OE VREEMDELING VIN SILVERDALE meel agd el KRONIEK van den DAG. Minimum kosten Maximum verzorging NATION A AL-TARIEF BINNENLAND. ZEELAND. middelburg. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 22 OCTOBER 1934. No. 249. EKE RING-BANK In totaal betaald: 774.- I Totale uitkeering: ƒ32.400.- 17, Aard- nd 6,50—- )onte f 3.10 2,90—3,10, Drielingen :rst (cheva- erwten 50, bruine Plata Mais 98. 8.15 UUR ÏRS. erij 0.75 sen 10.45. van het lONLIJKE DAAGT. niaaaaaB AAISTER huizen of ander let- oux, Mid- IRIfiRiS Itiflllic VGD voor eden. Br» dit Blad. 1EN ge- agerij 't lamia K 'X Si 4 dears elle wa- i, reser- M 2059 10-staafs res Bou- Idelburg. BSSIB14 sche le st, var- lt. Aan- rij, Seis- >lijft het vindt de >ker zijn rijobaar ar 30 ct. ar 60 ct. Drink- choco- id nikk. koek- L. van Midd. «AAS", iet kaf- mhouts, Tele- iifil 1111" raat O 5, Mid- ÏESSE. m, 2 .50 ret. .75 re- sieuwe irg- Dnder- Rot- enkele Land- :i. 418. l'dam. roor 1 laand. Heer Mid- Boer I—«MM De vlootconferentie-1935. Te Londen zijn de voorbespre kingen begonnen Frankrijk en Italië kwamen wat tot me kaar Maar nu is er een scherpe controverse tusschen Amerika en Japan Engeland speelt weer de bemiddelaars rol. Te Londen zijn de voorbesprekingen begonnen voor de vlootconferentie- 1935. Deze vlootconferentie is een na tuurlijk verlengstuk van de besprekin gen in 1921, toen het verdrag van Was hington tot stand kwam en die in 1930, toen dit verdrag werd aangevuld. Aan deze besprekingen namen deel de vijf voornaamste zee-mogendheden: de Ver- eenigde Staten, Engeland, Japan, Frank rijk en Italië. De drie grooten kwamen tot een overeenstemming. De Vereenig- de Staten en Engeland mochten even groote vloten hebben, ten aanzien waarvan de maximale sterkte werd vastgelegd; de sterkte der iJapansche vloot werd bepaald op 3/5 van dat maximum. Verder bevat het verdrag van Washington nog allerlei bepalin gen betreffende de grootte van de ver schillende klassen; de afmetingen der kanonnen en wat dies meer zij. Frank rijk en Italië onderteekenden deze laatste dingen ook. Doch ten aanzien van het voornaamste punt, de totale sterkte hunner vloten, bleven ze buiten de overeenkomst. Ze konden het daar over. niet eens worden. Italië wenschte een even groote vloot als Frankrijk en daar wilde Frankrijk niet van weten. Het meende recht te hebben op een grooter tonnage dan Italië. Voor de Ver. Sta ten, Engeland en Japan was dit ver schil van meening natuurlijk vervelen Maar het hoefde hen niet te beletten om zichzelf beperkingen op te leggen aangezien Frankrijk en Italië toch op geen stukken na tegen hen op zouden kunnen bouwen. Intusschen gaf men de hoop niet op dat Frankrijk en Italië het in vervolg van tijd wel eens zouden worden. Mede in verband daarmee werd bepaald, dat de overeenkomst zou gelden tot 1 Ja nuari 1936 en dat in 1935 een nieuwe vlootconferentie zou gehouden wor den. Het lot heeft nu gewild, dat inder daad de kans op een compromis tus schen Frankrijk en Italië aanzienlijl grooter is geworden, doch dat aan den anderen kant er een verschil van mee ning is ontstaan in de groep der groo ten. En dit verschil van meening men zou met goed recht een veel kras ser term kunnen gebruiken ziet er heel wat bedenkelijker uit, dan ooit de Fransch-Italiaansche controverse was De oorzaak van deze situatie om niet van schuld te spreken ligt bij Japan. Dit land heeft zich op 't stand punt gesteld, dat zijn veiligheid thans niet meer gewaarborgd wordt door vloot, die kleiner is dan de Amerikaan sche. Het beroept zich daarbij cynisch op het feit, dat het nu ook heeft te zorgen voor Mantsjoerije (welk land 't wederrechtelijk van China heeft los gescheurd); en op de bedreiging, die Sovjet-Rusland in het Verre Oosten zou zijn gaan vormen (hoewel het de slechte betrekkingen met dit land voor al aan zichzelf te wijten heeft). In de Ver. Staten is men het natuurlijk niet met het Japansche standpunt eens Men beweert daar, dat het Japansche eilandenrijk best te verdedigen valt met een vloot, die veel kleiner is dan de Amerikaansche. En hebben de Ver. Sta ten dan niet een veel en veel langer kustlijn dan Japuan? In werkelijkheid gaat het alevel om heel andere dingen. Japan en Amerika zijn de groote concurrenten in het Ver re Oosten. Amerikaansch kapitaal be- Joor H. BINDLOSS. 65). Maud begreep, dat de raad van haar tante verstandig was. Stil gin£, ze de deur uit en naar haar kamer. Toen het meisje weggegaan was, boog de kleine vrouw met hel zilveren haar zich over haar patiënt heen en Keek hem lang en aandachtig aan; toen, met hoofdschudden dat verwondering en niet-begrijpen volkomen weergaf, ging ze weer op den stoel naast het bed zit ten, Toen Maud op haar kamer kwam, was ze, in een behoefte aan frssche lucht, voor het open raam gaan zitten; met haar handen gevouwen op de lage vensterbank staarde ze de duisternis in. De stille, warme nachtlucht droeg ve lerlei geluiden mee: het bijna geheim zinnige fluisteren van de berkenblade ren in het boschje en het zangerig- zwaarmoedige zuchten van de onmete lijke grasvlakte, welke zich van den buitenkant van het boschje af tot aan den gezichtseinder uitstrekte. Maar of schoon de nachtwind met zijn zachte koelte haar gloeiend voorhoofd om- heerscht er voor een niet gering deel handel en industrie. Maar het voelt zich sinds eenige jaren door de economische bedrijvigheid der Japanners bedreigd. De verhouding tusschen Amerika en Ja pan is dientengevolge aardig slecht ge worden. Wederzijds houdt men reke ning met de mogelijkheid van een gewa pend conflict. En met het oog daarop nu eischt Japan een vloot, die even sterk is als de Amerikaansche. Engeland, dat ook belangen in het Verre Oosten heeft, doch lang niet zul ke groote, neemt een tusschènpositie in. Het kan er noch belang bij hebben dat Japan het Verre Oosten gaat over- heerschen, noch dat Ajmerika er te veel in de melk te brokkelen krijgt. In beide gevallen zou het mede het kind van de rekening worden. Immers het Verre Oosten ligt zoo ver weg, dat het voor de Engelsche vloot vrijwel onmogelijk is, een rol van beteekenis in dit deel der wereld te spelen. De verdediging van Britsch-Indië zou den Engelschen reeds mans genoeg kunnen worden, indien hier eens leelijke dingen gingen gebeuren. Om de Engelsche vloot bekommeren Japan en Amerka zich dan ook niet zoo heel veel. Voor zijn imperium kan Engeland in elk geval aanspraak ma ken op de grootste sterkte; dat vindt men ook te Washington en te Tokio. De voorbesprekingen, die thans te Londen zijn begonnen, kwamen op En- gelsch initiatief tot stand. In Juni is men ook al aan 't voorbespreken ge weest. Men dacht toen het tijdstip en de agenda voor de vlootconferentie 1935 even te zullen vaststellen. Reeds daarbij kwamen echter al zulke erge meeningsverschillen aan 't licht, ual men maar gauw weer uiteenging, vree- zende anders heelemaal in de nesten te zullen raken. Men besefte echter te gelijkertijd, dat er voor 1935 nog wat zou moeten gebeuren, als men de con ferentie niet bij voorbaat zou willen laten mislukken. Als zoo vaak dachten de Engelschen zich toen de bemidde laarsrol toe en noodigden Amerika- en Japan uit, om in October competente vertegenwoordigers naar Londen te sturen, teneinde opnieuw en zoo mo gelijk op een betere basis aan 't be raadslagen te kunnen gaan. De vorige week zijn de Amerikaansche en Japan- nesche gedelegeerden in de Engelsche hoofdstad aangekomen en thans is het spel begonnen. De Engelschen zijn eerst afzonderlijk met de Japanners en de Amerikanen gaan praten, vermoedelijk met de be doeling bemiddelingsvoorstellen te ont werpen. Men behoeft hen niet om die taak te ^enijden. De kansen op een compromis lijken voorshands volslagen zoek. De Japanners zeggen in geen ge val afstand van hun eischen te zullen doen. Maar er is geen sprake van, dat de Amerikanen die zullen inwilligen. Men stelt zich in de Ver. Staten op 't standpunt, dat desnoods maar een be wapeningswedstrijd geriskeerd moet worden; blijkbaar in de overtuiging, dat Japan, dat eerst nog een achter stand zou moeten inhalen, zoo'n wed strijd absoluut zal verliezen. De eenige hoop, die men kan koes teren is deze, dat de Japanners het in werkelijkheid niet zoo erg meenen, als ze het nu doen voorkomen. Omdat ze N NA ROTTERDAM Een jonge man betaalde van zijn 30ste jaar af per jaarƒ258.— Hij overleed op 33-jarigen leeftijd. Zijn gezin ontvangt ƒ12000.— ineens en bovendien, gedurende 17 jaren, een op voedingsrente van 1200.— per jaar. Hij was verzekerd volgens het tf met Opvoedingsrente (Ingez. Med.) zelf ook zouden beseffen, niet tegen Amerika op te kunnen bouwen. De eenige hoop, waarvan het alternief is: een oorlog in het Verre Oosten.... (Ingez. Med.) streelde, wekte geen van al die ge luiden, gewagend van vrede en rust, ^enigen weerklank in haar op. Slapen was een onmogelijkheid, haar brein was een chaos van vage sensaties, waarin angst, een hevige, beklemmende angst, telkens den boventoon voerde. Hoe het kwam, dal Maud zich zoo ongelukkig voelde, om hetgeen den man overkomen was, die zes maanden gele den nog een volslagen onbekende voor taar geweest was en die, volgens zijn eigen beweren, binnenkort weer uit taar levenssfeer ging verdwijnen, kon ze niet zeggen, maar het feit, dat zij, en velen in Silverdale met haar, het verlies verschrikkelijk zouden voelen, viel niet te ontkennen. Toen, bij de ge dachte, dat haar overpeinzingen mis schien werkelijkheid gingen worden, dat zij hem misschien inderdaad zouden verliezen, sprong ze ontdaan op; in gespannen houding bleef ze staan luis teren, of er uit de kamer, waar de ge wonde man lag, misschien eenig ge luid tot haar doordrong. Maar ze hoorde niets dan het zuchten van het gras en het ritselig fluisteren van de berkenbladeren en, daartus- schen door, opeens, den onheilspellen den kreet van een jakhals. Een paar maal achtereen werd de weidsche stil te door dat afschuwelij k geluid ver- iroken; sidderend over al haar leden leunde Maud tegen de vensterbank, "t DE CONFERENTIE VAN HET GOUDBLOK HEEFT SUCCES. Er zullen op korten termijn tweevoudige overeenkomsten worden gesloten. De conferentie van het goudblok te Brussel heeft niet lang geduurd. Reeds Zaterdagmiddag kwam men tot het re sultaat, dat men zich van deze bijeen komst had voorgesteld. De basis is ge legd, waarop, als alles goed gaat, de zeven landen, die den gouden standaard willen handhaven, tot een nauwere eco nomische samenwerking zullen komen. In een resolutie, welke aan het slot werd aangenomen, staat omschreven hoe men zich dit denkt. Men gaat uit van de idee, om de han delsverrichtingen, die tusschen de lan den plaats hadden in het afgeloopen jaar (1 Juli 19331 Juli 1934) zoo spoedig als maar mogelijk is met in elk geval 10 pet. te vermeerderen. Daartoe zullen eerst z.g. bilaterale overeenkomsten ge sloten moeten worden; d.w.z. overeen komsten telkens tusschen twee staten; dus b.v. tusschen Nederland en Frank rijk etc. Binnen het tijdsverloop van een jaar moeten deze tot stand zijn gekomen. Verder zal men die bilaterale accoorden dan natuurlijk zooveel mogelijk met el kaar in één verband moeten brengen De Belgische minister van buitenland- sche zaken, Jaspar, drukte het geval nogal schilderachtig uit; eerst dansen wij een walsje met één land, zeide hij, om vervolgens een algemeene quadrille in te zetten. De resolutie houdt overigens nog in, dat een algemeene commissie in 't le ven zal worden geroepen, bestaande uit gedelegeerden van alle zeven landen, welke zich met de vraagstukken, die zich zullen voordoen, telkens zal bezig houden. Daarnaast komen er drie sub commissies: een voor de commercieele propaganda, een voor het toerisme (dat ook bevorderd moet worden) en een voor de transportpolitiek. Binnen drie maanden komt de alge meene commissie, wederom te Brussel, bijeen, om den stand van zaken op dat oogenblik in oogenschouw te nemen en de eventueele rapporten van de sub commissies te behandelen. De resolutie werd in alphabetische volgorde geteekend, door Jaspar voor België, Lamoureux voor Frankrijk, As- quini voor Italië, Bech voor Luxemburg, Van Sleenberghe voor Nederland, Dole- zal voor Polen en Stucki voor Zwitser land. Vooral in België toont men zich zeer ingenomen met het zeer zeker verheu gende resultaat der conferentie. Intus schen zal men er goed aan doen, zich toch ook weer niet teveel van de din gen voor te stellen. Er zitten aan het ge val nog heel wat haken en oogen vast. Zoo zullen o.m. de verschillende bestaan de meest-begunstigingsverdragen de plannen van het goudblok dwars zitten Minister Jaspar ontveinst zich dit ook niet, maar hij meent dat moeilijkheden er zijn om opgelost te worden. Waarmee men het tenslotte van harte eens kan zijn. Moge het mogelijk blijken de moei lijkheden ten deze op te losen. NATIONAAL CRISIS-COMITé. Naar wordt gemeld, zal mr. P. A. L. van Ogtrop, secretaris van het Nationaal Crisis-comité met ingang van 1 Novem ber niet meer als zoodanig werkzaam zijn. Mr. van Ogtrop, die van de oprichting j van het N. C. C. af, thans drie jaar geleden met groote toewijding zijn beste krachten aan het Comité heeft ge geven, zal in ambtelijke functie verbon den worden aan het departement van oeconomische zaken. Het Nationaal Crisiscomité maakt bekend, dat de trekking der prijzen van de radio-verkeersprijsvraag in den loop der volgende week zal plaats hebben. k yjwwi,vt.'a Wlas of die aanzwellende en weer af nemende jammer-klacht een voorspel ling inhield, een voorspelling, van het verschrikkelijke dat komen zou. Doodmoe zonk ze weer in haar stoel terug; zoo bleef ze zitten, geslingerd tusschen hoop en vrees, dan in gespat nen houding luisterend naar eenig geluid uit de andere kamer, d^n neerslach tig peinzend, overweldigd door de ze kerheid, dat het niet goed zou gaan; en door alle stemmingen heen het drin gende verlangen dat het toch eindelijk dag worden zou, tot haar oogen dicht vielen en ze pas weer wakker schrok, door het wielen-geratel van een wagen over den harden prairie-bodem bij het wilgenboschje. Het was nog heel vroeg; parelig-grijs viel het schemerige licht van den aanbrekenden dag over de prairie. Ze ging vlug rechtop zitten en keek naar buiten. Biina op hetzeitde oogenblik kwam een wagen, getrokken door twee met %weet en schuim bedek te paarden, het erf oprijden; ze hoorde een deur opengaan en even daarna het geluid van gedempte stemmen in de hall. Daarna werd het weer stil, be klemmend, beangstigend stil. Maar toen, na een tijdsverloop, hetwelk haar een eeuwigheid toescheen, het behoed zame loopen in de hall opnieuw begon kon ze het niet langer uithouden. iïi>. glipte ze de trap af en zag Barrington die juist de eetkamer wilde binnengaan. DIERENBESCHERMING. De afdeeling Zeeland van de Nederl. Ver. tot Bescherming van Dieren, heeft op 4 October, Dierendag, naar zij ons bericht, het volgende verricht. Aan alle lagere scholen in Zeeland, totaal 270, werd een enveloppe met lec tuur gezonden benevens een circulaire, waarin de medewerking van hoofden en leerkrachten werd gevraagd (behalve Vlissingen, waar een zelfstandige afdee ling is gevestigd). Ditzelfde aan de Kweekscholen te Middelburg (2), Oostburg (1), Hulst (1) en Zierikzee (1). Idem aan 12 Zondagsscholen op Wal cheren en 20 op Zuid-Beveland. Op één school te Middelburg en één op 't Zand (Koudekerke) werd een op stellenwedstrijd gehouden, die als altijd bij allen zeer in den smaak viel. De correspondenten te Goes, Zierik- Maar nu ze in de gelegenheid was, kon ze datgene ,wat haar op de lippen brandde, juist niet vragen. „Kan ik niets doen?vroeg ze toen, om zich een houding te geven. Barrington schudde het hoofd. „Neen, op het oogenblik niet. De dokter is bin nen hij ziet het geval absoluut niet zwaar in. De hersenschudding is mair heel licht en de andere verwondingen beteekenen in het geheel nieis". Zonder iels te antwoorden keerde Maud zich om; toen ze de trap weer opliep had ze een gevoel, alsof haar een last van de schouders genomen was. Ze ging haar kamer weer binnen en toen haar tante een half uur daarna boven kwam, vond ze het meisje wel nog geheel gekleed, maar vast in slaap op bed liggen. Met een eigenaardige tin teling in haar oogen bleef ze even op haar neerkijken, toen ging ze op haar teenen de kamer weer uit; het laatste gedeelte van de trap liep ze echter gewoon af en beneden vertelde ze nie mand wat ze gezien had. Dienzelfden avond, in de afwezigheid van den Colonel, die plotseling voor zaken naar Winnipeg had moeten gaan, kwam Dane op de Grange. Hij vroeg naar miss Barrington en haar nichtje en na een paar minuten praten over den verbeterden toestand van den pa tiënt, keek hij Miss Barrington opeens heel ernstig aan. zee en Axel werkten zelfstandig en ves tigden ieder in eigen omgeving aller aan dacht op het werk van Dierenbescher ming. De padvinders van het Leger des Heils verspreidden lectuur over stalbranden, kettinghonden enz. op Walchersche hof steden. De hulp der pers werd als ge woonlijk ingeroepen en verkregen. Een aantal Middelburgsche winkeliers had de welwillendheid, een reclameplaat voor hun raam te hangen. Tenslotte zij vermeld, dat enkele be stuursleden het genoegen hadden, de toespraken bij te wonen, die het hoofd en een onderwijzer der Chr. lagere school op het Zand (K.) tot de leerlingen hielden, Ontvangsten Plaatselijk Crisis Comité van 15 tot en met 20 October 1934. Notarishuis aandeel entreé s verkoo- ping 16 Oct. 1934 12.95. Wekelijksche collecte 121.76 Yz. Het gironummer van den Penning meester is 188020. B. en W. stellen voor de pensioen grondslagen voor den burgemeester, den secretaris en den ontvanger nader vast te stellen op 6600; 6100 en 4200. TOCH WACHTGELD. Zooals men zich zal herinneren had de Raad in verband met de reorganisa tie van school G, o.a. aan den heer W. de Graaf eervol ontslag verleend als onderwijzer in de lichamelijke oefening en hem wachtgeld toegekend. Dit laat ste hadden Ged. Staten niet goedge keurd. Thans heeft de minister van O. K. en W. gemeld, dat al heeft een vak onderwijzer als de heer De Graaf geen recht op wachtgeld van het rijk, de ge meente wel degelijk verplicht is voor zulk een onderwijzer de wachtgeldrege ling der gemeente toe te passen, omdat deze onderwijzers als gemeente-ambte naren zijn te beschouwen. GEEN VERMINDERING DER GEMEENTE-ARTSEN Zooals ook reeds blijkt uit het ont- werp-antwoord op 't schrijven van Ged. Stalen naar aanleiding van de begroo ting 1934, voelen B. en W. niets voor een terugbrengen van het aantal ge- meente-geneesheeren buiten de gestich ten van 2 op 1, In een afzonderlijk voor stel aan den Raad schrijven B. en W. thans, dat zij zeer bezwaarlijk de verant woordelijkheid voor beperking van het aantal gemeente-geneesheeren buiten de gestichten tot 1, op zich kunnen nemen. Zij stellen den Raad mitsdien voor het „Ik heb u iets te vertellen zeide hij, ,!,iets dat Courthorne nu in geen geval weten mag en dat we ook later best voor hem stil kunnen houden. En wat den Colonel betreft, volgens mij zouden we er goed aan doen, om hem er eveneens buiten te houden. Als t hem ter oore kwam, zou 't hem ver schrikkelijk hinderen 't is deeerste keer, dat zoo iets hier op Silverdale gebeurd is daarom vonden we het maar het beste, om eerst met u te gaan praten." „Je zult wat duidelijker moeten zijn' zeide Miss Barrington rustig. Dane gaf niet dadelijk antwoord; onrustig draai de hij zijn hoed in zijn handen om en om, ,,'t Is iets heel onaangenaams", be gon hij toen aarzelend, „drie van ons weten het maar, en van die drie ben ik er een. En we hebben maatregelen genomen, dat het onmogelijk verder bekend kan worden. Ten eerste is Fer ris nog aan u gepatenteerd en ten tweede heeft zijn familie thuis al ge noeg verdriet en moeilijkheden gehad." „Ferris?" Bij 't hooren van dien naam was het, of 't gezicht van Maud Bar rington zich opeens verstrakte. „Je wilt toch niet zeggen...." (Word! vervolgd

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5