Voor Zelfscheerders KUNST EN WETENSCHAP. KERKNIEUWS. HANSEL EN NUVERREIB. LAATSTE BERICHTEN, BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Van onze üdverfeerders. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN, VlISSINGEN. WALCHEREN, ZÜIB-BEVEMND. tEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. 0. EN W. SOUBURG. De vlucht van de „Uiver". TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. BELG1E. DUITSCHLAND. OOSTENRIJK. SPANJE. ROEMENIE. VER. STATEN. jPset Een waarschuwing voor oaders. Op het Seisbolwerk is een man be trapt, die trachtte onzedelijke handelin gen met kinderen te plegen. Hij had reeds een kind in een boschje gelokt toen een voorbijganger het kon ontzet ten. De politie stelt een onderzoek in Ernstige val. In de woning van de familie S. aan de Schuttershofstraat is een kind van één jaar van den zolder gevallen en aan de gevolgen overleden. V erkeersovertredingen. De politie heeft de laatste dagen weer enkele processenverbaal opgemaakt wegens roekeloos rijden en wegens het niet aangeven van richting. Diefstal van steenkolen. De politie heeft iemand aangehouden verdacht van diefstal van steenkolen ten nadeele van een achter hem wonen den kolenhandelaar. Het stoomschip „Ubena" van de Woermannn-Linie, kwam gisterenmid dag te 4 uur op de haven en vertrok na inneming van 16 passagiers en post te half zes naar Oost-Afrika. Het motorschip „Bordfic", dat te Middelburg een lading hout heeft gelost, is naar Blyth vertrokken. Hedenavond zal de verlichting aan Britannia, worden ontstoken, die daar voor is aangebracht ter gelegenheid van de morgen te openen middenstandsten toonstelling. Belangstelling voor de Melbourne-race. Ook hier was de belangstelling in het lot der bemanning en passagiers van ,,De Uiver" zeer groot. De vereeniging „Vlissingen Vooruit" zond heden een te legram van gelukwensch aan de koene luchtvaarders. Hedenavond geeft de harmonica-vereeniging „Cresendo" ter eere van de goede aankomst een con cert op het Bellamypark. O. EN W. SOUBURG. Namens de ge meente O. en W. Souburg is hedenmor gen aan. de bemanning van de „Uiver" een telegram van gelukwenschen gezon den. IERSEKE. De beurtschipper D. v. d. E. had aan boord het ongeluk zijn hand te klemmen tusschen de lier. De te hulp geroepen geneesheer, achtte overbren ging naar het ziekenhuis te Goes nood zakelijk. Ergerlijk vandalisme. IERSEKE. Een aantal palingfuiken, uitstaande in het kanaal door Zuid- Beveland en toebehoorende aan een visscher te Ierseke, zijn gisternacht door baldadige handen stukgesneden en ge heel waardeloos gemaakt. De politie onderzoekt de zaak. KLOETINGE. Alhier heeft het hoofd de heer A, Blok den tuinbouwcursus, uitgaande van de afdeeling Z. Beveland van de Pomologische Vereeniging ge opend. De heer Blok memoreerde dat nu gedurende 26 achtereenvolgende ja ren, van 1908 af deze cursus alhier gegeven werd. Het is nu de 14de twee jaarlijksche cursus, wat wel bewijst dat deze in een behoefte voorziet. Het practische gedeelte wordt gegeven door den heer Polderman. Aanvanke lijk zijn 14 leerlingen en 1 toehoorder ingeschreven. Dinsdagavond ontstond een begin van brand in de woning van mej. J. H. aan den s-Gravenpolderschen Straatweg alhier. Telefonisch gewaar schuwd rukte de vrijwillige brandweer uit met beide spuiten, doch reeds voor aankomst had burgemeester JZandee, die onmiddellijk ter plaatse was, last gegeven wederom in te rukken. Eenige omwonende villabewoners wa ren reeds met een tuinslang, die aange sloten werd op de gewone waterleiding de blussching begonnen. Door dit direc te mgrijpen was reeds om zeven uur het gevaar, dat door onmiddellijke be lending van 3 perceelen niet denkbeel dig was, geweken. Het huisje was ver- zekerd. Samenvoeging van gemeenten. AARDENBURG. Ged. St, hebben aan de gemeentebesturen van Eede, Sint- Kruis een schrijven gericht, inhoudende dat de gedachte is opgekomen om de wenschelijkheid te overwegen van een vereeniging van de beide eerst genoem de gemeenten met de gemeente Aarden- ourg. Aan de gemeentebesturen wordt gvraagd, hun gevoelens daaromtrent kenbaar te maken. ..^konnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. DE WITTE. Marnixplein, West-Souburg, Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna ïd zeepen; dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. (Ingez. Med.) Louis Davids Kurhaus- Cabaret Schouwburg, Middelburg. Zooals in alles, heb je ook con férenciers in soorten. Lodewijk, Louis, Loutje Davids is van de allerbeste soort. Hij heeft een innemend-jeugdig uiterlijk dat komt van z'n vele zingen, zegt hij. Verder staat hij bekend als de kleine man met 'n confectie-pakkie an, en overigens is zijn reputatie tegenoverge steld aan die van den bonten hond. Naar Louis Davids kunt ge niet alleen een baby meenemen, maar, wat erger of be ter is al naar ge 't neemt ook zo nen en dochteren van 12 opwaarts. Hij en z'n gezelschap konden tevre den zijn gisteravond: de Schouwburg vertoonde heel weinig leege stoelen. Het publiek was den optredenden bij voor baat welgezind, en de onuitputtelijke kwinkslagen van den kleinen man schie pen onmiddellijk een sfeer van genoeg lijkheid. Er was veel en velerlei: praatjes, grapjes, liedjes van den leider himself; de heer Sealtiel, ondanks zijn Engel- schen naam een heusche Duitscher, trad als vingervlugge kaartengoochelaar, en als gentleman-zakkenroller op; later vertoonde hij nog een sterk staaltje van mnemotechnisch kunnen, door dertig verschillende hem door het publiek toe geroepen zelfstandige naamwoorden van voor naar achter, van achter naar voor en dooreen ad lib. op te noemen. Dan was er een heel grappig één- actertje, waarin gedemonstreerd werd, dat het toch heusch niet noodig is om een geheelen avond over een driehoeks- tooneelspel te doen; Davids'speelt dat in 1 min. 58 sec. ook klaar. En zoo was er meer. Joh. Kaart jr., de beroemde „Schele" uit de film De Jantjes, heeft nog een aardig matrozen- schetsjes opgevoerd; Matthieu van Eys- den zong wat liedjes, enfin, U kent de sfeer van zoo'n cabaretavond of u kent 'r niet. In het eerste geval behoef ik er niets meer van te vertellen dan is u al lang „vaste klant". En in het tweede geval wordt het hoog tijd, dat u eens be sluit, den kleinen man met z'n vroolijke makkers een kans te geven, u 'n avond genoeglijk te vermaken. Wedden dat 't lukt Prov. Kerkelijk Comité der Centrale voor Werkloozenzorg. Gisteravond vergaderde te Goes het Prov. Comité der Centrale voor Werk loozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Ned. kerken, met afge vaardigden van plaatselijke comité's en besturenbonden. Na opening der vergadering door den voorzitter, ds. M. Bons te Colijnsplaat, sprak de heer J. Schipper, secreta ris van de Centrale te Utrecht, over „Wat kunnen wij in den a.s. winter doen voor de moreele verzorging der werkloozen?" Helaas komt hier en daar moedeloos heid, aldus spr„ zoowel bij hen, die werkloos zijn als bij hen, die zich heb ben te geven aan de moreele werk loozenzorg. Spr. maakte met waardeering gewag van den arbeid, door het Prov. Comité in Zeeland verricht. Reeds midden in den zomer is in een vergadering van de Centrale de vraag gesteld, wat we dezen winter voor de werkloozen kunnen doen. Toen is a\n de orde gekomen het plan-Westhoft. Volgens hetwelk 1000 jeugdige werk loozen doorloopend aan werk geholpen zouden kunnen worden. Maar er zijn 20.000 van deze werklooze jonge men- schen van Prot. Chr. richting. Daarom moeten we weer hetzelfde werk van vorige winters, n.l. ontwik keling en ontspanning ter hand nemen. Cursussen moeten gegeven en ontspan ningslokalen geopend. Dit werk is vorige winters niet ge heel tot zijn recht gekomen. Er was soms gebrek aan lokalen, aan leiders, aan belangstelling. Het ontspanningslokaal moet meer zijn dan een plaats, waar men een kopje koffie of thee drinkt. De werk loozen moeten er beschutting, bescher- mign en hartelijkheid vinden. Ook bij het organiseeren van cursus sen zal op tal van factoren moetëïi worden gelet. De belangstelling moet door de keuze van de leiders, door de leerstof, enz. worden gewekt. Ont spanning alleen is dwaas en werkt ver keerd. Spr. verwacht, dat binnenkort aan de Prov. Comité's een aantal films met apparaat ter beschikking zal wor den gesteld. Verder wekte spr. op tot zoeken naar werkobjecten, in den zin, zooals te Rotterdam geschiedt. Daar wordt halve dagen gewerkt door een groep jonge werkloozen, terwijl in het andere deel van den dag cursussen worden be zocht. De jonge menschen ontvangen dan een zekere, geringe vergoeding voor hun werk. Spr. geeft dit ook in overweging voor Zeeland. Bij de bespreking werd o.a. gevraagd dat het Prov. Comité zich zal wenden tot de kerken en de jeugdorganisaties, om deze te wijzen op het geestelijk ka rakter van de crisis en de geestelijke belangen, die hier in 't geding zijn. Verder werd opgemerkt, dat voor Zee land de subsidies zoo gering zijn en de groote steden met zeer groote bedra gen gaan strijken. De heer Schipper gaf bij de beant woording der vragen in overweging in de plaatselijke comité's op te nemen drie elementen: kerk, jeugdorganisaties en vakvereenigingen. Het best is verder de vakkundige scholing door alle richtingen samen te doen geschieden, maar ontwikkeling en ontspanning door elk afzonderlijk. Dat voorkomt onaangenaamheden. Met het zenden van adressen aan de kerkeraden en jeugdorganisaties zij men voorzichtig, gezien de practijk: Van R.K. en Chr. zijde is dringend verzocht ook het platteland in de sub sidie te doen deelen. Spr. adviseert dringend de gemeente-besturen tijdig hun subsidie-aanvragen voor 1935 in te dienen, daar de regeering voor' dat jaar weer eenzelfde bedrag als voor 1934 heeft uitgetrokken. Het hangt van de activiteit der plaatselijke comité's af, welk subsidie wordt verkregen. Dit wordt weer uit de vergadering bestreden. Gewezen wordt o.a. op de ervaringen te Goes, waar 1933 al voor bij was eer subsidie voor dat jaar werd toe-gezegd. In tal van gemeenten is nog niets ge beurd. Daar is nog werk te over. De heer Schipper adviseert drin gend als er moeilijkheden zijn met het Departement van Sociale Zaken, zich te wenden tot de Centrale. Wat in Goes is gebeurd, komt ook elders voor, nl. dat wel de geschoolde maar niet de ongeschoolde werkloozen zich voor de cursussen opgeven. Dit is een bedenkelijk teeken. Maar hier ligt ook een groote taak. Hier moet opvoe dend worden gewerkt, ook in de ont spanningslokalen, waarvan spr. tal van voorbeelden geeft. Faillissementen. Het faillissement van W- J. van den Bos, manufacturier,_wonende te Nieu we r k e r k, curator mr. W. Nieuwen- huysen te Zierikzee is geëindigd met de verbindend geworden eenige uitdeelings- lijst, zonder eenige uitkeering aan de concurrente crediteuren. Nog een Duitsche persstem. De „Frankfurter Zeitung" brengt hul de aan Scott en Black voor de enorme prestatie, die zij met hun race-vliegtuig hebben geleverd. Sprekende over de „Vliegende Hol lander" Parmentier en Moll, zegt het blad, dat de prestatie van dit verkeers vliegtuig, dat 14 zitplaatsen, een radio cabine en een keuken aan boord heeft, niet hoog genoeg kan worden aangesla gen. Het blad noemt deze vlucht ten slotte „een absolute pioniersvlucht". Zij heeft mogelijkheden geboden, waaraan men tot dusverre niet geloofde. Het damespersoneel van het P. T. T. kantoor te Goes zond een telegram van gelukwensch aan de mannen van de Uiver. Op de Amsterdamsche beurs uitte men vanmiddag zijn vreugde over de behouden aankomst van de „Uiver" door het ontsteken vanvuurwer ken, Enthousiasme kan soms zonder linge vormen aannemen. Gemeld werd, dat er geen schade is aangericht. EEN HULDIGINGSWOORD VAN BURGEMEESTER FERNHOUT. De burgemeester van Middelburg opende hedenmiddag de raadsvergade ring met de volgende rede: Wij vangen onze werkzaamheden aan, onder den indruk van de gelukkige vol brenging door eenige Nederlandsche vliegeniers van een tocht van ongekend verre bestemming, binnen ongekend korten tijdsduur. In heel het Vaderland wordt waar deering gekoesterd voor de prestatie van de K.L.M. en van hare mannen, die den goeden Nederlandschen naam op dit gebied heeft bevestigd- Daarnaast is er reden tot groote dankbaarheid voor de almachitge be scherming die het leven van deze koene luchtvaarders gegund werd, te midden van zoovele gevaren. De beteekenis van deze gebeurtenis kan worden overschat. Ze zou ook kunnen worden onder schat. In deze oude stad, die aanzienlijk handels- en scheepvaartcentrum als ze zich eenmaal heeft weten te maken in het verre verleden verbindingen on derhield, die van grooten ondernemings zin getuigden en die zoozeer tot haar rij ken bloei hebben bijgedragen, in deze oude stad is het verloop van deze mo derne onderneming gevolgd met min stens dezelfde warme belangstelling als in andere Nederlandsche gemeenten. Ook te dezer plaatse mag, meen ik, in overeenstemming met de gevoelens van de geheele burgerij een woord van blijdschap klinken nu ons alwéér dich terbij gebracht is, het verre bezit, dat voor onze nationale welvaart en posi tie van zoo groote beteekenis is. Ook gelukwenschen van Koningin en Prinses. Ook Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana hebben, naar wij vlak voor het ter perse gaan van dit nummer verne men, de K. L. M. en de bemanning van de „Uiver" geluk gewenscht met de grootsche prestatie. UIT VEERE. Inzake de Godshuiskwestie is bij her stemming het voorstel-Dekker, om de door het bestuur dier inrichting onge wijzigde voordracht, wederom terug te zenden, als zijnde niet gewenscht, he denmiddag door den Raad, aangenomen. De voordracht is dus nogmaals in haar huldigen vorm gewijzigd en tevens is besloten de verordening op het Gods huis te herzien. M. a. stemmen is mr. L, E. de Brak ke, adj. inspecteur bij het Rijksarchief te Middelburg benoemd tot ongesalari eerd archivaris van Veere. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN EEDE. Mét ingang van 27 October is be noemd tot burgemeester van Eede (Z, Vlaanderen) de heer J. M. Breyaert. De nieuwe burgemeester woont te Sluis. Hij is .landbouwer en dijkgraaf van enkele polders; eertijds was hij wet houder der gemeente Sluis. De heer Breyaert werd geboren te Koewacht in 1874. EEN STRATOSFEER-TOCHT, Dr. Jean Picard, een broer van den bekenden Belgischen ballonvaarder, is g'ster vergezeld van zijn echtgenoote te Detroit (V. Staten) opgestegen voor een tocht naar de Stratosfeer. Het was de bedoeling een hoogte-record te ma ken, maar om op een vooraf bepaalde hoogte van 16 km waarnemingen te doen. De stratosfeerreiziger had een kleine draadlooze installatie aan boord. De ballon dreef langzaam af in de rchting Pennsylvania. Het vertrejk van 'den ballon werd door ongeveer 40.009 menschen bijgewoond. In de buurt van Cadiz in Ohio is de ballon gisteravond neergekomen. Het omhulsel was gescheurd, maar de inzit tenden bleven ongedeerd en de instru menten waren niet beschadigd. Men zou inderdaad de hoogte van 16 km bereikt hebben. De ballon is aan den rand van een woud neergekomen en bleef in de boo- men hangen. VALSCHE KIEZERSLIJSTEN IN HET SAARGEBIED, De commissie voor de volksstemming in het Saargebied zou vervalschingen op groote schaal van kiezerslijsten hebben ontdekt. Op de verschillende door plaat selijke autoriteiten ingediende kiezers lijsten voor de volksstemming zouden meer dan 100.000 verkeerde namen staan. Vermoedelijk heeft men hiérbij met een laakbare poging te doen, om de stëmming ten gunste van Duitschland te beïnvloeden. Woesdag 7 Nov. v.m. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg: 't onderhouden teer- en carboli- neerwerk van kunstwerken, aan legplaatsen enz., behoorende ka naal van Terneuzen gedurende 1935 en 1936. Raming le perc. 900 p. j.; He perc. 2100, mas sa 3000. Zie Staatscrt. 2 Oct. '34. Korte vreugde. Een inwoner van Brugge, die een prijs van 100.000 frank gewonnen had en persoonlijk naar Brus sel was gekomen om dit bedrag in ont vangst te nemen, is in een café te Brus sel van dit bedrag beroofd. Wereld kanovaart, Twee Duitsche jongens hebben het plan opgevat om met een kano van Miünchen uit langs de rivieren van Zuid-Europa naar de Middellandsche zee te varen en daarna Afrika rond te peddelen. De avonturiers, Gold en Thalhammer genaamd, hebben daartoe een speciale kano van 22 voet lengte in Hamburg laten vervaardigen. Thalhamrper is vijfmaal Duitsch ka no-kampioen. Ze zullen door het Suez- kanaal varen naar den Indischen Oce aan en zoo de reis, die minstens twee- en-een-half jaar zal duren, voortzetten. Juweelendiefstal. In een Weensch hotel is een groote diefstal van sieraden gepleegd. Hoteldieven hebben de kostbare siera den gestolen van gravin Cecilie Stern berg, die van haar slot in de nabijheid van Praag naar Weenen was gekomen, om daar eenige dagen door te brengen- Zij had al haar sieraden meegebracht en bewaarde deze in Het hotel. Onder de gestolen voorwerpen bevin den zich uiterst zeldzame steenen, welke gedeeltelijk uit het bezit van een maha- radja afkomstig zijn. HULDIGING VAN DE OPENBARE MACHT. Volgens het te Madrid verschijnende blad A. B- C„ is in Spanje de dankbaar heid voor de overwinning der regeerings- troepen en openbare machtsinstellingen groot. In veel plaatsen worden inzame lingen gehouden voor politie en troepen. Ook worden inzamelingen gehouden voor de familie van hen, die in den strijd te gen de opstandelingen het leven lieten. De geestdrift van de bevolking voor de overwinning moet nog lang niet geluwd zijn en ontelbare lijsten met handteeke- ningen en giften bereiken dagelijks de regeeringsinstellingen. Ambtenaren en fabrieksarbeiders uit de hoofdsteden en provincieplaatsen staan één, soms meer dagen van hun loon af voor de inzame ling. Uit de hoofdsteden is een bedrag van ongeveer 300.000 peseta's binnenge komen. Een botsing in de lucht. Maandag zijn twee militaire vliegtuigen te Boe karest met elkaar in botsing ^ekon^en. De bestuurder van het eene vliegtuig, die niet tijdig uit het vliegtuig wist te komen, werd gedood( terwijl de be stuurder van het andere vliegtuig zich met behulp van zijn valscherm in vei ligheid wist te brengen. Wie zal dat betalen....? De uit gaven der federale regeering tijdens 't op 1 Juli begonnen boekjaar, waren op 22 October de 2 milliard reeds over schreden. .Volgens een rapport van het departement van financiën bedroegen de totale uitgaven op dien datum reeds 2,010,860,000 dollar. Dit bedrag is 860,868,000 dollar meer dan de in dien tijd geïnde inkomsten. DOOD GEVALLEN VAN DE TRAP. In een perceel in de Kruisstraat te Haarlem wandelde de bewoner, de 78-jarige A. de B. Maandagnacht over de eerste verdieping. Bij het trapgat lag een mat en hij is daarop uitgegleden en met het hoofd naar beneden van de trap ge vallen. Bewusteloos bleef hij liggen. De ontboden dokter constateerde den dood, tengevolge van bloeduitstorting in de hersenen. ONDER DEN TREIN GEKOMEN. In het Duitsche grensplaatsje Neuen- haus geraakte Dinsdagmorgen een ze kere M. uit B a r c h e m (Geld), die na bij Neuenhaus in betrekking was, onder den trein NeuenhausNordhorn. De jongeman overleed spoedig aan de be komen verwondingen. ERGERLIJKE DIERENMISHANDE LING. De inspecteur van de Dieren bescherming te Deventer heeft een auto-veewagen waarin als het ware een levende vleeschmassa van grootere en kleinere runderen werd aangetroffen, aangehouden. Niet minder dan 21 koei en, pinken en kalveren waren in dien wagen ter lengte van 7 meter samenge perst. De dieren lagen op en onder el kaar. De auto was op weg naar Nijkerk. Tegen de vervoerders is proces-verbaal opgemaakt. pi«7Trar»g3aasu*.auMBfl03Q Ovaline Kachelglans. De „Ovaline" glans voor haarden, ka chels en fornuizen brandt niet van de kachel af; zij heeft een hooge en zeer diepzwarte glans, en geeft weinig werk. Een Engelsche firma brengt een tube kachelglans in den handel welke, met Nederlandschen tekst en Hollandschen firmanaam, als Nederlandsch fabrikaat wordt verkocht. De Vereenigde Chemische Fabrieken te Nijmegen, fabrikanten van „Ovaline' achten dit deloyale concurrentie. Middelburg. Van 2224 Oct. Bevallen: A. M. Peeck, geb. Boeke, z. Overleden: K. Schouten, m„ 1 jaar. Borssele. Van 1420 October. Getrouwd: L. C, van der Horst, 30 j jm. te Klundert en M, Kakebeeke, 30 j. id. Bevallen: M. Bruinooge, geb. de Groene, d. Aardenburg. Bevallen: B. M. Boutens, geb. Hooger- werf, z. Oostburg, 24 Oct. Ter graanmarkt ruime aanvoer. Gerst 66.25, haver 5.756, erwten 8.509, bruine boonen 1010.50, maanzaad 14.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 3