KUNST EN WETENSCHAP. X RECHTSZAKEN. WALCHEREN. DE STERRENKEMEL 24—30 OCTOBER 1934, 20 h MT. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. ZUIP en deze aangrijpen, waardoor uitbrei ding spoedig onmogelijk was. Wel is la ter vanaf de voorkant nog eens gespo ten moeten worden, maar men bleef baas over het vuur. De bewoners waren ongeveer 20 mi nuten voOr dat de brand ontdekt werd, bij de buren op bezoek gegaan en de bo venbewoners waren afwezig. Het huis, dat van den heer Polak ss, en de inboedel van den heer Kwanters waren verzekerd, maar de schade is tot een minimum beperkt. Bij het blusschingswerk waren o.a. te genwoordig de burgemeester en wet houder Boasson, alsmede enkele hoofd ambtenaren der gemeente. De muziekvereeniging Crescendo" voorheen Houthandel Walcheren, geeft Zaterdagavond een uitvoering van mu ziek, zang en tooneel in de gerestau reerde zalen van de St. Joris- Het programma omvat een 6-tal mu zieknummers en zang van het kinder koor, vóór en een kluchtspel en twee duetten na de pauze. O. EN W. SOUBURG. Maandagavond hield de Vereeniging „Uit het Volk voor het Volk" haar eerste officieele leden vergadering onder voorzitterschap van den heer B. Baljé, die leden en eerele den welkom heette en er zijn spijt over uitsprak, dat de opkomst zoo gering was- In verband met het in alle opzichten geslaagde Koninginnefeest en het groot aantal leden, dat in het eerste bestaans jaar der vereeniging is toegetreden, had hij een veel grooter opkomst verwacht. Het verslag van den secretaris gaf een duidelijk overzicht van het zeer vele werk dat het bestuur heeft verricht om van de vereeniging te maken, wat daar van verlangd werd. Tot tweemaal toe kon een mai veel zorlg samengesteld feestprogramma niet worden uitgevoerd in verband met het overlijden van de Koningin-Moeder en den Prins. De ont vangsten der vereeniging bedroegen f 281 en de uitgaven f 262. De heer Abeleven Sr., de oprichter en stuwkracht der vereeniging, die ge- ruimen tijd wegens gezondheidsredenen het voorzitterschap aan een ander moest overdragen en reeds voor die functie had bedankt, heeft zich, nu hij weer is her steld, opnieuw als zoodanig beschikbaar gesteld. Hij werd bij acclamatie herko zen. (Applaus.) De voorzitter wees er op, dat de praatjes, als zou de heer Abeleven an ders dan wegens gezondheidsredenen 't voorzitterschap hebben overgedragen, louter laster zijn geweest. Dankbaar hebben wij zijn candidatuur aanvaard. De burgemeester bracht het bestuur dank voor de wijze waarop het werk zaam is geweest en wenschte het geluk met het welslagen van het feest. Hij stelde voor het bestuur dat nu reeds zijn sporen heeft verdiend, eveneens bij acclamatie te herbenoemen. De voorzitter dankte voor deze woor den, doch zeide, evenals de andere hee- ren een stemming te verkiezen, omdat het hierdoor de zekerheid zal hebben, dat alle functionarissen zijn gewild. Het voorloopig bestuur werd herkozen. In de plaats van den heer J. J. Huijsman, j die wegens vertrek naar elders heeft bedankt, werd benoemd de heer J. Nieuwdorp en om het bestuur voltallig te maken, de heer L. Koppejan. Dank werd gebracht aan den gever van vlaggen en wimpels, die echter on bekend wenscht te blijven. Het voorstel om artikel 3 van het re glement in dier voege te wijzigen, dat buurtvereenigingen die wenschen aan te sluiten, verschuldigd zullen zijn 0.50 per lid, werd aangenomen. Tenslotte werd 't bestuur gemachtigd plannen te ontwerpen om het eenjarig bestaan der vereeniging op eenvoudige wijze te vieren en wekte de voorzitter de leden op, zooveel mogelijk buurtver eenigingen op te richten en leden te werven. VEERE. De thans gerestaureerde groote kelder van het stadhuis alhier is tot steenmuseum ingericht. Dit kelder- ruim herbergt langs den achterwand de oude, uit den voorgevel gekomen, beek den van de heeren en vrouwen van Vee- re, die alle op verhoogingen staan, waar- tusschen fragmenten der baldakijns, ge velleeuwtjes en dergelijke. Voorts staan rond de andere wanden enkele oude ge- velsteenen, baksteenen tegels en frag menten van sfteenhouwerk, die voor heen in de oude Vierschaar de oud heidskamer aangetroffen werden, tentoongesteld, benevens de sierlijke muurankers van het huis „Het Lamme- ïje", die bij de restauratie van dit ge bouw vóór vijf en twintig jaar opgebor gen waren toen deze vernieuwd wer den. Zoo wordt zooveel mogelijk van het aloude stadhuis productief gemaakt, hetgeen in niet geringe mate het vreem delingenverkeer ten bate zal komen. WESTKAPELLE. Zondag 11 Novem ber a.s. zal ds. Reus alhier in een her denkingsdienst het feit herdenken, dat het tegenwoordige kerkgebouw, de Ned. Herv. Kerk, 100 jaren geleden voor den dienst is ingewijd. In den nacht van 14 op 15 Maart 1831 werden de Westkappelsche inwoners uit hun slaap gewekt door klokgeklep. Het bleek, dat de toren met de daarach ter staande kerk in brand stond. De kerk brandde geheel af. Eerst 3 jaren nadien werd met den bouw van het tegenwoordige kerkge bouw in de dorpsstraat begonnen en kon dit 9 November 1834 in gebruik ge nomen worden. Negen jaar later werd er een orgel in geplaatst, dat, gezien zijn hoogen ouderdom, thans zijn diensten bij de be geleiding van het kerkgezang niet meer voldoende kan verleenen. Er heeft zich dan ook indertijd een comité gevormd, met het doel geld bijeen te verzamelen, teneinde in staat te zijn, een nieuw or gel aan te schaffen, wat een uitgaaf zal vereischen van 4000, Men beschikt thans over een som aan giften van 2500. Het ontbrekende hoopt men nu nog te verkrijgen door het houden van een bazar alhier en wel op 6 en 7 No vember a.s. Bovendien zullen de beide alhier bestaande zangvereenigingen „Het Dameskoor" en de gemengde zangver. „Looft den Heer" op Woensdag 14 No vember in de Groote Kerk te Middel burg, ten bate van het orgelfonds, een zanguitvoering geven. Een damescomité in Middelburg heeft reeds haar mede werking daarvoor toegezegd. Het dagel. bestuur van het comité be staat uit den heer ds. Reus, voorz.; K. Boogert, secr., en P. de Vos, controleur bij de steunverleening, penningm. WESTKAPELLE. Het comité voor ontwikkeling en ontspanning van jeug dige werkeloozen heeft 15 jongens in de gelegenheid gesteld in Middelburg een cursus in motor-techn:ek te volgen. Bo vendien zal een 20-tal jongens alhier een cursus volgen in houtsnijwerk onder lei ding van den heer Roth uit Middelburg. Thans hebben zich ook nog 11 jongens aangemeld voor het deelnemen aan een cursus in Engelsch- Het minimum aantal moet evenwel 15 zijn, wil deze cursus gegeven kunnen worden. Wie zullen dit aantal van 11 nog voldoende aanvullen? £!f!0-RE¥£LANB. HANSWEERT. De heer H. Schuring, kommies bij de directe belastingen enz. alhier, is met ingang van 1 Nov. a.s. benoemd tot rijksklerk en geplaatst te Kerkrade. ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.D. GEEN BELASTING VERHOOGING TE BRESKENS. BRESKENS. Bij het aanbieden van de begrooting voor 1935 deelen B. en W. aan den Raad mede, dat ondanks de bij drage, die Breskens aan het werkloos- heidssubsidiefonds-te betalen zal hebben en welke ongeveer f 7200 bedraagt, de begrooting zonder belastingverhooging sluitend is. Dit vindt zijn oorzaak in het groote batig slot, dat de dienst van 1933 opleverde alsmede verlaging van enkele uitgaafposten, zooals de post „krank zinnigen" en het converteeren van eeni- ge leeningen. Hélène Swarth. 1859—1934. Tusschen de eminente hervormers van proza en dichtkunst, die in de tach tiger jaren op den voorgrond zijn getre den, kan men den naam onzer groote dichteres Hélène Swarth niet missen. Hoe zij met Fransche gratie en Latijn- schen geest onze poëzie tot iets heel fijns en vloeiends heeft gemaakt, hoe zij zich verdiepte in de woordkunst en fhet krachtige hand de dorre rhetoriek, die in de Nederlandsche dichtkunst was binnen geslopen, op zij zette, hoe zij woord en vorm overdacht en beteekenis gaf dit alles is van voldoende bekend heid. Oorspronkelijk dichtte zij haar ge- heele schoolopvoeding hebbende geno ten op een Fransch instituut te Brussel in het Fransch; de latere ontmoeting met Pol de Mont, vurig ijveraar voor de Nederlandsche taal, deed haar kente ren, en ook wel voelde zij zich aange trokken tot de jonge, frissche letterkun dige beweging, die zich begon te ontwik kelen en die der schoone taal nieuw le ven zou inblazen. De eerste bundels der jeugdige dich teres werden met ware geestdrift in Ne derland en Vlaanderen ontvangen: aan sporing om voortaan te blijven schrij ven in de Nederlandsche taal, toch fei telijk haar moedertaal, die zij niet op hield met ijver en liefde te bestudeeren. Zoo zijn de lyrische ontboezemingen dezer fijngevoelige ziel in vele boekdee- len tot ons gekomen. Het „gebeeldhouw de sonnet" trok haar in zijn geserveer den vorm het meest aan, en men mag op grond van uitspraken onzer grootste let terkundigen aannemen dat zij hierin niet werd overtroffen. Weinige dichters heb ben met zoo volkomen eerlijkheid en op rechtheid eigen gevoelens vertolkt, hun ziel blootgelegd evengoed in tijden van wanhoop en vertwijfeling als in die van liefdesgeluk en lentevreugd. Al haar wisselende emoties werden steeds met een zuiverheid en een waarheidsliefde uitgebeeld, die weerklank vindt in het gemoed van den lezer en den grootsten eerbied afdwingt. Ook tot natuurzangen en tot vrome, gevoelige mijmeringen werd, vooral op lateren leeftijd het hart der dichteres bewogen. Op 25 October viert Hélène Swarth in de landelijke rust van Velp, haar 75sten j verjaardag, dus in Gelderlands's dreven, haar zoo dierbaar, vooral nu, in de kleu renpracht der stervende bosschen. Daar vindt zij, en moge zij nog vele jaren vin den het „avondrood van schoone her inneringen." Rosa Spanjaard. Begrooting 1935, Ged. Staten hebben aan de Provin ciale Staten van Zeeland aangeboden de begrooting 1935 met bijlagen. De gewone dienst geeft aan in ontvang en uitgaaf 2.581.356 met een post onvoorzien van 31.364; de kapitaaldienst in ont vang en uitgaaf 323.935. Ged. Staten deelen in hun toelichting mede, dat de rekening 1933 volgens de thans bekende gegevens een batig slot van rond 190.000 zal opleveren, wat aanmerkelijk grooter is dan ten tijde van de aanbieding van de begrooting 1934 kon worden verwacht. Zulks in de eer ste plaats doordat de belastingen rond 40.000 meer zullen opbrengen dan ge raamd was o.a. door het vrijwillig kun nen aangeven van verzwegen vermogen en inkomen en ten tweede doordat voor de calamiteuze polders .vermoedelijk 126.000 in plaats van 180.000 zal noodig zijn. Hoewei beide hiervoren vermelde meevallers ook nog de uitkomsten van 1934 gunstig zullen beïnvloeden, zullen volgende jaren daarvan niet hetzelfde profijt trekken. Daarbij komt, dat beslo ten is om telken jare 25.000 minder ba tig slot in de begrooting op te nemen, deze noodwendig minder speling moet vertoonen. Ook voor '35 is aan dat plan vastgehouden. In overeenstemming daar mede is in het ontwerp der begrooting 100.000 aan batig saldo uitgetrokken. Voor de jaren 1936 tot en met 1938 is nog benoodigd aan sloten resp. 75.000, 50.000 en 25.000 samen 150.000. Deze bedragen kunnen worden gevon den uit het slot van 1932. Blijkens de toelichting der begrooting is daarvoor beschikbaar 172.473. Na uitvoering van het plan om in 1939 te komen tot een begrooting, die sluit zonder sloten van vorige jaren, zal van dit bedrag nog 22.473 zijn overgebleven, wat met het vermoedelijk slot van 1933 een beschik baar bedrag geeft van ruim 200.000. Dit maakt het mogelijk de positie van het wegenfonds wat te versterken. Om voort te kunnen gaan met het bevorde ren van de werkverruiming voor wegen verbetering, stellen Ged. Staten voor aan het wel wat verzwakte fonds een extra bedrag van 100.000 toe te ken nen opdat dit weer ongeveer 400.000 zal zijn wat vooruit voor eind 1934 was toegezegd. Ged. Staten meenen het dividend over 1934 van de N.V. „P.Z.E.M." te mogen ramen op 4 pet. en dat van de op te rich ten N.V. Zeeuwsche Gasmaatschappij op 6 pet., zooals een deskundige heeft ge raamd. Een onvoorzien van 31.000 achten Ged. Staten niet groot en zij meenen door een regelmatige budget-contróle zorg te moeten dragen, dat de uitgaaf posten zooveel mogelijk binnen het raam der begrooting blijven. In de laat ste jaren is dit gelukt. Mede daardoor is de financieele positie van de provin cie, ondanks den ongunst der tijden, ge zond gebleven. De weerslag van een eventueel ineenstorten van het land bouwbedrijf, zouden op de provinciale financiën een buitengewoon hevigen weerslag geven en dit moet worden voorkomen. Bouwen van bruggen. Herhaaldelijk is gebeken, dat voorai van goederen in vrachtauto's te vervoe ren met de boot van den Provincialen stoombootdienst op de Ooster Schelde en met die van den veerdienst Kortgene Wolphaartsdijk, het gewicht onjuist en wel te laag wordt aangegeven. Ten einde hei nadeel, dat door die te lage aangif te door die diensten wordt geleden, te voorkomen, wordt het gewenscht geacht in de nabijheid van de aanlegplaatsen te Zierikzee en te Wolphaartsdijk weeg bruggen te stichten. Voor Zierikzee is tegelijkertijd een nieuw kantoorgebouw ontworpen en zal een en ander kosten f 6600 en te Wolphaartsdijk alleen voor een weegbrug 31500 totaal dus f 10.100. Ged- Staten stellen voor dat bedrag be schikbaar te stellen. Dienstlokalen te Neuzen. Het in 1892 gestichte gebouw bij de aanlegplaats te Neuzen voor wachtka mer, bergplaats van goederen en kan toortje voor den Prov. stoombootdienst voldoet niet meer aan de tegenwoordige behoefte en daarom stellen Ged. Staten voor een stuk grond van 314 m2 aan de Scheldekade van de gemeente Neuzen te koopen voor den prijs van f 500 en daarop een nieuw gebouw te stichten, waarvan de kosten geraamd zijn op f 18.650, zoodat in totaal f 19.150 be schikbaar zal moeten worden gesteld- Subsidieering van jeugdher bergen. Naar aanleiding van het in hun handen om advies gestelde adres van den Ne- derladschen Bond van Koffiehuis-, re stauranthouders en slijters, houdende Ster v/a 3e grootte, of kleiner Ster v/a 2e grootte. Ster v/d 1' gr. Zl— Melkweg w Wettelijk ingeschreven bij hee Bureau v/d Industrieelen Eigendom onder No. <5 4 2 2 3 O EERSTE KV? ©"VOLLE MAAN (N LAATSTE KXdAKIlER ^NIEjJWEMMN VENÜS MAES JUPITER© •SATUBNUS© Sterretijd 22 h 10 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Nog twee maan tjes op deze kaart: 24 Oct. nabij den Stier. 27 Oct. bij de Tweelingen. bezwaren tegen het verblijf houden van volwassenen in jeugdherbergen en strek kende om ie verkrijgen, dat van Provin ciewegen geen subsidie worde verleend, en dat aan besluiten van derden, in casu van gemeenten, tot het verleenen van subsidie goedkeuring worde onthouden wijzen Ged, Staten er op, dat van pro- vinciewege geen subsidie voor jeugdher bergen wordt verleend en dat van hen in de toekomst ook geen voorstel, daar toe strekkende mag worden tegemoet gezien. De kwest e van goedkeuren van raads- bes'uiten behoort geheel tot de compe tentie van Ged. Staten, maar zij deelen toch mede, dat h.i. voor inwilliging van dit deel van het verzoek geen termen aanwezig zijn, terwijl er vooralsnog slechts één gemeente is en wel Vlissin- gen, die de aldaar bestaande jeugdher berg subsidieert. Het weren van inbreuken op natuurschoon. De in 1913 in werk'ng getreden veror dening tot het weren van inbreuken op natuurschoon, heeft in den loop der ja ren op zich zelf zeer nuttig gewerk, doch inmiddels is gebleken, dat de bepaling dat het verbod tot het plaatsen of aan brengen van reclameborden niet van toepassing is, voor zoover het geldt re clame voor zaken, welke worden ver vaardigd, of verhandeld, of voor bedrij ven, welke worden uitgeoefend op of in het inroerend goed", gemakkellijk ge legenheid biedt, de eigenlijke strekking der verordening handhaving van het na tuurschoon, te niet te doen. Immers om een enkel voorbeeld te noemen, in tal van restaurants en café's, die zich op plaatsen bevinden, om haar natuurschoon bekend, worden dranken verkocht, die geleverd worden door industrieële on dernemingen, welke bij reclame belang hebben en voor deze gevallen geldt het verbod juist niet. Mede naar aanleiding van het advies van de Prov. Zeeuwsche Schoonheids- en Archaeologische Commissie, en omdat er vrees bestaat, dat het landschapschoon ook bij de meest rigoureuze handhaving der bestaande bepaling in hooge mate zal worden ontsierd, stellen Ged. Staten voor deze bepaling te schrappen. Dat deze maatregel anderzijds te ver zou gaan, behoeft naar de meening van Ged. Staten niet worden geducht, aangezien Ged. Staten immers in bijzondere ge vallen steeds ingevolge het bepaalde in de verordening ontheffing kunnen ver leenen. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 23 October werden de volgende belastingzaken behandeld: M. C. de V., 23 j., chauffeur, Kerk- werve, wegens het niet vertoonen van een belastingkaart van zijn auto te Zie rikzee op 23 Februari 1934. Eisch f 15 b. s. 6 d.h. Uitspraak f 10 b. s. 4 d.h.; M, C. de V., voornoemd, als voren té Zierikzee op 17 Maart j.l. Eisch f 20 b. s. 8 d.h. Uitspraak f 15 b. s. 6 d.h.; J. M:. A. de L., 29 j., chauffeur, IJzen- dijke, wegens als voren te Hoek op 27 October 1933. Eisch f 15 b. s. 6 d.h. Uitspraak f 10 b. s. 4 d.h.; D. L. H, van R., 56 j., directeur, Vlis- singen, wegens het niet op de eerste vordering van een belastingambtenaar, te Souburg op 13 October 1933. Eisch f 7.50 b. s. 3 d.h. Uitspraak f 5 b. s. 2 d.h,; J. J. A., 35 j., koopman, Middelburg, wegens het doen rijden met zijn auto, terwijl de wegenbelasting nog niet was betaald. Eisch f 10 b. s. 4 d.h. Uitspraak id. W. S., 29 j., chauffeur, Middelburg, wegens het niet vertoonen van een be lastingkaart van zijn auto te Vlissingen, op 13 November 1933. Eisch f 7.50 b. s. 3 d.h. Uitspraak id. H. L., 28 j., chauffeur, Middelburg, als voren op 3 Januari 1934 te St. Kruis. Eisch f 7.50 b. s. 3 d.h. Uitspraak f 2.50 b. s. 1 d.h.; J. A. L„ 34 j., koopman, Middelburg, wegens het rijden met een auto, waar van de belasting niet was betaald te Schoondijke op 31 Januari j.l. Eisch f 12.50 b. s. 5 d.h. Uitspraak f 10 b. s. 4 d.h.; J. A. L., voornoemd, als voren ie Souburg op 10 September 1933. Eisch f 2\5 b. s. 10 d.h. Uitspraak f 15 b. s. 6 d.h.; A. J. M„ 40 j., venter, Sas van Gent, wegens het doen rijden met ziin auto, terwiil de belasting daarvoor nog niet was betaald, te Hontenisse op 14 Fe bruari 1934. Eisch f 7.50 b. s. 3 d.h. Uitspraak f 5 b. s. 2 d.h.; J. P., 41 j., chauffeur, Goes, wegens het rijden met een auto waarvan de Wegenbelasting nog niet was betaald, te Krabbendijke op 14 Februari 1934. Eisch f 10 b. s. 4 d.h. Uitspraak id.; C. den D., 24 j., vr.achtrijder, Hoe- dekenskerke, wegens een onjuiste op gave doen van het gewicht van zijn auto, te Goes op 23 November 1933. Eisch f 12.50 b. s. 5 d.h. Uitspraak id. A. Th. F. van K., 35 j„ vrachtrijder, Hontenisse, wegens niet stil houden met zijn auto op de vordering van een ambtenaar, te Graauw op 23 November 1933. Eisch f 25 b. s. 10 d.h. Uitspraak f 12.50 b. s. 5 d.h. A. J. K., 33 j., woninginrichter, Ber gen op Zoom, wegens het niet vertoo nen van een bewijs betreffende de We genbelasting te Aardenburg op 12 Febr. j.l. Eisch f 7.50 of 3 d. h. Uitspraak 2.50 of 1 d. h. J. H. v. d. V., 25 jaar, reiziger te Am sterdam, wegens overtreding van de Rijwielbelastingwet te Wolphaartsdijk op 6 Februari 1934. Eisch en uitspraak 5 of 4 d. h. L. K„ 26 jaar, chauffeur, Vianen, we gens overtreding van de Wegenbelas tingwet te 's Heer Arendskerke, op 4 Januari j.l. Eisch en uitspraak 10 of 4 d. h. A. v. d. D., 33 jaar, koopman, Putte, wegens overtreding van de Wegeribe- lastingwet te Krabbendijke, op 25 Janu ari 1934. Eisch en uitspraak 10 of 4 d. h. F. M., 22 jaar, schildersknecht IJmui- den, wegens overtreding van de Wegen belastingwet te Krabbendijke op 29 Ja nuari 1934. Eisch en uitspraak 10 of 4 d. h. P. L., 21 jaar, monteur, Goes, en D. A., 60 jaar, koopman, Goes, wegens over treding van de Wegenbelasting op 22 December 1933 te Goes. Eisch: L. 7.50 of 3 d. h. Uitspraak 2.50 of 1 d. h. Eisch A 20 of 8 d. h. Uitspraak 10 of 4 d. h. F. B. V., 38 j., landarbeider, zonder vaste woonplaats, wegens overtreding van de Rijwielbelasting op 3 Febr. 1934 te Philippine. Eisch en uitspraak 5 of 2 d. h. J. S., 19 jaar, landarbeider, Zierikzee, wegens alsvoren te Zierikzee, op 23 Fe bruari 1934. Eisch en uitspraak 5 of 2 d. h. J. G. de V., 21 jaar, muzikant, Zierik zee, als voren, te Oostburg, op 27 Fe bruari 1934. Eisch en uitspraak 5 of 2 d. h. A. de B., 41 landarbeider, Kerk-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 9