'n Migraine op komst? AKKERLCACHET5 AGENDA. S.l KORT ZEEUWSGN NIEUWS. FINANCIEEUE BERICHTEN. LANDBOUW. iEURiïlillMlïe vao Dinsdag. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. LEGER EN VLOOT. BEURS- EN WISSELKOERSEN. lUtD-BEVELAKD. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. MIDDELBURG. De LondenMelbourne-race. WESTKAPELLE. AMSTERDAM, 23 October. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee- nng van heden. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 91%91%. O. Indie 34 1000-4 100%—100%. Denemarken Oblig. 1926-5 9897%. Duitschl. pndst. 100-7 22%—21%. Engeland 1960-90 4 70%—70%. Zwitserl. oblig. '24-5 98% Zwitserl. Staatse. 1927-4% 100%—101% Amsterdam 1933-5 100% 's-Gravenhage 1929-4% 100%100%. Rotterdam 1926-1930-4% 99%—99%. Berlijn 1925-6% 16%—15%. Zeeuws. Hyp. B-5 100%400%. Zeeuws. Hyp. B-4% 100%100. Cities Service Cy. P. 1958 5 23%24% A Amsterd. Bank 106%106%. C Rott. Bankver. 8686. A Twentsche Bank 87% A Pref. Gruyter en Zn. A. 126v A Pref. Jurgens A 99%99%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 403%404% A De Schelde N.B. 16% A Ver. Papf. v. Gelder 4746. C Am. Car Foundry 10%9%. C Am. Smelt Ref. 22—22%. C Farbenind. I.G. 44%44%. C Stand. Brands 12%12%. C U. States St. C. 20%—20%. C North Am. Cy. 8%8, A Born. Sum. H.M1 128%129. A Linde Teves en Stokv. 59 A Ned. Wol Mij. 71—71. A Singkep Tin M. 78 A J. C. Japan Ln. 2525. A Rotterd. Lloyd 32%31%. A S, M. Nederland 3231. A Amst. Thee C.M. 52% gonnen zal worden met het verwerken van boomen op het dorpsplein. Het ma ken van 'n nieuwen brandput werd be sproken, doch de begrooting laat dit niet toe. KOUDEKERKE. Bij het openbaar on derwijs is van heden af de nieuwe spel ling ingevoerd. VEERE. Dat de plaatselijke voetbal- vereeniging gedurende den zomer niet heeft stil gezeten, getuigt wel het feit, dat zij zij 't op bescheiden schaal verbetering heeft aangebracht aan he* kleedgebouwtje op het terrein aan den Zandiikschenweg. Dit houten huisje toch heeft een afscheiding gekregen voor de gasten en gastheeren, waarin behoorlijk plaats is voor het ophangen van kleeren. Tevens heeft men er voor gezorgd, dat bij het scoren de stand van het spel op een groot wit bord bekend zal worden gemaakt. WESTKAPELLE. Voor deze week zijn alhier bij de Arbeidsbemiddeling in geschreven 191 personen. Het aantal steuntrekkenden bedraagt 51, terwijl thans bij de werkverschaffing zijn *e werk gesteld 36 personen. BORSSELE. Voor den cursus vervolg onderwijs aan de openbare school te Borssele, aanvangend 1 November a.s., hebben zich 17 leerlingen aangemeld. Opheffing kantoor Dir. Belastingen. Naar de „Ter. Crt. uit de beste bron verneemt, bestaat het voornemen met ingang van 1 Jan. a.s. het Dijksbelas- tingkantoor te Axel op te heffen en Axel bij de inspectie Ter Neuzen te betrekken. Een groot ongerief beteekent dit voor de Axelsche belastingbetalers ongetwij feld, zoowel als voor die der aangren zende gemeenten onder dit kantoor res- sorteerende. De „Ter. Crt." verneemt echter, dat de burgemeester dezer gemeente zich te dezer zake zeer actief heeft betoond, door zich onmiddellijk persoonlijk ten departemente te vervoegen, teneinde de Axelsche belangen te bepleiten. De fanfare „Eendracht maakt Macht" te Kruiningen heeft bij de trekking der premies van het Bestendig Festival te Antwerpen dezen Zondag de achttiende premie geloot, zijnde een be drag van 100 frank. Zondag 28 October e.k. heeft de inhuldiging plaats van den nieuwen mo dern aangelegden verkeersweg van de grens te Eede tot Maldeghem in aanslui ting op den grooten weg naar Breskens, Groote feesten zullen te dier gelegen heid plaats hebben. De heer J. C. Toebes, ontvanger van het grenskantoor te Koewacht, wordt per 1 November a.s. verplaatst naar den Binnendienst der Directe Be lastingen te Amsterdam. Overgeplaatst van Apeldoorn naar A a r d e n b u r g, bij het wapen der Kon. Maréchaussée, C. Francke. Wij verwijzen naar de in dit num mer voorkomende advertentie van de uitgifte van 45.400.000 obligatiën dei- tweede 4 pet. geldleening van 1934, in stukken van f 1000 en f 500 nomniaal der gemeente Amsterdam. Coupons per 1 April en 1 October. Van deze leening is door de gemeente Amsterdam reeds ,f 7.800.000 nominaal (met recht van\ vöorkeurj geplaatst. TWEE STROOMINGEN. (:-:) Uit het dezer dagen versche nen voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Rijksbegrooting 1935 blijken heel duidelijk twee stroomingen, die diametraal tegenover elkander staan. De eene ziet in de heerschende crisis een tusschenspel, wel wat langer dan men gewoonlijk aan zoon inter mezzo toekent, maar toch iets van voor- bijgaanden aard. De momenteele maat schappelijke chaos wordt door deze nog altijd opgevat als bloot conjunctuur verschijnsel. Verwacht, gehoopt althans wordt nog steeds, dat de oude periode zal terugkeeren, waarin het particulier, initiatief zal domineeren en waarin als gevolg daarvan het vrije ruilverkeer van goederen als een sphinx uit zijn asch zal verrijzen. .Met hand en tand houden ze de gedachte aan het oude vast. Voortdurend kijken ze om gelijk de vrouw van Lot, die evenmin schei den kon van het oude en die verander de in een zoutpilaar. En als men ont waart, dat de bodem, waarop men staat, wankelt, dan nog ziet men daarin slechts een strubbeling en men wijst el kaar op remedies, die een herhaling zullen voorkomen. Zoo'n geneesmiddel zag men in de Londensche conferentie, het heeft gefaald, men ziet iets derge lijks nu in de Brusselsche bijeenkomst van het Goudblok. De andere strooming ziet in de crisis de voor-weeën van een nieuwe geboor te. Volgens haar heeft het oude afge daan en heeft thans plaats een volledige ombouw van de maatschappij. Zij spreekt derhalve niet van schommelin gen in het bedrijfsleven, die noodwendig eenige deining veroorzaken, maar ze gewaart van een structureele crisis, die ons plaatst voor een gansch nieuwe ordening van het maatschappelijk bestel. Het spreekt vanzelf, dat de aanhangers van beide opvattingen van eigen stand punt bezien de regeeringsmaatregelen die getroffen zijn en die in de naaste toekomst mogen worden verwacht. Op grond daarvan richten beide eenig ver wijt tot de Regeering. De eene meent, dat reeds al te ver van het oude wordt afgeweken, waardoor terugkeer onnoo- dig moeilijk wordt gemaakt, de andere is van oordeel, dat de Regeering al te weinig aandacht geeft aan het nieuwe dat in het naaste verschiet ligt. Het Regeeringsbeleid spreekt 't best naar buiten in de gevoerde landbouw- crisis-politiek. Verklaarbaar alzoö, dat deze als bewijs wordt aangehaald voor de hierboven aangeduide twee uiteen- loopende meeningen. En inderdaad kun nen aanhangers van beide opvattingen zich hierop beroepen! Voor sommigen ligt daarin het be wijs, dat de Regeering den gulden mid denweg heeft gekozen en dat dus haar beleid als voorzichtig en juist moet worden gekenschetst. Niet aldus de volle aanhangers van een der twee door ons genoemde stroomingen. Beide ver wijten een hinken op twee gedachten. Naar onze meening kon dat moeilijk worden ontkend. Als in één zin wordt gezegd, dat „meer aandacht zal moeten worden geschonken aan de binnenland- sche markt wat n.o.m. toch neerkomt op een productie, die ingesteld is al lereerst op onze eigen, binnenlandsche behoefte, en tegelijk „met inachtneming van onze export-mogelijkheid", dan is daaruit wel heel moeilijk een vast, lei- dend beginsel te ontdekken. Als men voortdurend hamert op de noodzake lijkheid om te komen tot een lager le vens-niveau, doch op landbouw-crisis- terrein maatregelen moet treffen, die noodwendig een andere tendenz hebben en men tegelijk schroomt om ingrijpen de maatregelen te treffen, daar, waar de oorzaken van het tegenwoordige te hooge levenspeil zoo duidelijk spre ken, we noemen de loonen in de be schutte bdrijven, de woninghuur en de hypotheekrente, dan is weer moeilijk een vaste koers te ontwaren. Als men uit de milloenen-nota kan afleiden, dat het begrootings-evenwicht meer is ge-» zocht in financieele, zij het dan mis schien toelaatbare kunstmiddelen, als daar zijn het converteeren van leenin gen, waarbij de rente wordt verlaagd en de aflossingsduur verlengd, en het niet-storten in bepaalde fondsen, dan - A Houth. Alberts 22%21%. C Baltimore en Ohio 9%9%. A Southern Rlw. 9%9. C Union Pac. Rr. 62% C Int. Nickel. Cy. 14%15. Duitschl. 30 1000 5 20%—20%-21%. A Koloniale Bnk. 36%35%. A N.I. Hbk. 1000 64%—64. C Ned, H. M, 1000 37%—37%. A Alg, Kunstz. U. 33%34-33%. A. v. Berkels Pat. 2323%. C Calvé-Delft 44%45%. A C. Suiker Mpij. 32%32%. A Ned. Ford A.M. 219220. A Philips Gem. B. af. 216%215%-16% C Unilever 7272%-%. C Anaconda Cop. 6%6%. C Bethlehem St. 1717%-%. C Kennec Copper 10%10%. C Un. States Leather 3% A A.N.I.E.M.—N.B. 194%— 1%%. A Kon. Petr. Mij. 145%—146-45%. C Contin. Oil Cy. 9%9%. C Shell Union Ó.C. 3%3%. wel in tastbare bezuiniging op den ge wonen dienst, dan moet men het Ka merlid gelijk geven, dat zei, dat „de Regeering water predikt, maar zelf wijn drinkt.'"' Volmondig erkennen we de> groote moeilijkheden, waarvoor de Re geering staat geplaatst en het is verre van ons, deze nog moeilijker te maken door gezochte critiek. Maar toch mee- nen wij te mogen bemerken, dat vele de zer moeilijkheden net zouden bestaan bij een Regeering, die uit volle over tuiging partij koos voor een der door ons genoemde richtingen. Alleen zij hieraan dadelijk toegevoegd, dat de verstokte aanhangers van het oude, sy steem spoedig algeheel zouden vastloo- pen. Het noodige geld zou eenvoudig ontbreken. De vele millioenen, die nu worden verspeeld aan kunstmatige ex port, zouden daarbij een peul-schilletje blijken te zijn. Maar dan was de weg gebaand voor de aanhangers der nieuwe ordening. Dezulken zouden we meerf. kans geven, speciaal op landbouwge bied. En waar we steeds dieper wor den overtuigd, dat geen blijvende ver betering zal kunnen intreden, alvorens aan ons staatsgebouw een vast funda ment zal zijn toegebracht, en dat funda ment kan geen ander zijn dan een loo- nende bodemcultuur, omdat onze grond het eenige voorname productiemiddel is, dat we volledig in de hand hebben, daar spreken we het, na lang en ern stig overwegen, na lang twijfelen en aarzelen, onomwonden uit, dat het land- bouw-crisis beleid zich moet instellen op het nieuwe, dat geboren wordt. Dan is de koers vanzelf bepaald, het doel staat voor oogen, alleen de weg daar heen moet worden gebaand. Dat banen van den weg zal eenigen tijd vragen, gelukkig, want als men het doel zou probeeren te bereiken met een sprong, dan zou de bouw, waarin we nu huizen, wellicht blijken niets terk genoeg te zijn om deze schok te weerstaan, maar elke stap naar het doel zal de bouw verstevigen. Alleen we zwieren en we zwaaien dan niet meer, doch gaan stel selmatig op het doel af. Zoo'n stelsel is door de Noordelijke Boerenbonden geformuleerd, op verzoek de minister ter overweging toegezonden en straks zal het onder het Nederlandsche vpfk worden verspreid. .De heer Smid is de geestelijke vader daarvan. Fel zijn zijn denkbeelden bestreden, door politici, maar ook door anderen landbouwkun digen. De laatsten groeien steeds meer naar hem toe. Verschillende regeerings maatregelen van den laatsteri tijd wijzen dat mede uit, zij het ook, dat daarbij andere bewoordingen worden gebruikt. Graanrechten b.v. worden omschreven als monopoliewinst op ingevoerde gra nen. Gezien het voorloopig verslag, waarmede wij begonnen, mogen we ver wachten, dat bij de mondelinge debat ten een en ander duidelijker zal doen uitkomen. We voorspellen zelfs de mo gelijkheid^ dat uit dezelfde politieke fractie beide geluiden zullen te hooren ziin. We zullen scherp toeluisteren >n op dit debat ter zijner tijd terugkomen. Tot en met Zondag 22 October. Schilderijen tentoonstelling Peter van der Brake. Ver. voor de Kunst. Kunstmuseum- C Tide Water Ass- Oil 55-5%. A K.N. Stoomb. Mij. 4%4%. A Ned- Scheepv. U. 31%31%. A H.V. Amsterdam 158—156%-57%. A Java Cult. Mij. 72%—71%. A N.I, Suiker U. 66%66%. A Deli Batavia 143%145%. C Deli Mij. 1000 123%—122%. A Senembah 130%130. C Chicago Milw. 2 A Amst. Rubb. C. 91%91%-%. A Deli-Bat, Rubb. 7070%-71%. A Hessa Rubber 9595. A Serbadjadi S-R. 60%60%-61%, Prolongatie 11, WISSELKOERSEN. 22 Oct. 23 Oct. Londen 7.28 7.33% Berlijn 59.38 59.39 Parijs 9.73 9.73% Brussel 34.46 34,47% Zwitserland 48.13 48.14 Kopenhagen 32.55 32.40 New-York 1.46% 1.47% nasiaal Onderwijs. Ten opzichte van de nieuwe spelre gels voor e en o bleken bij 't voortge zet onderwijs geen bezwaren te zijn on dervonden. De heer Höweler, die naar hij later verklaarde de nieuwe spelling niet toepast bij zijn onderwijs, verzocht aantekening van het feit, dat hij uitsluitend als belangstellende de ver gadering bijwoonde en geacht wilde wor den blanco te stemmen. De vergadering wenste ter aanvulling van de regel over de ee op 't eind van een woord, dat meervouden als Pyreneeën en rosaceeën aldus zouden worden gespeld- Ten opzichte van de woorden op isch kwam de vergadering ook tot een een stemmige oplossing. Niet alleen woorden als afgodisch en Russisch, maar ook af leidingen van woorden op i en ië zouden als uitgang isch moeten krijgen, dus Balisch, Indisch. Moeilijkheden bleken te bestaan bij de begeleidende woorden bij gemeenslach tige substantieven. Een auteur kan een man zijn of een vrouw, een beklaagde eveneens. Na ampele discussies besloot de vergadering bij stemming den Minis ter te verzoeken, alleen dan de bu1- gings-n te doen schrijven in de bege leidende woorden, als vaststaat dat met zulke substantieven een mannelijken persoon is bedoeld. Dat sluit dus aan bij de regel voor de diernamen- Het bestuur had de mening van Departement van Onderwijs ingewonnen omtrent de vraag, of bij de namen van mannen en mannelijke dieren die figuur lijk worden gebruikt („de Gids" als tijd schrift, de „haan" van een geweer) het begeleidende woord niet steeds zonder buigings-n moest worden geschreven, en evenzo als zaaknamen op personen wor den toegepast, b.v. „de spil van ons elf tal". Het antwoord luidde bevestigend. Ten slotte besprak de vergadering de schrijfwijze van aardrijkskundige namen en van daarvan afgeleide woorden. Bij de rondvraag merkte de heer Hö weler op, dat naar zijn mening het be stuur ten onrechte van de veronderstel ling was uitgegaan, dat op de scholen wel algemeen de spelling-Marchant zou worden onderwezen, omdat die spelling op de eerstvolgende eindexamens zou worden geëist. Hij meende, dat waar de examenopgaven als van de Regering uitgaande stukken niet in de niéuwe spelling zouden worden gesteld, moei lijk die spelling van de candidaten kon worden gevorderd. Inspecteur Van Andel antwoordde, dat de heer Höweler zich vergiste in zijn veronderstelling omtrent de examenop gaven. Verder constateerde de heer Van An del in 'n slotwoord, dat ook uit deze ver gadering weer was gebleken, dat er bij de leraren een algemeen verlangen heerst om orde te brengen in 't spelling- onderwijs en de vaste overtuiging, dat de nieuwe spelling die orde brengen zal. Daarmee zal ook het hele taal- en stelonderwijs gebaat zijn- Feitelijk is er na de invoering der nieuwe regels geen spellingkwestie meer bij 't onderwijs. Tabak Aku Koninkl. Rubber Amerika Unilever Suiker H.V.A. Markt Olie t' Wvillg gedeponéevd.j f VERENIGING VAN LERAREN IN LEVENDE TALEN. Er is feitelijk geen spelling- quaestie meer. Men zendt ons het volgende verslag tet opname: (n.s.) De Nederlandse sectie van de Vereniging van leraren in levende talen hield te Utrecht een vergadering ter bespreking van de ervaringen, op Gym nasium, fi.B.S. en Kweekschool opge daan bij de toepassing van de nieuwe spelregels. Als vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs was prof. C. G. N- de Vooijs aanwezig, de heer J. van Andel woonde de vergadering bij als Inspecteur van het Middelbaar en Gym- Geref, Kerk. Ds. H. A. Wiersinga te Vlissingen heeft het beroep naar Leiden aangeno men. VERHOOGING PREMIE ONGEVALLEN WET. Niet voor 1 Juli 1935. Uit Den Haag wordt gemeldt: Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal een eventueele verhooging van het premietarief voor de ongevallenwet 1921 niet vóór 1 Ju'i 1935 worden in werking gesteld. Groote vreugde te Londen over de overwinning van Scott en Black. De vreugde te Londen over de over winning van Scott en Black in de Mei- Als 's morgens dat onbehaaglijke gevoel weer zoo'n ellendige aanval van migraine aankondigt, voorkom dan die misère met 1 of 2 Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Me dj bourne-race kende vanmorgen geen grenzen. Het nieuws stond niet meer in de ochtendbladen, doch toen de stroom van werkers in de city arriveerde, wa ren daar de extra-edities van de bladen reeds op straat, die mededeeling deden van de Britsche overwinning'. Vooral in de krantenstraat Fleetstreet was de be langstelling voor de groote dagbladge bouwen enorm. In bussen en ondergrondsche werd het succes van de Comet met onverholen vreugde besproken. In officieele kringen is de vreugde niet minder groot, al komt zij daar natuur lijk op andere wijze tot uiting. Tot de eersten die van het groote nieuws op de hoogte werden gesteld behoorden de ko ning en de koningin, die op Sandringham vertoefden en vandaar onmiddellijk een felicitatietelegram naar Melbourne zon den. Telegrammen waarin den vliegers ge luk werd gewenscht met hun succes, werden tevens verzonden door minister president Mac Donald, den minister voor de Luchtvaart Lord Londonderry en door den minister voor de Dpminions Thomas. Een krans van de K. L. M. Zichtbaar verrast waren Scott en Black, toen na aankomst op het vlieg veld Melbourne en na de eerste begroe tingsredevoeringen en bloemen hun een groote krans werd aangeboden voor zien van een lint in de Nederlandsche kleuren, die de Nederlandsche consul te Melbourne den kranigen vliegers in opdracht van de directie der K. L. M. overhandigde met een woord van hulde voor hun prachtige prestatie. Scott en Black verklaarden, dat zij deze krans 't meest op prijs stelden van alle huldebetuigingen, die hun ten deel vielen, terwijl zij hun bewondering uit spraken voor de prestatie van de „Ui- ver" en zijn kranige bemanning. Britsche waardeering voor de „Uiver". De officieefe Britsche draadlooze persdienst seint dat de „Uiver" een prestatie heeft geleverd, die nauwelijks minder bewonderenswaardig is dan die van Scott en Black. De regelmaat, waarmede deze groote machine 't ge- heele traject heeft gevlogen heeft die pen indruk gemaakt en warme bewon dering gewekt in de geheele Britsche pers. NA DEN BURGEROORLOG IN SPANJE. Bij de gevechten in Asturië zouden meer dan 2500 personen om het leven zijn gekomen, zoo meldt een Madri- leensch blad. Uit Oviedo wordt gemeld, dat de krijgsraad aldaar vier opstandelingen wegens moord op drie leden van de guardia civile ter dood heeft veroor deeld. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent P. LIEVENSE. - De 1ste ploeg der lichting 1935, aan gewezen voor de onderofficiersopleiding bij het regiment kustartillerie, wordt 21 Januari ingelijfd en direct daarna ge zonden naar Den Helder of Vlissin gen. vor 6- 2-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2