DIAMANT DE VREEMDELING VAN SILVERDALE AKKERTJES KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 26 UCiUbtK A»M. 1 NU 40 CT. PER POND Neem straks een "AKK E RTJE" voor Uw beginnende verkoudheid, want overal zweven kwaadaardige griep-bacillen om U heen en doen Uw verkoudheid tot griep verergeren. "AKKERTJES" verjagen de koorts, ituiten dien griep-aanval en bespa-! :en U dagen van veel narigheid. AKKER.CACHETS no. uoo. ilder- gere- nkele Feij, iddel- OOL. "roea- tegen voor eie- )urg. rits- del- San- lburg. udrei- 25 ct. Toma- ct. p, Boo- 5CBBB ■a egen- pap- da- tieer Ka- hu- env. G. >ur) Boer, Een beetje ge-uiver In En geland heelt de Nederlandsche prestatie evenveel ontstelte nis als bewondering gewekt Aandrang op de Britsche regee ring tot herziening van haar luchtvaartpolitiek. foerïv* t» -y, «au.- $0*.;v *- Men heelt uit de diverse Engelsche persstemmen, die wij gisteren en eer gisteren omtrent de prestatie van de „Uiver" publiceerden, reeds zoo onge veer kunnen proeven, wat op 't oogen- blik de gevoelens in Engeland zijn. Men erkent er ronduit, dat Nederland op luchtvaartgebied in Europa vooraan staat en men eischt van de Brit sche regeering, dat die er wat- aan zal doen, om Engeland op die eerste plaats te brengen. De zaak is interes sant (en voor ons Nederlandsche hart ook streelend) genoeg, om er op deze plaats ook iets van te zeggen. De vlucht van Parmentier en Moll heeft in Groot-Brittannië evenveel ont steltenis als bewondering gewekt. Toen de toestellen op dien gedenkwaardigen ochtend te Mildenhall opstegen, had, afgescheiden van een paar ingewijden, niemand eenig besef van het vliegver- mogen van de groote Nederlandsche Douglas-machine. Men bewonderde de start, die zoo in alle opzichten zich on derscheidde, door lichtheid en snelheid van alle andere mededingers. Maan indien men daar op dat oogenblik zou hebben voorspeld dat de „Uiver" bin nen vier maal 24 uur in Melbourne zou neerdalen, zou niemand er geloof aan hebben gehecht. De vlucht van de Dou glas-machine is een les geweest voor de Britsche burgerlijke luchtvaart en heeft een moraal ingehouden voor de Britten, die zij het zij terstond erkend ook terstond hebben gevolgd. Ook moet worden erkend, dat de Engelsche pers, voor zoover ze aanzien heeft, niet in gebreke is gebleven in sportieve er kenning van het historisch voorbeeld van luchttransport, door de Nederland- ders op deze vlucht gegeven. De be kende luchtvaartmedewerker van den „Manchester Guardian", majoor Robert son. verklaart volmondig, dat er geen verschil is tusschen de leidende piloten van de race. Weliswaar, schrijft hij, ver loren de Nederlanders hun weg in Mid- den-Australië, maar dit gebied levert een moeilijk probleem voor piloten, die het niet kennen. Parmentier en Moll verrichtten schitterend werk op de ge deelten van de route die hun gemeen zaam zijn, maar boven Australië had Scott het voordeel op de Nederlanders, dat hij het terrein kende als zijn zak, aangezien hij jaren lang verkeerspiloot in Australië is geweest. De Nederland sche piloten verdienen daarom volgens Robertson bijna evenveel lof als de winners. In een hoofdartikel van hetzelfde blad noemt de schrijver Black en Scott met Parmentier en Moll in één adem. De verrichtingen van dit viertal heeft van de Mac Robertson-wedvlucht iets aparts gemaakt, iets nieuws en ontzagwek kends, dat alle vroegere recordvluchten onbeteekenend maakt. Zij hebben een voorbeeld gegeven, dat waarschijnlijk voor vele jaren in de toekomst de be teekenis ontneemt aan nieuwe record vluchten, omdat het verschil in tijd slechts onbeduidend kan zijn. Aangezien een van de machines een standaard- luchtvaarder was in geregelden, zij het wa versnelden en verlengden dienst, kan het niet verbazen, dat de „Man chester Guardian aan de prestatie der door H. BINDLOSS. 69.) .11 Is ook eigenlijk overbodig", ant woordde het meisje, even glimlachend. t Is niets dan een aanloopje. Ik heb je iets te vertellen en je iets te vragen. Ferris is uit Silverdale weg, en wat 't ontslaan van den brand betreft, moet je me beloven otn je van onderzoeken te onthouden", „Je weet het dus?" „Ja antwoordde Maud Barrington, „en Dane, Macdonaid en Hassall weter; het ook; maar ten eerste zul je ze n ets vragen en ten tweede zouden ze niets zeggen, ook al vroeg je 't ze." „Je weet t, ik kan jou niets weige ren", zeide Witham lachend, maar met een stem, die zijn emotie verried. „Maar een quid pro quo moet ik hebben. Wacht tot de boerderij van Ferris ver kocht wordt en koop jij ze dan mèt den oogst." „Neen, dat kan ik niet doen. Er zijn bezwaren die dat onmogelijk maken' antwoordde Maud, Witham keek haar onderzoekend nan; toen, bij een plotselinge ge dachte, kleurde zijn voorhoofd zich even, maar toch zeide hij, zoo ge woon mogelijk: „Bezwaren zijn er, om overwonnen te worden- 't Is een gunst die ik je vraag misschien de laatste Nederlandsche piloten geen geringere beteekenis kan geven dan aan die van zijn landgenooten. „Het groote toe-/ stel, met zijn zeven menschen aan boord, dat een veel langere route koos en veel vaker landde, rolde de mijlen af met onverbiddelijke preciesheid, bijna als een klokwijzer zijn uren." En wat verder: „De Nederlanders hebben be wezen, dat dit groote en snelle vlieg tuig veilig op den grond kan worden gezet op kleine tropische terreinen en dat het een hooge gemiddelde snelheid kan handhaven onder de meest ver scheiden weersgesteldheden. Wanneer hier aan wordt toegevoegd, dat het is toegerust met het meerendeel van het gerief dat passagiers op lange afstanden verwachten en dat het een van de rus tigste passagierstoestellen is in de we reld dan zal men zien dat de Britsche luchtvaartmaatschappijen en haar ont werpers een formidabele uitdaging heb ben ontvangen." Zelfs een blad als de „Evening News" dat gewoonlijk de geestesgesteldheid van den gemiddelden nngelschman in het gevlei komt en liever zwijgt over bijzondere verrichtingen van andere naties, is zoo zeer onder den indruk gekomen van de openbaring van de vlucht onzer landgenooten, dat het niet aarzelt deze te noemen: het voornaam ste feit van dezen grootsten vliegwed strijd van de wereld. En de kranten koning Lord Rothermere doet het ook, doch dan met een politieke bedoeling. Zijn bladen zijn reeds lang bezig met een heftige campagne tegen de regee ring, omdat deze naar zijn oordeel vol strekt in gebreke blijft in de m i 1 i t a i- r e (en ook in de burgerlijke) luchtvaart de vereischtë maatregelen te nemen en aanmoediging te geven.. Hoewel Scott en Black in werkelijkheid vooraan Hink ten, trekt Rothermere uit het verloop van de race de conclusie, dat „het wer kelijke wonder van de wedvlucht" werd verschaft door de „Uiver" en haar pi loten, die het overtuigend, onherroepe lijk en tragisch bewijs hebben geleverd, dat Engeland mijlen achter andere lan den aanhinkt op luchtvaartgebied. Van dit laatste zijn trouwens alle Engelsche bladen overtuigd en nu dit door de vlucht der Nederlanders aan de gansche wereld te verstaan is gegeven, wordt de vreugde over de overwinning voor de gevoeligste commentators over troffen door ontsteltenis, die zich hier en daar uit in nauw verholen woede over de achterlijkheid van Imperial Airways, de groote Engelsche lucht vaartmaatschappij. Men herinnert er aan, dat de Nederlanders met den in hun eigen land gemaakte Fokker F 36 waarschijnlijk dezelfde of een gelijk soortige prestatie zouden hebben gele verd. Hoewel men voor de glorie van de Britsche piloten Black en Scott niet al te hevig kan betoogen, dat men een les uit de wedvlucht heeft geleerd, kan er geen twijfel aan bestaan, dat zij wier oordeel beteekenis heeft in Engeland, 't eens zijn met dr. Colijn, die aan de vlucht van de Uiver" hoogere nuttige waarde toekende dan aan die van de „Cornet". BAK- EN BRAADVET (Ingez. Med.) DE VOETBALWEDSTRIJD BIJ KUNSTLICHT. Een schitterend succes. Ook voor de kas van ons Muziek korps Meermalen konden wij de laatste da gen melding maken van de vele hulp, die het bestuur van de Veter anenvoet- balvereeniging „De Oude Schoen mocht ontvangen bij haar plannen voor den voetbalwedstrijd bij kunstlicht met het doel de kas van het Middelbursch mu ziekkorps te versterken. Maar één fac tor was niet vooruit te krijgen en kon ook niemand bevorderen, en dat was die van goed weer. Voor een 25sten October is het gis teravond zeldzaam goed weer geweest en dat zal zeker in belangrijke mate aan het succes hebben bijgedragen. Te kwart voor acht marcheerde het Middelburgsch muziekkorps voorafge gaan door de padvindersband, van het repetitielokaal in de Heerenstraat naar het sportterrein en bracht heel wat be zoekers mede, die zich voegden bij de honderden en nog eens honderden, die reeds een plekje hadden gezocht. Totaal zijn meer dan 3000 menschen de contro les gepasseerd. Onder de aanwezigen merkten wij verschillende autoriteiten op. In de eerste plaats de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. J. W.. Quarles van Uf- ford en de burgemeester, de heer M. Fernhout met familie. Toen 't elftal van „De Oude Schoen' en dat van de „Eerste Middelburgsche Veteranen Voetbalvereeniging" zich op het terrein bevonden met scheidsrechter Crucq en de grensrechters Verheijden en Beekes, kwam de Commissaris der Koningin naar het midden van het ter rein, waarop het Wilhelmus werd inge zet door het op het tweede veld aan wezige muziekkorps. Hierna zijn de spelers aan den Com missaris voorgesteld en konden deze hun plaatsen in het veld innemen. De Commissaris deed den aftrap en de wedstrijd nam een aanvang. Alvorens over het verloop van den wedstrijd iets te melden, zij opgemerkt dat de verlichting van het terrein uit stekend was en het volgen van het spel vergemakkelijkt werd doordat men met geheel witte ballen speelde. De E. M.. V. V. heeft een tweeeen overwinning behaald: wij meenen, dat dit 'n goede verhouding was. Zeker was de Oude Schoen meermalen de sterkste, doch ook de EMVW had uitstekende momenten. Men vergat soms dat men keek naar elftallen van spelers, die de eerste jeugd al achter den rug hebben. Er was geruimen tijd gespeeld, toen het aan de voorhoede van DOS gelukte den doelverdediger der gasten te verschal ken. Met 10 ging de rust in. Na de rust, die zeer lang duurde, waarover direct nog meer, waren, de aanvallen van DOS minder hevig, doch die van EMVVVV juist gevaarlijker ejn het heeft ons verbaasd, dat het nog vrij lang duurde voor den gelijkmaker kwam. Op het laatst kwam het tweede doelpunt, doch dij einde van den wed strijd gaf blijken van vermoeidheid van verschillende spelers. Als wij terug komen op de pauze dan is het om een woord van groote waar deering te uiten over hetgeen de heer Chr. J. Mazure met zijn Medioburgsche dames op het geïmproviseerde podium op het tweede veld heeft gebracht. Wij kennen ze, de Schermrei, en verschillen „Neen", antwoordde het meisje be slist. „Neen". Alles wat je wilt, maar dat niet. Je moet me gelooven als ik jc zeg dat daar geen sprake van kan zijn!" Met een eigenaardigen trek om zijn mond gaf Witham toe. „Dan zal ik er niet verder op aandringen. En vragen zal ik je niets. Jij hebt zooveel van mij op goed geloof moeten aannemen HOOFDSTUK XVII. Met den stroom mee. 't Was Witham's laatste dag op de Grange, 's Morgens was het al dadelijk onverdragelijk warm, een temperatuur om den man, die nog niet geheel op krachten gekomen was, met luieren in de loggia en wat kijken naar 't doen en laten van zijn metgezellen, te ver zoenen. Jarenlang had hij niets dan zor gen en armoede gekend, geen wonder dat zijn verblijf op de rustige Silverdale Grange, waar hij de weelde van twee zorgende vrouwen om zich heen had leeren kennen, een openbaring voor hem geworden was. Wel had hij nog zijn oogenblikken van opstandigheid en zelf verwijt, maar meestal waren deze slechts kort; hij genoot, van wat het oogenblik hem te genieten gaf en eiken twijfel aan de juistheid van die opvatting suste hij met de overweging, dat deze tijd voor naderhand een herinnering om op voort te leven zou zijn- Maud Barrington zat tegenover hem aan een klein tafeltje. Voor zich had ze een stapel brieven en kranten, de post, die geen kwartier geleden door iemand uil de nederzetting afgegeven was. Met een kleur van genoegen zat ze on bevangen van dien rijkdom te genieten, en 't feit, dat zijn tegenwoordigheid haar zoo weinig dwang oplegde, ondervond Witham als een voldoening. Maar juist, toen hij in 't beschouwen van de wisse lende uitdrukkingen op haar gezich": verdiept begon te raken, kwam er ver andering. Bij 't doorkijken van een van de kranten slaakte ze opeens een korten uitroep; het volgende oogenblik stak zc hem het binnenblad toe. „Je hebt wel een compliment ver diend", zeide ze, „maar hier heb je iets, dat je voor 't geduldig dragen van mijn ongezelligheid schadeloos zal stellen". Witham nam de krant aan, maar m plaats van dadelijk te gaan lezen, keek hij ondeugend-lachend naar het stapeltje brieven: „Gewichtig nieuws?" „Neen", antwoordde meisje opgewekt. „Tenminste n;ets, dat jij gewichtig zou noemen, de beschrijving van een tuin- feest van een groote receptie van het bezoek van een Oosterschen meneer i en van 't nieuwste model winterhoed. Maar zooals je weet voor ons wordi dat genoeg geacht". i „Dan heb ik hier iets, dat je wel meer interesseeren zal", antwoordde Witham „Gisteren hebben de baissiers een brJ talen aanval gedaan en dientengevolge is het koren opnieuw teruggeloopen. La ter op den dag was er een groote aan drang tot koopen en oo 't oogenb'ik houden de orijzen zich bijna twee cenis onder hun laagste pariteit". „Ja, dat interesseert me zeker", att- de rythmische dansen, al komen er tel kens weer nieuwe bij, maar wij zien ze altijd even gaarne en gisteren kon bijna ieder, die op het veld was genieten van wat geboden werd. Wellicht had een nummertje minder ook gekund in deze omstandigheden, maar aan de andere zij de was wat lange pauze voor de voet ballers wellicht welkom. Hoe het ook zij, het is een tot het ein de vrij druk gebleven en de dames, die collecteerden, om de opbrengst voor 't muziekkorps nog grooter te doen zijn, hebben heel wat menschen tot geven opgewekt. Wij zullen ons er van onthouden alle openbare instellingen, vereenigingen en particulieren te noemen, die op. een of andere wijze belangloos de vereeniging hebben bijgestaan bij het werken voor het mooie doel, maar ieder ervan kan met groote voldoening terug zien op wat zij hebben gedaan. Hiervan getuigde ook na afloop van den wedstrijd in een bijeenkomst in de Nieuwe Doelen de heer L. Leijdesdorff namens het bestuur van het Middel burgsch Muziekkorps. Spr. gaf de ver zekering, dat alles wat gedaan is door het bestuur van D. O. S. voor het berei ken van dit resultaat op zeer hoogcn prijs wordt gesteld. Spr. kon onmogelijk ieder noemen en bedanken. Maar be doelde met zijn woorden allen, zonder onderscheid, ook de talrijke bezoekers. Zooals bovengezegd het Muziekkorps zelf werkte ook mede, het accompag neerde de rhythmische oefeningen, en gaf nog verschillende andere nummers te hooren, terwijl ook de padvinders zich niet onbetuigd lieten. Onder de aanwezigen op het veld, waren ook zeer velen uit Vlissingen en andere plaatsen op Walcheren en zelfs daarbui ten. Bij het napraatje verzocht de heer Schroots, voorzitter van D. O. S. aan twee afgevaardigden van de E.M.V.V.V. en twee van het Middelburgsch Muziek korps mede te helpen aan het contro leeren der kas. De eerste namen dit gaarne aan, de tweede meende, als ver eeniging die bedacht zal worden, daa~ aan niet te moeten voldoen. Een aanrijding. Gistermiddag had aan het einde van de Seisstraat nabij de Seisbinnen- brug een aanrijding plaats tusschen een motorrijder uit Noord-Brabant en de autobus van de stoomtram Walcheren. Het motorrijwiel bekwam vrij groote, de bus slechts lichte schade. De motorrijder was aan de knie ver wond. BEEN- EN GEWRICHTS- TUBERCULOSE. Een interessante en pakkende lezing. Donderdagavond hield dr- Thomassen, directeur van het sanatorium „Juliana- Oord" te Laren, voor de Middelburg sche Ver. t. bestrijd, der Tuberculose een voordracht over been- en gewrichls- tuberculose. Spr. begon met te wijzen op de ernst van deze aandoeningen, die de patiën ten soms jaren aan hun plaats en hun bed gekluisterd houden en hen langen tijd buiten contact houden met alles wat het leven voor jonge en oudere men schen mooi maakt. Hij wees vooral op de noodzakelijkheid, juist bij deze men schen, het geestelijk zooveel mogelijk op te heffen, te trachten hen met hun lij den te verzoenen, het hun zoo gemakke lijk mogelijk te maken en alles te doen om hun lijden te verzachten. Te midden van vele andere patiënten worden zij nu wel niet vergeten, maar er wordt toch woordde Maud Barrington, met een blik op zijn gezicht, dat plotseling strak ge worden was. „En wat jezelf betreft, is het geen ernstig nieuws voor jou?" „Ja, maar voor jou evengoed! Zoo zie je alweer, wat ervan komt, als je mij vertrouwt. Ziek of gezond, morgen moet ik naar Winnipeg". Met een eigenaardigen glimlach keek het meisje hem aan. „We staan alleen jij en ik en drie of vier anderen, maar ik heb je toch ge zegd, dat jou geen schuld treffen zou, of we verloren dan wel of we wonnen? Weet jij wel, dat ik reden heb om dank baar te zijn? Jij hebt me een geheel an dere wereld binnengevoerd, door jou heb ik de werkelijke levensdingen, de dingen, die tellen, leeren kennen". Witham voelde zijn slapen kloppen; waarschijnlijk besefte, ze zelf niet, hoe veel ze met deze naieve bekentenis ver ried; maar zonder iets van zijn gevoelens te verraden keek hij haar ernstig aan. „En begrijp jij, wat je me voor dal lut tele beetje teruggegeven hebt? Wat was mijn bestaan voordat ik hier kwam? Niets dan een aaneenrijing van dagen, eenzame dagen van gestadig hard wer ken. Hier heb ik geleerd, wat er, met wat hulp van anderen, van te maken H IS „Met hup van anderen?" herhaalde Maud verwonderd. Withem knikte, 't Was of zijn gezicht, dat door haar woorden iets heel zachts gekregen had, opeens weer verstrakte. „De lastdieren van de maatschappij, de menschen, die dag-in dag-uit hard moeten werken, worden langzamerhand jévafte Griep, rheumaiiscne pijner. Zenuwpijnen, Hoofdpijn, ent.. Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje20cti Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.) APOTHEKEN. Te beginnen met den nacht van Za terdag op Zondag is des nachts, als mede Zondag den geheelen dag te Mid delburg 'geopend de apotheek van den heer M. J. van Pienbroek, Potten- markt. minder aandacht aan hen geschonken dan dikwijls noodig is. En zij hebben juist meer zorg en aandacht en toewijding en liefde noodig. Spr. beschreef de ernstige en uitge breide afwijkingen, die de tuberkelbacil in vele gewrichten en beenderen veroor zaken kan. De wervelaandoeningen, die aanleiding kunnen geven tot abscessen, die verzakken kunnen en op allerlei plaatsen te voorschijn kunnen komen; de sterke verkrommingen van de rugge- graat, die tot groote misvorm'ngen kun nen voeren, de heup- en knieaandoenin gen. Met tal van prachtige lantaarnplaat jes werd alles duidelijk gemaakt en werd ook bewezen, dat een tijd g ingestelde behandeling vele van deze ernstige af wijkingen verbeteren kan en zelfs kan genezen- Tal van ingenieus ingerichte le- dikanties en wagentjes met tal van groo te en kleine hulpmiddelen om het lijden van deze patiënten te verzachten en de verpleging zoo gunstig mogelijk te maken werden op het doek vertoond. Ten slotte volgden nog eenige foto's van het sana torium „Juliana-Oord" waaruit wel heel duidelijk bleek, dat bij den bouw en de inrichting rekening is gehouden met al le mogelijke e'schen, die gesteld kunnen worden aan de verpleging van lijders aan been-, en gewrichtstuberculose. De voorz. van de Midd. Ver-, de heer Van Empel, dankte dr. Thomassen har telijk voor zijn enthousiaste voordracht, waaruit sterk naar voren kwam de lief de en toewijding, d e dr. Thomassen voor deze patiënten heeft. Hij wenschte hem veel succes toe op zijn verder wer ken in „Juliana-Oord" Het vrij talrijke publiek betuigde door hartelijk applaus zijn instemming daarmee- blind voor alles, wat het leven waarde geeft. Alleen het allernoodzakelijkste zien ze nog. En als hun oogen dan ge opend worden, is het veelal te laat. Tegen dien tijd hebben ze alle contact verloren met de dingen, die niet on middellijk met den harden strijd om 't bestaan iets te maken hebben en alleen den weg terugvinden, zonder iemand om hem te helpen, kunnen ze niet. Maar kom, laat ik ophouden met dien sen- timenteelen praat in je hart lach je me natuurlijk uit en vind je me slap, zelfs als ik morgen in Winnipeg revan che neem. En ten slotte kan je je geen gevoels-orgieën veroorloven, als de tarwe twee cent naar de laagte is' Het kwam geen oogenblik in Maud Barrington op om zich verwonderd te toonen. Ofschoon zijn type, het type van een stoeren, werklustigen man, die door zijn wijze van leven bewees een zekere neiging naar het ascetische te hebben, juist het tegendeel zou doen vermoeden, had hij haar reeds een paar maal doen voelen, dat hij met dit leven niet tevreden was, dat hij andere ver langens, andere aspiraties had. En on danks het feit, dat hij haar nooit om medegevoel vroeg, vond ze hem toch een mensch om medelijden mee te hebben; hij scheen het zoo te weten, dat niets van alles, wat hii wenschte, ooit zijn deel zou worden. Waarom hij dit zoo vast geloofde, kon ze niet zeg gen; maar dat het niet door zijn eigen schuld was dat voelde ze met een zekerheid, die door niets aan *t wan kelen gebracht kon woeden. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5