mnmi m nijverheid VERKEERSWEZEN P. 1.1. KERKNIEUWS. LANDBOUW. OENIENGD NIEUWS. BUITENLAND. BURGERLIJKE ST». IMEZONOEN STUKKEN. 8G£S. vussingen. WALGHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. DUtTSCHLAND ITALIë. MEXICO. vodrstel van den heer Van der Feltz, in gediend bij de behandeling der gemeen te-begrooting 1934 in Februari j.l. tot verleening van eervol ontslag aan den gemeente-geneesheer L. Weijl niet aan te nemen. Chr. Zang- en Oratoriumvereenigingen, GOES. Zaterdagmiddag vergaderde de Ring „Zeeland" van den Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereenigingen in Ne derland, onder leiding van den vporz., den heer Woltering uit Vlissingen, in de zaal van den heer Bustraan alhier. Medegedeeld werd, dat als nieuwe ver. toetraden „Con Amore" te Nieu- wërkerk en „Excelsior" te 's-Gravenpol- der. De kring Schouwen werd opgericht met 7 vereenigingen. „Hosanna" te Co- lijnsplaat is ontbonden. Aan den oud voorzitter, den heer A. te Gussinklo, is een album, bevattende de foto's van alle vereenigingen, aangeboden. De penningmeester, de heer Van Bel le, deed rekening en verantwoording van het gehouden concours, dat een ba tig saldo opleverde van 323. Het boek jaar 1933-'34 sloot met een batig saldo van 384. De aftredende bestuursleden, de heer- ren Van Luyk (Axel) en Bustraan (Goes) werden met groote meerderheid herko zen. De muziekcommissie werd van 4 tot 5 leden uitgebreid, en het bestuur is ge machtigd het 5e lid aan te wijzen. Een voorstel, om elk jaar een begroo ting op te maken, werd na eenige be spreking verworpen, als zijnde door de wisselvallige inkomsten ondoenlijk. Een voorstel om den bestuursleden geen stemrecht te geven, tenzij ze als afgevaardigde optreden, werd verwor pen met 23 tegen 7 stemmen. Nadat nog verschillende regelingen ten aanzien van concoursen besproken waren, mitsgaders de steun aan nood lijdende vereenigingen, volgde sluiting. Inklimming en diefstal. Zaterdagmorgen kwam de heer W. H. v. d. Broek, tot de onaangename ontdekking dat men zich toegang ver schaft had- tot zijn pakhuis aan den Keizersdijk. Waarschijnlijk was het den onbe kende speciaal te doen om een elec- trische rijwiellamp, want alleen deze was, met dynamo, van het rijwiel van v. d. Broek jr. verdwenen. De dief moet zich toegang tot het pakhuis verschaft hebben inmiddels een open venstertje bo ven de pakhuisdeur. De politie heeft de zaak in onder zoek. Het bunkerstation heeft 't druk. Dat het in de haven druk is met liet bunkeren van kolen blijkt uit het feit dat verloopen Vrijdag, dus op één dag, niet minder dan acht schepen kwamen om te bunkeren. Onnoodig te zeggen, dat voor de werkloozen, die als tremmers worden aangenomen, wat te verdienen valt. VEERE. Woensdag a.s. des voorm. te 10 uur vergadert de Raad dezer gemeen te. De agenda wijst o.a. aan de veelbe sproken benoeming van een secretaris penningmeester van het Godshuis; en voorts, de benoeming van een archiva ris; de beplanting van den Veerschen weg en deszelfs overdracht aan de Pro vincie en de aanvulling verordening hef fing kadegelden. Gemeente-Archivaris. VEERE. Naar wij vernemen, zal de Raad er toe overgaan een gemeente-ar chivaris te benoemen. Reeds lang zijn pogingen in het werk gesteld om het oude archief van Veere in zijn geheel terug te krijgen, vooral met het oog op het schepen-archief, doch zulks zou niet kunrteri indien de gemeente geen archivaris had. Vermoedelijk zal een benoeming a.s. Woensdag definitief worden, zoodat wij ons tot dien tijd van gissingen zullen weerhouden. Hoogst waarschijnlijk zal de nieuw te benoemen archivaris niet -gesalarieerd worden. Motor-acrobaat, VEERE. Zondagmiddag heeft de ge meentepolitie proces-verbaal opge maakt tegen den 26-jarigen G. uit Lei den, die lijdelijk werkzaam is te Veere aan het havenwerk, wegens het in ge vaar brengen der vrijheid en veiligheid, van het verkeer op den openbaren weg en het rijden zonder nummerbewijs. G, had namelijk een op den,' openbaren weg misplaatste gave voor motor-acrobaat aan den dag gelegd, doordat hij op zijn zadel staand den Veêrschen weg tot binnen de kom der gemeente op en neer kruisend onveilig maakte. OOSTBURG. Nadat op 26 September j.l. onder de leiding van den heer J. A. Meerfens te Terneuzen, administrateur van de vereeniging voor ziekenhuisver- pleging in Z--Vlaanderen een bijeenkomst van belangstellenden in de oprichting eener afdeeling Oosblurg had plaats ge had, is het in eene nieuwe bijeenkomst op Vrijdag 1.1. gekomen tot oprichting dezer afdeeling. De belangstelling was thans aanmerkelijk grooter dan tevoren, zoodat aan het einde der bijeenkomst kon worden medegedeeld, dat Oostburg met 134' leden in de vereeniging kon toetreden. Tot bestuurslid werden gekozen de heeren P. de Mullu Hz., J. Prins en M. W. Sterrenburg. Het ledental der in 1932 voor Zeeuwsch-Vlaanderen opgerichte vereeniging is thans tot over de 5000 gestegen. (Ingez. Med.) Aan den kantoorknecht bij den post-, telegraaf- en telefoondienst S. F. Lako van het post-, telegraaf- en tele foonkantoor te Vlissingen is op zijn ver zoek met ingang van 1 Januari 1935 eer vol ontslag verleend. Handelsregister, Aan de in de Ned. Mercuur opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i. z. Het Handelsregister betreffende Zee land ontleenen wij het volgende: 1 nschr ij vingen: Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). N.V. Handel en Scheepvaart Maat schappij „De Schelde", Stationsweg 4. Dir.: G. F. P. van der Peijl, Ter Neuzen Comm.: J. G. van der Peijl, IJsselmon- de, G. J. W. van der Peijl, Ter Neuzen en D. de Jong, Ter Neuzen. W ijzigingen: Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen), A. I. Anthonisse Mzn. Zoon, wagen- „makerij, meubelhandel, Biervliet, He- lenapolder 522. Overl. Venn.: A. I. An thonisse Mzn. Nieuwe venn.: T. Leen- houts, wed, A. I. Anthonisse. Handels naam gew. in: Wed.. A, I. Anthonisse Zoon. Wed. J. de Brauwer, Schoondijke M 192, smederij. Overl. E.: E. S. Steenhari, wed. J. de Brauwer. Comm. Vennootschap C. J. de Bilde Co. Graauw en Langendam, Oude Kaai B 149, café. Uitgetr. beh. venn.,' Cornelus Vlasveld. Nieuwe beh. venn.: Alphons Molders, Graauw en Langen dam. V. A. Voerman, Sas van Gent, Hee- renbaan 8, café, handel in saccharine Overl. E.: V. A, Voerman. Te Bruinisse is beroepen bij de N. Herv. Kerk ds. P. Bouw te Melissant. COÖPERATIEVE LANDBOUWVER- EENIGING „EILAND WALCHEREN". Zaterdagmiddag vergaderde de Coöp. iandbouwvereeniging „Eiland Walche ren" in het Militair Tehuis te Middel burg onder voorzitterschap van den heer B. Franse, die in zijn openings woord in het bijzonder welkom heette den adviseur, den heer Zagerman. Spr. zeide, dat al is er ook voor deze coöpe ratie alle reden aanwezig om over het „al te populaire" woord crisis te spre ken, hij zulks toch niet wilde doen. Voor twee gedachten, die onzen tijd vrijwel beheerschen, vraagt spr. de aan dacht; ten eerste, dat de wereld, de maatschappij, waarin wij leven, ge vallen is in de handen der menschen, en ten tweede, dat er niets standvastiger is dan de onstandvastigheid van het men- schelijk hart. Met daknbaarheid vertneldt spr., dat de voorgaande gunstige land bouwjaren (vooral voor de akkerbou wers) weer met één zijn vermeerderd, God heeft de arbeid der leden ook over 1934 rijk gezegend. Als vanzelf heeft deze verbeterde toestand in de bedrij ven zich ook afgespiegeld in den omzet van de coöperatie. De omzet nam met ongeveer 10 pet. toe, en daardoor daal den de onkosten in vergelijking met het voorgaande jaar, met 2 per waggon- Spr. bracht dank voor de medewerking ondervonden van de medebestuursleden, van den directeur en het personeel van de „werkbijen", waarmede hij bedoelt de bodes der dorpsvereenigingen; hij had verleden winter met genoegen de vergaderingen van verschillende dorps vereenigingen bijgewoond. Al zal spr. zich er voor wachten rechtstreekschen of zijdelinglingschen drang op de leden uit te oefe nen, tot uitsluitenden aankoop bij hun eigen vereeniging, toch dringt hij er met klem op aan bij aankoop van waren buiten de vereeniging de zelfde j eischen te stellen als bij aankoop bij de vereeniging. Vooral moet men ook op- letten of men soms met een gelegen- j heidsprijs te maken heeft. Als men deze raadgeving steeds in praktijk brengt dan vertrouwt spr,, dat het steeds minder noodig zal zijn om de leden op te wek ken al hun bedrijfsbenoodigdheden bij hun eigen vereeniging te koopen, dan zullen zij dit uit overtuiging doen en overtuigde coöperators heeft de ver eeniging noodig. Spr. eindigde met de hoop, dat het God moge behagen ook in het nieuwe bedrijfsjaar de arbeid der leden te gegeven. (Applaus). De voorzitter deelde nog mede, dat door het bestuur is besloten, om voor partijen kunstmest, die op de kaarten zijn besteld en die rechtstreeks uit het schip worden afgehaald, een beta- hngsruimte van een maand toe te staan. En dat voor de leden, die veevoeder in voorraad wenschen te koopen, doch hiervoor een opslagruimte hebben, er in het pakhuis gelegenheid is tot opslag, tegen een tarief van 15 cent per 100 kg \erpalü, opslagtijd tot einde Maart, en zulks na nadere regeling met den direc teur. Hierna kwamen aan de orde het jaar verslag van den secretaris, den heer C. Louwerse uit Domburg, die het dit maal op rijm had gezet en dat van den direc teur, den heer J, Philipse. Uit een en ander blijkt, dat in het jaar 19331934 aan voerder artikelen, zaai- en poot- goed is omgezet 1.187,717 kg voor een bedrag van 69941 tegen 1.118.339 kg en 61.757 in 1932'33; voor meststof fen en bestrijdingsartikelen voor plan tenziekten, zijn de cijfers resp. 2.569.786 kg en 96.392 en 2.229.59 kg en een be drag van 93,896. Aan de dorpsvereenigingen zal totaal 1.436.56 worden uitgekeerd. De rekening sluit met een eindcijfer van 13672 en een goed slot van een bedrag van ƒ1171. Verslagen, balans en rekening wer den z. h. st. goedgekeurd en ook beslool de vergadering overeenkomstig het voorstel van het bestuur om het goed slot aan de reserve toe te voegen. De heer C. Louwerse te Domburg werd als bestuurslid herkozen en bij de stemming las de heer Jongepier een ge dicht voor, waarin hulde aan den secre taris wordt gebracht. Bij acclamatie op voorstel van den heer G. van de Putte, herkoos de ver gadering den heer C. Zwagerman als adviseur. Deze zeide die herbenoeming gaarne te willen aannemen, ook al voelt hij, dat gezien het werken van bestuur en den directeur zijn aanwezigheid maar zelden of nooit meer noodig zal zijn, maar hij stelt het op hoogen prijs den band met de vereeniging te behouden. Tot leden der Commissie van Toezicht herkoos de vergadering de heeren J. Bosselaar te Aagtekerke met 10; L. Puijpe te Arnemuiden met 13, de hee ren W. de Wolf te Grijpskerke en A. Abrahamse te St. Laurens met 15 stem men en zij koos den heer Iz, Joosse te Nieuw- en St. Joosland met 13. De heer J. Looise moest dit jaar de Commissie tot nazien der boekhouding verlaten; in die commissie kwam de heer Overbee- ke, die tot nu toe plaatsvervangend lid was, terwijl tot plaatsvervangend lid ge kozen werd de heer P. de Visser Pzn. te Aagtekerke. Bij de nu volgende rondvraag, vroeg de heer L o o i s e of het ook niet moge lijk zou zijn veevoeder op crediet te verkoopen, nu men aanbiedt het op te slaan in het pakhuis der vereeniging. De v o o r z. zeide dat men goed on derscheid moet maken tusschen kunst mest, waarvan men eerst na een jaar re venuen kan verwachten, en veevoeder, waarvan men na korten tijd voordeel hoopt te hebben. De heer Looise zeide, dat zulks dan toch niet mét al dat veevoeder het geval is. De v o o r z. zegde toe, dat het be stuur de kwestie nader onder het oog zal zien. De heer Looise vroeg hoe het staat met hel ledental en wees er op, dat er agenda's voor deze vergadering zijn ge zonden aan niet-leden. De voorz. en de directeur zet ten uiteen, dal het aantal leden wel wat mindert voornamelijk omdat de jonge ren, waarvan men anders verwacht, te veel ter zijde blijven staan. Als dit me de komt door dat men er tegen op ziet het coöperatie-boek te teekenen, dan werd daartegenover gesteld, dat men bij deze coöperatie zoo goed als geen risico heeft. De heer V e r h a g e meende dat men ingevolge de wet de aansprakelijkheid toch kan uitsluiten voor de leden, doch vooral ook de heer Zwagerman wees er op, dat dit niet toelaatbaar is als men lid wil blijven van het Centraal bureau en als credietwaardig beschouwd wil worden, Spr. geloofde niet, dat die aansprakelijkheden zulkeen groot ge wicht in de schaal legt, maar men kan wel trachten haar iets te beperken. Van andere zijde meende men, dat het.niet teekenen veelal een gevolg is van lakschheid. De directeur deelde nog mede, dat de Vereeniging ook te maken heeft met de belasting op de doode hand. j Verder gaf hij een overzicht van en stand van de artikelen die de Vereeni- I ging inkoopt op dit oogenblik. Hierna sloot de voorz. met dank aan de aanwezigen voor hun komst de vergadering. Doodelijke verkeersongevallen. De 35-jarige A. J. T. uit Rotterdam reed met zijn motorfiets op de Korte Kade aldaar tegen een in dezelfde rich ting rijdende mestwagen. De motorfiets werd totaal vernield. De motorrijder van T. werd op slag gedood. Op de duo-zit ting zal de beroepsbiljartspeler Valkhof, die te Gouda een biljart-séance zou gaan geven. Deze werd bij de botsing zwaar gewond. In zorgelijken toestand is hij naar het ziekenhuis overgebracht, DE KNOEIENDE MARGARINE-FA BRIKANT. De mengvergunning van de firma R. te Oud-Beierland in wier fabriek dezer dagen een ernstige over treding van het margarine-mengverbod is ontdekt, is ingetrokken. SMOKKEL-TOEVALLIGHEDEN. Enkele weken geleden werd, aan het O. L. Vrouweplein te Maastricht op een smokkelauto geschoten. Het schot van den in dit drukke stadsdeel schietenden komm es trof den bestuurder, zekeren v. O. uit Brunssum, in den hals. De wa gen sloeg tegen een boom. Op 11 Octo ber j.l. kon v. O., die in het ziekenhuis Calvariënberg was opgenomen, dit als vrijwel hersteld verlaten. De gebeurtenis schijnt echter weinig op van O's zenuwen gewerkt te hebben. Door den kommies, bovenbedoeld, werd n.l. thans van Grondsveld af een smok kelauto achtervolgd en in Amby aange houden. De vracht bestond uit 500 kg boter, terwijl de bestuurder niemand anders bleek te zijn, dan de te Maas tricht aangeschoten v. O. Voor kommies en smokkelaar een zon derling weerzien. POLITIE-AGENT DOOR DOLLEN STIER GEDOOD. Terwijl men bezig was van het stoomschip Van Riebeeck dat aan de K. P. M.-steiger te Tandjong Priok (de haven van Batavia) lag, vee te lossen, wist een karbouw die plotse ling dol scheen te worden, te ontsnap pen en rende de loopplank af. Een koe lie, die het beest wilde tegenhouden, kreeg een stoot en vloog bijna in het water. De stier zette zijn weg voort naar den uitgang van de K, P, M.-kade, alles wat hem voor den voet kwam omverloo- pende. Voor den uitgang stond een agent van politie die druk bezig was het verkeer te regelen en met zijn rug naar den na derenden stier gewend stond. De stier rende recht op den agent aan en liep hem tegen den grond waarna het wilde beest den agent nog een stoot met een zijner horens in de rechterzij gaf om vervolgens den grooten weg over te vluchten in de richting van den beton- steiger, waar hij voor het hek bleef rond loopen. Niemand durfde echter het dier te naderen. De sectiechef van de politie Prok werd van het geval op de hoogte gesteld, en toen hij geconstateerd had, dat de aan gevallen agent er zeer ernstig aan toe was, besloot hij, voor er nog meer onheil werd gesticht het dier neer te schieten. Hij begaf zich dus met zijn ka rabijn naar de plaats waar het beest zich bevond. De omstanders hadden de vlucht ge nomen bovenop spoorwagens die op de kade stonden en toen de sectiechef te voet naderde werd hij direct door den s«ier aangevallen. Hij aarzelde natuurlijk geen oogenblik en legde het dier met een welgericht schot neer. De aangevallen agent werd naar den havenarts gebracht en op diens advies naar het ziekenhuis vervoerd, daar ope ratief ingrijpen noodzakelijk bleek. Door den stoot was de buik van den man opengereten en zijn lever gescheurd. Naar het Bat. Nbl. vernam, is het slachtoffer den volgenden morgen over leden. GENERAAL VGN KLUCK f Bevelhebber in den wereldoor log van het eerste Duitsche leger. De bekende legeraanvoerder uit den wereldoorlog, kolonel-generaal v. Kluck is gistermiddag in zijn woning te Ber- lijn-Grünewald overleden. Alexander Von Kluck werd op 20 Mei 1841 te Agister geboren. Hij was een zoon van den regeeringsbouwmees- ter aldaar. Na het gymnasium te heb ben afgeloopen, kwam hij als vrijwiligei bij het 55e reg. infanterie. In den Fransch-Duitschen oorlog on- derscheidde hij zich als jong luitenant bij Colombey Neuilly (bij Metz), Hij werd tweemaal gewond en kreeg het IJzeren Kruis. Na den oorlog klom hij geleidelyk omhoog. Op 27 Jan. 1909 werd hij in den adelstand verheven en in 1914 v/erd hij kolonel-generaal. Als zoodanig heeft hij in den wereld oorlog het eerste leger geleid, dat de aandacht trok door den snellen op- marsch op den rechtervleugel van het (Duitsche) westelijk front. Bij Jemap-' pes, Fremeries en Bergen (Mons) ver sloeg hij de troepen van Franschen en Engelschen (23 tot 25 Aug. 1914). j De slag aan de Marne, die de Duit- j schers verloren, en waarbij in de eerste j plaats het leger Von Kluck was be-' trokken, ligt nog versch in het geheu gen. Von Kluck heeft daarna den te rugtocht van zijn troepen goed geleid. Aan de Aisne werd hij vervolgens door een granaatsplinter gewond, en legde het bevel over het e erste leger neer. In October 1916 werd hij „ter be schikking gesteld". Hitier heeft aan mevrouw Von Kluck een betuiging van deelneming gezon den. Kruisers op stapel, Te Genua en J riest zal op 28 dezer op plechtige wijze de kiel gelegd worden van de twee kruisers van 30.000 ton, lot den bouw waarvan de Italiaansche regeering on langs besloten heeft- TEGEN DE ROOMSCH-KATHOLIEKE GEESTELIJKHEID. Het parlement wil alle bis schoppen uit 't land zetten. Het Mexicaansche Huis van Afge vaardigden heeft besloten alle Roomsch- Katholieke aartsbischoppen en bisschop pen uit het land te zetten. Het besluit wordt gemotiveerd door de overweging, dat de katholieke bisschoppen alleen aan het Vaticaan onderhoorig zijn en dus als vreemdelingen beschouwd moeten worden. Een speciale delegatie uit de Kamer zal aan president Rodriguez de uitvoe ring van dit besluit verzoeken. Men verwijt den geestelijken, dat zij zich schuldig gemaakt hebben aan op roerige propaganda tegen de regeering. Souburg. Van 1016 October. Bevallen: M. van Tiggelen, geb. An thonisse z.; E. D. Arendse, geb. Van de Putte z. Overleden; A. Melis, 63 j., wedn. van J. Matthijsse. 's Gravenpolder. Van 23 September tot 13 Oct, Bevallen: A, J. Jacobusse geb. Kloos terman d.; Pa. Hoekman geb, Stroosnij- der z. Getrouwd: J. Hoogstrate 24 j. j.m. te Philippine en Wa Mieras 22 j. j.d. te 's-Gravenpolder, Wemeldinge, Van 1420 Oct, Ondertrouwd: H. M, van Stel, 24 j jm. en M. J. Weststrate 20 j, jd; J- Bur ger, 21 j. jm. en P- F, Kerkvoort 21 j. jd, KOEIEN OP DEN WEG. Middelburg, 19 October 1934. Mijnheer de Redacteur! Wanneer men tegenwoordig het jaag pad berijdt tusschen Abeele en Souburg, gebeurt het dikwijls, dat men plotseling een koe tegenover zich ziet, die thuis hoort aan de andere zijde van den dijk. Vooral 's avonds is dit voor velen hin derlijk, daar men zijn aandacht op den weg noodig heeft en in het bijzonder voor schrikachtige berijders(sters). Wanneer dan ook niet de noodige maatregelen genomen worden ten einde de beesten op hun plaats te houden, zul len ongelukken voorzeker niet uitblij ven. R. H. W, Joppe. GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Geldstuk, De Keijzer, Seisweg R 118; Port, met inh.; J. Poppe, L. Geere K 243; Schoolétui, v. Boven, Industrie school Molenwater; Gez. boekje, Eike lenboom, Molenwater M 254; Muts, Kla ver, N.O. straat N 103; Port. met inh., Frelier, Noordsingel S 159; 2 linnen zak ken, P. Coppoolse, Zandstraat Q 198; Belas tingmerk, knipmes, damesschort, Gem. Veldwachter St. Laurens; Vulpot lood, M. de Jonge, Veerscheweg S 12; Wollen muts, A. Joosse, Hoogstraat I 132; Kindertaschje met inh., J. Wonder- gem, Noordweg S 237; Muts, S. v. Schel ven, Veerschesingel S 24; Polshorloge, Roose, Abeele 62; Zwarte muts, W. den nollander, Segeersweg V 18; Grijze da meshandschoen, Schout, Gravenstraat I 285; Stuk raamkoord, Huisse, L. St. Pie terstraat F 37; Huissleutel, W, Spruit, Bellinkstr. G 195; Vulpotlood (zilv.), Magendans, Dam Z.Z- F 152; Jongens cape, P. Lemson, Kalverm. K 279; Pakje met inh., F- Steutel, St. Sebastiaanstr. L 152; Zweep, Roest, Eigenh. str. P 223; Taschje met inh., M. Kerkhove, Beenh.- singel K 69; Muts, Van Blooijs, K. Delft F 19: Brilgarnituur in etui, Van Oorschot, Lange Viele K 385; Polshorloge, B. v. Politie; Belastingmerk, A. Wouters, K. Heerengracht M 280; Heerenhandschoen A. de Rijke, Brakstraat O 268; Kaft inh. schoolschrift, E. Schoonaker, Molenwa ter M 89; Port. inh. nihil, J. Hengstman- ger L. Giststraat F 178; Meisjes baret Schou, Dokstraat P 178 Binnenbal van voetbal, B. van Politie. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'bur£

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6