BINNENLAND. BEURSïiEiiËBiiïiS van Donderdag. ZEELAND, LANDBOUW. KORT ZEEUWSGH NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. DOMBURG RAADSOVERZICHT MIDDELBURG. MDDELBBR1. roes. WALCHEREN. 7UID-REVELARD. ROORö-BEVELAHD. KBsasg;;?A AMSTERDAM, 25 October. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele noiee- ring van heden. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Ned- 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 91%91. O. Indie 34 1000-4 100%—100%. Denemarken Oblig- 1926-5 97% Duitschl. 100-7 20%—20%. Engeland 1960-90 4 70%—71%. Zwitserl. oblig. '24-5 98% ^Zwitserl. Staatssp. 1927-4 101% Amsterdam 1933-5 100%101%. 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 99'%99%. Berlijn 1925-6% 14%—14%. Zeeuws. Hyp, B-5 100100. Zeeuws. Hyp. B-4% 100100. Cities Service Cy. P. 1958 5 22%23% A Amsterd. Bank 106%107%. C Rott. Bankver. 8686. A Twentsche Bank 88 A Pref. Gruyter en Zn. A. 125%126, A Pref. Jurgens A 99%99%. A Nde. Gist- en Spiritusf. 404%405. A De Schelde N.B. 16% A Ver. Papf. v. Gelder 4544. C Am. Car Foundry 9%10%. C Am. Smelt Ref. 21%22. C Farbenind. I G. 44%46. C Stand. Brands 12%12%. C U. States St. C. 20%—20%. C North Am. Cy. 88%, A Born. Sum. H„M. 128%129, A Linde Teves en Stokv. 59 A Ned. Wol Mij. 71—70%. A Singkep Tin M. 7678%. A J. C. Japan Ln. 25 A Rotterd. Lloyd 3232%. A S. M. Nederland 3130%. A Amst. Thee C.M'. 52% worden beschouwd, en dat er niet zoo veel aandacht aan zou worden geschon ken, als thans blijkt", voegde hij er in allen eenvoud aan toe. Vervolgens kwam de tweede piloot Moll voor de telefoon. Hij begon even eens met den dank uit te spreken voor de nderscheiding die hem en de overi ge leden der bemanning te beurt was gevallen. Over het algemeen was de ge zondheid goed geweest tijdens de vlucht. Dan hoorde men marconist Van Brug ge, die zich volkomen aansloot bij den dank voor de onderscheiding en de be langstelling. Het meest had hem getrof fen het medeleven uit de geheele we reld. Men had telegrammen gehad, zoo zeide hij, van plaatsen waar ze nog nooit van gehoord hadden. Uit Nederland, In- dië, Amerika, Afrika, Engeland enz. Hij besloot met nog eens zijn dank uit te spreker en verzocht minister Colijn ook den dank over te willen brengen aan de Koningin, wat deze gaarne beloofde. Nu was het de beurt aan mecanicien Prins om zich te laten hooren, en hij was natuurlijk even dankbaar gestemd als de vorige sprekers- Alles was goed gegaan, en de motoren hadden goed ge draaid. Voordat minister Colijn in 't Engelsch een enkel woord tot de Australische bevolking zou spreken verzocht Par- mentier hem, vooral den dank over te brengen aan de Lord Mayor van Al- bury, die den geheelen avond en nacht in den stroomenden regen heeft ge staan, en alle het mogelijke deed om den vliegers behulpzaam te zijn. D t ondanks het feit, dat hij gebrekkig was. Minister Colijn zou dat natuurlijk gaar ne doen. Parmentier vertelde nog, dat zij van morgen op receptie waren geweest met de andere vliegers, Scott en Black, bij den burgemeester van Melbourne, waarna zij geluncht hadden bij den gou verneur van den Staat Victoria. Ook hadden zij vanmorgen nog over de rad'o met Batavia gesproken. Parmentier vroeg ten slotte, of zijn woorden goed overkwamen, waarop dr. Colijn bevestigend antwoordde. Het gesprek zal voor alle luisterenden in Nederland aangrijpend geweest zijn, evenals het dat voor ons was. Hoeveel schooner dit dan een gewone huldiging, die nooit vrij is van een zekere fraseo logie. Eenvoudig, bijna een beetje va derlijk, sprak onze minister-president met de koene vliegers. In zijn stem voel de men ontroering trillen. Hier was geen staatsman aan t woord, maar een Ne derlander, die met Nederlanders praatte: oprecht van man tot man. Hoe drukte hij de kerels daar in Australië op het hart op den terugweg toch vooral voor zichtig te zijn. Nogmaals, het was aan grijpend; een moment, dat men niet licht vergeet. In het Engelsch richtte dr. Colijn zich tenslotte tot de Australische regeering en het Australische volk. Spr. uitte de groote tevredenheid van de Nederland- sche regeering en het Nederlandsche volk voor den steun, dien men in Aus- traliën aan de „Uiver" en zijn bemanning heeft verleend, ,,We zijn daarvoor zeer dankbaar, aldus spr. In 't bijzonder dan ken we den burgemeester van Albury. Ik weet, dat hij alles gedaan heeft, wat maar mogelijk was, om de „Uiver" te hulp te komen. De Nederlandsche re geering en 't geheele Nederlandsche volk hebben dat op hoogen prijs gesteld". Minister Colijn feliciteerde vervol gens het Australische volk met de overwinning van Scott en Black (Scott schijnt een Australiër van geboorte te zijn) en noemde hun prestatie „bijna bo- venmenschelijk". Spr. hoopte ten slotte, dat zijn woorden goed naar Australië zouden zijn overgekomen. Plesman spreekt. Daarna kwam de heer Plesman aan 't woord om met de bemanning te spre ken. Hij vroeg: „Ben je tevreden met de bereikte resultaten van de reis en het verloop van de vlucht?" Parmentier antwoordde hierop met een koit: „Ja". Plesman vroeg of zij al wisten wan neer zij de reis over Australië zouden beginnen. Parmentier wist dat nog niet. Het toestel en de motoren moesten nog eens goed nagekeken worden voordat men de reis zou hervatten. Het was n. g niet definitief vastgesteld wanneer d't zou zijn. Er waren op het laatste tra ject een tweetal instrumentjes gebroken, waarvan er een moest worden hersteld. De andere hadden zij niet in reserve, daarom verzocht Parmentier aan den heer Plesman of hij er voor wilde zor gen dat bij aankomst te Bandoeng dit ontbrekende instrumentje daar aanwe zig zou zijn. Plesman: „Ik zal er voor zorgen." Hij bracht verder de dank en de bewonde ring aan de Uiver-bemanning over van het geheele K.L.Mj.-personeel. Hij vroeg Parmentier of hij f 1000 beschik baar wilde stellen voor de hospitalen te Albury. Daar zou Parmentier natuur lijk voor zorgen. Plesman had de hoogste lof voor de schitterende reis. De tusschenlanding en de gedachte van de bemanning aan de veiligheid getuigde van de hoogste vakkennis. Hij vroeg Parmentier hoe groot de aanloop was geweest bij het opstijgen van de renbaan te Albury. Parmentier: „Ongeveer 200 meter." Men had voldoende ruimte genomen om, wanneer men niet spoedig los zou komen, nog plaats over te hebben voor uitloop. Op een vraag van den heer Plesman of de post was afgeleverd, antwoordde Parmentier dat deze allemaal is afgele verd- Zij is per auto gevolgd en naar M'elbourne overgebracht. Nog denzelf den middag is de post aan het postkan toor te Melbourne afgeleverd, zoodat de brieven hun bestemmingen wel al zullen hebben bereikt. Parmentier vertelde, dat zij van de passagiers alle medewerking hadden ontvangen. Zij waren een prettig gezel schap. Zij hadden de reis uitstekend doorstaan, en waren in goede gezond heid- Parmentier was vol lof voor de tech nische afdeeling van de K.L.M. en vroeg aan den heer Plesman aan alle K.L.M. menschen dank )e brengen, omdat zij toch ook aan dit succes hebben meege werkt. Dat was reeds gebeurd zeide de di recteur Plesman. Hij had een dagorder uitgevaardigd en daarin-, mede namens Parmentier, den dank aan het personeel gebracht. Op de vraag van den heer Plesman zeide Parmentier dat de Shell uitste kend werk had verricht. Het was prachtig geweest. „Denk er om, zeide Plesman tenslot te: „ik hoop op 17 November allen op Schiphol te ontvangen. Parmentier „Best directeur." Het merkwaardige gesprek was hier mee afgeloopen. Abonnementen en Advertentiën voot dit blad worden aangenomen door den Agent W. TRIELLEK DE VÖLKISCHE BEOBACHTER IS BANG. voor onze F 36 Aan het bekende (nationaal-socialis tische) Duitsche blad de „Völkischer Beobachter" ontleenen wij onderstaand stukje: „Eenige dagen geleden landde op het Londensche vliegveld Croydon de nieu we Hollandsche Fokkermachine, die - motoren bezit en een pilotencabine voor in het toestel heeft. Dit reusachtige toestel heeft een snelheid van ruim 300 kilometer en wordt voor den dienst op Batavia gebruikt. In tegenstelling met de Duitsche verkeersvliegtuigen, waar zich voor de pilotencabine een moter bevindt, en die slechts voor vreedzame doeleinden gebouwd zijn, is de nieuwe Hollandsche machine zeer goed in een bommenwerper te veranderen, aange zien de pilotencabine een geheel vrij uit zicht heeft en met verstelbare machine geweren uitgerust kan worden ter ver dediging", RUSTDAG VOOR DE CHAUFFEURS De Bond van particuliere chauffeurs vraagt in een adres aan de Regeering een wettelijk beschermden rustdag. A Houth. Alberts 21%21%. C Baltimore Ohio 9%10%. A Southern Rlw. 911. C Union Pac. Rr. 61%62%. C Int. Nickel Cy. 15 Duitschl. 30 1000 5 20%—21-22%. A Koloniale Bnk. 35%35%. A N.I. Hbk. 1000 63%—62%. C Ned. H. M, 1000 37%. A Alg. Kunstz. U, 33%—34%-33%, A v. Berkels Pat. 23%—23%-24%. C Calvé-Delft 44%44%. A C. Suiker Mpij. 32%32%. A Ned. Ford A.M. 224%—224%. A Phil ps Gem. B. 215%—215%-17. C Unilever 72%73-%, C Anaconda Cop. 6%6%-6%. C Bethlehem St. 17%—17%-%. C Kennec Copper 10%10%. C Un. States Leather 3% A A.N.I.E.M.— N.B, 197—196, A Kon. Petr. Mpij. 144%144%-44. C Contin Oil Cy- 9%9%-9%, C Shell Union O.C. 3%3%. Op vragen van het Tweede Ka merlid Westerman, of "t niet gewenscht zou zijn, de bepalingen inzake de ver ruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag te wijzigen, aangezien verschil lende gemeenteraden allerlei bijkom stige beweegredenen zouden laten gel den, heeft de minister van economische zaken geantwoord, dat zulks hem niet gewenscht voorkomt. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. H. P. Marchant, zal Maandag 29 dezer van 19 u, 15 tot 20 u. het spellingsvraagstuk voor de mi crofoon behandelen. Als titel van zijn lezing, welke over de beide Nederland sche omroepzenders zal worden uitge zonden, heeft de minister gekozen: „De laatste spellingsronde". De vorst en de vorstin Van Ben- theim und Steinfurt zijn heden van het Loo, waar zij eenige dagen de gasten waren van de Koningin, vertrokken. Al vorens naar hun land terug te keeren hebben zij gistermiddag een bezoek ge bracht aan den ex-keizer van Duitsch- land te Doorn. De dagelijksche besturen van den Med. Slagershond, den R. K. Hanze- bond van Slagerspatroons en den Ned. Grossiersbond voor den Vleeschhandel hebben een telegram aan de regeenng gericht, waarin zij verzoeken niet over te gaan tot hervatting van de afslachting van rundvee. Het K, L. M. vliegtuig de Ijsvogel is hedenmorgen van Schiphol naar In- dië vertrokken. Vijf passagiers maken de reis mede. acDCTöQcr'wsvvm' Middelburg, 25 Oct, s Raads voorzitter heeft zonder twij fel de gevoelens van den Raad en van al onze inwoners in zoo welgekozen woorden vertolkt, toen hij gisteren in de vergadering van den gemeenteraad voor de behandeling van de agenda, een woord van hulde sprak aan het adres der kloeke mannen van de K. L M., zoo hier als ginder, voor de pres tatie van de „Uiver", een gebeurtenis, waarvan de beteekenis overschat, maar ook onderschat kan worden. Dat laatste zou, aldus burgemeester Fernhout in een gelukkige associatie van gedachten, zeker niet passen in een oude stad als Middelburg, die zich eenmaal tot een aanzienlijk handels- en scheepvaartcen trum heeft weten te maken en die in dat verre verleden verbindingen on derhield, die van zoo grooten onderne mingszin getuigden. Dat was zoo, wat men noemt, uit het hart gegrepen. Dat zoo iets in de ge meentelijke volksvertegenwoordiging kort en sober tot uiting komt, heeft, dunkt ons, aller warme instemming. C Tide Water Ass. Oil 4%4%-5. A K.N, Stoomb. Mii. 3%3%. A Ned. Scheepv. U. 31% A H.V. Amsterdam 155157%-59. A Java Cult. Mij, 7271%. A N.I. Suiker U. 66%66%. A Deli Batavia 145%149-%.. C Deli Mij. 1000 123—123%-24%. A Senembah 131130-32. C Chicago Milw. 1% A Amst. Rubb. C. 90%91%-%. A Deli-Bat. Rubb. 68%69%-70%. A Hessa Dubber 9591. A Serbadjadi S.R. 61% Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 24 Oct. 25 Oct. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 7.35% 59.40 9.73% 34,48%{ 48.16% 32.87% 1.47% 7.34% 59.42 9.74 34.51% 48.19 32.85 1.47% ste benoemd wordt; zulks was bij den betrokkene het geval, en dus moest hij voor dien wettelijk bevoegde wij ken. Over een nadere vaststelling der be grooting 1934 is nog heel wat gerede neerd. Toen het wat bar dreigde te worden zei de voorzitter vermanend „ik meende, dat wij vandaag met de élégance en de snelheid van den „Ui ver" zouden beraadslagen, zonder in drassigen bodem te verzinken" Men lachte en hield zich in Voor 't overige viel er weinig afzon derlijk vermeldenswaard voor. A.s. Za terdagmiddag zal er hier een oefening van den gemeentelijken Luchtbescher mingsdienst gehouden worden. De Raadsleden mogen komen kijken. Het zal wel erg nuttig wezen. Aku Markt Industrie Suiker Rubber Tabak Amerika fWettig gedeponeerd. Jecovito! levertraan weten schappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f0.75 per flacon. (Ingez. Med.) roerd door zooveel medeleven van d& gansche burgerij, heeft de familie dit ge schenk aanvaard. Overigens droeg de agenda geen machtig-ingrijpende voorstellen ter be handeling, en het is dan ook een vrij gemoedelijke vergadering geworden. In den aanvang is nog geruimen tijd beraadslaagd over een adres van de plaatselijke afdeeling van leeraren bij het Nijverheidsonderwijs, waarin ge tracht werd de voorstelling te wekken, als zou een onrechtmatigheid begaan worden door het verleenen van een vaste aanstelling als leeraar aan den heer Visscher, terwijl de heer Versprille ontslagen zou worden, en beiden niet 'de wettelijke bevoegdheid tot lesgeven 'in de betrokken vakken bezitten. Weth. Boasson heeft helder en klaar uiteengezet dat hier van onrechtvaar digheid geen sprake is. De heer Vis scher was al vóór de wet 1921 bij het N.O, werkzaam en op grond daarvan staat de wet toe, dat hij gelijkgesteld wordt met bevoegden; de heer Versprille kan zich op deze be paling niet beroepen, omdat hij pas na 1921 bij het N.O. kwam. De minister verlangt in dit laatste geval, dat, wan neer bij oproep zich een wettelijk be voegde leerkracht aanmeldt, deze laat DE VOETBALWEDSTRIJD BIJ AVONDLICHT. Gisterenavond heeft men een proef genomen met de verlichting van hei. groote veld op het gemeentelijk sport terrein, waar hedenavond de wedstrijd bij kunstlicht zal plaats hebben. De ver lichting, die verre buiten het terrein 'ai- les in een eigenaardig schijnsel plaatst voldeed uitstekend. Heden worden nog enkele lampen bij geplaatst, omdat ook de ingang, de kaarten loketten, kleed kamers, buffetten enz. verlicht moeten worden. Op het kleine veld was men bezig een podium op te slaan voor het uit voeren der Rhytmische dansen, waar voor ook het muziekkorps plaats zal nemen. Het bleek gisteren, dat het voetbal spel van alle kanten goed te volgen zal zijn. Het weder, dat zulk een groote factor voor het succes zal zijn, lijkt op het oogenblik, dat wij dit schrijven, zeer goed. Moge het zoo blijven en dit mede aanleiding zijn voor een zeer druk bezoek aan dit nog niet gekende sport- en muziekgebeuren. Wij verne men, dat ook van buiten Middelburg vele belangstellenden kunnen worden verwacht. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Hontenisse A. Th. Ver bist thans notaris te Goes. De collecte voor het Plaatselijk Crisiscomité heeft deze week 60.86 opgebracht. WESTKAPELLE. In het nummer van Woensdag is abusievelijk het dagel. bestuur van het comité gemeld onder het bericht van het orgelfonds. Het dagel. bestuur va nhet comité voor ontwikkeling en ontspanning van jeugdige werkloozen bestaat uit de hee ren ds. Reus, voorz,; K. Boogert, secre taris en P. de Vos, controleur bij de steunverleening, penningmeester. KRUININGEN. De eiectrische ver lichting van het station Kruiningen— Ierseke is dezer dagen in gebruik geno men. De P.Z.E.M. beeft hiervoor een transformatorhuisje gabouwd aan dei Zanddijk en 'n kabel door den Kapel!e weg naar het station gelegd, zoodat de aanwonenden hiervan kunnen gebruil maken. De verlichting van het zoovee drukker geworden station voorziet in een bepaalde behoefte. COLIJNSPLAAT. Zaterdag heeft het personeel der Herv. Zondagsschool na mens de gansche burgerlijke gemeente ten huize van de familie Huibregtse aan den Zeedijk een invalidenwagen over j handigd ten behoeve van Vinus Hui bregtse, zoodat deze jongen, die anders van buitenlucht en leven niet kan ge nieten, op deze wijze in zijn groot gemis wordt tegemoet gekomen. Zichtbaar ont- De Minister van Financiën maakt wekend, dat ten behoeve van s Rijks, schatkist is ontvangen: wegens over vorige jaren te weinig betaalde belas ting naar inkomen en/of vermogen (ge- wetensgeld) bij: den ontvanger der di recte belastingen, enz. te Sas van. G e n t f 5,40; te S1 u i s f 47.20. Hel aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 14 tot en met 20 October in de pro vincie Zeeland bedroeg: Febris typhoï- dea: IJzendijke 1, Roodvonk: Goes 5, St. Jansteen 2, Kruiningen 1, Westka- pelle 1, Wissekerke 1, Ierseke 1, Zaam- slag 1, Encephalitis: Scherpenisse 1. Najaarskeuring. Bij de Dinsdag te Zierikzee ge houden najaarskeuring van dekhengsten, (trekpaard) werden geprimeerd de jon ge hengsten „Nobel van Buitenzorg", eig. J. J. v, d. Zande te Nieuwerkerk en „Frits van de Boschhoeve",, eig. Gebr, E. J. en L. J. Kosten te Tholen. Voor premies kwamen verder in aanmerking de oudere hengsten „Artist" van M. J, Stoutjesdijk en E. J. Kosten te Tholen; „Leon" van C. G. Polderman te Tholen; „Jarnac d' Ahea" van S. J. Gast, Dui- vendijke; „Carlo", H.V. St. Philipsland; „Saxon", eig. L. J. Kooman te Zierikzee, (SchouwenDuiveland, Tholen en St, Philipsland vormen den keuringskring Zierikzee). WENSCHEN VAN HET KON, NED. LANDBOUW COMITé. Het Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-Comité heeft der Tweede Kamer eenige opmerkingen aangeboden, waar toe de Rijksbegrooting 1935, afdeeling Landbouw, heeft aanleiding gegeven. Het schrijft o.m.: Met instemming hebben wij geconsta teerd, dat vitale landbouwbelangen, zoo veel als mogelijk is, zijn ontzien. Toch me enen wij terzake van enkele posten een opmerking te moeten ma ken. Evenals in de vorige begrooting is ook ditmaal weder een bedrag aange vraagd voor het aanstellen van een di recteur-generaal- Wij spreken de hoop uit, dat het den minister moge gelukken spoedig den voor deze functie geschik- ten persoon te vinden, aangezien aan de directie van den landbouw een centrale leiding niet mag ontbreken. Met instemming is kennis genomen van het voornemen een belangrijk groo- ter bedrag beschikbaar te stellen voor subsidiën en overige uitgaven voor het onderwijs, in landbouw, tuinbouw, paar den- en veekennis en in hoefbeslag. Met de regeering zijn wij het eens, dat de in het dienstjaar 1934 op dit artikel toegepaste bezuiniging te ingrijpend :s geweest, en dat zoo voortgaande deze populaire vorm van landbouwonderwijs zou zijn verdwenen. Het heeft ons getroffen, dat de poit subsidiën op het verleden jaar toege stane bedrag is gehandhaafd. Wij zijn van meening. dat de vermindering op dit artikel, als gevolg van het opheffen van. de functies van algemeen voorzitter en.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2