KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. BURGERLIJKE STAND. AFLOOP VERK00PINBEN. INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZEEUWSGH-VLAANDEREN O.D. Hef slagveld overzien. gevestigd, zouden ongetwijfeld aanvoe ren, dat de groote afstanden een ver hindering zouden zijn de gemeentesecre tarie te bezoeken. Hieraan zou desnoods kunnen worden tegemoet gekomen indien de gemeen tesecretaris, vermoedelijk tevens amb tenaar van den burgerlijken stand, twee maal per week in deze dorpen zitting hield. Een bedrag van plm. f 300 voor reiskosten en huur van een vertrek zou hiervoor moeten worden uitgetrokken. Tot zoover over Noord-Beveland. In een volgend artikel zullen in het alge meen de voordeelen van sa menvoeging worden uiteengezet en| daarna ook de argumenten van de te genstanders worden besproken. Ontvangsten Plaatselijk Crisis- Comité van 29 Oct, t/m 3 Nov. 1934: J. H. C. maand, bijdrage f 1. Wekelijk- sche collecte f 112,80%. Het gironummer van den Penning meester is 1 8 8 0 2 0- Op ons bureau is ontvangen. Maande- lijksche bijdrage Personeel N.V. A. Kreijmborg en Co. f 2,75. De Werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs te Middelburg stonden ingeschreven: Geheel werkloos: 905 mannen en 20 vrouwen; gedeeltelijk werkloos: 66 mannen en 4 vrouwen; niet werkloos: 11 mannen en 1 vrouw. Algemeen totaal vorige week 998, bijgekomen 62, afge gaan 53, over 1007. Een mooie tentoonstelling. Sedert eenigen tijd beslaan alhier twee afdeelingen van den Nederland- schen Jeugdbond voor Natuurstudie, om dat het aantal leden zich zoo uitbreidde, dat de excursies zouden gaan lijden on der te groote deelname. Tegen samenwerking op het gebied van tentoonstellingen bestond echter geen enkel bezwaar en het goede resul taat dier samenwerking, blijkt thans uil de tentoonstelling, die sedert Zaterdag avond in de dépendance van St. Joris gehouden wordt en ook hedenavond nog geopend is. In het bijzonder de groote verschei denheid paddenstoelen, die de jongelui hier bijeen hebben gebracht, is belang wekkend, even als de zwammen. Daar naast troffen wij vele schelpen en stee- nen aan, waaronder zeer zeldzame exem plaren en eenige opgezette vogels. Ver der is er o.m. nog 'n model van de beken de schudhut der afdeelingen ten Noorden van den Sloedam aan de Walchersche kust. Voor ieder, die ook maar eenigszins van de natuur houdt, of er iets meer van wil weten, is het een zeer leerzame ver zameling. Op de middentafel ligt no^ eenige lectuur op het gebied der natuur studie als mede de kalenders door den jeugdbond uitgegeven. Handenarbeid voor werkloozen. De Commissie voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen heeft het plan opgevat om bij voldoende deelname ^en cursus te houden in handenarbeid; als figuurzagen, snijwerk enz. De commissie rekent in de eerste plaats op de belangstelling van de ieug- dige werkloozen. al kunnen alle werk loozen aan dezen cursus deelnemen. De genen, die deel wenschen te nemen, kun nen zich opgeven aan den secretaris, den heer J. Lorier, tijdens de uren, dat het ontspann'ngsloka'al is geopend. Voor dit lokaal is er nog gebrek aan dam- en domineespelen, waarnaar veel vraag is. Heeft wellicht nog iemand zulk een spel te missen? SOES. Een Bijbeltentoonstelling. Op 12 en 13 November zal te Goes een zeer interessante Bijbeltentoonstelbng, uitgaande van de afd. Zuid-Beveland van het Ned. Bijbelgenootschap, worden gehouden. De Groote kerk is voor dit doel bereidwillig afgestaan. Op deze ten toonstelling zullen de bezoekers kenms kunnen maken met alle mogelijke uit gaven, vertalingen en vormen van den Bijbel. Zoowel des Maandags- als des Dinsdagsavonds zullen verschillende sprekers het woord voeren, terwijl Je Dinsdagmorgen gereserveerd is voor de scholen. Overal waar deze tentoonstel ling wordt gehouden bestaat er groote belangstelling voor. De Collecte voor het crisis comité bracht deze week f 59.93 op, benevens een gift van f 25 en een van f 10, BIGGEKERKE. Vrijdagavond werd alhier een piopagandasamenkomst ge houden in het belang van het Chr. Zie kenhuis „Bethesda" te Vlissingen. Na een openingswoord van ds. Korevaar trad als spreker op ds. Wiersinga, Geref, predikant te Vlissingen, die er op wees dat de keuze van het Chr. ziekenhuis niet behoeft te geschieden, omdat de verpleging beter zou zijn. Want die is ook in de andere ziekenhuizen op hoog peil, doch in „Bethesda" wordt bij de verpleging ook gelet op de geestelijke belangen der zieken. Ds. De Kluis, Herv. predikant te Vlis singen lichtte een film van de inrichting toe. Ds. Vreugdenhil van Meliskerke sprak een slotwoord, VEERE, Dezer dagen is zekere W. J, van S., afkomstig uit Stellendam, die al leen op een onbewoonbare hoogaars in de Spuihaven alhier lag, in het Godshuis opgenomen. Den man, die reeds jaren te Veere was en den laatsten tijd in zeer behoeftige omstandigheden verkeerde, was herhaalde malen de wenschelijkheid onder oogen gebracht zich te laten op nemen in 't Godshuis, doch hij had sleed: geweigerd- De toestand van zijn scheep je en zijn gezondheid zijn tenslotte aan leiding geweest, dat enkelen hebben in- gegrepen. Hij kan thans op goede ver zorging rekenen. AUTO TEGEN BOOM. Twee ernstig gewonden. TERNEUZEN. Zaterdagavond had op den weg SluiskilSas van Gent op on geveer 1 kilometer van laatstgenoemde plaats een ernstig ongeluk plaats waarbij twee personen zwaar werden gewond. Eén auto, bestuurd door den knecht van bakker S. te Sas van Gent reed met vrij groote snelheid tegen een boom. De chauffeur was waarschijnlijk verblind door een tegenligger. De auto werd ge heel vernield. De chauffeur werd ernstig gewond. Ook de passagiers mevrouw S., de echtgenoote van den stationschef te Sas van Gent is eveneens zeer ernstig gewond. Een harer polsen is gebroken en haar linkerbeen is versplinterd. Dr. Puy- iaart uit Sas van Gent verleende de eerste hulp, waarna beide patiënten naar het ziekenhuis te Sas van Gant werden vervoerd. Oplichting, In de afgeloopen week kwam bij ver schillende caféhouders te Terneuzen een persoon die aldaar verteringen maakte welke niet betaald werden en die zich uitgaf voor zekeren E. afkomstig uit Sluis kil. De politie werd met een en ander in kennis gesteld en bij een gedaan on derzoek is een persoon aangehouden af komstig uit Hoofdplaat. De man werd naar de marechausseekazerne te Sluiskil overgebracht. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist ds ontvangen: wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastin gen naar inkomen en/of vermogen (ge- wetensgeld) bij: den ontvanger der di recte belastingen, enz. te Hulst 25.26, 15,87, 9,72, 8.96, f 5.82, 3.06, te Sas van Gent 1.60, te Terneuzen 20.35, 3.06. Met ingang van 16 Nov. a.s. is de rijksveldwachter brig. tit. K. W. Snoep te Streyen verplaatst naar Middel burg. Geref, Gem, Ds. J. D. Barth te Borsselen heeft be dankt voor het beroep naar Dordrecht, CHRONOLOGIE. Bij de N.V. Samsom te Alphen aan den Rijn is verschenen een „Handboek der Chronologie, voornamelijk van Ne derland", door prof. mr. R. Fruin. Het boek bestaat uit een inleiding en drie hoofdstukken; deze laatsten han delen over den kalender, de jaartelling en het jaarbegin. Het eerste hoofdstuk, omvattende de paragrafen 112, be handelt het maanjaar en het zonnejaar, de jaartelling der Fransche republiek, de week, Juliaansche en Gregoriaansche kalender, de Christelijke kalender, Ca non van Breda, etc. Het tweede hoofd stuk de oudere jaartellingen, Christelij ke en andere jaartellingen en perioden; het derde hoofdstuk handelt over het jaarbegin en het herkennen van den jaarstijl. De 119 zijn door prof. Fruin geschreven toen hij in 1920 belast werd met het onderwijs in de chronolo gie aan de archiefschool; de volgende zijn door samenwerking van den schrij ver met talrijke Nederlandsche archi- visten ontstaan. De oriëntatie en het beroep van den schrijver hebben veroorzaakt, dat dit handboek vrijwel uitsluitend de zgn. technische chronologie behandelt, en dan nog wel zoo als dit voor den archi varis en den geschiedschrijver van be lang is. De mathematische of astronomi sche chronologie wordt reeds in 1 van de behandeling uitgesloten. Te betreuren valt, dat zulks niet in den titel van het werk tot uitdrukking komt, of, wat misschien nog beter te wenschen ware: dat prof, Fruin zich niet met een ambtgenoot als bv. prof. Nijland in verbinding stelde, om naast de tech nische ook de mathematisch-astronomi- sche chronologie tot haar recht te doen komen. Daardoor zou dit handboek voor den belangstellenden niet-archivaris ze ker aan waarde winnen. Dat neemt niet weg, dat ook hij die buiten den engeren kring dezer vaklie den staat, met veel belangstelling en profijt onderscheidene paragrafen van dit door een zoo deskundige pen ge schreven werk zal lezen. jecovftol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en dro gisten a f 0.75 per flacon. (Ingez. Med.) Tien procent van het aantal openbare lagere schoen in cos land is opgeheven. Het comité van actie voor het open baar onderwijs, ingesteld op initiatief van „Volksonderwijs" heeft onder titel: „Het slagveld overzien" 'n rapport ge publiceerd betreffende een onderzoek naar de in 1933 en 1934 opgeheven openbare scholen. Wij ontleenen daaraan dat in eerste instantie de minister van onderwijs een lijst opmaakte met de namen van 238 o.l. scholen, die voor opheffing in aan merking zouden komen. Daarvan zijn metterdaad opgeheven 146 met 4469 leerlingen en 213 leerkrachten, als volgt over de verschillende provincies ver deeld. Noord-Brabant 13 met 267 leerl. en 15 leerkr. Gelderland 17 met 441 leerl. en 23 leerkr. Zuid-Holland 8 met 516 leerl. en 19 leerkr, Noord-Holland 37 melt 1301 leerl. en 61 leerkr. Zeeland 6 met 170 leerl. en 9 leerkr. Utrecht 6 met 194 leerl. en 9 leerkr. Friesland 35 met 869 leerl. en 41 leerkr. Overijssel 10 met 210 leerl. en 12 leerkr. Groningen 13 met 379 leerl. en 16 leerkr. Drente 4 met 122 leerl. en 6 leerkr. Limburg geen. Bij deze 146 is 't echter niet gebleven. Het voorgaan van den minister vond navolging bij talrlijke gemeente-bestu ren, bij verschillende Colleges van Ge deputeerde Staten. Boven en behalve deze 146 scholen zijn er, voor zoover tot heden bekend, nog opgeheven 155 open bare scholen. In totaal 301 scholen dus, dat is onge veer 10 pCt. van het aantal openbare scholen in ons t land! Omtrent de vraag: „naar welke scho len zijn de leerlingen der opgeheven scholen overgegaan", geeft het rapport geen steekhoudende conclusies. Daar toe konden niet voldoende gegevens verkregen worden. Wel is er een lijst van 38 scholen opgenomen w.o. 2 in de gemeente Vrouwenpolder, die in' totaal 1156 leerlingen hadden. Van deze 1156 nn zijn er 594, dus meer dan de helft naar het b ij zonder onderwijs over gegaan. Het rapport voegt hier het volgende echter aan toe: „Het Comité ontraadt, op de basis van deze cijfers, b.v. vermenigvuldig- sommetjes te maken, 't Is niet zoo, dat in totaal meer dan 50 pCt. der leerlin gen van de opgeheven 300 scholen naar het bijzonder onderwijs is verdwaald. Vooral in de steden staat het anders daar is als regel slechts een kleine frac tie voor het openbaar onderwijs verlo ren gegaan. 't Is het platteland, waar dit overgaan het meest voorkomt. En dat zal vermoe delijk nog meer het geval zijn, als de „nieuwe lichtingen", de kleuters van 6 jaar moeten opkomen. Voor hen wegen de afstandsbezwaren, de gevaren van drukke verkeerswegen nog meer, dan voor de al opgroeiende jeugd, die in de vierde, vijfde of hoogere klas zit. Hoe zeer zullen de ouders, de moe ders vooral, moeten overwegen of zij hun jonge kinderen zoo ver van huis, zoo voor den heelen dag, zoo langs gevaarlijke wegen en over onbewaakte spoorwegovergangen zullen durven zen den naar de „naastbijliggende" openba re school! Of dat zij, heenstappend over beginselbezwaren, hun kinderen dichter bij huis zullen houden en ze dan maar naar een bijzondere school zullen zen den Er bereikte ons reeds een bericht: vroeger kwamen er op de toelatingsda tum op de nu opgeheven school gewoon lijk een tiental nieuwe leerlingen; dit jaar op de openbare school, waar het meerendeel der leerlingen van die op- gehevene geplaatst is, slechts één De overige kleintjes zijn naar de bijzondere scholen verhuisd." Niet alleen kleine scholen zijn opgeheven. Het rapport zet verder uiteen, dat niet alleen kleine -openbare schooltjes opgeheven en weggeconcentreerd zijn. Ter illustratie daarvan de volgende lijst: Aengwierden (Tjalleberd) 87, Alk maar (Oudegracht) 127, Arnhem (Bloem- straat) pl.m. 100, Dantumadeel (Mur- merwoude) 68, Delft (School 3) 89 cn (School 13) 63, Deventer (Singelschool I) 135 en (Singelschool II) 166, Doetin- chem (School II) 106, Driebergen-Rij- senburg 96, Gorinchem (Krijtstraat) 134, Gouda (School A) 201 cn (School 6) 158, Maasdam (St. Anthoniepolder) 90, Mon ster (School I) 66, Sliedrecht (School 2) 60, Tiel (School A) 84, Vlaardingen (School C) 180, Voorburg (School A) 90, Wildervank (Noorderschool) 97, Wor- merveer (School F) 63, Zaandam (School 4) 86, (School 9a) 190 en (School 11) 96, Zutfen (School B) 178, Zwijndrecht (School 2) 88. En Amsterdam Onder de daar op geheven 41 scholen zijn er drie met 60 of minder leerlingen. Deze drie behoo- ren evenals 10 andere met tusschen de 72 en 98 leerlingen tot de z.g. „uit stervende scholen", meerendeels gele gen in de oude stadsgedeelten, die als „woonwijken" hun tijd gehad hebben. Onder de andere 28 zijn er met 194, 190, 184, 178, 176, 172 leerlingen. Dc klein ste van deze 28 scholen had nog 107 leerlingen. Nieuw- en St. Joosland. - Over de maand October 1934. Getrouwd: M. Bliek jm. 31 j. met C. L. de Vos jd, 25 j. Ritthem. Over de maand October 1934. Bevallen: P. Pouwer-Luteijn d. N. Koppejan-de Rijcke d. F. J. Goed hart-de Pagter d. C. Janse-de Rijcke d. Ovezand. Over de maand October 1934. Bevallen: Johanna Schuerman-Schrieks d.Johanna de Jonge-van de Waart z.; Catharina Koens-Boonman z.; Elisabeth Boonman-Huige d.; Cornelia Ludovica Huige Martens d. Getrouwd: Izaak Bosman 31 j. en Anna Cornelia Korstanje 26 j. Overleden: Levenloos kind van P. Schuerman en O. J, van Steenbergen. Vrijdag werd ten over slaan van notaris J. C. Kram te Wemeldinge pu bliek verkocht het woon en winkelhu's van den heer P. Traas aldaar aan het Kanaal, groot 2 a 9 ca. Kooper de heer F. van Boven qq. voor f 2400. VERBLINDEND LICHT. Geachte Redactie, (n. s.) Verzoeke beleefd voor het on derstaande een plaatsje in uw blad. Wel licht dat enkelen het zich zullen aan trekken, waardoor weer enig gevaar op de weg zal verdwijnen. Ik heb me gisteren de moeite getroost tijdens een fietstocht van Goes naar Kloetinge en terug en vervolgens heen en weer Wilhelminadorp een telling te houden. Ik kwam tot dit merkwaardige resultaat: Ik kwam in totaal 67 fietsen tegen. Daarvan hadden 18 een niet verblin dende lantaarn en dus 49 een verkeerd gerichte stralenbundel. Van deze laatste waren er twee die, na mijn seinen, hu.i lamp naar beneden duwden. De irest ging, ook nadat ik hun op de fout wees, eenvoudig verder of schreeuwde een brutaliteit. Die rest, 47 dus, bestond uit 31 meis jes of vrouwen en 16 jongens of mannen. Ik vraag me af, welk nuttig effect iemand verwacht van zijn lantaarn, wanneer deze naar de boomtoppen ge richt is of op de ogen van de tegenlig ger. Wanneer de stralenbundel de grond raakt op ongeveer 10 of 12 meter vóór het voorwiel, dan rijdt men zelf veel rustiger en heeft niemand last van de verblinding. Waarom is het nodig, dat eerst onge lukken gebeuren of zware- boeten wor den opgelegd? Goes, 3 Nov. 1934. L. K. v. Zaltbommel. ONTVANGEN BOEKEN. „De geschiedenis van den soldaat", Gelezen, gespeeld, gedanst Fransche tekst F. F. Ramuz. Muziek Igor Stra- winsky, Nederlandsche bewerking M. Nijhoff, Uitgave N.V. Em. Querido's Uit gevers Mij. te Amsterdam. „Amerikaansche denkers", door dr. Tj. de Boer, oud-hoogleeraar aan de universiteit van Amsterdam. Ver schenen in de Volksuniversiteitsbibli otheek, bij De Erven F. Bohn, uitgevers te Haarlem. Bij de N.V. Hollandia-Drukkerij te B a a r n verscheen de zevende afleve ring van de encyclopaedic voor Jonge ren: „Wat is dat Deze aflevering loopt van Danskunst tot en met Drie dekker. Aardige artikelen zijn in deze aflevering over diamant, dierenbescher ming, Dreyfus enz., terwijl verschillen de illustraties den tekst verlichten. Bij het artikel diepzee is een gekleurde plaat gevoegd van mevr. M. van Wa ningStevels. „De wondere wegen", Gedichten door Hendrik Bouma. Uitgave P. N. van Kampen en Zoon N.V., uitgevers, Am sterdam. HET DRAMA TE HALSTEREN OP GEHELDERD. In den nacht van 25 op 26 Oct. j.l. werd te Halsteren de 17-jarige slagersjongen C. van E. dood gevonden. Hij had een wonde aan den slaap. Men vermoedde, dat hij door een auto was aangereden. De politie heeft thans klaarheid in deze zaak gebracht. In den bewusten nacht had zekere G. de K. uit Zevenbergen zijn meisje, mej. G. de F,, uit St. Maartensdijk thuis ge bracht in zijn auto. Zij moesten Halste ren passeeren. Toen mej. de F. enkele dagen later weer voorbij de plaats kwam en er over het voorval gesproken werd, viel zij op door haar zonderlinge hou ding. Zij werd in het oog gehouden en de politie slaagde er in een brief te on derscheppen waarin zij aan de K. schreef dat zij gewetenswroeging had gekregen en de K. verzocht zich bij de politie aan te melden. Met dezen brief in handen heeft de politie de K. tot een volledige verklaring weten te brengen. De auto is verzegeld. De richtingaanwijzer, waar mee de jongen aan den slaap is geraakt en die geheel verbogen is, is in beslag genomen. ONEERLIJKE COLLECTANTEN. De Rotterdamsche centrale recherche heeft drie mannen aangehouden in ver band met de oneerlijke praktijken bij straatcollectes te Rotterdam. Twee hunner gaven zich steeds als collectant op, hetzij voor het crisiscomité, hetzij voor Simavi of voor Kinabu. Uit de hun ter beschikking gestelde collectebusjes kwam alijd maar een heel kleine op brengst. Dit is, naar thans is gebleken, niet zoo heel wonderlijk, want de beide collectanten gingen, voor zij hun busjes inleverden, eerst naar den derden aan gehoudene, die de busjes aan de achter zijde opende en er het grootste deel uit nam. Daarna soldeerde hij de busjes weer dicht. De opbrengst deelden zij met hun drieën. Zij zijn opgesloten. VALSCH GELD IN NOORD-BRA BANT. Bij den ontvanger der directe belastingen te G e m e r t is een aantal guldens in betaling ontvangen, welke valsch bleken te zijn. Gebleken is dat er in Gemert en omgeving valsche gul dens in omloop zijn. Een inwoner van Schijndel heeft een valsch bankbiljet van honderd gulden in betaling ontvangen. De politie stelt een onderzoek naar de herkomst van het biljet in. BLIKSEM IN KERKTOREN GESLA GEN. Vrijdagmiddag is de bliksem in de Ned. Herv.Kerk te Avenhorn (N.- Holland) geslagen. De leien van den to ren werden aan den buitenkant bescha digd. Het uurwerk werd geraakt en ge raakte onklaar. Twee zware looden vie len door eenige zolders heen en kwamen op den vloer terecht. Er werd brand lucht bespeurd en bij onderzoek bleek, dat op een van de zolders poetskatoen smeulde. Een en ander kon spoedig wor den gebluscht. De schade wordt door verzekering gedekt. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. De 15-jarige W. F., te W a u b a c h (Limb.) trok in opdracht van zijn moeder 'n contact van de electrische waschmachine los. De jongen, die op een natten vloer stond, werd door den stroom getroffen. Hij was op slag dood. FRAUDE BIJ EEN BOERENLEEN BANK. Uit Roosendaal wordt gemeld, dat de kassier van de boerenleenbank te Dinteloord is ontslagen. Accoun tants hebben de boeken gecontroleerd, waarbij gebleken zou zijn, dat er door den kassier fraude is gepleegd. Het te kort moet ongeveer 40.000 bedragen. De kassier Van B. was voorts secretaris penningmeester van den Boerenbond, secretaris van de bouwvereeniging, se cretaris-penningmeester van den Dintel- polder, secretaris van de landarbeid- stichting, agent van de varkens-centrale, agent van een eierveiling en secretaris penningmeester van de weegbrug. De in leggers zouden geen financieele nadee- len ondervinden als gevolg van de on regelmatigheden. VISSCHER DOOR EEN HAAI GE GREPEN. Een zwaar gewonde vis- schersjongen, wiens rechterbeen en lin kervoet door een haai waren afgebeten, is op het politiebureau aan het Glodok- plein te Batavia gebracht. De jongen was bezig geweest in de Java-zee netten uit te zetten, een werk dat meest grootendeels zwemmende ge schiedt, toen hij plotseling door een haai werd aangevallen. De andere visschers kwamen hem zoo spoedig mogelijk met de boot te hulp, maar zij kwamen te laat om te verhinderen, dat hij 't slacht offer werd van het vraatzuchtige mon ster. De jongen werd zoo spoedig mo gelijk naar het ziekenhuis vervoerd, maar is daar ten gevolge van de vreese- lijke verwondingen overleden. Wij hopen dat dit ongeval een waar schuwing zal zijn voor de zorgelooze zwemmers die meenden dat in de buurt van Batavia geen haaien zitten, merkt het Bat. Nbl. op. itf k- p*. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6