I DE VREEMDELING VAN SfLVERDALE levensverzekering-bank KRONIEK van den DAG. Minimum kosten Maximum verzorging ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 5 NOVEMBER 1934. No. 261. ROTTERDAM In totaal betaald: 774.- i Totale uitkeering: ƒ32.400.— NATIONAAL-TMRIEF" met Opvoedingsrente Samenvoeging Gemeenten. van lond, Pst of ippen cent Jan- Mo- ïaat, ƒ5. Irtee- Ir het met van )am, Fransche troepen aan de Saar grens, Duitsche verontwaar diging en een Duitsche manifes tatie van goeden wil. Ge meend of niet? Engeland zou de zaak hebben uitgelokt. Naarmate men dichter bij den 13den Januari komt, op welke datum de volks stemming in het Saargebied zal worden gehouden, neemt de onrust in deze buurt toe. De volksstemming zal moeten uit maken, of deze Duitsche landstreek weer bij Duitschland zal komen, of onder het Volkenbondsrégime, dat het verdrag van Versailles instelde, zal blijven. De Duit- schers zijn niet geheel gerust over den uitslag ervan. Daaraan vooral moet wor den toegeschreven, dat de nazi's in het Saargebied een stille terreur uitoefenen, die de stemming ten gunste van Duitsch land wil beïnvloeden. De Engelschman Knox, voorzitter der commissie, die uit naam van den Volkenbond, het Saarge bied bestuurt, heeft al herhaaldelijk over die terreur geklaagd. Hij acht het zelfs noodzakelijk vreemde politie aan te werven, om de rust te handhaven. Vermoedelijk staat met zijn klachten ook in direct verband, dat verleden week Frankrijk troepen aan de Saar- grens heeft geconcentreerd. Wij hebben daar in het kort reeds over bericht. Met het oog op een mogelijken staatsgreep door de nazi's houden de Franschen zich thans gereed het Saargebied binnen te rukken. Men kan er van op aan, dat de streek binnen 24 uur na zoo'n putsch vol Fransche soldaten zou zitten. Deze zaak veroorzaakt heel veel dei ning in de internationale politieke are na. De Duitsche pers spuwt er vuur en vlam over. Ze spreekt zelfs van een rechtstreeksche bedreiging van den vre de. Dat is een beetje overdreven. Als er niets in het Saargebied gebeurt, zal Frankrijk het wel uit zijn hart laten, het Saargebied binnen te rukken. En de Duitschers hebben het zelf in de hand, om te zorgen, dat het er rustig blijft. We hebben ergens een beschouwing gelezen, waarvan de conclusie was, dat Duitschland dankbaar mocht zijn over de concentratie van Fransche troepen aan de Saargrens. Immers: Berlijn kan op zi)n vingers natellen, dat het in elk geval aan het kortste eind zou trekken, sis er voor de volksstemming een poging on dernomen zou worden, om het Saarge bied wederrechtelijk bij Duitschland te rug te brengen. Het zou de geheele we reld dan tegen zich krijgen. Van de Duit sche regeering zelf valt een dergelijke poging dan ook allerminst te verwach ten. Maar aldus nog altijd de bedoel de beschouwing de Duitsche regee ring heeft haar militante onderdanen niet in alle opzichten in de hand. Dat is al vaak genoeg gebleken. En dus is het denkbaar, dat S.A.-troepen op eigen houtje uit Duitschland een inval in het Saargebied zouden doen. De Duitsche regeering zou dan evenzeer gecompro mitteerd zijn, als wanneer een putsch met haar toestemming werd onderno men. Door de concentratie der Fransche troepen aan de Saargrens nu wordt de kans op een S.A.-inval veel geringer. Zelfs de S.A.-lieden moeten beseffen, dat ze tegen die Fransche troepen niets kun nen uitrichten. Zoodoende werkt de aan wezigheid der Franschen preventief ten gunste van Berlijn in de eerste plaats, Wat Berlijn niet in de hand houdt, hou den de Fransche soldaten in de hand, Deze redeneering is nog zoo gek niet. Maar ze vergeet één ding: is de prae- misse, dat de Duitsche regeering de S.A. niet in de hand heeft, op dit oogen- b 1 i k wel juist? Sinds de Roehm-cama- rilla heeft dit instituut immers ontzaglijk door H. BINDLOSS. 77.) - „Precies de manier van rijden van Geoffrey Courthorne, herinner je je wel zeide ze. „Ik weet nog heel goed dat mijn moeder hem eens gezegd heeft, dat hij feitelijk te laat geboren was, want dat hij wat smaak en eigen aardigheden betrof, best een volgeling van Prince Rupert had kunnen zijn." Witham gaf geen antwoord; nog steeds half van haar afgekeerd bleef hij naar den ruiter staan kijken, die, recht op de brug aan, voortreed; eerst leek 't, of hij hen voorbij zou rijden, maar toen, op een paar meter afstand van de plek, waar zij beiden stonden, hield hij opeens de teugels in. Met een hoof- schen armzwaai nam hij zijn hoed af en zoo, blootshoofds met het maanlicht vol op zijn gezicht, keek hij met een licht- ironischen trek om zijn mond op de bei de jonge menschen neer. Witham kneep zijn handen krampachtig ineeni maar meteen richtte zijn figuur zich in plot seling zelfbedwang; al zijn krachten zou hij de volgende paar minuten noo dig hebben, want hij had den blik ge zien waarmee het meisje eerst hem en daarna Lance Courthorne aangekeken had. veel van zijn invloed verloren. Wat het zich voordien veroorloofde, daar kan 't thans niet meer aan denken. De veront waardiging in de Duitsche pers, die ge deeld zou worden door de regeering kan daarom best gemeend zijn. Het staat geenszins vast, dat men zich te Berlijn door de concentratie der Fransche troe pen opgelucht voelt. Hoe dit alles intusschen zij, Berlijn heeft een tegenzet gedaan, die zijn po sitie zal versterken. Op instigatie van Hitler is n.l. een proclamatie afgekon digd, waarin wordt verklaard, dat de geruchten over een beweerde opmarsch van S.A. in het Saargebied niets dan de grofste laster zijn. Als een bewijs daar voor en tevens om aan te toonen, dat Duitschland's vredelievendheid onver dacht is, verbiedt de Führer nu het dra gen van uniformen, het houden van ap pèls en vergaderingen der S.A. binnen 'n zóne van 40 km van de Saargrens; zulks van 10 Januari tot 10 Februari 1935, dus in de dagen onmiddellijk aan de volks stemming voorafgaande en een poos daarna. „Wij verklaren plechtig, aldus de proclamatie verder, „dat wij nimmer plannen tot een overval gekoesterd heb ben. Voor terroristen is in onze regee ring geen plaats. Wij hebben tot de on gehoorde provocatie van het gereed hou den van vreemde troepen tot een op marsch naar Duitsch gebied niet de min ste aanleiding gegeven. Indien ik nieuwe offers van uw houding vraag, doe ik dat terwille van den Europeeschen vrede, dien wij eerlijk nastreven". Het laat zich aanzien, dat deze pro clamatie de storm, die over het geval is opgestoken, zal doen bedaren. De Duit sche regeering kan dat dan op haar re kening schrijven. Haar positie wordt er door versterkt, ook al kan men bewe ren, dat het verbod tot het dragen van uniformen etc. op zich zelf niet van zoo heel veel beteekenis is. Omdat 't slechts geldt voor de dagen der stemming, ter wijl de vrees veeleer was (of is), dat ver voor die stemming een staatsgreep ge waagd zou worden. Bij het uiten van haar verontwaardi ging neemt de Duitsche pers louter Frankrijk als mikpunt. Daarmee dus te kennen gevend, dat de concentratie der troepen geheel en al voor de verant woordelijkheid van dat land komt. Ver moedelijk deugt die opvatting echter niet. Veeleer valt aan te nemen, dat de Fransche regeering ten deze overleg met anderen heeft gepleegd. In elk geval met de Engelsche. Een bericht van het „United Press"-agentschap te Londen verklaart zelfs vernomen te hebben, dat het Engeland is geweest, dat het initia tief tot de zaak nam. Knox, de voorzit ter van het Volkenbondsbestuur in het Saargebied is immers 'n Engelschman. Deze nu zou vooral te Londen herhaal delijk zijn vrees voor een nazi-putsch hebben uitgesproken. Zoo vaak, dat de Engelsche regeering tenslotte aan de Fransche zou hebben laten vragen, wat daar aan te doen zou zijn. En Frankrijk, zou zich toen bereid hebben verklaard, aan de grens van het Saargebied troe pen te legeren, die in staat zouden zijn, op het eerste verzoek van Knox binnen een etmaal tijds het geheele gebied te bezetten. Momenteel valt niet uit te maken, of men de zaak als zeer gevaarlijk dient te beschouwen. Vermoedelijk niet. De kans, dat er zeer binnenkort ongelukken uit voort zullen komen, lijkt niet bijster groot. De eventueele avonturiers zijn immers gewaarschuwd; en aan den kant, waar het gevaar vandaan zou moeten komen, is men nu terdege op zijn hoede. Een tiental seconden lang bleef deze zwijgen, een onkieschheid, waarover Witham zijn bloed voelde koken; maar ondanks de groote spanning en zijn drift, welke hem een oogenblik door haar heftigheid verwarde viel het hem toch op, dat Courthorne er nog vermoeider en slechter uitzag dan den vorigen keer. Zelfs zijn gewone, sar castische glimlach kreeg iets gemaakts als men die uiting van een aanmatigen den geest vergeleek met zijn rustelooze handen op de teugels. „Is dieb rug al begaanbaar, pachter?" vroeg hij. „Ja", antwoordde Witham rustig. „Maar niet te paard u zult 'i paard bij den teugel moeten nemen." Maud Barrington had onbeweeglijk staan toeluisteren; nu was 't of ze zich door een uiterste inspanning van haar wil tot handelen dwong. „Ik ga meteen door, dan kun je den vreemdeling mis schien over de brug helpen", zei ze vormelijk. „Ik heb je al een minuut of vijf langer dan noodzakelijk was, op gehouden." Aan een beweging van Courthorne's eenen voet zag Witham, dat hij er een oogenblik aan dacht om van zijn paard te springen; maar toen Witham zijn handen vouwde om het meisje bij het opstijgen behulpzaam te zijn, bleef hij stil zitten. Het volgende oogenblik reed Maud weg en keerde Witham zich naar Courthorne, die met oogen waarin 't van drift gloeide, had zitten toekij ken. '>v üté'*'-- Een jonge man betaalde van zijn 30ste Jaar af per Jaar258.— Hij overleed op 33-jarigen leeftijd. Zijn gezin ontvangt ƒ12000.— ineens en bovendien, gedurende 17 jaren, een op voedingsrente van 1200.— per jaar. Hij was verzekerd volgens het yy Een voorbeeld uit de praktijk van Noord-Beveland Ver- eeniging van Colijnsplaat, Kort- gene en Kats zou zeer aan zienlijke besparingen opleve ren. Men schrijft ons: Wij hebben Zaterdag op deze plaats in het algemeen de wenschelijkheid van samenvoeging van gemeenten aange toond, met vermeldding van de voor waarden, die daarvoor te stellen zijn. Wij besloten onze beschouwing met de belofte een en ander aan een voorbeeld uit de praktijk te zullen toetsen en ko zen daartoe Noord-Beveland uit. Zie hier hoe wij ons een samenvoeging van gemeenten op dit eiland hebben ge dacht en welke belangrijke bezuinigin gen daardoor verkregen zouden worden. Op Noord-Beveland zijn vier gemeen ten: Wissenkerke, Colijnsplaat, Kortge- ne en Kats. De grootte in ha en het in wonertal op 1 Januari 1933 zijn aange geven in het volgende staatje Wissenkerke 5052 ha 3625 inw. Colijnsplaat 1678 1888 Kortgene 1302 1343 Kats 1168 618 Totaal 9200 7474 De eenvoudigste en op het eerste ge- zich het meest voor de hand liggende oplossing zou natuurlijk zijn deze vier gemeenten tot één samen te voegen. Bij nader inzien blijken hieraan bezwa ren verbonden te zijn en Ged. Staten zijn ongetwijfeld bij hun poging in 1920, toen zij de vorming van één gemeente Noord-Beveland voorstonden, op deze bezwaren gestuit. Het heeft geen zin, waar hier niet de bedoeling voorligt voor de samenvoeging van bepaalde gemeenten te ijveren, maar slechts een voorbeeld wordt gezocht om de mo gelijkheid van bezuinigen aan te too nen, op deze bezwaren nader in te gaan. Voor het door ons beoogd doel kan worden volstaan met ons te bepalen tot de gemeenten Colijnsplaat, Kortgene en Kats en tot de uit haar te vormen ge meente, die Oost-Noord-Beveland zou kunnen worden genoemd. De gemeenten zijn klein, hebben vol komen dezelfde belangen het mid del van bestaan is de landbouw terwijl aan drie zijden het water een natuurlijke grens vormt. „Ja", zeide Witham, nu op zijn beurt ironisch, „wat je gehoord hebt, is waar. Het paard van miss Barrington is kreu pel geworden kort na haar vertrek van een van de Silverdalesche boerderijen, dat was de reden van haar aanwezig heid hier op dit uur. Een oogenblik voordat jij hier kwam had ik juist haar paard over de brug gebracht. Zooals je zeker wel begrijpt, vertel ik je dat alles niet ter wille van mezelf. En nu over jou. Wat doe je hier en waarom heb je een van mijn voorwaarden ver broken?'' Courthorne begon te lachen. „Ik moet zeggen.... je begint je een merkwaar- digen toon aan te matigen. Ik kom van mijn hoeve, want ik moest je spreken," „Daarmee is mijn tweede vraag niet beantwoord; en wat je nadruk op 't voornaamwoord betreft ik ben je pachter, dus op 't oogenblik is de hoeve van mij." „Laten we niet beginnen te kibbe len", antwoordde Courthorne met een schouderophalen. ,,Ik heb een van je voorwaarden verbroken om de eenvou dige reden, dat ik geld noodig had. „Je hebt pas duizend dollars gekre- gerf", zeide Witham koeltjes. Courthorne spreidde de vingers van ziin eene hand in een verontschuldigend gebaar uit. ,,'t Kan zijn, maar ik heb ze niet meer. Ze zijn den weg van alle dollars gegaan. De quaestie is, ik heb een week geleden het ongeluk gehad een paar kerels te ontmoeten, die nog meer verstand van de edele „kaart-1 (Ingez. Med.) Bezuiniging op bestuur Min. Max. Min. Jaarwedden: Burgemeester Se Colijnsplaat f 1750 f 2500 f 1750 Kortgene f 1450 f 1950 f 1450 Kats f 950 f 1450 f 950 Totaal f 4150 f 5900 f 4150 Voor de gemeente Oost-N. Bevel. f 2400 f 3400 f 2400 (Jaarwedderegeling volgens besluit van Ged. Staten van Zeeland van 21 Sept. 1934, no. 1891). Gesteld dat alle functionarissen hun aanvangsjaarwedden genoten, zou dus op deze jaarwedden een besparing wor den bereikt van f 4020; genoten zij hun maximum-jaarwedden een beparing van f 6070. Ambtenaren van den burgerlijken stand. Colijnsplaat f 110 Kortgene f 90 Kats f 50 en administratie Max. Min. Max. cretaris. Ontvanger. Wethouders, f 2500 f 490 f 1040 f 115 f 1950 f 390 f 690 f 90 f 1450 f 290 f 590 f 50 f 5900 f 1170 f 2320 f 255 zouden deze bedragen resp. zijn: f 3400 f 780 f 1380 f 190 Oost-N, Bevel. f 250 f 160 Een besparing van f 90 (Jaarwedderegeling volgens besluit van Ged. Staten van Zeeland van 21 September 1934, no. 1892). Secretari e-p ersoneel. Min. Max. Colijnsplaat één ambtenaar f 500 f 850 Kats f125 f125 Kortgene geen ambtenaar f 625 f 975 Oost-N. Beveland één ambtenaar f 1400 f 1700 één klerk f 400 f 400 f 1800 f 2100 De aanvangssalarissen zouden een nadeel opleveren van f 1175, de maxi mum-salarissen van f 1125. Gemeentegeneesheer belast met doodschouw enz. (geen ar menpraktijk). Colijnsplaat, Kats f 500 Kortgene f 1000 f 1500 Oost-N. Beveland f 750 Besparing f 750 per jaar. Gemeenteveldwachters. In de gemeente Oost-Noord-Beveland zou, niettegenstaande de 3 bebouwde kommen, met 2 veldwachters kunnen worden volstaan. Besparing bij aan- vangsjaarwedde f 1350 en bij maximum- jaarwedde f 1550. kunst" hadden dan ik en helaas heb ik mijn naam plus m'n renommee, wat mijn grootste bezitting was, aan jou overgedaan. „Je hebt me het brandmerk van een misdaad, die ik nooit begaan heb, over gedaan", antwoordde Witham scherp, „maar 't is waar, daarom gaat het op Wet .oogenblik irJeï. Ni, et één doll;a)r krijg je meer van me, voor den afge sproken datum. En waarom ben je hier in de kleeding van een gewonen prairie- boer?" Met een voldaan gezicht streek Court horne met zijn hand over zijn bruTn leeren tuniek. Toen trok hij zijn knie ën wat de hoogte in, ging overdreven wat rechtop zitten en keek Witham met opgetrokken wenkbrauwen aan. Wlitham begreep hem; wat hij daar voor zich zag was een carricatuur van zijn eigen houding te paard. „Als ik zoo m'n beenen en zoo mijn rug houd, lijken we heusch wel op el kaar en ik heb ervoor gezorgd, dat een paar mannen in de nederzetting me in die houding goed gezien hebben", zeide Courthorne met een veelbeteekenend hoofd knikkn. „Ik dacht wel, dat je een kleine aansporing noodig zou hebben, voordat je de wenschelijkheid van een goede verstandhouding met mij zou' willen inzien." „Ik houd me aan onze afspraak; voor stel en voorwaarden zijn oorspronke lijk van jouw kant gekomen." „Wel", antwoordde Courthorne glim lachend, „zelfs een contract kan ver B o de. Colijnsplaat Kortgene Kats f 820 f 200 f 30 f 1050 Oost-N, Beveland f 500 Besparing f 550. Opzichters. Het gezamenlijk salaris van de ge meenteopzichters in de 3 gemeenten, ongeveer f 400, zou voor den functio naris in Oost-Noord-Beveland vol- voldoende kunnen worden geacht. Het bovenstaande leert ons, dat door samenvoeging op de aanvangssalarissen een besparing wordt bereikt van f 5585 per jaar en op de maximum-salarissen een besparing van f 7885 per jaar. De gemeente zou tellen 3851 inwoners, dat beteekent dus een bezuiniging per in woner van f 1.45, resp. f 2,04 per jaar. Men zal moeten toegeven dat het hier om aanzienlijke bedragen gaat, terwijl zal blijken dat de lijst der voordeelen nog steeds niet is uitgeput. Zoo tellen de 3 gemeenten gezamen lijk 21 raadsleden; Oost-Noord-Beveland zou er 11 hebben. Rekent men nu op 10 vergaderingen per jaar en het pre sentiegeld op gemiddeld f 1 per lid per vergadering, dan geeft dat een bespa ring van f 100 per jaar. Door de samenvoeging zou één dei- gemeentehuizen Kats heeft zijn ad ministratie te Colijnsplaat in het ge meentehuis overbodig zijn; dit ge bouw zou kunnen worden verkocht of verhuurd, wat baten zou opleveren. De bewoners van de beide dorpen, waar het gemeentehuis niet zou worden LEEUWARDEN - (Ingez. Med.) KJUaCfBlKESTTOfHJ anderd worden als beide partijen daar toe genegen zijn." „Maar in dit geval is de eene partij onwilligV, antwoorde Witham kalm. „Je kent de voorwaarden; niets wat je zegt of doet zal me ertoe brengen om daar een haarbreedte van af te wijken," Courthorne keek hem aan met een blik, dien menigeen hinderlijk gevonden zou hebben, zoo wreed en hard waren de blauwe oogen achter de half-gesloten oogleden. Maar Witham werd er niet door geïntimideerd; groot en rustig hielden de grijze oogen den blik van de blauwe uit; eindelijk keerde Courthorne met een licht schouderophalen zijn hoofd af. „Dan zullen we er niet verder op doorgaan zeide hij, „en nu, als jij het paard bij den teugel neemt, behoef ik zeker niet af te stijgen?" Maar toen ze halverwege waren, hield hij opnieuw zijn paard in en toen» Witham het hoofd omwendde keek hij hem weer op dezelfde eigenaardige manier van zooeven aan. „Je bent bruikbaar, genoeg zoolang je je kalm houdt, maar zoo nu en dan laat je je masker vallen en komt je ware gezicht te voorschijn. Ik zal je je gang laten gaan, maar denk erom, één ding duld ik niet." „En dat is?" (Word! vervolgd

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5