ML KORT ZEEUWSCH NIEUWS. RUWE HU/D BEURSTHËRIHOMETER van Dinsdag. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. SPURT. RECHTSZAKEN. GEMENGD NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. VLISSINGEN. WALGHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAAHDEREN O.D. ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.D. Schrale Lippen Gesprongen Handen TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. AMSTERDAM, 6 November. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 91%91%. O. Indie 34 1000-4 100—100. Denemarken Oblig. 1926-5 97%97%. - Duitschl. 100-7 22—21%. Engeland 1960-90 4 73% Zwitserl. oblig. '24-5 98%98. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 101%-101% Amsterdam 1933-5 101 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4 99%—99%. Berlijn 1925-6% 15—14%. Zeeuws. Hyp. B-5 103 Zeeuws. Hyp. B-4% 100%|—100. A Amsterd. Bank 106%106% Cities Service Cy. P. 1958 5 23%—23% C. Rotterd. Bankver. 8484% A Twentsche aBnk 86 A Pref. Gruyter Zn A. 126%127 A Pref. Jurgens A 98%97% A Ned. Gist- en Sp.fabr. 399 A De Schelde N.B. 16% A Ver, Papf. v. Gelder 4443% C Am.. Car Foundry 9%9% C Am. Smelt Ref. 2121% C Farbenind. I.G. 4442% C Stand. Brands 11%11% C U. States St. C. l9%—19% C North Am. Cy. 7%—7% A Born, Sum. H.M. 129%128% A Linde Teves en Stokv. 53%53% A Ned. Wol Mij. 55—55% A Singkep Tin M. 7575%. A J. C. Japan Ln. 24%24%. A Rotterd. Lloyd 30%—29%. A S. M. Nederland 29%—29%. A Amst. Thee C.M. 39%—39%. standplaatsaftrek. Verzócht wordt daar toe niet over te gaan. Op dit adres wordt druk geteekend. De afdeeling Vlissingen der S.D. A-P. heeft, naar „het Volk" meldt, tot candidaten voor de Prov. Staten gesteld de heeren J. de Priester te Oost- en West Souburg, I. Luteijn, F. van Span ning en A. Rorije, allen te Vlissingen. N.R-V. Sedert jaren organiseert de Neder- landsche Reisvereeniging door tusschen- komst van haar afdeelingsbesturen ten behoeve van de leden der afdeelingen en van hen, die belang stellen in het werk der N.R.V. of ervan kennis willen nemen,, jzgn. ontwikkelingsavonden. De afdeeling Walcheren mocht met genoegen constateeren, dat de belang stelling voor die avonden steeds groei ende is en het bestuur daardoor aange moedigd, tracht het peil dier avonden nog steeds te verhoogen. Het mag zich gelukkig achtten, dat het voor het win terseizoen 19341935 eenige sprekers van zeer goeden naam daartoe bereid gevonden heeft. Op 16 November a.s. zal de rij ge opend worden door den heer D. var. Staveren uit Den Haag, die in Britan nia te /lissingen komt spreken over het Wonder van de film. Ieder die belang stelt in de bioscoop zal ook wel gaarne iets willen weten óver het ontstaan van de rolprent en zeker ook over de ver vaardiging van de sprekende film, Dil alle6 wordt dien avond op aangename en duidelijke wijze getoond. Mooie op namen ter verduidelijking van het ge. sproken woord op het doek worden ge projecteerd. Op nog nader in dit blad te noemen data zullen verder behandeld Worden Het voetreizen, Oostenrijk en als buiten gewone attractie zal er een avond zijn van Oostersche Voordrachtkunst, met tot besluit van het seizoen de zoo zeer in den smaak vallende feestavond. WESTKAPELLE. Bij de arbeidsbe middeling alhier zijn deze week inge schreven 200 werkzoekenden; de vorige week bedroeg dit aantal 203. Bij de werkverschaffing zijn thans 30 personen te werk gesteld; terwijl het aantal steun- trekkenden momenteel 48, bedraagt. TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAiGEN GEOPEND. KRUININGEN. Maandagmiddag had de officieele opening plaats van het Te huis voor Ouden van Dagen. In de con versatiezaal, welke geheel gevuld was met genoodigden, nam de Voorz., de heer J. Blok Az. het woord en heette allen hartelijk welkom. Spr. memoreer de de voorgeschiedenis van deze zaak. Ongeveer 25 jaar geleden werd een zelfde plan (doch met ziekenhuis ge combineerd), als zijnde te groot- scheepsch verworpen door den gemeen teraad. En thans is het resultaat na veel harden arbeid in voorbereiding voltooid. Hartelijk dankte spr. het college van B. en W. voor de groote medewerking in deze, alsmede den Raad welke bijna eenstemmig de plannen goedkeurde. Ook bracht spr. dank aan de besturen der inrichtingen te Ierse- ke, Wemeldinge, en Bergen op Zoom voor hunne gewaardeerde inlichtingen, mitsgaders aan de aannemers en allen, die het gebouw hielpen inrichten. Ook de medewerking en de gaven der bur gerij werden dankbaar gememoreerd, alsmede de gift voor de serre van den Ambachtsheer Vermeulen van Kruinjn- gen te Wassenaar, de gever der tuin banken en het bestuur der Ned. Herv. Gem. voor het afstaan van haar wan delterrein grenzende aan het tehuis. Tenslotte dankte spr. den burgemees ter voor een traktatie voor de verpleeg den (10 verzorgden en 2 op eigen kos ten wonen reeds in het tehuis!den oud- voorz. van het B. Armbestuur den *heer Duindam voor de bloemen en de ver siering en verschillende anderen voor de geschonken bloemstukken. A Houth. Alberts 1818%. C Baltimore Ohio 99%, A Southern Rlw. 9%9%. C Union Pac. Rr, 6160%- C Int. Nickel Cy.14%14%. Duitschl. 30 1000 5 21%—20%-21 A Koloniale Bank 31%29% A N.I. Hbk, 1000 58%—57 C Ned. H. M. 1000 36%—36% A Alg. Kunstz. U. 32%—32%-33% A v. Berkels Pat. 21%—22 C Calvé-Delft 44 A C. Suiker Mpij. 30%30% A Ned. Ford A.M. 221—221% A Philips Gem. B. afg. 209%-211 %-12% C Unilever 70%Tl-70% C Anaconda Cop. 6%—6% C Bethlehem St. 15%—15%-16 C Kennec Copper 10%10% C Un. States Leather 3%3% A A.N.I.E.M.—N.B. 197% A Kon. Petr. Mpij: 136%—137-38%. C Contin. Oil Cy. 9%10. C Shell Union O.C. 44%. Hierop verzocht spr. aan Burgemees ter B. C. de Mul het tehuis te openen. Alvorens daartoe over te gaan zeide de burgemeester o.m. het volgende: Wij weten dat het B. Armbestuur vele moeilijkheden heeft moeten overwinnen en dat niet altijd heel de bevolking 't met U en met ons eens is geweest. Ik verheel ook niet dat enkele onderge schikte zaken anders hadden gekund, doch de beste stuurlui staan nu een maal aan den wal. De Raad besloot 29 Jan. van dit jaar den benoodigden grond te verkoopen aan U tegen gereduceer- den prijs. Donderdag 3 Mei werd de eerste steen gelegd, en thans 5 Nov, zijn we bijeen om ons solied, mooi en confortabel gebouw officieel te openen, 't Is vandaag voor ons allen ja voor heel de gemeente een ware feestdag. Een feestdag omdat hier is tot stand geko men een schitterend stuk sociaal werk waarop we trotsch kunnen zijn. Door heel het gebouw heen centrale verwar ming, overal stroomend water, ieder 'n eigen mooi ingericht kamertje, een bad kamer, prima ligging en degelijke voe ding, wat wilt ge nog meer? Als men hulp noodig heeft, heeft men maar op een knopje te drukken, en de hulp ver schijnt in levenden lijve. Wie onzer een zame oudjes kon vroeger overal die dingen beschikken? We hebben licht gebracht bij diegenen die daar zooveel behoefte aan hadden, en hij of zij die dit nu nog een niet-sociaal werk durft te noemen, moet mijns inziens het a. b. c. van constructieven socialen arbeid nog leeren. Men beeft gepraat over beknotten van vrijheid, doch ook dat is erg overdreven. Wie is in zijn leven vrij, of eigen baas? Immers niemand. Wij hebben toch allen onze verplichtin gen en zijn toch allen gebonden aan honderd en één band. Ik heb gezegd dat het voor Kruinin- gen een feestdag is en dat is het ook. Ik wil dan ook wel verklaren dat door de totstandkoming van dit schoone ge bouw één mijner idealen in vervulling is gegaan. Van harte hoop ik, dat alle bewoners van ons tehuis zich gelukkig zullen ge voelen in dezen hof van vrede. Laat alle burgers nu meeleven met de stich ting en het bij bijzondere gelegenheden gedenken, door van 't vele dat we soms zelf hebben, iets voor onze oudjes af te zonderen. Voor het Hoofd van deze stichting en zijn echtgenoote, den heer en mej. Krello hoop ik gaarne, dat zij het hier goed naar hun zin mogen hebben, en alles in het werk zullen stellen om voor onze oudjes zoo goed mogelijk te zor gen. Ge zult niet altijd van iedereen waardeering ontvangen, Iaat U daardoor niet versagen, maar blijft steeds stre ven naar het volmaakte. Na het bestuur vervolgens gecompli menteerd te hebben, verklaarde spr 't Tehuis voor geopend. Er werd een dronk op het gebouw uitgebracht, als mede op het B. A. en de geneele ge meente. Ds. Mortier sprekende namens de N, H. Kerk en mede namens de andere gezindten feliciteerde het B, Armbe stuur en hoople o. m dat met ieders godsdienstge gezindhed zal rekening gehouden worden. Namens het B. Armbestuur van ^Ve meldinge sprak burgemeester de Keij- zer; namens dat te Ierseke de heeren Willemse en C. de Jonge. De laatste spr. eindigde met het volgende versje: Strooi van daag een enkle bloem op des menschen pad, Strijk hen van 't bezorgd gelaat enkie rimplcs glad. Laat een woord van liefde hooren. En uw dag is niet verloren Tenslotte feliciteerde burgemeester Dominicus van Rilla"d-Bath bestuur en gemeente met het mooie gebouw. Vervolgens werd het gebouw bezich tigd. Men roemde als om strijd de een voudige, doch keurig en practische in richting, beneden 12 kamertjes en een kamer voor het Hoofd, de keuken, ser re, de centrale verwarmingsinstallatie, boven ook 12 kamer'jes en oestuurska- mer, badkamer enz. Het gebouw is een sieraad in het nieuwe bouwplan. WOLPHAARTSDIJK. Maandag werd de Herv. Bewaarschool alhier met een kort woord geopend door ds. Van Dijk, C Tide Water Ass. Oil 55%-5%, A K.N. Stoomb. Mij. 4 A Ned. Scheepv. U- 28%28%. A H.V. Amsterdam 146146-47. A Java Cult. Mij. 6262%. A N.I- Suiker U. 5557%. A Deli Batavia 141%—137-36%. C Deli Mij. 1000 114%—115-14%. A Senembah 124120%. C Chicago Milw. 1%1%. A Amst. Rubb. C. 85%86%-85%. A Deli-Bat. Rubb. 63%65. A Hessa Rubber 74%78. A Serbadjadi S.R. 55%57%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 5 Nov. 6 Nov. Londen 7.39 7.36 Berlijn 59.46 59.46 Parijs 9.74 9.74 Brussel 34.55 34.55 Zwitserland 48.12% 48.13% Kopenhagen 33.00 32.92% New-York 1.47% 1-47% begonnen kon worden met 45 leerlingen welk getal zeker spoedig uitgebreid zal worden. Met recht kan men zeggen, dat deze school in een behoefte voorziet. De leerkamer der Herv. Kerk is voor dit doel keurig ingericht en er is al veel speelgoed enz, aanwezig. WISSENKERKE. In de Maandagmid dag gehouden vergadering van ingelan den van den Onrustpolder is benoemd tot ontvanger-griffier de heer J. Geuze, burgemeester alhier. De Chineesche handwolkrab, TERNEUZEN. Reeds geruimen tijd ge leden hoorden wij, aldus de Tern. Crt,, dat de zoo gevreesde vijand der zoetwa- tervisschers, de Chineesche handwol krab, alhier in den volksmond de Wolga- krab genoemd, haar intrede in Z.-Vlaan- deren had gedaan. Het bleef echter bij 't sporad isch voorkomen van deze krab, die uit Duitschland ons land is binnen gedrongen. Naar het schijnt heeft zij zich krachtig voortgeplant en kan deze krab een ware plaag worden voor de vis- schers in onze kreeken. Toen de vischer Geers de in de Hoeksche kreek uitgezette netten licht te, bleek dat in een der netten een zes tal van deze dieren waren. Naar men aan het blad mededeelde, treft men deze krabben reeds sinds eenige weken op deze kreek aan- Met hun scherpe scharen omklemmen zij de mazen der netten, waarna zij deze breken. Zoo doende berokkenen zij een groote scha de aan de uitgezette netten. Vooral in de provincie Friesland vor men deze vernielzuchtige dieren een groote bedreiging voor de zoetwater- visscherij, zoodat men hier reeds van een plaag spreekt. Niet genoeg kan er op worden aange drongen om de gevangen krabben te vernietigen. AXEL. Het vorig jaar besloot de ge meenteraad de jaarmarkt weder in te stellen, nadat deze eerst was opgeheven. Dit jaar zal de markt weer worden ge houden op 27 November. Vroeger, werd de jaarmarkt van gemeentewege geor ganiseerd, doch thans berust de leiding bij den Zeeuwsch-Vlaamschen Slagers hond en de besturen van verschillende landbouw-organisaties. De markt omvat fokvee, vet vee, paarden, varkens en schapen. Zolder ingestort. IJZENDIJKE, Gisteren is alhier in 't pakhuis van den graanhandelaar Ter- mont een zolder, waarop 75000 kg graan was opgeslagen, ingestort. Won der boven wonder is alleen materieele schade aangericht, niettegenstaande de heer T. en zijn personeel in het pakhuis aanwezig waren. De minister van sociale zaken heeft o.m. ten behoeve van de toepas sing der Ziektewet, aan de lijst, waar op vermeld staan de werkverschaffin gen, welke met subsidie van het Rijk worden uitgevoerd, afgevoerd de ge meenten 's-H eer Abtskerki en Oostburg. (Ingez. Med.) Liederenavond, Elisabeth van der Haar, sopraan, con cert- en operazangeres van de Staats- opera Berlijn, laatstelijk eerste lyrisch- dramatisch zangeres aan de Opera te Plauen (Saksen) zal den 29 Nov. a.s. een liederen- en arienavond geven in het Grand-Hotel Britannia te Vlissingen. Aan den vleugel Jan Kuiler, De zangeres zal voordragen liederen van Gluck, Scarlatti, Schubert, Brahms, Debussy e.a. Aria's van Mozart, Bizet en Puc cini e-a. De Groene Amsterdammer. Met het nummer van 3 November is De Groene Amsterdammer, weekblad voor Nederland, in een nieuwe gedaan te verschenen. Bij dezen nieuwen vorm heeft men den omslag laten vervallen en er bovendien nog een aantal pagi na's aan toegevoegd. Alzoo meer plaats voor tekst en illustraties voor de bran dende onderwerpen van den dag. Geslaagd voor radiotelegrafist2e klasse M. van den Bergen, leerling van de „De Ruyterschool" te V 1 i s s i n- g e n. Leerstoel verlichtingskunde. Curatoren van het Utrechtsche uni versiteitsfonds hebben aan de Rijksuni versiteit te Utrecht een bijzonderen leerstoel voor verlichtingskunde inge steld en tot buitengewoon hoogleeraar benoemd ir. G. B, v, d. Werfhorst, in genieur bij de Philipsgloeilampenfabrie- ken te Eindhoven. De nieuwbenoemde hoogleeraar is 46 jaar oud. Sinds 1928 was hij te Eindho ven werkzaam, waar hij de leiding had van de nieuwe Philora-lampenfabricage. Industrie Suiker Philips Amerika Koninkl. Unilever IMarkt Aku IRubber Tabak Young (Wettig gedeponeerd.) Woesdag 7 Nov, v.m. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg: 't onderhouden teer- en carboli- neerwerk van kunstwerken, aan legplaatsen enz., behoorende ka naal van Terneuzen gedurende 1935 en 1936, Raming le perc. 900 p. j.; He perc. 2100, mas sa 3000. Zie Staatscrt. 2 Oct. '34. Woensdag 14 Nov. v.m. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg: 't onderhoud Rijkswegen op Zuid- Beveland gedurende 1935. Ra ming f 15.300. Zie Staatscrt. 22 October 1934. verder gespeeld en getracht de v&rze— keringssom in handen te krijgen. De jongste heeft berust in de straf vaa 1 jaar en acht maanden. EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP. Dé rechtbank te Amsterdam heeft be handeld de strafzaak tegen een 52-jari- gen ex-consul van Costa Rica, beschul digd van afgifte van valsche passen en verduistering van 41.000 ten nadeele van een Engelsch geestelijke. Alvorens zijn requisitoir te beginnen, deed de officier een zeer belangrijke mededeeling. Te Parijs is een vrouw aangehouden, die ervan wordt verdacht medeplichtig te zijn aan den moord op koning Alexander te Marseille. Zij is in bet bezit gevonden van twee valsche passen waar er één in 's-Gravenhage was afgegeven. Uit het verdere onder zoek is gebleken, dat verdachte aan de ze dame waarschijnlijk de pas had afge geven. Als betrekking had verdachte op den pas doen schrijven; tweede secreta ris van het consulaat van Costa Rica. De Officier had te Parijs het portret van de gearresteerde vrouw opge vraagd. Dit gelijkt sprekend op e&R fo to, welke zich in het dossier bevindt. D foto's werden aan verdachte en zijn ver dediger getoond en de Officier conclu deerde, dat verdachte aan gevaarlijke individuen passen afgaf. De Officier eischte deswege een straf van twee jaar en zes maanden met af trek van het voorarrest tot den dag van het vonnis. Dammen. Uitslag damwedstrijd te Kruiningen ir. de 2de klasse B Kruiningen IIIerseke I J. Kok 1—A, C. Willemse 1; Ph. Meijaard 0A. Goeman 2; M. v. Nieuwenhuize 1A. Oom A. v. d. Sande 2L. van Boven I. Pasman 2C. v. d. Endt 0; D. Duindam 2P. v. Anrooy 0; M. Wondergem 0M. Verwijs 2; P. Snoep 1J. Kole 1; M. de Back2M. Huisson 0, F. v. d, BergeP.. Bouwman (afgebro ken). Totaal uitslag 117. Haar eigen kind gedood. Een 23-jarige gehuwde vrouw te Haarlem had in November verleden jaar haar 2-jarig kind zoodanig mishan deld, dat de kleine weldra overleed. De rechtbank te Haarlem veroordeelde haar indertijd wegens doodslag op haar eigen kind tot zes jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft haar thans in hooger beroep veroordeeld wegens doodslag tot 5 jaar gevangenisstraf. Het levende lijk. Het Gerechtsh of te Amsterdam veroordeelde den 26-jarigen J. E. van L. wegens poging tot oplichting van een verzekeringsmaatschappij, tot een ge vangenisstraf van 1 jaar en zes maan den met aftrek van zes maanden voor arrest. Het O. M. had een gevangenis straf van 1 jaar en 8 maanden, met af trek van 2 maanden voorarrest gere- quireerd. Door de rechtbank was verdachte in- -dertijd veroordeeld tot 1 jaar en acht maanden. Verdachte had samen met zijn broer gepoogd, door middel Van hun geheel te goeder trouw zijnden va der, de R. V. S. te Rotterdam te bewe gen tot afgifte van 50:000. De jongste van de twee broers, die voor genoemd bedrag was verzekerd, reed des avonCs 11 Juni nabij Sliedrecht in een door hem gehuurde auto opzettelijk in de Merwede. Hij zorgde er voor zich in veiligheid te stellen en hij week uit naar UitwerpenAanvankelijk meen de men dat de jongen was verdronken Samen hadden de broers de comedie OPRUIMING ONDER 'T DIEVENGILDE TE OSS, Men schrijft aan 't Handelsblad: Nadat het de laatste maanden te O s s rustig was geweest en het dievengilde blijkbaar ontzag begon te koesteren voor de sterke politiemacht, die er den wind onder houdt, werd sedert eenige weken bijna dagelijks aangifte gedaan van een of meer kleine diefstallen met braak. N J eens was het een winkelier, die tot de ontdekking kwam dat uit zijn zaak een aantal sigaren en cigaretten was gesto. len; dan weer was een drankwinkel door ongewenschte bezoekers bezocht, en ook op snoepwaren hadden de hee ren het voorzien. Ook werd eenige ma len in particuliere huizen ingebroken, waarbij de dieven een voorkeur voor den kelder aan den dag legden en daaruit levensmiddelen of.drank ontvreemden. Uit het onderzoek bleek, dat steeds dezelfde methode werd gevolgd. Ge woonlijk werd een ruit uitgesneden en werd uit de etalage genomen wat men bereiken kon, dan wel men sneed een ruit uit, waarna men de woning binnen- drong. Daar er dagen waren, dat verschei dene aangiften van diefstallen werden gedaan, die ongeveer op hetzelfde tijd stip moesten zijn gepleegd, rees liet ver moeden, dat een georganiseerde bende aan het werk was- Dezer dagen kreeg de politie aanwij zingen tegen een aantal jongemannen, van 16 tot 18 jaar. Hun gangen wq#fde.a nauwkeurig nagegaan, en al zwaarder werden de aanwijzingen omtrent hun schuld. Maandagnamiddag meende de politi® over genoeg bewijsmateriaal te kunnen beschikken om tot hun arrestatie over te

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2