OE VREEMDELING VAN SILVERDALE onderwijs. KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. Bereidt Uw jus met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent ZEELAND. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHEIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 20 OCTOBER 1934. No. 248. WÖLPHAARTSDIJK. De jacht op valuta in Sovjet- Rusland. Welkom vreem- deling-met-buitenlandsch-geld. Vliegers, die niet opgingen. Er was een tijd, wij ontleenen on derstaande aan een beschouwing van onzen Russischen medewerker, dr. Boris de „schuldigen" werden gestraft. Intusschen werd de behoefte aan „valuta" steeds grooter. Toen kwam de leiding van de Torgsin op dit denkbeeld: waarom zouden wij de eigenbevolking weren, indien zij valuta bezit Daar om werd de volgende regeling getroffen: de Russen, die in het buitenland familie leden hadden, konden van deze laatsten valuta krijgen. De valuta werd hun niet uitgereikt, maar zij kregen het recht Raptschinksky - dat de bolsjewiki het Y.oor dat bedrag in de winkels van de geld geheel wilden afschaffen. Die tijd J°rlsl* goederen te koopen. Wel was behoort echter reeds lang tot het verle- d*\}n flagrante tegenspraak met de leer den. Zoodra de oude voorraden waren stellingen van het communisme, met de opgebruikt en de overheid aan den op- P™«pes, waarop het regime opge- bouw moest gaan denken, werd de nood- d°uwd ?s doch daar trok de sm akelijkheid ingezien van het herstel j )et-overheid zich weinig van aan. A s zij maar valuta bemachtigen kon. Zelfs van het geldwezen. Dat werd toen een ™aar /amJa Dema^«gen Kon. /.ens bekenden Russischen financier uit de het felt' dat de menschen, die de valuta oude school opgedragen, die de zaak op gezonde basis wist op te bouwen. Had den de sovjet-regeerders zich aan zijn principes gehouden, dan beschikte Rus land nog steeds over een behoorlijke va luta, den gouden tsjerwonets (10 roebel). Dit is echter niet gebeurd. De verleiding, om door allerlei manipulaties met de ei gen valuta nieuwe „rijkdommen" te scheppen, was te grpot, en de sovjet-re geering bezweek. Sindsdien begon de achteruitgang van den herstelden roebel, die tegenwoordig slechts een denkbeel dige waarde heeft. De daling van de intrinsieke waarde van den roebel maakte de behoefte aan goed buitenlandsch geld (in Rusland tegen woordig kortheidshalve met .valuta" aan geduid) steeds grooter. Men moest im mers verschillende producten, machines enz. iri 't buitenland koopen. Zoo ont stond de jacht op valuta, die sindsdien ongekende afmetingen heeft aangeno men. Om valuta te krijgen opende de sovjet-regeering de grenzen van het land voor vreemdelingen, die over voldoende geldmiddelen beschikken. Terwijl in de eerste jaren van het bestaan van het sovjet-regime de vreemdelingen geweerd werden, begon men ze daarna te lokken. Er werd zelfs een speciale instelling in het leven geroepen, de „Intoerist" ge naamd, die overal in het buitenland toe risten moet zoeken. De „Intoerist" is uit gegroeid tot een groote organisatie met talrijke afdeelingen, vertegenwoordi gers, agenten enz. Ook Nederland heeft agenten van die organisatie. Voor die toeristen het zijn uit den aard der zaak welgestelde menschen, „kapitalis ten' dus, dat wil zeggen een soort men schen, die in Rusland zelf uitgeroeid worden worden allerlei vermakelijk heden! georganiseerd, worden speciale hotels met moderne gemakken, worden drijfjachten e.d. ingericht. Ze mbeten daarvoor echter hun eigen geld. „valuta" dus, meebrengen- In het begin ging het zoo, dat de vreemdelin gen hun goede geld tegen roebel^ kon den inruilen volgens een phantastischen koers. Later werd eenvoudiger gevon den hen in staat te stellen in vreemde valuta te betalen. Om te voorkomen, dat de buitenlandsche kapitalisten en weige3felde toeristen in de winkels de vaak havelooze Russische bevolking ont moeten, werden voor de vreemdelingen afzonderlijke winkels ingericht. Daar konden de vreemdelingen alles krijgen, wat zij maar wilden, zoowel Russische als buitenlandsche producten. Zoo ont stond een stel winkels door de vreem delingen. Later werden die winkels ver- eenigd en onder leiding van de organ - satie „Torgsin" (Handel met buiten ders) gesteld. Den Rus was de toegang tot de winkels van de „Torgsin" ten strengste verboden- Daar de „Torgsin steeds veel betere waren had dan de wiinkeJis, die voor de eigen bevolking bestemd waren, ontstond in Rusland: het streven, door tusschenkomst van vreem delingen iets in de winkels van Torgsin te koopen. Doch in het begin werd dit' op alle mogelijke wijze tegengegaan en (Ingez. Med.) kunnen vertellen, naar 't buitenland *e laten gaan. Ter compensatie heeft men toen nog bepaald, dat de uitgeweken „witten" het recht hebben, tegen betaling in valuta, hun familieleden in een sovjet-sanato rium te plaatsen en daarbij in een hooge klasse (in Sovjet-Rusland bestaan klas sen van sanatoria, net als in de zondige üllDDELBURG. OM ONS VOLKSBADHUIS. En de druk der tijden. Men verzoekt ons opname van het volgende: Wij leven in een tijd van kentering. burgerlijke landen). De ervaring met den De jaren van voorspoed behooren thans „export" van moeders en grootmoeders was echter van dien aard, dat niemand meer in de sovjet-overheid vertrouwen stelde. Inderdaad: stel u voor, dat u een tamelijk hoog bedrag hebt gestort om uw moeder, vader, broer of zuster in een sanatorium te doen opnemen. Welke ga rantie hebt u, dat dit werkelijk ge schiedt? De betrokkene bevindt zich in de macht van de Gepeoe en zal natuur lijk elk stuk onderteekenen, dat hem voorgelegd wordt. Deze poging om va luta te bemachtigen is dus vrijwel ge heel mislukt. uit het buitenland zonden, vrijwel allen „witten" waren, d.w.z. tegenstanders van het sovjet-regime, sommigen zelfs die persoonlijk, met de wapenen in de hand, tegen het sovjet-regime hadden gevochten, veranderde niets aan de zaak. Als zoo'n „witte" zich in Rusland had vertoond, dan was hij onmiddellijk neergeschoten, maar het door hem via de Torgsin overgemaakte geld werd j graag aangenomen, zijn familieleden en kennissen konden van de omstandigheid profiteeren, dat zij een „bourgeois", een „witte" in het buitenland hadden, die hun dollars, guldens, francs of ponden zond. Langzamerhand wekte dit marchan- deeren echter ontevredenheid bij de massa. De Rus heeft een onuitroeibaar verlangen naar nivelleering. Daarbij kwam de volkomen begrijpelijke veront waardiging: wij, die steeds het sovjet regime hebben gesteund, die allemaal in het land zijn gebleven, geen „vijanden van den sovjet-staat" in de familie heb ben, worden tenachtergesteld bij hen, die tot de tegenpartij behooren Op den duur was een dergelijke toestand natuurlijk onhoudbaar. Ten slotte wer den de protesten zoo algemeen en zoo luid, dat de sovjet-regeering zich ge noodzaakt zag toe te geven. De winkels van de Torgsin werden voor hen geslo ten. Alleen vreemdelingen zullen in de overgebleven winkels goederen mogen koopen. De Russen moeten allen in de gewone winkels koopen en in roebels betalen. De mogelijkheid, zijn familiele den in Rusland geld te sturen, blijft be staan, maar in meer bedekten vorm. Nog een andere vorm, om aan valuta te komen, meende de Torgsin gevonden te hebben in de mogelijkheid, om de „witten" in het buitenland in de gele>! genheid te stellen, in Rusland achter gebleven familie-leden als 't ware los te koopen. Grootmoeders, moeders, broers, zusters, die graag van de zegeningen van '1 Sovjet-paradijs verlost wilden worden, doch geen pas konden krijgen, om naar 't buitenland de wijk te nemen, kregen zoo'n pas wel, indien de ge vluchte verwanten bereid waren, een flink bedrag neer te tellen. Ook dat heeft echter niet zoo lang geduurd. De Gepeoe bemoeide zich er mee. Deze vond het beter, niet te veel menschen die kwaad van de bolsjewiki zouden ONZE HANDEL MET DUITSCHLAND. Invoer gedaald, uitvoer gestegen. Bezien over de thans verstreken eer ste negen maanden van 1934, in verge lijking met die van het vorig jaar, is er in onzen handel met Duitscftland, aldus de bijlage bij de statistiek van in-, uit en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, een uitge sproken tegengestelde ontwikkeling ge weest van invoer en uitvoer. De invoer uit Duitschland daalde n.l. van 6530 tot 6460 mill, kg, terwijl de waarde afnam van 275 tot 230 mill. gld. Onze uitvoer naar Duitschland daarentegen steeg van 1838 tot 2055 mill, kg, waarde resp. 117 en 140 mill. gld. Het invoersaldo ging dientengevolge omlaag van 158 tot 90 mill. gld. Bij den uitvoer naar Duitschland valt allereerst op, dat bij elke goederen- groep de gemiddelde waarde toenam. Zoo b.v. bij boter (resp. 10.3 en 11.4 mill, kg en 7.3 en 10.4 mill, gld.), kaas resp. 8.2 en 9.7 mil. kg, aardappelen (resp. 19.9 en 28.3 mill, kg en resp. 0.6 en 1.6 mill, gld.). De uitvoer van eieren steeg van 35.1 op 41.6 mill, kg bij een waarde van resp. 13.4 en 16.6 mil. gld. Het waarde- bedrag der versche groenten steeg even eens van 13.6 op 14.4 mill, gld., doch er moest dan ook 158 mill, kg voor gele verd worden, tegen 138 mill, kg het vo rige jaar. Als men deze cijfers ziet, is het dub bel jammer, dat 't betalingsverkeer zoo vastliep. ADVERTERTIëN en ABONNEMEN- TEN op ons blad worden gaarne aan genomen door het Agentschap: M. KLOOSTERMAN. (Ingez. Med.) ssoiaNie 'H joop 64). "Nu je 't zegt, ja!" antwoordde de een. „1^ heb nog geen tijd gehad, om er verder over te denken, maar hoe 1S *0 VT\Ur dinnen de omheining geko men De voorgeschreven afweerstrook was breed genoeg; zonder onze hulp zou die het vuur hebben kunnen stui ten. „Precies, dat is 1 'm", zeide Dane lakoniek. „En hoe eerder we er achtc» komen, hoe beter. Volgens mij is 'Rech ter niet- de vraag, hoe het vuur daar gekomen is, maar wie 't aangestoken heeft." Een paar oogenblikken keken de beide mannen elkaar zwijgend aan; toen mengde de derde zich in het gesprek. „Ja, al is 't ellendig, om te beken nen tenslotte is het dit, waar het op neer komt." HOOFDSTUK XVI. Maud Barrington toont zich onver murwbaar. Vlak bij het wilgenboschje achter Silverdale Grange haalde Dane den wagen in- Het was diep in den nacht, maar ondanks het late uur schemerden den helder verlchte ramen van het groote huis door 't dichte loof van de boomen heen, en toen ze het erf op re den, zagen ze Colonel Barrington, die hen met een paar van zijn knechts voor de deur stond op te wachten. Ongeluk ken komen op de prairie tamelijk veel vuldig voor, en niet altijd is er onmid dellijk geneeskundige hulp bij de hand; daarom had de Colonel, die verschei dene malen een veldhospitaal in actie gezien had, bij het bekend worden van het ongeluk, dadelijk voor een draag baar gezorgd. „Maak de haken van de achterplank los", zeide hij bevelend-kort. „Twee van jullie hier met de draagbaar. En de vier anderen daar. Nu zoo, jullie armen onder zijn schouders, heupen en knieën. Oplichten, nu voorzichtig neerleggen de voorste drager met zijn rechter voet, die achteraan met zijn linkervoet beginnen te loopen". Een oogenblik daarna was het ge beurd, droegen ze hun last voetje voor voetje naar de deur; Maud Barrington, die met haar tante in een van de slaap kamers zal te wachten, rilde, toen ze die schuifelende voetstappen door de hall hoorde aankomen. Die manier van loopen, dat langzame, voorzichtige, had iels sterk suggestiefs en zij had nooit een werkelijk ernstige verwonding gezien. Toen ging de deur open en kwa men de dragers, hijgend onder hun last, de kamer binnen; meteen voelde Maud, die bij 't zien van dat stille gezicht grauw-zwart van den rook met hier en daar een veeg van een geheel andere tint, onwillekeurig een beweging van angst gemaakt had, de hand van haar tante kalmeerend op haar arm. „Neerzetten", commandeerde Colo nel Barrington. „Nu hier op 't bed leg gen op dezelfde manier van zoo even". Het volgende oogenblik lag het slappe, krachtelooze lichaam op 't bed Toen werd het e^en stil, maar na een paar minuten richtte Barrington zich °P- „Misschien wil jij eveji de kamer uit gaan, Maud. Dane, we moeten beginnen met hem die half-verbrande kleeren uit te trekken". Het jonge meisje ging zonder een woord van protest de deur uit; in de andere kamer bleef zij bij de tafel staan, te besluiteloos om iets te gaan doen. Ondertusschen had Barrington met behulp van Dane den man op het bed uitgekleed- „Flink gebouwd", mompelde hij. „Forscher dan ik gedacht had, de Cour- thornes zijn over het algemeen geno men veel tengerder. Wel, we kunnen niet anders doen dan lijnolie op de brandwonden en een koud compres op zijn hoofd. Zoover ik zien kan, is alles heel een krachtige jonge vent, een, die gemakkelijk een harderen wel definitief tot het verleden. Het pro ces van omschakeling naar een sterk versoberd levenspeil is, naar te vreezen valt, nog slechts in een beginstadium. Doch reeds thans hebben vele vereeni- gingen en organisaties, wier werkzaam heden op maatschappelijk terrein liggen, bij het vervullen hunner taak met groote moeilijkheden te kampen. Deze strijd is dubbel zwaar, omdat de Overheid, als regel, thans zelf buiten staat is steun te verleenen, of bestaanden steun te ver sterken. Vele vereenigingen zullen zich, na korter of langer tijd, genoopt zien de vraag te beantwoorden of onder deze omstandigheden geleidelijke liquidatie hunner bemoeienissen niet eisch des tijds is. Tot de organisaties, wier levensduur alleen reeds een aanwijzing vormt, dat zij zich belangen hebben aangetrokken, wier behartiging voor ons maatschappe lijk leven van meer blijvende beteekenis is, behoort zonder twijfel de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen, opgericht in 1784 en over het geheele land in vele Departementen verdeeld, die ieder, in overeenstemming met het karakter hun ner plaats van vestiging, sociaal werk zaam zijn. Dat de aard dier bemoeienis sen zich in den loop der jaren heeft ge wijzigd, spreekt van zelf voor ieder, die zich rekenschap geeft van de vele ver eenigingen, die zich sedert dien bijzon dere belangen hebben aangetrokken. Behalve Spaarbank, Hulpbank en Be waarscholen heeft 't Departement Mid delburg destijds een Badhuis opgericht, waarbij men zich, van stonde af, op het o.i. juiste standpunt heeft gesteld, dat deze stichtingen self-supporting behoor den te zijn, daarmede hun bestaansre den met der daad bewijzend. Het Depar tement vond dan zijn leden, vereenigd in commissies, bereid, zich met de directie te belasten. Een dezer instellingen, het Badhuis, >ondervindt thans wel zeer sterk den druk der tijden en het Departement heeft zich de vraag voorgelegd of het niet consequent ware, deze dochter-in stelling op te heffen, nu blijkens het af nemend bezoek, de behoefte aan deze inrichting door de Middelburgsche be volking niet langer als dringend genoeg wordt gevoeld. Doch alvorens hiertoe over te gaan wendt zij zich langs dezen weg tot die instanties van het Middelburgsche le ven, die van oordeel zijn, dat het voort bestaan van het Badhuis, ook onder de tot meerdere soberheid dwingende hui dige economische omstandigheden, een hygiënische eisch is, van het hoogste be lang voor de volksgezondheid. Deze op vatting vindt steun in de oprichting de zer dagen elders van een badhuis. Het Departement heeft reeds lang fi nancieel geholpen en het is bereid op dezen weg voort te gaan en nog in ster ker mate in het algemeen belang gelde lijk te steunen, wanneer het daarbij die medewerking vindt, die een sluitende exploitatie-rekening in de toekomst mo gelijk maakt. Individueel kan men van zijn belangstelling doeltreffend doen blij ken, door zich op te geven als lid bij den penningmeester, mr. J. Dumon Tak, doch daarnaast zoekt het Departement con tact met de instanties bovenbedoeld, stoot dan dezen zou kunnen verduren" toen tegen de mannen, die meege komen waren Silverdalesche kolo nisten, die den volgenden dag weer zouden moeten werken: „Als jullie soms weg wilt gaan. We kunnen t hier wel af. Hartelijk bedankt voor jullie hulp," De mannen gingen de kamer uit en de hall door naar buiten; even daarna werd Maud door het ratelend Wegrij den van de wagens gewaarschuwd, dat alleen haar-.«oom en- t-an(te nog biij) Witham waren. Ze sloop de hall in, en bleef daar wachten. Toen Barrington de kamer uitkwam, ging ze naar hem toe en ofschoon haar stem bij den korten zin: „Hoe is 't er nu mee?" heel kalm klonk, keek de oude man haar toch scherp-onderzoekend aan.. „Dat is nog niet met zekerheid te zeggen",, antwoordde hij toen langzaam. „Hij heeft brandwonden en een paar leelijke sneden dwars over zijn hoofd maar de hersenschudding lijkt mij 't ergste. Een angstig paard heeft on gelooflijk veel kracht in zijn pooten maar morgen als de dokter er ge weest is kan ik je" er meer van ver tellen. In dien tusschentijd doe je het beste met wat te gaan rusten als je maar over een uur of anderhalf eens gaat kijken, of je tante misschien wat noodig heeft.'1" Zestig lange minuten bracht Maud in onzeker wachten door; na afloop daar van deed ze de tusschendeur voorzich ten einde in gemeenschappelijk overleg die maatregelen te overwegen en te ne men, die men voor het beoogde doel dienstig zal achten. Het Bestuur verzoekt derhalve hun, die met dit plan sympathiseeren, met den meesten aandrang van hun belangstel ling te doen blijken, hetzij aan mr. H. Pleijte, voorzitter van het Departement, dan wel aan mr. H. Doorenbos, voorzit ter van de commissie voor het Badhuis. Jubileum J. Wagenaar. Het was een dezer dagen 25 jaar ge leden, dat de heer J. Wagenaar, werk zaam op het bureel Aangeteekeode Stukken, Postkantoor te Rotterdam, (vroeger te M i d d e 1 b u r g), bij de Posterijen in dienst trad. De jubilar s heeft dien dag in huiselijken kr ng door gebracht- De chef van de aideeling, de heer Stofkoper. is hem daar komen ge- lukwenscheti, onder aanbied ng van een schemerlamp en een bloemstuk, mede namens het personeel der afd. Aange- teekende Stukken. Dit personeel heeft hem eveneens in den loop van den dag in zijn woonhuis gelukgewenscht. Vereeniging van Huisvrouwen. Gisteren heeft mevrouw Loeff-Bokma voor de afdeeling Middelburg van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen een zeer interessante lezing gehouden over: de efficiency in de huishouding. Hoewel de zaal goed bezet was, had toch meer belangstelling verwacht mogen worden van huisvrouwen voor dit in den tegen- woordigen tijd zoo actueele onderwerp. De spreekster begon met te zeggen dat er voor het woord Effinciency geen juiste Hollandsche vertaling te vinden is. Er wordt mee bedoeld, dat we on zen tijd, onze kracht en ons geld zoo goed en zoo zuinig mogelijk moeten gebruiken. De huisvrouw heeft nu zoo veel meer belangstelling voor allerlei dingen dan vroeger; wat vroeger doel was, is nu een middel geworden tot Het bevorderen van het gezinsgeheel. Ef ficiency is nadenken hoe alles vlug te doen. Van veel belang is de inrichting der keuken. Spreekster ried vrouwen, die een huis laten bouwen, aan, zelf de keuken te verzorgen en daarbij op verschillende kleinigheden te letten, Verder werden nog verschillende oudeer en nieuwere uitvindingen ge noemd en toegelicht, die kunnen hel pen vlug- en goed klaar te komen. „POGING TOT OMKOOPING". In „Het Nijverheidsonderwijs", orgaan van den Nederlandschen Bond van leeraren en leeraressen bij het Nijver heidsonderwijs, kwam de volgende ad vertentie voor: ,,f 1000 belooning. Leer- aar in het bezit van de akten Md en N3, 18 jaar bij het avondonderwijs werkzaam, vraagt plaatsing op am bachtsschool, onverschillig waar. Mini mum aantal lesuren 20 per week. Ge heimhouding verzocht en verzekerd. Ten departemente heeft men blijk baar deze advertentie opgemerkt. Al thans het hoofdbestuur van bovenge- noemden bond ontving den volgenden ministerieelen brief: „In No. 31 van Het Nijverheidsonderwijs, bladzijde 352, trok een advertentie mijn aandacht, waarin een leeraar bij het avondnijver- heidsonderwijs 1000 belooning uit looft voor zijn plaatsing aan een am bachtsschool. De steller van een derge- tig open en ging de ziekenkamer bin nen. De ramen stonden wijd open; tel kens als de nachtwind zachtjes naar binnen streek flikkerde de petroleum vlam achter de groenzijden kap on- -rustig. In het schemerige licht keek ze naar den man op het bed; met een be klemmend gevoel van angst zag ze de lijkbleeke tint van het stille gezicht onder den witten doek. Met een waar schuwende handbeweging om haar te doen blijven waar ze was, kwam haar tante, die naast het bed had zitten waken, naar haar toe. „Nog steeds bewusteloos'', zeide ze zachtjes. „Ik geloof, dat hij een trap gekregen heeft van een van de paar den en dat hij ook nog inwendige kneuzingen heeft, maar je oom ziet het niet zwaar in, omdat hij zoo flink is. Het schijnt, dat hij een gezond, solied leven geleid heeft". Maud voelde zich lang niet zoo be- heerscht als gewoonlijk; ifoordat ze '1 waagde antwoord te geven, ging ze iels achteruit, zoodat haar gezicht in de schaduw was. „Een maand of zes geleden spraken we daar anders over", zeide ze toen. MitSs Barrington glimlachte even. „Ja, maar ondanks dat schijnt mijn be wering je toch niet te zeer te verwon- ren, Maud. En ga nu liever heen, op 'i oogenblik kun je niets voor me doen en morgen hebben we je noodig", (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 9