3hmritYcinl£ GOESCHECOUBANT£!M weer m in. ZEELAND. BINNENLAND. NUMMER 262. TWEE BLADEN. DINSDAG 6 NOVEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG, DE KONINGIN ALS BESCHERM VROUWE. DE STEUNREGELING VOOR DE AARDAPPELTEELT WORDT GEHANDHAAFD. DE THUISREIS VAN DE „UIVER". TEGEN DE HERCLASSIFICATIE. „GEDWONGEN" CLEARING MET DUITSCHL AND INSTALLATIE VAN DEN HEER A. BAKKER ALS BURGEMEESTER VAN OLDEBROEK, HIDCEUHRB. N. S. B.-AVOND. Ds. van Duyl uit Hilversum spreekt. EEN ADRES AAN DEN GEMEENTERAAD. MOTOR ZONDER BRANDSTOF. Middelburg, 6-XI-'34, Maandag: hoog ste luchttemperatuur 10.0 °C (50 °F); laagste 6.7 °C (44 °F). Heden 9 h: 9.3 °C; 12 h: 10.5 °C. 15.5 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 755 mm; laagste 748 mm. Verwachting tot morgenavond: Matige, tijdelijk afnemende, N. tot W., later veranderlijke wind, tijdelijk opkla rend, later waarschijnlijk weer regen, weinig verandering in temperatuur. Hoog- en Laagwater ie Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. November. ELKE GENT, BESTEED Mijnhardt's Laxeerfabletten. SOES. HET AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER. M DDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewij snommers 5 cent. De Koningin heeft het beschermvrouw- schap aanvaard van de Vereeniging De Nederlandsche Padvinders van welke vereeniging wijlen Z.K.H. de Prins ge durende langen tijd beschermheer is ge weest. H.M. heeft voorts het beschermvrouw schap aanvaard van het Amsterdamscne conservatorium, daarbij in de plaats tre dende van wijlen H.M. de Koningin- Moeder. De minister van economische zaken heeft de vraag, wat voor de naaste toe komst inzake den crisissteun voor aard appelen moet worden gedaan, nauwkeu rig overwogen. Daarbij is beslist, dat de maat der consumptie-aardappelen dient te worden verruimd, waardoor ook de zgn. bonken in consumptie kunnen wor den gebracht. De minister is daarmede aan een herhaaldelijk tot hem gericht verzoek tegemoet gekomen. Het ver bruik van aardappelen zal daardoor toe nemen. De kosten van het levensonder houd worden verlaagd. Daar de aardappel zoo bij uitstek een volksvoedsel is, is overwogen of de ge- heele steunregeling niet zou kunnen worden, opgeheven. Dit is evenwei on mogelijk gebleken. De oogst blijkt, Le gen de aanvankelijke verwachting, ruim te zijn uitgevallen, terwijl de vooruit zichten van den export ongunstig zijn. Zou iedere steun worden opgeheven dan bestaat in de komende maanden gevaar voor een ernstige daling van de prijzen. Dit moet worden voorkomen. De rege ling wordt dus na 1 Januari verlengd. Mochten zich evenwel in den loop van het seizoen zoodanige wijzigingen in den toestand voordoen, dat tot intrekking of wijzigingen van heffing kan worden over gegaan, dan zal met de financieele be langen van hen, die voor dit seizoen de gebruikelijke wintervoorraden hebben gevormd, voldoende rekening worden gehouden. Zooals gisteren reeds gemeld zal de „Uiver" eerst Woensdagmiddag 21 No vember te 2 uur op het vliegveld Schip hol aankomen. Het reisplan is als volgt samengesteld: 14 November, vertrek Ba tavia, aankomst Medan; 15 November, aankomst Rangoon; 16 November, aan komst Jodhpur; 17 November, aankomst Bagdad; 18 November, aankomst Anka ra; 19 November aankomst Athene; 20 November, aankomst Rome-MarSeille; 21 November, aankomst Schiphol. Omtrent de aankomst te Port Darwin Zaterdag jl. van de „Uiver", op de te rugreis van Australië naar Ned. Indië kan nog worden gemeld, dat zich behal ve de bemanning als passagiers aan boord bevonden, de heeren Gillissen en Domenie, en een Engelsche dame lady Moulden. De „Uiver" was des morgens van Bris bane vertrokken en kwam, na een tus- schenlanding te hebben gemaakt te Charleville na 9% uur vliegens te Port Darwin aan. De inwoners van Port Darwin waren zeer verheugd, dat de „Uiver" de kran ten van dien dag uil Brisbane had mee gebracht. Verschillende souvenirs van de tocht over Australië hadden de vlie gers bij zich. Zij vertelden, dat ze 1500 gelukwenschtelegrammen ontvangen hadden, en een secretaris moesten aan stellen om de correspondentie te behan delen. De „Uiver" had geen post aan boord, daar dit, zooals men weet door de Australische postadministratie niet was toegestaan. De Engelschen Stoddart, die slechts een kwartier achter Melrose zijn ge- klassificeerd in de handicaprace hebben geprotesteerd, dat sommige tijden in hun logboek onjuist zijn ingevuld. Te Leeuwarden is een vergadering ge houden teneinde te komen tot een pro vinciaal comité tegen de herclassificatie. Een 60-tal comité's hadden vertegen woordigers gezonden. Besloten werd 'n krachtige provinciale, zoo mogelijk lan delijke actie te beginnen, teneinde het dreigende onheil af te weren. Daartoe zullen dezer dagen lijsten ter teekening worden aangeboden aan belanghebben den, en verder aan alle besturen en cor poraties, die geacht kunnen worden met dit streven in te stemmen. De Vereeniging Effectenbescherming te Den Haag, schrijft ons het volgende: Bij de clearing met Duitschland werd aan den Nederlandschen belegger geen recht gedaan. Wel was bij 'n afzonderlij ke overeenkomst bepaald, dat de Neder landsche houders van schuldbrieven op langen termijn zich een belangrijk offer moesten getroosten ten voordeele van Duitschland, aangezien toch de hun toe komende renten belangrijk werden ver minderd, maar een compensatie voor dat renteverlies kreeg hij niet, zelfs niet de zekerheid, dat tenminste deze sterk ver minderde inkomsten behoorlijk zouden worden uitbetaald. Geheel in tegenstel ling met de Zwitsers en Zweden, die de rentebetaling onder hun clearing ont vangen, werden de Nederlanders buiten de hunne gelaten. Zij waren de stiefkin deren. Nu heeft onze Regeering ook alweer omdat Duitschland zijn beloften niet na kwam, het clearingverdrag opgezegd en rijst de vraag „Wat nu". Gezien de mentaliteit van onzen Oos telijken buur, met dr. Schacht als zijn tegenwoordigen financieelen woordvoer der, die in stede van de schulden te be talen ronduit verklaart voort te zullen gaan met in het buitenland de door zijn beleid gedeprecieerde obligaties op te koopen, past ons slechts een standpunt, en wel de zoo noodig „gedwongen" clea ring, en dan zonder eenige concessie aan Duitschland. De rente zal onder deze clearing moeten vallen en geen „ge fixeerd" bedrag zal Duitschland worden toegestaan. Door schrapping van dit laatste zal er een grooter overschot na betaling der renten en der nieuwe han delsschulden overblijven voor de afdoe ning der oude handelsschulden. Zoodra de lei onder deze regeling schoon'is ge worden, kan Duitschland weer het over schot krijgen. Men zal tegen deze regeling wellicht aanvoeren dat onze Oosterbuur dan wel licht zijn uitvoer naar Nederland zal in krimpen tot onder onzen uitvoer naar Duitschland. Geheel in het midden la tende of laatstgenoemd land, zoodoen de zijn eigen glazen in zal gooien, zal dan toch het resultaat blijven, dat ten minste de geheele Duitsche invoer zal dienen ter betaling van onzen uitvoer naar zijn land. Ziet aldus Duitschland dat Nederland van geen wijken weten wil, dan zal het van verdere chicanes afzien en zal de toestand van vroeger hersteld worden, waarbij twee goede buren el kander in goud betalen en Duitschland zijn saldo overschot behoudt. De heer A. Bakker, voorheen burge meester van Koudekerke, is Vrijdag j.l. als burgemeester van Oldebroek geïn stalleerd. Hoewel de weersomstandigheden wei nig gunstig waren, is den nieuwen burge meester een hartelijke, feestelijke „in- comste" bereid, waaraan de geheele be volking heeft deelgenomen. Aan het sta tion-Legerplaats werden de heer en me vrouw Bakker verwelkomd door het da- gelijksch bestuur. Vandaar ging het per auto, voorafgegaan door een eerewacht van 40 ruiters in oud-Oldebroeksche kleeding, naar het dorp Oldebroek. Bij de aankomst aan het gemeentehuis werd de nieuwe burgemeester toegesproken door den voorzitter der feestcommissie, notaris J. C. Kegge. De loco-burgemeester, wethouder A. van Loo, installeerde den heer Bakker. In zijn rede sprak hij over de bijzondere moeilijke omstandigheden, waarin de ge meente, vooral door de werkloosheid, verkeert, en wenschte hij hem toe, dat zijn begin zou zijn in den Naam des Hee ren. De burgemeester herinnerend aan de aangename medewerking, die hij op allerlei gebied had in zijn vorige gemeen te Koudekerke deed thans ook vrijmoedig, doch dringend beroep op den steun zoo van de wethouders als van den geheelen raad, van de gemeen te-ambtenaren in alle schakeering, ja van de gansche burgerij, opdat ook in deze benarde tijden het goede voor de gemeente mocht worden tot stand ge bracht en in stand gehouden. Hij erken de echter, dat al dat werk tevergeefs zou zijn, indien de Almachtige God Zijn zegen daarover niet gebood, waarom hij dan ook in diepe afhankelijkheid van Hem den arbeid hier aanvaardde. Nadat nog enkele toespraken gehou den waren, werd aan burgemeester en mevrouw Bakker een zanghulde ge- Eisch nooit van een kind wat het j niet volbrengen kan. Arbeid die boven iemands krachten gaat, verlamt en stemt mismoedig, of maakt oppervlak kig. bracht door de kinderen van de Ned.- Herv. en de Geref. Dorpsschool. 's Namiddags had de nieuwe burgerva der nog de huldiging in ontvangst te ne men van de volkrijke buurtschap ,,'t Loo" en daarna van de oostelijke deelen der gemeente: van Wezep en Hattemer- broek. Muziekuitvoeringen in den avond van een tweetal muziekkorpsen, een zangvereeniging en een accordeonclub besloten dezen voor ouderen en jonge ren blijden dag. ju In de bovenzaal van de sociëteit „De Vergenoeging" is gisteravond voor de plaatselijke groep van den N, S. B. op getreden ds. Van Duyl uit Hilversum. De zaal was geheel gevuld met een ordelijk publiek. Blijkens het aantal personen, dat voor het zingen van het Wilhelmus, waarmede deze vergaderin gen gesloten worden, de zaal verliet, waren de uiterste tegenstanders van de N. S. B. sociaal-democraten en communisten -in slechts kleinen geta le opgekomen. Van het overige publiek scheen ons een aanzienlijk grooter quantum dan den vorigen keer zijn sympathie voor den N. S. B. niet onder stoelen of banken te steken. Hoeveel leden dezer beweging in de zaal wa ren, viel moeilijk te constateeren, aan gezien de N. S. B. immers "het instituut der „geheime leden" kent. Dat zijn dan zij, die om hun ambt of positie er niet rechtstreeks voor willen, aurven of m i- gen uitkomen, dat zij tot de N. S. B. behooren. De zaal is met vlaggedoek wat ver sierd. Het embleem der N. S. B. do mineert: 't is een half zwart, half roode vlag; daarop, in goud afgezet, een drie hoekig oranje veld, waarin de Neder landsche leeuw, klimmende in een orat:- je-wit-blauw veld en er omheen de letters N. S. B. Op het podium ook zulke vlaggen. Achter de bestuurstafel geen veelhoof dig bestuur, maar één man de heer W. A. de Groote uit Middelburg met een hamer in de hand en een bord je voor z'n plaats, waarop het woord „Leiding". Dan weet men, wie de baas is. Voor 't eerst zien we wat van de ondérscheidingsteekenen, die een iet wat militair of padvinderig karakter aan deze beweging geven: de heer Dek ker uit Goes loopt met een paar korte gouden streepjes op de mouw van zijn colbertje, een klein gouden leeuwtje er boven; vooraan zit een andere heer met een dito zilver onderscheidingstee- ken. Vermoedelijk iemand van de zaal- politie of W. A., maar die hoefde niet in actie te komen, want alles was zoo rustig als 't maar kon. De ■'aal ziet natuurlijk blauw van de rook. Pob'tiek en tabaksrook zijn in ons land onafscheidelijk. Met een kort woord door den voor zitter ingeleid, vangt ds. Van Duyl zijn toespraak aan. En direct bemerkt men: die is uit het echte fascisten-hout gesne den. Dat is een Nederlandsch Goeb- belsje, dat hier voor ons staat. Dat is een kerel, die zich op een lijn kan stel len met volksredenaars als Lou de Vis ser of Arie Heykoop. Een stem als een klok, een scherpe kop, als N.S.Ber-poü- ticus en dominee natuurlijk doorkneed in al de knepen van het vak. Handig, pien ter, weet precies waar de voetangels en klemmen liggen. Zegt wanneer hij hoofdinspecteur Avink een gevaarlijk klinkende zinsnede ziet opschrijven, er onmiddellijk achter: „Ik citeer dezen zin uit het adres der negentien predi kanten", Wat de spreker zeide Och, dat weet men zoo langzamerhand al wel. 't Was meer de manier waarop, de pakkende welsprekendheid waarmede hij het enthusiasme van volgelingen en sympa thiseerenden wist te wekken, dat het hem deed. Spr. behandelde het wezen der „in hart en nieren legale" Nationaal Soci alistische Beweging als de herverwezen lijking van de geestelijke idee der een heid van de natie, gebaseerd niet op de rechten van den mensch, doch op diens plichten tegenover, en als lid van de ge meenschap. De N.S.B. wil de eenheid der natie herstellen tegenover de vree- selijke verdeeldheid, die ontstaan is ten gevolge van het heerschen van den demo-liberalen staat, den staat, aldus spr. onder daverend applaus, waarin het mogelijk is dat men een voortreffelijken hoofdingenieur van den provincialen waterstaat op grond van zijn politieke overtuiging uit den overheidsdienst gooit, doch waarin men den man hul digt.... die op den paardenmarkt van 30 Aug. onze fiere driekleur van zijn Raadhuis laat wapperen, doch dezen op den 31en, den jaardag onzer geeerbie- digde Koningin, naar beneden haalt Spr- behandelde de groeiende verdeeld heid, door loopgraven uit de kerken in de politiek gebracht; den kanker der werkloosheid, en wat daartegen nu reeds gedaan zou kunnen worden (in Amsterdam zijn ongeveer 250 dienst doende onderwijzeressen met dienst doende onderwijzers of gemeenteambte naren gehuwd en trekken dus dubbele inkomens, terwijl in diezelfde stad evenveel onderwijzers en kweekelingen werkloos en inkomenloos toezien hoe hun o zoo sociaal gevoelende collega s dubbele inkomens genieten; ik geef de zulken een heel slechte kans in den na- tionaal-socialistischen staat! aldus spr.,) om tenslotte met een korte aanduiding van den corporatieven staat te eindigen. Na de pauze zijn een aantal vragen vlot beantwoord. Op de gebruikelijke wijze is de vergadering toen, na elven geslo ten. Namens den Middelburgschen Be- stuurdersbond is een adres aan den Raad gezonden, met het nadrukkelijk verzoek, er bij de regeering op te willen aandringen, in den steun aan de werk- loozen eenige noodzakelijke verbeterin gen te brengen. Volgens het adres dienen deze verbe teringen te bestaan uit: 1. Verhooging der thans algemeen te laag geachte steunnormen; 2. Verhooging der percen tages, in het bijzonder voor de arbeiders met lage loonen en groote gezinnen; 3. Verstrekking van een toeslag op de uit- keeringen gedurende de wintermaanden; 4. Maatregelen, ten einde de werkloozen op ruimere schaal van kleeding en dek king te kunnen voorzien; 5. Ruimere be schikbaarstelling van goedkoope boter en beschikbaarstelling van goedkoope aardappelen en 6. Hulp aan de jeugdige werkloozen door arbeid of steun. Verder wijst de Bestuurdersbond er op, dat, indien bovengenoemde maatre gelen door de regeering zouden worden getroffen, in den ergsten nood, waarin de werkloozen op dit oogenblik verkee- ren en die ontstaan is door den langen duur der crisis en de verslechteringen, die met 1 Juli j.l. zijn ingevoerd, eenige vex-lichting zou worden gebracht; dat deze verbeteringen bovendien zeer ge- wenscht zijn, omdat sommige onmisbare levensmiddelen thans reeds voortdurend in prijs stijgen en het winterseizoen voor de deur staat, dat hoogere uitgaven voor levensonderhoud met zich brengt; en dat adressanten de overtuiging hebben dat ook de Raad de billijkheid van hun verzoek zal inzien en dat zij de ver wachting hebben, dat, indien de Raad en andere gemeenteraden tot welke 'n zelfde uitnoodiging zal worden gericht, aan dit verzoek zouden willen voldoen, de regeering daarvoor niet ongevoelig zal blijven. Aan het adres is een uitvoerige memo rie van toelichting toegevoegd. Naar men ons mededeelt, heeft reeds verleden jaar de chef van de garage- Louisse alhier een miniatuur-motor in elkaar gezet, die draaide zonder vloei stof en waarbij lucht als gangmaker diende. Woensdagavond zal de reserve luitenant van het vrijwillig landstorm korps luchtwachtdienst, G. Woltman, in het Militair Hospitaal een korte uit eenzetting geven van het doel en de dienstregeling van den luchtwachtpost te Middelburg. Want, zoo verklaart de Vrijw. landstorm, een goed werkende luchtwachtpost heeft, wanneer gevaren uit de lucht mochten dreigen, een be langrijk aandeel in de beveiliging van stad en land. 'hcbbemastraat ijl stadwouderskaofi Telefoon 26600. Eenig hotel in Neder land met eigen garage (voor 40 auto's) in 't hotel. Kamer met ontbijt vanaf 4. Rust. Comfort. (Ingez. Med.) Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 764.1 mm te V. Manoer; laagste 741.4 mm te Gro ningen. Zon op: 7 h 06; onder: 16 h 21. Licht op: 16 h 51. Maan op: 6 h 26; onder: 15 h 23. N.M. 7 Nov. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later (S Springtij.) November. Di. Wo. Do. Hoogwater. 0.31 12.41 1.01 13.12 1.34 13.48 Laagwater 6.50 19.20 7.25 19.52 7.59 20.25 Hoogwater. Laagwater. Di. 6 2.17 14.30 7.59 20.16 Wo. 7 2.53 15.06 8.31 20.46 Do. 8 S 3.30 15.45 9.03 21.19 aan buitenlandsche in plaats van min stens even goede Nederlandsche prepa raten, is verlies voor onze nationale welvaart. Denk hieraan bij behoefte aan een laxeermiddel en neem dan de sedert jaren deugdelijke beproefde Werken aangenaam en zacht, zonder kramp of pijn. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) Door reorganisatie van den Lucht wachtdienst kunnen nog eenige vrijwil ligers aangenomen worden. Hiervoor komen in aanmerking zij, die vrij zijn van militairen dienstplicht, niet afge keurd, en niet ouder dan 40 jaar. Op de 3 en 4 dezer te Arnhem ge houden nationale konijnententoonstelling behaalde de heer A. A. Clement (lid comb, v, Sluijs en Clement) een eersten en een eereprijs met jonge Wit Weener voedster eigenfok. Naar we nader vernamen zullen veer tien Goesche vereenigingen gezamenlijk afscheid van den burgemeester nemen, zulks ook op 17 Nov. a.s. Dit afscheid zal o.a. bestaan in een défilé, zooveel mogelijk in de clubcostumes. Zaterdagmorgen is onzen stadge noot den timmerman A. R. te Vlissingen. een ongeval overkomen. Werkend aan de slooperij van „de Meyboom" is hij van een ladder achterover geslag'en e.a heeft toen een hersenschudding beko men. Hij is naar het ziekenhuis Bethesaa gebracht. (de Z) Door belanghebbenden uit deze ge meente zal een adres aan den voorzitter van den Ministerraad worden gezonden, waarin bezwaren worden ontwikkeld tegen de voorgenomen wijziging in den

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1