DOUWE EGBERTS Zit niet bij de pakken neer! iJjQXQQi^Clkkert}es BUITENLAND. AFLOOP VERK00PIN6EN. MARKTBERICHTEN. INTERNATIONAAL DUITSCHLAND. POLEN. ITALIë. dcicsr is het meerendeel der rookers het roerend over eens: er is voor Uw pijp geen geuriger en beter tabak te vinden dan Douwe Egberts Echte Friesche Heeren-Baail ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAAI 10-15-20 ct. per half ons. Inzake het druk- en bindwerk is er geen bezwaar nog eens te doen uitko men wat er reeds bezuingd is. Spr. meende, dat vermindering voor 1934 heel weinig zou beteekenen. De drukkers maken nu de verslagen voor een-derde minder dan vroeger. Het gaat nu beter te wachten tot 1935. Dit en ook het presentiegeld komen weer nader aan de orde bij de begrooting 1935, De heer ONDERDIJK lichtte nog de cijfers der werkloosheid, waarnaar de heer MONDEEL ook vroeg, nader toe. Inzake de 65-jarigen zeide spr., dat vel leden jaar is gevraagd wie op wacht geld wil gaan. Nadien is er rechtstreeks niemand in gemeentedienst boven dien leeftijd. Als een lid iemand kent, houdt spr. zich aanbevolen. De VOORZITTER vroeg of men nu niet verder kan gaan met de snelheid van „de Uiver", zonder in een moeras te geraken. De heer MONDEEL kreeg nog als antwoord van den heer ONDERDIJK inlichtingen over de afschrijvingen op de gebouwen der gemeentereiniging. De heer KöGELER kreeg de verze kering van den VOORZITTER, dat al les zoo secuur mogelijk wordt berekend. De heer JERONIMUS kreeg te hoo- ren, dat de f 330 meer nu wèl en in Juni nog niet te berekenen was. De heer ONDERDIJK beantwoordde den heer JERONIMUS op een vraag over de belooning van den directeur van het sportterrein, en wees er o.a. op, dat 20 pet, van de vermakelijkheids belasting van het sportterrein komt. Spr. zeide, dat het nu noemen v#i salaris- en loonsherziening, hem nog niet bindt, maar wel is hij voor een consolideeren van de crsisverlagingen. De ontwerp-brief werd z.h.s. aange nomen. 7. Voorziening ter zake ziekenfonds contributie gesteunde werkloozen, B. en W. stelde voor 1/3 der contri butie van gesteunde werkloozen aan hun ziekenfonds voor rekening der ge meente te nemen. De heer v. d. FELTZ wilde dit punt koppelen aan punt 8. Mevr. WEIJL heeft daarentegen wel bezwaar, omdat zij meende bij punt 8 niet aanwezig te moeten zijn; althans als zoodanig moest worden beschouwd. De heer v. d. FELTZ zeide, dat het juist zijn bedoeling was punt 8 tot 1 Juli 1935 aan te houden. Hij besprak nu de kwestie van de ziekenfondscontributie. Hij had daarte gen wel bezwaren, maar wilde er mede accoord gaan als proef tot 1 Juli 1935. Het gaat er om deze menschen van de gemeente geneesheeren af te houden, maar dit maakt het moeilijk nu te be slissen of er een arts minder moet zijn. Daarom wilde hij zijn voorstel inzake ontslag aan dr. Weijl aanhouden. Mevr. WEIJL zag in voorstel 7, veel voordeel voor de menschen, die vrije artsenkeuze houden, en voor de gemeen te, gezien wat de fondsleden krijgen aan Röntgenbehandeling, breukbanden enz. Het voordeel van de gemeente blijkt uit hetgeen terzake door het Armbestuur wordt betaald. Spr. denkt, dat de kosten van de gemeente wel f 3000 zouden zijn. De heer PAUL bracht hulde aan B. en W. voor dit voorstel. Als men de menschen niet helpt de contributie te betalen dan zullen velen bij het Armbestuur terecht komen. De heer HARTHOORN kwam tegen het zenden der betrokkenen naar het B. A., zooals de heer v. d. Feltz bleek te willen, op, omdat dit deprimeerend is, en ook voor de ziekenfondsen is hei beter de leden te houden. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. 8. Behandeling voorstel-Van der Feltz tot beperking aantal gemeente-ge- neesheeren. B. en W. stellen voor niet in te gaan op het voorstel-van der Feltz tot be perking van het aantal gemeente-ge- neesheeren en ontslag aan den heer L. Weijl als zoodanig. De here PAUL adviseerde den heer v. d. Feltz het maar in te trekken, hij kan het later weer indienen. De heer v. d. FELTZ voelde meer voor aanhouden, dan kan het tegen Juni toch nog worden ingetrokken. Na nog eenige discussie, trok de heer v. d. FELTZ zijn voorstel in. 9. Overdracht beheer en onderhoud Middelburg-Veersche weg. B. en W. stellen voor den Middel burg-Veerschen weg in beheer en on derhoud over te dragen aan de Provin cie en een crediet -van f 139.650 daar voor te verleenen. De heer PAUL zeide, dat de com missie van fabricage in haar geheel is voor het voorstel. Maar spr. persoon lijk meende, dat er in de cijfers een verschil geslopen is. f 341 per jaar is van voor de schatting, het afkoopbe drag van f 139.650 is van na de schat ting. De heer DEN HOLLANDER vroeg ook enkele nlichtingen waar de rest blijft van de f 23.000 der commissie, als zij f 11.100 afgeeft. De VOORZITTER zeide, dat de rest effecten enz. zijn en deze ook allen aan de provincie worden overgedragen. Het voorstel werd zjh.s. goedge keurd. Nog was ongeveer f 40 verzocht als bijdrage in de kosten beplanting van den weg. Hierbij vroeg de heer PAUL nog of de gemeente wel moet betalen, waar op de heer ONDERDIJK zeide, dat men destijds natuurlijk niet kon rekenen met hetgeen er niet was. Men kan nog verzoeken af te mogen aftrekken het plaatsen van beplanting, waar die niet was. De VOORZITTER achtte dit ook mo gelijk. Het principe van het besluit werd z. h.s. aangenomen. 10. Ontheffing pacht gemeente-gronden Poelendalesingel. B. en W. stelden voor L. Poppe te Koudekerke voor het pachtjaar 1933- 1934 ontheffing te verleenen van de pacht op gronden aan den Poeledale- singel. Aldus besloten z.h.s. 11. Overneming grond Bleek, B. en W. stelde voor van K. J. van Loo over te nemen den grond aan de Bleek voor de nieuw gebouwde wonin gen. De heer JERONIMUS vroeg of het sloopen van het huis op den hoek van de Bleek niet kan worden gegund bij inschrijving, in plaats van onderhands. De heer ONDERDIJK zeide tegen ifaschrijvng geen bezwaar te hebben; maar hij vraagt het eventueel ook on derhands te mogen geven. Dit werd z.h.s. goedgekeurd. 12. Verhuring gemeente-grond Kareis- gang. B. en W. stelden voor aan A. van Maldegem, 54 ca gemeente-grond te verhuren aan den Karelsgang voor f 4 per jaar, Alzoo besloten z.h.s. H 13. Erfpachts-uitgifte gemeente-grond Lange Delft. B. en W. stellen voor aan dp N.V. P, de Gruyter en Zoon opnieuw tot eind 1981 erfpacht te verleenen op-den grond waarop de stoep voor het pand aan de Langedelft ligt. Alzoo besloten z.h.s. 14. Verhuring pakhuisje Klein Vlaan deren. B, en W. stellen voor een pakhuisje aan Klein Vlaanderen voor f 80 per jaar te verhuren aan C. M. G. Petter- son. Alzoo besloten. 15. Uityoering kleine werkjes in werk verschaffing. B. en W. vroegen een crediet van f 5000 voor de uitvoerng van kleine werkjes in werkverschaffing. Alzoo besloten z.h.s. 16. Bezwaarschrift aanslag 1934 straat belasting. Beschikt werd op een bezwaarschrift tegen den aanslag in de straatbelasting 1934 overeenkomstig het advies van de Commissie. Luchtbeschermingsdienst. De VOORZITTER deelde nu mede, dat in verband met een Zaterdag te houden eerste groote oefening van den luchtbeschermingsdienst, waaraan enkele gemeentediensten zullen deel nemen, en welke oefening later wel door meer zal worden gevolgd, een ver zoek is ingekomen om een voorloopig crediet van f 100. Daar de oefening het beste op Zaterdagmiddag kan plaats hebben, zullen er personen zijn, die werken moeten in hun vrijen tijd en dit billijkt eenige vergoeding. Het is dan juist in de uren, dat de werklieden van reinigingsdienst, gemeentewerken enz. vrij zijn. De heer v. d. FELTZ meende, dat men dan beter kan laten oefenen op dagen, dat de werklieden toch in dienst zijn. De leden van de burgerwacht, die ook mede zullen werken, worden toch ook niet vergoed. De heer ONDERDIJK zeide, dat als men het in werktijd laat oefenen, er geen enkele post is, waarop men dat kan verantwoorden, men kan het toch niet onder „bruggen" brengen, zooals vroeger wel gebeurde. De heer WONDERGEM zeide, dat het dan nog duurder wordt voor de gemeente, want dan zullen andere per sonen, als van het Roode Kruis enz. verlet hebben. Ten slotte werd de f 100 toegestaan, waarmede men zoolang mogelijk zal zien toe te komen. Het jaartal 1921. De heer BOASSO'N kon thans toe lichting geven over de kwestie van het jaartal 1921 in verband met tijdelijke en definitieve benoemingen bij de Avondschool voor N.O, In art. 66 der wet, staat, dat de bepalingen der wet eerst in werking treden met den dag, waarop de wet zelf in werking treedt. Dit geldt dus ook voor de bepaling in zake definitieve aanstelling. De heer v. d. FELTZ was tevreden gesteld en de raad bekrachtigde nu ,ook de benoeming van den heer Broersfe. Rondvraag. De heer MES zeide een vraag in be sloten zitting te willen stellen betref fende de Go-dshuizen, waartoe hem gelegenheid zou worden gegeven. De heer HARTHOODN vroeg oL er reeds pogingen zijn aangewend om het winkelpand hoek Nieuwstraat en Kor- tedelft weer te verhuuren. De heer ONDERDIJK deelde mede, dat tot 1 November huur is betaald. Thans zijn foto's van den winkel aan verschillende firma's in Holland, die wellicht hier een pand zoeken toege zonden en zoo noodig zal ook met ad vertenties in de groote bladen worden gewerkt. Hierna ging de vergadering over in eene met gesloten deuren. Na ongeveer 10 minuten werden de deuren heropend en daarna de vergadering direct ge sloten. Het was nog geen kwart voor vijf. Ook Gij zijt een slachtoffer van den jachtigen polsslag van dezen tijd. Altijd gehaast, naaml Ge niet den tijd acht te.) «laan op U zelf, waart Ge onregelmatig! met Uw maaltijden en met Uw stoelgang. Hoofdpijn, vermoeidheid, constipatie zijn de gevolgen van het niet meer normaal functioneeren Uwer spijsverterings-orga- nen. Vergiftige afvalstoffen hoopen zich daarin op, de oorzaak van al Uw klachten. Maak "Schoon Schip". Niet door het nemen van een middel dat Uw darmen leegperst, maar neem de nieuwe vinding van Apothe ker Dumont: Laxeer-Akkertjes, welke naast laxeerende plantaardige stoffen, verschil lende bestanddeelen bevatten, die Uw' geheele gestel verbeteren, zooals gal-ex- tracten voor de lever, melkzuur-fermenten om gistings-processen te bestrijden en, chlorophylls voor den bloeddruk en den bloedsomloop. Ge voelt U als "verjongd". *ijn prettig in te nemen, Ge proeft niets! Veroorzaken geen kramp, geen hèr-constipatie,- herstellen de hormale werking der darmen. Per 12 stuks 60 cent. Nederlandsch Pro duct. Bij apothekers en drogisten. (Ing. Med.) De roemruchte ontmoeting. De Echo de Paris vertelt, hoe onlangs tij dens de begrafenis van Koning Alexan der de Duitsche minister Goering en de Frapsche minister, maarschalk Pétain, met elkaar in contact kwamen. De ont moeting kreeg haar beslag in den trein, die de delegaties van Belgrado naar Topola voerde. In het salonrijtuig, waar in Pétain en andere opperofficieren van verschillende nationaliteiten zaten, kwam Goering voorbij, door twee ordonnansen gevolgd. Klaarblijkelijk zocht hij een zit plaats. De Fransche maarschalk zei hard op: „Generaal Goering schijnt geen plaats gevonden te hebben. Laat hij hier komen zitten". En Pétain wees een stoel bij den zijnen. De Duitscher salueerde, drukte de hand, die de maarschalk hem rondweg bood en nam in den aangeduiden zetel plaats. Toen een kellner verfrisschingen aan bood vroeg hij aan Goering: ,,U moet van bier houden?" en vulde op een beves tigend antwoord diens glas, dat hij Goè ring aanbood. De Duitsche generaal dronk dit naar 's lands wijs in één teug uit, waarna beiden aan het praten raak ten. Pétain vroeg zijn „dapperen tegen stander" of hij bij Verdun geweest was. Ze spraken vervolgens over de hoofd rol, die de vliegerij in een volgenden oorlog zou spelen. Generaal Denain, luchtminister, gaf op verzoek van Pé tain zijn meening. Na de plechtigheid te Topola heeft de Fransche president Lebrun Goering de hand gereikt. Geen grappen meer over boeren- De Duitsche boer is altijd het lijdend voorwerp (van vtele grappen geweest. Dat is nu echter afgeloopen. De Duit sche rageering heeft een verbod uitge vaardigd, om in het vervolg, over boeren grappen te maken. Deze grappen ver lagen den Duitschen boerenstand, van wien in dezen tijd juist zooveel verwacht wordt. Het woord „dummer Bauer" zal uit de vocabulaire van den Duitschen humorist geschrapt moeten worden. Een bende pasvervalschers. De Poolsche recherche is een groote orga nisatie van pasvervalschers op 't spoor gekomen, waarvan de omvang alle tot dusver in Polen ontdekte organisaties van dien aard overtreft. Onder leiding van een zekeren Mo- sus Schiffmann, die een groot vermogen hfeeft bijeengegaard, werkten filialen van deze organisatie te Warschau, Wilna, Bialystok, Krakau en andere Poolsche steden alsmede in het buitenland. Totnutoe zijn ongeveer honderd per sonen gearresteerd. Schiffmann zelf overleed aan een hartverlamming toen de politie zijn woning binnendrong. Het aantal der in omloop gebrachte valsche passen is nog niet bekend, doch volgens de meening der politie, loopt dit in de honderden. De schat in de kist, Bij het contro leeren van de kas van maatschappelijken steun te Warschau heeft men een groote verzegelde kist gevonden, die belang rijke sommen aan papier- en zilvergeld bevatte, zoowel als ringen en andere sieraden. Naar gebleken is, betreft het hier bij dragen van de burgerij van Warschau uit het jaar 1920, die toen tijdens den bols- jewistischen opmarsch uit Warschau voor ondersteuning van den staat zijn gegeven. Zij hebben de staatskas echter nooit bereikt, daar men ze bij het ge meentebestuur vergat. Intusschen zijn de bankbiljetten, die een zeer groot bedrag vertegenwoordigd hebben, reeds lang waardeloos geworden, en alleen de ju- weelen konden nog aan het ministerie van financiën worden overgedragen. 700 km per uur. Uit Desenzano wordt gemeld, dat de bekende Itali- aansche luitenant-vlieger en recordhou der Agello in een gesloten circuit boven het Garda-meer van ongeveer 12 kilo meter zijn eigen wereldrecord voor wa tervliegtuigen, dat 682.403 km bedroeg, verbeterde, door een gemiddelde snel heid te bereiken van 700.034 km per uur. Woensdag werd te K a p e 11 e ten overstaan van notaris J. C. Kram in het openbaar verkocht: I. Een woonhuis met schuurtje, erf en tuin aan de Wil- helminastraat, groot 3 a 58 ca. Kooper A. van Wingen q.q. voor 1415. II en III. Twee woonhuizen met schuurtje, erf en tuin aldaar, samen groot 7 a 29 ca. Kooper C. Stok te Goes voor 3000. BEVOLKING. In de eerste helft der maand October, zijn in de gemeente GOES Ingekomen: P. de Kam, dienstbode, van Middel burg, Korte Kerkstraat 2. G. P. Lu- kasse, dienstbode, van Hoedekenskerke, Ganzepoortstraat 3- E. A. Spelier en echtg., monteur, van 's-Heerenhoek, Wijngaardstraat 62. S. den Engelsen, ass. secr. Z. L. M., van Zevenbergen, Wilhelminastraat 16. J. G. Eckhardt, zonder beroep, van Rotterdam, Korte Kerkstraat 5. A. de Vos en gezin, filiaalhouder, van Willemstad, Piccard- straat 56. J. D. C. Foudraine, geb. De Moor, zonder beroep, van Woensdrecht, Voorstad 42. S. Ephraïn, hulp huis houding, van Amsterdam, Papegaaistraat 12. C. W. Bos, zonder beroep, van Bedum, Lange Vorststraat 46. N. Re- mmijnse en gezin, werkman, van Kapel- Ie, Oude Singel 22. E. M. Ovinge, geb. De Koning, zonder beroep, van Vlieland, Leliestraat 80. C. van 't Westende, dienstbode, van Ovezand, Stationsweg 12. Vertrokken: F. Borgs, kleermaker, naar Den Haag, Naaldwijksche straat 47. A. Korstan- je, letterzetter, naar Rotterdam, Kleine Visscherijstraat 18b. A. C. Kloet, dienstbode, naar Middelburg, Q 176. S. A. Leopold, zonder beroep, naar Oos terbeek, Molenweg 27. M. Koster, huishoudster, naar Oosterbeek, Molen weg 27. A. W. Schneider en gezin, amt. R. W. SS., naar Koudekerke, D 222. J. Arends, dienstbode, naar Duis burg. Middelburg, 24 Oct. Op de vei ling deden: veldsla 68 c., spinazie 69 c., postelein 7 c-, wagenaarsboonen 19 26 c., suikerboonen 25 c., stoksnijboo- nen 1040 c., stokprincessenboonen 20 26 c-, stamprincessenboonen 2030 c., spruiten 520 c„ witlof 1025 c., schorseneeren 10 c., koolrapen 1,52 c-, wijnpeen 22,5 c., peën 2—2,5 c., uien 2,53 c., kroten 2,53 c., alles per kg; peën 34 c., rapen 14 c., kroten 3 3,5 c., prei 39 c., selderie 12,5 c., knolselderie 11,5 c., radijs 2 c., ram menas 11,5 c-, alles per bos; savoye kool 46,5 c., roode kool 36 c., bóere kool 1,52 c., witte kool 24 c., bloem kool 36 c., andijvie 13 c-, kropsla 0,51 c., alles per stuk; chrysanthen 3 4 c., zinnia's 1 c., beide per bos. Goes, 24 Oct. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Boonen: Dubbele Princessen 1118, Stokprincessen 22, Wagenaars 8, Diversen: Blauwe Drui ven 21—23, Tomaten 7—10, Spinazie 9 —10, Spruiten 6—15, Wijnpeen 0.80— 1.80, Uien 0.70—0.80, Sjalotten 2, Aard appelen 2—3.40 id- drielingen 1.30, allés per 100 kg. Kroten 1.80—5.30, Rapen 7, Rammenas 3, Wortelen 1.20— 3.20, Prei 6—10, alles per 100 bos. Bloemkool 410, id. lie soort 1.50 5, Roode kool 2.105, Witte kool 3, Gr, Savoyekool 1.60—5.10, Breedblad An dijvie 0.501.80, Krul Andyvie 1.20 2.50, Kropsla 0,902.60 alles per 100 stuk, Bloemen 24 per 100 pot, Hazen 1.64, Patrijzen. 0.21, beide per stuk. K a p e 11 e, 24 Oct. Veilingsvereeni ging „K. B. en O." Groote veiling: Zure Kroetappels 2.40 per 100 kg. Kleine •veiling: Appels: Goudreinet- (Ook in onsen en halve ponden.) van. (Ingez. Med.) ten 517, Fransche Reinetten 414, Zure Bellefleurs 514, Sterappels 514, Transparente de Cronsels J58, Manks Codlin 79, Cox Orange Pippin 813, Bramley's Seedling 49, Court Pendu 37, Notarisappels 817, Groninger Kroon 49, Lanes Prince Albert 47, Pomme d'Orange 314, Ermgaard 5 15, Udoappels 58, Campagnezoet 6 11, Hollands Zoet 412, Zoete Hollaart 69, Baumann's Reinette 7, Bismarck 58, Dubbele Zoete Aagt 59, Jacques Lebel 68, Landsberger Reinette 6, Zoete Appels 614, Huismans Zoet 7, Present van Lunteren 515. Peren. Beurré Ballet 5. Beurré Alex ander Lucas 518; Beurré Clairgeau 614|; Beurré Durondéau de Tongres 410; Beurré van den Ham 6; Doyen ne du Cornice 816; Noveau Poiteau 312; Comtesse du Paris 412; Jo- denperen 2'6; Maagdeperen 7; Zwijn- drechtsche Wijnperen 613; Groene Chaumontel 27; Wintersuikerij 26; Légipont 817; Gieser Wildeman 4 12; Kleiperen 4,11; Pondsperen 35; St. Remy 35; Wint^rlouwtjes 25; Duchesse William 6—11; Duchesse d Angoulême 26; Foppeperen 47; Koning Karei von Würtemberg 46; Kweeperen 16; Herzogin Else 812; Conférence 12; Conseiller a la Cour 2 3; Br ederode 69. Diversen: Mispels 38, Frambozen 2230, Blauwe Druiven 1825, Toma ten 610, Dubb. Pr. zonder draad 12, Uien 1, Sjalotten 2, Spinazie 3, Veldsla 6, Spruitkool 8, alles per kg; Andijvie 0,801,20, Kropsla 0,601,40, beiden per 100; Prei 5.305,60, per bos; Noten 4952, per 100 stuks; Bloemkool 1,60 5,20, Roode Kool 1,805,40, Witte Kool 3,205,60, Savoye Kool 1.804.70, al len per 100 stuks. Eierveiling: Kipeieren 4,905,40, per 100 stuks. Oost burg, 24 Oct. Avicultura. Aanvoer 81 kg boter. Prijs 1.32 tot 1.71 per kg. Den Haag, 24 Oct. Peren: IJsbou- ten 25 et., Beurré Clairgeau I 813, -jj 4—,7, Nouveau Poiteau I 812, II 4 7f St. Remis I 69, II 35, Léghiponts I 1620, II 1314, Comtesse de Paris I 711, II 46, Louwtjes Peren 36, Gieser Wildeman I 59, II 24, Berga motten 47, Groenperen 5—7, Dunne Basjes 36, Maagde peren 711, Pas- se Colmar 811, Citroenperen 1114, Bredero's 79. Appelen: Groninger Kroon I 1014, II 48, Sterappelen I 1218, II 59, Benderzoet 710, Ossekoppen 58, Goudreinetten I 1520, II 1014, Gra- vesteiner 810, Notarisappelen I 812, II 47, Limburgsche Bellefleur 58, Ananas Reinette 36, Bellefleur I 10 —15, II 59, Pondappelen 79, Gulde lingen 710, Koningsrood 1214, Lane's Prince Albert 810, IJsdenerklumkens 68, Campagnezoet 59, Geldersche Hoorlaars I 10—14, II 5—8, Paradijsap pelen 58, Bloemé 58, Schrijvers 5 7. Tafelappelen 69, Diversen: Hollandsch Witlof I 25 ct., II 13 ct.. Alle prijzen zijn per kg. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 8