DE NIEUWE SPELLING. KERKNIEUWS. LANDBOUW. (Ö&wvflavm'4^j VERKEERSWEZEN P. T. T. SPORT. mmnrn mows. RECHTSZAKEN. BEURSTHERMOMETER van Vrijdag. BEURS- EN WISSELKOERSEN. had wellicht niet leeg behoeven te zijn Overeenkomstig een door de ver. „De Zeeuwsche Pers" vast gesteld advies, besloten wij ten aanzien van het gebruik der nieuwe spelling het volgende te bepalen: 1. Onze Kindercourant ver scheen reeds in de nieuwe spel ling. 2. Ingezonden stukken, met den naam des inzenders onder teekend, worden desgewenscht in de nieuwe spelling opgeno men. 3. Losse, onderteekende bij dragen van medewerkers, niet tot den vasten redac tiestaf behoorende, worden desgewenscht in de nieu we spelling opgenomen. (Dit geldt dus niet voor plaatse lijke correspondenten!) 4. Adverteerders zijn geheel vrij de oude of de nieuwe spel ling te gebruiken. KAPELLE. *mv 1> •- rjji.-. AMSTERDAM, 2 November SS»iifflSX" .lei eerste geiui iii-ig, Ciü&fOp vtilgi. ring vac lieden. is de vorigs Liotee- de y likte ele aotee- Ned. 31 1000-4 101%—101% Ned. 33 1000-4 101% 101% Ned. 34 1000-4 101%—101% Certificaten-3 91% O. Indië 34 1000-4 100%—100% Denemarken Oblig. 1926-5 97%—97% Duitschl. 100-7 22%—24 Engeland 1960-90 72%— Zwitserl. oblig. '24-5 98% Zwits. Staatssp. 1927-4101%—100% Amsterdam 1933-5 100% 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 100—100. Berlijn 1925-6% 15—15%. Zeeuws. Hyp. B-5 100%100%. Zeeuws. Hyp. B-4% 100%100%. Parmentier en Moll, zeide deze spr., vinden in de historie hun namen naast die van Abel Tasman, Dirk Hartog en zooveel andere Hollandsche zeelui uit dien ouden tijd. De Nederlandsche vliegers waren zeer onder den indruk. Zondag a.s. zul len zij naar Brisbane vliegen. Te Melbourne worden op het oogen- blik de logboeken van de daar aange komen deelnemers nauwkeurig nage zien en de verschillende tijden bere kend. Daaruit is als voorloopige uitslag op te maken, dat Scolt en Black met de D. H. Cornet ook eerste zijn in de handicaprace. Maar daar de bepalingen van de race duidelijk zeggen, dat één deelnemer slechts één prijs kan winnen en Scott natuurlijk de tropee in den snelheidswedstrijd heeft geaccepteerd, wordt waarschijnlijk de „Uiver" eerste in de handicaprace. Maar nu moet Parmentier kiezen. Hij zal waarschijnlijk den eersten prijs in de handicaprace accepteeren. Daardoor komt Roscoe Turner, die met de Boeins alleen aan den snelheidswedstriid deel nam op de tweede plaats (wat den prijs betreft) en zouden Jones en Waller den derden prijs krijgen. Omtrent den tweeden prijs in de han dicaprace is nog niets bekend. De Engelschen Jones en Waller, die gisteren op hun terugtocht van Athene naar Mildenhall waren vertrokken, zijn eenige uren na hun vertrek weer naar Griekenland teruggekeerd, wegens de slechte weersomstandigheden. Zij zou den vandaag opnieuw starten. BIERVLIET. De heer Maarleveld heeft bedankt als kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk. In zijn plaats werd de heer J. J. de Vogelaar benoemd, die thans notabel is. Pastoor P. Mijnen, sedert 24 jaar te Westdorp e, heeft tegen 15 Novem ber a.s. eervol ontslag gevraagd uit zijn ambt om gezondheidsredenen. Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. Van de alg. vergadering der Z.L.M. te houden op Maandag 26 Nov. te 11 uur in de Sociëteit „De Vergenoeging" te Mid delburg, bevat de agenda o.a. de Contri butieregeling 1934. Het hoofdbestuur stelt voor de contri- butferegel ng, zooals deze voor 1934 gold ook voor 1935 geldig te verklaren- Deze regeling is als volgt: Alle leden betalen een vast bedrag van f 1 verminderd met 25 pet. crisiskorting is f 0,75; bovendien wordt voor elke ha grondgebruik 15 cents verminderd met een crisiskorting va'n 20 pet. is 12 cent en voor elke ha grondbezit in de provin cie Zeeland 7 cent verminderd met 20 pet. is 6 cent. Leden-begunstigers betalen een mini- mum-oentributie van f i verminderd mei 25 pet. crisiskorting is f 0,75. In bovengenoemde contributiën is het abonnementsgeld voor het orgaan niet begrepen. Voor een als lid toegetreden vrouw en voor als lid toegetreden fami lieleden, wier echtgenoot, c.q- vader of verzorger lid is en een landbouwbe frijf in de provincie Zeeland uitoefent, be draagt de contribut e minstens f 1 ver minderd met 25 pet. crisiskorting is f 0,75 per persoon per jaar. Voor het geval een bedrijfshoofd in Zeeland zelf geen lid is en een of meer zijner inwonende familieleden en/of zijn echtgenoote als lid zijn toegetreden, be taalt een hunner de contributie die het bedrijfshoofd zou betalen, indien deze zelf lid was. Oefenen als lid toegetreden vrouwen of als lid toegetreden inwonende fami lieleden van leden voor eigen rekening een landbouwbedrijf uit in de provincie Zeeland, dan geldt voor hen de gewone contributieregeling. Verder komen aan de orde begrooting 1935; een le zing door ir. P. A. v. d. Ban, rijksland- bouwconsulent te Leeuwarden over „Grepen uit de landbouwarbeidsleer" en een lezing door den heer J. Weitkamp, Cities Service Cy. P 1958 5 23%23%. A Amsterd. Bank 107%106%. C Rott. Bank ver. 84% A Twentsche Bank 8687, A Pref. Gruyter Zn A. 126% A Pref. Jurgens A 98%98%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr, 401%-400, A De Schelde N.B. 16% A Ver. Papf. v. Gelder 45%46. C Am. Car Foundry 9% C Am. Smelt Ref. 21%21% C Farbenind, T.G. 44 C Stand. Brands 11%11% C U. States St. C. 19%—19% C North Am. Cy. 7%7% A Born. Sum. H.M. 129%129% A Linde Teves en Stokv. 52%52% A Ned. .Wol Mij. 63- A Singkep Tin M. 77—77. A J. C- Japan Ln. 24%24%. A Rotierd. Lloyd 3032. A S, M. Nederland 3031%. A Amst. Thee C.M, 39% Geef Uw kinderen, die dagelijks in weer en wind naar school gaan, s morgens een pastille Panflavin. de beste be scherming legen besmetting f mSTÏiiES w (Ingez. Med.) lid van de Tweede Kamer en van het dag. bestuur der Overijsselsche land- bouw-Mij. over „Ons landbouwleven in den nood dezer tijden". H. W. Kuhn 70 jaar. De heer H. W. Kuhn te Naarden, voor zitter van het Nederlandsche Rundvee stamboek, wordt vandaag 70 jaar. De heer Kuhn behoort, zoo scKrijft men aan de „N. R. C.", tot de stille werkers in den lande, en hij ziet niet gaarne de stilte en zijn werk door het gerucht van een huldiging onderbroken. De heer Kuhn heeft, nadat hii de Handelsschool te Amsterdam had atge- loopen, vooral voor de veredeling van de suikerbieten belangstelling gehad. Hij stichtte in 1889 met zijn zwager, den heer J. P. Dudok van Heel, de Beét- wortelzaadcultuur Kuhn en Co. te Naar den, waarvan hij de wetenschappelijke grondlegger is geweest. Hij legde zich vooral toe op de toepassing van erfe- lijkheidswetten en to enhij later de fiij- ma verliet, heeft hij deze getoetst bir rundvee. De heer Kuhn heeft ook op dit gebied baanbrekend werk verricht De fokstallen van den heer Kuhn, waarin hij zijn onderzoekingen ter zake van de erfelijkheidsleer voortzette; zijn in Europa befaamd geworden. Hij heeft ontzaglijk veel gedaan voor de verbete ring van den veestapel van Nederland en is sinds jaren voorzitter van het Nederlandsche Rundveestamboek. WINTERDIENST DER K.L.M. Voortaan alléén zomer- en winterdienst. Den lsten November gaat bij de K. L. M. en overige Europeesche luchtvaart maatschappijen de winterdienst in. De ze dienstregeling zal geldig zijn tot en gelingen van de luchtvaartmaatschap- met 31 Maart. Het stelsel der dienstre- ging ondergaan, zoodat er niet meer, pijen heeft namelijk een vereenvoudi- zooals vroeger, afzonderlijke voorjaars-, zomer-, herfst- en winterdienstregelin- gen zullen zijn, doch uitsluitend een zo merdienst, geldig van 1 April t/m 31 October en een winterdienst van 1 No vember t/m 31 Maart. Met ingang van 1 November a.s. wordt de passagëprijs op de luchtlijn Amster damBatavia der K.L.M. van 1750 gld. verlaagd tot 1500 gld. De prijs van een retourvlucht daalt hierdoor van 3150 tot 2700 Evenals voorheen zijn in deze tarieven de kosten van hotels, maaltijden en taxivervoer van en naar de vliegvelden begrepen. Ook voor de andere trajecten zijn de prijzen in verhouding tot de afstanden verminderd. Het winterverkeer op de binnenland- sche lijnen is uitgebreider dan vorig jaar. De dienst naar Zeeland blijft, even als in 1933, gehandhaafd en wordt dit A Houth. Alberts 2120%. C Baltimore en Ohio 9%9%. A Southern Rlw. 9%—9%. C Union Pac. Rr. 60%59%. C Int. Nickel Cy. 14%14. Duitschl. 30 1000 5% 20%—22%-% A Koloniale Bank 32%31% A N.I. Hbk. 1000 59% C Ned. H. M. 1000 37%—37 A Alg. Kunstz. U. 33%33% A v. Berkels Pat. 2221%. C Calvé-Delft 44 A C. Suiker Mpij. 30%30 A Ned. Ford A.M. 223%—222 A Philips Gem. B. afg. 214%216-14 C Unilever 72%—72%-% C Anaconda Cop, 6%6%-6% C Bethlehem St. 15%—15%-15 C Kennec Copper 10%10 C Un. States Leather 3 A A.N.I.E.M.—N.B. 195%—196%. A Kon. Petr. Mpij. 142%141%-42%. C Contin. Oil Cv. 9%9% ex div. C Shell Union Ó.C. 3%3%-4,, jaar uitgebreid tot een dubbeldaag- schen dienst in beide richtingen. Voorts vliegt de K, L.M. eens per dag heen en terug naar Eindhoven. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. VAN LIERE, Postweg B 23. Nederlandsche zweelvliegclubs. Te Utrecht is een vergadering ge houden van den Bond van Nederland sche Zweefvliegclubs. Besloten werd om in de instructie, zooals die in ons land bij het zweefvliegen wordt toege past, meer eenheid te brengen. Op de nieuw opgemaakte statuten voor den Bond is de Kon. goedkeuring aangevraagd. Als offcieel orgaan van den Bond werd het blad „Vlieg en Zweef sport" aangenomen. Het in Arnhem opgerichte Joost Brandts Buijs-fonds, dat zich ten doel stelt zoo noodig materieelen en finan- cieelen bijstand te verleenen, verwierf de algemeene erkenning. Het bestuur van dit fonds is voorloopig samenge steld uit de heeren H. Kersten, voor zitter; W. J. M. Broekmeijer, secreta ris); mr. Tromp Meesters, penningmees ter. De heer H. de Haas uit Arnhem hield een pleidooi voor een groot blijvend kamp voor de zweefvliegerij te Teriet. Fr werd een commissie benoemd be staande uit de heeren Zwart, Eindho ven; Smudde, Twente; De Haas, Arn hem; Meijer, Amsterdam; Van Neijen- hoff, Amsterdam en W. J. M. Broek meijer, Arnhem, secretaris. Deze commissie zal nagaan in hoe verre het terrein Teriet kan dienen) als „centraal kamp" voor opleiding) van instructeurs en zweefvliegers. Voori C Tide Water Ass. Oil 4%5-4%. A K.N. Stoomb- Mij, 3%3%. A Ned. Scheep v. U. 29%—29%. A H.V. Amtsredam 153152%-52. A Java Cu.t- Mij. 6967. A N.I. Suiker U. 6260%. A Deli Batavia 143%143%_43. C Deli Mij. 1000 115%—117%-%. A Senembah 125%126-24. -C Chicago Milw. 1%1%. A Amst. Rubb. C. 8787%-90. A Deli-Bat. Rubb. 64%66%-67. A Hessa Rubber 77%77-80. A Serbadjadi S.R. 5659-60, Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 1 Nov. 2 Nov. Londen 7.35 7.36% Berlijn 59.47% 59.47% Parijs 9.73% 9.73% Brussel 34.45 34.46% Zwitserland 48.13 48.10% Kopenhagen 32.90 32.90 New-York 1.47% 1.47% het maken van ,,verland"-vluchten met prestatie-toestellen zullen in hpt a.s. voorjaar plannen worden gemaakt. OP HET NIPPERTJE. Hedennacht heeft in perceel Voorha ven 40 te Rotterdam een hevige brand gewoed. De heer Kortland, eigenaar van de :n het benedengedeelte van het per ceel gevestigde scheepssmederij, die op de tweede verdieping met zijn gezin in de slaapkamers vertoefde, ontdekte dat er brand was ontstaan. Het vuur ha l reeds zoo'n grooten omvang aangeno men, dat de bewoners niet meer langs de trap naar beneden konden komen. De heer K. slaagde er in zich en de zijnen langs een touw uit het raam in veilig heid te brengen. De smederij en de ee-- ste verdieping van het perceel brandden geheel uit. De oorzaak van den brand is onbekend, verzekering dekt de schade- iaBSBwF*»$9|?e|itAlA»»<,V 'f KOKEND BIETENSAP OVER HET LICHAAM. Donderdagmorgen is aan de Zuid-Hollandsche Beetwortelsuiker fabriek te Oud Beijerland een ketel, gevuld met kokend bietensap overgeloopen. Een viertal arbeiders die in de nabijheid hun werkzaamhe den verrichten, ltepen brandwonden op De 52-jarige W. S., werd het ernstigst getroffen. Medische hulp was onmiddel lijk aanwezig, waarna de getroffenen naar huis zijn vervoerd. GASVERSTIKKING. Hedennacht is de 21-jarige zoon van de familie J. vein der P. te Amstelveen door gasverstikking om het leven gekomen Toen vanmorgen de zoon niet naar be neden kwam en ook zijn slaapkamer deur gesloten bleef, sloeg men van bui ten af een ruit van het slaapkamerraam in. Een gaswolk sloeg naar buiten en men vond tot groote ontsteltenis djn jongen dood te bed liggen. Een kraantje van den gaskachel op de slaapkamer stond open. Pogingen om de levens geesten nog op te wekken mochten- niet slagen. MILLIOENENSTROP VOOR WOE KERAARS. De Datoen (volkshoofd) van Poeleh Kapong Tempel te Medan, (Sumatra) woonachtig, is failliet ver klaard. Het blijkt, dat de passiva een millioen gulden beloopen, terwijl van activa practisch geen sprake is. De vor deringen bestaan hoofdzakelijk uit schuldbekentenissen ten name van Ben- galeesche woekeraars, die hem jaren lang geld voorschoten, in de hoop dat de Datoeh de rijkdommen van zijn ouden vader zou erven. Het blijkt thans echter, dat deze alles in een stichting heeft vastgelegd, zoodat tientallen woe keraars nu voor te zamen meer dan een millioen gulden gedupeerd zijn. HET DRAMA IN DE VLISSINGSCHE STRAAT TE MIDDELBURG. Het vonnis luidt vijf jaar ge vangenisstraf. De rechtbank te Middelburg deed he den uitspraak in de zaak tegen C. J. M. 51 jaar, caféhouder te Middelburg, tegen wien op 19 October 15 jaar gevangenis straf was gevorderd wegens moord op zijn vroegere huishoudster K., in haar woning in de Vlissingsche straat, door die vrouw met een dolk een drietal ste ken in buik en borst toe te brengen. De rechtbank overwoog in het vonnis, dat het gepleegde feit als doodslag moet worden gekwalificeerd en veroordeelde M. tot een gevangenisstraf van vijf jaar Verder zijn de volgende vonnissen uit gesproken: oplichting: D. L. L,, 26 jaar, koopman Goes, vrijspraak; valschheid in geschrifte: P. B,, 64 jaar, landbouwer, Rilland-Bath, vrijspraak; A. M. G., 42 jaar, schoenmaker, Rilland- Bath 10 of 5 d. hecht.; J. B., 47 jaar, arbeider, Rilland-Bath 10 of 5 d. hecht.; ontucht: M. J. P., 36 jaar, werkman, Rubber Young Aku Tabak Unilever H.V.A. - Philips Markt Industrie i— Olie iSuiker Amerika j i\ iittig gziief3ona Middelburg, 2 maanden gevang, voorw. proeftijd 3 jaar; melk van ondeugdelijke samenstelling afleveren: A. B., huisvr, M. v. D., 35 j., zonder beroep, Hontenisse 150 of 1 maand hechtenis. WIJNTJE EN TRIJNTJE. In den nacht van 3 op 4 Mei is op den Zijlweg te Haarlem een ernstig on geluk gebeurd, dat aan den 46-jarigen heer G. L. P. van Halst, algemeen pro curatie houder van de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. bijkantoor IJmui- den, het leven heeft gekost. De heer Van Halst had een brief naar het postkantoor gebracht en keerde naar zijn woning terug. Hij was juist bij een ijzeren hek voor het huis van den rijwielhandelaar V., toen achter hem 'n auto naderde, bestuurd door een 23-jarigen graanhandelaar "it Vijfhuizen, die eenigszins onder den invloed van sterken drank verkeerde. De auto, die met groote snelheid reed, begon plotse ling te slingeren en reed het trottoir op. De heer van H. werd aangereden en tegen het ijzeren hek gedrukt, waarvan de punten hem in het lichaam drongen. De auto reed na de aanrijding nog on geveer 60 m door. De bestuurder liet eenige passagiers uitstappen en reed vervolgens den wagen naar een stuk weiland. De heer van H. is in het St. Elisa beths Gasthuis een uur later overleden. Donderdagmiddag heeft de 23-jarige graanhandelaar voor de Haarlemscne rechtbank terechtgestaan wegens het veroorzaken van dood door schuld. Uit het getuigenverhoor bleek, dat hij een nachtcabaret te Haarlem had be zocht en dat naast hem aan het stuur een winkeljuffrouw zat, die hij nu en dan omarmde. Uit de verklaring van des kundigen bleek, dat hij met een snel heid van ongeveer 70 km moet hebben gereden. De officier van justitie was van oor deel, dat verdachte schuld heeft aan 't gebeurde. Het verstoppen van den auto na de aanrijding is een aanwijzing, dat hij schuld voelde. Spr. eischte 4 maan den gevangenisstraf. Roofoverval op klaarlichten dag. Op klaarlichten dag op 5 Maart jJ. is te Amstelveen een brutale roofoverval gepleegd. Een onbekende man belde aan bij den koopman G. aan den Amstei- damschen weg. Toen de vrouw des hui zes, die alleen thuis was, de deur open de, trad de man zonder meer binnen, mishandelde de vrouw, bond haar en deed haar een prop in den mond. Iftj lief daarop een tweeden man binnen, endër- tusschen de vrouw bedreigende. Het tweetal doorzocht het huis en haalde alle kasten overhoop, zij maakten een aanzienlijk bedrag aan geld buifn Hier na hebben zij de telefoon onbruikbaar gemaakt, waarna de twee bandaetfen ver dwenen. Donderdag stonden twee personen da 27-jarige electricien J. A. C. en 4e 30- jarige monteur G. A. voor de Amster- damsche Rechtbank terecht^ verdacht dezen roofoverval te hebben gepleegd- Beide verdachten zijn reeds ee^ISer tot zware gevangenisstraffen veroordeeld geweest. Beide verdachten ontkenden pertinent iets met de zaak te maken te hebben. De Officier van Justitie wees in de eerste plaats op de verklaringen van mevr. G., die de twee verdachten perti nent herkende. Voorts zijn er nog getui gen, die de verdachten in de nabijheid van het huis hebben gezien. Spr. requireerde tegen beide verdach ten een gevangenisstraf van tien jaar- De verdedigers vroegen onmiddellijk uitspraak te doen en na Raadkamer be sloot de Rechtbank de stukken in han den van den Rechter-Commissaris te stellen, om een nader onderzoek te ge lasten naar het door verdachten opge geven alibi, die dien dag in Den Haag zouden zijn geweest. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: overtredingen van de verkeersrege lingen: L. J. F., W. V., P. A. B„ allen Middelburg; A. M. W. D., Rotterdam s. f J. b. b.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2