Dobbdmann kkker. man? KENNISGEVING YLISSIKGEJS, WALCHEREN. Het afscheid van Burgemeester Bakker. The Quaker OafeG>mpan.y Rotterdam A IBIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak en aéén anderel (Ingez. Med.) •...«i.-vrtnvrtn mum fascisme verrezen, roept spr. uit en men voorspelt dat het met de S.D.A.P. ge daan is. Ook in eigen rijen raakt men wel eens het vertrouwen kwijt en zelfs verlieten enkelen de partij. Het waren menschen waarop men meende te kun nen bouwen. Maar spr. is er van overtuigd dat die golf van reactie voorbij zal gaan. Men zal tenslotte inzien dat het verstand zal moeten zegevieren en dat de baaierd van het kapitalisme niet ontkomen kan worden door het Wilhelmus te zingen en ,,Hou-zee" te roepen- Wij, zegt spr., wijzen den weg naar uitkomst: het so cialisme. Spr. heeft stapels lectuur over de cri sis gelezen. Meest hopeloos geschrijf, wanneer het er op aankomt een uitweg te wijzen. Spr. geeft daar enkele voor beelden van. Het kapitalisme is een ont warbare knoop. Alleen het zwaard van het socialisme kan en zal het doorhak ken. Wanneer zoo eindigde spr. wij door omstandigheden gedwongen prijs moeten geven van hetgeen wij opge bouwd hebben, dan zullen wij nooit het hoogste wat wij bezitten, loslaten, n.l. ons socialistisch geloof. Door de woestijn van het kapitalisme zal de gang op waarts gaan achter de roode vaan van het socialisme. Het programma van dien avond be vatte verder, na de rede van dr. Polak, muziek van „Excelsior", welk corps zich zoowel voor als na de pauze deed hoo- ren voor een aandachtig luisterende schare, en zang van „De Volksstem", die de samenkomst ook sloot met een door de aanwezigen meegezongen „Interna tionale". Daar tusschen in vertoonde de A. J. C. zich op het tooneel in bonte, fleurige kleedij, met declamatie en volksdansen. Na de pauze bood de heer P. Ph. Paul namens een niet aanwezig lid der partij een ets aan, die bestemd was voor de afdeeling Middelburg. Met een woord van dank aan dr. Po lak en aan alle medewerkenden en een warme opwekking tot het medewerken aan het partijwerk in al zijn geledingen, sloot de heer Onderdijk de vergadering. De Middenstandstentoonstelling. De vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" heeft voor enkele jaren een winkelweek gehouden, waarmede zij toen groot succes had. Thans heeft deze vereeniging haar eerste tentoonstelling georganiseerd. Deze expositie is hedenmiddag in de za len van het Grand Hotel „Britannia" geopend. Bij deze opening waren verschillende autoriteiten en genoodigden tegenwoor dig. De voorzitter van Gemeenschappelijk Belang, de heer L. J. M. Quasters, sprak een welkomstwoord en wees op de be doeling van deze tentoonstelling, n.l. de bevordering van de belangen van den middenstand. De burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, heeft de vereeniging geluk er mee gewenscht, dat er zooveel be langstelling voor deze tentoonstelling bestond, zoodat alle beschikbare ruimte in gebruik is genomen. Hij hoopte, dat de tentoonstelling een druk bezoek mo ge ten deel vallen. Bij een rondgang door de zalen bleek ons, dat verschillende fabrieken van de gelegenheid hebben gebruik gemaakt om meer bekendheid te geven aan de arti kelen die door haar in den handel wor den gebracht. De N.V. Kon. Mij De Schelde, wier bedrijf zich tengevolge van de economische omstandigheden op ver schillends artikelen specialiseert, expo seert Sandaal-koelkasten, die haar weg wei zul'en vinden. De Herofabrieken exposeeren conserven en andere beken de Hero-producten. Puddingpoeder, bak meel en dergelijke artikelen zijn in groo- te verscheidenheid geëtaleerd door de N.V. Inhama te Amsterdam. De vereeniging „Gemeenschappelijk Belang" heeft zelf ook een stand, die reclame voor het zegelfonds maakt, uit welk fonds gelden aan zieken worden uitgekeerd. Verschillende winkeliers uit Vlissingen komen met een uitgebreide sorteering artikelen voor den dag en demonstreeren, dat de Vlisisngsche mid denstand zijn tijd begrijpt en men m elke branche kan bekomen wat men verlangt. De tentoonstelling is geopend tot Maandag en iederen avond wordt ge zorgd voor attracties. KOUDEKERKE. De alleen wonende heer N„ die sedert een paar weken uit zijn woning aan de duinen was gemist, is daarin thans gisterenmorgen weder teruggekeerd. KOUDEKERKE. De Raad dezer ge meente kwam gistermiddag in openba re vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester A. Bakker. Af- wez g de heeren Sanderse en De Kroo. In deze vergadering heeft de burge meester, wegens vertrek naar Olde- broek, afscheid genomen van den Raad en van het gemeentepersoneel. Voor deze laatste vergadering onder leiding van burgemeester Bakker bestond veel belangstelling. O.m. waren aanwezig de burgemeesters van Aagtekerke, Sint Laurens, Serooskerke en O. en W. Sou burg, alsmede de secretaris van laatstgenoemde gemeente, de echt- genooten van de wethouders en de meeste raadsleden, het secretarie- en verder gemeentepersoneel. Verder de oud-gemeente-secretaris, de heer Ter- woert, de gemeente-architect en ge meentearts, oud raadsleden, hoofden van scholen en tal van notabelen en vooraanstaande personen uit de ge meente. Rede van den Burgemeester. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend sprak hij ongeveer als volgt: Koudekerke was mijn eerste Burge meestersplaats en alle practische erva ring van het ambt, dat mij lief is, heb ik hier opgedaan, U zoowel bestuurderen als ambtenaren, hebt mij daarin veel medewerking gegeven en hebt mijn zwakheden gedragen. U, Heeren Wethouders, hebt meer dan de overige leden van den Raad, met mij moeten beraadslagen, besluiten en handelen. Voor Uw grooten steun, Uw toewijding en Uw vriendschap zeg ik gaarne van harte dank. Inzonderheid de arbeid van den wethou der Contant o.a. voor de werkverschaf fing weet ik hoog te schatten en U hebt mijn taak daardoor niet weinig verlicht. Ook van U, Heeren leden van den Raad, behoud ik een goede herinnering. Tijdens mijn ambtelijke periode is in Uw midden een en ander gebeurd dat tot dankbaarheid mag stemmen- De straten naar Middelburg en naar Biggekerke zijn geheel vernieuwd en verbeferd; de bestrating in de kom van het dorp is zeer in haar voordeel veranderd; sloo- ten zijn gedempt en gerioleerd. Wij heb ben o.a. samen mogen zorgen voor wa terleiding en electriciteit te 't Zand en voor electr ficatie van het dorp en de daa~ staande gemeentegebouwen. De straatverlichting in de gemeen'2 werd sterk uitgebreid. Er was wel een enkele maal eenige strijd in den Raad, doch nooit zette zich daardoor persoonlijke tegenstand. Voor dit alles en voor de scholing die ik in Uw midden mocht opdoen blijf ik recht erkentelijk. Verder zeg ik den secretaris dank, die zich in den dagelijkschen omgang met mi) steeds een ijverig voorstander van de belangen van de gemeente heeft be toond. Uw trouw, Uw correctheid, Uw stipte eerlijkheid en Uw plichtsbesef zal ik niet spoedig vergeten. Ook van U, Ambtenaren ter secreta rie, mag ik getuigen dat U voor mij al tijd een en al bereidwilligheid en voor komendheid was en dat U een goede op vatting had van plicht en recht. Dat geldt niet minder van onzen ontvanger, van den gemeente-opzichter, van den gemeente-geneesheer, de veldwachters en den gemeente-werkman. Onder U was er niet één, over wie ik reden had tot klagen. Met genoegen zal ik aan Uw werklust en Uw werk terug denken. Ik heb steeds getracht mij aan nie mand en aan niets te binden, dan aan de eeuwige beginselen van de Heilige Schrift. Het was mijn streven ieder te behan delen zonder aanzien van partij of rich ting en te zijn Burgemeester niet van een groep of kliek, maar van de ge meente, die mij was toevertrouwd. Mocht ik mij ooit zijn misgaan, ver geef het mij. Zeven jaren liggen achter den rug. De eerste jaren van mijn ambt, tevens de eerste jaren van mijn huwelijksleven. j Genoten hebben we van de waardee ring en vriendschap van zeer velen. Wii danken God voor den rijkdom, f dien Hij ons hier schonk. Altijd zal de herinnering aan Koude kerke en Walcheren leiden tot groote dankbaarheid aan God en menschen. Wij hopen dat Koudekerke een goede toekomst is weggelegd. De economische moeilijkheden zijn groot, en dé belastin gen, hoe moeilijk ook op te brengen zul len nog in zwaarte toenemen. De werkloosheid gaf mij persoonlijk veel moeite. Ik heb die moeite steeds met blijdschap gedragen. Als ik iets kon doen voor al w:e het zwaar te ver antwoorden had in dit leven, heb ik dat altijd gaarne gedaan. Schenke de Almachtige ook voor 't ons liet geworden Koudekerke 'n goede toe komst. Het zal ons steeds reden tot blijdschap zijn als we het goefie mogen hooren van onze eerste gemeente. Van ganscher harte wenschen wij U bestuurdèren en ambtenaren dezer ge meente, allen die ons vriendschap bo den, ja heel de gemeente het allerbeste toe. Wij bevelen U allen in Godes Heilige hoede. Vervolgens richtte spr. zich tot de aanwezige burgemeesters en den secre taris van O. en W. Souburg. Hij stelde hun tegenwoordigheid op hoogen prijs. De verhouding met de Walchersche bur gemeesters en de gemeentebesturen was altijd goed en spr. kon er de aangenaam ste herinneringen aan bewaren. Ook de overige, buiten den kring van het ge meente personeel, aanwezige personen dankte spr. voor hun aanwezigheid, wat hij op hoogen prijs stelde. Verschillende toespraken Wethouder Contant richtte vervol gens namens den Raad een afscheids groet lot den burgemeester. Uw verblijf Uw regeeren en besturen in en voor de Gemeente, aldus spr., waren geen aan eenschakeling van een rustig voortdob beren op kalme wateren. Integendeel, de laatste jaren eischten van U in het bi zonder, en ook van ons, een diepgaanc overleg en een scherpzinnig handelen. Hoewel Uwe aanstelling als jong magi straat, toentertijd de vragen deden op rijzen: zal deze jonge man over voldoen de capaciteiten en levenservaring be schikken, zal hij met vrucht de ware be langen van Gemeente en bevolking we ten te behartigen, ja, zoo noodig verde digen, op die vragen is het antwoorc geleverd, in goeden zin. Uw welwillend heid, Uw dienstvaardigheid, tegenover ieder die met U in aanraking kwam, mo gen met de schoonste woorden te boek gesteld worden; Uwe bescheidenheid i"> allen menschen bekend.- Dank zij Uwen goeden wil, en leven dig optimisme, gelukte het ons steeds bevredigende oplossingen van de moei lijkheden te vinden. Ondanks dat wij beproefden met be scheiden middelen veel tot stand te brengen, werden wij meermalen als verkwisters gesignaleerd, onze raads vergaderingen droegen doorloopend het karakter van een College waar de faculteit der zuinigheid werd gedo ceerd, en het is niet denkbeeldig dat de meesten onzer te zijner tijd een vol doend examen voor het doctoraal in de ze wetenschap zullen kunnen afleggen, ongetwijfeld zal die opgedane kennis U te stade komen. Toch was er op onze raadsvergaderin gen een overeenstemming om te streven naar het ware belang der gemeente; door Uw waardig optreden werd dit in niet geringe mate bevorderd. Uw optreden, niet als dictator, maar wel de drager van het gezag dat U nim mer uit handen gaf, was met toegemeten soepelheid steeds correct. De vruchtba re samenwerking met de leden van Uw dagelijksch bestuur was voortreffelijk. Waar ons werken aan den weg, ja in een glazen huis, wordt be- en veroor deeld, wordt bespied door meer dan de 120 Stadhouders van Koning Darius, daar rijst bij ons wel eens de twijfelende vraag: Deed ik mijn plicht? Ben ik aan mijn eed getrouw? Gedachtig aan de woorden van den Prediker: Laat U een ander prijzen, en niet Uw eigene ,inond! Durf ik de uitgesproken lof aanvaarden, ter ontlasting van die twijfelende ge dachte. Als mijn overtuiging heb ik meermalen uitgesproken dat Uw vestiging in deze gemeente niet blijvend kon zijn; dit werd door U volkomen beaamd, doch onze be rekening concludeerde dat het tijdstip van heengaan zeker nog in het ver ver schiet zou liggen. Het „Excelsior" is echter de gerecht vaardigde prikkel die opvoert tot een waardevol beter worden, en aller in- stemmin gverwerven moet. De mensch wikt, God beschikt. Zoo gezien, leggen wij ons berustend neder bij deze voor onze gemeente zoo groote verandering. U staat gereed verder te trekken, mo ge God bij vernieuwing U bijstaan. Hij toone U de wolkkolom des daags en schenke U de vuurgloed voor den nacht, dan zal Uw pad langs welgebaande we gen voeren. Bij het voorbijgaan van dezen nieuwen mijlpaal, vergezellen onze beste wen schen voor U en de Uwen op Uwen ver deren levensweg die wij met belangstel ling hopen te volgen. Wij eindigen met een: Heil! driewerf Heil! voor U die zeven jaren onze lei der waart. De gemeente-secretaris, de heer Ter. w o e r t vervolgens 't woord nemende, zeide dat de burgemeester voor hem als secretaris als voor den ontvanger, de ambtenaren ter secretarie en het overi ge personeel dat aan de gemeente is verbonden, een goed en hulpvaardig chei is geweest. Daarna dankte hij hem na mens allen. Als blijk van erkentelijkheid bood spr. een photografie in lijst aan. De keus was daarbij gevallen op het gemeentehuis, dat, zoo zeide spr., bij U zeker menige aangename herinnering zal roepen. Spr- sprak verder de hoop uit, dat 't de burgemeester en familie in de nieuwe gemeente goed moge gaan. De heer Lorier (a.r.) bracht den WIJ berichten hiermede, dat de bekende QUAKER DIEREN- BOEKJES voor kinderen, die wij tegen inzending van 9 bona beschikbaar stelden. TIJDELIJK, nl.tot 31 DECEMBER 1934, voor 5 BONS uit QUAKER Havermout-pakken verkrijgbaar zijn. (Ing. Med.) burgemeester dank namens zijn collega's. Spr. wees er op dat er in den loop der jaren een band is gelegd tusschen den burgemeester en de a.r.-partij hier in den Raad. Over de hooge geestelijke dingen van ons volk was men het altijd eens. Spr. uitte de hoop, dat God den burge meester moge hoede op den levensweg. Wethouder Contant nam daarna nogmaals het woord. Spr. bood in een geestig toespraakje den burgemeester namens alle raadsleden een souveroir aan. Jhr. H. A. van Doorn, burgemees ter van Souburg sprak namens de aan wezige collega's een woord van afscheid. Spr. wees er op dat burgemeester Bak ker met voldoening op zijn werk kan terugzien, en wenschte hem vele geluk kige jaren toe. De voorz. dankte ook uit naam van zijn echtgenoote, tenslotte allen voor de vriendelijke woorden en voor de sou venirs, die hem zullen herinneren aan Koudekerke en aan het afscheid van dezen dag. De aanwezigen hebben daarop per soonlijk afscheid van burgemeester en mevrouw Bakker genomen. RAAD VAN VEERE. Een merkwaardig debat over de schilders: laat ze maar naar „den steun" gaan. Harde noten gekraakt in de Godshuiskwestie, VEERE. Wqensdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester D. Huinink, voltallig. Ingekomen was een schrijven van den minister van O. K. en W. als antwoord op het verzoek van den Raad inzake meubileering en stoffeering van het stadhuis- Goedgekeurd was de geldlee- ning ad f 4000 of minder, naar gelang de benoodigde sommen hiervoor. De mini.- ter maakte bezwaar tegen het feit, dat men gemeend heeft 50 pet. van de en treegelden aan het Rijk te moeten af dragen- Zulks is dus nog een voordeeltje voor de gemeente, hoewel het bedrag natuurlijk gestort moet worden in het onderhoudsfonds. B. en W. meenden ondanks dit tegen- vallertje toch den reeds ingeslagen weg te moeten volgen en dus de uiterste zuinigheid te betrachten. Met alg. stem men ging de Raad met de meening van B. en W- accoord, Ged. Staten berichtten, dat ten be hoeve van de restauratiewerkzaamhe den aan het Stadhuis 2000 is beschik baar gesteld. Ingekomen waren twee verzoeken om pachtvermindering, n.l. van de wed. Harpe en van Wattel ad 25 pet., waar mede resp. ongeveer een bedrag van f 20 en f 15 gemoeid zou zijn over het geheele jaar. Wethouder C a s t e 1 licht te toe, dat deze aanvragen te laat zijn ingediend en derhalve slechts over 'n half jaar vermindering zou moeten wor den. toegekend. De hr- W outers vond 't eerstgenoemde feit van minder belang en zou de vermindering voor een heel jaar willen zien gehandhaafd. Na nog eenige discussie werd met 4 tegen 3 st. besloten voor 't geheele jaar de vermin dering toe te staan. (Tegen de heeren: Castel, Van Beveren en Dekker). De „Weegbrug Algemeen Belang" ver zocht om vóór 1 Nov. de erfpacht van de Weegbrug Veersch Landbouwbelang die zij heeft overgenomen en waarvan de grond reeds door de gemeente in gebruik is genomen, te willen opheffen. Aldus besloten. De gemeente-ontvanger verzocht om, ten aanzien van den binnen afzienbaren tijd te verwachten conversie der Ned.- Ind, leening, de desbetreffende stukken te mogen omzetten in effecten Noord- Holland. De Vo o r z. legde de voordee- len van een dergelijke transactie uit. Aldus besloten. Steun aan kunstenaars- Ingekomen was een circulaire van den Minister van Sociale Zaken inzake steunverleening aan behoeftige kunste naars, behelzende het verzoek om een steun bijdrage te geven, bovendien een geldelijken steun over 52 weken en het uitoefenen van toezicht over de verdee ling enz. In dit geval zouden alle bij de plaatselijke vereenigng aangesloten childers een bedrag van f 20 moeten storten, terwijl de gemeente zelf voor iederen schilder een gelijk bedrag zou moeten toevoegen aan het fonds. De Voorz. deelde voorts mede, dat de vereeniging reeds is opgericht en dat «Jedacht werd, dat de heer Morel voor steun in aanmerking zou komen. Er zijn 9 of 11 kunstenaars in deze gemeente, hetgeen een bedrag van evenzooveel maal f 20 zou moeten kosten. Dat is de gemeente echter te zwaar B, en W. waren van meening (hoewel niet onge negen de kunstenaars te steunen), dat men een zoo hoog bedrag zonder meer niet kan uittrekken. Men diende den mi nister hiervan op de hoogte te stellen. De heer Wouters vond, dat we hier zeer voorzichtig te werk moeten gaan, want er konden zich wel eens een aan- tal hulpbehoevende kunstschilders in Veere gaan vestigen als men zoo ge makkelijk aan steun zou komen. De heer Blind was er sterk tegen. In ge val van hulpbehoevendheid moeten de kunstenaars maar net als alle anderen naar „den steun" gaan. Ze loopen toch maar rond als ze geen zin hebben om te schilderen en verder doen ze niets. Wet houder Van Beveren was de mee ning toegedaan, dat de schilders maar een bond moeten vormen; dan trekken ze ook zes weken als ze steun noodig hebben, hetgeen de opmerking uitlokte dat ze echter niet in loondienst zijn. De heer Blind zegde, dat iedereen een kunstenaar in zijn eigen vak is. Waar om moeten degenen die een penseel hanteeren met zijden handschoenen worden aangepakt De Veersche kunst schilders, ook die welke noodlijdend heeten te zijn, wonen in groote huizen en willen volstrekt niets anders doen. Als ze honger hebben dan moeten ze ook maar naar den steun komen en ervoor werken, zooals ieder ander. Het oordeel van den heer Blind vond algemeen bij val, doch de v o o r z. wilde er wat men schelijker over denken. Niettemin is de eisch van den minister voor Veere on doenlijk, vandaar dat de gemeente niet aan fondsvorming kan doen, hoogstens, en dat om de goede wil te toonen, een bijdrage kan storten. Spr. stelde voor den minister in dier voege te berichten. iM. a. s- w.erd 't voorstel aangenomen. Inzake de vergoeding voor de bijz. la gere school over 1931, waarmede de hr, S i m o n s e zich in de vorige zitting niet kon vereenigën, was door den voorz. een onderzoek ingesteld. Gebleken is, dat genoemde heer zich vergist heeft. Vastgesteld werd tenslotte, dat de school 155 verminderd met het school geld zal krijgen. Overdracht Veerscheweg. Betreffende de overdracht van dezen weg, waaraan de Provincie 11180 en de gemeenten Middelburg en Veere ieder ongeveer 1397, hun aandeel in het gekapitaliseerde onderhoud, zouden moeten betalen om van alle verdere geldelijke aansprakelijkheid af te zijn, zou ook de Gemeente kunnen volstaan met te eeuwigen dage jaarlijks een be drag van 65 ongeveer te betalen. Met algemeene stemmen werd besloten bo vengenoemd bedrag ineens te storten, alsook een bedrag van ongeveer 23 voor beplanting van den weg, éénmaal te betalen. Godshuisquaestie, De voorz. deelde mede, dat de ver ordening op het Godshuis door Ged. Staten is goedgekeurd. De heeren Wou ters, Blind en spreker hebbep, als zoo danig door den Raad afgevaardigd, over de voordracht, waarop personen ston den die alle 'n zeer goed inkomen geno ten en door genoemd cool, minder wenschelijk werden geacht, daar er an deren waren, die dit geringe honorarium wel beter konden beuren en evengoed deze functie zouden kunnen vervullen, met het bestuur van het Godshuis ge sproken in een speciaal daarvoor be legde vergadering op 6 October, welke echter weinig voldoening heeft geschon ken, hetgeen door de houding der re genten werd bevestigd. Ingevolge deze vergadering is nu een brief binnengeko men, dat genoemd bestuur zijn eenmaal genomen standpunt niet kan prijsgeven. Men heeft daar automatisch vastgehou den aan de oude verordening, die be paalt, dat er drie namen op de voor dracht moeten zijn, terwijl de nieuwe verordening aangeeft „zoo mogelijk drie", hetgeen de regenten willen op vatten als niet meer dan drie. Hoewel dit punt aanvechtbaar is, heeft men toch het vriendelijk verzoek van den Raad om nog een of meer namen op de voor dracht te plaatsen, niet willen inwilligen. Gevraagd is of men principieleele daa wel formeele bezwaren had, waaruit bleek, dat men beide had, doch op die vergadering kwamen steeds de formeele naar voren en wilde men de principieele bezwaren niet opperen. Bij geruchte is echter gebleken, dat de regenten zeer moeilijk een keuze uit de andere sollici tanten konden doen, hoewel zij zelf er kenden, dat van dezen volstrekt niets te zeggen viel als zoodanig. Ze bleven dus hardnekkig aan hun drie candidaten vasthouden. Er zijn dus nu drie moge lijkheden: de voordracht wordt terug gezonden, men kan nog eens gaan pra ten, hetgeen volgens spreker niet veel 4<S*

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6