KERKNIEUWS. QNDEHWUS. RECHTSZAKEN. LAATSTE BERICHTEN. Voor kleine tuinen. GEMENGD NIEUWS. AFL80P AANBESTEDINGEN. CORRESPONDENTIE. MARKTBERICHTEN. Wees op Uw hoede voor Uw welzijn Mijnhardt's Laxeertabletten De Londen—Melbourne-race. 's-GRAVENPOLDER. FRANKRIJK. VER. STATEN. 300 km per uur. Hij legde den kilometer met vliegende start af met een gemid delde van 317.460 km per uur. Op den terugweg reed hij den kilo meter met een gemiddelde van 320.855 km per uur. Hierna heeft hij de internationale re cords voor de klasse tot 5000 c.c. ver beterd. (Het wereldrecord staat op naam van den Engelschman Campbell met 400 km per uur. Deze gebruikte hiervoor evenwel een speciaal voor dit record gebouwde race-auto, welke niet voor den weg geschikt is.) De Duitsche motorrenner Ernst Hen- ne verbeterde op dezen betonweg even eens verschillende records. Met zijn B. M. W. motor met zijspan categorie 1000 c.c. legde hij den kilometer af met een gemiddelde van 207.852 km per uur. Op een 750 c.c.-machine verbeterde Henne met een gemiddelde van 246.238 km per uur zijn eigen record op den ki lometer. In de halfliterklasse vestigde de Duit- scher over den mijl een nieuw wereld record met een gemiddelde uursnelheid van ruim 220 km. en veronachtzaam daarom in geen geval een ongeregelden of tragen stoelgang. Neem tijdig in, welke stipt en zacht, zonder kramp of pijn werken. Wetenschappelijk bereid. Nederlandsch. Doos 60 ct. Bij Apothe kers en Drogisten. (Ingez. Med.) Ned, Herv. Kerk. Ds. J. Tjebbes te Vrouwenpolder is be roepen naar de Indische kerk. Te Haarlem slaagde voor het exa men zwemonderwijzer de heer I. van Bel teVlissingen. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te G r o e d e is met ingang van 1 No vember a.s. benoemd mej. M. van dei- Zee te Goes. i De Minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat de bevoegdheid om mo torrijtuigen te besturen is ontzegd aan W. Flipse, koopman te Middelburg, ingevolge vonnis van de rechtbank te Middelburg van 8 October 1934, voor een jaar, ingaande 17 October 1934. Opruiing. Het hoog militair gerechtshof heeft sententie gewezen in de zaak van den gewonen dienstplichtigen soldaat bij de genietroepen te Utrecht Ch. C. v. P., die in hooger beroep terecht heeft gestaan van een vonnis van den krijgsraad, waar bij hij terzake van opruiing en ondermij ning van de krijgstucht (door zich op 6 Juli j.l. in een der kamers van de Krom hout-kazerne te Utrecht in tegenwoor digheid van eenige militairen in opruien de taal uit te laten) tot 10 maanden ge vangenisstraf met ontslag uit den mili tairen dienst zonder ontzegging is ver oordeeld- De auditeur-generaal bij den krijgs raad had 5 maanden gevangenisstraf ge vorderd. Het hof heeft thans het vonnis vaS den krijgsraad bevestigd, evenwel met ont zegging van het recht om bij de gewa pende macht te dienen. BEGRAFENIS MARECHAUSSEE L. VERHEUL. Op de algemeene begraafplaats te Middelburg is hedenmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wij- len den heer L. Verheul, in leven wacht meester der Kon. Marechaussée bij Je brigade Almelo, die na een langdurige ongesteldheid in het ziekenhuis te Loos duinen is overleden op 36-jarigen leef tijd. Van de woning van de familie van de weduwe aan den Ouden Veerschen weg, gingen naast den lijkwagen, de opper wachtmeesters Koning uit Loosduinen, Van Cuilenburg uit Almelo, Westland uit Vlissingen en de wachtmeester Waal uit Clanerbrug. Verschillende bloemstukken en kran sen werden medegevoerd, w.o. van de derde divisie, van de brigades Almelo en Loosduinen, van de vereeniging van ma- rechaussées beneden den rang van offi cier en van de Vereeniging het Onder steuningsfonds. Op het kerkhof werd de stoet opge wacht door de districtscommandanten te Vlissingen en te Zutphen, kapitein H. A. J. G. Kaasjager en eerste luitenant J. A. M. J. de Hoog. Verder door een wachtmeester en zes korporaals uit de brigade Almelo en enkele oud-mare- chausseé's. Aan de groeve nam het eerst opper wachtmeester Koning het woord om na mens het korps, de genoemde vereeni ging als hoofdbestuurslid en de brigade Loosduinen te getuigen van de heldhaf tige wijze, waarop de overledene het lijden heeft gedragen. Hij is heengegaan als een goed marechaussée. Toen het korps feestvierde, heeft spr. een krans gehecht aan de baar van den hoogge- achten wachtmeester. Namens de brigade Almelo getuigde opperwachtmeester Van Cuilenburg van de groote vriendschap van den overle dene en schetste hem als een goed ma rechaussée, waarna wachtmeester De Waal vooral als vriend sprak en Ver heul dankte voor allen raad van hem steeds ontvangen. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, en bloemen op de kist waren gestrooid, heeft een zwager van den overledene, de heer S. Abrahamse, dank gebracht aan officieren en manschappen voor de laatste eer, den overledene be wezen. DE TERUGTOCHT VAN DE „UIVER". Volgens telegrafisch bericht van com mandant Parmentier, kan de „Uiver" Donderdag a.s. te Soerabaja worden verwacht. Blijkbaar vertrekt men dus morgen weer uit Melbourne. DE VLUCHT VAN JONES EN WALLER. Jones en Waller zijn op hun tocht MelbourneLonden hedenochtend plm. 9. uur te Karatsji (Br. Indië) aangeko men. DE OCEAANVLUCHT VAN KENGSFORD SMITH. Maandagavond om ongeveer half acht A.T. is Kingsford Smith op zijn vlucht van Australië naar Amerika, nadat hij Zondagavond van de Fidzji-eilanden was gestart, te Honoloeloe aangekomen. Hij verklaarde het gevaarlijkste tra ject van ongeveer "6000 km te hebben afgelegd in 27 uur. TnriHTIH ■■'lil I ONTVANGEN BOEKEN. „Rapaille". Hoe ik den Sovjet- greep ontkwam, door Tatiana Teherna- vin. Vertaald door R. H. G. Nahuijs. Uit gave Noord-Hollandsche Uitgevers Mij. te Amsterdam. „Cromwell", door Mirko Jelusich. Nederlandsche bewerking van mr. I. E. Prins Willekes MacDonald. Verschenen bij de uitgevers Nijgh Van Ditmar te Rotterdam. „Graafschapsche geschiedenissen", door Kerst Zwart. Uitgave W. J. Thie- me Cie te Zutphen. „Technocratie en maatschappij- bouw", door drs. E. H. F. van der Lely. Overdruk uit het maandschrift „Neder land". „De toren van Babel", door Emmy van Lokhorst. Uitgave van de N.V. Em. Querido's Uitgevers Mij. te Amster dam. De wet op de belasting van de doo- de hand, voor de praktijk toegelicht door P. Karmelt en mr. dr. E. Teken broek. Verschenen bij de uitgevers Van Gorcum en Comp. te Assen. Brusselsch witlof, andijvie en late boonen. Een bekende wintergroente, het Brus selsch witlof, vraagt nu onze aandacht. De wortels worden gerooid, waarbij het loof op een paar cm boven den wortel hals wordt afgesneden. Tevens snijden we van de lange penwortels de dunne uiteinden af. Het loof kan zeer goed dienen als veevoeder- De gerooide wor tels moeten tegen vorst worden be schermd. Daarvoor worden ze gewoon lijk ingekuild of op een koele vorstvrije plaats opgestapeld. Om al spoedig te kunnen oogsten wordt direct al een gedeelte der wortels opgezet en gefor ceerd. Dit kan zeer goed in een leegen bak plaats hebben, al of niet met een raam gedekt. De wortels worden op een paar cm afstand in de aarde gegraven, waarbij we hebben te zorgen dat de wortelhalzen gelijk staan. De wortels mogen niet in het grondwater komen te staan, daar hierdoor de ontwikkeling ie veel zou worden belemmerd. Boven de wortels brengen we een aardlaag aan ter dikte van 25 a 30 cm, waarin de kropjes zich zullen ontwikkelen. Hier voor gebruiken we fijnen grond; inplaats van grond kunnen we ook fijne turfmolm of zaagsel gebruiken. Om een snellen groei der kropjes te bevorderen kan de bak nog worden omgeven met een laag blad of verschen paardenmest, en indien we er geen raam overleggen kan ook over de aardoppervlakte een laag blad ter dikte van 30 tot 50 cm worden aan gebracht. Ook kunnen de wortels in een kist met aarde geplant en in een kelder of andere donkere ruimte worden ge plaatst. We zullen hiervan echter geen vaste kropjes meer slechts losse blaadjes kunnen oogsten. Om opvolgend te kun nen oogsten planten we onze wortels met eenige tusschenruimte. Men houde er wel rekening mede dat de groei de- kropjes gedurende de wintermaanden zeer langzaam gaat. Late andijvie worrii. nu, voor zoover ze nog niet kan worden opgebonden, met kluit opgenomen en on der glas geplaatst. Opbinden doen we alleen wanneer de planten droog zijn daar in natten toestand opgebonden an dijvie spoedig gaat rotten. Van laat gelegde sla- en snijboonen plukken we nog steeds. We laten te niet langer dan noodig is aan de struik jes, want het is half October geweest en eiken nacht kan, ons vorst brengen waartegen vooral boonen niet bestand zijn. De laatste tomaten worden van buiten geplukt en waf nog niet geheel rijp is leggen we op een plank, achter of onder glas, om na te rijpen. Van de op Zaterdagmorgen 20 Octo ber van het vliegveld Mildenhall gestart- te twintig vliegtuigen zijn thans, na 10 dagen, zes machines in Melbourne ge land. Hedenmorgen 1 h Amst. tijd zijn n.l. de Stoddarts als zesden met hun Airspeed Courier over de eindstreep gevlogen. Zij waren ingedeeld in de handicaprace. Een drietal andere deel nemers bevinden zich ook reeds op het Australische vasteland, doch de overi gen zijn reeds zoover achter, of hebben reeds opgegeven, dat men wel kan aan nemen, dat niet meer dan de helft van de te Mildenhal vertrokken toestellen te Melbourne zullen aankomen. Zooals men weet is de uiterste termijn om te Melbourne aan te komen 16 dagen. De Deen Hansen is gisteravond eveneens voor de laatste étappe van Charlevilie vertrokken, terwijl de jeugdige Melrose zich te Newcastle waters (midden- Australië) bevindt. De Nieuw Zeelan ders Hewett en Kay hebben te Cloncur- ry (tusschen Port Darwin en Charlevil ie hun toestel beschadigd. Zij zullen de machine zoo spoedig mogelijk reparee- ren. Wright en Polando hebben te Calcut ta den strijd opgegeven en zich uit de race teruggetrokken. De Engelschman Shaw staat met een defecte machine te Bushir, en Davies bevindt zich nog steeds op het eiland Cyprus. De En gelschman Brook is nog te Athene met een gebroken schroef. De overigen heb ben opgegeven. De Engelschen Jones en Waller zijn gisteravond op hun retourvlucht Austra- lie-Engeland, te Allahabad geland. Zij hopen Woensdag of Donderdag te Mil denhal terug te keeren. Bij het „Albury-Comité" dat zich len doel heeft gesteld de stad Albury en blijvend souvenir aan te bieden voor de bewezen diensten aan de „Uiver" zijn uit geheel Nederland blijken van belang stelling binnengekomen. Ook de Hol- landsche jeugd blijkt hiervoor enthousi ast. Door de prestatie van de „Uiver", die ir. minder dan vier dagen de Engelsche post naar Australië heeft gebracht, schijnt men in Australië en in Engeland plotseling wakker te zijn geschud, want tot nu toe deed men er 14 dagen over. Onder den druk van de publieke opmie heeft de directeur generaal van de Australische posterijen thans medege deeld dat de postdienst naar Engeland een 10-daagsche zal worden. Gisteren is de tweede Douglas-machi ne in Nederland afgeleverd. De piloot der Fokkerfabrieken heeft gisteren de machine, hetzelfde type als de „Uiver", boven Schiphol en Amsterdam gevlogen. Het toestel is bestemd voor Oostenrijk. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent C. ALMEKINDERS. gwwa»HW.M»nw.wi wi— mm wmammm EEN BENDE AUTO-DIEVEN ONSCHADELIJK GEMAAKT. De centrale recherche te Rotter dam vernam eenigen tijd geleden, dat er valsche nationaliteitsbewijzen van auto's in omloop waren. Na eenigen tijd wist men er een van in handen te krijgen. Dit bleek te behooren bij een Cadillac ter waarde van 16.000. Ook de auto werd opgespoord en toen bleek, dat deze verschillende keeren van eigenaar was gewisseld. Bij 't nagaan van de ver schillende bezitters kwam men terecht bij den 28-jarigen J. de W„ een beken den Brabantschen smokkelaar. Het ver moeden rees toen, dat de auto in Bel gië zou zijn gestolen. Juist had men te Brugge een Belg en twee Nederlanders gearresteerd in verband met een auto diefstal. Deze gearresteerden hadden in relatie gestaan met K. G. de W. Zij be kenden dat zij den wagen in Brussel had den gestolen en dat de W. deze van hen had gekocht, om den wagen in Holland te verkoopen met gebruikmaking van valsche nationaliteitsbewijzen. W. is via Rotterdam overgebracht naar het Huis van Bewaring te Den Bosch. Het verdere onderzoek leidde er toe, dat in Antwerpen een drukkerij werd gevonden, waar de nagemaakte nationa liteitsbewijzen werden gedrukt. De drukker verklaarde, dat De W, op dracht had gegeven deze te maken, Van één cliché waren 2 valsche nationali teitsbewijzen en van een ander 50 ge drukt. Door 't onschadelijk maken van dit complot heeft men verder optreden van een bende autodieven onmogelijk ge maakt, welke bende er haar werk van maakte, auto's in Noord-Frankrijk en België te stelen en deze dan met val sche nationaliteitsbewijzen in Nederland van de hand te doen. BRUTALE OVERVAL MET BEROO- VING TE ROTTERDAM. Gistermor- gen is in het filiaal van de firma De Gruyter aan de Hillelaan te Rotter dam een zeer brutale diefstal gepleegd, waarbij de wnkeijuffrouw met misdrijf tegen het leven werd bedreigd. Omstreeks half acht is deze juffrouw- de 30-jarige H. P. in genoemd filiaal ge komen, waar zij de functie van chef be kleed- Zij is dadelijk naar het achter den winkel gelegen magazijn gegaan, waar van een gedeelte is ingericht tot kan toor. In dat kantoor staat een kast, waarin zij haar hoed en haar mantel heeft opgeborgen, en waaruit zij de sleutels van de brandkast heeft genomen. Op dat moment kwamen twee mannen den win kel binnen. Het waren een man van or. geveer 50 jaar en een man van omstreeks 20 jaar. De oudste zei: „Morgen juffrouw en liep haar meteen voorbij, in de rich ting van de brandkast. De jongste man greep de juffrouw beet en hij trachtte haar een doek in den mond te duwen. De jufrouw begon te schoppen en te slaan, waardoor het den man niet lukte de doek in haar mond te krijgen. De oudste man kwam zijn kameraad te hulp en hij zei, dat zij haar mond moest houden, want anders zou hij haar dood slaan. De juffrouw werd toen zeer be vreesd en op zijn vraag heeft zij den oudsten man de sleutels van de brand kast gegeven. De jongste man bleef in een dreigende houding vlak bij haar staan, terwijl de oudste probeerde de brandkast te openen, hetgeen hem niet is gelukt. Hij vroeg haar toen de kast voor hem te openen, aan welk verzoek de juffrouw heeft voldaan- In de brand kast lagen 5 zakjes met geld, in totaal een bedrag van ongeveer f 800. De man nen hebben 3 zakjes uit de kast geno men, welke bij elkaar ruim f 240 bevat ten. Vervolgens gelastten zij de juffrouw op een stoel te gaan zitten, achter in het kantoortje, waarna zij heel bedaard den winkel verlieten. Zoodra de juffrouw van den schrik was bekomen is zij de straat opgesneld. De beide mannen bleken reeds verdwe nen ie zijn. Ongeveer vlak voor den winkel liep een havenarbeider- Aan hem vertelde de juffrouw wat er gebeurd was. De man had de beide dieven uit den winkel zien komen en hij wist te ver tellen, dat zij op hun gemak naar den Hilledijk waren gewandeld. De politie is onmiddellijk een nauwkeurig onder zoek begonnen. OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Van 't motorschip „Op hoop van Zegen", schipper P. v. d. N. op weg van Amsterdam naar Leeuwarden is tijdens de vaart door het Krabbegat (nabij Enkhuizen) de zoon door onbekende oorzaak over 'boord ge slagen en verdronken. Het slachtoffer de 28-jarige A. v. d. N. was ongehuwd en als knecht bij zijn vader werkzaam. DE SCHIPBREUK VAN DE „CHAR LES JOSé". Ongeveer 14 dagen ge leden spoelden op Noirderney en op Just bij Hilgenriesersiel de lijken van verdronken zeelieden aan. Uit het po- litie-onderzoek is thans gebleken, dat dit de lijken waren van leden van de bemanning van het op 4 October nabij Terschelling tijdens een hevigen storm gezonken Belgische stoomschip „Char- esl José". De kapitein, tevens eigenaar, van het schip die indertijd als eenig overlevende werd gered, vertoeft nog te Norderney en bevestigde het resultaat van het politie-onderzoek. Van de be manning van de „Charles José" worden thans nog slechts de eerste machinist en een matroos vermist. EEN HOOFDIGE BOER. Van den heer H. G„ landbouwer en raadslid te Barneveld, die weigerde lid van de Rundvee-Centrale te worden, is de ge- heele rundveestapel in beslag genomen. HET AFSCHUWELIJK AUTO-ON GELUK TE ELBURG. - Te Elburg is Zondagnacht, zooals we gisteren meld den, een auto tegen een ijzeren hek ge reden, waarbij een dwarsstang dwars door het voertuig heenschoot. Nader wordt daaromtrent nog het volgende gemeld; Toen omwonenden op den ontzetten- den klap afkwamen, liep de chauffeur, de heer v. d. H„ op straat rond. Het bleek dat zijn rechterarm was afgerukt. Zijn verloofde, mej. v. P., lag in de auto met een ernstige beenbreuk. Haar vader, de heer H. v. P„ bleek oogenschijnlijk ongedeerd, De heer M. zat door de stang vastgespietst aan zijn zitplaats; de stang was hem dwars door de dij ge gaan. Dadelijk werden een arts en een dicht bij wonende verpleegster gewaar schuwd, die de eerste hulp verleenden. Het duurde meer dan een half uur voor de heer M. bevrijd was en allen naar het ziekenhuis te Zwolle konden worden overgebracht. Daar is de heer M. intusschen aan zijn verwondingen overleden. De anderen maken het naar omstandigheden redelijk goed. De auto is volkomen vernield. BHiietfiiü. Spoorweg-ongelukken, Gisteravond is nabij St. Froy een vrachtauto op een overweg door een personentrein aange reden. Tengevolge van de botsing ont spoorde de trein, waardoor de locomo tief den eersten volgwagen indrukte. 3 Personen werden gedood en vier ge wond, waarvan drie ernstig, De machi nist vluchtte van de machine en ver dween. Sedertdien heeft men niets meer van hem vernomen. Ook de chauffeur van de auto, waardoor het ongeluk is veroorzaakt, is spoorloos evrdwenen. Ongeveer 150 m voor het station Mon- taunan kwam gisteravond de D-trein naar Bordeaux in botsing met een ran geerlocomotief. De locomotief van den D-trein ontspoorde en ook de voorste wagons werden beschadigd. 23 Personen werden gewond. Drie hunner moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Het einde van een filmspeler. De bekende filmster en acteur, Lou Telle- gen, heeft tijdens zijn verblijf in de wo ning van een rijken vriend te Hollywood, in de badkamer zelfmoord gepleegd, door zich eenige steken met een schaar toe te brengen. Korten tijd nadat hij door een bediende werd gevonden gaf hij den geest. Teilegen was van Neder landsche afkomst doch te Athene gebo ren. Korten tijd geleden had hij een ope ratie ondergaan, waaruit bleek dat hij leed aan een ongeneeslijke ziekte. De werkloosheid neemt weer toe. Volgens de voorloopige cijfers bedroeg het aantal werkloozen in de Ver. Staten in de maand September 9.976.500 of 300.000 meer dan in September 1933, In vergelijking met de maand tevoren was de werkloosheid in één maand toegeno men met 177.000. De Rijkswaterstaat heeft het uit voeren van baggerwerk in en vóór de buitenhavens, kanaal door Zuid-Beve land te Hansweert en te Wemeldinge gegund aan de N.V. Bagger Maatschap pij Bos en Kalis te Sliedrecht voor 5 9 c. per- m3 opgebaggerde specie. Anonymus, Middelburg. Gij kunt uw postzegels besparen; anonyme brieven gaan ongelezen in den prulle- mand en worden dus ook niet doorge zonden aan medewerkers! Goes, 3Q October 1934. Op de graan markt was de aanvoer heden ruim. Chevaliergerst f 5,75—6,00; haver f 6— 6,15, kookerwten f 89, kroonerwten f 89, schokkers f 10—11, bruine boo nen f 1010,50. Goes, 30 October- Op de veemaikt waren heden aangevoerd: 7 koeren, .24 vaarzen, 6 ossen, 77 kalveren, 53 biggen. Eieren verkoop V.P.Z. aanvoer 3635 st. f 4,70, per 100. Gewone markt: Roomboter f 0,87 !-ó, 'boerenboter f 0,77 f4, winkelprijs f 0,87 H Eieren 4.50, winkelprijs 5.50, poelje eieren f 2,50- Rotterdam, 30 Oct. Op de vee markt van heden was de aanvoer in totaal 4846 dieren. Ongeveer verdeeld als volgt: vette runderen 613, magere runderen 1859, vette kalveren 145, grah- kalveren 851, nuchtere kalveren 867, varkens 12, biggen 52, paarden 209, veulens 11, schapen of lammeren 225, bokken of geiten 32. Vette koeien. Ie kw. 5456, 2a kw- 44 48, 3e kw. 3236. Vette ossen: le kw. 4852, 2e kw. 4446, 3e kw. 3840. Stieren: le kw. 4852, 2e kw. 4246, 3e kw. 3436. Vette kalveren: le kw. 7080, 2e kw. 5565, 3e kw. 4550. Graskalveren, le kw. 32, 2e kw. 27, 3e kw. 20. Slacht nuchtere kalveren: le kw. 20, 2e kw. 17. Slachtpaarden: le kw- 38, 2e kw. 33, 3e kw. 28. Schapen: le kw- 39, 2e kw. 35, 3e kw. 31. Lamme ren. le kw. 41, 2e kw. 36, 3e kw. 30, alles per kg. Stieren: le kw. 240, 2e kw. 190, 3e kw- 135. Graskalveren: le kw. 35, 2e kw. 25, 3e kw. 15. Slacht nuchtere kal veren: le kw. 5, 2e kw. 4,50, 3e kw. 4- Biggen, le kw. 9, 2e kw, 7. Slachtpaar den: le kw- 155, 2e kw. 115, 3e kw. 65. Werkpaarden: le kw. 230, 2e kw. 150, 3e kw. 90. Hitten: le kw. 95, 2e kw. 75, 3e 65. Schapen, le kw. 17, 2e kw. 13. Lammeren: le kw. 12, 2e kw. 9, 3e kw. 7. Kalfkoeien: le kw. 235, 3e kw. 190, 3e kw. 130. Melkkoeien, le kw. 230, 2e kw. 190, 3e kw. 130. Vaarzen: le kw 130, 2e kw. 100, 3e kw. 70. Pinken: le kw. 100, 2e kw. 30, 3e kw. 7, alles per stuk. Eieren, Rotterdamsche veiling: Aangevoerd 110.000 htuks. Prijzen voor. Kipeieren 35,70, Eend- eiren 2,753,35.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 3