ELIXER J ERSSSSL Afa hef SPORT. BEURSTHERMQMETER van Maandag. RECHTSZAKEN. KERKNIEUWS. GEMENGD NIEUWS, BEURS- EN WISSELKOERSEN. BOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUm-BEVELAND. De uitslag van dev LondenMelbourne-race. AMSTERDAM, 5 November. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 91%91%. O. Indië 34 1000-4 100%—100%. Denemarken Oblig. 1926-5 97%97%. D&uitschl. pndst. 100-7 23%22. Engeland 1960-90 4 72%—73%. Zwitserl. oblig. '24-5 98% Zwitserl. Staatss, 1927-4% 101%101% Amsterdam 1933-5 100%101 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 100—99% Berlijn 1925-6% 15%—15 Zeeuws. Hyp. B-5 100%100 Zeeuws. Hyp. B-4% 100%—100% Cities Service Cy. P. 1958 5 23%23%. A Amsterd. Bank 106%—106%; C Rott. Bankver- 8484. A Twentsche Bank 8786. A Pref. Gruyter Zn A. 126% A Pref. Jurgens A 98%—98%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 400% A De Schelde N.B. 16% A Ver. Papf. v. Gelder 45%—44. C Am. Car en Foundry 9% Am. Smelt en Ref. 21%21. Farbenind. I.G. 44 Stand. Brands 11%11%. U. States St. C. 19%—19%. C C C C C A A A North Am. Cy. 7%—7%. Born. Sum. H.M. 129%129%. Linde Teves en Stokv. 52%—53%. Ned. Wol Mij. 6055. A Singkep Tin M. 76%—75. A J. C. Japan Ln. 24%24%, A Rotterd. Lloyd 31%—30% A S.M. Nederland 30%—29%. A Amst. Thee C.M, 39% daarom niet makkelijk, omdat volgens de deskundigen de auto een beletsel was om de tram op te vijzelen en even buiten de rails te zetten. De tram, die aanvankelijk een rit had moeten doen vervallen, is daarop tot den Singel gereden en eerst later op den morgen weer tot de Markt. HET GASTHUISTEKORT. Dit jaar slechts 6900, Men deelt ons mede, dat het tekort op de exploitatie van het Gasthuis, dit jaar slechts 6900.zal bedragen. Verkoop grond Gasthuis. Ged. Staten hebben den verkoop van gronden van het Gasthuis, zijnde 64 are, liggende aan den Poelweg goedgekeurd. Kooper is notaris Kram te Kapelle voor 6015.—. Amor en bananen. Naar een advertentie in ons vorig nummer meldde, zal „Kunstvrienden" morgenavond, in de „Prins van Oranje" het kluchtspel „Amor en bananen" op voeren. We zijn gewend, dat dit gezelschap een aantrekkelijk stuk brengt, en ook dit lijkt ons een goede keuze, Amor en bananen", van Jac. Braun, is de ge schiedenis van een jonge en een oude liefde, en een bananenhandel, die er slecht voor staat. Tenslotte komt alles echter op z'n pootjes terecht, zooals 't in een blijspel betaamt. Het sTuk heeft een vlotte dialoog, aar dige, verrassende wendigen, en vele ko mische momenten. We verwachten dat „Kunstvrienden" weer voor een amu- santen avond zal weten te zorgen. Verzachten de keel en verfris- schen den mond ZUIVEREN DEN ADEM (Ingez. Med.) De slaagd heer L. Schot alhier is ge- zwemmeester. voor SNELLE STIJGING DER WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen steeg verleden week van 1007 tot 1082. RITTHEM. Benoemd tot ambtenaar op de gemeentesecretarie (volontair) de heer A. J. van der Linde te Vlissin- gen. WEMELDINGE. Zondagmorgen is een der sleepschepen van de sleepboot „Stella Maris" de „Jeanne" schipper van den Abeele, geladen met anthraciet, komende van Ruhrort (D.) en bestemd voor Antwerpen voor het op het ka naal komen tengevolge van het ruwe weer van den sleep losgebroken. Direct snelden eenige sjeepbooten te hulp. Het mocht de sleepboot „Zeehond" van Hoogenboeren en van der Tak gelukken Hoogenboezem en Van der Tak geluk ken het schip behouden binnen te bren gen. VAN EEN AUTO GEVALLEN. KORTGENE. Zondagmorgen reed de chauffeur Corn, van D. met een oude auto van het voetbalveld „Houtrust" naar het dorp. Achterop zat de onge huwde D. B. Op den draai bij den Kaaidijk in de nabijheid van den Stei- gerdam, viel D. B. van den auto af. Hij bleef bewusteloos liggen en bloedde uit neus, ooren en mond. Dr. Gelderman van Kortgene verleende de eerste me dische hulp en constateerde hersen schudding. A Houth. Alberts 19%18 C Baltimore Ohio 9%9 A Southern Rlw. 9%9% C Union Pac. Rr. 59% C Int. Nickel Cy. 14—14% Duitschl. 30 1000-5 22%—21%-% A Kolonial eaBnk 31% A N.I. Hbk. 1000 58% C Ned. H. M. 1000 36%—36%. A Alg. Kunstz. U. 32%—32%-32 A v. Berkels Pat, 22%21% C Calvé-Delft 44 A C. Suiker Mpij. 3130% A Ned. Ford A.M. 223—221 A Philips Gem. B. afg. 214%—207%-12 C Unilever 7271%-70% C Anaconda Cop. 6%6% C Bethlehem St. 15%15% C Kennec Copper 10%10% C Un. States Leather 33% A A.N.I.E.M.— N.B. 197—197%. A Kon. Petr. Mpij. 141%136%. C Contin. Oil Cy. 9%9%. C Shell Union O.C. 44. Aan de Universiteit te Leiden slaagde j.l. Vrijdag voor het arts-examen de heer M. Büchli Fest vroeger te M i d- d e 1 b u r g. Te Utrecht slaagden j.l. Zaterdag o.a. voor het examen machineschrijven (10-vingersysteem) de heeren Alb. Maat te G r o e d e, F. Christiaansen en G. de Smet, beiden te O o s t b u r g. GoesGoesche Boys 70. Zooals te verwachten was heeft Goes ook haar tweeden wedstrijd tegen Goe sche Boys gemakkelijk gewonnen. De Goesche voorhoede had ditmaal een ver andering ondergaan. De oud-Middelburg speler Leijnse bezette nu de middenvoor plaats en dit bleek een beduidende ver sterking. Reeds kort na het begin nam Goes de leiding, toen Van Hese, Leijnse een ge makkelijke doelkans bood, die cïeze met een zuiver schot benutte. (10). Even later miste Goedbloed een prachtige doelkans- Het tweede doelpunt, dat Goes maakte, kende de scheidsrechter niet toe, omdat hij het blijkbaar niet had kunnen constateeren (Goedbloed schoot, keihard tegen den binnenkant van den paal. De bal draaide door het doel, kwam tegen den anderen paal en sprong toen het veld weer in). Even later zag Schrijver zijn goed doorzetten en een vinnig schot beloond, (20). Mooi com binatiespel van Schrijver, Leijnse, en Goedbloed, besloot de laatste met een hard schot, dat de keeper slechts kon terugslaan, waarna Leijnse zuiver in doel plaatste (30). Kort na rust zette Leijnse een straf schop in een zuiver doelpunt om, (40). Uit een corner, schoot Van Hese nummer 5 in het Boysdoel. Schrijver fabriceerde fraai een zesde doelpunt, doch de scheidsrechter had juist strafschop ge floten. Ook deze werd door Leijnse bi- nut (60). Nog geen minuut later maak te Leijnse zijn vijfde doelpunt, wat den stand op 70 bracht, waarmede ook het einde kwam. ZWITSERLAND—NEDERLAND 2—4. Een fraaie overwinning van het Oranje-elftal. Het is gelukt. Het Nederlandsch elftal heeft revanche genomen voor den in Mei van dit jaar te Milaan geleden 32 nederlaag, waardoor de Zwitsers ons den weg „naar Rome" versperden. Met 42 heeft Nederland gisteren Zwitserland overwonnen. En dat nog wel te Bern. Het is de eerste maal in de geschiede nis van deze landenwedstrijden dat Ne derland de Zwitsers in hun eigen land heeft verslagen. De overwinning is een prachtig resultaat, dat meer waarde heeft dan de groote overwinning op Bel gië in 't begin van dit jaar. Het zag er aanvankelijk niet naar uil, dat onze jongens de zege zouden be halen, want de wedstrijd was nog maar 3 minuten oud, toen de Zwitsers 't eer ste doelpunt maakten. Spagnoli schoot onhoudbaar langs Halle (10). De Zwit- sersche voorhoede deed daarna nog een gevaarlijken aanval, maar toen was het de beurt aan de Hollanders, waarbij tenslotte Wels een hoekschop kreeg te nemen. Wels zette prachtig voor en met een hard schot maakte Smit gelijk. (11), Een verrassend en mooi doelpunt. De Zwitsersche voorhoede zat ook niet stil en kwam herhaaldelijk voor het Neder- landsche doel. Eenmaal loste Jaeggi een geweldig hard schot, doch de paal bracht redding. In deze periode kregen Vajn Run en Diepenbeek lastige situaties te verwerken, maar zij sloegen zich, goed geholpen door de middenlinie, met Van Heel aan 't hoofd, er kranig doorheen. Ook onze voorhoede speelde goed, paste zich uitstekend aan en combineer de prachtig. Alleen Van Gelder bleef wat achter en was dan ook wel de slechtste uit de voorhoede. Na 20 min. ontstond uit een hoekschop, goed door Van Gelder genomen, een tweede doel punt voor Nederland. Dit punt werd niet toegekend, daar de scheidsrechter reeds voor een overtreding had gefloten. Het spel verplaatste zich snel, doch de Ne- ker. Na een half uur spelens volgde na mooi combinatiespel het tweede Neder- landsche doelpunt. Bakhuis schoot van grooten afstand hard in den linkerbene denhoek. (12). De onzen waren nu sterker en speelden een fraai spel. Vijf minuten voor de rust vergrootte Nederland dan ook de voorsprong. Na mooi aangeven van Bakhuis, liep Van Gelder vlug naar binnen en schoot langs Sechehaye. Aangemoedigd door dit suc ces kwamen de Hollanders telkens voor het Zwitsersche doel terug. Een mi nuut voor de rust voegde Bakhuis er nog een doelpunt bij, na goed aangeven van Smit. Met 14 ging de rust in, een voorsprong die wel verdiend was. Na de hervatting vielen de Zwitsers onstuimig aan, maar onze verdediging hield stand; Halle moest eenige malen handelend optreden. Diepenbeek en Van Run verdedigden goed en onze middenlinie speelde een prachtige par tij, wat de Zwitsers ontmoedigde. De wedstrijd kreeg daardoor een forsch karakter en het publiek bemoeide zich meer dan geoorloofd was, met het spel. De scheidsrechter kende in deze perio de vele vrije schoppen toe. Op prachtige wijze hield Halle er een hard schot van Spagnoli uit. Ook de uitvallen van onze voorhoede bleven, hoewel net zoo tal rijk als voor de rust, gevaarlijk. Na 25 min. spelens volgde een botsing tusschen Diepenbeek en Kielholz. De scheidsrechter meende hiervoor een strafschop te moeten geven, wat voor dit geval wel wat zwaar gestraft was. Jaeggi schoot de penalty onhoudbaar langs Halle. (24). De rest van den speeltijd bleven de verdedigingen de baas. Van Gelder schoot nog eenmaal tegen de lat. Vente en Smit gingen eveneens verdedigen; toen was er voor de Zwitsers geen doorkomen meer aan Het geheele Nederlandsche elftal kan op een goeden wedstrijd terugzien. Vooral de middenlinie, maar ook de ver dediging speelde prachtig. En de voor hoede verstond de kunst doelpunten te maken. Het was een afdoende revanche. Hockey. Zuidelijke le klasse. Tilburg'Middelburg 10- CadettenE.M.H.C. 42. BredaH.T.C.C. 3 C Tide Water Ass. Oil 55. A K.N. Stoomb. Mij, 4 A Ned. Scheepv. U. 29%28%. A H. V. Amsterdam 150%146%. A Java Cult. Mij. 6562, A N-I. Suiker U. 6055. A Deli Batavia 143141%. C Deli Mij. 1000 115%—114%. A Senembah 123% C Chicago Milw. 1% A Amst. Rubb. C. 88% A Deli-Bat, Rubb. 66%63-64. A Hessa Rubber 79%74%. A Serbadjadi S.R. 59%55%. Prolongatie 11, WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 3 Nov. 7.36% 59.47 9.74 34.47% 48.12% 32.90 1.47% 5 Nov. 7.39 59.46 9.74 34.55 48.12% 33.00 1.47% gen werden gehouden. Alle leden der bemanning werden met de hand gewe ven selimoets (dekens) geschonken. Ten slotte vond een receptie plaats, welke de drukst bezochte was, welke ooit in Koepang werd gehouden. De „Uiver" vertrok om 8 h 35 pl. tijd naar Bali. Amerika Suiker Markt Philips Young H.V.A. Rubber Unilever Wettig godepmiwd Ter openbare terechtzitting der Rechtbank van heden voor Burgerlijke zaken is de heer A, Th. Verbist, be noemd notaris te Hontenisse, als zoodanig beëedigd. In hooger beroep, Hooger beroep is aangeteekend: door J. L-, 54 jaar, molenaar te> Mid delburg tegen het vonnis van den kan tonrechter aldaar, waarbij hij wegens overtreding van het tarwebesluit is ver oordeeld tot f 1000 boete of 50 dagen hechtenis. De Ambtenaar van het O-M. had eveneens hooger beroep aangeteekend; door L. V., 22 jaar, handelaar te Sou burg tegen een vonnis van den kanton rechter te Middelburg, waarbij hij we gens overtreding van het Crisis-Akker- besluit is veroordeeld tot f 25 of 10 da gen hechtenis, met verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen aardappelen en de zakken; door P. C. v. d. S„ 40 jaar, chauffeur te Goes, tegen een vonnis van den kan tonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens overtreding van de Wet op de Openbare vervoermiddelen is veroor deeld tot f 100 of 25 dagen hechtenis, met vernietiging van de inbeslaggeno men auto. Gekozen tot ouderling in de Geref. Kerk te Arnemuidcn, in de vaca ture J. de Ridder, den heer L, Joosse te Nieuw en St. Joosianb Tot diaken, vacature C. Dekker, de heer K, J. Steketee. Slechts negen van de twintig vliegtuigen hebben het eind doel bereikt De „Uiver" wint eersten prijs in de handicap race. Hedenmorgen om 6 h 50 Amst. tijd is de periode, binnen welke de deelnemers aan de LondenMelbourne race, den afstand EngelandMelbounre moest hebben afgelegd, geëindigd. Van de 20 vliegtuigen, die 16 dagen geleden te Mildenhal waren opgestegen, hebben negen het doel, Melbourne be reikt. De Nieuw Zeelanders Hewett en Kay, arriveerden als negenden Zaterdag te Melbourne. Elf vliegtuigen hebben dus geen kans gezien, den tocht te volbrengen. O-mtrent den uitslag van de race wordt officieel meegedeeld, dat, aan gezien Scott en Black den eersten prijs in de snelheidsrace hebben geaccep teerd, en het reglement bepaald, dat eiken deelnemer slechts een prijs kan worden toegekend. Parmentier en Moll die gisteravond om 20 h 05 uit Port Darwin zijn vertrokken, den eersten prijs in de handicaprace krijgen. Deze bedraagt 2000 pond sterling. De tweede prijs in de handicaprace is gewonnen door den Australiër Melrose en be draagt 1000 pond sterling. De „Uiver" op de terugreis. De „Uiver" is op de terugreis, komen de van Port Darwin, hedenmorgen 7 h 20 pl. tijd te Koepang aangekomen. De Europeesche en inlandsche bevolking, die reeds uren voor zonsopgang op „et vliegveld aanwezig was, heeft de vlie gers hartelijk begroet. Het vliegveld was met vlaggen en eerepoorten versierd. Bij het uitstappen werd het „Wilhelmus" gespeeld door 'n STREEKVERGAiDERING N. H. KERKVOOGDIJEN UIT DE 3 ZUIDEL. PROVINCIëN. Het reglement op de predi- kantstractementen en de doodehandbelasting bespro ken. Zaterdagmiddag heeft in hotel De Schuur le Breda de groote streekver- gadering voor de provincies Zeeland Noord-Brabant en Limburg plaats ge had van de Vereeniging van Kerkvoog dijen in de Ned. Herv. Kerk. Bij afwezigheid van den voorzitter en den vice-voorzitter, werd. deze ver gadering gepresideerd door den heer J, A. Dominicus uit Wemeldinge. De toestanden op kerkelijk gebied in Rusland en Duitschland aanstippende citeerde spr. de woorden van den dich ter Nicolaas Beets: „Wie afvalt van den Hoogen God, moet vallen." Op de agenda stond: besprekingen over het Reglement op de Predikants tractementen door enkele leden van den raad van beheer. De heer D. Bloemers wees er op dat dit reglement langs wettigen weg tot stand is gekomen en dat men de zede lijke plicht heeft het na te leven. Spr verklaarde dat de aanslagen vlot bin nenkomen, maar dat het in vroeger ,a. ren gevormde reservefonds aangespro ken moest worden en begint te slin ken. De heer ir. C. W. E. van Voorst van Beest vestgde er de aandacht op dat tegenwoordig in heele streken gemeen ten zijn waar vrijwel niemand in de kerk komt. Zou men dien gemeenten echter vragen: wil men nog wel een dominee, dan zouden zij die toch niet willen mis- 5n!vMP0®A-GROWMGai (Ingez, Med.) uw vertrouwen kunnen wij niets doen. Tot besluit kwam aan het woord de secretaris van het hoofdbestuur, mr. A, de Jong, over: De practische uitvoering voor onze kerkvoogdijen van de wet op de doodehandsgoederen. De vereeni ging zal blijven strijden aldus spr. tegen de onbillijke bejegening, die de cerkvoogdijen in deze wet ondervinden, omdat weliswaar geen verkoop of geldswaarde is toegekend aan de kerk gebouwen, met hun geheelen inventa ris, doch niet zijn vrijgesteld de goede ren, welker opbrengst noodig is om den openbaren eeredienst te bekostigen, b. v. landerijen, groot-boekkapitaal. Naar schatting zal de geheele doodehandbe lasting 3 millioen opbrengen, waarvan de Ned. Herv. Kerk 2 ton zal moeten betalen, daarbij inbegrepen ongeveer f 60.000 ten laste der pastoriegoederen. Deze wet is voor 5 jaar aangenomen moet dus eindigen 1 Januari 1939. De doodehands-commissie, welke het hoofd bestuur heeft gevormd, zal er voor trachten te waken, dat de wet niet wordt verlengd, en wil thans gratis voorlichting over de uitvoering der wet aan de kerkvoogdijen en aan de pre dikanten geven, maar stelt er prijs op dat iedere kerkvoogdij lid wordt. Spr. wees er vervolgens op dat er aangifte plicht is. Men behoeft geen aangifte te doen in 2 gevallen: Indien de waar de der bezittingen minder dan f 2500 bedraagt; en indien men vrijstelling heeft verkregen van den inspecteur omdat het zuiver vermogen der kerk voogdij minder dan f 11.000 bedraagt. Begraafplaatsen, pastoriën, kosterswo ningen, wijk- of catechisatielokalen moet men opgeven, omdat die niet ge bruikt worden voor den openbaren eeredienst. Fondsen bestemd voor kerk bouw en de pastoralia zijn ook niet vrij. (N. R. C.) EEN BENDE OPIUM-SMOKKELAARS ONSCHADELIJK GEMAAKT, Prachtig werk van de Rotter, damsche recherche. Na jarenlang onderzoek is de Centrale recherche te Rotterdam er dezer dagen in geslaagd een uitgebreide opiumsmok kel op Rotterdam te ontmaskeren. Al jaren was men er van op de hoogte dat door Chineezen aldaar opium werd ge smokkeld welke deels rechtstreeks per schip van Marseille via Noord Frankrijk en België naar Nederland kwam, terwijl van ons land uit de opium weer naar andere havenplaatsen werd gesmok keld. Den laatsten tijd nam de opium-smok kel toe, vooral tusschen Rotterdam en Amsterdam. Na lange avonden posten mocht het tenslotte een tweetal recher cheurs gelukken een Chinees aan te houden, die de opium geregeld per fiets tusschen deze plaatsen overbracht. Hij had 40 opiumpoeders bij zich. Als gevolg hiervan deed de politie een inval bij den Chinees Chai Fan in de Transvaal- straat te Rotterdam. Ook dit had suc ces; de twee Chineezen zijn inmiddels reeds veroordeeld. In de bij de huiszoeking gevonden brieven had men prachtig materiaal ons derlanders werden langzamerhand ster- muziekkorps. Verschillende redevoerin- sen. Men klaagt over te groote aansla gen, maar juist in deze tijden moet men - groote offervaardigheid betrachten, daarden oorsprong van e opium Y_ het gaat om het behoud van de kerk. vast te stellen. Deze brieven bleken af- Spr. besloot met de volgende woorden:komstig van een ,G"ek; A^a^U.SprnL schenk ons - de raad van beheer - recoulus genaamd. Dank zi, de-interna uw vertrouwen, dat verwachten wij j tionale polme-connec.ies van u en daar rekenen wij op. Zonder Hamburg een Franchise en een Chinees. *1* eit* JÜjk

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2