T BEURSTKERMOMETER van Zaterdag. BIOSCOPEN. BEURS- m WISSELKOERSEN. S0ES. VlISSINGEUL WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Groote veranderingen in 't zicht. NOORD-BEVELAND. ■-j." r.v. -fïrumTH-TTiiiiiiniB ■iiMMiiawi 1 Let eerste itetal is de vorige cotce- riag. daiirop vuitjt de olficieele notce- van heden. AMSTERDAM, 3 Nov. Ned. 31 1000-4 101%—101% Med. 33 1000-4 101%—101% Ned. 34 1000-4 101%—101% Certificaten-3 91%91% O. Indië 34 1000-4 100%—100% Denemarken Oblig. 1926-5 97%—97% Duitschl. f 100-7 24—23% Engeland 1960-90 4 72% Zwitserl. oblig. '24-5 98%98% Zwitserl. Staatssp. '27-4% 100%101% Amsterdam 1933-5 100% 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 100—100 Berlijn 1925-6% 15%—15% Zeeuws. Hyp. B-5 100%- Zeeuws. Hyp. B-4% 100%- Cities Service Cy. P. 1958 5 23% A Amslerd. Bank 106%106%. C Rott, Bank ver. 84%84. A Twentsche Bank 87 A Pref. Gruyter Zn A. 126% A Pref, Jurgens A 98%98%. A Ned Gist- en Spiritusfabr. 400400% A De Schelde N.B. 16% A Vc_, ?apf. v. Gelder 4645%. C Am, Car Foundry 9%9%. C Am Smell Ref, 21%21%, C Farbenind. LG. 44 C Stand. Brands 11%11%. C U. States St. C, 19%19%. C North Am. Cy. 7%7%. A Born. Sum. H.M. 129%129%. A Linde Teves en Slokv. 52% A Ned. Wol Mij. 63—60. A S ngkep Tin M. 7776%. A J. C. Japan Ln. 24%24%. A Rotterd. Lloyd 3231%. A S. M. Nederland 31%—30XV A Amst. Thee C.M. 39% Christ. Besturenbond. in de „Prins van Oranje" alhier werd door den Chr. Besturenbond een propa- ganda-vergadering gehouden, die goed was bezocht. De voorzitter, de heer A. d e L a n g e, wees in zijn openingswoord op het prin cipieel verschil tusschen de Christelijke en de moderne vakbeweging, ook in de houding tegenover de crisis. Hierna spraken de heeren G. E k- k e I, voorzitter van den Chr. Textielar- beidersbond en H. J. T e r w e ij, voor zitter van den Chr, Bouwvakarbeiders bond achtereenvolgens over „Wat ver kregen werd" en „De weg voor ons". De eerste wees op den groei, het werk en den zegen van het Chr. Nat. Vakver bond in de eerste kwarteeuw van zijn bestaan (19091934), de tweede op de taak, die wacht, vooral in den tegen- woordigen crisistijd. Ds. A. Blanson Henkemans, Ned. Herv. pred. te Nisse sprak een slotwoord, waarin hij schetste den ze gen en de troost van het Chr. geloof voor het maatschappelijk leven. De redevoeringen werden afgewisseld door zang van den heer P. C. Boone, op de piano begeleid door mej. I. de Meij en door voordrachten van den heer B. P. Davidse. Huldiging burgemeester. Naar wij vernemen zal burgemeester Hajenius 19 dezer reeds de gemeente verlaten. In verband daarmede heeft het ge- meentepersoneel, dat afscheid van den burgemeester wil nemen, een huldiging op Zaterdag 17 Nov. a.s. vastgesteld. Verder deelde men ons nog mede, dat ook onder enkele vereenigingen plan bestaat dit afscheid van burgemeester Hajenius niet onopgemerkt voorbij te la ten gaan. EEN KUNSTAVOND. Vrijdag a.s. wacht de kunstliefhebbers een mooien avond in Britannia, terwijl zij tegelijkertijd kunnen medewerken aan een goed doel. Het zal een avond worden van kunstgenot, waaraan mede werking verleenen de dames Van Woel- deren-Sprenger, mezzo-sopraan, Rühl -Petri, declamatrice, Verheijden Wind, WoltersHazeü, beide piano, en de heeren dr. H. van der Kamp, en Ir. F. C. Matzinger, beide bariton, en A. B. J. Vleugels, cello. -De opbrengst van dezen avond, waarvan het programma werken van bekende componisten en schrijvers bevat, komt ten bate van den diaconessenarbeid te Vlissingen. RAAD VAN ARNEMU1DEN, De nood der visschers Een deputatie zal naar den Haag gaan, om den hachelijken toe stand uiteen te zetten. ARNEMUIDEN. Vrijdagavond te half vijf vergaderde des. Raad spoedeischend, onder voorzitterschap van burgemeester H. G. Horninge. Afwezig 'met kennisge ving de heeren C. S. van Eenennaam en J. K. Cruck. De voorzitter zegde, dat weer ver schillende matrozen der garnalenvis- schers om steun zijn geweest. Spr. had een onderzoek ingesteld of dit reeds nu al noodzakelijk was en het bleek hem, dat de verdiensten der laatste weken zoo gering geweest zijn dat gebrek voor de deur staat. Spr. vroeg of de Raad nu reeds de steunregeling in werking wilde stellen. Hij zelf was er van overtuigd dat dit noodig is. Er waren twee leden van het bestuur der visscherijvereeniging aan wezig. Spr. vroeg of de Raad hen toe wilde staan de belangen van de visschers nader toe te lichten. De heer L. P u ij p e wilde de heeren gaarne gelegenheid geven. De heer P. A. Baayens achtte dit niet noodig. Als de menschen gebrek hebben moeten ze bij den burgemeester hun nood klagen en dan moeten ze ge holpen worden. De h eer B. Franse zegde de nadere toelichting der bestuursleden ook niet noodig te achten, ieder weet dat het visscherijbedrijf het zeer moeilijk heeft, daarom gaf hij den raad in overweging een ■- vaardiging naar het Departement van Economische Zaken en Sociale Za ken te zenden en den nood van het be drijf daar grondig uiteen te zetten. De V o o r z. zegde dat hij dezen zomer hiervoor al op audiëntie is geweest. De heer Franse meende, dat er toen geen menschen uit de praktijk van het visschersbedrijf bij tegenwoordig zijn ge weest, wat niet juist gezien was. De heer A. Cornelisse meende dat de regeering er goed aan zou doen, den uitvoer van garnalen naar Engeland te steunen, dan kon het bedrijf zichzelf weer redden. Na verdere breedvoerige bespreking werd besloten een commissie voor reke ning der gemeente af te vaardigen naar de genoemde Departementen, bestaande uit den burgemeester en den heer C. van der Ketterij, lid der commissie tot steun van de consumptiegarnalen en dan ver der aangevuld met twee vertegenwoor digers, door de visschers zelf aan te wijzen. Er zal geen volle steun worden verleend, voordat het bedrijf geheel stil ligt. Wel echter voor zoover dit nood zakelijk is aanvullende steun. De heer Baayens heeft tegen ge stemd. KOUDEKERKE. Donderdagavond hield de Chr. Besturenbond Koudeker- ke zijn jaarlijkschen propagandaavond. Eerste spreker was de heer Goote over „Wat verkregen werd". Daarna sprak ds. J. W. van Kooten, Ned. Herv. pred. en tenslotte de hr. Elzinga over „De weg voor ons". Hierna sprak ds. A. C. Heij, Geref. Pred. Koudekerke. Ter af wisseling zong de Chr. Gem. zangver- eeniging die voor 't eerst in het open baar optrad een 6-tal liederen. De voor zitter dankte de sprekers en de zang- vereeniging die blijk gaf onder goede leiding te staan en veel belooft. Ds. J. W. van Kooten sloot de goed geslaagde vergadering. RAAD VAN OOSTKAPELLE. Plaatsvervanger gemeente ontvanger. OOSTKAPELLE. Vrijdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van jhr. W. Z. van Teijlingen. Afwezig de heer L. Maljaars zonder kennisgeving. Het eenige punt der agenda van deze spoedeischende vergadering was: Een verzoek van den gemeenteontvanger om verlof wegens ziekte tot 30 Novem ber a.s. en tevens om een wijziging in zijne instructie aan te brengen. Het eerste verzoek werd z.h.s. inge willigd. Als plaatsvervanger is aangewe zen de heer S. J. Frelier die staande de vergadering werd beëedigd. Het andere verzoek werd op voorstel van B. en W. verworpen. RITTHEM. De middagopenstelling van het poststation wordt met ingang van 5 dezer gewijzigd van 1717.30 in 16.45—17.15. Grenswijzigingen van gemeen ten Goes naar de 10.000 inwoners Kloetinge van 2100 op 3200 zielen Katten- dijke opgeheven. We hebben onze lezers indertijd uit voerig ingelicht over de door Goes beoogde uitbreiding van haar gebied ui de richting van Kloetinge. Tevens heo- ben we gemeld, dat Kloetinge diverse bezwaren had, waarna Goes een minder veeleischend plan opstelde.Intusschen kwam de kwestie ook bij Ged. Staten van Zeeland en vervolgens bij den mi nister, die, in verband daarmede, dit voorjaar een bezoek bracht aan Zuid- Beveland en besprekingen hield met de gemeentebesturen van Goes, Kloetinge, Kapelle en Wemeldinge. Intusschen schijnt in Den Haag on getwijfeld in samenwerking met Gc-de puteerden Staten een ingrijppend plan opgesteld te zijn, waarmede de betrok ken gemeentebesturen op de boogie ge bracht en waarover zij gehoerd werden. Eind volgende week zal de gebeele zaak in haar laatste stadium komen. Dan worden de betrokken gemeentebe sturen gezamenlijk gehoord en zeker niet lang daarna za! de uiteindelijke beslissing vallen. Hoe die uiteindelijke beslissing za! luiden is reeds met vrij groote zeker heid te zeggen. In de eerste plaats, omdat de minister zijn standpunt wat A Houth. Alberts 20%19% C Baltimore Ohio 9%9% A Southern Rlw. 9%9% C Union Pac. Rr. 59% C Int. Nickel Cy. 1414 Duitschl 30 1000 5% 22%—22-% A Koloniale Bnk 31%31% A N.I. Hbk. 1000 59%—58% C Ned. H. M. 1000 37—36%. A Alg. Kunstz. U, 33%32% A v. Berkels Pat. 21%22% C Calvé-Delft 44 A C. Suiker Mpij. 3031. A Ned. Ford A.M. 222—223 A Philips Gem. B. 215214-% C Nnilever 72%72%-71% C Anaconda Cop 6%6%-6% C Bethlehem St. 15%15%-% C Kennec Copper 1010% C Un. States Leather 33 A A.N.I.E.M.—N.B. 196%—197 A Kon. Petr. Mpij. 141%141%-40% C Contin. Oil Cy. 9% e.d. 9% C Shell Union O.C. 3%4 de groote lijnen betreft reeds moet bepaald hebben; in de tweede plaats, omdat ook wat de groote lijnen be treft de betrokken gemeentebestu ren zich wel met het ministrieele plan kunnen vereenigen, en in de derde plaats, omdat het plan inderdaad de beste oplossing van vrijwel alle be staande moeilijkheden brengt. Thans het betreffende plan: Het kardinale punt van dit plan is de algeheele opheffing van de gemeen te Kattendijke. Hierbij zij opgemerkt, dat Kattendijke pl.m. 1225 inwoners telt en ruim 2000 ha groot is. Van dit aantal inwoners en deze oppervlakte zal het overgroote deel bij Kloetinge getrokken worden; n.l. het dorp Kattendüke zelf, en Wilhelmina- dorp, benevens de breede strook waar op deze dorpen liggen tot aan de Schel de; uitmakende pl. m. 1600 ha met pl. m. 1060 bewoners. Een kleine strook Westelijk van deze gronden, met nog juist het Katsche Veer, en pl. m. 75 bewoners, zal aan Wolphaartsdijk toe gewezen worden. Een strook Oostelijk, met nl. m. 30 bewoners, komt aan we meldinge, en een tusschenliggende hoex (met Monnikkendijk) pl. m. 55 bewoners tellende, aan Kapelle. En nu wat Goes betreft, welks gebrek aan grond den stoot tot deze ingrijpen de grenswijzigingen gaf. Zooals velen zullen weten behoort de rechterzijde van den Kloetingschen weg, tot den watertoren, aan Goes, en is de linkerzijde Kloetinge. Volgens het nieu we plan zal echter de geheele Kloeting- sche weg Goesch grondgebied worden. De scheidingslijn van den Tol, in de richting van den Heernisseweg, was eerst gedacht loopende midden over de Buys Ballotstraat, zoodat, dan de huizen aan den kant van Goes tót Goes zouden behooren, en die aan den anderen kant bij Kloet'nge zouden blijven. Te ver wachten is evenwel, dat Ged. Staten (ei de minister) met de wenschen en ge gronde bezwaren van Kloetinge over zulk een grenswijziging rekening zullen houden, en de grens vast zullen stellen van den Tol loopende achter de Buys Ballotstraat langs, over den Patijnweg (de woning van mevr. de wed. Kake- beeke, benevens belendend bogaardje, juist nog op Kloetingscn grondgebied), eii vandaar in vrij echte lijn naar den He*s- nisseweg. Op deze wijze wordt Goes uitgebreid met ongeveer 75 ha en pl.m- 360 bewo ners. Nu zullen ongetwijfeld, op een (ver moedelijk vandaag) te houden conferen tie, verschillende gemeentebesturen nog met kleine bezwaren komen. Een be zwaar van Kloetinge waaraan wel zal worden toegemoet gekomen, noem den we reeds. Kapelle zal waarschijnlijk niet erg belust zijn op den Monnikkedijk. En Goes dat volgens het plan eigena resse van de haven zal blijven moet veel voor het bezit van Wilhelminadorp gevoelen. Zoo Goes hier een eisch van maakt, zal die ongetwijfeld op ernstig verzet stuiten, en inwilliging schijnt wel uitgesloten. Maar als- anderzijds het Goesche grondgebied aan het Sas, ter linker- en rechterzijde van de havenmonding, een weinig kon worden uitgebreid, dan zou dit zeker we! aanbeveling verdienen. Dan was tevens de weg gebaand tot aanleg van een zwembassin daar ter 'plaatse, zooals indertijd in ons blad reeds beple t, en ook door den heer Jonkers in den Raad naar voren gebracht werd. De nieuwe weg. 'S HEER ARENDSKERKE. Wij ver nemen dat de nieuwe rijksweg, ook het gedeelte dat over het viaduct gaat, zeer waarschijnlijk op 12 Nov. a.s. voor het verkeer geopend zal worden. EERSEKE. Voor het comité van Chr. Winterlezingen zullen dezen winter op treden de heeren Ds. Vunderink met „Droomen"; ds. Teeuwen met „Waar de troon des Satans is en ds. de Vey Mestdagh. Weer de Spaansche schatgraver, HEINKENSZAND. Dezer dagen werd een inwoner dezer gemeente verzocht in relatie te treden met „De Spaansche Schatgraver". Alvorens daartoe over te gaan gaf hij er echter de voorkeur a&n eens te informeeren bij den burgemees ter. Deze gaf hem niet alleen den raad C Tide Water Ass. Oil 4%5%-5. A K.N. Stoömb. Mij. 3%4. A Ned. Scheëpv, U. 29%29%. A H.V. Amsterdam 152%152%-48%. A Java Cult- Mij, 6765, A N.I. Suiker U. 60%60. A Deli Batavia 143%143. C Deli Mij. 1000 117%—116-15. A Senembah 125124%-22. C Chicago Milw. 1%1%. A Amst. Rubb. C. 88%—89%-86%. A Deli-Bat. Rubb. 66%66%. A Hessa Rubber 78%79%. A Serbadjadi S-R, 59%59%. Prolongatie 11. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York WISSELKOERSEN. 2 Nov. 7.36% 59.47% 9.73% 34.46% 48.10% 32.90 1.47% 3 Nov. 7.36% 59.47 9.74 34.47% 48,12% 32.90 1.47% treden doch ook andere burgers der ge niet met de Schatgraver in relatie te meente eventueel te waarschuwen te gen de praktijken van „den Schatgra ver". RAAD VAN KORTGENE. De begrooting sluitend zonder belastingverhooging. De heer Dorst wethouder. KORTGENE. Woensdag vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig- de heer P. L, Dees. In handen van den v o o r z. mr. J. D. Koster, legde de heer P. Wiskerke de eeden als raadslid af. De v o o r z. venschte den heer Wis kerke namens den es''?óien Raad geluk Op voorstel van B en W. we.J beslu- tei if een bijdrage te verleenen van cent per inwoner per jaar voor het fonds 24-urige telefoondienst met Goes; 2e het gymnastieklokaal beschikbaar te stellen op Zaterdagavond voor ont spanning voor de werkloozen; 3e een verzoek om verm ndering van schoolgeld voor het u.l-o. toe te staan. Daarna kwam in behandeling de be grooting voor hel jaar 1935. De heer Dorst stelde voor de post „Onderhoud gemeentehuis" met f 200 te verminderen, aangezien hij meende, dat in dezen tijd van bezuiniging een derge lijke uitgaaf niet gerechtvaardigd is. De heeren Salomé, Hollestelle en Wolse konden zich hiermede :n hoofdzaak ver eenigen. Met 5 tegen 1 stem aldus, beslo ten. Inzake een vraag naar de subsidie aan de spoorwegmij. Zuid-Beveland deelde de v o o r z. mede, dat de gemeente con tractueel tot betaling verplicht is. De heer Hollestelle zegde, dal het zijn aandacht heeft getrokken, dat de loonen in post 821: „Wegen en voetpa den" nog steeds zoo hoog zijn, alhoewel ze bij de landbouwers aanmerkelijk min der zijn. De heeren Salomé en Wol- s e onderschreven dit ten vollen. De v o o r z, zegt, dat ook B. en W, de zelfde gedachte zijn toegedaan. Na eenige bespreking werd besloten deze loonen op een lager bedrag vast <.e stellen en wel in den zomer op f 2,75 en in den winter op f 2,25 per dag. Bij vak werk, ter beoordeeling van B. en W. op, resp. f 3 en f 2,50 per dag. In verband met de bedragen, die het Rijk van de ge meente zal vorderen stelden B. en W. voor de tarieven van den 4en, 5en en 6en grondslag der personeele belasting te verhoogen met 40 pet; de 7e grondslag vrij te stellen, zooais tot heden plaats vond; 100 opcenten te heffen op de hoofdsom der personeele belasting. Door deze maatregelen worden de belastingbetalers niet gedupeerd, i.e. wordt de belasting niet verhoogd, daar tot heden een hoogere vaststelling van de wettelijke grondslagen plaats vond, die daarmede komt te vervallen. De begrooting werd ten slotte met al- gemeene stemmen vastgesteld. Vastgesteld werd verder een tweetal verordeningen inzake bovengenoemde wijziging der personeele belasting. Over- gegaan werd tenslotte tot benoeming j van een wethouder. Waar bij stemming en herstemming de stemmen staakten, moest tot loting tus schen de heeren Salomé en Dorst wor den overgegaan. Hierbij werd door het lot aangewezen de heer L. J. Dofst, die verklaarde zijn benoeming aan te ne men. Obl.Markt— - Rubber - Young - Koninkl, - Tabak Aku Suiker - H.V.A, Amerika Philips Industrie Markt Olie Unilever 5 "J" JIUftttHeponubtd ELECTRO, De geheimzinnige Mr. X. Men kan de menschheid naar tallooze maatstaven indeelen en onder scheiden. Er zijn magere en dikke men schen, blonden en donkere, mooie en leelijke, sympathieke en onsympathieke lui, er zijn mannen en vrouwen, kinde ren en volwassenen, drinkers en geheel onthouders, helden en lafaards. Onder de duizend andere mogelijkheden is er nog deze: lieden die wèl en die niet van een goede detective-story houden. Dat is niet een willekeurige of gezochte on derscheiding, maar een zeer interessan te. Over oorzaken en gevolgen daarvan was misschien wel een boek te schrij ven, als 't al niet geschreven is. Ik behoor zonder eenige reserve tot de eerstgenoemde soort. Goede detec tive-stories zijn mijns bedunkens te be schouwen als het frissche fruit of het pittige kopje koffie na den copieuzen of substantieelen maaltijd. Er zijn uitstekende Fransche schrij vers op dit terrein. Zoo hier en daar valt ook nog wel eens een appreciabele Duitsche Kriminalroman te ontdekken, en wij Nederlanders hebben in mr. Van Schevickhaven onzen te waardeeren na- tionalen Philips Oppenheim. Maar de meesters in dit vak vindt men onder de Angelsaksische schrijvers: Sapper, Wal lace, Austin Freeman, Oppenheim, Sax Röhmer, en nog zoovele meer. Langzamerhand begint de film er ach ter te komen, hoe voortreffelijk dit ma teriaal zich leent voor verwerking tot rolprent. De fotografische middelen tot het scheppen van griezelsferen, van angst, beklemming, heroiek, zijn voor handen en, door de ervaring geleerd, uitstekend te hanteeren. In de film even als in 't werkelijke leven kruisen mis daad en liefde vaak eikaars pad.... hoe is het mogelijk, dat men niet nèg veel meer van dit soort films ziet „The mystery of Mr. X" is bewerkt naar een detective-roman van Philip Mac Donald. Het is in zijn soort en daar houd je nu eenmaal van of je be hoort tot het soort aan den anderen kant van de scheidslijn een uitste kend gecomponeerd verhaal, met een voortdurende spanning en een niet te voorzienen afloop. De film is knap ver vaardigd; Lewis Stone is de bekende kranige kerel, Elizabeth Allan een schattige dochter van den Commissioner en daar om heen zien we dan kleine en groote schurkjes, meer en minder be langrijke figurenen de raadselachti ge Mr. X. Maar dien zien we steeds slechts in den schemer Een film, waarnaar een ieder die aan den eenen kant van de scheidslijn staat, met genoegen en in spanning zal gaan zien. En het is lang nief onmogelijk dat hij of zij, die er niet van houdt een mis daad -romannetje te lezen, dit verhaal op het witte doek met plezier zal zien, m CITY. 20 Millioen schatjes. De radiozanger heeft millioenen schat jes, onzichtbaar voor hem, maar trou we luistervinkjes, die, met het oor te gen den luidspreker, geen woord, geen klank willen missen van het lied van hun lievelingszanger, dat de aether wordt ingezonden. Dat deze schatjes zulke trouwe luistervinkjes zijn is wel te be grijpen. Ook de toehoorders voor het witte doek worden geboeid door de meeslepende songs van den zanger, waarop men vele malen vergast wordt. Deze film geeft een kijkje in de stu dio's, de Amerikaansche studio's wel te verstaan. Het gaat er rond deze zend- gelegenheden luidruchtig en opgewon den toe, en we zullen dan ook maar aannemen dat de film het wat aandikt. Maar met dat al krijgt men verschillen de radiobekendheden uit dollarland voor de microfoon te hooren en op het doek te zien. Trouwens het zijn door middel van de gramofoonplaten voor ons ook geen onbekenden. De vier Mills Brothers, Ted Fio Rito en zijn band en de drie Radio Roques zal men zeker wel eens gehoord hebben. En in de City kan men ze nu tevens zien. Een lieftallige zangeres, een han dige uitgeslapen impressario en een on tevreden omroepdirecteur zorgen bo vendien voor de noodige spelmomenten, ruzietjes enz. Er wordt veel, heel veel gezongen in deze film. Op 't oorlogspad. John Wayne en zijn bekende vier voeter Duke nemen den strijd weer op tegen een groote overmacht roodhui den. De Indianen, aangevuurd door n schurkachtige blanke, renne op hun vlugge paardjes weer verbazend hard, steeds maar in een kringetje, rond de in een cirkel opgestelde huifkarren, schurkachtige blanke, rennen op hun aanleg zijnde telegraafliin die de hard nekkige aanvallen der Indianen hebben te weerstaan. Doch onder aanvoering van John, aangevuurd door de lieve Marceline Day, lukt dat wonderwel, 'n Spannende avontuurlijke film. ves ÏT> A

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2