BE VREEMDELING VAN SILVERDALE KRONIEK van den DAG. De „Uiver" als tweede te Melbourne geland. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 24 OCTOBER 1934. No. 251. Bijna zonder uitzondering gaan alle landen ter wereld gebukt onder de we reldcrisis. B- ij n a zonder uitzondering, want er zijn toch ook nog streken op deze aarde, waar het het menschdom wel een beetje naar den vleeze gaat. In Palestina, b.v., waar de Joden econo- mischen vooruitgang gebracht hebben en in den Zuid-Amerikaanschen staat Venezuela, al dient ten opzichte van dit land eenige reserve, nademaal de levensomstandigheden er op veel lager peil staan dan in ons werelddeel. Dit kan echter niet beweerd worden van nog een anderen staat, welke we spe ciaal op het oog hebben: n.l. de Zuid- Afrikaansche Unie. Ook in Zuid-Afri- ka schijnt men momenteel niet al te veel meer van de crisis te voelen. Uit een beschouwing in de N. R. Crt,, waar aan wij hier het een en ander willen ontleenen, blijkt dit duidelijk: Te oordeelen naar den invoer en de spoorweg-inkomsten lijkt de oeconomi- sche bedrijvigheid in de Unie van Zuid- Afrika een record-hoogte te naderen, aldus het blad. Voor Augustus heeft de invoer meer dan 6 milïioen bedragen en hij heeft daardoor een hooger peil bereikt dan het maandelijksche gemid delde van eenig voorafgaand jaar, met uitzondering van 1928 en 1929, terwijl in volume de invoer van Augustus dien van de recordmaanden van 1929 zeer dicht zal naderen, zoo niet overtreffen. De cijfers van import en spoorwegont vangsten geven echter niet geheel een beeld van 's Lands toestand, daar op ander gebied de depressie met Rare gevolgen nog merkbaar is. Dit geldt vooral voor den landbouw en de dia mantindustrie. Ajangezien de waarde van alle export, behalve goud, steeds daalt, komt de vraag op of Zuid-Afrika niet te veel importeert, zooals in 1928 en 1929 het geval was. Daartegenover staat echter, dat de buitenlandsche be-: talingsbalans, dank zij de gestegen waarde van het goud, nog steeds aan zienlijk ten gunste van de Unie staat. Het blijft echter mogelijk dat, gezien de lagere koopkracht van een gedeelte van de bevolking, de groote invoeren als voorraden zullen worden opgehoopt, hetgeen te zijner tijd een beperking van den invoer zal ten gevolge hebben" Uit de invoerstatistiek voor de eerste 6 maanden van dit jaar blijkt, dat de grootste toeneming waar te nemen valt bij de kapitaals- en constructiegoede ren, zooals ijzer- en staalproducten, bouwmateriaal, mijnbouwmachinerieën, auto's e.d., goederen, die als gevolg van de uitbreiding van den mijnbouw di- rec, in consumptie gaan. De nieuwe ontginningen in de goudmijnindustrie maken intusschen den invoer op groo te schaal van verdere mijnbouw-ma- chineriën in de toekomst noodzakelijk. De staatsinkomsten zijn zeer goed en zullen waarschijnlijk onder de mees te hoofden de begrooting overschrijden. Invoerrechten komen als gevolg van de groote invoeren flink binnen en alleen voor dezen post zal de begrootings- raming met 1 milïioen pond overtroffen worden. De staatsuitgaven bereiken echter ook n hooger peil dan verleden jaar, doch behalve voor den landbouw, schijnt dit in de meeste gevallen niet abnormaal te zijn in verhouding met de begrootingsposten. Ook de provinciale inkomsten too ien een bevredigende verbetering ver geleken met het vorige jaar, nl. voor de eerste vijf maanden van het begrootings- jaar een verbetering van 24.2 pet. voor de vier provincies. Wat de suoorwegontvangsten betreft, als gevolg van den grooten invoer en van deg roote verbetering op tal van markten zijn deze voor de 5 weken ge ëindigd 29 September gestegen met 22.8 pet., vergeleken met soortgelijke stij gingen van 8.47 en 8.5 pet. voor de tijd vakken geëindigd Juli en Augustus resp. In de goudindustrie heerscht door de stijging van de goudprijs natuurlijker wijze een groote bedrijvigheid. De werkverschaffing in deze indu strie stijgt nog steeds, terwijl er heel wat nieuwe1 mijnen in ontginning zijn. Bovendien onderzoekt de mijnpachtraad op het oogenblik een groot aantal aan vragen voor nieuwe ontginningen, waar van vele veelbelovend zijn voor de toe komstige productie. Dit alles ziet er inderdaad alesbeh(il- ve slecht uit. Als gezegd staat er alleen tegenover, dat de diamantindustrie (er is geen geld, om diamanten te koopen) nit meer je dat is en dat de landbouw voor wat betreft de schapenteelt niet al te best floreert. Maar deze dingen vermogen op geen stukken na de balans naar de andere zijde te doen overslaan. Vergeleken bij tallooze andere landen, heeft Zuid-Afrika allesbehalve te kla gen. Na noodlanding op renbaan te Albury. Om 15 h 27 gistermiddag (Amsterd. tijd) heeft de „Uiver", nadat hij de richting was kwijtgeraakt in een storm, een noodlanding gemaakt op de renbaan te Albury, een stadje, dat pl.m. 250 km ten N.H.O. van Melbourne ligt. Er was toen nog slechts voor een half uur vliegens benzine aan boord. De goede soort benzhte was niet te Albury voorradig, zoodat deze uit Melbourne met een tankauto moest worden aangevoerd. Daardoor duurde het oponthoud ettelijke uren. De „Uiver" is te 12 h 15 Amst. tijd hedennacht uit Albury vertrokken en te I h 12 te Melbourne, als twee de der race, geland. Het vliegtuig werd gevolgd door de Boeing van Roscoe Turner met een tijdsverschil van 2 h 44. m Parmeniier, Moll, Van Brugge en Prins zijn benoemd tof ridders in de Orde van Oranje-Hassau. door H. BINDLOSS. 67). Bij die laatste minachtende woorden hief Maud Banrington plotseling het hoofd op en keek hem met een eigen- aardigen gloed in haar oogen aan. Ze stond op het punt iets te zeggen, maar nog juist bijtijds wist haar tante door een snelle, waarschuwende handbewe ging een uibarsting te voorkomen. ,,Mr. Courthorne heeft ons niets ver teld", zeide ze. „Maar dit kan ik je wel zeggen, drie mannen hier uit Slverdale alle drie oudere mannen, wier waar heidsliefde boven eenigen twijfel verhe ven is, hebben zich bereid verklaard, om de juistheid van elk punt onder eede te bevestigen, 't Allerbeste is dus, om deze quaestie ter kennis van Colonel Barrington te brengen, dan ben je in de gelegenheid om hun beweringen te weerleggen." Bij dat vooruitzicht onderging de hou ding van den jongen man een algeheele verandering; hij liet zijn superieure pose vallen; hij toonde zich nu, wat hij in werkelijkheid was, een zwakke jongen, die voor niets ter wereld de beschuldig de in een tweeden krijgsraad wilde zijn. Hij boog zich iets naar Miss Bar rington toe; zijn handen voor hem op De groote spanning is geweken. Scott en Black hebben de snelheidsrace naar Melbourne gewonnen. En het K.DpM.- toestel „de Uiver" kwam ondanks den laatsten tegenslag als tweede aan. Men had zich, als Nederlander, het resultaat nauwelijks fraaier kunnen denken. Toen Maandagmiddag de be richten binnenkwamen over de pech van Scott en Black te Port Darwin hebben wij in stilte gehoopt, dat het den krani- gen Engelschen zou mogen gelukken den motor spoedig weer op gang te brengen. Hun prestatie was tot op dat moment zoo ongemeen fraai geweest, dat 'n ieder 't had moeten betreuren, indien ze in het gezicht van de haven toch nog waren gestrand. Voor den „Uiver" zou een overwinning in dat geval alleen te danken geweest zijn, aan stom ongeluk van de anderen. Voor ons gevoel, had dit de prestatie van Parmentier en Moll in geen enkel op zicht fraaier en beter gemaakt. Immers: er was hier, wanneer men van strijd wil spreken, een strijd van ongelijk- tafel sidderden van nervositeit. „En als ik, alles beken, mevrouw?" vroeg hij heesch, „wat doet u dan?' „Niets," mengde Maud Barrington zich in het gesprek, „op conditie, dat je binnen een^snaand uit Silverdale weg bent."' Ferris staarde haar ongeloovig aan. „Dat kunt U niet meenen. Ten eerste houd ik van dit soort werk en dan niemand zou me op 't oogenblik voor de boerderij willen geven, wat ze ge kost heeft. En tusschen gewone boeren zou ik 't niet uithouden." Het meisje keek hem koud aan. „Ze ker meen ik wat ik gezegd heb. En als je zoo verstandig bent, de boeren niet omtrent de reden van je weggaan hier in te lichten, zullen zij het misschien wel met jou uithouden- En wat je boerderij betreft die wordt overge nomen voor den prijs, dien je er voor gegeven hebt." Ferris sprong vas zijn stoel op. „Laat me zoo niet weggaan, luister naar me. Silverdale is de eenige plaats in Ca nada waar je werken kunt en toch ook als heer leven als er iets van me terecht wil komen, moet ik hier blij ven. U weet niet, wat 't me kosten zou, om hier weg te gaan alles wil ik doen om het goed te maken een cheque naar het gasthuis in Winnipeg sturen en zelf hongerlijden om het be drag op te sparen als u daarmee dan maar tevreden bent. Alles wat u wilt. maar stuur me in Godsnaam niet weg!" Hij bad en smeekte; door zijn volko soortige grootheden gaande. De „Co- met" van Scott en Black werd speciaal voor de Melbourne-race gebouwd. Een licht race-vliegtuig is het geworden, met een actie-radius van plm. 4000 km. Dat wil zeggen, dat het geweldige af standen ineens kon afleggen, dat het betrekkelijk weinig tusschenlandingen hoefde te verrichten op den tocht van meer dan 15.000 km. Alles was er op ingericht, om in den kortst mogelijken tijd van Londen naar Melbourne te racen. Slechts sportieve waarde kon bij voorbaat aan deze race worden toe gekend; technisch-economische slechts in zeer geringe mate. Heel anders stond daarentegen de „Uiver" er voor. De K.L.M. heeft dit vliegtuig aan den wedstrijd laten deel-1 nemen, louter en alleen met de bedoe- ling aan te toonen, hoe vlug en veilig zij in staat is passagiers en post over j zeer groote afstanden te vervoeren. Dei „Uiver" is een geperfectionneerd ver-: keersvliegtuig, dat eerlang in de gere gelde diensten zal worden opgenomen, 't Toestel is in geen enkel opzicht spe ciaal klaar gemaakt voor de race. Het Welnu, aan dit alles heeft de „Uiver" beantwoord. Regelmatig als de klok legde het vliegtuig etappe na etappe af. Als het ergens vertrok, rekende men uit, hoe laat het de volgende lan dingsplaats zou bereiken: de rekening klopte eiken keer weer. Tegen elven Maandagochtend verwachtte men de „Uiver" te Batavia. Om 10 min voor elf streek hij op Tjililitan neer. Omstreeks middernacht verwachtte men hem te Port Darwin. Hij was er te middernacht. Zoo is het den geheelen tocht gegaan, tot vlak voor 't einddoel. Snel en regelmatig, dus snel en be trouwbaar volbracht de „Uiverzijn lange reis. Er werd geen risco geno men. Parmentier en Moll lieten de mo toren niet harder draaien, dan zij kon den verantwoorden. Welnu, dat hebben die motoren op prijs weten te stellen. Geen oogenblik, hebben zij onze kranige vliegers in den steek gelaten. Zij draai den en zij draaiden zooals er verwacht werd, dat ze zouden draaien en in nog geen 4 dagen brachten ze de koene kerels, de drie passagiers en de post van Londen naar Melbourne. Alsof het vanzelf sprak; zooals men 's morgens te Vlissingen in de PH die-en-die stapt en om klokke zooveel te Rotterdam is, zoo zijn er Zaterdagochtend te Milden- hall zeven menschen in de „Uiver" ge stapt en n dikke drie dagen later te Melbourne uitgestegen, ondanks een kranige nachtelijke tusschenlanding,; die met een andere machine in andere bestuurdershanden heel wat meer op noodlanding geleken zou hebben dan thans het geval was! Is dat niet een bewonderenswaardige prestatie, waartegenover men den kra- nigen Engelschen Scott en Black hun gok van harte kan gunnen Dezen hebben er alles op gezet, om eerst in Melbourne te zijn. Dezen hebben gewaagd; hun leven was mede de in zet. Ze vlogen de Timorzee over met één motor en ze stegen te Port Darwin weer op, zonder dat de schade werke lijk voldoende hersteld was. Men hield Maandagmiddag zijn hart vast toen men 't hoorde. Het is gelukkig goed gegaan. Ze zijn te Melbourne aangekomen, Dins dag in de vroegte; ettelijke uren later dan de snelheid van hun machine mogelijk zou hebben gemaakt. Het laat ste traject konden ze dus niet op vol toerental draaien. De motoren waren te zeer overbelast geweest. Op 't nip pertje kwamen ze er dus. Het zij hun van harte gegund. Dit moet eiken Ne derlander, wiens hart warm klopt voor onze nationale luchtvaart liever zijn dan een overwinning van den „Uiver1", ten koste van den tegenslag of veel erger van de beide kloekmoedige Engelschen. Op zichzelf zou zoo'n overwinnig de prestatie van de Douglas-machine in geen enkel opzicht verhoogd hebben. Die prestatie is een op zich zelf staand iets, belangrijker en grootscher dan eenige „overwinning". Snel is het gegaan met den „Uiver ondanks den grooten tegenslag. Als eenig verkeers-vliegtuig in de race liet hij verschillende race-machines (de andere Cornets, de Boeing van Turner etc.) ver achter zich. En dat, terwijl een maximum aan betrouwbaar heid gedemonstreerd werd. Het is van daag een glorie-rijke dag voor de K. L. M. en voor geheel Nederland. Op lucht vaartgebied staat ons kleine land voor aan in Europa; het is voor de zooveel- ste maal bewezen. U1VER-IJSC0. Negentien stuks snelheids fietsjes stonden op de startlijn klaar, licht als veertjes, slank en glanzend, hazewinden naast elkaar. Op de fietsjes zaten renners, bloote beenen, bleek gezicht, zwaargetraind en vol van spanning d'oogen op de baan gericht. Tusschen al die race-machientjes stond gemoedelijk en zwaar in z'n heele volle breedte ook een ijsco-bakfiets klaar, 't IJsco-jog zat wat te fluiten, trok z'n broek nog wat omhoog, las nog gauw een stuk Lord Lister voor hij óók aan 't rijden toog. 't Startschot vielde renners [renden, bakfiets rende met ze mee en warempel al heel spoedig was die ijsco nummer twee! Links en rechts was 't kraken, vallen race-machientjes vielen uit, door defecten, lekke banden in hun snelle spurt gestuit. Racers zaten hijgend, blazend langs den wegkant in het gras, keken zwaar verbluft naar 't ijsjog, dat al zooveel verder was. Ting-ting-ting zei d'ijsco-bakfiets. en hij trapte rustig door. Héél de boel had hij geslagen, slechts één renner was hem voor. En die ééne renner won hef. maar toen kón hij ook niet meer, trainers sleepten hem naar binnen, uitgeput lag hij daar neer. Heel gemoed'lijk kwam de ijsco spoedig als" de tweede aan, ondanks dat-ie door 'n lek bandje even stil had moeten staan. Hij ging naar den overwinnaar, gaf den man een schouderklop en zei: „Kerel, eet een ijsco, „daarvan knap je gauw weer op!" „Je hebt geen medelijden met mij, omdat hij 't is dien ik geraakt heb", „Wil je uit eigen beweging gaan, Fer ris?" vroeg ze, „of moeten we je door één van de knechts eruit laten zetten?" De jongen begon te lachen op een manier, die de oude vrouw even het hoofd deed afwenden. ,vlk zal wel gaan maar laten we voor één keer eerlijk zijn. Ik heb het om haar ge daan 'ivas t een andere man ge weest, dan zou ze me vergeven heb ben." 7vr I (Wordt vervolgd De economische toestand in Zuid-Air ika. Vergeleken met tallooze andere landen is hij gunstig De staatsfinan ciën staan er zeer goed voor. GLORIEUZE PRESTATIE nif KI i>iTrrTWwrinmBW»WTTTiwTr''"l''-'*l','J,*M,"T,|*IMI,rMmcgKar",ta*w moest den tocht volbrengen met 't nor male gewicht aan benzine. Het nam een hoeveelheid post en drie Dassagiers mee. De bestuurders mochten niet het uiterste wagen ,d.w.z. zij mochten niet als gekken gaan racen. De capaciteit van de machine, die bij voorbaat werd vastgesteld, diende practisch bewezen te worden; het betrouwbaarheidsele ment speelde hierbij een groote rol. Lange Jan, TOT 30 NOVEMBER 1934 ONTVANGtU. V TEGEN INLEVERING VAN 60 VOORZIJDEN/VAN /cCeREsTO.gAiuEs: aanxonv.ADRES:TE .AMSRS,- v?i^FpOlft;-CBATI$:EiN-MACT»SCH GESOKJ4K i (Ing. Med.) men gemis aan zelfbeheersching was' hij op dat oogenblik tot alles in staat j geweest. Maar terwijl Miss Barrington met een medelijdende uitdrukking in haar oogen op zijn wanhopigen toon reageerde, had hij op Maud juist een tegenovergestelde uitwerking. Ze voel de zich nog harder en kouder worden bij de gedachte dat een verachtelijk wezen als dit het gewaagd had om een krachtigen man als Witham iets aan te doen, waardoor hij nu mach teloos was. „Neen", zeide ze beslist, „als we dat goedvinden zouden we niet jou, maar je moeder en zusters, van wie je het geld afbedelen zou, treffen. Je hebt te kiezen tusschen weggaan hier of het verhaal en de bewijzen ter ken nis van Colonel Barrington." Ze zat voor het open venster; haar, gezicht had ze naar hem toegekeerd, haar bruine oogen keken hem koud, minachtend aan. Het felle ochtendlicht deed haar warm glanzen, en gaf de' zacht-gezonde wang en mooien slanken hals crême-tint van oud-ivoor. Zooals ze daar zat, bijna onbeweeglijk, met die strenge uitdrukking op haar gezicht, j was ze nog mooier dan anders. In zijn radeloosheid en teleursteling sloeg zijn jongensachtige verliefdheid', die zijn ondergang geworden was, in zinnelooze woede om. Zijn gezicht zag vlekkig rood en toen hij begon te spreken klonk zijn stem heesch. barstte hij uit.... „Het eenige wat mij spijt, is, dat 't me mislukt is; als dat paard hem doodgetrapt had, zou ik met genoegen weggegaan zijn, Er is een tijd geweest, dat ik je aanbad, dat je alles met me had kunnen doen, wat je wou. nu ga ik weg. .„qtejiminste nog een troost, dat ik het niet zal behoeven aan te zien, dat die smerige bedrieger jou neerstrekt in de modder, waar hij zélf in thuishoort." Maud Barrington was heel bleek ge worden; zonder een woord te zeggen bleef ze hem met haar groote oogen strak aankijken; haar tante daarentegen stond onmiddellijk op en ging naar t buffet, waarop een kleine gong stond; met het metalen staafje in haar hand keerde ze zich om. Na een overdreven diepe buiging keerde hij zich om en ging tartend- langzaam de kamer uit. Toen de deur achter hem dichtsloeg, keken de beide vrouwen elkaar aan. Het zachte ge zicht van de oude vrouw was verhit van drift, Maud daarentegen was rustig, alleen heel bleek. „Dat er zulke mannen zijn", was 't eenige dat ze zeide. Ter wille van het verdriet, dat ze onder dat kalme uiter lijk vermoedde, bedwong Miss Barring ton haar drift; ze stond op en legde even licht haar hand op den schouder van het jonge meisje. „Gelukkig zijn er niet veel zoo", zeide ze. Toen na een oogenblik van stilzwijgen ging ze voort: „Maar 't is nu zaak om Dane te laten weten, wat er gebeurd is. A|ls we niet snel handelen loop je de kans, dat dit verhaal verspreid wordt. Dat wil je toch zeker niet?" Een oogenblik steeg Maud het bloed in een brandenden blos naar 't gezicht; toen stond ze op en liep de kamer door, bij de deur keerde ze zich om. „Neen", zeide ze toen; even daarna sloot ze de deur zacht achter zich dicht- In gedachten verzonken bleef de ou dere vrouw een poosje bij 't buffet staan; toen, alsof ze opeens tot een besluit ge komen was, ging ze aan de schrijftafel zitten. Het was maar kort; het briefje dat ze schreef, niet meer dan twee of drie regels, maar 't gevolg ervan was, dat Dane, vergezeld van Macdonald, een uur na 't ontvangen van het korte {episteltje, met een wagen voor de boerderij van Ferris stilhield. Zonder le ven te maken gingen de beide mannen naar binnen; in de groote kamer naast de deur vonden ze den eigenaar van de hoeve druk bezig met het sorteeren van stapels brieven en documenten.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5