ASPIR1M LEGER EN VLOOT. j-n irnffiMfM" n rfïiaatw^. UiSKlVNiaWvfc^it'.i» ««9 za uitrichten, of de Raad neemt een standpunt in, dat het niet om de knik kers gaat, doch om het recht van het spel, met andere woorden, dat men nu een der personen op de voordracht be noemt en de verordening herziet. Vol gens spr. is de derde oplossing de beste. Men moet de zaak niet op de spits drij ven. De heer Dekker was er voor voordracht terug te zenden en de ver ordening te herzien. De V o o r z. drong er op aan, dal men zoo spoedig mogelijk in de vacature voorzien zal, daar de administratie zulks dringend vergt.^ De heer Wouters wilde een tijdelijken functionaris benoemen in dit geval, het geen den heer Van Bevere n deed opmerken, dat het bestuur van t Gods huis dit reeds heeft gedaan. Zulks, is volgens den V o o r z. echter noodge dwongen geschied, daar het hoognoodig was, dat zich iemand met de admini stratie inliet. De heer Van Beveren riep uit: wie dan toch wel de baas is, de Raad of de regenten? De hr. Blind had den indruk gekregen, dat de hee- ren regenten die nu zitting hebben in hun tijd zeer goed zijn geweest; hij legt den nadruk op geweest, want ze zijn nu uit den tijd en zijn het niet meer. Spr. ging volkomen accoord met den heer Dekker, maar wilde toch duidelijk naar voren doen komen, dat indien de voordracht alsnog niet gewijzigd wordt de Raad de verordening zal herzien, t Bestuur van het Godshuis heeft blijk gegeven in dezen onwillig te zijn omdat volgens zijn eigen woorden ,,Jan, Piet of Klaas in den Raad kon komen le zitten" en ze zich niet van iedereen iets konden aantrekken. Spr. zou voor al willen, dat een leeftijdsgrens voor de regenten werd vastgesteld. De V o o r z. merkte op, dat we nu daarmee geen secretaris—penningmees ter hebben en we moeten dezen zoo spoedig' mogelijk benoemen, hetgeen den heer Van Bever en deed op merken, dat de Voorzitter het eerst vol komen eens was om niet den baas over den Raad te laten spelen en nu gaat zwenken. De V o o r z. zei, dat hij nog eens op 't zelfde standpunt staat, maar er komen andere dingen kijken. De heer G i d e o n s e vroeg, of onder zocht is of de verordening gewijzigd mag worden en wie in het gelijk staat. De heer W outers vond het jammer, dat de zaak niet in der minne geschikt kon worden. De regenten zijn direct maar naar Middelburg gehold, om hun recht te zoeken. Spr. vond 't toppunt, dat men daar zoo hardnekkig weigert den Raad in dezen van dienst te zijn; er zit bepaald wat anders achter deze wei gering. De heer Van Beveren was er voor om maar over de voordracht heen iemand te benoemen. De Raad moet niet toegeven; de koppigheid is echt Veersch, Na nog verder over deze zaak gedis cussieerd te hebben stelde de heer Dekker voor de voordracht terug te zenden en de verordening te herzien. Het voorstel werd verworpen met drie stemmen voor, drie tegen (de heeren Castel, Simonse en Gideonse) en één blanco( de heer Wouters). Daarna stel de de heer Castel voor direct één der candidaten te benoemen, welk voorstel geen steun vond. Daarop wilde de v o o r z. onder protest benoemen, doch een heftige discussie vond plaats over het feit of al dan niet.een blanco stem geoorloofd is in dezen. Het bleek van niet, zoodat de heer Castel zijn voorstel opnieuw aan de orde bracht, hetgeen, verworpen werd met vier tegen drie (tegen de heeren Van Beveren, Blind, Dekker en Wouters). Opnieuw begon nu een zeer verwarde discussie, waarna het eerste voorstel Dekker wederom ter ta fel gebracht werd, omdat ook hier art. 33 zou gelden, als zou ieder lid verplicht zijn, indien aanwezig, zijn stem met voor of tegen uit te brengen. Het voor stel werd nu aangenomen met vier tegen drie stemmen (tegen de heeren Castel, Simonse en Gideonse), zoodat de voor dracht als zijnde niet gewenscht wordt teruggezonden met de mededeeling, dat de verordening zal worden herzien. Op haar verzoek werd mej. Grims, on derwijzeres aan de O. L. school alhier eervol ontslag verleend. Besloten werd, aan de verordening op de heffing van kadegeld toe te voe gen, dat voor meer dan 1 V> m3 of 2500 kg een hooger bedrag naar rato zal moe ten worden berekend. Aldus met alg. stemmen besloten. Benoeming Archivaris. In het kort hebben wij gisteren reeds melding gemaakt van de benoeming van mr. L. E. de Brakke als archivaris van Veere, zulks met het oog op het feit, dat de gemeente alsdan het heele ar. chief inclusief de rechterlijke schepen archieven zal mogen terug hebben. De besprekingen dienaangaande hebben ertoe geleid, dat de Commissaris van de Koningin heeft goedgevonden, dat aan mr. de Brakke zulks zou worden opgedragen. Alleen zouden de kosten van het vervoer van den archivaris voor rekening van de gemeente komen. De heer De Brakke zou dan iederen morgen aanwezig zijn behalve de da gen, dat de gemeente-ontvanger zitting heeft, zijnde Maandag- en Vrijdagmor gen, wanneer hij des middags aanwe zig zou zijn. Aldus met alg. stemmen besloten. De begrooting van het Godshuis is in handen gesteld van de heeren Wou ters, Simonse en Dekker, (Ingez. Med.) Tenslotte deelde de V o o r z. mede, dat de pensioengrondslag van den ge meente-ontvanger foutief vastgestel-d was op f 550. Dit moet zijn f 570. Al dus besloten. Aardappel-dief betrapt. O. EN W. SOUBURG. Dinsdagavond is het de politie alhier gelukt weder een partij gestolen aardappelen in be slag te nemen en den dader aan te houden. Op een stuk land aan de van Teij- lingenstraat troffen zij dien avond iemand aan, die aardappelen uit een met wat takken gedekt putje bezig was in zakken te doen en die bij hun aankomst verschrikt opsprong. De man kon van zijn doen geen juiste verklaring geven, zoodat de polite hier termen aanwezig achtte hem in verzekerde be waring te stellen. Het bleek te zijn zekeren B. alhier, die verleden Donderdagnacht ook bij een diefstal van aardappelen te West Souburg betrokken is geweest. Aanvan kelijk ontkende hij hardnekkig en gaf voor de aardappelen van een hem on bekend persoon te hebben gekocht. Tenslotte heeft hij bekend de aardap pelen gestolen te hebben uit een put in zijn omgeving en deze te hebben verkocht. Toen de kooper er achter kwam dat ze van diefstal afkomstig waren, heeft deze de aardappelen aan den dief terug bezorgd. Deze niet we tende wat er zoo spoedig mee aan te vangen verborg ze in 't boven omschre ven putje en wachtte tot de duisternis hem gelegenheid zou geven ze te ver voeren, echter met het bekende gevolg. Een zak, welke reeds was gevuld en voor verder vervoer aan den weg was geplaatst, bleek spoorloos verdwenen, zoodat wordt verondersteld, dat hier een handlanger in het spel is. ZUID-BEVELAND. VERKEERSONGEVAL. BORSSELE. Woensdagmiddag gebeur de alhier een auto-ongeluk, dat betrek kelijk nog goed afliep. Op een der sin gels liep een zesjarig meisje achter een bietenwagen. Zij liep daar achter weg, juist toen de auto van den heer D. uit de tegenovergestelde richting kwam rij den. Remmen kon het kind niet meer redden. De heer D., die zelf zijn auto bestuurde, gooide het stuur om en reed daardoor tegen een boom. Het kind werd toch nog geraakt en viel onder het voertuig, doch bleek slechts eenige schrammen te hebben gekregen. Erger was de bestuurder er aan to^. Zijn hoofd was verwond door glasscherven en zijn auto was deerlijk gehavend. Gezag en muziek. KRABBENDIJKE. Ongetwijfeld in verband met de bekende kwestie, die dit jaar ontstaan is tusschen het hoofd dezer gemeente en de plaatselijKe inu- ziekvereeniging over de „repetitie op de wei van Kakebeeke", stellen B. en W. in de Maandagmiddag a.s. te hou den raadsvergadering een wijziging van art. 104 der Algemeene politieverorde ning voor. Artikel 104 luidt thans: „Onder openbare vermakelijkheden worden in dit hoofdstuk verstaan: alle danspartijen, bijeenkomsten opgeluisterd door muziek, zang of voordrachtkunst, tooneel- en kunstvertooningen, voorstel lingen, uitvoeringen, feesten, samenkom sten tot ontspanning of vermaak, zoo wel binnen als buiten localiteiten, waar toe het publiek met of zonder betaling toegang heeft." Voorgesteld wordt dit artikel voortaan alsvolgt te lezen: „Onder openbare vermakelijkheden worden in dit hoofdstuk verstaan: alle danspartijen, bijeenkomsten opgeluisterd door muziek, zang of voordrachtkunst, tooneel- en kunstvereenigingen, voor stellingen, uitvoeringen, feesten, samen komsten tot ontspanning of ver maak, zoowel binnen als buiten locali teiten hetzij als repetitie hetzij onder een andere benaming ge ge ven of ge houden, die voor publiek met of zonder betaling toegankelijk of van den openbaren weg af waar neembaar zij n." KRABBENDIJKE. B. en W. stellen den Raad voor het aantal opcenten op de personeele belasting op 175 te be palen. KRABBENDIJKE. Woensdagmorgen had de werkman Jac. W. afkomstig van Wemeldinge het ongeluk bij het lossen van suikerbieten in een schip aan de haven alhier, uit te glijden, en van den wal op het schip te vallen. Verwond aan t hoofd en met inwendige kneuzin gen heeft hij zich onder behandeling van dokter Nieuwenhuyse alhier moeten stellen. Na verbonden te zijn, heeft hij zich naar huis begeven. ZEEUWSCH'VLAAWDIREÜ W.D. SLUIS. Woensdagmorgen werd een aanvang gemaakt met het leggen van den ondergrondschen hoogspanningskabel voor de electriciteitsvoorziening van onze gemeente. Dit werk wordt uitgevoerd door een 20-tal meest jeugdige werkloozen. RAAD VAN SLUIS. Begrooting goedgekeurd. Dinsdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester Ber- kers voltallig. Tot lid van het Algemeen Armbe stuur is wegens bedanken van den heer C. P. Batselaere benoemd de heer W. Hoegen, Op een verzoek van de N.V. P. Z. E. M., om den gemeentegrond aan de Kaai tegen lageren prijs te koopen, werd besloten 33 vierkanten meter te verkoopen tegen f 2 per vierkanten me ter. Vastgesteld werd de verordening tot winkelsluiting, welke noodig was in verband met de wetswijziging. Een ver zoek van het R.K. Jeugdwerk om ge bruik te mogen maken van nog een lo kaal van het gebouw Hoogstraat 49, werd afgewezen. Omtrent de verzoe ken om pachtverlaging voor het jaar Oct. '33-1934 van de heeren A, F. van Gassen e.a. werd bepaald, dat de be dragen van vorig jaar zouden worden gebezigd, alleen dat van den heer Her mans werd afgewezen. De besluiten naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten over jaarwedde van ge meente-geneesheer, gemeente-veldwach ter en agent van politie werden goedge keurd, en bepaald werd, dat de jaar wedden niet kunnen worden verhoogd. Tot aanleg van een eenvoudig rij wielpad langs den weg van de weeg brug aan de Kaai af tot aan de Mare chausseekazerne werd besloten. 25, door de iepenziekte aangetaste boomen werden verkocht. Een verzoek van den heer Blondeel e.a. om wijziging der verordening op de heffing van schoolgeld voor lager onder wijs, werd afgewezen, terwijl een ver zoek om aan het Nuts-Departement Sluis-Aardenburg de beschikking te ge ven over een lokaal der O. L. school, voor het geven van een kosteloozen cursus in de Fransche taal werd goed gevonden. De besluiten omtrent al of niet be taling of gedeeltelijke betaling van door den gemeente-archivaris ingediende re keningen, voor vervoerkosten Sluis- Brugge v.v. werden eveneens goed be vonden. De vergoeding voor de bijzondere la gere scholen over 1932 werd op f 11.24 per leerling vastgesteld; idem een voor stel om langs het pad van „Rozenoord" af tot de grens der gemeente Retran- chement, de aanduiding „Rijwielpad" te plaatsen. Ook zal een bord geplaatst worden aan het pad van Wage tot Ver- leije. Aan mej. I. E. Stockman werd op eigen verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de o. 1. school met ingang van 14 Januari 1935. Tot voorloopige vaststelling van een rooilijn aan de Kaai werd besloten. Hierna werd overgegaan tot de be handeling van de gemeentebegrooting, dienst 1935 artikelsgewijze. Het ophalen van het straatvuil werd opnieuw toege wezen aan de Gebr. Lannoye; het on derhoud der gemeentepompen aan P. Dusebout; onderhoud straatverlichting te Heille aan H. Hamers. Een verzoek van de R. K. vereeniging „Moederschapszorg" te Heerlen om sub sidie, werd afgewezen. Besloten werd tot het heffen van 30 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting en 30 opcenten op de hoofd som der gemeente-fondsbelasting. De begrooting 1935 van het Alge meen Armbestuur Sluis en Heille en van de Godshuizen werd eveneens goedge keurd. Bij Kon. besluit van 19 October, is met ingang van 1 November bevor derd tot hoofdofficier van den Mari ne Stoomvaartdienst der 2e klasse de officier van den Marine Stoomvaart dienst der 1ste klasse C. B. Eenhoorn, afkomstig uit M i d d e 1 b u r g. DE SABOTAGE OP HR. MS. NAUTILUS. Woensdagmiddag is de behandeling voor den Zeekrijgsraad in Den Haag ge schied van het geval van sabotage aan boord van het visscherij-inspectie vaar tuig Hr. Ms. Nautilus. Het den verdachte A. v. L. (stoker le kl. op genoemd schip) ten laste gelegde bestaat in het werpen van carborum- dum in de olie, het aanbrengen van ko- persoldeer in de lagers der machine, en eveneens van zand irr de pijpjes van an dere lagers. Nadat de fiscaal zijn lof had uitgespro ken over de wijze waarop het onder- j zoek was geleid, wees hij in het bijzon- j der op de aanranding van de function- j neering van de weermacht. De verdediger schetste verdachte als een zeer impulsief iemand, die, niet be- seffende wat de gevolgen van zijn da den zouden zijn, thans hierover veel be rouw heeft. Hij adviseert een psychia trisch onderzoek, na er uitdrukkelijk op gewezen te hebben, dat dit geval in het geheel niets met politieke bijbedoelin gen te maken heeft gehad. De fiscaal, evenwel achtte moedwil bewezen. De raadkamer deelt de presi dent mee, dat het vonnis luidt: 2 jaar gevangenisstraf, ontslag uit den militai ren dienst, en ontzegging van het recht bij de gewapende macht te dienen. GEMEENTERAAD VA.', MIDDELBURG. Voorzitter de burgemeester, de heer M. Fernhout. Aanwezig 15 leden. Afwezig de hee ren Cornelisse en Wondergem. De burgemeester opende met een kor te rede, waarin hij de prachtige presta tie van de „Uiver" herdacht. (Men zie laatste berichten in 'on3 nummer van gisteren.) 1. Notulen vorige vergaderingen. De notulen van vorige vergaderingen werden goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. De VOORZITTER deed verschillende mededeelingen over goedgekeurde raadsbesluiten enz. Naar aanleiding van het wachtgeld van den heer W. de Graaf, vroeg de heer VAN DER FELTZ wat dat betee- kent in verband met zijn salaris aan de R.H.B.S., dat weer naar boven zal gaan, zooals het destijds is gedaald toen hij aan school G kwam. Met dit feit dient toch rekening te worden gehouden. De heer ONDERDIJK zeide, dat Ged. Staten alleen twijfelden of er wachtgeld gegeven mocht worden. Die twijfel is nu opgeheven. Maar de bedoeling was di- recht wachtgeld te verleenen. De VOORZITTER zegde toe de bere kening van het wachtgeld ter visie te zullen leggen. De heer PAUL zeide, dat dit alleen kan volgens de verordening. 3. Benoeming leeraren Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. B. en W. stelden voor tot vast leeraar aan de Avondschool voor N, O. te be noemen den heer E. Visscher, thans tij delijk, tot tijdelijke leeraren opnieuw de heeren P. Luteijn en W. C. Calliber en voor het eerst den heer K. P. A. Broer- se te Vlissingen. In verband met dit voorstel was nog een adres ingekomen van den Nederl. Bond van leeraren bij het N. O., waar uit sprak, dat een onrechtvaardigheid zou worden begaan door den heer Vis scher definütief te benoemen en de*i heer Versprille als tijdelijk te ontslaan. De heer BOASSON zeide, dat een en ander geschiedt overeenkomstig de bepaling van den minister, dat de heer Visscher, als zijnde reeds sinds 1921 bij het N.O. vast aangesteld kon worden Maar de minister meende, dat de hee ren Calliber, Luteijn en Versprille plaats moeten maken voor bevoegde krachten, Alleen in plaats van laatstgenoemden heer was een bevoegde kracht te vin den. De heer DEN HOLLANDER vroeg waarom de Commissie van Toezicht op het N.O. niet is gehoord. Mevr. WIEIJL vroeg naar de reden van telkens tijdelijke benoemingen. De heer BOASSON zeide, dat het al gemeen stelsel is dat bevoegden voor gaan, en de andere tijdelijk moeten be noemd worden. De Commissie van het N.O. hoefde geen advies geven, omdat de min:ster den weg had aangegeven. De heer V. D. FELTZ vroeg waar de wethouder het getal 1921 vandaan haalt. Spr. kan het niet vinden, maar bestrijdt het niet. De heer BOASSON zeide dat nader te zullen mededeelen. De VOORZITTER zeide, dit wordt nu een examentje. Mevr. WEIJL wilde de zaak aanhou den voor nader onderzoek in het geval VersprilleBroerse. De heer ONDERDIJK zette uiteen, dat dit den heer Verspille niet helpen kan. Het voorstel werd z.h.s. goedgekeurd. 4. Goedkeuring rekening 1933 Burger lijk Armbestuur. B. en W. stellen voor de rekening 1933 van het Burgerlijk Armbestuur vast te stellen in ontvang op 168.342 en uitgaaf f 164.939, alzoo een goed slot van f 3403. Aldus besloten. 5. Voorloopige vaststelling Gemeente rekening 1933. De heer JERONIMUS meende, dat de raadsleden niet rustig de rekening heb ben kunnen nagaan, omdat zij de be grooting 1935 nog niet hadden. Hij wilde de zaak aanhouden. De VOORZITTER zeide, dat het tijd wordt de reken'ng goed te keuren. De heer MONDEEL voelde ook veel voor aanhouding. Mevr. WEIJL had het idee de reke ning nog ter visie te leggen tijdens de behandeling van de begrooting. De heer ONDERDIJK meende dat de raadsleden moeten vertrouwen op de financ'eele commissie; anders moeten zij ook de rekening gaan bekijken als de een echt schilderij of een copie? Gelooft U werkelijk, dat men elke penseelstreek van een grooten meester kan namaken? Wat prefereert U: Aspirin-tabletten te nemen bij hoofd- of kiespijn, rheumatiek of verkoudheid, de tablet, welke de eerste was en 35 jaar be proefd is, of "een of ander", dat komt en zegt: "Ik kan dat ook!" De geheele wereld heeft erkend, dat deze tablei [BAYERj helpt en nooit teleurstelt, HET PRODUCT VAN VERTROUWEN Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. (Ingez. Med.) tijd daarvoor aangebroken is- H erna werd de rekening onveran derd vastgesteld. 6. Nadere vaststelling Gemeentebe grooting 1934. Aan de orde kwamen nu de verschil lende wijzingen in de begrooting 1934 naar aanleiding van de opmerkingen van Ged. Staten. DeVOORZITTER deelde mede, dat de gasprijsverlaging nog niet is inge diend, maar dit spoedig zal geschieden. De heer JERONIMUS kwam op den post terug van drukwerk raadsverslag, en op de f 330, die daar wordt genoemd Dit is besloten als een begrotingswijzi ging en had direct naar Ged. Staten ge moeten. Nu is de boel bij den drukker en Ged. Staten staan voor een fa:t accompli. Spr. vroeg of er geen gemeente-amb tenaren zijn, die 65 jaar zijn en dus pensioen gerechtigd zijn. De heer MONDEEL zeide, dat men het toezicht van Ged. Staten wellicht waardeeren kan; maar, dat het hier toch feitelijk een aanpassen betreft aan meer bekende toestanden. Uit den ontwerp-brief moet blijken z.i. het gevoelen van den raad. Spr. vroeg daarom o.a. of men speling moet houden bij de kosten van de werkloo- zenzorg. Met het voorstel omzetbelasting voor rekening der bedrijven, kan spr. zich geheel vereenigen. Spreker had er bezwaar tegen dat de raad zich nu reeds uitspreekt, de ge meente niet voor noodlijdendheid ie kunnen behoeden. Spreker behandelde nog een paar on- derdeelen en protesteerde tegen het te rugkomen op het cyclostylewerk; dat is wat anders dan de winkelsluiting. Men moest daarbij antwoorden op een ver zoek der belanghebbenden. Ten opzichte van eventueele verla ging van bezoldiging houdt spr. zich zijn houding voor. De heer KöGELER meende, dat te weinig tot uitdrukking komt, dat de raad op drukwerk ongeveer f 2000 heeft bezuinigd. De heer MES verklaarde zich te heb ben vergist bij de begrooting, toen hij stemde tegen de begrooting 1934, om dat hij vreesde, dat de post Burgerlijk Armbestuur, te laag was. Nu is de post nog 15000 verminderd kunnen worden, dank zij het goede werk om on- noodig het aantal verpleegdagen te ver- hoogen. Spr. vreesde echter dat dit la ter in het tekort van het Gasthuis tot uiting zal komen. De heer VAN DER FELTZ, meende, dat men toch moet antwoorden op de vraag inzake vermindering van het pre sentiegeld. Ditzelfde geldt ook voor het druk- en bindwerk, waarvan Ged. Staten zeggen, dat deze post aanmerkelijk moet worden verminderd en dit kan niet an ders dan door cyclostyleeren- Spr. vroeg beide zaken nog eens onder het oog te zien. Mvr. WEIJL zeide, dat het tweede lid van de commssie van fnanciën, zich niet kon vereenigen met de kwestie van het cyclostyleeren, omdat er pas over gesproken is. Dit geldt ook voor het presentiegeld. Men moet dit bij de begrooting 1935 nader bezien, De VOORZITTER zeide, dat de on derhandelingen met de drukkers beslist zijn door het besluit van den raad. De brief bevat zeker de meening van B- en W., en deze stellen zij nu aan den raad voor; maar de leden behouden later steeds het recht over onderdeelen hun eigen meening te handhaven. Inzake de passage over de noodlij- dendhe'd der gemeenten, meende spr., dat die alleen vrees uitspreekt en dat kan men toch gerust zoo laten staan.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7