BUITENLAND. ONDERWIJS. LANDBOUW. AFLOOP VERKOOPflKEN. ËOËS. WALGHEREN. ZUiD-BEVELAND. SGHOUWEN-DUIVELAND. 2EEUWSGH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREÜ W.D. ENGELAND. DUITSCHLAND Trekvogels en Vogeltrek. Voor de Vereeniging voor Algemeen Wetenschappelijke belangen, en de atd. Noord- en Zuid Beveland der Natuur historische Vereeniging alhier, heeft gisteravond de bekende ornithobioloog Jan Strijbos gesproken over Trekvogels en Vogeltrek. De vogeltrekstudie is nog van be trekkelijk zeer recenten datum, onge veer 20 jaar is men hiermee thans bezig. Eén der eersten die hiermee in ons land begonnen is, is de heer Jan Verweij. Doordat deze studie nog zoo jong is, weet men er eigenlijk nog be trekkelijk weinig van. Men staat nog voor zooveel vragen die onopgelost zijn, dat er nog vele jaren overheen zullen moeten gaan alvorens een juist inzicht in de vogeltrekstudie verkre gen is. Het ringen der vogels, met een alluminium of koper ringetje, is daar voor wel de aangewezen weg. De vogels zijn te onderscheiden in trekvogels, standvogels en zwerfvogels. De eerste trekken met het invallen der koude naar warmere streken, hetgeen geschied uit voedselgebrek of om dit te voorkomen. Op het Noordelijk half rond is de trek steeds naar het Zuiden dus naar den evenaar. Meermalen is waargenomen dat vogels uit het hooge Noorden het kortst bij den evenaar overwinteren. Daarentegen komen an dere vogels, die de koude in het hooge Noorden ontvlieden, ook wel in ons land, of op gelijke breedte daarmede liggende landen, den winter doorbren gen. De meeuwen bijv. welke gedurende de zomermaanden hier worden waar genomen, trekken in den winter naar de Zwitsersche meren terwijl dezelfde vogels uit Noordelijker gelegen streken, hier overwinteren. Eigenaardig is het sterk ontwikkeld instinct om te gaan trekken. Dit uit zich echter niet alleen bij de vogels, doch is ook wel waargenomen bij de libellen, de visschen en vroeger bij de Bisons, die de prairiën bevolkten. Dit instinct is ook oorzaak, dat de vogels al gaan trekken alvorens koude of voedselge brek hen hiertoe noodzaken. Het meest merkwaardige bij deze trek is wel dit, dat de vogels den weg vinden en dat hierbij steeds bepaalde wegen worden gevolgd. Ook in dit opzicht zijn proeven genomen door sommigen vogels het gezichtsvermogen tijdelijk ten deele te ontnemen, door te blinddoeken of het gehoor tijdlijk buiten werking te stel len. Een iets minder juiste oriëntatie was hiervan wel het gevolg, doch deze vogels kwamen toch in de streek waar heen de trek zich richtte. Vele dieren vliegen ook des nachts en op zeer groote hoogte. Eigenaardig is ook, dat de trek steeds plaats vindt tegen den heerschenden wind in. Wan neer bijv. tijdens den trek naar het Zuiden, de wind uit het Noorden komt, staat de trek stil. Sommige vogels vlie gen soms zeer langen tijd achtereen terwijl andere de trek in langzamer tem po volbrengen. Bekend is dat kleine vogels soms afstanden van 5000 km/ afleggen over zee, zonder in de gele genheid te zijn ook maar even neer te strijken. Sommige vogels, zooals dé ooievaars die overwinteren in de Kaap kolonie en Transvaal en de Zwaluwen vinden niet alleen bet land terug, doch ook steeds hetzelfde nest. De heer Strijbos wees ook nog op de groote slachting welke door onze vuur torens gedurende den trektijd vaak wordt aangericht. Door het aanbrengen van vogelrekken wordt dit wel veel te gengegaan, speciaal voor de spreeuwen 0. 0. 0B 0B 0b 0B 0B 0B 0B 0I Ongeregelde opstellen over ongewone onderwerpen, opvallende ontdekkingen of opmerkenswaardige onderzoekingen. NACHTVOETBAL, Dat was mooi, die voetbalwedstrijd bij kunstlicht. En nu ga ik er wat over schrijven. Meen niet, dat het de eerste keer van m'n leven is, dat ik over een voet balwedstrijd schrijf. O neen, beslist niet. Het is heusch.... de tweede maal. In een grijs verleden zat ik op een redactiebureau ergens in de buurt van ir. Van Emmenes. Op een ochtend kwam-ie naar me toe en zei: Wat denk jij van Nederland Duitschland? Dat staat er niet zoo kwaad voor, dunkt me, zoo antwoordde ik. Neen, zoo lijkt 't mij ook. Alleenj vervolgde ik, zouden de onzen wel wat meer export van roode en v,ntte kool en groenten hebben mo gen eischen Hé? Watte? Ja, de onderhandelaars over 'n nieuw handelsverdrag hebben m.i. in Berlijn wel wat erg gauw toegehapt Maar kerel, dat bedoel ik heele maal niet. Ik had het over den inter nationalen voetbalwedstrijd Nederland Duitschland, Zondag in het Stadion! j O, zeg dat dan. Wat ik daarvan denk? Nix. Ik vind het onzin, dat twee maal elf gezonde jongkerels zich het j habbab rennen achter een stuk leer an met 'n paar atmosfeer lucht er in, om te werken deze rekken uitstekend. Atode- re vogels schijnen deze echter niet als zitplaats te verkiezen. Ten slotte gaf spr. nog een kleurrijk verslag van een door hem ondernomen excursie naar een Oost Pruissisch Haft, waarlangs jaarlijks de groote trek uit het Noorden plaats vindt. Meermalen kwam het voor, dat men daar in enkele uren 20.000 bonte kraaien telde die naar het Zuiden afzakten. Het gesprokene werd toegelicht door een werkelijk schitterende serie lan taarnplaatjes op de vogels en het vo gelleven betrekking hebbend. OOST- EN WEST SOUBURG. Ged. Staten van Zeeland hebben goedgekeurd het besluit van den Raad dezer gemeen te, waarbij de huren der woningen van het gemeentelijk woningbedrijf zijn verlaagd met f 0.25 per week. VEERE, Het drukfoutduiveltje is gis teren in ons raadsverslag geslopen. De heer Blind zou gezegd hebben, dat „in dien de voordracht (van het Godshuis) alsnog niet gewijzigd werd" de Raad de verordening zou herzien. Men leze echter, dat spr. gezegd heeft, dat" al wordt de voordracht alsnog w e 1 gewij zigd, de verordening toch herzien zal worden. Spr. wilde het bestuur van het Godshuis duidelijk doen blijken, dat de Raad niet zou dreigen de verordening te herzien, indien men de voordracht niet wilde wijzigen, doch dat hij dit in ieder geval toch van plan was te doen. RAAD VAN KLOETINGE. Het bewaarschoolgeld. Belastingvoorstellen aan genomen. KLOETINGE. De Raad dezer gemeen te kwam Donderdag in vergadering bij een. Voorzitter burgemeester Zandee. Afwezig de heer Kousemaker. B. en W. stellen voor een lokaal van de gemeenteschool beschikbaar te stel len tegen 5 per seizoen. Aldus wordt z. h. st. besloten. B. en W. stellen voor, aan het Gas bedrijf te Goes opdracht te geven tot verlenging van het gasbuizennet aan de Zuidzijde van den spoorweg. Alsvoren, B. en W. stellen voor, geen wijziging te brengen in de tegenwoordige heffing van schoolgeld voor de gemeentebe waarschool.- De v o o r z. zegt, dat bij progressieve heffing 2.37 per week zou worden ontvangen en dit bedraagt nu 3.90. Slechts 8 kinderen komen voor betaling in aanmerking. Elders heft men in den regel ook een gelijk schoolgeld. De hr. S t r a u b maakt aanmerking op de manier waarop deze zaak door B. en W. uitgewerkt is. Men had een andere schaal moeten nemen. Er zijn wel meer dan 8 kinderen wier ouders betalen kunnen. Het is geen doen, dat thans ouders met 400 inkomen even veel betalen als die met een paar dui zend gulden inkomen. De voorz.: maar als deze schaal niet goed is, dan deugt die dus ook niet voor het lager onderwijs. De hr. Straub: het lager onderwijs is iets heel anders; dat is verplichtend. Er moet een ander schema genomen worden. De voorz. meent dat er eigenlijk geen kinderen op de school gaan wier ouders een dubbeltje niet kunnen mis sen. Weth. Eversdijk vraagt, of er ouders met klachten bij den heer Straub geweest zijn. probeeren dat stuk leer tusschen twee paaltjes door te trappen. Is dat man nenwerk? Laat ze liever dien goeden raad van mijn oude tante opvolgen, die eens door een harer neven was meege nomen naar een voetbalwedstrijd, en die toen met haar vriendelijk piepstemmetje hoofdschuddend zei: „wat maken die twee elftallen zich toch druk om dien eenen bal! Waarom geeft men niet e 1 k elftal zoon bal, dan hoeven ze er toch niet meer om te vechten?".... Ik was misschien nog een half uurtje zoo doorgedraafd, als Van Emmenes niet met een resoluut gebaar mij het zwijgen had opgelegd met de woorden: „Jij weet er nix van af. Je gaat Zondag met mij mee naar het Stadion, en je mag je mond niet weer over de voetbalsport open doen voor je een goede internatio nale gezien hebt!" Alzoo zag ik NederlandDuitschland van de perstribune in het Stadion te Arasterdam. En schreef er een artikel over in de „Sportkroniek". Het is klas siek geworden. De jongste sportredac teur van zeker dagblad noemde het baarlijke waanzin.... maar de jongen wist niet beter. Van Emmenes zei, dat het 't beste verslag was dat-ie ooit gelezen had. Later merkte ik dat-ie er zelf toch óók nog maar er wat over geschreven had Maar dat is allemaal een ander chapiter. Meen niet, dat ik ondeskundig ben. Verre van dat. Hoor maar: Pienantie, voebal, kool, haaftijm, hens, thee, kor- ner, Caravellis, sroepaas, voorzet, frie- kik, scheidsrechter, lederen monster, grensrechter, de lat. En dan is er nóg een mooi woord: ofsijd. Nu kan het zijn, dat ik niet heelemaal De hr. Straub zegt, dat hij die dein naar B. en W. zou verwezen hebben. Men behoeft daar niet altijd op te wach ten. De hr. Buitenhuis meent, dat de hr. Straub, als hij beter ziet dan B. en W., zelf met een voorstel moet komen. B. en W. bleken de zaak bekeken te hebben én het gaat nu niet aan, op zulk een wijze het beleid van B. en W. te critiseeren. De hr. Straub vindt het klein, dat de hr. Buitenhuis meent B. en W. in bescherming te moeten nemen. De hr. Buitenhuis: we hebben Maandag het voorstel van B. en W. ge had, en als er dan iemand progressieve heffing wil, dan had hij tijd met een voorstel te komen. Het voorstel van B. en W. wordt hier na met alleen de hr. Straub tegen, aan genomen. De post bestrating op de begrooting 1935 waarover in de vorige vergade ring de stemmen staakten wordt than<- vastgesteld op f 250. Alleen de wethouders zijn voor f 500. Hierna komen de belasting voorstel len van B. en W. aan de orde; zijnde: geen opcenten op de vermogensbelas ting; 130 opcenten op de personeele be lasting (was 55); 80 opc- op de grond belasting (was 60); 11 tot 55 opc. op de gem. fondsbelasting, progressiet (was 6 tot 60.) De voorz. zet uiteen, dat B, en W- meenen zoo de beste verdeeling gevon den te hebben. De druk stijgt geleidelijk per 11 opcenten. En zoo is de belasting hier nog laag in vergelijking met andere gemeenten. Wotrdt m-a.st. goedgekeurd, evenals de geheele begrooting. De hr. Buitenhuis vraagt, naar aanleiding van de notulen der vorige vergadering, in welke gesproken werd over personen, bij de kwestie der werk- ioozen-commissie, in het vervolg den gebruikelijken weg ie bewandelen en zulks in besloten vergadering te doen. Dit is voor de betrokken personen pret tiger en zal de verstandhouding ten goe de komen. De hr. Straub vraagt of al aan werkverschaffing gedacht is- De voorz. zegt, dat een bespreking met de commissie zal worden gehouden. Intusschen wil hij voorstellen of aanwij zing van werkobjecten met dank aan vaarden. Een oplichter. Dezer dagen kwam bij 'n landbouwer B. te Zierikzee een zekere M. koopman wonende te Oosterland die voorgaf in het land van Zierikzee voor zijn patroon uien te moeten opkoopen. B. zeide hem, dat hij geen uien te koop had doch we! een partij erwten, waarop M. antwoord de dat hij die ook kon koopen voor zijn patroon- Op het gezegde van B. dat hij 11 cent per kg voor de erwten wilde hebben, antwoordde M. dat hij daarover zou spreken en den volgenden dag kwam hij tot een aecoord waarop M. zeide den daaropvolgenden dag te zullen komen inladen. Dit geschiedde inderdaad tijdens de afwezigheid van B. Deze vernam dienzelfden dag tevens, dat M. niet al te best bekend stond en ver der onderzoek doende kwam hij te we ten, dat de patroon van M. de erwten reeds zou hebben betaald- Tenslotte bleek dat dit inderdaad waar was en dat de patroon die betaling had gedaan op het gezegde van M. dat hij de erwten van zijn vader had gekocht, daarbij een briefje aan zijn patroon vertooneride waarin stond dat deze het geld zijnde precies weet, wat alles beteekent, maar nu ja, we kunnen ook niet allemaal Zeusjes wezen op den Olympos der sportverslaggeverij. Alleen dat ofsijd, daar zitten ze nog al eens mee, naar luid der geruchten. Toch is dat nu juist dood eenvoudig, Als de scheidsrechter op een spannend moment voor een der twee doelen op z'n fluitje blaast, en alle spe lers geven d'r meteen de brui van dan' kun je het gerust er op wagen met een hoogst-deskundig gezicht „ofsijd" te zeggen. Tien tegen een dat je de spij ker op den kop slaat. Ik hoor 't ook wel eens buitenspel noemen, maar dat is onzin. In de eerste plaats is dat geen Engelsch en ten twee de is toch heel het voetballen een bui ten-spel Stel je voor, in een huiskamer voetballen Zoo ben ik dan gisteravond naar de Veteranen-kunstlicht wedstrijd ten bate van het Middelburgsch Muziekkorps ge weest. Een vriendelijke aanhanger der zeldzaamheidswaardetheorie bracht me naar een fraaien zetel en daar hebben yve dan het eerste deel van dezen merk- yvaardigen wedstrijd met groote belang stelling aanschouwd. Het was erg mooi en de aanvang was zelfs plechtig. De „Oude Schoenen" kwamen pre cies zoo het veld op rennen als dat op de film bij Nederland-België te zien is. Met 'n applausje natuurlijk. Mooi op twee rijtjes, bal er tusschen, officials begeleiden den Commissaris dei- Koningin naar het midden des velds. Beide elftallen borden voorgesteld. Wilhelmus, hoed af. Dan de aftrap, de officieele persoon- f 100 aan M. kon afgeven. De politie stelde een onderzoek in en toen bleek dat het geheele verhaal van M. aan B- verzonnen was en dat hij de van zijn pa troon ontvangen gelden inmiddels reeds had uitgegeven om daaarvan goeden sier te maken en schulden te betalen. M werd aangehouden en zal ter beschik king van de Justitie worden gesteld RAAD VAN AXEL. Dinsdagmiddag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemees ter F. Blok, voltallig. Benoemd werd als lid van de com missie voor Georganiseerd Overleg de hr- F. Dieleman, en als leden van de comm. van Toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling, de hr, J. J. Michielsen (aftr.) en P- Huyssen. Ingevolge het kleine getal sollicitan ten voor hoofd der o.l.s., waaraan ver bonden waren de acten Fransch, En gelsch en Duitsche taal, werd besloten de laatste twee vakken te doen verval len. Een nieuwe oproeping zal worden ge daan- B. en W. stelden voor een controleur voor het toezicht op de uitvoering der steunregeling voor werkloozen aan te stellen. Uit het ontwerp bleek dat het hier in 't bijzonder betreft een controle op de gedragslijn der werkloozen. Het voor stel werd door den Raad fel bestreden mede uit het oogpunt van bezuiniging, daar de te benoemen ambtenaar onge veer 1100 per jaar was toegezegd. De burgemeester verdedigde het voorstel in verband met den grooten steun en het groot aantal werkloozen. Spr. gaf evenwel toe de noodzakelijkheid eener strenge controle niet te beamen, doch bi) niet benoeming zal de rijkssubsidie gevaar loopen. Het voorstel van B. en W. werd met 11 tegen 2 stemmen verworpen. De voorz. deelde in den Rondvraag nog mede, dat de opheffing van het kan toor van den rijksontvanger nog niet of ficieel bekend is. De minister heeft het nog in overweging. AARDENBURG. Voor den vanwege het Nut te geven Franschen cursus be staat veel belangstelling. Het aantal deelnemers hiérvan bedraagt 50? een 6-tal moest worden afgewezen. Voor den cursus in letterkunde hebben zich thans 25 personen opgegeven. Er gaan in Sluis stemmen op, om aldaar ook een dergelijken cursus mogelijk te ma ken. Aan de Universiteit te Amsterdam is bevorderd tot arts, de heer A. I. de Hulster te Oostburg. Moeten we mais gaan verbouwen? Men schrijft ons: De ongunstige tijden, die de landbou wers doormaken, doen ons in sommige opzichten denken aan de Duitscljers, toen ze tijdens den grooten oorlog ra den grootsten nood verkeerden en dit hen deed zoeken naar surrogaten, die hen in staat zouden stellen om zich be staanszekerheid te verschaffen, in plaats van de niet meer, of althans in zeer lijkheden ruimen ijlings het veld en t toernooi vangt aan- De bal is niet bruin, maar wit. Eerst is-ie gemenied en toen met wit krijt be werkt, zoo licht m'n deskundige buur man me in. Het veld is helder verlicht. Voor de toeschouwers is alles best te volgen. En rennen, die Veteranen en Oude Schoenen! Prachtig. Heerlijk. Tusschen twee haakjes: hebt u de nieuwste etymologie van Veteranen al gehoord? Dat heeft nl. nix met het La- tijnsche veterar=rOud te maken, maar zoo-als Deli-anen uit Deli komen, zoo komt Veter-anen van de oude veters., uit „Oude Schoenen" Nu moet ik een bekentenis doen. Eerlijk en oprecht. Ik vond het gisteravond veel mooier dan toen 'k destüds het Nederlandsche elftal tegen het Duitsche zag spelen. Medunkt, we konden een dezer l^ee Middelburgsche veteranen-ploegen best ereissies tegen de Belgen of zoo in t veld sturen. Ik heb nog nooit kerels zoo zien ren nen.. En ze hebben zulke keurige pak- kies aan ook. Daar heb je bv die wel gebouwde broer van een Uiver-be- roemdheid met een verschoven klem toon. Keurig zag-ie er uit. En dan de kieper (dat moet van Jan Kiepura af- j geleid zijn?) van een der elftallen, meR z'n prachtig-knalle oranje-trui! Een onvriendelijk heer zei, dat 't net-echt was. Onzin, man! 't Was echt! Er waren schermutselingen voor doe len, dan hier, dan daar, er werd naast geringe mate bestaande gelegenheden. Ter eene zijde zoekt men besparing van arbeidskrachten doorr de machine of door de voertuigen te moderniseeren en ter andere zijde zoekt men naar meer inkomsten, door verandering van de te telen producten, hetzij van dierlijken of plantaardigen aard. Zoo vernemen we nu van een proef, die te Axel is genomen met maisteelt en waarvan schitterende resultaten worden verwacht. Men heeft daartoe zaad uit het buitenland laten komen, dat eerst geacelamatiseerd is voor deze streek, ue planten dragen 3 tot 4 maiskolven, waarop 8 tot 10 rijen van 30 tot 40 korrels zitten. Het mooist is echter, dat de geteelde mais volkomen rijp en kiemkrachtig is. Men verzekerde ons, dat dit steeds bij een niet al te ongunstigen zomer het geval zou zijn, zoodat verwacht mag worden, dat in dit artikel voor den landbouw weer toekomst zit. Bij de op Donderdagavond door notaris H. R. Struve gehouden veiling in „Mercurius"', werden publiek ver kocht de navolgende onroerende goede ren te Middelburg, als: Een pakhuis met bovenwoning en erf aan de St. Janstraat I 52, groot 77 ca. Kooper A. Pluijmers voor f 2900- Een woonhuis en erf aan de St. Janstraat I 51, groot 1 a 27 ca. Kooper C. de Plaa te Oost- en West Souburg voor f 2000. Een woonhuis met erf en tuin aan den Veerschen Singel S 48, groot 1 a 32 ca. Kooper J. van de Gruiter voor f 3250. Een woonhuis en erf aan de Bellink- straat G 178, groot 36 ca met erfpachts- recht aan 40 ca grond daarnaast. Koo per J. Osté voor f 850 en Een woonhuis en erf aan de Zuster straat I 219, groot 40 ca met erfpachts- recht aan 40 ca grond daarnaast. Koo per D. Geuze qq voor f 1150. De koo- pers waarbij geen woonplaats is ver meld wonen te Middelburg. Een machinale speurder naar valsche munten, De heer R. J. Lyttle te Ash- field heeft een machine geconstrueerd, om valsche munten te ontdekken. Men kan de munten zelfs dan van echte on derscheiden, als ze het zelfde gewicht en teekening hebben. Het toestel stelt het juiste gehalte van elk muntstuk nauwkeurig vast en de munten, die een te gering gehalte vertoonen, worden automatisch geschift. Ook worden de munten automatisch ge teld. De Commonwealth Bank heeft een aantal van deze toestellen aangeschaft en V. E. Neilly, chef-kassier van deze bank heeft verklaard, dat dit precies was waar men in bankkringen al jaren lang naar gezocht had. Julius Stretcher liegt er maar weer op los. Julius Streicher, gouwleider in Frankenland en berucht anti-semiet, heeft zich op een betooging van het ar beidsfront uitgelaten over den moord te Marseille. De volkeren wilden dén vre de, zeide Streicher, maar zij die in het geheim het bevel gegeven hebben koning en over-de-lat geschoten, kiepers lie- pen uit en in en er werden voorzetten gegeven (althans- dat hoorde ik iemand zeggen, want het is mij niet heelemaal duidelijk wat 'n voorzet voor een ding is maar dat doet er niet toe); er liep een meneer met sportkousen en een zwart jasje tusschen de spelers op het veld en die blies als-maar op een fluitje dat was de scheidsrechter, hoorde ik en er waren andere lieden die met vlaggetjes in de hand het vela op en neer renden met het tempo van Rus sische hazewinden, en die grensrechters heetten. T, En wie het beste speelde Ik vond, dat die Oude Schoenen zoo erg hard liepen en zulke mooie lange-afstand bo gen trapten. Maar een zeer deskundig knaapje vertelde mij, dat de Veteranen tóch nog beter waren, want die speel den beter samen. Dat zal dan wel waar wezen, ofschoon ik vind, dat de Oude Schoenen toch ook alle elf samen-speelden Maar dat gaat mijn voetbalverstand zeker weer te bo- ven. j Enfin, het was werkelijk verbazend leuk. Het maantje was opgekomen, en ver mengde van hoog uit de wolken het gulden licht der reflectoren met haar vriendelijke zilver-witte stralen. Rond om het veld stonden dicht-zwart de rijen der toeschouwers. En de benefi ciant, het Middelburgsch Muziekkorps, blies op het podium zijn lustige wijsjes. Waarlijk, het is een alleraardigste avond geworden, die voetbalwedstrijd bij kunstlicht tusschen „Veter-anen en „Oude Schoenen".

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6