*2* GOE§CHi COURANTE LEBER EN VLOOT. BINNENLAND. HOTEL DES PAYS-BAS. Amsterdam ZEELAND. WIES El «NB. STOOMWASSCHERIi „ZEELAND" NUMMER 260. TWEE BLADEN. ZATERDAG 3 NOVEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177c JAARGANG. Een Spelling-referendum m Een sensafioneele uitvinding? Hef clearingverdrag met Duitschland opgezegd. MIDDELBURG Langevielesingel D 197 - Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Jngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Hfc De „Haageche Post" heeft een referen dum onder zijn lezers gehouden, teneinde aan de weet te komen, of deze in-meer derheid voor de spelling van De Vries en Te Winkel, of voor de nieuwe van regee«%(i|i?wege vastgestelde schrijfwijze der Ned. Taai waren. I* het zoo juist verschenen no. van 3 Nov. van dit weekblad worden de resul taten van deze raadpleging der lezers gepubliceerd door dr. F. C- Dominicus, die vereenvoudiger is in dezen zin, da', naar z^n meening „school en maatschap pij met spelling-vereenvoudiging zouden gebaat zijn". Uit zijn artikel blijkt echter wel, hij voorstander van Marchant noch Xoflewijbi is. Dij de beoordeeling van de waarde van deze spelling-enquête moet men zich, dunkt ons, los maken van de argumen tatie die er door stemmers en bewerker om heen gevlochten is. Die is niet anders, -en kon niet anders zijn, dan een ver kleinde afspiegeling van den feilen strijd, die op dit oogenblik in heel den lande gestreden wordt en om daarvan ken nis te nemen, hebben wij deze enquête •niet van noode. Het herhalen van argu menten pro en contra meest contra die we de laatste maanden reeds in alle toonaarden hoorden, kan ons inzicht niet méé® Verhelderen. Slechts de nuchtere cijfers dienen we te laten spreken. Op zichzelf en in groo- ter verband beschouwd. De cijfers zijn als volgt: Uitgefor, geldige stemmen 3154, Voor Nieuwe Spelling 882 (28 Voor Oude Spelling 2272 (72 Deze stemmen zijn in rubrieken als volgt te verdeelen onder de voorstan ders der nieuwe spelling (N.S.) en die der oude (O.S.) Voor N.S. O.S. Geestelijken 5 29 Nbiarissen 6 23 Adv. en rechters 8 44 Artsen en apoth. 31 111 Ambtenaren 61 200 Handelsmenschen 84 254 Militairen 7 87 Hoogleeraren en lect. 4 20 Burgemeesters 3 14 Journalisten 12 27 Letterkundigen 3 10 Uitg. en boekh. 3 23 Kantoorbedienden 76 135 Kantoorchefs 24 43 Studenten 46 52 Architecten 7 9 Leeraren 89 47 Onderwijzers 182 59 Andere stemmers 178 899 Ziedaar de volledige resultaten zooais die in dr. Dominicus' publicatie te vin den zijn. Welke conclusies trekt de schrijver hier uit? Ziehier. „In de eerste plaats, dat 't groote pu bliek niets voor de verandering voelt". „In de tweede plaats valt niet te ont kennen, dat het onderwijzend personeel in groote meerderheid met de wijzigin gen meegaat, misschien zelfs is ingeno men". v Aan deze conclusies deed schr. nog dit voorafgaan „En nu kon ik vaststellen dat er hi) geen enkele groote categorie menschen in ons land een meederheid of zelfs maar een belangrijke minderheid was te vin den ten gunste van de spelling 1934, wanneer ik de onderwijzers en leeraren uitzonder. Ik zeg dit met droefheid in het hart. Want ik ben ten volle over tuigd, dat de school en de maatschappij met spelhng-vereenvoudiging zoaden gebaat zijn. Doch ik zie ook, dat het niet mogelijk is tot een spellingvrede te ko men, als twee derden van de bevolking zich tegen een wijziging kanten". Tot zoover de enquête en de conclu sies, die dr. Dominicus meent daaruit 'e mogen en te moeten trekken. In een volgend artikel zullen wij een nadere beschouwing aan een en ander wijden. den van de „Van Speijk" wachtschip „Vlissingen." naar het Het is een der zoetste vreugden van het eigen tehuis, te mogen zwijgen, als men geen lust tot spreken heeft. De sergeant-machinist J. Huisman wordt overgeplaatst van het wachtschip te Vlissingen naar de „Medusa" en de sergeant-machinist C. B. Jansen van de „Medusa" naar het wachtschip Vlissingen. De sergeant-torpedomaker J. C de Jong komt van de „Schorpioen" en de sergeant-machinist C. J. van Leij- DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE BETREKKINGEN. Hoe Koning Willem III daarover dacht Een publicatie, die de toenadering iusschen beide lan den kan bevorderen. De „Telegraaf ontleent aan het Brus- selsche Dagblad „Le Soir" een rapport over een onderhoud, dat de Belgische gezant te s-Gravenhage, baron Du Jardin, in het jaar 1865 met wijlen Koning Willem III heeft gehad, en dat tot duster onbekend was. De publica tie van dit rapport, die zeer duidelijk de strekking heeft, de Nederlandsch- Belgische toenadering te bevorderen, zal niet nalaten te Brussel oozien te verwekken, des te meer daar zij ge schiedt in een blad, dat vaak in de na- oorlogsche jaren internationale politie ke kwesties naar voren bracht, die in Nederland een pijnlijken indruk moes ten maken, aldus de „Tel." Het bewuste onderhoud ging over de betrekkingen tusschen beide landen, welke destijds in verband met een Maas kwestie nogal gespannen waren. Ko ning Willem III wilde echter niets an ders dan de beste verstandhouding met de Belgen. Hij legde te dien opzich e tegenover baron du Jardin de volgende verklaring af: „Ik wil openhartig tot U spreken. heusch, volkomen openhartigen ik verzoek U, daarover rapport uit te brengen aan Uw souverein en Uw re geering. Er is, naar men zegt, in België nog een Orangistische partij; welnu, ik ken die partij niet, ik wil haar niet ken nen, en, politiek gesproken, zal ik haar nooit kennen en steunen.... nooit 'i Is mogelijk, dat ik eenige leden er van persoonlijk ken, maar als zij mij willen bewijzen, dat zij op de hoogte zijn van de gevoelens van het Huis van Oranje, dan kunnen zij, dat doen door hun sou verein trouw te dienen. Uw ko ning en Uw land kun nen dus rekenen op mij en op Nederland als op België's vertrouwdste buren." „Mijn land heeft nimmer getwijfeld, Sire, aan de loyaliteit van het karakter van Uwe Majesteit," antwoordde de de gezant. „Voeg daaraan toe. „en van het volk" mijnheer du Jardin, aldus koning Willem III; „en voor de nationale loyali teit sta ik borg; men kan er dan ook op rekenen. Nooit, verstaat U, nooit, zoolang de vorsten uit het Oranje huis op den troon der Ne derlanden zullen zete len, zullen zij ook maar een duimbreeds grond van België begeeren; nimmer, nimmer zullen zij aan het goed van anderen rake n." Jongeman uit Wolvega zou 'n brandstoflooze motor gecon strueerd hebben. In verscheiden bladen wordt melding gemaakt van een sensationeele uitvin ding, die gedaan zou zijn door een eenvoudigen inwoner van het Friësche dorp Wolvega, den 22-jarigen J, War denier. De jongeman moet van jongs af aan een knutselaar zijn geweestt. Een jaar of zes geleden rijpte bij hem de idee, een motor te construeeren, die veel economischer zou zijn dan de tot dusver bestaande benzine-, olie-moto ren. Na voortdurend zoeken en gestadig hard werken slaagde hij er inderdaad in, zoo'n motor te construeeren. Op pa pier tenminste. Ook in de praktijk moest de juistheid nu blijken en daarom werd aan verschillende fabrieken opdracht verstrekt, zonder dat men wist waar toe het diende, tot het vervaardigen van onderdeelen op ware grootte. In het geheim werden deze in elkaar ge zet en in een autocarrosserie gemon teerd. Nu kon de proeftocht, waarbij ook een groot fabrikant in auto's aan wezig was, beginnen. Deze werd gehou den in de omgeving van Zwolle. De fa brikant verklaarde dat de machine ge heel bedrijfsklaar en bedrijfszeker was. Alles gebeurde weer onder strikte ge heimhouding, terwijl de fabrikant be langhebbende werd door verleende li- Alle moderne comfort. Echt Roll, huiselijkheid. Kamers met ontbijt f 4.en f 4.50. Kamers met badk. incl. ontbijt f 6. Restaurant. Hedendaagsche prijzen (Ingez. Med.J centies. Octrooien in verschillende lan den zijn reeds verleend. De motor, aldus lezen we in de Mso loopt zonder benzine, (wat een strop voor den minister van financiën genoemd mag worden daar deze een f 30.000.000 uit de benzine haalt), zonder water, zon der afkoeling (immers de „motor" is geen explosiemotor) ja zonder eenige brandstof. Alleen een weinig olie voor smering is noodig, maar het is reeds ze ker dat als de motor per jaar dag en nacht loopt, de onderhoudkosten niet meer dan f 25 zullen bedragen. Het ver schil tusschen een zwaren en lichten mo tor is gering. Na een gebruik van 3 maanden moet er „iets" bijgevuld wor den, maar de kosten daarvan zijn al heel gering. Deze motor is veel lichter dan die we tot nu toe kennen en het verschil ia kracht zit hem niet in het verschil in cy- linderinhoud. De krachten die opgewekt kunnen worden zijn bijna ongelimiteer i. Een en ander zou draaien op samenge perste lucht. Op dit moment zijn een paar motoren in aanmaak die in enkele autobussen zullen worden aangebracht. Achter deze uitvinding zit reeds een Ned, Kapitaal van f 13.000.000 en een technisch bureau ontwierp reeds de tee- keningen voor een fabriek. Het is de bedoeling dat er een fabriek komt te Wolvega waar alleen reeds 13000 men schen emplooi zullen kunnen vinden. Hiermede zou de werkloosheid in deze buurt reeds zijn weggevaagd. Alleen moet nog een grondonderzoek plaats hebben of het terrein voldoende ge schikt is. Op deze plaats zullen dan de tractiemotoren en kleine vaste motoren worden vervaardigd evenals de carosse- rieën. De zware motoren zullen in ie buurt van Amsterdam worden vervaar digd, terwijl het ook de bedoeling is daar een ijzergieterij op te richten. Op de voorjaarsbeurs in Utrecht zal het nieuwste snufje worden gedemon streerd terwijl verder enkele groote maatschappijen een motor in bruikleen zullen krijgen om er mee vertrouwd te geraken- Een demonstratietocht door Europa volgt dan. Tot zoover dit ietwat fantastisch lij kende bericht. Natuurlijk moet men een slag om den arm houden bij zijn voorloopig oordeel: zoo ongeveer alle wereldschokkende uit vindingen zijn eerst naar het rijk der fan tasie verwezen. Echter kan wel dit ge?egd worden: zooals het hier vermeld wordt, draagt het bericht de kenmerken van buiten gewoon groote onwaarschijnlijkheid in zich. Van tweeën één: öf de uitvinding is eigenlijk gezegd heel wat anders dan hier vermeld is, óf het is fantastische onzin. Luchtmotoren zijn reeds bekend; die lucht moet samengeperst worden, en daarvoor is energie noodig. Waar haalt de uitvinder die vandaan? Moeten er overal langs de wegen cylinders met ge comprimeerde lucht te koop zijn, in plaats van benzine dan is de energie bron slechts verschoven van de ruwe olie of benzine in den automotor naar die in de compressorpompen. En is dat laatste niet noodigja, dat zit er méér achter, en dan mogen we branden van nieuwsgierigheid tot ons het naadje van de kous verteld wordt! Met het oog op gerezen moeilijkhe den bij de uitvoering' van het Neder- landsch-Duitsche clearingverdrag van 21 September j.l. heeft de Nederland sche regeering gisteren gebruik gemaakt van de haar verleende bevoegdheid, dit verdrag met een termijn van 14 dagen op te zeggen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt nog uit Berlijn dat het betalingsverkeer tot 16 Nov., de dag van buitenwerking treden van het clearingverdrag, op de gewone wijze zal plaats vinden. Duitsch land zal deviezen verstrekken tot de helft van het bedrag dat voor de heele maand November zou worden toege staan. DE NIEUWE SPELLING. De Kamer van Koophandel te Utrecht besloot ngaande 1 Jan. a-s. de nieuwe spelling toe te passen De Senaat van de Amslerdamsche Univ. heeft de N. S. voor de administratie aan vaard. GEEN FASCISTISCHE CELLENBOUW In de burgerwachten en den landstorm. In de memorie van antwoord op de begrooting van binnenlandsche zaken deelt de minister mede, dat de Burger wachten en de Bijz. Vrijw. Landstorm geheel gezuiverd zijn van „fascistische elementen." Bij een ingesteld onderzoek is niet gebleken van pogingen tot cellenbouw van de zijde van den N.S.B, De minister is bereid in verband met hetgeen te dien aanzien in het voorloopig verslag wordt medegedeeld, ten deze nog een speciaal onderzoek te doen instellen. De regeering is niet voornemens de totstandkoming eener wettelijke regeling te bevorderen betreffende het toeken nen van een schadeloosstelling aan le den der Burgerwachten, indien deze bij de handhaving van de openbare orde een ongeval mochten krijgen. Ook zon der dat aanspraak op schadeloosstelling als bovenbedoeld, bij een bijzondere wet is verzekerd, kan er op worden ver trouwd, dat de regeering aan ten deze bestaande gegronde verwachtingen zal beantwoorden. STEUNVERLEENING AAN DE OESTERCULTUUR. De minister van economische zaken heeft ingesteld een commissie voor de oestercultuur en de oesterhaudel. Daar in zijn benoemd tot lid en voorzitter de heer H. C. J. Gunning, burgemeester van Ierseke en tot leden de heeren M. van Harmeien Sr., Jan Mieras, J. C. v, d. Burght Jr., Joz. de Koeyer, v. d. Vel de en de heer W. van den Berge van Bruinisse. Deze commissie zal a.s. Don derdag worden geïnstalleerd, waarna de prijzen en gewichten door den mini.ster zullen worden vastgesteld. Dit zullen denkelijk dezelfde zijn als die in de laatste vergadering van Vebo vastge steld. Ieder die 't Oesterbedrijf wenscht uit te oefenen, hetzij als kweeker, het zij als handelaar, moet erkend worden als georganiseerde bij de groep oester- bedrijf en zich onderwerpen aan alle gestelde en nog te stellen regelen. De commissie zal den minister advi- seeren omtrent de prijzen en gewichten der oesters. Wie zich daar niet aan houdt of de zaak op eenigerlei slïnk- sche wijze tracht, te ontduiken stelt zich bloot aan een boete van f 10.000 en (of) uitsluiting uit het oesterbedrijf, onge acht eventueele strafrechterlijke ver volging wegens valschheid in geschrifte. Uitvoer van oesters zonder af te ge ven plaatselijke vergunning wordt ver boden. Men denke hierover niet licht daar den minister ten dienste staan een spe ciaal corps van rechercheurs ter opspo ring van knoeierijen en de rijksaccoun tants het recht hebben bij iederen oes terhandelaar een nauwkeurig onderzoek in te stellen. HET VERKEERSONGEVAL IN DE ST. PIETERSTRAAT. De aanrijding, die Donderdagmiddag plaats had op den hoek van de St. Pie terstraat en de Giststraat is gezien door een juffrouw, die bij de komst der po litie, juist was vertrokken. In het be lang van het onderzoek brengen wij het verzoek van de politie over of deze oog getuige, wiens naam niet bekend is, zich aan het politiebureau wil vervoegen of althans haar adres daar bekend wil ma ken. De toestand van K„ die bij het ongelub een hersenschudding op liep, was gis teren naar omstandigheden bevredigend. EEN TENTOONSTELLING VAN DE JEUGDHERBERG-CENTRALE. Woensdag a.s. zal te Middelburg een jeugdherbergtentoonstelling worden ge opend, welke een inzicht geeft van de beteekenis, den omvang en de groei van de Nederlandsche jeugdherbergcentrale. Middelburg, 3-XI-'34. Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 7.5 °C (46 °F); laagste 4.7 °C (40 °F). Heden 9 h: 5.6 °C; 12 h: 6.3 °C. 1.5 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 769 mm; laagste 764 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.6 mm te Boedapest; laagste 743.5 mm te An- danes. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit Z. rich tingen, later toenemende bewolking, aanvankelijk weinig of geen regen, iets zachter. Zon op: 7 h 00; onder: 16 h 27. Licht op: 16 h 57. Maan op: 2 h 35; onder: 4 h 39. Zondag 4 Nov. Zon op: 7 h 02; onder: 16 h 25. Licht op: 16 h 55. Maan op 3 h 49; onder: 14 h 51. N.M. 7 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Dombang 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) November. Za. Zo. Ma. 3 4 5 Hoogwater. 10.50 23.20 11,32 23.55 12.08 Laagwater 4.48 17.19 5.34 18.05 6.16 18.44 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, November. Hootjwaic-.jLaagwater. Za. 3 12.26 5.58 18.16 Zo. 4 0.55 13.15 6.43 19,03 Ma. 5 1.37 13.54 7.25 19.41 Middelburg. (Ingez. Meid.) j In het leven van de Nederlandsche jeugd, neemt dit werk den laatsten tijd een belangrijke plaats in. Voor de jeug dige trekkers die te voet, per fiets, per boot e.d. van plaats tot plaats reizen, zijn de jeugdherbergen een goedkoops en veilige overnachtüngsgelegenheicl. Het instituut leert de jeugd eerbied voor elkander te hebben en elkaar te helpen, want de gasten zijn verplicht de hun door de jeugdherbergouders opgelegde werkzaamheden te verrichten en krach tig mede te werken de goede sfeer in de jeugdherbergen te bevorderen. Eigen land en volk leert de jeugd waardeere* en lief hebben. Iedere bezoeker moet In het bezff zijn van een zgn. trekkerskaart afgege ven door de N. J. H. C, te Amsterdam. Bij wangedrang kan deze kaart voor al tijd worden ingetrokken. Sinds de oprichting van de N.J.H.C., nu een vijftal jaren geleden, steeg het aantal jeugdherbergen ieder jaar snel. in 1930 waren er 22, 1932 43, 1933 59 en in 1934 69. Het aantal trekkers nam eveneens sterk toe en beliep dit jaar over de 30.000 (1930 nog geen 10.000 en in 1932 18.900). Daarnaast zijn honderd tallen vereenigingen, gemeenten, scho len, instituten enz. bij de N. J. H. C. in geschreven, wier ledentallen of aange sloten personen in de honderdduizen den loopen. Vooral de scholen, zoowel lagere, bijzondere en middelbare, maken van de jeugdherbergen gebruik, hoewel het aantal individueele trekkers natuur lijk het grootst is. Het totaalcijfer der overnachtingen dat in 1929 8500 be droeg en in 1932 100.000, beliep in 1933 160.000. In verhouding tot het aantal jongeren, dat van de jeugdherbergen gebruik zou kunnen maken, zijn deze cijfers betrek kelijk klein. De N.J.H.C. stelt zich dan ook ten doel het aantal trekkers groo- ter te doen worden en nieuwe jeugdher bergen te stichten. De tentoonstelling is een van de middelen om de belangstel ling hiervoor te trekken.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1