefte geworden is, mag het tot dank baarheid stemmen, dat nog op andere wijze meegewerkt wordt om de moge lijkheid tot reizen onder het bereik der jeugd te brengen. Naast de opvoedende kracht die er uitgaat van het leeren kennen van an dere streken in binnen- zoowel als in buitenland, leert de eenvoudige wijze van huisvesting en voeding in de jeugd herbergen aan de jeugd een belangrijke levenskunst: „Het zich kunnen aanpas sen aan de omstandigheden". Bovendien wordt het saamhoorigheidsgevoel aange kweekt daar hulpvaardigheid in de jeugcnerbergen niet gemist kan worden. Niet alleen zij die van verkeersmid delen gebruik maken profiteeren van dit instituut. Voor de jongens en meisjes, die hetzij te voet hetzij per fiets g^n „trekken is er zekerheid in vele plaat sen een goedkoop maar goed onderko men te vinden. Voor de ouders een ge ruststelling, want er wordt daar over het wel en wee hunner kinderen ge waakt. Het trekken kweekt bij de jon gelui energie en staalt den wil, eigen schappen, die men in den strijd om het bestaan allerminst kan missen. De jeugd herbergen zijn een onmisbare schakel geworden in de opvoeding der jeugd, opr. opende de tentoonstelling met den wensch, dat een druk bezoek het bewijs moge :everen, dat men dit hier ter stede ook oeseft. Evenals na de woorden van majoor Berghuijs, gaven ook nu de aanwezigen blijken van instemming. De heer Van Zwol, leider der ten toonstelling, zeide verleden jaar te Vlis- singenen te Goes veel hulp te hebben gehad van alle kanten, hij is daarom gaarne weer naar Zeeland gekomen en ondervond nu te Middelburg ook de zelfde medewerking weer. Dank bracht spr. in de eerste plaats aan het gemeen tebestuur, dat direct dit schoolgebouw beschikbaar stelde, verder aan de leden van het aanbevelingscomité, maar voor al ook aan de jongens en meisjes, die hem hielpen bij het inrichten der ten toonstelling en van wie verschillende reeds met jeugdherbergen kennis maak ten. Spr. wees er op, dat het werk in Duitschland ontstaan is en nu zijn er in Nederland reeds 69 van die herbergen. Zij hebben geenszins het idee concurren tie aan te doen aan hotels en pensions, integendeel maken zij bij de jeugd aller lei streken van het land bekend en dit maakt, dat zij dan later als ouder per soon weer terug komen. Ouderen mogen wel in de jeugdher bergen vertoeven, maar als regel zijn dit alleen leiders van jeugdgroepen en dergelijken. Het is geenszins de bedoe ling het bezoek van ouderen aan te moe digen. Trouwens een bezwaar voor hen is de plicht aan alles in het verblijf mede te werken. Nadat ook deze woorden met applaus bezegeld waren, zijn een tweetal smal films vertoond, die geregeld op de ten toonstelling draaien en die o.a. een zeer goed beeld geven van het leven van de trekkers te voet en per fiets, door stad en land en van het verblijf in een jeugd herberg, waar de meisjes en jongens mede helpen aan allerlei huishoudelijke bezigheden en daardoor leeren de han den flink uit de mouwen te steken en waar de „Vader en Moeder" hun liefde rijk ontvangen. De heer Berghuijs heeft ten slotte dank gebracht aan den heer Boasson voor de opening, en aan de autoriteiten voor hun aanwezigheid en medegedeeld, dat de Commissaris der Koningin, even als de heer C. Wit, lid van het aanbe velingscomité bericht van verhindering zond. Hierna hebben de aanwezigen een kijkje op de tentoonstelling genomen, die een overzicht geeft van het jeugd herbergwezen in verschillende landen, van de inrichting van zulk een herberg, van de lectuur er over, van de geschikt ste kleeding bij het „trekken", het een al interessanter dan het ander. Verschil lende grafieken toonen de toename van het werk. Voor steun van de kas van de Cen trale kan men speldjes koopen, lectuur aanschaffen en een kopje thee gebrui ken. Voor dit alles zorgen met haar be kenden ijver de padvindsters en haar jeugdige toekomstige vervangsters. Een flink strijkje zorgde voor vroo- lijke muziek en had meermalen een zangkoortje om de gezelligheid te ver- hoogen, als hulp daarbij. Er heerschte door dit alles een pret tige sfeer, die zoo geheel overeen komt met die, welke in de jeugdherbergen volgens ingewijden bestaat. LUCHTWACHTDIENST. In het Militair hospitaal heeft gister avond de reserve luitenant G. Woltman, belast met de propaganda voor den luchtwachtdienst, een uiteenzetting ge geven van het doel en het goed functi- onneeren van een luchtwachtpost te Middelburg. In elke gemeente bestaat een luchtbe schermingsdienst aldus spr. die er uit sluitend en alleen is om de burgerbevol king te beschermen tegen aanvallen uit de lucht. Politie, brandweer, geneesk. dienst, gem. reiniging enz. zijn hierbij ingedeeld. Deze luchtbeschermingsdienst nu zou geen reden van bestaan hebben, indien er geen luchtwachtdienst zou zijn. Want ae gegevens die de comman dant van den luchtbeschermingsdienst moet krijgen, moeten voor 90 van den luchtwachtdienst komen. Deze luchtwacht aldus spr. is geen vereeniging, doch bestaat uit vrijwilli gers. Daar het een onderdeel van het leger is, mogen deze vrijwilligeis dus geen lid zijn van een door de regeering verboden vereeniging of organisatie, of deze zelfs maar steunen. In Nederland zoo zeide spr, hebben we 143 lucht- wachtposten, benevens de posten van de marine langs onze kust. Hierbij zijn ingedeeld 70 officieren. Een geheele post bestaat uit drie ploe gen, onder een eigen commandant. Bij mobilisatie wordt de luchtwacht het eerst opgeroepen. Spr. verklaarde daar op de indeeling van zoo'n post. Wanneer nu een vijandelijk vliegtuig wordt gesignaleerd deelt de post dit den commandant mede. Deze treft de noo- dige maatregelen, waardoor de gehee le machine in werking komt. Wordt het gevaar grooter, is er daadwerkelijk ge vaar, of is dit geweken, dit alles wordt door de luchtwacht aan den bescher- mingsdienst medegedeeld. De groote be- teekenis van den luchtwachtdienst blijkt hieruit wel. Spr. noemde vervolgens de groote voordeden voor de vrijwilligers bij den luchtwachtdienst op: in oorlogstijd be hoeft men niet naar de grenzen', men blijft in eigen gemeente; kleeding en sol dij enz. is er in oorlogstijd aan verbon den. Spr. wees nadrukkelijk op het ver (Ingez, Med.) schil tusschen den luchtbeschermings dienst, welke een zuiver gemeentelijke instelling is en den luchtwachtdienst, welke een militaire instelling is. Spr. zeide dat ook te Middelburg binnenkort een luchtwachtbureau zal komen. De verschillende berichten per telefoon worden hier beluisterd en genoteerd. Al leen buitengewoon dienstplichtigen, al dus spr. (broederdienst, vrijgeloot) ko men voor den luchtwachtdienst of het -bureau in aanmerking. Men mag even wel niet voor den militairen dienst af gekeurd zijn. De verbintenis wordt aangegaan voor 1 jaar en, wanneer niet een maand daar voor ontslag wordt aangevraagd, stil zwijgend verlengd. Voor de oefeningen, die 1 a 2 maal per jaar worden gehou den, wordt een kleine vergoeding ge geven. Men is evenwel verplicht bij de oefeningen aanwezig te zijn. Nadat spr. eenige vragen had beant woord en nog medegedeeld had, dat bur gerwacht en luchtwacht, die alle twee hetzelfde doel hebben, goed samengaan, werd de gelegenheid geboden zich als vrijwilliger op te geven. De 17 man voor den luchtwachtdienst en de 15 voor het luchtwachtbureau wa ren spoedig compleet. Tot slot had een kleine theoretische oefening plaats. HANSWEERT. De heer H. Schuring, kommies bij de directe belastingen enz. alhier wordt met ingang van 16 Nov. a-s. overgeplaatst naar Diergaarde (L). HANSWEERT. De Oostsluis alhier, welke sedert dertien jaar defect en in reparatie ie geweest is thans geheel her steld en werkt nu weer op volle capa citeit, Een en ander wordt thans keurig afgewerkt. Overal worden boomen, heg gen en sierheesters geplant en bemest hetgeen vroeger in dezen tijd niet eens het geval was. IERSEKE. In de jaarvergadering der visschersvereeniging „Ierseke" is in de vacature C. v, d. Bosch tot bestuurslid gekozen Jac. Pikaar en in de vacature C. de Koster, Joh. Padmos Jr. IERSEKE. Door 'den schipper van de YE 155 is onder Zoutelaiïde in de net ten opgevischt een zand^teenen, ver moedelijk vroeg-middeleeüwsch wijwa terbakje. Het kan ook de helft van een vroeg gothisch doopvont zijn. Nu zijn der gelijke dingen met veel ijver vermoede lijk bij de hervorming uit de kerken ver wijderd en is het nageslacht de zee dankbaar dat ze deze dingen zoo goed heeft bewaard. Zoo zagen wij verleden week bij een visschersman in 't kippen hok een eigenaardigen drinkbak staan, die bij nadere beschouwing niet anders bleek te zijn dan een doopvont uit zee opgevischt en nu door een practisch na geslacht bestemd voor kippenbak. De steen die door de YE 155 is ge- vischt is door bemiddeling van den heer G. D. van Oosten opgezonden naar het museum te Middelburg. KAPELLE. De Raad dezer gemeente zal Zaterdagmorgen, half tien, in open bare vergadering bijeen komen. De agenda vermeldt o.a.: goedkeuring rekening 1933 en begrooting 1935 van het Burgerlijk Armbestuur; verzoek Goes inzake een regeling voor de leer lingen die de openbare U.L.O.-school te Goes bezoeken; regeling 24-uurs tele foondienst; vaststelling gemeentebegroo- ting 1935; conversie geldleeningen. Nederlandsche auto bij Brugge verongelukt. Dezer dagen is onder St. Kruis bij Brugge (België) een auto verongelukt. Op het oogenblik, dat een personen auto, waarin zich twee personen bevon den, voorbij een stilstaande vrachtauto wilde rijden, zag de bestuurder, dat een andere personenauto uit de tegenover gestelde richting kwam aangereden. Om een botsing te voorkomen, zwenkte de eerste auto, zoodat hij in aanraking kwam met de vrachtauto. De shok was zoo geweldig, gezien de groote snelheid, dat de twee voertuigen vernield zijn. De reiziger, gezeten ne vens den bestuurder, was op slag dood. De bestuurder liep zware verwondingen op en werd naar het St. Jans hospitaal te Brugge overgebracht. Zijn toestand is ernstig maar niet hopeloos, In de kleeren van een der slachtoffers vond men documenten op naam van De Klerk, uit Cadzand. Abonnementen en Advertentiën voor 1 dit blad worden aangenomen door den Agent M. DE WITTE. Marnixplein, West-Souburg EEN PELGRIMSTOCHT NAAR CANTERBURY Mej, dr. G. Roorda in het Zeeuwsch Genootschap In de gewone vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelburg heeft mej. dr. G. Roorda gisteravond een voordracht gehouden, getiteld: Een pelgrims tocht naar Canterbury. De spreekster ving haar lezing aan met het doen van enkele mededeelin- gen over het leven van Geoffrey Chaucer, den dichter der Canter bury Tales, die omstreeks 1340 als zoon van een Londensch wijnhandelaar het levenslicht aanschouwde. Zijn ge boortejaar is niet precies bekend, want toen hij in 1386 als getuige in een pro ces optrad, gaf hij als zijn leeftijd op „veertig jaren of ouder" De verschillende wisselingen van Chaucers levenslot, zijn onfortuin en z'n goede dagen, zijn hooge ambten als bv. dat van Directeur der invoerrechten en accijnzen voor wol en huiden en wijnen van de stad Londen; zijn beschermeling schap van JoJin of Gaunt, zijn optreden als koninklijk afgezant in het buitenland, zijn reizen en zijn ongena, zijn lidmaat schap van het parlement en tenslotte Chaucers dood op 25 Oct. 1400, werden gememoreerd. Hij is in Westminster Ab bey begraven. Het portret van Chaucer, voorkomende in Hoccleve's „Regement of Princes", werd door spreekster ver toond. Vervolgens deelde spreekster een en ander mede omtrent Chaucers letterkun digen arbeid en de waarde daarvan, om te beslu ten.met een samenvattend over zicht van den inhoud van Chaucers meest bekende werk, zijn Canterbury Tales. Het is een buitengewoon ge not, aldus spr,. prof. Kern met de juiste diet e en intonatie dit klankrijke en schoone Middeleeuwsche Engelsch *e hooren voordragen". Aangezien de uit spraak ervan echter zeer afwijkt van het moderne Engelsch, droeg spr. een en an der voor m de voortreffelijke Nederland sche vertaling van prof. Barnouw; een warm en kleurig, levendig brok Middel- eeuwsch leven in Engeland werd daar door voor het geestesoog der toehoor ders opgeroepen. De voorzitter des genootschaps, jhr. mr, J. W. Quarles van Ufford, heeft mej. dr. Rooda den dank der aanwezigen voor haar keurige voordracht gebracht. Aanwinsten, vertoond in de bovenge- noemden vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Natuursteenen fragmenten, rijk be werkt in Gothischen stijl, gevonden in den grond van den tuin van het voor malige Schuttershof te Middelburg, ge schonken door den heer Ir. A. Rothui zen; dakpannen, doorboord door hagelstee- nen in September 1934 op de buiten plaats Overduin te Oostkapelle, ge schonken door mevrouw HeyseTak; stekelhuidigen van de Nederlandsche kust, geschonken door het Zoölogisch Museum te Amsterdam; versteende snuit van een dolphijn uit jong-tertiaire aardlaag, opgevischt in de Wielingen, aangekocht; tand van een grooten biauwen haai uit jong-tertiaire aardlaag, opgevischt in de Westerschelde, aangekocht; heiligenbeeldje van gebakken klei, gevonden te Wanteskuip op Noordbeve- land, geschonken door den heer P. J. Meertens te Amsterdam; zijden gewatteerde damesrok uit het begin der 19e eeuw, geschonken door mevrouw VerhulstBouwense. P. J. SCHMIDT VRIJGESPROKEN. Het Gerechtshof te Amsterdam wees heden arrest in de strafzaak tegen den voorzitter van de Onafh, Soc. Partij, P. J, Schmidt, die op 8 Juni j.l. door den Haarlemschen politierechter wegens opruiing tot drie maanden gevangenis straf is veroordeeld. Het Hof heeft ver dachte vrijgesproken. Schmidt zou op 16 Maart te Zaandam in een rede hebben gezegd: „Het prole tariaat is momenteel ongewapend, en zou bij een eventueelen opstand vooi de kanonnen en machines staan. Maar als vandaag het mobilisatiebevel afkomt, dan is de zaak veranderd, en is het pro letariaat niet ongewapend meer. Wij staan dan niet vóór de kanonnen, maar zij staan er achter, en het kapitaal hier voor. Jullie begrijpt me wel De proc. generaal had de opruiing bewezen ge acht en requireerde indertijd bevesti ging van het vonnis. Het Gerechtshof achtte het ten laste gelegde echter niet bewezen, vernietigde het vonnis van den politierechter en heeft den verdachte vrijgesproken. Vierling geboren, Mulligan, een 27- jarige werklooze te New-York, is vader geworden van een vierling. Hiermee is hij in het bezit gekomen van zeven kin deren. De vierling bestaat uit drie jon gens en een meisje, Tezamen wegen ze tien pond en men heeft ze n een cou veuse geplaatst, waar men ze alle vier in leven hoopt te houden. DE KERKSTRIJD. Uit Mexico City wordt gemeld: De kerkstrijd duurt n verschillende Mexicaansche staten mei onverminder de kracht voort. De kerkauforiteiten hebben bevel gegeven tot sluiting der kerken in een ge staten, nadat op in structie van de gouverneurs, po itieagen- ten voor de kerken waren opgesield onder het motief, overtredingen van de kerkwet te verhinderen. Het parlement van den slaat Puebla heeft goedkeur ng gehecht aan de fede rale wet betreffende de jnvoering van het socialistische schoolonderwijs- .wvpwtjaaa flflaocawggiwaaflaBi** (Ingez. Med.). Woensdag 14 Nov. .v.m. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg: t onderhoud Rijkswegen op Zuid- Beveland gedurende 1935. Ra ming f 15.300. Zie Staatscrt. 22 October 1934. Maandag 26 Nov. te 11.30 uur bu reel der genie te Vlissingen door den eerstaanw. ingenieur te Ber gen op Zoom: het éénjarig onder houd der militaire gebouwen en werken op Walcheren, ,Z.-Beve land en te Ter Neuzen. Raming 7200. Zie Staatscrt. 5 Nov. 1934. Woensdag 12 Dec. v.m. 11 uur ge bouw Prov. bestuur te Middel burg: 't onderhouden NecTerl. ge deelte van het kanaal van Ter- neuzen, met bijbeh. werken, als mede van den Rijksweg Goes Hoedekenskerke, Terneuzen Sas van Gentgrens gedurende 1935, '36 en '37, in drie perc. en in massa. Raming le perceel f 11000; 2e perc. f 22.100; 3e perc. f 48.00; massa f 37.900 alles per jaar. Zie Staatscrt. 6 Nov. 1934. Overneming van wegen in be heer en onderhoud. Ged. Staten stellen voor den in de gemeenten Zuidzande en Cadzand ge legen, bij deze gemeenten en het wa terschap Cadzand gezamenlijk in beheer en onderhoud zijnden weg, gedeelte van den op het Provinciaal wegenplan voorkomenden weg OostburgZuidzan deCadzand ter lengte van ongeveer 3847.50 m met ingang van 1 Jaunari 1935 in beheer en onderhoud van de tegenwoordige onderhoudsplichtigen voornoemd over te nemen onder voor waarden, dat deze gezamenlijk vóór 1 Juli ieder jaar f 754 betalen of wel te gen een som van f 16.758 in eens en het verhardingsmateriaal, de afwate ringsmiddelen, voor zoover deze niet bij het waterschap Cadzand in onder houd zijn, en al hetgeen verder als tot den weg behoorende kan worden aan gemerkt kosteloos aan de Provincie af staan. Bij besluit van de staten van 25 Juli 1929 werd besloten den weg Middel burg-Westkapelle buiten de traver sen, nadat hij overeenkomstig de door Ged. Staten goedgekeurde, conform 't provinciaal wegenplan opgemaakte ont werpen zou zijn verbeterd, in beheer en onderhoud bij de Provincie te ne men. Thans is de algeheele reconstruc tie van bedoelden weg zoo ver gevor derd, dat haar voltooiing vóór 1 Januari a.s. kan worden tegemoet gezien. Ged. Staten achten het derhalve aan gewezen, dat op laatstgenoemden da tum de overneming van den onder houdsplicht ingevolge vermeld besluit zich voltrekt. Tegelijk met den weg MiddelburgWestkapelle zullen dan ook de zijtakken van den weg Middel burgKoudekerke op 1 Januari 1935

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7