DAMMEN EN SCHAKEN. VQOR DE JEUGD» OrHer redactie va ZEEUWSCHE KRONIEK. VARIA. 11. Mevrouw C. E. DE LILLE HOOGERWAARD. HET KINDJE IN DE SPIEGEL. TEKENPLAATJE. HIJ WIST HET EVEN GOED! oore, buten liepe om 'n bitje op te luchten. Ze zette gezichten, die bie ulder jaeren paste, wae da 'k uut begreep, da ze nie liepe te tobben, da ze pas over een jaer of tien, twaoleve een plekke zouwe kunne kriege. 'k Rocht daer ook nog over an 't praoten mit 'n ouwen onder meester. De goeie man vertelde me nie vee nieuws. Mer ie zei ook nog, dat er 50 jaer gelee net te genover 'n niepend gebrek an schoolmeesters was en dae gaf 'n 'n paer bewiezen van, die 'k joe toch is moe schrieve. Op Urk mochte z' op 't lest vor 'n onder meester 1200 gulden gee. Dat was 3 mei zö vee, as de wet bepaeld ao. Mè 't zotste was noe, dat de bovenmeester mè 700 gulden ao en vrie van uusure was. Oe da ze dat dae toen verder geregeld wist dien meneer nie. Nae mien meênienge ao die bovenmeester mè moete stollesteere voor onder meester an z'n eige schole. En op 'n durrep in Drente kon- de ze geen ondermeester kriege. Mè noe zat er 'n ondermeester in 't erremwerrekuus in da durrep. Die zat dae vanself nie, omdat zö braof was geweest. Mer»ie wier wir in de schole gebrocht. De ge- meenteraed was blie da z'n school meester vor 'n koopje aode, in t erremuus was blieschap, da ze de man kwiet waere mit oög op de kost en ie was vanself ook eêl blie, dat 'n wi prontjes an 't werk kon. 'k Moe wir uuscheê. Aolebei de groetenisse van Jikkemien en je goeie vriend, Jewannes gemeester. Als lid van de Algem. Staten werd hij verdacht de ver heffing van Willem IV tot stad houder in 1747 te hebben tegenge werkt. Toen hij op 29 Nov. 1747 van een vergadering der 'Staten-Gene- raal met de schuit te Zierikzee aankwam, werd hij door 't grauw op een stadsvuilniswagen naar de stad gebracht en een maand lang in gijzeling gehouden. Hij overleed 6 Nov. 1756 en werd in de kerk te Dreischor be graven. Tijdens zijn leven had hij aldaar voor zich een prachtig graf monument laten maken, dat 12000 heeft gekost. De rijke, kinderlooze P. Mogge vermaakte aan Zierikzee 420.000 om in de ze stad een hoogeschool te stich ten, De edelmoedige man had dus kwaad met goed vergolden. De hoogeschool is er niet gekomen, ook niet een armkinderhuis, dat volgens het testament dan moest gesticht worden. Van de rente werden stadsschulden betaald en in 1796 en 1797 de jaarwedden der predikanten. In 1818 werd het le gaat, dat door de tijdsomstandig heden tot ongeveer een derde was gekrompen, grootendeels gebruikt voor de visscherij te Zierikzee, doch na 28 jaar bleef er slechts een tiende deel meer over. November Zierikzee te verlaten, zijde van het kasteel Westhove al- Op 7 November legde de magi- leen meer dan 600 stuks. In 't ge- straat den eed van trouw af aan heele bosch 800. Te Middelburg I Oranje en de Staten en is sedert j werd een man door een omvallen- den boom doodelijk getroffen. Een vrouw, die in 't water waaide, ver dronk. Tal van schepen strandden de kust. op aan hun zijde gebleven. 7 November 1658. Johan de Brune, raadpensiona ris van Zeeland, overlijdt te Mid delburg. Hij muntte uit in rechts geleerdheid, staatkunde, geschie denis en letterkunde. In 1589 te Middelburg geboren, werd hij in 1634 Raad en in 1638 secretaris ,.,;;a t„~ a i van zijn geboortestad. In 1644 werd X&a l i*P ^secretaris der Staten van Zee- 9 November 1834. De nieuwe Hervormde kerk te Westkapelle voor den dienst inge- en in 1649 raadpensioimris^fn I de Zeeuwsche Nachtegaal zijn ge- S °1 t,°renl' d,le dichten van hen, npgeLnen'. HL ïtfcÖMLr'SS 6 November 1599. De Raad van Vlaanderen, zijnde de hooge rechtspleging voor Staatsch-Vlaanderen, wordt door de Algemeene Staten opgericht. Ofschoon op het eind der 16de eeuw nog maar een klein deel van het tegenwoordige Zeeuwsch- Vlaanderen aan de Staten behoor de, werd toch over het veroverde gebied een hooge rechtbank inge steld. Zij werd te Middelburg ge vestigd. In 't eerst bestond zij uit 6- leden, later bij uitbreiding van het gebied, steeg dit tot 7, 8 en 9, De leden moesten doctor of licen tiaat (bevoegde) in de rechten zijn en te Middelburg wonen. Zij ver gaderden 4 maal 's weeks in de Abdij. Hun bezoldiging werd ge vonden uit een omslag ,over Staatsch-Vlaanderen van 4 gr. vl. of 0.10 van ieder gemet. Deze omslag bedroeg jaarlijks ongeveer 10.000. De leden hadden zoo goed als voor hun leven zitting. Zoo was het mogelijk, dat mr. G. van den Brande in 1746 een hal ve eeuw voorzitter was. Mr. W. Schorer heeft zitting gehad van 1740 tot de opheffing van den Raad in 1795, toen Staatsch-Vlaan deren door de Franschen is in be zit genomen. 6 November 1756, Te Zierikzee overlijdt mr. Pie- ter Mogge, burgemeester van Zie rikzee en lid der Staten Generaal. Wij maken van dezen regent in de Zeeuwsche Kroniek melding om in 't kort te laten zien, wat hij voor zijn vaderstad Zierikzee ge weest is, ondanks ondervonden smaad en hoon. Geboren in 1698 was hij reeds op 22 jarigen leeftijd lid van de vroedschap, later bur- 7 November 739. Willebrord, een der voornaam ste evangeliepredikers op Wal cheren en andere Zeeuwsche eilanden sterft op 81 jarigen leef tijd. Hij was in 658 in 't tegenwoordi ge Engeland geboren en werd in 695 te Rome tot aartsbisschop van Utrecht gewijd. In de stad Utrecht heeft hij de St. Maartenskerk ge sticht. Op Walcheren bij Westkapelle heeft hij in 694 een Wodansbeeïd stuk geslagen. Het zoogen. Markt- putje te Zoutelande wordt naar hem Willebrordsput genoemd, of schoon het onzeker is, dat hij het heeft doen graven. Een legende zegt ook, dat de Vlissingers zijn flesch hebben gestolen, vandaar hun bekenden bijnaam. Ook de flesch of beker in het wapen der stad zou er zijn ontstaan aan te danken hebben. Willebrord, de apostel der Frie zen, die destijds ook op Walche ren woonden, overleed in de door hem gestichte abdij te Echternach in Luxemburg. lii' -ïijAÜSA}. 7 November 1576. Zierikzee kiest weer de zijde van de Staten en van Oranje. In 1572 behoorde Zierikzee ook tot de vele steden, die het Spaan- sche juk hadden afgeworpen Na een kloekmoedige verdedi ging' van 8 maanden moest de stad zich op 2 Juli 1576 aan de Span jaarden overgeven. Deze overgave, menschelijkerwijs noodlottig, is echter het middel van behoud voor geheel Zeeland en Holland ge weest. De Spaansche soldaten toch, die recht hadden op 22 maanden achterstallige soldij, wa ren door den buit van het verover de Zierikzee, groot 100.000, op verre na niet tevreden gesteld. Daar bovendien door den dood van Requesens er geen hoofd van gezag was, sloegen de soldaten eerst op Schouwen aan het muiten, later ook in Vlaanderen en Bra bant. De Spaansche bevelhebber Mondragon was genoodzaakt op 3 werd het leed des levens niet ge spaard. In één maand verloor hij twee volwassen zoons door den dood. Zij werden in de Nieuwe Kerk te Middelburg begraven. Bo ven hun graf werd een bord opge hangen, waarop stond: Gij jonge en dertel liên Komt aan dit Graf bezien 't Geen dienstig is te weten: Twee broeders, jong en sterk, Bedekt hier deeze zerck Beid in één maand verbeten, 9 November 1800. Zware storm in geheel Zeeland. De molens van Nieuw- en St. Joosland, Grijpskerke, Meliskerke, Aagtekerke en een molen te Vlis- singen waaiden om. 't Waren zoo gen. standaardmolens. Ook de kerkruïne van Krom- menhoeke werd tegen den grond geslagen. Talloos waren de hoo rnen, die omwaaiden. Aan de zuid- hersteld. Eerst ruim 3 jaar later is de tegenwoordige kerk gebouwd in de Noordstraat. Op Zondag 11 Nov. a.s. zal ds. W, Reus in een gods dienstoefening het 100 jarig be staan der kerk herdenken. R. B. J. d. M. (Nadruk verboden.) Op jacht. Hij komt glorierijk thuis met 2 eenden. Zie je schat, zegt hij tegen zijn vrouw, m'n buit. Twee wilde eenden. O, antwoordt zei, Zijn de eenden ook wild De boer, die hrnr hier een uurtje geleden om schadevergoeding kwam was het m ieder geval. Partij gespeeld in den wedstrijd MiddelburgGoes, Vlissingen in combinatie op 10 Oct. j.l. te Mid delburg. Wit: J. BONNET, Goes. Zwart: H. STROOBAND, Middelburg. Fransche opening. 1. e2e4 e7e6 2. d2d4 d7d5 3. Pbl—c3 Pg8—f6 4. Lelg5 In de door Svenonius aanbevo len variant 4. e4Xd5, e6Xd5, 5. Lel— g5 speelt Zwart het best. 5. Pb8c6, een zet, die indertijd door Aljechin aanbe volen en door Bogoljoebof in zijn partij tegen Mieses, Berlijn 1920 in de praktijk gebracht werd. 4Lf 8—e7 5. e4e5 Pf 6—d7 6. Lg5Xe7 Nu h2h4 DiT wordt als een sterke zet beschouwd. Het juisce antwoord daarop is 12. 13. 14. f7—f5 d4Xc5 Pd7Xc5 Pc3—e2 b7b5 rS?~c3 Pc5Xd3 15. Ddl><d3 Lc8—b7 1 e probeeren was ook het paard van c6 via d8b7 en c5 naar e4 te brengen. c7c5 en na 7. Pc3b5 is f7 f 6! het beste 6Dd8Xe7 7- g2-g3 Veel wordt hier 7. Pc3b5 ge volgd door 8. c2c3 gespeeld. 70—C Ook kan 7a7a6 en 8c7c5. 8. f 2f4 a7a6 9. Pglf3 c?c5 10. Lf 1d3 Pb8c6? 1100 Nu 11. Ld3Xh7f gevolgd door 12. Pf 3g5 DiT gaf zeer kansrijk spel. Daarom is de tiende zet van Zwart niet sterk. 16. b2b4 17. Tf 1—cl 18. a2a4 19. Pe2d4 Iets beter is wellicht 19. ab5: Pa7Xb5, 20. Pf 3—d4, Pb5Xd4, 21. 6i Pe2Xd4, en 22. Pd4b3 met 23. Pb3—a5 of Pb3c5. 19b5Xa4 20. TalXa4 Pa7—c6 21. Pd4Xc6 Tc7—c6 22. Pf 3d4 Tc6—c4 23. Pd4b3 De7d7 24. Ta4—a5 Dd7—c7 25. Ta5c5 Dc7b6 26. Kglf 1 Tc4Xc5 27. Pb3Xc5 Lb7c6 28. Kf 1—el Lc6—b5 29. Dd3d4 Tf 8—c8 30. Kei—d2 Tc8c6 31. Pc5b3 Db6b8 32. Pb3c5 Lb5c4 33. Tel—al Lc4b5 Hier werd tot remise besloten. ;0fR.w, Wat 'n regen Met stralen valt het water uit de lucht en de goten kunnen het water niet verzwei gen. ,,'t Begint nog harderjuicht Bob, die voor de rame~n naar het neerplassende water zit te kijken. „Kijk eens, er stroomt een beek langs de stoep." „Ik laat er straks mijn bootje in varen," beweert Jaap en gaat vast naar de speelgoedkast om het oranje vaartuigje op te zoeken, dat hij de vorigen zomer uit Sche- veningen heeft meegebracht. „Als 't ophoudt, ga ik meteen naar buiten, hoor", zegt hij be slist. 't Lijkt, of de regen minder wordt, maar op eens begint 't met verniewde kracht. Niemand waagt zich op straat. Wie er in was, schuilt in een portiek of onder een zonnescherm. ,,'t Was nodig voor de tuinen en het land, hè", zegt'Bob wijs. „Ja, hard nodig. Maar 't gaat nu wel een beetje te fors. De bloesems en het jonge blad slaan door die slagregens van de bo men af", beweert moeder. „Dat 's jammer", vond Jaap. „Maar nu houdt 't toch op. Ik ga naar buiten". Met zijn boot in de hand loopt hij paar het stromende water bij de stoeprand. Bob volgt hem Maar nauwelijks is de jongen bui ten de deur, of hij hoort een ang stig gepiep. Hij kijkt en zie, daar ligt een klein vogeltje bij de muur kletsnat. Bob raapt het vlug op, loopt er mee naar moeder en laat 't stumperdje zien. „Die is door de wind en de regen uit het nest gevallen", denkt moeder. „Hebt u een kooitje „Weineen, maar dat is ook niet nodig, 't Beestje moet eerst dro gen en dan zullen we eens zien, of 't al vliegen kan. Was de kachel nu nog maar aan 1" „Ik weet wat", zegt Bob op eens. Hij loopt naar de theetafel en komt aandragen met de warme tthee- muts, die hij van de theepot heeft gehaald, „Is dat niet een lekker warm nestje Dat is het zeker. Al gauw ligt het bibberende diertje m het war me holletje en heeft het naar zijn z'n. „Kom je roept Jaap aan de voordeur. Ja, Bob komt. Maar niet om naar het varende bootje te kijken, Hij onderzoekt, of er soms nog meer jonge vogels uit de nesten gevallen zijn. Hij vindt er nog twee. En een paar buurjongens laten even later zien, dat ze een jonge spreeuw hebben. „Geef mij 'm", dringt Bob aan, En hij vertelt, wat hij er mee gaat doen. Alle natte vogels komen in de warme muts. De bui drijft hele maal weg en na een half uurtje schijnt de zon weer. Bob wil zijn nest met jonge vo gels eens even aan zijn vriendjes aten zien en loopt voorzichtig met de theemuts naar de voordeur. „Floep daar vliegt meteen de spreeuw weg, nu hij de 'ouiteMucht ruikt en de zon ziet. Recht op de akgoot af. Bob gaat op 't stoepje zitten met de muts op zijn knieën. „Hup daar gaat er weer een. Bob ziet, dat alle veren nu droog zijn en de ene vogel na de andere vertrekt. Vóór de laatste weggaat, zegt deze „Piep, piep Bob lacht. Want hij meent, dat dit betekent: „Dank je wel, hoor J. H. Brinkgreve Entrop. Hansje verbaasd. „Ja knikt oom Jaap en als zijn neefje hem ver wonderd blijff aankijken, gaat hij lachend voort.' „den veearts na tuurlijk, jongen Dacht je soms, dat ik om onzen huisdokter sturen ?f f Hans knikt Ja, dat had hij in derdaad gedachtDat er voor de dieren een aparte dokter wezen zou, had de kleine man nooit ge hoord „Ha, ha schatert oom Jaap, „jij bent me ook een grap penmaker, hoor En hij stelt ztch voor, hoe de huisdokter wel zou staan te kijken, als hij op eens bij het zieke paard geroepen werd Hansje is het er nog niet hele maal mee eens „Weet die veearts het dan wel even goed vraagt hij een beetje weifelend. „En of verzekert oom Jaap, „ik zou denken, een beetje beter ook nog Je zult eens zien, hoe gauw hij er „ouwe Bles" weer bovenop brengen zal Oom krijgt gelijk en Hansje heeft van dat oogenblik af een geweldi ge eerbied voor alles wat veearts heet Er is inmiddels een half jaartje voorbij gegaan. Hans is weer bij zijn ouders thuis, maar deze zijn verhuisd en ze wonen nu in een straat, waar de jongen elke dag' op zijn weg naar school het huis van een veearts voorbij komt Als Hansje naar het zwarte bordje kijkt, waarop de naam en het be roep te lezen staan, denkt hij nog wel eens dikwijls aan „Bles" van oom Jaap Hoe ziek dat paard toch is geweest en hoe de dokter hem toen weer helemaal genezen heeft Op zekeren middag, als Hansje na schooltijd de kamer binnen stapt, zit zijn moeder met een pijn lijk gezicht in een stoel en ze ver telt, dat ze is gestruikeld en waarschijnlijk haar voet wel zal hebben verzwikt. ,,'t Zal morgen wel weer beter zijn verzekert ze met een ilau- we lach, maar vader, die inmiddels ook is thuisgekomen, schudt het hoofd. „Kun je net begrijpen zegt hij, na de pijnlijke voet eens even te hebben onderzocht. Hij keert zich vervolgens naar Hans en gaat voort: „jongen, loop jij eens een, twee, drie naar den dok ter en vraag, of hij vanavond ook nog even komen kan". Moeder stribbelt tegen, maar Hansje is a! weg. Geen vijf minuutjes later staat hij echter al weer in de kamer met de woorden: dokter zal zao gauw mogelijk komen, Mams Moeder kijkt hem verwonderd aan. „Hoe ben je zoo gauw terug, vent vraagt ze verbaasd. Ze gaat de afstand na, die toch min stens wel een kwartier moet zijn en vraagt dan opnieuw: „kwam je dokter toevallig tegen, Hans „Nee moeder lacht Hansje vrolijk, „maar ik ben maar even naar den veearts gegaan, hier in de straat Oom Jaap zei laatst, die weet het even goed En dat is Ook zo, hoor gaat hij dan met overtuiging verder." „Oude Bles is pr ook weer heelemaal door opge knapt, Mams". R. Winkel. Kleine Toos kijkt in de spiegel En.... daar ziet ze nog een kind, Dat als zij 'n blauw jurkje aan heef Of die Toos dat aardig vindt Toosje heeft geen broertj' of zusje En zij speelt meestal alleen, Leuk op eens nu die verrassing.. Toosje dribbelt vlug er heen, Dag, lief meisje zegt zij vriend'lijk. En kijk 't and're lacht Toosje knikt eens, 't vreemde meisje Heeft daar stellig op gewacht. Want ook zij begint te knikken. Toosje vraagt: Ben j' altijd zoet Maar geen antwoord komt, al luistert Kleine Toosje nog zoo goed Straks zit Toosje voor een bordje, Dat maar steeds niet leger wordt. Toosje heeft geen trek en knoeit r, wat Op haar schone, witte schort Even gaat Moes naar de keuken, Laat haar kleutertje alleen.... Waar gaat me die kleine rakker Zoo permantig eensklaps heen Met haar bordje loopt het meisje Naar de spiegel en vraagt dan: Kindje, wil je mijn andijvie Ikke hou er heus niet van Hansje is voor zijn gezondheid enkele maanden bij zijn oom en tante op de boerderij gelogeerd Op zekeren dag komt oom met een bezorgd gezicht de kamer in en zegt tegen zijn vrouw: „het is met het paard niet als het wezen moet Ik denk, dat ik den dokter maar eens even komen laat „Den dokter, Oom vraagt

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 10