DE VREEMDELING VAN SILVERDALE KRONIEK van den DAG. Gebruikt in Uw soepen HONIG's BOUILLONBLOKJES 6 voor 10 cent RECHTSZAKEN. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 31 OCTOBER 1934. No. 257. ZEELAND. WALCHEREN. im-REVELAND. ZEEUWSCH»VLAANDEREN W.O. Het politieke schouwtooneel in Frankrijk. Doumergue's plan nen tot saneering. De radica len nemen een voorzichtige re solutie aan. Herriot ontvangt een netelige opdracht. De Fransche minister-president Dou- mergue wil, gelijk bekend, het gezag van de Fransche regeering versterken. De paktijk van de laatste jaren heeft aan getoond, dat dat wel noodig is. Het heerschende systeem in Frankrijk ver leent het parlement een oppermachtige positie. De Kamer van Afgevaardigden (bij ons Tweede Kamer) kan slechts ont bonden worden, wanneer de Senaat (de Eerste Kamer) daartoe zijn toestemming verleent. Aangezien de samenstelling van beide lichamen niet zoo heel veel uiteen loopt, komt het in de praktijk vrijwel nooit voor, dat die toestemming van den Senaat verkregen kan worden. Bij een conflict tusschen Kamer en re geering, moet laatstgenoemde practisch altijd het veld ruimen. De Senaat trekt één lijn met de Kamer. De laatste jaren heeft men ervaren, waartoe dit stelsel kan leiden. Vrijwel geen enkele regee ring bleek in staat, het langer dan een jaar uit te houden. Het aantal kabinet ten, dat in een korte spanne tijds werd versleten, is legio. Natuurlijk zijn de gevolgen daarvan niet uitgebleven. Van werkelijk regee- ren kon in deze omstandigheden nauwe lijks sprake zijn. De partij-politiek vier de hoogtij te Parijs. Allerhande groepjes- belangen stonden de behartiging van het gemeene belang in den weg. De regee ring kon de Kamer niks „maken" en de ze schroomde niet van die omstandig heid voortdurend misbruik te maken. De député's achtten het wenschelijka met allerlei gevoeligheidjes en wenschjes hunner kiezers rekening te houden. Het was in één woord een zootje. Doumergue wil daar nu een einde aan maken. In de eerste plaats door de grondwet in dier voege te wijzigen, dat de regeering voortaan zonder raadple ging van den Senaat het in de hand zal hebben de Kamer te ontbinden. Het par lement zal zich er dan wel voor wachten, de kabinetten om nietige redenen om ver te kegelen. En dan zal men dus kun nen bereiken, dat de regeering werkelijk zal kunnen regeeren, en niet de Kamer in feite dé regeeringsmacht uitoefent, door op ieder punt met een kabinetscri sis te dreigen. Er is heel wat voor dit plan te zeggen. Aan het democratische systeem doet de zaak niets af. Men zal er veeleer mee voorkomen, dat dat systeem zich ook in Frankrijk geheel en al om hals brengt. De vraag is nu maar, of de politieke par tijen dat zelf ook zoo zullen inzien. De noodzakelijke grondwetswijziging kan immers niet zonder medewerking van 't parlement tot stand komen. Van Kamer en Senaat wordt dus als 't ware ge vraagd, zelf de besluiten te nemen, die hun macht moeten beknotten. Dat is na tuurlijk vrij zuur, maar het komt meer voor, dat personen of instellingen tegen zichzelf beschermd moeten wor den. De grootste partij in Frankrijk is die der radicalen (eenigszins te vergelijken met onze vrijzinnig-democraten). Vooral van haar houding zal het afhangen, of de zaak er door komt. De partijen van 't midden en van rechts voelen er n.l. wel voor. De radicalen nu hebben er in een partij-congres, te Nantes gehouden, lang en breed over gesproken. Men had voor af niet al te veel feduci in de resultaten ervan. Maar tenslotte is 't nogal meege vallen. Met bijna algemeene stemmen werd aan 't eind der beraadslagingen 'n resolutie aangenomen, waarin het con- (Ingez. Med.) gres zich op behoedzame wijze uit spreekt voor de door Doumergue ge- wenschte grondwetsherziening. De reso lutie doet dit door de noodzakelijkheid van een krachtig regeeringsgezag erken nende, alles te verwerpen wat naar dic tatuur zweemt en door tevens om de in voering van het volksreferendum te ver zoeken in belangrijke kwesties tusschen regeering en parlement. Dit referendum moet dan dus een zekere veiligheidsklep vormen. Geheel achter Doumergue plaat sen de radicalen zich weliswaar niet, maar met een beetje goeden wil valt er nu toch heel wat te bereiken. De voorzitter der radicale partij, de heer Herriot, die minister zonder porte feuille in het kabinet is, heeft zich er terdege voor ingespannen om dit resul taat te bereiken. Hij had heel wat oppo sitie te overwinnen (een deel der radica len staat heel dicht bij de socialisten) doch de debatten eindigden met een vol komen persoonlijk succes. Alleen kon hij er niet aan ontkomen, dat men hem nog met een extra-opdracht opscheepte. Hij zal n.l. stappen moeten doen tot ont wapening van de politieke strijdhonden. Hiermee zijn bedoeld de rechtsche orga nisatie de oud-strijders, croix de feu e.d. die op den beruchten zesden Fe bruari van dit jaar feitelijk de toen aan het bewind zijnde radicale regeering hebben weggejaagd, met hun manifesta ties voor het Palais Bourbon, welke met de bekende noodlottige schietpartij be antwoord zijn. Het optreden van die strijdhonden had toen de volkomen sym pathie van alles wat rechts stond, en een groot deel van die rechterzijde is nu in de regeering vertegenwoordigd. Zal zij rustig aanzien, dat haar kampioenen op de straat nu ontwapend worden? Men kan daar nog heel wat geharrewar over verwachten. Doumergue zal vermoede lijk wel trachten, de kwestie der ontwa pening van de politieke strijdhonden aan te houden tot na de grondwetsherzie ning. Het gaat er nu maar om, of de ra dicalen dat zullen gedoogen. 't Is n.l. niet duidelijk gebleken, of zij deze kwes tie onverbrekelijk aan die der grond wetsherziening vastkoppelen. '"iets- door H. BINDLOSS. 73.) With am klopte Alfreton op den schouder. „Nu is het jouw tijd. Laat hen nu koopen", zeide hij. „Terwijl jij de zaak in orde maakt, Graham, zullen wij buiten wachten." Het duurde meer dan twintig minuten voordat Graham weer naar buiten kwam. ,,Ik zal u de contracten doen toeko men, Mr. Alfreton", zeide hij, „Mijn vertegenwoordiger heeft ze nog net bij tijds in de markt opgenomen. Op het oogenblik is Liverpool weer een penny op de cental gestegen; niemand wil daar verkoopen, terwijl ze in Winnipeg een soort van koopmachine schijnen te hebben, 't Is een merkwaardige toe stand zoolang ik makelaar ben heb ik iets dergerlijks niet meegemaakt.' Met een kleur van opwinding keerde Alfreton zich tot Witham, maar bij het zien van de uitdrukxmg op het ener gieke, gebruinde gezicht naast hem ver gat hij wat hij had willen zeggen. Wit ham stond onbeweeglijk rechtop, onder de bronstint van zijn huid zag zijn ge zicht bleek, zijn oogen waren bijna blauw door den hellen glans van tri omf dien de laatste woorden van den M!ddelsur6. Zeer goed bedoeld. Herhaaldelijk is er gesproken en geschreven over het groote tekort, dat het Gasthuis telkenjare heeft, waar door de gemeente voor dekking van 'dit tekort komt te staan. Dat er personen zijn, die het werk in het gasthuis zeer waardeeren en die het betreuren, dat men financieel daar niet uit kan komen, bleek dezer dagen, toen de directrice een ongeteekend schrijven ontving,, vermoedelijk van 'n reeds bejaarde vrouw, die daarop schreef „Voor het tekort van het Gasthuis" en er 50 postzegels van 6 cent, dus f 3 bij insloot. Het bestuur der Godshuizen stelt dit bewijs van belangstelling op hoogen prijs en betreurt het alleen, dat het de geefster zelve niet kan bedanken, zoo dat, het bestuur ons vroeg dit in de courant te doen. OOST EN WEST SOUBURG. Op 29 Sept. j.l. stonden alhier bij het corres pondentschap der arbeidsbemiddeling in makelaar erin te voorschijn geroepen hadden. Maar toen hij begon te spre ken klonk zijn stem heel rustig, mis schien alleen iets te geforceerd-rustig om geheel natuurlijk te zijn. „Eindelijk is het dan toch gekomen", zei hij. „Gelukkig dat je juist nu gehan deld hebt, Alfreton had je tot mor gen gewacht, geen twee boerderijen zouden je verliezen gedekt hebben. Ga vanmiddag mee eten. Graham; een ex traatje hebben we wel verdiend met zooveel cham^tgne als jullie wilt om deze gelgenheid te vieren." „Als je erom denken wilt, dat ik mijn hoofd dezer dagen hard noodig heb dan kom ik", antwoordde Graham la chend. Toen met een eigenaardigen blik op Witham. „Kon ik 't jouwe maar lee- nen dat zou in een toestand als deze nog zoon kwade ruil niet zijn." Maar Witham had zich omgekeerd en was met twee en drie treden tegelijk de trap afgerend; beneden greep hij Dane, die geduldig op hem had staan te wach ten, bij den arm en trok hem mee de gang in. ,,'t Getij is gekeerd.... we zijn aan de winnende hand," zeide hij, even hij gend door het snelle loopen. „Zoek Co lonel Barrington op, zorg, dat hij alles dekt, voordat hij geruineerd is. Jij en ik en nog een paar anderen in Silverda- le, die geluisterd hebben, krijgen in de eerstkomende weken 't geld met schep pen vol naar ons toegegooid." Dane deed, wat hem gevraagd werd, j maar hij vond den Silverdaleschen lei-1 geschreven 197 werkloozen. Gedurende October werden ingeschreven 56 en afgeschreven 19. Bij de werkverschaf fing waren werkzaam gemiddeld 25 personen. Aan gemiddeld 80 personen werd steun verleend. Dinsdagmiddag is het dochtertje van mej. C. alhier uit een boom geval len en bewusteloos opgenomen. De hulp van een geneesheer werd ingeroe pen. VEERE. Dinsdagmiddag werd ten be hoeve der gemeente in het openbaar verkocht de verplaatsbare directiekeet, die gebruikt is gedurende de restaura tiewerkzaamheden van het stadhuis, benevens een groote partij afbraak, planken enz. Een en ander bracht nog al veel op; de directiekeet ging voor 131 over aan den heer D. Verhoeven, alhier. De dezer dagen gehouden collecte voor den gewapenden dienst (oudstrij ders) heeft in deze gemeente een be drag van 5 opgebracht. Zooals bijna ovral elders is de opbrengst ook hier aanmerkelijk minder dan in andere ja ren het geval was. RAAD VAN SCHORE. Belastingverhooging. SCHORE. Maandagmiddag vergader de de Raad voltallig onder voorzitter schap van den burgemeester. Een ver zoekschrift om werkverschaffing of 'n steunregeling werd in handen gesteld van B. en W. ter verdere afwerking. De jaarwedde van den gemeente.op zichter werd met ingang van 1 Januari 1935 vastgesteld op- f 100 benevens 4 pet. van den kostprijs van nieuwbouw. Met algmeene stemmen werd vastge steld een nieuwe verordening, regelen de de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van den gemeen-te- veldwachter. De hr. van Nieuwenhuijzen achtte een vergoeding voor het bezit van het politiediploma onnoodig en zeker een vergoeding ad f 50 per jaar te hoog. Ook de andere raadsleden wa ren van eenzelfde meening, doch aan gezien de nieuwe veldwachter een akte van aanstelling heeft ontvangen, waarop deze vergoeding staat vermeld, wercl de bepaling gehandhaafd. Het ambtenarenreglement werd ge wijzigd in dien zin, dat de termijn van uitkeering van jaarwedde bij overlij den van den ambtenaar is gehalveerd en gebracht van drie maanden op zes weken. De gemeente-begrooting voor 1935 werd met algemeene stemmen vastge steld met voor den gewonen dienst n ontvang en uitgaaf van f 30.271 en voor den kapitaaldienst een ontvang en uit gaaf van f 15. Onvoorziene uitgaven f 838. Dehrvan Nieuwenhuijzen zegde dat hij er nog aan heeft gedacht om voor te stellen, om voor het bouwen van een nieuw lijkenhuis een geldlee- ning aan te gaan en de post voor on voorzien te verminderen met f 200, waardoor op den gewonen dienst enkele honderden guldens konden worden be spaard. De V o o r z. ontried zulks te doen en zou het liefst zien dat de bouw van het lijkenhuis werd betaald uit den ge wonen dienst aangezien dit nu nog kan. Een nieuwe geldleening legt weer las ten op het nageslacht en de toekomst ziet er ook voor Schore niet rooskleu rig uit. Verder is de post voor onvoor ziene uitgaven werkelijk niet te hoog, ook al omdat de raming voor werkloo- zenzorg aan den lagen kant is geble ven. De heeren Glerum en de V r i e z e waren ook van meening, dat de post voor onvoorzien niet te hoog is, terwijl de hr B r u ij n z e e 1 er op wees, dat de bezuiniging toch niet van groote beteekenis kan zijn. De opcenten' op de hoofdsom der per- soneele belasting werden verhoogd van 60 tot 160, die op de gemeentefonds belasting verhoogd van 40 tot 55 en die op de vermogensbelasting verlaagd van 50 tot 40. Tenslotte werd besloten aan Ged. Staten te vragen om vrijstelling van de verplichting tot het doen geven van ou derwijs in de lichamelijke oefening aan de openbare lagere school in deze ge meente voor het jaar 1935: RAAD VAN ZUIDZANDE. Belastingverhooging. ZUIDZANDE. Dinsdag vergaderde de Raad voltallig. Betreffende de in de vo rige vergadering vastgestelde wijzi ging der legesverorderiing, aatngaande bet heffen van leges, voor het afgeven van een ventvergunning, is bericht inge komen dat de minister van binnenland- sche zaken bedenkingen heeft, om deze ter goedkeuring aan de Kroon te willen voordragen, omdat de ingezetenen van deze betaling zijn vrijgesteld en hier mede het terrein van locale protectie wordt betreden. Alvorens deze opnieuw vast te stel len zullen eerst inlichtingen worden in gewonnen. De begrooting voor 1935 werd behan deld. De post subsidie aan de vereeni- ging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers werd op voorstel van den heer Lako geschrapt. Overigens werden geen veranderingen aangebracht. De begrooting sluit met een post van on voorziene uitgaven van ruim 3500 terwijl deze voor de vorige begrooting meer dan 2000 hooger was. Deze verlaging moet toegeschreven worden aan het feit dat de regeering, blijkens de aanhangige wetsontwerpen, ongeveer minder zal uitkeeren aan deze gemeen te f 400 voor uitkeering per inwoner, 2000 aan hoofdsom grondbelasting en 2400 aan hoofdsom personeele betas ting, tezamen een bedrag van 4800. Door de belastingen eenigszms te ver- hoogen uitsluitend door maatregelen van de regeering, zal dit nadeelig ver schil met circa 2000 verminderen. De zekerheid van den voormaligen ont vanger J. Risseeuw zal worden opgehe ven, aangezien de rekening voor den dienst 1932 definitief is vastgesteld. Op voorstel van B. en W. wordt goedgevonden, dat auto's, die 's avonds op bepaalde plaatsen staan niet hoeven te zijn voorzien van verlichting. Politierechter te Middelburg. Zitting van 30 October 1934. De volgende personen waren gedag vaard: F. P. de B., 30 jaar, koopman, Sinl- Jansteen wegens beleediging van F. Taelman, te Hulst. Eisch: f 25 of 10 d. h.; vonnis f 15 of 10 d. h.; S. M. F„ huisvrouw van F. J., zonder beroep, Sint-Jansteen, wegens beleedi ging van L. Nouts te Sint-Jansteen. Eisch: f 40 of 20 d,h.vonnis f 20 of 10 d. h.; L. v. L„ 23 jaar, slager., Selzaete, wegens verboden invoer van 13 kg rundvleesch uit België Eisch en vonnis: f 30 of 10 d. h.; C. S„ 33 jaar, arbeider, Watervliet, wegens mishandeling van L. van Voo- ren te Yzendijke door hem te schoppen. Eisch en vonnis: f 20 of 10 d. h.; P. J.. H„ 21 jaar, zonder beroep te Axel, wegens mishandeling van F. P. Solleveld te Ter Neuzen, door hem te slaan. Eisch en vonnis: f 10 of 5 d. h.; L. de K„ 64 jaar, arbeider te Axel, wegens mishandeling van Jacobus Bak ker door hem te slaan. Eisch en vonnis: f 10 of 5 d. h.; lo. Th. D. B„ 21 jaar, en 2o. J. F. D„ 22 jaar, landbouwersknechts te Graauw en Hontenisse, wegens mishan- der nog even sceptisch gestemd als ce voren; met een licht-ironischen glimlach luisterde hij naar hetgeen de groote zwaargebouwde kolonist hem te zeggen had- „De woorden zijn van jou, Dane, de gedachte is van een ander", gaf hij ten antwoord. „Over een poosje duikelt de tarwe natuurlijk opnieuw, dus buiten gewoon dankbaar voor zijn goeden raad ben ik Courthorne niet. Dane begreep, dat hij verstandig zou doen, met niet verder aan te dringen; de rest van den dag bracht hij in 'n on- gewonen staat van gelukzaligheid en te vredenheid, met Witham en Alfreton tot gezelschap, in de straten van Winnipeg door. De een, die niet anders gedacht had dan de stad als een geruïneerd man te verlaten, had zijn verlies in een klei ne winst zien veranderen en de beide anderen, die hun hoop, tegen kwade voorspellingen in, hoog gehouden had den, die gezaaid hadden, waar anderen voor ploegen zelfs le bevreesd of te ont moedigd waren, hadden nu de zeker heid, dat hun oogst hen op een wijze, die hun stoutste verwachtingen overtrof, hun durf en krachtsinspanning zou vergoe den- Overal waar ze kwamen hoorden ze voorspellingen van nog hoogere prijzen; als een -koorts klopte en joeg de opwin ding door de bezige stad. Het getij was gekeerd; er was weer hoop in het uit gestrekte tarwegebied, waar het bestaan afhankelijk was, Graham had hun heel wat te vertel len, toen hij dien avond aan de feeste (Ingez. Med.) lijk versierde tafel plaats nam en toen Dane na een minuut of wat zijn cham pagne uitnoodigend naar Witham ophief, knikte hij goedkeurend. „Ik houd niet van je speechen, Courthorne, en als ik 't wel heb, komt jouw smaak daarin met den mijne over heen," zeide de groote kolonist, „maai toch kan ik dezen dag niet voorbij laten gaan, zonder jou, als de man, aan wien Silverdale zijn redding te danken heeft, hulde te brengen. Voordat jij kwam stonden we er heel slecht voor wat we nu zijn, hebben we aan jou te dan ken, dus daarom van dit oogenblik af stellen we ons in dienst van jou, met lichaam en ziel, met have en goed!" Bij 't hooren van dien toost stond Alfreton met zijn glas in zijn hand op, zijn oogen schitterden en zijn hand, waarin hij de kelk omhoog hief, trilde verdacht toen hij even met zijn gastheer aanstootte. „Ik hoef je niet te vertellen, hoe de menschen thuis over je zullen denken, als ze hooren, wat je voor me gedaan hebt", zeide hij. „En wat mezelf aan gaat probeer jij me te vergeven, wat ik mezelf niet vergeven kan.... dat ik in 't begin tegen je geweest ben". Witham knikte ernstig; toen de gla zen leeg op tafel stonden, gaf hij alle drie de mannen een hand. „We hebben een tijd van niets dan strijd achter den rug en nu krijgen we de belooning. we zijrf aan de winnende hand; maar on danks dat zijn er redenen, die jullie na derhand wel beter zullen begrijpen, waarom datgene, wat jullie me aanbiedt, me niet gelukkig maakt". „Toch is en blijft het je eigendom", zeide Dane, „we nemen niets terug". Witham glimlachte even, maar tege lijk kwam er iets verdrietigs in zijn oogen toen hij de verbazing en lichte teleurstelling op de drie zoo sterk ver schillende gezichten om de tafel zag. „Goed", zeide hij toen langzaam, „dan zal ik meteen beginnen met jullie toe wijding op de proef te stellen. Ten eer ste d t: ik stel er prijs op om te verkla ren, dat ik feitelijk de inzichten van Co lonel Barrington wat betreft speculeeren deel. In gewone omstandigheden is het uit den booze.... alleen, omdat ik zag, dat Silverdale geld noodig had, heb ik gedaan, wat nu zulk een succes gewor den is- Maar nu datgene, wat ik zeggen wilde. Als wij aLs graanboeren succes willen hebben, is het zoo goedkoop mogelijk aan de markt brengen van ons graan in de eerste plaats noodig en dat kunnen we bereiken, wanneer we een brug over het ravijn bij Silverdale heb ben. Nu heb ik er hier een in teelcening en een kostenraming van balken uit' Britsch Columbia voor alles wat we verder noodig hebben kunnen de berken uit de inzinking d'enen. Ik ben van plan, om de brug zelf te bouwen, maar er ziin natuurlijk kosten en daar het 't larwe- binnenhalen heel wat goedkooper ma ken zal, dacht ;k dat jullie misschien zou den willen helpen". IWordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5