DE VREEMDELING VAN SILVERDALE KRONIEK van den DAG. NIVEA ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 25 OCTOBER 1934. N». 252. MIDDELBURG. Na Üen koningsmoord te Mar seille Regeeringscrisis-inter- mezzo in Zuid-SlaviëWeinig verandering Minister-presi dent Gombös naar Warschau Polen blijit raar doen. De vliegerij naar Melbourne heeft 'n paaj dagen aaneen de belangstelling voor wat er verder nog in de wereld voorviel, vrijwel geheel weggeblazen. Men zou kunnen wenschen, dat dit een heelen tijd zoo mocht blijven. Dan kre gen de heeren politici eens gelegenheid, om in alle kalmte hun werk te doen, zonder dat het voor hen noodig zou zijn rekening te houden met een zekere ophnbare meening; wij bedoelen die penbare meening, die door de kranten m.-naakt wordt, willens en wetens in 'tlbelang van sommige duistere mach ten, wapenfabrikanten en dergelijke. Mjisschien, dat de politici er dan meer van terecht brachten dan tot dusver. Al zou men daarop niet al te zeer kun nen vertrouwen, nademaal een vos wel zijn haren, maar gewoonlijk niet zijn streken verliest. Het heeft overigens weinig zin, zich nog verder in dit soort van dingen te verdiepen. Er zouden alleen maar uto pieën uit te voorschijn kunnen komen en daarmee mogen we ons hier niet op houden. I erwijl Scott en Black en Parmentier en Moll naar Melbourne raasden, is er het een en ander gebeurd, dat de moei- te waard is, nog even naar voren ge bracht te worden. Zoo beleefde Zuid- Slavië in die paar dagen een kabinets crisis, die al weer is opgelost. Zij kwam niet onverwacht. Het lag voor de hand, dat de regeering haar ontslag zou aan bieden, nadat de vermoorde koning was begraven. De regentschapsraad, welke voor den koning-knaap Peter het koninklijk gezag uitoefent, diende in de gelegenheid gesteld te worden naar zijn opvattingen een nieuw kabinet in het leven te roepen. Men verwachtte vrij algemeen, dat dit nieuwe kabinet op een veel breeder leest geschoeid zou worden, met name, dat er Kroati sche en Sloveensche vertegenwoordigers in zitting zouden nemen. Voor de bin- nenlandsche situatie van Zuid-Slavië had dat van veel belang kunnen wor den. Het zou een grootsche poging be duid kunnen hebben tot pacificatie: de K.oatische en Sloveensche minderheden j zouden er de hoop uit hebben kunnen iputten, dat hun nu eindelijk eens recht gedaan werd. Het offer van koning Alex- Oder's leven ware dan niet heelemaal voor niets gebracht. Voorloopig ziet het er alevel niet naar uit, dat er veel in die richting gaat geschieden. De nieuwe regeering wijkt niet veel van de oude ,af; er zijn maar een paar vertegen woordigers van de zich verdrukt voe lende Kroaten en Slovenen in opgeno men. Misschien komt het mee te" val- len, Men schildert den voornaamsten regent, prins Paul, den neef des ko- nings, af als een fijn beschaafd man, die zeer beslist weet, wat hij wil. Het zal dan binnenkort uit de praktijk wel blijken. Er is overigens weinig belangrijks meer gebeurd in direct verband met den moord op Alexander I. (Hier en daar zijn nog een paar Kroatische ter roristen gearresteerd, o.a. in België en ongarije, maar dat lijkt niet van veel invloed op het nog altijd voortdurende onderzoek te zullen worden. Omtrent de ontwikkeling der inter nationale politieke verhoudingen na den moord, valt ook niet veel te zeg- door H. BINDLOSS. 63.) "Kom morgen liever terug", zeide hij zonder op te kijken. ,,Zien jullie niet, dat :k t op t oogenblik te druk heb. Wel verduiveld, waarom donderen jullie nu niet op." Dane legde hem een hand op den schouder. „We wachten op j0u. Jij gaal met orus mee". Ferris draaide zich om en keek hem engeloovig-verbaasd aan. „Waar naar toe?" „Naar 't station in de nederzetting", antwoordde Dane droogjes. „En van daar uit mag je 't zelf zeggen. Maak nu geen drukte, dat geeft je toch niets en wat je boerderij betreft, kan ik je de verzekering geven, dat er behoorlijk zorg voor gedragen zal worden tot je hem verkocht hebt. Zou je je maar niet klaar gaan maken?" Iets in de langzame, rustige stem gaf Ferris de overtuiging, dat tegenwerpin gen maken nutteloos zou zijn; hij be greep, dat de beide mannen geen oogen blik zouden aarzelen om kracht te ge bruiken, wanneer dat noodig mocht zijn en op hulp van zijn knechts behoefde hij niet te rekenen. gen. Daar zit weinig teekening in voor loopig. Het heeft er nog het meest van, dat deze er niet veel door zal verande ren. In Duitschland schijnt men zich weliswaar een oogenblik verbeeld te hebben, dat minister Goering heel wat te Belgrado gepresteerd heeft, doch daar kan men aan twijfelen. Op den dag na de begrafenis kwam, als gemeld, de raad van de Kleine Entente (Benesj, Titulescu en Jeftitsj) bijeen en na afloop werd een commmuniqué verstrekt, dat op de Duitschers slechts als een koude douche gewerkt kan hebben. De drie ministers zeiden daarin zeer nadruk kelijk, dat Tsjecho-Slovakije, Roemenië en Zuid-Slavië als tot dusver één lijn zouden blijven trekken in samenwerking met Frankrijk, Al schijnt Goering hiel en daar te Belgrado wel eenige sym pathie gewekt te hebben (echter ook antipathie), het ziet er nog niet naar uit, dat Zuid-Slavië de even ontloken vriendschapsgevoelens voor Duitsch land nu zoo maar tot vollen bloei zal brengen. In tegendeel: er lijkt eerder stilstand in dat ontluikingsproces te zijn ingetreden. In (verwijderd) verband met de mis daad van Marseille heeft het tenslotte nog al de aandacht getrokken, dat de Hongaarsche premier Gömbös verle den week een bezoek aan de Poolsche hoofdstad Warschau bracht. Hongarije is immers een beetje gecommpromit- teerd door het feit, dat het gastvrijheid verleende aan de ergste Kroatische ter roristen. Men vroeg zich af. wat de Pool sche regeering dan toch wel bezielde, om direct na de begrafenis Gömbös te ontvangen. Dat moest toch een heel zonderlingen indruk maken. Het deed dat inderdaad, maar toch eigenlijk niet meer dan alles, wat Polen sinds een jaar ongeveer uitspookt. Dat het een vriendschapsverdrag met Duitschland sloot en daarna zeer beslist een anti Franschen koers insloeg, ondanks de voormalige bijster hartelijke betrekkin gen met Frankrijk, is minstens even ver bazingwekkend als 't bezoek van Göm bös. Dat bezoek past eigenlijk precies in Polen's jongste politieke bedrijvig heid. Men schijnt er te Warschau op uit te zijn, om Parijs op alle mogelijke ma nieren te prikkelen. De banden tusschen Polen en Honga rije heeten door Gömbös' bezoek nader aangehaald. Zonderling is dat. Immers loopen de politieke inzichten van Polen en Hongarije geheel uiteen. Te Boeda pest heeft men zijn gedachten perma nent op een en 't zelfde punt gericht: de herziening der vredesverdragen, om verloren Hongaarsch gebied terug te krijgen. Te Warschau daarentegen moet men niets van die herzieningsgedachte hebben. Polen won vreemd gebied en wil het behouden ook. Hoe nu die Poolsch-Hongaarsche toenadering te rij men? Er valt voorloopig niet veel van te begrijpen. Polen speelt een spel, waar van de dessous onzichtbaar zijn. Mis schien, dat men er eerlang achter komt. Moge het dan zoo zijn, dat men vrede met de Poolsche politiek kan hebben. Momenteel kan men daar echter niet gerust op zijn. o j qeipnmgmnandm. .voordz huidtvwunymfr (Ingez. Med.) „Dat had ik kunnen verwachten", zei- de hij hoonend. ,,'t Is natuurlijk niet ge oorloofd om het nichtje van onzen ge- achten leider de waarheid te zeggen- Weten jullie, wat ik gedaan heb?", „We weten, wat je dien avond van den brand gedaan hebt", -antwoordde Dane koel. „Ik zou gedacht hebben, dat je daarmee tevreden geweest was". „Wel, ik heb me nu aan nog iets ern- stigers schuldig gemaakt", zeide Ferris. „Als je 't graag weten wil, wil ik het je met genoegen vertellen". De vingers van Dane sloten zich als een schroef om zijn arm. „Als je 't waagt", dreigde hij hem, „sla ik je bont en blauw". Het volgende oogenblik werd Ferris van zijn stoel gelicht en geen tien mi nuten later duwde Dane hem den wach tenden wagen in, waar hij met een kame- raadschappelijken grijns door een derden man ontvangen werd, die daarna bij wijze van voorzorg, vlak naast hem ging zitten. Van de boerderij van Ferris tot aan de nederzetting was 't meer dan een uur rijden, maar ondanks den lan gen duur van den rit werd er bijna geen woord gesproken en toen ze het kleine plaatsje bereikt hadden, bleef een van de mannen voor het hotel, waar ze hem zoolang ondergebracht hadden, op wacht staan, tot de rookpluim van den sneltrein voor Montreal boven de boomen van de inzinking, op een mijl afstand van het station, zichtbaar werd. Hij werd door de beide mannen naar het perron gebracht en toen de trein MIDDELBURGSCHE IJSCLUB. Woensdagavond hield de Middet- burgscljq IJsclub haar jaarvergadering in de bovenzaal van de „Vergenoeging onder voorzitterschap van den heer A. de Jonge, die fzeide, dat het bestuur blijde is weer aan het merk te kunnen, vooral nu er veel ijs voorspeld wordt-. De vereeniging is met 572 leden in bloeienden toestand en ook de finan ciën staan er goed voor. Zij is nu Ko ninklijk goedgekeurd en ook aangeslo ten bij den Kon. Nederl. Schaatsenrij- dersbond. Spr. wilde nu reeds hen, die meenen wel als lid te kunnen bedanken, waar schuwen, want men moet, als er ijs komt, en men wil weer toetreden entreegeld betalen. Naar aanleiding van de ingekomen stukken besloot de vergadering bij den Bond het mogen doen verrijden van 't Provinciaal kampioenschap schoonrijden aan te vragen. Het ligt in de bedoeling, dezelfde vest als het vorig jaar dus tusschen Seis- en Langeviele brug te exploitee- ren, en weer gebruik te maken van het personeel van den heer de Wilde voor het schoonhouden. Over den^toe- gang nu het plantsoen bij het Seisplein veranderd iswordt overleg met den directeur van gemeentewerken ge pleegd. Het bestuur rekent weer op de medewerking van de commissaris sen. Men zal weer drie banen aanleg gen, opdat telkens een afgesloten en schoongemaakt kan worden en ook het Kinderbaantje zal weer komen, terwijl maatregelen in voorbereiding zijn om de banen een beter aanzien te geven. Het is verleden jaar volledig gebleken, dat het bestuur recht heeft niet-leden te weigeren. Enkele zijn verbaliseerd, en door den kantonrechter veroordeeld en in hooger beroep ook door de rechtbank. Ook het vrije baantje van den Water gang naar het eilandje zal weder wor den aangelegd- Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer H. A. Enklaar, bleek, dat men jn December 1933 14 dagen behoorliik heeft kunnen rijden en verschillende wedstrijden een goed verloop hadden, doch dat het plan voor een vaste baan weder voorloopig moest worden opge geven. In verband met dit laatste deelde de voorzitter mede, dat men van den hee'- ihr. Boogaert, een perceel achter diens buiten zou kunnen koopen en dat men gemeend had, dat het aanleggen van de baan als een object van werkverschaf fing fcou kunnen worden aangemerkt. Dit bleek echter volgens de bevoegde autoriteiten niet te kunnen. Uit het verslag van de penning- meesteresse, mevrouw dr. G. M. Koo - man- van Middendorp, bleek dat er een voordeelig saldo is van f 957 tegen ver leden jaar f 325, zulks bij een ontvangst van f 3244 en een uitgaaf van f 2465 Voorgesteld werd weder f 260 te voegen bij het vaste fonds voor een eigen baan, dat reeds f 1543 grooi was. De rekening werd goedgekeurd, Mevrouw de LoozeWiersma en de heer de Jonge werden bij acclamatie als bestuursleden herkozen. Na eenige bezwaren van een der aan wezigen ging de vergadering mede met het voorstel inzake de, contributie, waar door een gezinskaart weer f 3 zal kos ten maar voor ieder kind f 0.25 en bo ven de 4 kinderen 10 cent er bij, gezien de fraude die meermalen aan het licht is gekomen. Voor een persoonlijke kaart f 2, voor een kaart voor een geheelen met zijn sleep van lange wagens voor reed, nam Dane hem even afzonderlik. „Dit wou ik je even zeggen we weten heel goed, dat we door deze manier van handelen met jou een ze kere verantwoqrdelijkheid op ons ge nomen hebben de moeite om ons dat te vertellen, kun je dus besparen. Maar als je "t hierbij niet wilt laten in Winnipeg zijn meer advocaten dan hier, dus dan ben je daar meteen aan het goede adres en als je mij of Mac- donald hebben moet, weet je, waar je ons kunt vinden. En in dien tusschentijd zoolang je 'm nog niet verkocht hebt, zullen we er voor zorgen, dat je boer derij behoorlijk bestierd wordt al licht beter en zorgvuldiger dan jij 't gedaan hebt. .Ziezoo, dat is ongeveer alles wat ik je te zeggen hebal leen nog dit: pas op, dat er geen on juiste lezing over deze quaestie ver spreid wordt, want in dat geval krijg je öf met mij öf met Courthorne te doen." Een lang, schel fluiten, het sein tot vertrek.... en de trein stoomde het station uit, met Ferris, doodsbleek van verbeten woede en vernedering op het achterbalcon van den tweeden wagon. Ondanks haar groote lichamelijke vermoeidheid kon Maud Barrington dier. nacht den slaap niet vatten. De be schuldiging van Ferris had doel getrot- fen; met een gevoel van schaamte moest ze toegeven, dat hij de waarheid gesproken had. En of ze het zich wilde dag f 0,75, voor een avond of een mid dag 50 cent. Men moet inzake de finan- ciën niet vergeten, dat als er verleden jaar een tweede vorstperiode was ge komen, men geen groot overschot, maar zeker een tekort zou hebben gehad. 1 Naar de algemeene vergadering van den Bond werd afgevaardigd de heer de Jonge en als zijn plaatsvervangster me vrouw Kooiman. Nog werd de wenschelijkheid behan deld van een \>etere verlichting op de baan. Een idee, om bij begin van 'js in de vest te waken tegen vernieling van het ijs, bleek vrijwel onuitvoerbaar. De j voorzitter sloot met den wensch, dat men even sportief zal zijn als de koene vliegers naar Melbourne. DE S. D. A. P. VEERTIG JAAR, Ter gelegenheid van het 40-jarig ju bileum van de S.D.A.P., hield de at- deeling Middelburg gisteravond een feestvergader'ng in den Schouwburg om dit feit te herdenken. In zijn openingswoord herinnerde de heer J. Onderdijk er aan, dat destijds bij het 25-jarig bestaan van de afd Middelburg in woord en geschrift be kendheid werd gegeven aan hetgeen de partij tot stand heeft gebracht. Nu is het de partij zelf die jubileert en spr. geeft in korte trekken weer hoe de partij historisch gegroeid is. Ook met cijfers zou die groei aan te toonen zijn, doch liever geeft spr. 't woord aan dr. H. Polak, één der der twaalf apostelen" die over den Soci- aal-Demccratischen strijd in die 40 jaar zal spreken. Nadat de „Volksstem" een drietal liederen gezongen had, verkreeg dr. H. Polak het woord. Spr. herdacht het verschijnen van het socialistisch mani fest en wat daar uit voortgevloeid is Hij achtte het moment gekomen om te rug te blikken en de vraag te stellen of de S. D, A. P. haar taak voor de arbeidersklasse goed heeft vervuld. En dan moet men, aldus spr. eerst het beeld terug roepen van de arbeidersklasse van 40 jaar geleden. Vooral voor de jongeren is zulks noodig en ook voor de ouderen, omdat men snel vergeet. Spr. schetste dan de toen bestaande toestanden. Het loon was beneden den huidigen werkloozensteun. De arbeidstijd was onbeperkt. 60 a 80 uur per week kwam meermalen voor, en de werkge ver was dictator. Ook de woningtoe standen waren ellendig, hetgeen spr. eveneens met voorbeelden aantoont. Was een sociale wetgeving onbekend; de politieke rechten eveneens. Spr. gaat dan na hoe het met de massa geestelijk en intellectueel er uit zag. De kennis die den geest Verruimt was een gesloten boek, en het zag er in alle opzichten zeer somber uit voor den Nederland- schen arbeider. Spr. zette uiteen hoe in het midden der vorige eeuw in Engeland de eerste vak- vereenigingen, die verbetering moesten brengen,, opgericht werden en hoe de eerste Internationale in Nederland onder Domela Nieuwenhuijs, werd opgericht. Maar ook uit de rijen der bourgeoisie klonken stemmen die de so ciale misstanden wilden verzachten. Zoo o.a. in Zeeland, die van mr. Jacq. de Witt Hamer en E. Fokker. Domela Nieuwenhuijs sloeg den an- archistischen weg in en concentreerde alles op de revolutie, gebaseerd op de algemeene werkstaking. Toen begrepen eenige tientallen in den lande dat het op deze wijze naar den afgrond ging en zij streefden naar een doelbewuste Soc. Dem. Partij en tot het stichten van vak- vereenigingen. De S.D.A.P. werd opgericht. Politieke medezeggingschap was het doel. Veel moeite, spot en hoon was het deel van het handjevol jonge menschen, Spr. geeft hiervan enkele staaltjes en vertelt dan hoe het in opgaande lijn ging met de jonge partij. De practijk leerde dat machtsvorming noodig was. De kracht van duizenden kiezers, heeft de par tij opgestuwd. Niet alleen materieel (N. V.V.) doch ook geestelijk werd er zege behaald. Spr. geeft aan hoeveel er ten goede veranderd is voor de arbeiders en wijst in dit verband op de cultureele instel lingen, zooals het Inst. voor Arb. Ont wikkeling, De Sportbond, A. J. C. enz. Wanneer spr. terugziet op wat gewrocht is, kan hij zeggen: „Wij hebben niet voor niets geleefd". De vooruitzichten zijn evenwel som ber. De toekomst onzekerder dan ooit, nu er omstandigheden zijn gekomen, die niemand heeft voorzien. De economische crisis, waarvan het einde nog niet te zien is, dompelt de arbeiders in den grau wen poel der werkloosheid. De kleine welstand dfe bereikt was, verkeert weer in armoede en veel wat gewonnen was, gaat nu verloren. Er is een sterke re actie merkbaar en een vloedgolf van nationalistischen waanzin wordt over de hoofden uitgestort. Ook in ons land is het gedrochtelijk bekennen of niet, het feit, dat haar tel kens het bloed naar de wangen dreet, het feit, dat zij heel wat mindr streng en hard geweest zou zijn, als hij in zijn behoefte aan wraak niet juist den man, van wien ze hield, getroffen had, bleef bestaan. Het viel haar niet licht óm zoo iets te moeten bekennen, maar na een he- vigen strijd met velerlei wapens, gat ze eindelijk kamp. Het ongewenschte element in de Silverdalesche samenle ving, het familielid met een obscuur verleden, de indringer in hun prettig gelijkmatig bestaan, had zich een man getoond, de liefde van elke vrouw waar dig; en ofschoon hij uiterst karig met zijn woorden was, en die weinige woor den dan nog dikwijls van verbittering blijk gaven, voelde ze, dat hij ook van haar hield. Wat hij ook gedaan mocht hebben en tegen alle verstandelijke redeneering in, voelde ze, dat het niets slechts geweest kon zijn hier in Sil- verdale had hij bewezen met de besten onder de goeden te kunnen wedijveren: met een gelukkigen glimlach moest ze 't zich bekennen, dat er niet één was, die naast hem in aanmerking kwam. Miaar toen herinnerde ze zich zijn te rughoudendheid, zijn neerslachtige woorden als 't gesprek bij toevallige ontmoetingen op persoonlijk terreur kwam hoe dikwijls had hij dan niet bedoeld op een scheidsmuur, waarvan hii alleen 't bestaan kende: onwillekeu rig rilde Maud even- met een -'evoe1 van beklemming vroeg ze zich af, wa1 de toekomst brengen zou. Het herstel van Witham ging niet zoo voorspoedig als men verwacht had; pas na twee weken van absolute rust mocht hij opstaan en ioen hij, nog wat bleek en zwak, de '-all brnnen kwam, was Maud een van de eersten, die hem kwam begroeten. Ze had echter de voorzorg genomen, om haar gedragslijn var. te voren vast te stellen, en zoo kwam het, dat zij haar rol van vriendelijke, bezorg de b'oedverwante volmaakt spelen kon- Na een poosje van praten over allerlei kleinigheden, keerde Witham zich op eens nadrukkelijk tot haar. „Jij en je tante hebben allebei zoo voor me gezorgd, dat ik graag nog wal' langer zou blijven als ik mijn zin doen kon", zeide hij. „Maar er zijn omstan digheden, die mijn weggaan, zoo gauw mogelijk, noodig maken". „Maar de eerste week nog n:et dia verantwoordelijkheid zouden we niet op ons mogen nemen". antwoordde het meisje. „Heb ie dingen te doen, die geen uitstel velen kunnen?" „Ja", antwoordde Witham, met een plotseling verstrakken van zijn gezicht, dat Maud niet ontging, „Dingen, die :eis met den brand uit te staan hebben?" Witham keek kaar met een eigenaar- dig-onderzoekenden b ik aan- „Ik had l ever, dat je rre dat niet vroeg, Maud". (Wordt vervolgd.J

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5