DOUWE EÖSEIÏFS KUNST EN WETENSCHAP. RECHTSZAKEN. LANDBOUW. KLEINESTADSTAXI. OVER HOOGE HOEDEN EN PANTSERPLATEN. ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI 10 -15 - 20 - 25 ct. per half ons. L. d. B. Taxi is gekomen, zaligheid is dat, rijdt ons voor tien centjes t door de heele stad. Vuile modderstraten, hóbbeibaan gewoon: taxi glijdt erover, schoenen blijven schoon. Taxi staat voor villa's, winkels en café's; kris-kras door de straten duppiestaxirace. Taxi voor een boodschap, 't regent, dat het giet, taxi voor visite, loopen hoeft men niet. Taxi na een fuifje, midden in den nacht, rookerig coupétje, zangerige vracht. Na 't bal, als 't regent, staat er eentje klaar: taxi voor z'n tweetjes, fijn dicht bij elkaar. Taxi voor het besje, makk'lijk uit en thuis, taxi voer het bruidspaar, netjes naar 't stadhuis. Taxi in een steegje, taxi bij het spoor, taxi bij het gasthuis, taxi bij 't kantoor. Taxi voor mevrouwtje, taxi voor de meid. Taxi is het teeken van den nieuwen tijd. Lange Jan. *t*'rv>xvanfaeik.i i lptx-vsr*! jobwoi Concertvereeniging Middelburg 48ste Concert Lener-kwar tet. (-§-) Op het programma stonden drie bekende werken; Haydn: op 64 no 5 (het z.g. „Lerchen-kwartet"), Beethoven: op 18 no. 2, en Schubert: „der Tod und das Madchen". Men had zich er nauwelijks een voortreffelijker vertolking van kun nen denken. Wat dit ensemble presteer de, was heel mooi. Wij hebben zelden in niger samenspel beluisterd; dat schijnt voor deze menschen geen geheimen meer te hebben. De manier, waarop ze Schubert speelden, was in dit opzicht een openbaring, somwijlen zelfs ver bluffend. Hier leefden ze zich blijkbaar in een volstrekte eensgezindheid uit. Hier werd gemusiceerd met een élan en een overgave, die ook den onmuzikale zouden hebben meegesleept. Het thema uit het tweede deel van Schuberts kwartet werd door de instrumenten werkelijk gezongen; prachtig van toon- vorming, en ontroerend zonder senti mentaliteit. Het laatste deel was één ge jubel, los van de aarde, in een halsbre kende vaart soms, maar toch, tot in de finesses beheerscht. Nadat men Haydn en Beethoven ge hoord had, had deze magnifieke Schu- bert-vertolking zich trouwens laten ver wachten. Vooral de wijze, waarop Haydn werd gespeeld, vestigde als 't ware bij voorbaat den indruk, dat dit ensemble het allerbest met de groote romantici overweg zou kunnen. Deson danks hebben wij ook van het Lerchen- Kwartet uitenterna genoten. De inter pretatie daarvan was nu eenmaal wat zwaarder dan men veelal hoort, doch ze boeide van begin tot einde en verried direct het ware meesterschap. Het vlug ge staccato-werk in de finale (vooral van den eersten violist) .dwong bewon dering af om zijn prachtige techniek. Ook Beethoven, de grootmeester op het gebied van het strijkkwartet, werd u'tmuntend gespeeld. Wij hadden per soonlijk graag een van zijn laatste reeks (op 130 en volgende) gehoord, doch aan de groote bewondering, die men voor de verklanking van het gekozene (dat tot de eerste reeks van zes behoort) moet koesteren, doet zulks niets af. Zij stond op een peil, dat alleen voor een ensem ble van hooge standig bereikbaar is. - ^..t^.r^^awcuyii ■iwllmmwqmmiin m inwnb—bw prikkels niet meer bewust kunnen op vangen en tot het pijnbegrip kunnen verwerken. De patiënt wordt daarvoor in een meer of minder diepen toestand van slaap of bewusteloosheid gebracht. De geschiedenis van de chirurgie is ten nauwste samengeweven met de ont wikkeling en verbeteringen van deze beide methoden. Ook in vroeger eeuwen, voor de doelmatige en bewuste toepas sing van de plaatselijke of de algemeene verdooving was men soms verplicht een of andere pijnlijke heelkundige kunst bewerking toe te passen. Soms werd het .slachtoffer daarvoor dan in een roes ge bracht door alcohol. Soms vond een an dere gebrekkige methode toepassing. In verband met de onvolledigheid van al deze hulpmiddelen ter bestrijding van pijn en andere hinderlijke reflexen zocht de heelmeester dan zijn kracht in op voering van de snelheid waarmede de noodzakelijke behandeling (b.v. het af zetten van een been) plaats vond. Bo vendien beperkte men zich tot die ge vallen, waarin de operatie een absolute levensnoodzaak was. Wat de plaatselijke uitschakeling van pijn betreft wist men reeds betrekkelijk lang, dat sterke koude pijnstillend wer ken kon en dat ook de pijn minder erg werd wanneer men de zenuwstam door sterke omsnoering van het lichaamsdeel afklemde. Bij deze laatste methode be- De belangstell ng voor dit concert was gelukkig zeer bevredigend. En men heeft zijn waardeering voor het schitte rende spel niet onder stoelen en banken gestoken. Moge een en ander een beiofte voor de toekomst inhouden. j ii i i mi ■■ii imr bwi 111' nu hi h i ii üi'iif n r n r m Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 2 November werden de volgende zaken behandeld: D. H. de W., 51 j., koopman, Hon- tenisse, werd verdacht dat hij op 18 September te Clinge in het bewakings gebied, waaruit hij was uitgewezen, is teruggekeerd, en van diefstal van 10 pond kaas, toebehoorende aan E. J. de Waal te Hontenisse op denzelfden dag. Eisch 3 maanden gevangenisstraf met last tot gevangenneming. Mr. A'. J. van der Weel bepleitte clementie. A. B., 22 j., werkman, Vlissingen, gedetineerd, werd ten laste gelegd: le. dat hij op 2 October te Vlissingen een gouden ring, toebehoorende aan Joost de Voogd heeft weggenomen; 2e. op 29 September te Middelburg een gouden ring van Maatje Maljers; en de diefstal van een gouden zegel ring, toebehoorende aan Jacobus Wil- lemse te Souburg op 3 Oct. j.l. De eisch luidde 8 maanden gevan genisstraf. Mr. A. J. van der Weel refereerde zich aan de uitspraak der rechtbank. A. M., 21 j., koopman, Schore, werd ten laste gelegd dat hij zich op 11 Sep tember te Schore heeft verzet tegen den Opperwachtmeester Hamers en den gemeenteveldwachter van Kleunen toen zij hem beetpakten, terzake van over treding. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Th. W., 19 j., chauffeur, Vlissingen, was op 12 September door den kan tonrechter te Middelburg veroordeeld tot f 10 of 10 dagen hechtenis wegens het verhuren van zitplaatsen in zijn auto te Vlissingen op 25 Augustus. De verdachte was in hooger beroep geko men. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. P. J. S., 32 j.vrachtrijder te Axel, was op 18 September door den kan tonrechter te Ter Neuzen veroordeeld tot 2 geldboeten ieder van f 12,50 en een van f 25 of 2 x 5 dagen en 10 da gen hechtenis, terzake van overtredin gen van de Crisis-Zuivelwet, te Sint Jansteen op 25 Juni en ook nog wegens verboden vervoer van tarwebloem te St. Jansteen, veroordeeld tot f 50 of 20 dagen hechtenis. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch in beide zaken bevestiging van het vonnis. Mr. Dieleman bepleitte clementie. B K. 40 jaar, tuinder, Souburg, was op 16 Mei door den Kantonrechter te Middelburg, veroordeeld tot f 25 of 10 da gen hechtenis wegens het doen vervoe ren van aardappelen door zijn zoon op 2 Mei. F Verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch: bevestiging van het vonnis. Mr. P. C. Adriaanse verdachte's raads man, vroeg clementie voor verdachte. Hierna stonden terecht A. B„ 32 j., J. V., 44 jaar, C. de V., 30 jaar, H. J. 64 jaar, A. B. 48 jaar, Oost en West Souburg; J. J. S., 43 jaar Ritthem; W. de P., 25 jaar, T. de W., 41 jaar, C. J„ 52 jaar, M. K., 33 jaar, Koudekerhe; W. W. 25 jaar, Biggekerke, allen groentenhan- delaar; P. B., 30 jaar, N. B., 55 jaar, W. H-, 23 iaar, J. v. d. H„ 27 jaar, C. F., 28 jaar, W. O., 34 jaar, allen groentenkoop- man, A. J., 40 jaar, groententeeler, alle staat het gevaar dat de zenuwstam te lang of zelfs blijvend ernstig beschadigd blijkt te zijn geworden en hij is dan ook geheel verlaten. Plaatselijke gevoelloosheid door een soort bevriezing vindt echter nog wel toepassing. Dit bevriezingsprocédé duurt slechts kort en is slechts te gebruiken voor behandeling van processen, die zich in of vlak onder de huid afspelen. Men gebruikte hiervoor in de tweede helft van de vorige eeuw aether, doch tegen woordig uitsluitend een vloeistof met een zeer laag kookpunt, n.l. chlooraethyl. Deze wordt van eenigen afstand op de huid gespoten en verdampt dan snel. Men kan daarmede een plaatselijke af koeling bereiken tot 35 °C. De zenuw uiteinden hebben dan daarbij hun gevoe ligheid voor pijn verloren. In 1859 werd door Scherzer het coca blad ingevoerd. Deze bladeren van een /.uid-Amerikaansch struikgewas Ery- throxylon coca hebben b.v. een ver- doovenden invloed op 't mondslijmvlies wanneer ze in den mond worden fijn- gekauwd. De oorzaak hiervan bleek ge legen in een stof-cocaïne, die men al betrekkelijk spoedig daarna als zelfstan dige oplossing ging gebruiken. Hiermede kon men de slijmvliezen van mond, neus en oogen uitstekend gevoelig maken. In 1884 werd de oplossing van cocaïne door Koller bv. in de oogheelkunde ingevoerd Koudekerke, waren op 16 Mei door den Kantonrechter te Middelburg veroor deeld tot f 1 of 1 dag hechten s wegens vervoer van aardappelen, zonder schrif telijke toestemming van de Nederland- sche Aardappelcentrale. Zij waren tegen die veroordeeling in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van de vonnissen van den Kantonrechter. Mr. Kuipers, ge machtigde van de verdachten vroeg in a.le zaken ontslag van rechtsvervolging. Kantongerecht Oostburg, Veroordeeld wegens: Loopen op andermans weiland: P. J. V. te Cadzand 5 s. 5 d.h.j Aan het bevoegd gezag een valschen naam opgeven: K. v. G„ zonder beken de woonplaats 25 s. 25 d. h.; Vee laten loopen op ondermans be zaaiden grond: A. L. te Sluis 10 s. 10 d.h.; Een paard noodeloos arbeid doen ver richten op pijnlijke of kwellende wijze: A. de B. te Sleydinge (B,) 15 s. 10 d. h. Straatschenderij: G. le R. te Sluis 15 s. 10 d. h.; Onroerend goed bezigen tot reclame (inbreuk op natuurschoon): C. de M. te Sluis 5 s. 5 d. h.; Op den openbaren weg een wapen bij zich hebben: P. v. G. te Retranchement 5 s. 5 d. h,; Een vuurwapen voorhanden hebben: D. S. de S. te Oostburg: 15 s. 10 d. h., met verbeurdverklaring van het pistool; bij het slachten van een in nood ge slacht slachtdier handelen in strijd mat de- voorwaarden, waaronder de ver gunning tot slachten is verleend: J. F. S. te Sluis f 10 b. s. 5 d.h. visschen zonder acte: J. B. te St. Kruis, vrijspraak; visschen zonder schriftelijke ver gunning: dezelfde f 1 b. s. 1 d.h., terug gave van het vischtuig; visschen zonder acte en zonder ver gunning: J. de G. te Water-landkerkje 2 maal f 15 b. s. 2 maal 10 d.h.; A. F. W. te Geersdijk 2 maal f 15 b. s. 2 maal 10 d.h., telkens met verbeurdverklaring van hét vischtuig; jagen zonder jachtacte: E. C. D. te Oostburg f 1 b. s. 1 d.h. met verbeurd verklaring van het geweer; zich met een geweer buiten openbare wegen en voetpaden in het veld be- vindn: R. G. v. d. V. te IJzendijke f 20 b. s. 10 d.h. met verbeurdverklaring van het geweer; jagen zonder jachtacte: A. B. te Nieuwvliet f 7,50 b. s. 5 d.h. met ver beurdverklaring van het geweer en 't wild; jagen zonder schriftelijk bewijs van den gerechtigde: dezelfde vrijspraak; zich met een geweer buiten openbare wegen en voetpaden in het veld be- vindn: R. P. te Bouchaute f 25 b. s. 10 d.h. met verbeurdverklaring van 't geweer; J. B. de S, te Hoofdplaat f 10 b. s. 10 d.h. met verbeurdverklaring van het geweer; onder invloed van drank een motor rijtuig besturen: E. v. L. te Maldeghem f 25 b. s. 10 d.h. met intrekking rijbe wijs voor een jaar; verkeersovertredingen: A. V. te Sluis 2 x f 3 b. s. 2x3 d.h.; L. A. v. R. te Lapschuere (B.) f 10 b. s. 10 d.h.; H. M. v. d. V. te Biervliet, vrijspraak; A. G. A. te Sluis 3 x f 10 b. s. 3 x 10 d.h.; Ai. E. T. te Biervliet f 3 b. s. 3 d.h.; H. v. P. te Middelburg f 3 b. s. 3 d.h.; A. G. V. te Groede f 15 b. s. 10 d.h.; G. B. te Wemeldinge f 3 b. s. 3 d.h.; D. I. J. L. te Oostburg f 5 b. s. 5 d.h.; een reclamebord op zijn land hebben: J. W. v. d. A. te Sluis, schuldigverkla ring zonder toepasing van straf; rumoer verwekken waardoor de nachtrust kan worden verstoord: M. C. D., W. J. D., A. S., A. W„ allen te Groede, ieder f 15 b. s. 15 d.h.; tusschen 1 April en 1 October iepen hout laten liggen: J. G. te Schore f 15 om er tot op den huidigen dag nog toe passing in te vinden. Maar de huid is betrekkelijk dik, al thans te dik voor de cocaine-oplossing om er door heen te komen en zoo de zenuweinden in de huid te naderen en te verlammen. Schleich heeft in 1891 gedemonstreerd hoe de cocaïne-oplossing kan worden in gespoten in en onder de huid en hoe al dus op afdoende wijze een meer of min der groot gebied voor pijn kon worden uitgeschakeld. Een dergelijke stof, door injectie er gens in het lichaam gebracht, blijft niet voortdurend op de ingespoten plaats liggen maar wordt na verloop van een aantal minuten langs lymphwegen en bloedbaan naar het lichaam weggevoerd. Het pijngevoel keert daarna weer terug, Wil men na p'aatselijke inspuiting een operatie verrichten, dan moet deze dus geschied zijn, voor de stof is uitgewerkt. Bovenden kan zulk een stof, in groo- iere hoeveelheden in het lichaam ge bracht, gevaarlijke giftige werkingen ontplooien. Minder gevaarlijk dan de cocaine is een andere stof, de novacaïne, welke door Einhorn 'n 1905 is geintroduceerd en nadien regelmatig een uitgebreide toepassng heeft gevonden Aan zulk» oplossingen voegt men gaarne een paar druppels adrenal'ne toe. Deze stof ver b. s. 10 d.h.; G. W. B. te IJzendijke f 10 b, s. 10 d.h.; een inrichting tot het bereiden van boter hebben zonder dat de houder is ingeschreven bij de Crisis-Zuivelcentra- le: H. C. W. te Eede f 10 b. s. 10 d.h. In hooger beroep. W. G., 40 jaar, smid te Renesse heeft hooger beroep aangeteekend te gen het vonnis van den Kantonrechter te Zierikzee, waarbij hij wegens over treding van de motor- en rijwielwet is veroordeeld tot 15 of 5 d. hecht, en 10 of 5 dagen hechtenis. In dezen bewogen tijd vliegt het eene vlugschrift na het andere van de pers. De meeste worden slechts schaars gele zen en dadelijk vergeten. Maar dit kan men zeker niet zeggen van Den Doolaards „Hooge Hoeden en pantserplaten". De eerste druk van die brochure verscheen in Maart '34. Op laag: 1500 exemplaren. Tweede druk (April) 1500 exemplaren. In Juni was de tweede druk uitverkocht. Toen een der de 2000 exemplaren. De derde druk vloog weg, en half Augustus kwam de vierde oplaag van de pers, wéér een van 2000 exemplaren. Het geschriftje van Den Doolaard is om het urgente vraagstuk, dat er in be sproken wordt, en om de superieure stijl, waarin het gesteld is, zeer de moeite waard, gelezen te worden. De praktij ken der wapenfabrikantenwe heb ben er den laatsten tijd herhaaldelijk van kunnen lezen. Den Doolaard heeft zoo zijn bijzonde re, prikkelende manier van de dingen te zeggen. We citeeren (pag. 23): „"Om te beginnen zullen we het briefje verta len dat vrouw Müller te Maagdenburg in October 1917 thuis gestuurd kreeg, 't Luidde: Uw zoon Fritz is op 17 Octo ber omgekomen tijdens een heldhafti- gen aanval onzer troepen op het front Douaumont bij Verdun. Hij stierf op het veld van eer, voor Keizer en Vaderland Dat stond er. Toen ze 't las veegde vrouw Müller met een tip van haar schort haar oogen en haar ingevallen wangen af en begon toen echt te huilen. Dagen lang. En ook Fritz' vader liet dikwijls zijn pijp uitgaan, en elkaar aan kijken durfden ze niet meer. Wat ik niet durf, is me afvragen wat de oudjes gedaan zouden hebben indien ze geweten hadden wat er wel in het briefje had moeten staan. Eenvoudig dit: De afgereten ledematen van uw eerst geboren kind hangen op het prikkel draad voor het fort Douaumont bij Ver dun. Dit prikkeldraad werd in 1916 via Zwitserland aan Frankrijk geleverd door de Magdeburger Draht- und Ka- belwerke. Wij betreuren dit incident ten zeerste, maar zaken zijn zaken. Fritz' vader was opzichter bij de Draht- und Kabelwerke en zijn zoon hing dubbelgevouwen dood te bloeden op het Duitsche prikkeldraad dat hij zelf had opgewikkeld." Men weet: de strategische noodzake lijkheid van het retireeren der Fransche troepen in Lotharingen (Augustus '14) wordt sterk betwijfeld. Zij, die de puzzles der wapenindustrie trachten te ontwar ren, beweren, dat de Fransche opper ste legerleiding, omgekocht door het Comité des Forges, het beroemde bek ken van Briey met opzet den Duitschers in handen gespeeld heeft, omdat de Duitschers dit bekken voor hun grond stoffen ijzer en steenkool noodig had den, wilde de oorlog met succes kunnen worden voortgezet. Den Doolaard gaat verder. Hij zegt, dat generaal Verraux, commandant van de sector van Briey in JANUARI 1914 de opdracht kreeg, bij het uitbreken der vijandelijkheden met zijn sectie, de 41e, vijftien k.m. terug te trekken. In October '14 zoo vertelt hij werd een Noorsche driemaster naar ijij. 1-fmmirmuiiimuuiwmlm«me» nauwt de vaatjes in het opgespoten ge bied. Dit heeft een dubbel voordeel- H'erdoor wordt immers de novocaine minder snel afgevoerd en bovendien bloedt zulk een vernauwd vat minder wanneer het bij de operatie wordt door gesneden. Zulk een novacaine-adrenaline-oplos- sing kan men in het directe operatie terrein inspuiten; maar eveneens is deze oplossing geschikt om op een ander punt in de zenuwbaan te worden ingebracht. Moet er b.v. een operatie aan een hand geschieden, dan kan men de geheele ze nuwverzorging van hand en arm uit schakelen door de zenuwen in den hais of op een andere plaats ermede te door drenken. Het pijngevoel komt dan niet voorbij deze barrière en is dus even eens uitgeschakeld. Zoo hebben zich meer methoden uit de locaal-anaesthesie ontwikkeld, die allen op hetzelfde grondbeginsel berus ten: het pijngevoel beletten om naar de hersenen door te dringen door ergens op den verbindingsweg een onderbreking in de zenuwgeleiding aan te brengen. Ongevoelig maken van pijn. De gevoelszenuwen van de beenen en het onderste gedeelte van de buik dus ook de zenuwen van de organen welke in het bekken zijn gelegen ko men in het onderste gedeelte van den Nu komt er meer tijd voor 'n „gezellige" pijp! Rook van nu af aan de beste pijptabak, die Nederland kent: Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baai. Met recht: Nederland's geurigste pijptabak I (Ook in onsen en halve ponden.) H va*t qe+ujttf flngez. Med.j Brest opgebracht. Het schip voerde een lading nikkel van 2500 ton naar Ham burg. Blijdschap over de vangst te Brest, maar de minister van marine gaf last, het schip vrij te latenHet nikkel erts, uit de Fransche kolonie Nieuw-Ga- ladonie afkomstig, werd door den Franschen staat aan diens aartsvijand Duitschland geleverd Kanonnenkonin- gen regeeren de wereld. Wel is waar dateert hun macht niet uit den moder nen tijd, want drie eeuwen terug ont popten de Amsterdamsche koopman Lodewijk de Geer en zijn zwager Elias Trip zich reeds als leveranciers van ge schut en troepen voor alle landen, maar nooit was de macht van den staal- koning zoo groot als jüist nu. Nimmer vormde hij zoo'n groot gevaar voor de maatschappij als thans. En het schijnt, te oordeelen naar wat destijds Prof. Van Riel opmerkte in zijn brochure: „Waarom wordt de particu liere wapenindustrie niet afgeschaft zeer moeilijk, in den bestaanden, ge vaarlijken toestand verandering te bren- g"en. Verbreiding der verschrikkelijke feiten is misschien nog de beste bestrij- dingsmethode, en in dat opzicht heeft Den Doolaard prachtig werk verricht. i imulllhihm i—ttttiwiiiiiiiiiiiibi iii i iii ii i Tewerkstelling van tuinbouwers. Men schrijft uit Zuid-Scharwoude aan de N. R. Crt.: Van het door den minister van so ciale zaken gesanctionneerde stelsel, waarbij 'de tuiiibouwarbeiders in hé£i vrije bedrijf te werk kunnen worden gesteld met bijslag op het loon door de overheid maken de tuinbouwers de laatste weken een ruim gebruik. Een groot aantal arbeiders is door de tuin bouwers op die voorwaarden in dienst genomen, zoodat het werken in werk verschaffing aanmerkelijk is afgenomen. wervelkolom het ruggemerg binnen; de zenuwen van de bovenste helft van den buik, borst en armen komen veel hooger op in het ruggemerg. Het onderste ge deelte van ons lichaam beenen en bekken dus kan men daarom volko men ongevoelig maken door novocaine of feen andere stof onder in het kanaa' te brengen, dat door de wervelkolom loopt. Dit kanaal heet het lumbaalkanaal en hierin bevindt zich n.l. het ruggemerg. Deze vorm van ongevoelig maken neet dan ook de ruggemergs- of lumbaal- anaesthesie en is het eerst toegepast :n 1898 door Bier. Hoog in het halsgedeel te bevinden zich in het ruggemerg ge wichtige centra voor bloedsomloop en ademhaling. Bij de lumbaalanae'Ahesie moet worden voorkomen, dat de inge spoten stof deze centra zou kunnen be schadigen. De paJent moet dus met het onderste gedeelte van den romp lager liggen dan met de bovenhelft en van wege deze gevaren is het niet mogelijk operaties van de bovenste Lchaamshelft onder dezen vorm van anaesthesie uit le voeren Bij al deze methoden blijft de hersen- werking volkomen intact. W:1 men deze om een of andere reden uitschakelen dan moet men overgaan tot de alge meene narcose.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7