Elke waschiachine draait maar de VELQ wasebt P0K1N ZEELAND. Samenvoeging van Gemeenten. PIJN EN DE BESTRIJDING VAN PIJN. WALCHEREN. ZIHD-B EVELAN0, financieele resultaten over het laatste kwartaal van 1934 tot uiting zullen ko men, blijken de resultaten van de Shell Union Oil Corporation, de Amerikaan- sche dochtermij van de Koninklijke Shell in het derde kwartaal toch heel wat ongunstiger te zijn geweest dan in het overeenkomstige kwartaal van het vo rige jaar. De winst is n.l. van 4.53 milli- oen dollar tot 1.48 millioen dollar ver minderd. Het tweede kwartaal van dit jaar laat echter weer een verbetering constateeren. mmeaemt ma* Hieronder volgt een overzicht van hel koersverloop. Ford 223—218%—223%. Philips 214 K'214—215%-214%. Unilever 7173—72%-73. Kon. Petrol. 142%—142-143-142%. Koloniale Bank 35%32%. H.V. „Amsterdam" 156-153-154-153. Javasche Cultuur 71%67%-69. Deli Baiavia Mij. 147%143%. Deli Mij. 121—116. Senembah 129%-127-125. Amsterdam-Rubber 90%-86%. Wordt er niet heel veel over bodig werk verricht? Zou er niet geweldig kunnen wor den bezuinigd? Elk geval zal op zichzelf moeten wor den beoordeeld. Men schrijft ons: Voor dengene, die eiken avond weer trouw zijn dagblad leest is het opval lend welk een groot gedeelte van zijn krant wordt ingenomen door raadsver- slagen. Heele kolommen verslagen van vergaderingen in de enkele middelgroo- te gemeenten die wij in Zeeland bezit ten, maar Vooral verslagjes van de bij eenkomsten van de raden uit al de klei ne gemeenten en gemeentetjes, waaruit onze provincie is opgebouwd. Er valt nog meer op en wel de gelijk vormigheid van al die verslagen. Het eene is in wat beter of wat minder goed Nederlandsch gesteld dan het andere, al naar de ontwikkeling van den plaatse lijken correspondent, het eene is wat meer en het andere wat minder uitge breid, maar al die verslagen komen zoowat op hetzelfde neer. Natuurlijk brengen verschillende locale omstandig heden wat variatie mee, maar toch steeds weer kan men dezelfde onderwer pen in zijn avondblad eenige malen be handeld vinden. Vaststellen van kohieren hondenbe lasting, mededeeling processen-verbaal van kasopname bij den gemeente-ont vanger, oprichting van een vrijwillige brandweer, allemaal werkzaamheden die wij gedurig en bij voortdurende her haling aantreffen. Gedurende de maan den September en October, in deze laatste maand vooral, lezen wij over de vaststelling van de begrootingen, over bezuinigingen die moeten worden toege past, nu ook de nog betrekkelijk welva rende gemeenten een veer en sommigen zelfs meerdere veeren moeten laten ten gevolge van de plannen van regeerings- wege met het werkloosheidssubsidie- fonds. Wanneer wij dit overdenken dringt zich onwillekeurig bij ons de gedachte naar boven: wordt hier niet heel wat overbodig werk- verricht en: zou hier niet geweldig kunnen worden bezui nigd? Kortom, wij vragen ons af of al die gemeenten en in Zeeland zijn er 109, waarvan 36 met minder dan 1000 inwo ners, wel reden van bestaan hebben en of met een oordeelkundige samenvoe ging van eenige van de kleinste niet een nuttige verbetering zou worden bereikt. Nieuw is deze vraag allerminst en (Van onzen geneeskundigen medewerker.) Het optreden van pijn is als eentvan de meest krachtige verschijnselen te beschouwen welke een patiënt op een gegeven oogenblik doen besluiten ge neeskundige hulp in te roepen. We kunnen pijn daarom gerust een zeer nuttig ziekteverschijnsel noemen. Vaak is de plaats en de aard of wisseling van pijn bovendien van waarde ter vast stelling van de plaats van een ziekte proces en zelfs van de nadere diagnose. In zulke gevallen kan het daarom zelfs noodzakelijk zijn deze pijn niet onmid dellijk door pijnstillende middelen te bestrijden. Wanneer de pijn als waar schuwingssignaal haar plicht heeft ge daan zal echter de behandelende ge neesheer dit onaangename verschijnsel zoo goed mogelijk gaan besfrijden. Het beste en meest afdoende middel is na tuurlijk het wegnemen van de oorzaak der pijn. In vele gevallen is dit niet onmiddellijk mogelijk en dan wordt vaak tot allerlei verdoovende middelen toevlucht genomen. In andere gevallen speelt angst voor zelfs is gedurende de laatste maanden ongemeen veel over dit vraagstuk ge schreven en gesproken men herin- nere zich de algemeene vergadering van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten dit jaar te Nijmegen gehou den, waar door voor- en tegenstan ders hunne meening werd uiteengezet. Nieuwe gezichtspunten zullen zich wel niet meer voordoen, men kent elkan ders denkbeelden en argumenten en veel overeenstemming is er nog niet be reikt, maar in elk geval is de vereeni ging van gemeenten een vraagstuk ge worden, dat men waardig oordeelt er van gedachten over te wisselen. Maar deze belangstelling beperkt zich tot de z.g. vakkringen, komt tot uiting in de bladen die gelezen en bestudeerd wor den door burgemeesters, secretarissen, door een enkelen wethouder of een en kel raadslid van een groote stad. In de kring echter die de gemeentebesturen van de kleine Zeeuwsche gemeenten uit maken, in onze dorpsgemeenteraden, be staat voor dit toch werkelijk niet zoo moderne vraagstuk weinig of geen be langstelling, Meestal onverschilligheid, maar ook dikwijls een afkeurende hou ding. Voor deze mannen, door het vertrou wen van hun medeburgers gekozen in het hoogste college dat onze gemeente lijke samenleving kent en voor ander belangstellenden moge hier een, met een aantal cijfers gestaafde, uiteenzet ting volgen waaruit hun duidelijk kan worden bewezen, dat vereeniging van kleine gemeenten, mits deze ongeveer dezelfde belangen bezitten, meestal een bezuinigingsobject zal zijn. Het zal opvallen dat „hetgeen te be wijzen is" in de vorige regels op een zeer voorzichtige manier is gesteld. In de eerste plaats wordt gesproken over samenvoeging van kleine gemeen ten, het trekken van een kleine randge meente bij een grootere de z.g. an nexatie wordt hier buiten beschou wing gelaten. In de tweede plaats zij er de na druk opgeiegd, dat de belangen van de te vereenigen gemeenten ongeveer ge lijk moeten zijn of dat deze elkaar op 'n harmonische wijze moeten aanvullen en ten derde wordt herhaald dal, indien a.an de zooeven genoemde voorwaarden is voldaan meestal vereeniging bezuiniging zal zijn- Of met andere woorden, dat maar niet in den wilde weg zal moeten worden samengevoegd, maar dat elk ge val op zichzelf zal moeten worden be oordeeld. Om in staat te zijn de juistheid van de zooeven genoemde stelling met cijfers aan te toonen, is het noodzakelijk een voorbeeld te kiezen en moet aldus een bepaalde groep gemeenten onder de loupe worden genomen. Deze keus te doen uit de vele kleine gemeenten vaa ons gewest is niet gemakkelijk. Zooals algemeen bekend mag worden geacht hebben Ged. Staten gebruik gemaakt van de bevoegdheid hun in artikel 157 van de gemeentewet gegeven en het ini tiatief genomen tot vereeniging van een aantal gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Dit betoog moet zuiver theore tisch blijven en om alle misverstanden te vermijden zal een voorbeeld uit dit gedeelte van onze provincie dus niet mogen worden genomen. Geruchten over vereeniging, gepaard gaande met grens wijzigingen, van gemeenten op Zuid- Be veland zijn aan de orde van den dag. Of deze geruchten waarheid bevatten of niet, indien eventueele besprekingen en onderhandelingen tusschen de betreffen de gemeenten inderdaad zouden worden gevoerd, een artikel als dit zou, indien iet zijn bewijsmateriaal zou willen put ten uit die bewuste gemeenten of uit ge meenten in hun nabijheid gelegen, mis schien die onderhandelingen vertroebe len, welke kans natuurlijk niet mag wor den geloopen. Zuid-Beveland komt dus voor onze beschouwing niet in aanmer king. Walcheren heeft verscheiden kleine gemeenten als bijv. St. Laurens met 1180, Biggekerke met 888, Grijpskerke met 921 en Ritthem met 644 inwoners, om er Ml. maar eenige te noemen. De gemeenten op dit eiland liggen echter zoo d'cht op een, hare grenzen loopen zoo grillig, dat bij een samenvoeging van sommigen verschillende factoren van zuiver prak- tischen aard een groote rol zouden spelen, denkelijk ingrijpende grenswij zigingen zouden dienen te volgen, zoo dat dit gebied minder geschikt moet worden geacht, om het terrein van onze operaties te zijn. Voor het doel alhier beoogd zal het noodig zijn zich te begeven naar een streek, waar de natuurlijke grenzen er als het ware voor zijn aangewezen en terzelfder tijd ook de gemeentegrenzen, of althans een aanzienlijk gedeelte van deze vormen en waar het probleem wel ke gemeenten moeten worden vereenigd makkelijk op te lossen is. Aldus zal als voorbeeld uitstekend kunnen dienen \Noord-Beveland. Pogingen tot vereeni ging, gewaagd in de jaren 1920'22, zijn op een mislukking uitgeloopen en al wel reeds vergeten, een rapport betreffende samenvoeging van op dit eiland gelegen gemeenten, aangevat en vole ndigd m opdracht van de afdeeling Zeeland van de vereeniging van Nederlandsche ge meenten en van de afdeeling Zeeland van den Nederlandschen bond van gemeente ambtenaren had, voorzoover bekend, geen publicatie in de niet-vakpers ten doel. Welnu, dan zijn daar ook geen ge voeligheden te ontzien. Laat ons dus al daar een volgende maal op papier aan het samenvoegen en daardoor aan het bezuinigen gaan. pijn weer een groote rol en wordt b.v. een' noodzakelijke behandeling uit vrees voor pijn uitgesteld of er wordt althans heel erg tegen zulk een behandeling opgezien. Sinds speciaal tandartsen en heelkundigen kunnen beloven een in greep zonder pijn te doen verloopen is de bereidwilligheid der lijdende mensch- heid toegenomen om zich aan allerlei nuttige en noodzakelijke ingrepen te onderwerpen. Hoe pijn ontstaat. Pijn en bestrijding van pijn spelen dus een zeer belangrijke rol in de genees kunde. Laat ons daarom allereerst eens nagaan hoe pijn ontstaat en welke ge volgen het pijngevoel met zich mede brengt. In de huid, maar eveneens in ver schillende andere weefselgebieden van ons lichaam bevindt zich een buiten gewoon groot aantal uiterst fijne uitloo- pertjes van een groot aantal draden, de gevoelszenuwen, welke een directe verbinding tot stand brengen tusschen deze gebieden eenerzijds en hersenen en ruggemerg anderzijds. Deze ragfijne uiteinden streng genomen zijn het eigenlijk beginpunten kunnen door verschillende invloeden, acties of prik kels geheeten, 'worden beinvloed of geprikkeld. Dit geschiedt b.v. wanneer OOST- EN WEST-SOUBURG. Don derdag hield de Chr. Besturen Bond zijn jaarlijksche propagandavergadering in „Rehoboth". Voorz. de heer M. C. v. d. Putte. De heer Kunst, hoofdbestuurder van den Ned. Bond van Chr. Fabr. en Transportarbeiders, gaf een inleiding over: „Wat verkregen werd". Spr. schet ste enkele toestanden uit vroegere ja ren, om te laten zien, dat 't verkeerd is terug te verlangen naar dien goeden ouden tijd, sooals sommigen doen. Thans hebben pl.m. 115.000 arbeiders zich geschaard achter de vaan der Christ, organisaties. Men heeft zijn eigen T.B. C.-fonds, een eigen vacantieoord enz. De strijd is vaak moeilijk geweest, tegen al lerhande stroomingen en politieke par tijen Hij wordt misschien nog moeilij ker. Maar met Gods hulp zal men voor waarts moeten gaan. Hierna werd gezongen Ps. 89 vers 8 en enkele leden van de Chr. Jongelings ver. „Weest Getrouw" voedden een ta bleau op, voorstellende „Ons werk" (C. N. V.) De heer Vingerling, hoofdbestuurder van den Chr. Land- en Tuinbouwarbei- dersbond, sprak vervolgens over „De weg voor ons". Spr. wees op de groote werkloosheid, het sterk verminderde in komen en de zedelijke ontreddering. Er worden thans nieuwe maatschappelijke stelsels gepropageerd. Men bedenke echter, dat de maatschappij niet g e- maakt kan worden, ze groeit, zooals ze altijd is gegroeid. Laat men nooit ver geten, dat in elke maatschappij zondige menschen blijven wonen. Kortheid van blik is vaak oorzaak, dat op onze re geering veel afgegeven wordt. Die re geering doet echter meer dan in menig ander land. Sommigen, aldus spr., willen door een petitionnement inhalen wat zij reeds lang verzuimden. De Christelijke vakbeweging behoeft niet te teekenen, omdat die deed wat zij kon. Wij hebben nu niet meer te spreken van een crisis, maar van een maatschappij, dip roept om ordening van de toestanden waarin wij leven. Spr. hoopte, dat daaraan allen zullen meewerken en wees verder op de persoonlijke roeping, die men tegenover God en zijn gezin heeft. Het is niet ge noeg alleen maar als lid der organisatie ingeschreven te zijn. Men moet elkan der sterken en de beginselen in de prak tijk beleven. Leden der Geref. Meisjesvereeniging voerden een paar tableaux op, die zeer in den smaak vielen. Ds. L. C. Spijkerboer sprak daarna een slotwoord. RAAD VAN RILLAND BATH, De begrooting sluitend zonder belastingverhooging Het staat er niet slecht voor met de gemeente-financien. RILLAND-BATH. Donderdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heer Weststrate wegens ziekte. De voorz. wijdde eenige woorden aan de nage dachtenis van den heer A. Butijn, die 'n voorname plaats in het gemeenteleven van Rilland Bath heeft ingenomen; 52 jaar lang was hij lid van den Raad; n.l. van 1875 tot 1927. Het is mede aan hem te danken, dat de gemeente thans nog in zulk een gunstige financieele positie verkeert. Het was spr. een behoefte op deze plaats aan de nagedachtenis van den hr. Butijn een stille hulde te bren gen. Bsloten werd een bijdrage te ver- leenen in de kosten van een 24-urige te- lephoondienst met Goes a 1 cent per in woner (voor 1935). De heer S. Dronkers had verzocht de voormalige o.l. school te Bath te mogen huren voor graanpakhuis a 150 per jaar. Diverse vereenigingen te Bath bo den 50 om de school te gebruiken als vergaderlokaal. De hr. Dansen opper de het idee de zaak te combineeren. Vermoedelijk kunnen de vereenigingen met één lokaal volstaan, en heeft de hr. Dronkers ook, niet meer ruimte noodig. Andere sprekers voorzagen dat hieruit moeilijkheden zouden ontstaan. De hr. v. d. S a n d e stelde de vraag, of men een aanbod van 150 mag laten schie ten, tegen 'n van f 50. De hr. Dan sen achtte het mogelijk de hr. Dron kers de verplichting op te leggen, als 't maar eenigzins kan, in een der lokalen te laten vergaderen. Tenslotte werd be sloten de school aan de vereenigingen te verhuren, omdat het gebruik als graanpakhuis vele onkosten mee zal brengen. De rekening 1933 en de begrooting 1935 Burgerlijk armbestuur worden goedgekeurd met een subsidie van de gemeente groot f 1300. Een verzoek van vermindering school geld van H. de Leeuw werd afgewezen. Ter verbetering van den Hoofdweg wilden B. en W. aan de provincie een renteloos voorschot vragen. Men vond het algemeen hoogst noodzakelijk zoo spoedig mogelijk met de verbeteringen te beginnen. Het voorstel van B. en W, werd aangenomen. Besloten werd verder de sloot langs den Hoofdweg voor het nieuw bouwter rein te dempen, en te rioleeren, en het werk uit te voeren met ronde buizen, die goedkoop zijn. Het werk zal publiek worden aanbesteed, en zooveel moge lijk zullen menschen uit de gemeente worden te werk gesteld. Het percentage der vergoeding aan den gemeenteopzichter wegens toezicht aWklttffRSSIHIW de oplosbare KUNSTMEST voor kamerplanten, 40 ct. p. fl, m. gratis verzorgingsaanwijzing bij de Bloem- en Za^dwinkels. (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) enz. bestrating A. Butijnweg werd vast gesteld op 2% pet. De voorz. deelde mede, dat door den Rijkswaterstaat verzocht is de rooilijn aan den Rijksweg te bepalen op 25 m. uit de as van den weg. Thans is die vastgesteld op 7 m. gemeten vanaf den Rijksgrond. Dit voorstel vond geen bijval, omdat reeds een 3 tal woningen zijn gebouwd. B. en W. stelden voor het presentiegeld voor de leden van den Raad te doen verhoogen, en te brengen op 1.50 per lid per vergadering. Alge meen was men van meening dat een be drag van 70 in totaal te laag is. Bo vendien is het voor sommigen om finan cieele redenen wel eens bezwaarlijk de vergaderingen bij te wonen. Het voor stel werd met algemeene stemmen aan genomen. Vervolgens kwam de begrooting-1935 in behandeling. De Voorz. zegde met blijdschap te kunnen mededeelen dat de begroo ting zonder belasting verhooging slui tend is gemaakt. Deze gemeente maakt een gunstige uitzonderingspositie. Het blijft intusschen jammer dat het Rijk zooveel middelen aan de gemeentelijke inkomsten onttrekt. Spr. hoopte dat t niet noodig zal zijn om hiermee nog verder te gaan. De hr v. d. S a n d e vroeg of het wel wenschelijk is, een post voor de zorg van jeugdige werkloozen nu al op de begrooting te hebben. Het is niet bekend of de commissie in in actie zal komen, daarom zou hij liever hiermede wachten. De post werd met algemeene stemmen geschrapt Een adres van de heer en ,W. Koning alhier en W. Ka- kebeeke te Goes, om de bedrijfsbelas ting te verminderen of af te schaffen, werd verworpen met 5 tegen 1 stem die van den hr van Gorsel. De hr V an Gorsel vond de be lasting onbillijk ze tast het kapitaal aan. Spr. drong aan op vermindering De heer v. d. San de zegde dat de gemeente het er momenteel desnoods nog zonder zou kunnen doen maar wat zal het Rijk straks weer opeischen. Over het algemeen was men van mee ning niet te kunnen verlagen. De land bouw, al is het kunstmatig, kan mo menteel het hoofd boven water hou- den. De post voor rioleering a f 350 acht te de heer Van Gorsel nog al hoog, aangezien echter het rioleeringsnet is uitgebreid en nog zal worden vergroot, werd met het geraamde accoord ge gaan. De post voor de haven a f 350 achtte de heer Van Gorsel ook aan den hoogen -kant. Daar men .echter plan heeft op de haven een muurtje te metselen ter voorkoming van weg spoelen der materialen, welke daar soms liggen, werd tegen dezen post geen bezwaar meer gemaakt. De heer Van Gorsel had nog gedacht dat voor de wegbelasting een mindere opbrengst zou zijn geraamd. Aangezien het echter in de bedoeling ligt de belasting over geheel den polder of zoo mogelijk over geheel de gemeen te te heffen, zal het percentage aan zienlijk verminderd kunnen worden. De heer Van Gorsel informeerde nog naar den post aanleg van straten, De begroating werd daarna met alge meene stemmen aangenomen. Bij de rondvra-ag vroeg de heer Dronkers naar de verplaatsing van de lantaarn bij de haven te Bath. Op het verzoek van het gemeentebestuur aan Ged. Staten is nog niet beschikt. De heer K o 1 e, informeerde naar de electrificatie van Bath. De Voorz. zegde dat hiermede bin nenkort zal worden aangevangen. wij ons met een zekere kracht prikken met de punt van een speld aan een vingertop. Wanneer deze kracht vol doende sterk is d.w.z, boven een minimum of drempelwaarde is gelegen wordt deze aanrakingsprikkel blik semsnel langs de gevoelszenuw door gegeven naar het ruggemerg en de her senen. Elk pijnpunt van de linker lichaamshelft correspondeert met 'n be paald ontvangststation in de rechter hersenhelft en evenzoo heeft de rechter lichaamshelft contact met de linker hersenhelft. De wijze waarop deze prikkel wordt doorgegeven is nog slechts zeer onvol ledig bekend. Het resultaat kennen we intusschen als een sensatie, welke we pijn noemen. Zulk een pijnverwekkende prikkel kan verschillende reacties opwekken, waarbij onze wil al of niet kan zijn be trokken en die we al of niet bewust voltrekken. Reacties, welke zich op een of andere actie in ons lichaam buiten medewerking van de groote hersenen en daarom ongewild afspelen, noemen we reflexen. Zulke reflexen treden als onvermijdbaar gevolg van n bepaalde actie op. De speldeprik in onzen vingertop zal b.v. reflectoir een terugtrekkende beweging van hand en arm uitlokken. Op geheimzinnige wijze wordt de pijnprikkel, welke langs de gevoels- of sensibele zenuw naar het ruggemerg werd voortgeleid, doorge geven naar andere zenuwbanen. Deze achten het hun onverbiddelijke plicht, een poging in het werk te stellen de pijn te doen ophouden. Zij zenden daar voor langs de motorische of beweegze- nuwen een of meer bevelen van het ruggemerg naar de daarvoor in aan merking komende spieren, die de terug trekkende beweging van hand en arm moeten uitvoeren. Bestrijding van pijn. Sorteert dit voldoende effect, dan keert de rust terug. Is het resultaat on voldoende, dan volgt nu meestal een aantal gewilde acties. Is de pijn bv. het gevolg van een doorn die in de huid is blijven zitten, dan zullen we zoo noo dig na oriëntatie met behulp van onze oogen de andere hand bevelen de doorn te verwijderen. Werd de pijn ver oorzaakt door een stekende mug, dan zullen we trachten het dier te verjagen of te vermorzelen. Werd de pijn ons aangedaan door een medemensch, dan zullen we, in overeenstemming met ons temperament bovendien nog tot een meerdere of mindere mate van bestraf fing overgaan. Dit laatste geschiedt soms zeer weloverwogen en bewust, maar kan in bepaalde omstandigheden ook meer emotioneel en meer of minder onbewust geschieden. Reacties op pijn vooral wanneer we dit begrip wat ruimer nemen dan alleen lichamelijke pijn kunnen daardoor zelfs iemand in een strafproces brengen en het is dan vaak de moeilijke taak van de deskun digen achteraf vast te stellen of deze re acties bewust of onbewust zijn opgetre den. We zullen ons verhaal echter heden niet in deze richting vervolgen, aange zien het ons ditmaal meer speciaal be gonnen is om iets over de bestrijding van pijn mede te deelen. Aangezien pijn, zooals hierboven is toegelicht, begint als prikkeling van ze- nuwuiteinden; langs zenuwen naar het ruggemerg en dan verder naar de her sens wordt voortgeleid en daar pas het pijnbegrip geboren wordt, is het begrij pelijk dat het pijngevoel op verschillen de wijzen kan worden bestreden. Prin cipieel staan twee methoden naast el kaar: A. Ergens tusschen beginpunt en de hersenen wordt een hindernis opgewor pen, waardoor de pijnprikkel niet verder doorgegeven kan worden en dus geen pijngevoel op kan treden. B. De hersenen worden in een dusda- nigen toestand gebracht dat ze de pijn-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6