GOESCHE COURANTE BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. WEER Ei WIND. NUMMER 259. TWEE BLADEN. VRIJDAG 2 NOVEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. VUSSiNGEN. IUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. BELG1E. ENGELAND. DUITSCHLAND POLEN. ZWEDEN. 00STZEE-LANDEN. VER. STATEN. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater ie Wemeldinge. i-it* CANADA. De Londen—Melbourne-race. MIDDELBURG COURANT 'agbiad Voor Middelburg, Goes en agent- ■chap Vlksingcn 2.30, elders 2.50 per iwartaa] Week-abonn. in Middelburg en ioes 18 ct. p. w. Advertenties» 30 et. per sgsl, ïngez. mededeelingen 60 et. p. r. '-3S conïr. voor beide veel lager; tar. op aeuvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 sPostrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigisges ï-J! regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rpbrbl „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. ed „Brieven" of „Bevragen bureau dezer co» rant" 10 ct. extra Bewijsncmmers S NEDERLANDER OVER DE GRENS GESLEEPT EN IN DUITSCHLAND VEROORDEELD. Het Tweede Kamerlid Vliegen heeft de volgende vragen gesteld aan de ministers van justitie en van buiten- landsche zaken: 1. Hebben de ministers kennis geno men van de berichten, behelzend dat de te Venlo wonende (Nederlander Gerrit Jan Zwiers, in December 1933 nabij de Duitsche grens, maar nog op Nederlandsch gebied, door Duitsche po litiemannen of andere personen, die daartoe van Duitsche autoriteten op dracht hadden ontvangen, is gearres teerd en met geweld over de Duitsche grens is gebracht; dat daarna deze persoon in Duitschland is vervolgd we gens landverraad of hoogverraad en nu kortgeleden door het zoogenaamde Volksgericht te Berlijn is veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 6 jaren; dat de pogingen om genoemden Zwiers door een Nederlandsch advokaat als verdedi ger te doen bijstaan door de Duitsche justitie zijn afgewezen en het proces met gesloten deuren is gevoerd? 2. Indien deze feiten geheel of in hoofdzaak juist zijn en bij de regeering bekend, wat is dan van regeeringswege gedaan om dezen Nederlander tegen zoodanige behandeling te beschermen? 3. Mocht de regeering niel op de hoogte zijn van de omstandgheden waar onder deze arrestatie en het proces hebben plaats gehad, is zij dan bereid een ernstig onderzoek in te stellen en, als daaruit blijkt dat de gestelde feden geheel of in hoofdzaak juist zijn weer gegeven, alsnog de geëigende stappen te doen om redres te verkrijgen? VERLAGING VERZOCHT VAN DE ZIEKTEWET-PREMIE. De Raad van Arbeid te Den Haag, heeft zich tot den minister van sociale zaken gewend met het verzoek de premie voor de ziektewet te verlagen van 2,3 pet. op 2 pet., ingaande 1 Ja nuari 1935. KOSTEN EN LASTEN OMLAAG. Het verbond van Nederlandsche werkgevers heeft tot den ministerpresi dent, dr. Colijn een brochure gericht, getiteld „Kosten en lasten omlaag". In 'deze brochure wordt uiring gegeven) aan de groote bezorgdheid over de toekomst van Nederland welke bezorgd heid toenam door de onlangs ingedien de begrooting. Hoewel de financieéle en economische grondslag van het re- geeringsbeleid als juist wordt aange merkt, bestaat toch de meening daf het aanpassingsproces te langzaam in zijn werk gaat. De brochure behandelt dan de bscale politiek, de landbouwsteun, werklozensteun en werkverschaffing, loonen in beschutte bedrijven, sociale lasten huishuren en kosten van levens onderhoud. Het bestur is van meening, dat m den huldigen tijd vóór alles het nerstel van meer normale productie- verhoudingen noodig is; het meent o.m., dat men met den steun aan den land bouw te ver gegaan is en dat de loonen in de beschutte bedrijven omlaag moe ten. MAN VERDRONKEN. -- Gistermiddag was de ongeveer 60- jarige de Z. in de jachthaven te Vlissin- gen aan het verrichten van werkzaam- heden op een boot. Daarbij is de man in het water gevallen. De beheerder van het restaurant aan de jachthaven mocht er m slagen den drenkeling aan wal te orengen, doch deze was reeds bewus teloos. Hij is naar het St. Joseph Zie kenhuis overgebracht en aldaar kort na aankomst overleden. Medaljes en getuigschriften. Op Donderdag 1 November had de jaarlijksche uitreiking plaats van medal jes, getuigschriften en gratificatiën voor 40- en 25-jarigen dienst aan de N.V. Kon. Maatschappij „de Schelde", en wel aan 4 ambtenaren 3 bazen en 21 werklie den. Be uitreiking geschiedde door de di rectie, in tegenwoordigheid van hoofd ambtenaren, afdeelingschefs, het bestuur der bazenvereeniging, het bestuur der arbeiders-vertegenwoordiging, de bazen der iabrieksafdeelingen, waaruit werk lieden voor een medalje in aanmerking kwamen, alsmede van het bestuur der afd. Middelburg van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Onder het aanbieden van hartelijke gelukwenschen aan de jubilarissen, wer den uitgereikt: De gouden medalje van de Kon, Mij. „De Schelde" met bijbehoorende grati ficatie, voor 40-jarigen dienst aan 13 werklieden, n.l. T. J. C. van Aartsen, M. v. Bedaf, J. van Boven, H. M. Cor- veleijn, A. van Eek, J. Herwig, Z. Huis- soon, C. de Kok, J. G. Laport, J. B. v. Opbergen, J. A. Potters, M. L. Potters en M. Vader. De zilveren medalje met bijbehooren de gratificatie, voor 25-jarigen dienst aan 4 ambtenaren en 3 bazen, n.l.: C. M. Janse, T. Smit, F. C. Tielrooij, M. Va der, J. W. Daamen, H. M. Ufkes en J. Valkier. De zilveren medalje met vereerend ge tuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel, en gratificatie van „de Schelde" voor 25-jarigen dienst aan de volgende 8 werklieden: L. Back, D. Boo- gert, C. J. Kloeg, H. C. Lagendijk, C. v. Schaick, H. P. Schroevers, J, C. van Sprang en R. J. van Wijk. In totaal werden tot nog toe uitge reikt aan 264 ambtenaren, bazen en werklieden de gouden medalje van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" voor 40-ja rigen trouwen dienst; 112 ambtenaren en bazen de zilveren medalje voor 25- jarigen dienst; 798 werklieden de zilve ren medalje met vereerend getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel voor 25-jarigen dienst; 32 amb tenaren, bazen en werklieden de grati ficatie der Mij. voor 50-jarigen dienst. KRUININGEN. Het tehuis voor ouden van dagen is sedert enkele we ken in gebruik genomen, doch nog niet officieel geopend. Maandag 5 Novem ber heeft de officieelen opening plaats. AUTO IN DE SLOOT, RILLAND BATH. In verband met het afsluiten van den rijksverkeersweg al hier had Donderdagmorgen weer een auto-ongeval plaats. De heer H. J. v. d, V. te Sluis, was met zijn auto, wegens onbekendheid met het terrein op den weg naar Bath, terecht gekomen. Toen hij ter hoogte van het Bathsche gat dit bemerkte, wilde hij terug rijden. Door de gladheid van den weg slipte de auto echter en kwam tegen een boom en daarna in de sloot terecht. De auto werd zoodanig beschadigd, dat de reis naar Nijmegen niet kon worden voort gezet, De heer v. d. V. bleef ongedeerd, doch twee der inzittenden werden licht gewond. Jubileum, 0UDELANDE. Gisteren herdacht de heer J. Bottenberg, hoofd der Chr. school alhier, dat hij 25 jaar geleden als hoofd aan de Chr. School verbonden was. In de versierde school had des mid dags een samenkomst plaats van bestuur, personeel, leerlingen en familie van den jubilaris. De heer Bakker, voorzitter der vereen, sprak den heer Bottenberg har telijk toe. De kinderen zongen toepasse lijke liederen, terwijl bloemstukken en cadeaux werden aangeboden. De heer Bottenberg dankte hartelijk voor deze belangstelling. De kinderen werden vervolgens ge trakteerd- AUTOBUS EN TRAM, Een aantal bedrijfsautohouders in Zeeuwsch Vlaanderen, leden van den Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land, kwam dezer dagen te Terneuzen bijeen, ter bespreking van de ongelijke concurrentievoorwaarden tegenover de met overheidssteun werkende tramweg maatschappijen in hun gewest- De ver gadering nam een motie aan, waarin de overtuiging werd uitgesproken, dat het voor de ontwikkeling van het particu liere bedrijf, en zelfs voor de geheele gemeenschap in hun gewest, onge- wenscht en ontoelaatbaar is, dat bepaal de bedrijven gelden uit de openbare kassen krijgen. Den B.B.N, wordt vei- zocht het verleenen van dergelijke sub sidies tegen te gaan. Deze motie zal ter kennis worden gebracht van Ged. Staten, de K. v. K., besturen van alle gemeenten en polders in Zeeuwsch Vlaanderen en de directies van de Tramweg Mijen- >n dit gewest. Wie, wat zijn aard beveelt, verricht is goed; De duif zij zacht, maar d'arend toon' zijn krachten. De gal zij bitter, maar de honig zoet. Anseele. De Federatie Gent van de Belgische Werkliedenpartij heeft gister avond vergaderd ter bespreking van de besluiten van het buitengewone partij congres, van Zondag j.l. De heer Anseele r„ die naar men weet door het congres mede verantwoordelijk is gesteld voor de débacle van de Bank van den Arbeid en uit dien hoofde al zijn commissariaten enz. moet neerleggen, had het voorne men te kennen gegeven ook zijn man daat als Kamerlid ter beschikking te stellen. Op voorstel van het Federatie bestuur heeft de vergadering echter een motie aangenomen, meldt het „Hbld.", waarin de heer Anseele dringend wordt verzocht zijn mandaat in de Kamer ver der te blijven vervullen. Monument voor koning Albert in de Kongo, De N. R, Crt. meldt, dat een plaatselijk comité te Tadotville, in de Belgische Kongokolonie, het noodige geld heeft bijeengebracht voor de op richting van een monument ter herin nering aan koning Albert I. Met de verwezenlijking van dit plan is men thans reeds zoover gevorderd, dat het monument op den Wapenstilstandsdag, 11 November a.s., zal kunnen worden onthuld. SOCIALISTISCHE WINST BIJ GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Gisteren zijn in verschillende plaatsen in Engeland, o.m. te Londen, gemeente raadsverkiezingen gehouden. De tot nog toe bekend geworden uitslagen toonen, dat de arbeiderspartij, de drie jaar ge leden in de Londensche districten gele den nederlaag niet alleen te boven is gekomen, doch ook verder belangrijke overwinningen heeft behaald. Gisteren avond laat waren de uitslagen uit 17 van de 28 gemeenten, die samen groot-Lon- den vormen, bekend. In niet minder dan 10 daarvan heeft de arbeiderspartij voor de komende drie jaar de volstrekte meerderheid. De resultaten der verkie zingen in de provincie zijn nog niet te overzien. Inmiddels worden ook uit de provincie verschillende berichten ont vangen, waaruit blijkt dat de socialisten successen boeken. Koffer met juweefen in telefooncel laten staan. Een reiziger van een Londensche importfirma, Kent, heeft bij Scotland-Yard aangifte gedaan, dat hij bij het telefoneeren in een publieke te lefooncel in Great Portland Street te Londen zijn koffer had neergezet en had vergeten weer mee te nemen. Kort nadat hij de cel had verlaten, herinnerde hij zich echter zijn verlies en haastte zich terug, want de koffer be vatte o.a. voor een waarde van onge veer 1000 pond sterling aan juweelen. De koffer was tot zijn ontsteltenis toen echter reeds verdwenen, De poli tie stelt een onderzoek in. DE STRIJD IN DE EVANGELISCHE KERK. Bisschop Wurm, hervat zijn ambtsbezigheden. Uit Stuttgart wordt gemeld, dat de al daar teruggekeerde landsbisschop Wurm de kerkregeering van Wurttemberg heeft meegedeeld, dat hij in zijn ambtsgebouw is teruggekeerd, en evenals de leden van den hoogen kerkeraad zijn werkzaamhe den heeft hervat. Zooals men weet, was bisschop Wurm onlangs door dr- Jager van zijn functie ontheven. De indruk, dat de oppositie in de Evangelische kerk het pleit zal winnen, wordt door den terug keer van bisschop Wurm versterkt. Na tuurlijk is deze terugkeer een uitvloeisel van het onderhoud, die de bisschop, «evenals de opponeerende bisschoppen van Beieren en Hannover dezer dagen met Hitier had. Bandieten overvallen een postwagen. In de nabijheid van Loeblin hebben gewapende bandieten een overval ge pleegd op een postwagen, die door 'n bosch reed. Zij schoten den koetsier neer, evenals een wachtmeester der politie, die den postwagen begeleidde, en roofden de geldzakken, die in den wagen werden meegevoerd. De autori teiten hebben uitgebreide maatregelen genomen om de bandieten op te sporen. Ontzettende sneeuwstorm. Uit Umea wordt gemeld, dat in den afgeloo- pen nacht de Noordelijke districten van Zweden door een hevigen sneeuwstorm zijn geteisterd die groote materieele schade aanrichtte en ook een menschen- leven kostte. De spoorweg tusschen Lulea Boden en Haparanda werd zooda nig beschadigd, dat het verkeer moest worden gestaakt. Telefoon- en telegraaf verbindingen werden vernield. De scheepvaart moest geheel worden ge staakt, terwijl eenige schepen zijn ge zonken. Bij Holmsung bereikte de storm een kracht van 36 m per seconde. Ambtenaren moeten gans eten. De Litausche regeering heeft een origineel besluit genomen, om te trachten den tot stilstand gekomen uitvoer van ganzen goed te maken, door alle ambtenaren van rijks- en half officieele instellingen te verplichten in overeenstemming met hun inkomen een aantal ganzen te consu- meeren, welke zij tegen den geldenden marktprijs moeten koopen, EEN TENTOONSTELLING GEPLUNDERD. Waanzinnige menigte sloeg aan het souvenir-jagen. De terreinen van de wereldtentoon stelling te Chicago zijn Woensdag te middernacht gesloten. Door het omdraai en van een enkelen schakelaar doofden alle lichten in alle tentoonstellingsgebou wen en op het geheele terrein, terwijl tegelijkertijd de poorten gesloten wer den en 500.000 over alle terreinen ver- deelte stukken vuurwerk werden ont stoken. Na de sluiting kwam het tot ernstige ongeregeldheden. Een reusachtige me nigte doorbrak het politie-cordon, ver nielde de poorten en stroomde de ten toonstellingshallen binnen. Meer dan driehonderdduizend tentoon stellingsbezoekers namen aan deze uit spattingen deel. Zij trokken joelend en schreeuwend door de wegen van het reusachtige tentoonstellingspark De ver zamelwoede der Afrufirikanen uitte zich in de meest verschrikkelijke verwoes tingen. De bezoekers bestormden de verschillende tentoonstellingshalen, sloegen het lichte materiaal stuk en namen de brokken als aandenken aan de groote wereldtentoonstelling van 't jaar 1934 mee naar huis. Velen slaag den er evenwel niet in hun „reliquien in veiligheid te brengen, daar andere aandenkenjagers hun de stukken weder uit de handen rukten. Het kwam herhaaldelijk tot de meest woeste vechtpartijen. De schade, W$l- ke aangericht werd, wordt op verschei dene millioenen dollars geschat. Na middernacht werd het nog erger. Duizenden bezoekers, die zich in de ververschingslokalen ophielden, plun derden de voorraden alcohol. Honder den dronken mannen, vrouwen en kin deren trokken de terrefnen over en sloegen alles kort en klein, wat in hun bereik kwam. Ze wierpen de stukken in de beken en watervallen, welke overal waren aangelegd. tHet tooneel bood een troosteloozen aanklik, nadat de menigte in de zaal en tusschen de coulissen had huisge houden. Overal lagen stukken van costumes. Golven van 30 m hoogte. Het stoomschip „Letitia" is Donderdag te Montreal aangekomen. Het schip heeft op den Atlantischen Oceaan te kampen gehad met stormen, zooals het nog nooit heeft meegemaakt. Na het vertrek uit Liverpool had het drie dagen te wor stelen met stormwinden van een kracht van 130 km per uur, golven van 30 m. hoogte, waardoor de brug en de kajuits trappen waren beschadigd en redding booten werden verbrijzeld en de man in het kraaiennest zat in het water. De passagiers brachten warme hulde aan de koelbloedigheid van kapitein en bemanning. Een boefje van negen jaar. De po litie te New York heeft een jongetje van 9 jaar gearresteerd, die in het be zit was van een volledig stel inbrekers werktuigen. Men probeerde hem met NIEUWSTE STOFFEN VOOR Winterjassen en Wintercostumes le klas coupe en afwerking. J. HOOFTMAN Jr. MIDDELBURG VLASMARKT. (Ingez. Med.) Middelburg 2-XI-'34 Donderdag: hoog ste luchttemperatuur 8.1 °C; (46 °F); laagste 4.2 °C (39 °F.) Heden 9 h: 6.6 °C; 12 h: 7 8mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 765 mm; laagste 764 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.1 mm te München; laagste 739.0 mm te Röst. Verwachting tot morgenavond: Matige tot zwakke, N.W. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvanke lijk nog kans op eenige buitjes later waarschijnlijk weinig of geen neerslag, iets zachter overdag. Zon op: 6 h 58; onder 16 h 29. Licht op: 16 h 59. Maan op: 1 h 25; onder: 14 h 27. N.M.: 7 Nov. Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) November. Hoogwater. Laagwater Vr. 2 9.50 22.31 3.42 16.23 Za. 3 10.50 23.20 4.48 17.19 Zo. 4 11.32 23.55 5.34 18.05 November. Vr. Za. Zo. Hoogwater. 11.22 23.59 12.26 0.55 13.15 Laagwater. 4.51 17.18 5.58 18.16 6.43 19.03 allerlei lekkernijen en speelgoed aan 't spreken te krijgen over zijn medeplich tigen, maar de jeugdige inbreker zeide: „Doen jullie maar geen moeite, ik laat mij er niet over uit!" Men heeft hem naar een opvoedings gesticht gestuurd, waar hij zal blijven tot hij door de kinderrechtbank berecht zal worden. Scheepsramp. In de Sint Laurens- baai zijn in een storm twee schepen ver gaan, n.l. het motorschip „Roi David" en een onbekende schoener. Hierbij zijn dertien personen om hei leven gekomen waarvan elf opvarenden van de „Roi Da vid". f Zegetocht van de „Uiver". Zooals gemeld is de „Uiver" de rond reis over Australië begonnen Parmeu- tier en Moll vlogen gisteren allereerst naar Canberra, op uitnoodiging van de federale regeering. De derde aangeko- menen, Roscoe Turner en Clyde Pang- born maakten de reis met de „Uiver mede. De overwinnaars Scott en Black waren evenwel verhinderd. Op weg naar Canberra passeerde de „Uiver" ook Albury, waar Parmentier, ten tee- ken van zijn dankbaarheid voor de hulp, op zijn tocht naar Melbourne verleend, door de geheele bevolking van Albury, de Nederlandsche vlag uitwierp. Te Canberra ontving een groote me nigte de vliegers hartelijk. De beman ning gebruikte een lunch met de leden der regeering. Vervolgens werd naar Sydney gevlo gen, waar onder belangstelling van dui zenden de „Uiver" op het vliegveld landde. De menigte juichte de vliegers luide toe, en de Dolitie had moeite de menschen op een ïfsiand te houden. De vliegers werden begroet door den Ne- derlandschen consul en den minister van arbeid namens den premier. In zijn toespraak zeide de minister dat het meer dan drie eeuwen geleden is dat de Hollanders voor het eerst Australië bezochten: het was vroeg in de zeven- rende eeuw dat Hollandsche zeevaar ders voor het eerst Australia's kust aan liepen.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1