ZEELAND. LANDBOUW. SPORT. BUITENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. MARKTBERICHTEN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSUH-VLAANDEREN O.D. INTERNATIONAAL ZWEDEN. MEXICO. CHINA. CRISIS—PUBLICATIE. organiseeren, meenden wij verplicht te zijn hier openlijk tot eenige voorzich tigheid aan te manen; uiteraard behoett deze voorzichtigheid nog niet in afzijdig heid of ontoegankelijkheid over te gaan, al zal een veelzijdige informatie de kans op het laatste eer vergrooten dan ver kleinen. gen zal het totaal bedragen 16.625, j tot verlenging van het gasbuizennet daar komt van terug f 1500, Zoo zalaan de zuidzijde van den Spoorweg ten RAAD VAN 's HEER ARENDSKERKE. Besloten tot belastingver- hooging. Nieuwe werk- objecten. 's-HEER ARENDSKERKE. De Raad dezer gemeente kwam Maandagmorgen in openbare vergadering bijeen. Voorzit ter burgemeester Elenbaas. De hr. v. d. Dries verzoekt inlich tingen over de terugbetaling van te veel ontvangen gelden door het R. K. school bestuur en de wijze van verrekering. De v o o r z. deelt mede, dat de voor geschreven weg is gevolgd. Het R. K. schoolbestuur heeft de kwestie echter niet begrepen. Een en ander zal echter nader uiteengezet worden. Secretaris-penningmeester B. A. B. en W. bevelen aan ter benoeming: 1. M, Vogelaar; 2. C. Minderhoud. De hr. Vermeulen vraagt, of het geen „voordracht" moet zijn, daar de Raad niet het recht heeft, buiten de aan beveling om iemand te benoemen. De vo'orz, wijst er op, dat dit eigen lijk een voordracht „uit" een aanbeve ling is. De hr. Hommes merkt op, dat de rechtsche raadsleden, als zij niet op den heer Vogelaar stemmen, dit niet doen uit mindere waardeering voor zijn per soon of capaciteiten; daarvoor hebben zij het grootste respect. Hierna wordt de heer C. Minderhoud benoemd met 9 st. tegen 2 op den heer M. Vogelaar. In de commissie tot wering van schoolverzuim wordt benoemd de hr. L. M. de Graaf, nadat aan den hr. J, van Houte eervol ontslag is verleend. De Z. L. M. verzocht aan den Raad medewerking tot het houden van een landbouwhuishoudkunde-cursus. 't Door de gemeente bij te dragen bedrag zou netto 136 bedragen. De v o o r z. zegt, dat B. en W. niet met de berekening accoord kunnen gaan; volgens hen moeten de kosten van licht en verwarming bijgetrokken worden, wat een totaal maakt van 222. Dan komen de kosten per leerling op 15. Nu be staat er echter te Goes een dergelijke cursus, en daar er gelegenheid te over is, dien cursus te bezoeken, hebben B. en W., gezien de financiën, geen vrij heid medewerking voor te stellen. Den hr. Lindenbergh spijt het, dat B. en W. dit standpunt innemen. Vooral van Nieuwdorp zullen weinig meisjes naar Goes gaan. Voorts ontvan gen B. en W. de kosten van vuur en licht toch terug. De voorz. wijst op de omstandig heden. B. en W. meenen, dat het nuttige en aangename het eerst achterwege moet blijven. Mocht de Raad echter het voorstel aan willen nemen, dan zouden B. en W. de cursus op Nieuwdorp wil len houden. Het verzoek wordt afgewezen met 8 tegen 3 stemmen. Voor: de hrn- Linden bergh, Vermue en v. d. Dries. De Chr. Landarbeidersbond en de Ned. Landarbeiderbond verzoekt gebruik van een lokaal voor ontspanning van werk- loozen, hetgeen onder bepaalde voor waarden wordt ingewilligd. De gemeente Goes verzocht een ge meenschappelijke regeling betreffende de toelating van leerlingen uit 's Heer Arendskerke op de openbare U.L.O. school te Goes, neerkomende op een vergoeding van f 30 per leerling- De voorz. deelt mede, dat B. en W. het er mede eens zijn, dat de betreffen de school meer een streekschool dan een locale is. Ook geven B, en W. toe, dat de leerlingen uit de buitengemeenten aar. Goes geld kosten. Doch als die leerlin gen er met waren, dan zouden de kos ten voor de overblijvende leerlingen voor Goes ook hooger zijn. Verder zijn B. en W. het niet eens met de door Goes gemaakte opmerking, betreffende de kosten van het bezoeken van leer lingen der bijz. U.L.O school B- en W meenen niet aan het verzoek van Goes te moeten voldoen. Andere gemeenten zullen het verzoek ook afwijzen en dan zal Goes zich zeker tot Ged- Staten wenden, waarna alle gemeenten wel over één kam zullen worden geschoren. Aldus wordt besjpten. Aan B. en W. wordt machtiging ver leend tot openbare verpachting van een paar -stukjes tuingrond te Nieuwdorp over te gaan. Besloten wordt aan Ged- Staten ont heffing te verzoeken, ünzakie het vak lichamelijke oefening. Begrooting 1935. De Voorz. herinnert er aan, dat B. en W. bij de aanbieding der begroo ting, mededeelden, dat de begrooting sluiten zou, zonder belastingverhooging, Toen kwam echter de Koninklijke bood schap, betreffende de bedragen, die 't Rijk nog naar zich toe zou halen, be dragende van deze gemeente 9600. voor een vol jaar en over alle belastin het werkloosheidssubsidiefonds aan s- Heer Arendskerke rond 15000 kos ten, waarvan de gemeente vrijwel niet zal profiteeren. De hr. Lindenbergh drukt zijn tevredenheid uit over het zoo tijdig ont vangen van de begrooting. Bij, behandeling der uitgaafposten merkt de Voorz. op, dat de kosten bouwpolitie gebracht zijn van 150 op 300. Het bouwtoezicht liet alles te wenschen over. Kon voor dat bedrag ook niet goed verricht worden. Het beste zou zijn, als men met omliggende gemeenten tot een gemeenschappelijke regeling kon komen. Goed bouwtoe zicht is van veel belang. Evenzoo is de post on,derhoud wegen verhoogd, om dat vooral buiten de kom van het dorp de wegen verbetering behoeven. De hr. Lindenberg h merkt op, dat Arendskerke betreffende dit onder houd achter is. Men was zuinig, zorgde voor een flink batig saldo, en nu komt het rijk en haalt weg wat er over is. Het is daarom goed nu te trachten den achterstand, wat wegenonderhoud be treft in te halen. De Voorz. wijst er op dat 500 uit getrokken is voor leggers van wegen, voetpaden, enz. in verband met de nieu we wegenwet moet de gemeente hier aan gaan denken. W erkloosheidszorg. Aan kosten voor werkverschaffing, steun, enz. is, zonder de subsidie aan de werkloozenkassen 15.872 uitge trokken. De voorz. zegt binnenkort over een mooi werkobject te zullen spreken. Dit betreft o.a. de zieke boomen aan den rijksweg. Ongeveer een veertigtal zou moeten worden gerooid. Een en an der in overleg met het B. A. Dan een deel van den dijk kunnen worden afge graven. Het aanzicht van Arendskerke zal er door vooruitgaan. De grond kan gebruikt worden voor demping van het moeras, waardoor goed bouwterrein wordt verkregen. Spr. vertrouwt, waar een en ander een sociaal belang betreft, dat het B. A, zal willen medewerken. Bij den post subsidie voor openbare middelen van vervoer, wijst de voorz, er op, dat hij nog steeds geen machtiging kreeg om de nieuwe regeling inzake de subsidie aan de locaalspoor te teekenen. Men wees er indertijd op, dat Heinkens- zand nu niets meer behoeft te betalen. Spr. onderzocht dit en hem bleek, dat Heinkenszand in haar contract bepaal de, dat de subsidie zou verleend worden bij in exploitatie brengen en „houden". Dit laatste bepaalde Arendskerke en an dere gemeenten niet. Daardoor staat Heinkenszand sterker. Spr. vraagt thans machtiging om de nieuwe overeenkomst te teekenen. De raad verleent deze. De voorz. wijst er nog op, dat totaal voor de werkloozen pl.m. 20.000 uit getrokken is. De uitgaven van den ge wonen dienst bedragen 116.034. Hierna worden de ontvangsten behan deld. Bij den post belastingen merkt de voorz. op, dat B. en W. het niet on billijk achten, de hoofdsom personeele belasting voor aulos met 50 pet. te ver- hoogen, omdat de auto's steeds goedkoo- per worden en er flink op mag worden afgeschreven. De gemeente gaat er dus steeds minder uit trekken. De vrachtauto's vallen er buiten. De hr. v. d. Dries vindt deze be- lastingverhooging onbillijk. Het wordt zoo van enkele personen gehaald. Ver der is een auto voor velen een onmis baar bedrijfsartikel. De voorz. is het hiermede eens, doch op alle mogelijke wijze moest naar meerdere inkomsten gezocht worden. B, en W. konden moeilijk anders. Anders zou het gehaald moeten worden van de genen die het nog minder kunnen mis sen. De opcenten vermoging s- be lasting werden van 30 op 40 gebracht; de op centen op de personeele belasting van 100 op 16 0. Dit alles terwille van het werkloosheids fonds. De 60 opcenten op de gemeente fondsbelasting konden gehandhaafd wor den. De Raad gaat z. h. st. met deze belas tingvoorstellen accoord en stelt de be grooting als ingediend vast. De post on voorzien bedraagt 2286. B. en W. vragen machtiging tot con versie van eenige geldleeningen over te gaan. Zij zien kans, de nog loopende leeningen tegen 4 pet. te plaatsen. Ver der verleent de Raad machtiging aan B. en W. een bepaalde kwestie inzake de couponbelasting in beroep te gaan. behoeve van 2 aldaar gebouwde wo ningen- Verder stellen B. en W. voor om geen wijziging te brengen in de tegenwoor dige heffing van schoolgeld voor de ge meente-bewaarschool (10 cent per kind en per week). In de vorige vergadering is progressieve heffing bepleit. Bij hef fing volgens een schaal overeenkomen de met die voor de schoolgeldheffing van de O. L. school zou een veel gerin ger bedrag worden ontvangen dan bij de huidige. Bij de vaststelling der begrooting worden voorgesteld de navolgende be lastingwijzigingen: verhooging van het aantal opcenten 'op de grondbelasting (gebouwd) van 60 tot 80; verhooging van het aantal opcenten op de perso neele belasting van 55 tot 130. Wegens handhaving der rangschik king van de gemeente in de eerste kl. voor de gemeentefondsbelasting wordt voorgesteld een heffing van opcenten van 11 tot 55, opklimmend met 1600, (tegenwoordige heffing 6 tot 60 opcen ten, opklimmende met f 1200.). - KRUININGEN. Er loopen geruchten, volgens welke men de beide gemeente- bevaarscholen op Kruiningen en Hans- weert wil opheffen, Fen klooster te Hulst. Naar de „Tel." meldt is door de zus ters Carmelitessen te Bergen op Zoom aan de Lijkstraat te Hulst, grond aan gekocht voor den bouw van een nieuw klooster. Dit is het eerste klooster van deze orde, dat in Zeeuwsch-Vlaander en gevestigd wordt. Reeds spoedig zal met den bouw wor den begonnen. Zoo mogelijk zal hei klooster in het begin van den volgenden zomer betrokken worden. Het zal ruim te bieden aan dertig zusters, het maxi mum-aantal dat een dergelijk klooster volgens den regel der orde mag bevat ten. Het wordt gebouwd omdat de in richting te Bergen op Zoom te klein werd, AKKERBOUWPRODUCTEN OP GESCHEURD LAND. De heer Van Rappard heeft de vol gende vragen gesteld aan den minister van oeconomische zaken: Is de minister bereid voor op ge scheurd land geteelde akkerbouwpro ducten gedurende een bepaald aantal jaren -een garantieprijs vast te stel len? Zoo ja, is_ de minister dan niet van oordeel, dat belanghebbenden zoo spoe dig mogelijk, vooral met het oog op den verbouw van tarwe, van de voorne mens van de regeering op de hoogte dienen te worden gesteld mee echter geen der partijen de over winning uit het vuur kon sleepen. Bij Middelburg speelde de voorhoede een uitstekende partij, vooral de nieuwe aanwinst droeg veel bij tot goede tac tische aanvallen. De kanthalfs waren het zwakste deel van het elftal en stonden bij hun tegenstanders achter. De links back speelt naast al het goede, dat hij verricht,, wat te riskant en zou in de halflinie' meer excelleeren. Ook den keeper zagen we nog niet in topvorm. Bij Ë.M.H.C. was de midvoor de gevaar lijke man; het geheele elftal is snel, doch speelt wat roekeloos. HOCKEY. MiddelburgE.M.H.C. 44. Deze wedstrijd, welke op verzoek van E.M.H-C. was omgezet in een -thuiswed strijd voor de Middelburgers, bracht een gelijk spel, hoewel een kleine overwin ning voor de gastheeren meer gerecht vaardigd zou zijn geweest, niet zoozeer door beter spel der Middelburgers, als wel vanwege het feit, dat bij twee der door Eindhoven gemaakte goals een overtreding werd gemaakt, die den scheidsrechter ontsnapte. In kracht ga ven beide partijen elkaar niet veel toe; E.M.H-C. speelde wat riskanter en ge vaarlijker dan de safere Middelburgers. Middelburg begon met tien man en werd dientengevolge in de verdediging teruggedrongen; al spoedig hadden de E'ndhovenaren een geflatteerde 3—0 voorsprong veroverd. De Middelburgsche voorhoede liet zich echter danig gelden en in goed samenspel wisten midvoor en linksbinnen ieder een goal te scoren. De vierde goal voor E-M.H.C. ontstond ut een corner, waarbij den Middelburg- schen doelman het uitzicht werd be lemmerd. In de tweede helft legde Middelburg er nog 'n schepje op en terwijl de achter hoede met kunst- en vliegwerk haar ge bied wist schoon te houden, opereerde de voorhoede op volle kracht. Ondanks het herhaaldelijk off-side zetten, waar in de E.M.H.C. achterhoede excelleerde, kon Middelburg successievelijk uit een strafcorner en uit een scrimmage scoren en hiermede een gelijk spel bevechten; niet echter zonder eenige gelukkig niet zeer ernstige ongelukken, waar voor even gestopt moest worden, het geen voornamelijk zijn oorzaak vond in het zeer ongelijke veld, waardoor de bal een niet te berekenen effect krijgt. Voor de spelers is het hoogst noodzakelijk, da de Sportcommissie de smeekbeden der Hockey Club om beter onderhoud van 't veld spoedig verhoort. Na den gelijkmaker trachtte vooral sus wordt stopgezet indien het aantali E-M.H.C. het spel'te forceeren en daar leerlingen onder 9 daalt, de scheidsrechter de teugels niet strak IB. en W. stellen voor om aan het^ genoeg hield, ontaardde tegen het einde gasbedrijf te Goes opdracht te geven het spel in een wilde hakpartij, Waar KLOETINGE. Donderdag a.s. verga dert de Raad. B. en W. stellen voor, om voor het geven van een tuinbouw- cursus een lokaal der gemeenteschool beschikbaar te stellen tegen 5 per seizoen. Het voorstel van den hjeer Straub, om aan de inwilliging van 'dit verzoek de beperkende bepaling te verbinden dat bij daling van het aantal leerlingen beneden 8 de kosten voor verlichting en verwarming geheel zullen moeten worden betaald, waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt, kan vervallen, omdat de cur- EEN GEHEIM VERDRAG TUSSCHEN DUITSCHLAND EN JAPAN? Het derde- Rijk zou den Ja panners oorlogstuig etc, ver schaffen in ruil voor Sojaboo- nen. Uit Londen wordt aan de N.R.Crt. gemeld: Volgens een Engelsch blad, de Daily Herald, zijn te Londen inlichtingen bin nengekomen aangaande een belangrijk geheim handelsverdrag dat kort gele den gesloten zou zijn tusschen Duitsch- land en Japan, Duitschland heeft op zich genomen om over een lange pe riode van Japan ten minste een milli- oen ton sojaboonen te koopen en Ja pan zou daarvoor in de plaats Duitsche ontplofbare stoffen, machinegeweren, vliegtuigmotoren en chemische stoffen, ontvangen. De onderteekening zou reeds zes weken geleden in het geheim heb ben plaats gehad en beide regeeringen hebben al het mogelijke gedaan om pu blicatie te voorkomen. Verschillende Duitsche fabrieken hebben dientenge volge order van Japan gekregen, onder andere de Siemens, en de bekende kleurstoftrust I. G. Farbenindustrie. Volgens haar zouden bovendien 500 Duitsche vliegers en mechaniciens naar Japan gezonden worden. De sojaboonen die tot nu toe voor veevoeder werden gebruikt, denkt men in Duitschland ook voor menschelijk gebruk geschikt te kunnen maken en speciaal in zeep, gly cerine en andere producten te verwer ken. Eeit gelukkig ho'bewoner De Stockliolmsche bladen hebben bijzonder heden bekend gemaakt over een Zweed, Frans Johansson genaamd, die 15 jaar lang in een holwoning te Fasterholt in de Deensche prov. Jyjland heeft ge woond. Een andere Zweed, esn carrosserie bouwer, die onder den naam Blixt te Kopenhagen leeft, meende uit deze fotografieën zijn oudste broer te her kennen, van wien hij sedert 45 jaar niets vernomen had. Blixt begaf zich daarom met zijn vrouw naar Ëasterholt. Toen zij uit het station kwamen ontmoetten zij den holbewoner, die zijn broeder ter stond herkende. De holbewoner noodig- de zijn broeder en schoonzuster uit om hem in zijn* woning te bezoeken, Hij verklaarde dat hij met zijn lot zeer te vreden was en weigerde zijn intrek te nemen bij zijn broeder te Kopenhagen- Het eenige wat hij wilde beloven was binnenkort een bezoek aan de Deensche hoofdstad te willen brengen, DE DRASTISCHE MAATREGELEN TEGEN DE R.K. KERK. Naar aanleiding van het besluit der Mexicaansche Kamer van Afgevaardig den om alle R.K. bisschoppen uit het land te verwijderen, zijn Zon4ag alle geestelijken in de staten Zacatica en Chiata naar Mexico (Stad) vertrokken. De Nationale Arbeidskamer heeft be sloten, maatregelen te nemen voor de invoering van socialistisch onderwijs op de scholen, en een commissie te benoe men, die alle r.k, ambtenaren uit hun functies zal ontheffen. Een door de Kamer benoemde Crisis commissie heeft tot taak, materiaal te verzamelen tegen r.k. „of andere aan den staat vijandige ambtenaren," Te Yautepec in dén staat Morelos, ten Zuiden van Mexico City, zijn eenige afgevaardigden, die lezingen kwamen houden over het socialistische onder wijs, door de bevolking met steenen bekogeld, zoodat zij in het stadhuis moesten vluchten, waar zij een uur lang belegerd werden. Te Saltillo in den staat Coahuila, in het Noorden van Mexico, is het dagblad „Diario del Norte*" wegens zijn tegen den gouver neur van den staat gerichte oppositio- neele politiek gesloten en de drukkerij in beslag genomen. In politieke kringen zou worden overwogen het paleis van den aartsbisschop van Mexico, mgr. Pascual Diaz, te nationaliseeren. Roovers moorden een dorp uit. Het dorp Kaoyu, in Noord-Kiangsi, is door 250 roovers overvallen. Dertig inwoners werden neergescho ten, 30 anderen verbrand, terwijl 216 in het water werden gedreven, waar zij verdronken. Van de 300 huizen, die het dorp telt, zijn 254 in vlammen opgegaan. Van de overlevende inwoners zijn er 150 gevlucht, terwijl ongeveer 80 zijn gebleven, hoewel zij volkomen uitge plunderd zijn. De verdedigers van het dorp hadden geschoten op een bende roovers, die 16 personen als gijzelaars wilden ontvoe ren. De bandieten trokken zich toen terug, doch kwamen korten tijd later in groo- ter getale opzetten, en wreekten zich daarbij op boven omschreven onmen- schelijke wT,ze. De Nederlandsche Veehouderij-Cen trale maakt bekend, dat: met ingang van 1 November 1934 voor de kalveren die door een identiteitsbewijs 1934- ge dekt dienen te zijn, als gewichtsgrenzen gelden: a. voor mannelijke, al dan niet ge castreerde dieren, 60300 kg; b. voor vrouwelijke dieren: 100250 kg- Bovenstaand houdt dus in, dat de kalveren die op grond van hun gewicht vóór 1 November 1934 niet door een identiteitsbewijs 1934 gedekt behoefden te zijn, doch wier gewicht op 1 Novem ber 1934 binnen de voornoemden ge wichtsgrenzen vallen, voor 1 November 1934 geschetst zullen moeten worden. IAfzenders onbekend stuk in de prul lenmand. 2i Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet teruggezonden. 4. Maakt het kortl STADGENOOTEN HELPT! De afdeeling B van het Nationaal- Crisis-comité, welke geroepen is in de behoefien san kleeding en schoeisel etc.. van onze werklooze ingezetenen te voor zien, ziet zich wederom genoodzaakt 'n beroep te doen op de medewerking van al onze medeburgers, die in staat zijn een of ander kleedingstuk, of beddegoed af te staan. Vooral winterjassen, mantels en de kens zijn in dezen tijd bijzonder wel kom. Nog moeilijker dan het vorig jaar, is het werk van het Comité B, om in de noodzakelijkste behoeften te voorzien, daar het beschikbaar gestelde bedrag minder is en de werkloosheid nog in omvang is toegenomen. Het bedrag wat per gezin kan worden besteed is zeer gering, en vereischt vooral wat de groote gezinnen betreft, noodzakelijke aanvulling. Ten behoeve dezer gezinnen, die van een inkomen moeten leven waarvan al leen de noodzakelijkste levensmiddelen kunnen worden aangeschaft, doet het Comité weder een beroep op aller vrij gevigheid en het verzoekt U vriendelijk. Uw garde-robe eens na te kijken en Uw ■dekenvoorraad te inspecteeren, en zoo mogelijk door nieuw te doen vervangen, om datgene wat nog goed bruikbaar is. aan ons Comité af te staan. Wij zijn dankbaar voor de uitstekende hulp in het vorig jaar verstrekt, waar van wij ook ter bevoegder plaatse ver slag hebben gedaan, en wij kunnen U de verzekering geven, dat alles op de meest oordeelkundige wijze is, en wordt be steed, terwijl het Comité met de ge schonken gaven, zich niet uitsluitend be perkt tot de gezinnen der gesteunde werkloozen. Mogen wij op Uwe hulp re kenen, schrijf dan even een kaartje, of bel op een der onderstaande adressen en alles wordt ten spoedigste opgehaald- Namens het Comité B der afdeeling Middelburg van het Nationaai- Crisis-comité. J. Onderdijk, voorzitter, telefoon 603- Mr, P. v„ Empel secretaris, telefoon 403 Ir. A. A, Brevet, -jenningm. telefo jij 288- Goes, 22 Oct. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Groentenveiling: BI. Druiven Black Alicante 1726, Princes- seboonen 25, Perfectboonen 16, Spina zie 8, Tomaten 69, Wijnpeen 11,10, Kroten 1,70, Uien 3,50, Aardappelen 4,40, idem drielingen 1,301,50, per 100 kg; (Kroten 3,505,10, Rapen 7, Prei 1011, per 100 bos; Bloemkool 613, idem lie soort 1,505, Roode kool 4— 6,90, idem He soort 1,802, Wittekool 5, Gele Savoyekool 57,10, Groene Savoyekool 2,103,20, idem He soort 0,701,50, Boerenkool 1,30, Kropsla 0,801,80, Breedblad Andijvie 0,70 2,10, Krul Andijvie 3,50, Meloenen uit schot 1—3, per 100 stuk; Hazen 1,55 1,58, Fazanten 0,71, per stuk. H u Is t, 22 Oct. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer klein. Prijzen waren als volgt: gerst 1 6,50, haver f 6, erwten f 8,50, boonen f 10.50. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burj

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6