HOMO'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. BE VREEMDELING VAN SILVERDALE KRONIEK van den DAG. HoofdfUft*, JtiufUfH ttUfnhacettfs Poedecs TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 3 NOVEMBER 1934. No. 260. bedaart spoedig met Per stuk öct. Oom 46 et Bij Üw drogist HUKT! frobeer ze....en ook Gij zuft zeggen: is onbetwistbaar de beste. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Roosevelt en de Amerikaan sche banken Een „wapen stilstand" en „terugkeer tot herstel" Grootscheepsch werkverschaffingsplan De zooveelste wissel op de toe komst. Er is in den jongsten tijd in de Ameri- kaansche pers veel ophef gemaakt vanl een „wapenstilstand" (sommige berich- I ten spreken zelfs van „vrede") die tot stand zou zijn gekomen tusschen Presi dent Roosevelt en de groote banken. „De strijd tusschen de regeering van Roose velt en de groote banken is thans voor bij en de wapenstilstand beteekent het begin van een werkelijken terugkeer van het vertrouwen en daarmede de te rugkeer tot herstel". Met deze woorden wordt wel heel sterk den indruk gewekt, alsof het de tegenkanting van de ban ken is geweest, welke het herstel in het zakenleven heeft tegengehouden en als of thans, nu die tegenstand is opgehe ven, de verbetering eerst voortgang zal kunnen maken. Men begrijpt onmiddellijk, dat aan een dergelijke voorstelling van zaken wel iets hapert. Wie heeft er eerder belang bij dan de banken, dat de econo mische toestand van een land zich in gunstigen zin ontwikkelt En welke re den zouden de banken hebben, om de bij haar gedeponeerde gelden door het verstrekken van credieten niet ter be schikking van het bedrijfsleven te stel len en daardoor rendabel te maken Zouden zij maar uit een soort van machtswellust geweigerd hebben, de re geering te steunen in haar herstelpoli- tiek door het overnemen van staatsfond sen In werkelijkheid is de toestand zoo, dat er geen enkele bank is, die niet gaarne credieten verstrekt, mits de geldnemer voldoende zekerheid kan bieden, resp. voldoende solide is. En wat de houding der banken ten opzich te der regeering betreft, zoo is her haaldelijk door cijfers aangetoond, dat de Amerikaansche banken rejsds een onevenredig groot bedrag van hun be schikbare middelen in Amerikaansche staatsfondsen hebben belegd. Wanneer de banken zich thans, na de jongste be sprekingen met President Roosevelt, bereid hebben verklaard tot uitbreiding van de credietverleening aan de nijver heid, dan kan men slechts concludeer en, dat dit moet gaan ten koste van de eischen, die aan een gezonde credietver- strekking moeten worden gesteld. In plaats van een gunstiger perspectief zou dit het vooruitzicht openen op een kunstmatige uitbreiding der productie met een onvermijdelijken terugval en hiermede voor de banken gepaard gaan de verliezen, welke het publiek mede te dragen zou krijgen. Een verhooging van het bezit aan staatsfondsen der banken is al evenm'n in overeenstem ming met een gezonde beleggingspoli- tiek, vooral met het oog op den ongun- sigen toestand der Amerikaansche staatsfinanciën. Nu schijnt de Amerikaansche regee ring juist in laatstbedoeld opzicht zeke re toezeggingen aan de banken te heb ben gedaan en wel met betrekking tot het bereiken van evenwicht in de staats- begrooting. Een tijdstip, waarop het evenwicht in de begrooting hersteld zal moeten zijn, is wel niet aangegeven, maar wel heeft de regeering zich eens verklaard met de opvatting, dat de uit gaven de inkomsten gedurende onbe- paalden tijd niet te boven mogen gaan. Of deze verklaring meer dan platonische waarde heeft, zal de toekomst moeten leeren. In elk geval hebben de banken er genoegen mede genomen, nadat zij murw waren gemaakt door de belofte der regeering, dat het apparaat van de Overheidscredietinstellingen zal worden verminderd, waardoor de banken weer het geheele gebied der credietverleening zouden kunnen gaan bestrijken. Van den omvang der eischen,,welke in den eerstkomenden tijd aan de banken zullen worden gesteld, krijgt men een in druk, wanneer men kennis neemt van 't nieuwe grootscheepsche plan voor werk verschaffing, dat thans door de desbe treffende autoriteiten wordt uitgewerkt. Voor de uitvoering van dit plan, dat ten doel heeft de werkloozen aan arbeid te helpen, en dat een tijdperk van vijf jaar zou omvatten, zal een bedrag van niet minder dan twaalf milliard dollar noodig zijn. Hiervan zou negen milliard worden besteed voor den bouw van openbare ge bouwen en drie milliard voor den bouw van particuliere huizen. De benoodigde middelen zou men verkrijgen door de jaarlijksche uitgifte van leeningen op lan gen termijn ad 2.4 milliard. Onnoodig te zeggen, dat deze leeningen door de ban ken zullen moeten worden overgenomen. Waaruit t.z.t. de gelden voor rentebeta ling en aflossing dezer, meest voor on productieve uitgaven aan te gane lee ningen zouden moeten worden verkre gen, daarover zal men zich voorloopig wel niet bekommeren. Het zal een wissel te meer zijn op de toekomst, de ergens in een vaag verschiet liggende nieuwe periode van „prosperity" (welvaart), waarin de zich thans steeds ophoopende Amerikaansche staatsschuld zou kunnen worden afgedaan. Houd den moed er -J- maar in. (Ingez. Med.) i RICHTLIJNEN VOOR EEN HERSTELPOLITIEK. De R.K. Staatspartij bepleit o.m, verlaging der vaste lasten, werktijdverkorting, roulee ring en bestrijding van de cu mulatie. Het bestuur der R. K. Staatspartij heeft een verklaring gepubliceerd inzake den economischen toestand in Neder land. Wij ontleenen daar het volgende aan „Het gaat in Nederland slecht, en wat de stemming van ontmoediging nog beter kan verklaren: het gaat in Neder land slechter; dat behoeft geen omstan dig bewijs door cijferreeksen en tabel len. Het is echter misdadig, het voor te stellen dat eenige Regeering, welke dan ook, ten volle aansprakelijk zou zijn voor den toestand waarin het land is geraakt. Maar nauwelijks minder ondermijnend is het werk van hen, die op allerlei wijzen den indruk trachten te wekken, dat on der hun leiding de oplossing zou kunnen worden gebracht, Het is daarom plicht nauwgezet te volgen of wel alles wordt gedaan om zooveel mogelijk verlichting te brengen en na te gaan of in de juiste richting ge koerst wordt. De eenig juiste richting van beleid is gemakkelijk aan te geven; zij kan geen andere zijn dan werkbehoud en werk verruiming. Zelfs enkel werkbehoud is niet vol doende, alleen reeds met het oog op den gestadigen bevolkingsaanwas. De leuze zij dus: „Naar toonenden arbeid voor ons volk" en met deze leuze aldus de verklaring bedoelen wij scherp aan te geven, dat het politieke werk zich daarnaar moet richten. In de eerste plaats door te bezigen middelen tegen over het buitenland. In de internationale verwarring zal door contingenteering en tarief gered moeten worden, wat er nog te redden valt. Hoe nijpend de positie voor onzen export is, toonen de recente clearingmoeilijkheden met Duitschland. Het gaat niet slechts om meer export, het gaat om export, waarvoor wij beta ling kunnen krijgen. Vervolgens de te bezigen middelen van meer interne strekking en werking. In dit verband geeft de verklaring een opsomming van de maatregelen, welke een normale werkgelegenheid kunnen bevorderen, in de eerste plaats die wel ke kunnen strekken tot werkbehoud en werkverruiming. Als zoodanig worden genoemd een krachtige uitvoering van de werkverruiming door credietvcr- fing (zestig-millioenenplan), financieeie steun bij de oprichting van levensvat bare, nieuwe, of in standhouding van gezonde bestaande industrieën, krachti ge bevordering van het gebruik van Ne- derïandsch fabrikaat, aanleg of verbete ring van bruggen, wegen of kanalen. Verder moet de aandacht gevestigd blijven op de middelen, die ertoe kunnen strekken de beschikbare werkgelegen heid onder een zoo groot mogelijk aan tal menschen te verdeelen, door werk tijdverkorting en rouleeringsstelsel en bestrijding van cumulatie (ophoopingi van functies en inkomens binnen den kring van den rijksdienst. Voorts wordt nog aangedrongen op verbod van arbeid van de gehuwde vrouw als kostwinster in beroep of be drijf, vervanging van oudere voor jon gere arbeidskrachten en van vrouwelijke door mannelijke arbeidskrachten. Zeer noodzakelijk wordt verder ge acht, dat de z.g. „vaste lasten" omlaag worden gebracht: heeren, hypothecaire en andere schulden en ook de prijzen van allerhande producten. Met den feitelijken toestand voor oogen moeten maatregelen worden ga- nomen en voorzieningen getroffen ten bate der werkloozen. Het partijbestuur ziet verlichting in de volgende midde len: De huren en lasten moeten worden verlaagd, tegen sterk verminderden prijs zullen levensmiddelen ter beschikking moeten worden gesteld; extra hulp zal moeten worden verleend voor kleeding, schoeisel en dekking. Hiervoor zal on middellijke overheidssteun niet kunnen worden gemist. Tenslotte wordt betoogd dat het werk scherp moet worden geconcentreerd op de voornaamste punten. Het partijbestuur heeft zich niet verantwoord geacht deze beschouwing te geven, dan nadat het wist dat de R.K. fractie in de Tweede Kamer met de daarin getrokken richt lijnen instemt. IVOftOL (Ingez. Med.) tavw Gebrek aan belangstelling op de Amsterdamsche beurs, De komende Indische consoli- datie-leening, Oneenigheid over den omvang der rubber restrictie. De petroleum- prijzenoorlog ten einde? De houding van Wallstreet was deze week over 't geheel weer vrij mismoe dig en daar heeft de Amsterdamsche beurs zich bij aangesloten. De omzetten zijn uiterst gering ge bleven; in vele afdeelingen der z.g. „ac tieve" fondsen gingen slechts enkele stuks per dag om. Het gebrek aan be langstelling weerspiegelt zich in de 'koersbeweging, die geen verandering van eenige beteekenis vertoont. De on zekere toestand in Amerika en in Duitschland, alsmede de voortdurende inkrimping van het handelsverkeer met andere landen vormen een voldoende verklaring voor den geringen onderne mingsgeest, zoowel van het publiek als van den beroepshandel. In de afgeloo- pen week heeft dr. Schacht in een rede nogmaals, zij het ook tegen zijn bedoe ling, de mislukking van het door Duitschland toegepaste economische sy steem onderstreept. Zijn advies aan obligatiehouders, om „alle coupons met de schaar gerust twee a drie iaar in de lade te laten liggeri", heeft opnieuw een domper gezet op de verwachtingen, die de transferovereenkomst voor hou ders van Duitsche fondsen heeft ge wekt. Met de uitvoering van de trans ferovereenkomst gaat het inderdaad' alles behalve vlot. Een groot deel van de couponbetalingen over de eerste helft van 1934, n.l. voor zoover het dollarcoupons betreft-, heeft nog niet plaats gevonden; de van 1 Juli 1934 tot 30 Juni 1935 geldende overeenkomst is eerst dezer dagen van kracht ge worden en men dient nog af te wachten, hoe deze in de practijk zal werken. Er gaat in Duitsche obligatiën dan o^ok 'heel weinig om en de koersen blijven zich op het eenmaal bereikte niveau bewegen. Binnenlandsche beleggingswaarden zijn wederom wat in koer® aangetrok ken, hoewel niet alle der in den jong- sten tijd uitgegeven conversieleeningen ten volle konden worden geplaatst. Een van de gunstigste uitzonderingen vorm de de nieuwe conversieleening van Am sterdam; niet alle houders der oude stukken maakten van de gelegenheid tot conversie gebruik, maar het bedrag der vrije inschrijvingen was voldoende, om het resteerende gedeelte der lee ning onder te brengen. Het in verhou ding tot de vaste stemming op de be- leggingsmarkt geringe animo voor nieu we uitgiften houdt vermoedelijk ver (Ingez. Med.) band met het feit, dat voor belegging beschikbare bedragen worden aange houden voor inschrijving op de aange kondigde Indische consolidatie-leening, die waarschijnlijk omstreeks half No vember zal worden geëmitteerd. Blij kens mededeeling van de regeering is ,er haar veel aan gelegen, dat deze; eerste consolidatieleening een volledig succes zal hebben, reden waarom zij zich niet wil binden aan een rentevoet van 3Yi pet., zoolang deze nog als 'n experiment moet worden beschouwd. Aan het welslagen van een 4 pet. In dische leening met garantie van den Nederlandschen Staat behoeft nauwe lijks te worden getwijfeld, vooral nu de Nederlandsche regeering nogmaals door een categorische verklaring inzake haar vasten wil tot handhaving van den gouden standaard dengenen, die door het vele geschrijf over devaluatie wan kelmoedig mochten zijn geworden, een hart onder den riem heeft gestoken. Een van de weinige afdeelingen der aandeelenmarkt, waarop een koersbe- lin zijn jongste vergadering niet tot weging van eenige beteekenis viel te constateeren, was de rubbermarkt. De noteeringen volgden hier evenwel een dalende richting, in overeenstemming met de flauwe houding van het product. Met de uitvoering van het restrictieplan schijnt het allerminst vlot te verloopen. Het Internationale Rubbercomité kon overeenstemming komen inzake het percentage der restrictie, dat voor het eerste kwartaal van 1935 moet worden vastgesteld, zoodat de desbetreffende besprekingen tot nader order zijn ver daagd. Van Engelsche zijde stuurt men aan op een verhooging van het res trictie-percentage, dat voor December 30 pet. bedraagt. De Ned. Indische re gering daarentegen wenscht het percen tage te verminderen tot 20 pet., om dat zij vreest, dat een te sterke pro ductiebeperking zou leiden tot een prijsstijging, waarvan zij geen goeds verwacht. Reeds herhaaldelijk heeft de Indische Regeering te kennen gegeven, dat de rubbercultuur h.i. niet gebaat zou zijn met hooge prijzen, die de. ten- denz hebben, het verbruik te vermin deren, maar dat gestreefd moet wor den naar een prijsniveau, dat een „re delijke" winstmarge laat. Hierbij komt, dat een prijsverhooging de regeering zou nopen tot een verhooging van het uitvoerrecht, op inlandsche rubber, waaruit wellicht moeilijkheden met de inlandsche rubberproducenten zouden voortspruiten. De onzekerheid over de te nemen beslissing heeft een verlam- menden invloed op de rubbermarkt gehad en tot een scherpe daling van den rubberprijs geleid. Behalve voor rubberwaarden viel er ook eenige koersbeweging waar te ne men in de meer speculatieve Indische mijnwaarden, van welke Redjang Le- bong, evenals Sarakreek goudmijnen, een koersstijging boekten, In de leiden de fondsen der industrieëele afdeeling Philips, Unilever, Ford, bleven bij mi nimale omzetten de koersveranderingen binnen zeer beperkte grenzen. Suiker- aandeelen en tabakken zakten bij ge brek aan belangstelling in koers in. Aandeelen Koninklijke zijn nagenoeg niet beinvloed door de berichten uit Amerika, blijkens welke de strijd op de benzinemarkt aldaar over zijn hoog tepunt heen is. Hier en daar is de ben zineprijs weer iets verhoogd. Door krachtig ingrijpen der regeering zou zelfs aan de onwettige petroleumpro- ductie in Oost-Texas, die de eigenlijke oorzaak van den prijzenoorlog vormde, een eind zijn gemaakt. Hoewel de ver liezen, die de petroleummijen door den prijzensfrijd geleden hebben, eerst in de door H. BINDLOSS. Het meisje keek hem onderzoekend aan. £e had dikwiils gehoord hoe bui tengewoon moeilijk de kleine prairie- boeren het soms hadden, hoe primuieil en armoedig de bewoners van die klei ne huisjes midden in een stuk pas ontgonnen land, soms moesten leven. Een oogenklik voelde zij zich geslin gerd tusschen verbazing en medelijden. Dat hij een leven van zelf-verlooche- ning in den ruimsten zin des woords achter den rug had, was duidelük le zien die verstilde, geduldige uit-1 drukking van z n oogen zooals geen enkele man in Silverdale had, en zijn ongeloofelijke zelfbeheersching waren er de gevolgen van. Dienzelfden stem pel droegen de kleine boeren, die m hun plaggenhutten, jaar in iaar uit, j zwoegden en honger ieden en de man- j nen uit Ontario, die al hun geld in zaai- tarwe staken, en die na bewerking van eigen land zich elders als daglooners verhuurden, om gedurende den tit'd tus schen zaaien en oogsten aan den kost te komen. Maar ze wist ook dat het eerste jaar van Courthorne nooit zóó geweest kon zijn, als 't verslag van den zaakwaarnemer van haar oom waarheid bevat had; daarom keek ze hem even onderzoekend aan. Maar geen oogen- blik kwam er werkelijke twijfel in haar op. Haar vertrouwen zou een heel wat zwaardere proef hebben kunnen door staan. „Gelukkig, dat je 't nu anders hebt. Maar waar heb je zooveel verstand van bruggenbouw gekregen? Alleen het be hoorlijk leeren gebruiken van een bijl duurt al jaren!" Witham begon te lachen. „Mij heeft het vier jaar gekost, maar bij iemand, die geen geld heeft gaat 't gewoonlijk heel wat vlugger dat bij een ander, ze moeten zelf erachter zien te komen, hoe ze een werktuig gebruiken moeten. En wat deze brug betreft daar ben ik maar niet zóó aan begonnen! Ik heb er heel behoorlijk in Winnipeg teekeningen van laten maken. En dan is het hier in Silverdale prettig werken je vrienden hebben me zoowel met hun handen als met hun belangstelling gesteund. Behalve heel in het begin, is hun houding steeds vriendschappe lijk en tegemoetkomend geweest en wat dat begin aangaatveel anders had ik toen eigenlijk ook niet kunnen verwachten." Maud kleurde even, maar al te goed herinnerde ze zich nog haar eigen houding ten opzichte van hem. ,^Zou je dat alles nu niet kunnen vergeten?" vroeg ze met een ongewoon zachten klank in haar stem. ..Nü zouden zei toch alles voor je willen doen je in alles willen steunen?" „Och.... een goed geheugen mag nadeelen hebben maar 't heeft ook tveel voordeelen en ik herinner me' toch het duidelijkste van alles, dat ze me daarna vertrouwd hebben; feitelijk zonder bewijzen, dat zulk een vertrou wen gerechtvaardigd was. Dat heeft toen een groot verschil gemaakt, en dat zal 't blijven maken." Maud keek op. „Vindt je dat werke lijk?" vroeg ze nadenkend. ,Ik dacht niet, dat "t zooveel verschil gemaakt had. Volgens mij zou je gebleven zijn, ondanks alles, zelfs als ze je hadden willen wegjagen." „Ja", antwoordde Witham rustig. „Dat zou ik zeker; maar wat ik bedoel is dit: het feit dat ze een totaal vreemd iemand, die daarbij nog een slechten naam had, in hun midden opgenomen hebben en hem de kans gegeven heb ben om te toonen, wie hij was, heeft me een groote verplichting opgelegd. Dat en de houding van je tante hebben heel wat dingen mogelijk gemaakt, die me anders misschien te sterk geweest waren." De meest voor de hand liggende ge volgtrekking was, dat de verloren zoon in het rechte spoor gehouden was, door op zijn eergevoel te werken, maar geen oogenblik kwam het bij Maud Barring ton op, om aan zijn woorden die uit-' legging te geven. Ze had haar wantrou wende houding dikwijls genoeg be treurd, daarom besloot ze om van deze gelegenheid om haar Gevoelens onder woorden te brengen, gebruik te maken. „Lance", zeide ze, terwiil ze hem) open en eerlijk aankeek, ,Jn vele op zichten is tante verstandeer geweest dan ik, maar toch heeft zij evenals ik een fout begaan. Wat zij je uit goedheid en edelmoedigheid gegeven heeft, was iets, waar je door je persoonlijkheid recht op had." Door die woorden maakte ze haar overgave volkomen, want daardoor gaf ze Witham te verstaan, dat ze hem niet alleen nu haar vertrouwen waar dig keurde, maar dat ze hem, ook wat het verleden betrof, van alle schuld vrijsprak. Haar vertrouwen trof hem als een zweepslag; het was hem onmo gelijk iets te antwoorden, en toen hij zich, om zijn beheersching te herwin nen, van haar afkeerde, ontsnapte hem even een gekreun van wanhoop. Ver vuld van een eigenaardig gevoel van verwachting, bleef Mhud onbeweeglijk staan, maar juist op dat oogenblik kwam er een onderbreking een naderbij komende hoefslag in het berkenboschje en even daarna een hooge mannenstem, die een Fransch liedje zong. Met een verwonderden blik keek Maud haar metgezel aan. „Hoor je dat, Lance?" zeide ze. „Hoe lang is t geleden, dat jij dat liedje gezongen hebt?" „Dat?" antwoordde Wlitham, strak door het besef van wat hij deed, „dat ken ik niet nooit van mijn leven gehoord". Met groote oogen staarde het meisie hem aan. „Denk eens na," zeide ze. ,,'t Is heel lang geleden, maar ie kunt 't onmotfelijk vergeten zijn. Je herinnert je madame Aubert, mijn Fransche gou vernante, toch wel, en dien dag in de schoolkamer, toen ze mij dat liedje probeerde te leeren en dat jij t toen stil bent komen afluisteren! Ik kon de melodie maar niet te pakken krijgen en toen naderhand wat heb ik toen gehuild jij in de biljartkamer uit volle borst dat liedje aan 't zingen en oom Geoffrey, die op jou de vijf gulden gaf, die hij mij beloofd had!" „Ik weet er niets van", antwoordde Witham heesch, terwijl hij zich afkeer de. Zoo, met zijn rug naar haar toe, keek hij het pad af, dat van 't berken boschje naar de bjrug liep. Duideljjk zichtbaar in het heldere maanlicht zag Witham een man te paard aankomen. H;i was gekleed in de ge wone met kralen versierde tuniek van een prairiebewoner en ofschoon Hij nu niet meer zong en de groote breede rand van zijn hoed zijn gezicht over schaduwde, was er iets in zijn houding iets aanmatigends en toch sierlijks, dat Witham van het eerste oogenblik af bekend voorkwam. Het was niet de ge wone brutale, onbeschaamde houd"1' van de Amerikaansche comboys, die dikwiils de grens overkwamen, maar iets, dat oneindig meer verfijnd en ge distingeerd was, iets dat aan de galante ridders van vervlogen dagen denken deed. En naar haar woorden te oordee- len, was dat 't ook. wat Maud Barring ton het eerste opviel. fWord? vp«-vo!gdJ

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5