Hei «T N.C.C. vraag! niets voor zich zelf RECHTSZAKEN. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden. De moord in de Vlissingsche straat te Middelburg. 't Zand aanhouden tot een volgende ver gadering. Na eenige discussie werd tenslotte besloten, dat B. en W. zullen onderzoe ken, of er gegadigden zijn voor volks tuintjes op 't Zand. Voor de overige gronden werd de machtiging door den Raad verleend. De gemeenterekening 1933 werd vast gesteld voor den gewonen dienst aan ontvangsten f 115.292 en uitgaven 'n be drag van 111.760, alzoo een batig "slot van f 3532. De kapitaaldienst sloot in ontvangst en uitgaaf op 113. In verband met een desbetreffende circulaire van den minister stelden B. en W. voor tegemoet te komen aan de werkloozen, door een derde deel van hun premies voor ziekenfonds en zieken- huisverplegingsfonds, gedurende werk loosheid, voor rekening der gemeente te nemen, mits ook de betrokken fond sen een derde van hun premie voor de werkloozen laten vallen. De v o o r z. merkte naar aanleiding van enkele vragen op, dat, wanneer een ziekenfonds een derde niet laat vallen, de één derde van de gemeente automa tisch vervalt. De hr. De R ij k e zag hier veel moei lijkheden, terwijl het de hr. Contant practisch leek dat de een derde bijdra ge van de werkloozen tegelijkertijd bij de uitbetaling van de werkloozensteun wordt ingehouden. Na eenige bespreking werd het voor stel van B. en W. z. h. st. aangenomen. Tot derden ambtenaar van den Bur gerlijken Stand werd benoemd wethou der Contant met 9 stemmen, en één stem op wethouder Stoppels. Wethouder Contant sprak er zijn genoegen over uit, dat hier een oude situatie in eere wordt hersteld. liet periodiek aftredende lid van het burgerlijk armbestuur, de heer P. Ver- hage, werd herkozen met 9 stemmen, en 1 stem op den hr. A. Jongepier. Voorts werd nog als lid van het burg. armbestuur, wegens het bedanken van den hr. L. Geschiere, benoemd S. J. de Baars met 7 stemmen en 3 stemmen op den heer S. Moens. Bij deze laatste aan beveling merkte de hr. Sanderse nog op, dat het hem speet dat er geen reke ning is gehouden rnet de destijds gedane toezegging voor zijn richting. Begrooting B.A. Bij het voorstel tot goedkeuring van de begrooting van het burgerlijk armbe stuur 1935 merkte de hr De R ij k e op, dat het hem was opgevallen dat het salaris van den secretaris-penningmees ter met 100 pet. was verhoogd. Dit kwam spr. wel wat hoog voor, want het werk dat de secr.-penn. te verrichten heeft zal toch niet met 100 pet, zijn toegeno men. De v o o r z. zeide dat het verzoek van het burg. armbestuur om het bedrag op 150 te stellen, door B. en W. is teruggebracht tot 125. Als voorzitter van het burg. armbestuur wilde spr. wel zeggen dat f 150 een zeer karige belooning is, en niet in verhouding staat tot 't werk dat moet worden verricht. De bezoldiging voor dit werk lijkt nog naar niets, ook in vergelijking met andere gemeenten. De heer De R ij k e meende dat men tegenwoordig van de kleine beetjes moet leven. Er zijn genoeg middenstan ders in de gemeente, die f 3 per week aangenaam zouden vinden. De v o o r z. vond dat als men dezen weg gaat volgen, men den weg van vraag en aanbod opgaat. De heer Lorier vroeg of de werk zaamheden niet vergemakkelijkt of ge reorganiseerd zouden kunnen worden. De voo rz, zou echter liever geen reorganisatie zien, want dat zou geen verbetering brengen. Het voorstel om de bezoldiging op 125 te stellen werd z.h.s. aangenomen. De hulpverleeningsovereenkomst bij brand met de gemeente Middelburg, waarin door Ged. Staten eenige formeele veranderingen zijn aangebracht, werd z.h.s. aa.ngenomen. De voorz. deelde op een vraag van den heer Sanderse mede, dat bij even- tueele geschillen de brandweerbond zal beslissen. De strandverordening. Verder werd z.h.s. goedgekeurd de nieuwe wijziging in de politieverordening inzake de strandbepalingen, waartegen eenige formeele bezwaren waren inge bracht. De voorz. wees er nog eens op dat de verordening inhoudt dat men zich in badcostuum niet mag bevinden in de duinen, het vroon, of andere openbare terreinen; wel blijft het natuurlijk vrij zich in badcostuum op het strand te be vinden. Ingetrokken is het raadsbesluit van 18 Juli j.l. tot tijdelijke korting op de salarissen van de gemeenteveldwachters. De voorz. achtte het wenschelijk een wijziging tc brengen in de besprekingen bij de behandeling van de begrooting, wat verkorting, der debatten zal geven. Op voorstel van clen heer Sanderse werd besloten een commissie van drie te benoemen, welke de begrooting gaat be- studeeren en rapport uitbrengt. De hr Moens ging hier mee accoord, wanneer niet elk jaar dezelfde perso nen daarvoor worden aangewezen, waar de overige raadsleden het mee eens waren. Voor deze commissie wer den aangewezen de hm. de Rijke, de Lange en Sanderse. De commisie zal 14 dagen tijd gegeven worden om de begrooting te onderzoeken. Nadat de bezwaren schriftelijk zullen zijn inge diend, zal een mondelinge bespreking met B. en W. worden gehouden. Rondvraag. De hr Verhage kreeg de toezeg ging dat de Sprink nabij de brandplaats in orde zal worden gemaakt. De hr Sanderse vroeg hoe of het staat met het voorstel tot verbetering van den ingang van den Lageweg, en met den nieuwen weg naar de duinen. Spr. wees op de ongelukkige ligging van de brug in den weg Koudekerke— Middelburg. Spr. vroeg voorts wanneer het besluit inzake de pomp op 't Zand wordt uitgevoerd. De V o o r z. antwoordde dat men nog geen voorstellen heeft inzake den ingang van den Lageweg. Aan het voor stel voor den weg naar de duinen is gewerkt, doch financieel zal er nog wel eens over gesproken moeten wor den. Spr. was het er mee eens dat de brug niet erg gelukkig ligt, doch het schijnt vrij moeilijk daarin verbetering te krijgen. De pomp op 't Zand staat op het punt te verdwijnen. Op een vraag van den hr Moens zeide de Voorz. dat aan het onoor deelkundig neerwerpen van vuil in de Buckweg aandacht zal worden besteed. De hrn. Sanderse en de R ij- ke kregen op vragen ten antwoord, dat men geweldig geschrokken is van de cijfers voor het .bouwrijp maken van het plan Zwanenburg. Op een vraag van den hr. d e R ij k e om een 2e postbestelling aan den Vlis- singschen weg te krijgen, antwoordde de V o o r z. nog, dat dit niet gemak kelijk zal gaan. Spr. achtte het "t b«?ste dat de bewoners een request inzenden, welke B. en W. bereid zijn te steunen. Vrijdagavond vergaderde bovenge noemde Kamer ten Stadhuize te Mid delburg onder voorzitterschap van den heer C. Boudewijnse. Aanwezig waren 15 leden. Afwezig al of niet met kennisgeving de heeren Bos man, De Vos, Wesseling, Siebenga, P. G. Laernoes, v. d. Berg en Lindenberg. De mededeelingen omvatten vooral berichten van goedkeuring van besluiten en dankbetuigingen voor toegekende subsidies, maar het meest belangrijkste was dat inzake De stationsbrug te Middelburg. Met het verzoek inzake verbetering van de Stationsbrug te Middelburg, had zich het gemeentebestuur vereenigd, doch Ged. Staten en de wegencommissie van K. N. A. C. en A. N. W. B. meenden ditmaal het niet te moeten doen. De mi nister heeft intusschen reeds geantwoord dat de verbetering van die brug niet zoo urgent is, dat daarvoor nu gelden be schikbaar kunnen worden gesteld. Afscheid A. C. de Vos, Bij de ingekomen stukken was een schrijven van den heer A. C. de Vos, dat hij na rijp beraad het besluit heeft genomen, met het oog op zijn leeftijd, te bedanken als lid der Kamer. Hartelijk zegt hij alle leden dank voor de aange name samenwerking gedurende vele ja ren en wenscht dat allen nog vele jaren mogen samenwerken tot bloei der Ka mer en het allen wel moge gaan. De VOORZITTER zeide, dat het hem spijt, dat de heer De Vos dit besluit heeft genomen. Op 19 Januari 1915 is hij geïnstalleerd als lid der Kamer te Midelburg en later bij de reorganisatie maakte hij deel uit van de Commissie van voorbereiding voor de nieuwe Ka mer, waarin hij ook gekozen is en waar in hij o.a. als lid van de commissies voor verkeerswegen en handelsbelangen een werkzaam aandeel had. Steeds heeft hij met ambitie het lidmaatschap vervuld en met toewijding zich steeds bereid ge toond aan de werkzaamheden deel te nemen. Spr. hoopt, dat de heer De Vos nog vele jaren van rust zal mogen genie ten. (Applaus). De heer STOFKOPER sloot zich na mens de afdeeling klein bedrijf bij de woorden van den Voorzitter aan. Ook deze woorden en het voorstel van den Voorzitter om het schrijven van den heer De Vos te beantwoorden ontvin gen de instemming der leden. De verkiezing voor een opvolger werd bepaald op Vrijdag 28 December, Binnenscheepvaartcongres. Het voorstel van het bureau om 25 te verleenen aan de Vereeniging Binnen scheepvaartcongres voor 1935 nam de Kamer z.h.st. aan. Vereeniging voor Luchtvaart. De meerderheid van het bureau stelde voor 50, de minderheid 25 per jaar toe te kennen aan de Zeeuwsche Ver eeniging voor Luchtvaart. De heer M. LAERNOES was bij nader nadenken tot de overtuiging gekomen, 50 nog te weinig is en stelde nu voor 100. De heer VAN RAALTE voelde ook veel voor een flinken steun. De heer KLOK herinnerde er aan, dat dat er ook een Schouwsch Comité is. De heer MENHEERE meende, dat als er er meer comités zijn 50 zeker vol doende is. I De heer JERONIMUS achtte het doel van de Vereeniging te veel omvattend en heeft er bezwaar tegen als zij ook bedoelt het sportvliegen te bevorderen. Wel wilt spr. weer helpen, evenals des tijds voor Haamstede, als het gaat een garantiefonds te stichten om de uitbrei ding van vliegverbindingen te bevorde ren. De VOORZITTER was het grooten- deels met den heer Jeronimus eens en was daarom in het bureau voor 25. De heer M. LAERNOES trok zijn voorstel van 100 in, waarna 50 werd aangenomen z.h.st. Begrooting 1935. Bij de .behandeling van de begrooting voor 1935 kwam het eerst aan de orde de vraag of men de post voor subsidie aan de Vereenigingen voor Vreemde lingenverkeer zal verhoogen en lichtte de VOORZITTER nader toe, dat men wachten wilde tot de al of niet tot standkoming van een Provinciale ver eeniging is uitgemaakt. De heer STOFKOPER zeide, dat in de Vereeniging van Kamers ook reeds naar voren is gekomen hoe de Kamers in het vervolg het vreemdelingenver keer zullen kunnen bevorderen. De heer ENZLIN vroeg of de ver eenigingen toch in ieder geval op 't hui dige subsidie kunnen rekenen. De VOORZITTER zeide, dat later de post altijd nog kan worden verhoogd. De heer JERONIMUS vroeg of het niet gewenscht was het jaarverslag te doen cyclosteeren in plaats van druk ken. Spr. noemde een voorbeeld van een verschil- in prijs van f 47.50 en f 440. De VOORZITTER voelde al heel weinig voor cyclostylwerk, het is aï erg genoeg dat de voorstellen en de notulen zoo zijn, het neemt ontzettend veel plaats in en het naslaan is er moei lijker door. Dat noodlijdtnde gemeenten er toe moeten overgaan kan spr. be grijpen, maar voor de Kamer is het niet noodig. De heer OLTHOFF noemde het een hobby van den heer \Jeronimus en kwam er tegen op, dat men zonder meer maar cijfers noemt. De heer M. LAERNOES zeide, dat het hier maar gaat om een bedrag fan f 200 en daarom kan hij er niet mede accoord gaan het te veranderen. De heer MES kwam vooral tegen 't idee van den heer Jeronimus op omdat men er de werkloosheid weer grooter door zal maken. De heer STOFKOPER zeide groot respect te hebben voor den heer Jero nimus, die voor zijn meening tegen ieder durft uitkomen. Maar spr. is bang voor te veel machineeren van alles. Men moet zooveel mogelijk werk laten, waar het nog is. De VOORZITTER zeide, dat hij niet onder doet voor de waardeering van den heer Jeronimus, maar het gaat oij hem vooral tegen de minder gebruik- waardigheid van het werk. De heer JERONIMUS zeide, dat de Kamer het voorbeeld moet geven in bezuiniging. Al is het wellicht niet even goed als drukwerk, het cyclostyl werk is toch zeer goed bruikbaar. Het is hier geen kwestie van vergroo'ting der werkloosheid, maar van verplaat sing van werk. De heer MES zeide, dat de héér Je ronimus dan nog een stap verder, moet gaan en voorschrijven dat alles op het bureau der Kamer wordt gemaakt, dat is nog goedkooper. De heer JERONIMUS zeide geen voorstel te zullen indienen. De heer MENHEERE vroeg of f .10 voor het Economisch Instituut voor den Middenstand niet weinig is, waarop de VOORZITTER antwoordde, dat het maar een bewijs van sympathie is om dat men er in het gebied der Kamer niet veel van kan profiteeren. De heer MENHEERE heeft verbaasd gestaan over het organiseeren van een feestavond in Brittannia door de ver eeniging Rijwielpad Walcheren, die f 75 subsidie krijgt en hij zou willen dat zulkeen vereeniging rekening over legt. De heer M, LAERNOES zeide, dat zulkeen feestavond juist geld in kas brengt. De VOORZITTER zeide toe, de re kening te zullen vragen, ook aan nog enkele door den heer ENZLIN genoem de vereenigingen, die subsidie ontvan gen. De heer ANKER hield een uitvoerig betoog om aan te toonen hoe ongerijmd het is, dat wijl alle zaken lijden onder den ersis, de Kamers van Koophandel stamkapitalen vormen, die steeds tce- nemen, zoo hier tot f 82.500. Men vraagt zich zeker wel af, of de Kamers dan ziende blind zijn. De minister van fi- nanciën zeide dat men millioenen te- ikort komt, men kon die stamkapitalen beter aan hem geven, Spr. meent, dat de inleggelden voor het handelsregister moeten verminderen, stelde een motie voor, waarin het bureau wordt uitge- noodigd in die richting bij de regeering werkzaam te zijn. De VOORZITTER zeide dat men reeds meermalen in die richting ge-» werkt heeft, maar andere Kamers steu nen niet en alle moeite zal ook nu weer vergeefs zijn. Men moet niet vergeten, dat van het stamkapitaal 30.000 zit in de N.V. Ha ven van Vlissingen en dat niet één ka mer vroeger steunen wilde. De heer M. LAERNOES zeide er niet meer mede te kunnen komen in de ver eeniging van Kamers, men blijft er ge heel alleen staan. De heer STOFKOPER zeide, dat er ook Kamers zijn, die er minder goed voorzitten. De heer ENZLIN zeide vroeger een dergelijk streven van den heer Jeroni mus wel te hebben ondersteund, maar nu ziet hij daar tegen op ook door de daling van den rentestandaard. De heer JERONIMUS zeide, dat het er juist omgaat dat de Kamer autonoom is in het bepalen van de bijdrage, ook al zou zij dat recht nu wellicht niet toe passen. De heer ANKER betoogde nogmaals, dat het er juist omgaat dat men veel geld vraagt van hen, die niet weten rond te komen. Tenslotte nam hij zijn motie terug. De begrooting werd z.h.st. vastge steld. Post langs de kortsten weg. De VOORZITTER lichtte nog eenigs- zins het standpunt van het bureau toe inzake het verzoek van de Kamer te Londen om steun te verleenen aan het streven om het postvervoer zooveel mogelijk door de lucht te doen plaqts hebben. Spr. was het wel eens met het lid der commissie voor het verkeerswezen, die ten opzichte van de Zeeland zeide, dat men het algemeen belang bij het parti culiere moet laten voorgaan. Het voorstel van het bureau om te melden, dat men in ieder geval moet kunnen aangeven als men iets niet met de luchtpost verzonden wil hebben, werd z. h. st. aangenomen. Geen industriebank. Het voorstel om naar aanlieding van een vraag van den heer P. G. Laernoes in de vorige vergadering, nog geen stap pen te doen om te komen tot oprichting in Zeeland van een Economisch Techno logisch Instituut en een Industriebank in Zeeland, gaf den heer MES aanleiding tot 'n uitvoerig betoog, waarin hij er op wees, dat Zeeland haar bevolking steeds ziet minderen vooral ook in verhouding tot het geheele land. Maar ook vermindert den welstand en verarmt de bevolking en toch is er ook in Zeeland gelegenheid tot het vestigen van industriën. Dat blijkt in Zeeuwsch- Vlaanderen ook te Vlissingen en Mid delburg zijn er, maar dan moet er on derzoek mogelijk zijn en financieelen steun niet minder. Spr. meende, dat men dat niet aan het rijk moet overlaten, waardoor de provinciale besturen zich zelf overbodig zouden maken. De parti culiere banken geven nu eenmaal niet gaarne geld aan de industrie. De heer JERONIMUS verklaarde zich voor een goed onderzoek, maar dan door de regeering, want hier in Zeeland zou hij het een gewaagde proefneming vinden, omdat de landbouw hier toch het hoofdbestaan vormt. De VOORZITTER, die reeds voorle zing had gedaan van een schrijven van den heer Wesseling, dat de regeering reeds een commissie instelde om con trole op zulke industriebanken te hou den, zeide nu, dat er weHicht vroeger wel eens te makkelijk gelden aan in dustriën zijn gegeven. De heer VAN RAALTE wees ook op de slechte risico's. De heer MES meende, dat een in dustrie bank toch ook wel degelijk zal nagaan of een bepaalde industrie levens vatbaarheid heeft. De heer M. LAERNOES zeide, dat als dat vastgesteld is, een industriebank niet meer noodig is, want dan geven andere banken zeker ook. Spr. is steeds er voor zooveel moge lijk het particulier initiatief te laten voorgaan. Het voorstel werd aangenomen met alleen te stem van den heer Mes tegen. Rondvraag. De heer JERONIMUS zeide niet te vreden te zijn over de houding van het bureau inzake het Duitsch-Nederlandsch verdrag, waarom heeft men ook niet als twee andere kamers geprotesteerd. De VOORZITTER zeide, dat men geen concrete gevallen had en men wilde niet achteraan komen, toen de centrale vereeniging reeds in deze richtmg werk zaam was. Men moet in zulke gevallen beslagen op het ijs komen. De heer ENZLIN zeide, dat het bureau toch direct bij de betrokken leden had kunnen informeeren. De VOORZITTER zeide, dat het een verwarde boel wg.s. De heer JERONIMUS meende, dat als er een calamiteit in den gang van zaken bij den handel is de kamer van koophan del in de eerste plaats op de bres moet StDe VOORZITTER zeide nog eens, dat men zich niet alleen op een andere ka mer kon beroepen maar zelf met gege vens moest kunnen komen. De heer OLTHOFF vroeg of men ook adressen althans afschriften heeft ge kregen van andere kamers gericht tot de regeering om den steun op de aard appelen af te schaffen. De VOORZITTER zeide, dat men wel eens afschriften toezendt, hoe het met deze materie staat zal nader onder zocht worden. De heer ENZLIN meende, dat deze onderwerpen veel gevaar inhouden, wat de voorzitter volkomen onderschreef. Nog eens de Kanaalbrug. Ds heer MES :s nog niet tevreden lüy—mumiimii ..■.IJLE' over het antwoord van den minister in zake de Kanaalbrug te Middelburg en wil nog eens vragen de verbetering u t het 60 millioenen p;an te bekostigen. De SECRETARIS leest voor waarom de wegencommisSje dit maal niet steun de, het was voornamelijk omdat zij het vorige jaar pas nu op het rekwest heeft gehad. De heer MES wil toch volhouden. De heer STOFKOPER zeide, dat hij nu zes jaar geleden er reeds over sprak en als dichtbijwonend ziet hij lederen dag de groote overlast der brug. Gaar ne zou hij nog eens in Den Haag op den onhoudbaren toestand mondeling willen gaan wijzen. De heer MASSEE voelde, dat het af wijzen voornamelijk ligt aan de adv - seurs van den minister en meende, dat het beter was dan eerst een met deze te gaan praten en hen te overtuigen. De heer JERONIMUS zeide, dat men eerst vroeg de brug te electrificeeren, en toen ten antwoord kreeg, dat deze brug daar te oud voor was. Toen vroeg men de brug tegelijk te verbreden, maar dit wordt nu weer te duur geacht. De VOORZITTER zeide nogmaals ern stige overweging in het bureau toe en sloot daarop de vergadering. De Officier van Justitie eischte vijftien jaar gevangenisstraf. Voor de rechtbank te Middelburg is gisteren, als reeds in 't kort gemeld, be handeld de zaak tegen C. J. M,, 51 jaar, caféhouder te Middelburg, ter zake, dat hij op 27 Mei j.l. zijn vroegere huishoud ster K. in haar woning aan de Vlissing- sche straat opzettelijk van het leven heeft beroofd, door die vrouw met een dolk een drietal steken in buik en borst te geven, tengevolge waarvan zij den volgenden dag in het Ziekenhuis is over leden. De ter terechtzitting voorgelezen dag vaarding legt verdachte moord, subsidi air doodslag, subs, het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel den dood tenge volge hebbende, ten laste. Voor deze zaak die destijds heel wat opschudding veroorzaakte, bestond van de zijde van het publiek veel belangstel ling. Verdachte was verschenen en werd rechtskundig bijgestaan door mr. A. H. Kuipers, advocaat te Middelburg. Het getuigenverhoor. Dr. Koch te Middelburg, die de vrouw in het ziekenhuis onder behandeling had, werd des morgens reeds als getuige ge hoord en verklaarde bij het slachtoffer 3 wonden te hebben bevonden, waarbij ook het buikvlies geraakt was. De toe stand van de vrouw was ernstig en ope ratief ingrijpen bleek noodzakelijk. Op een vraag van den President, of de wonde door de ter terechtzitting aan wezige dolk kon zijn toegebracht, ant woordde getuige bevestigend. Op een vraag van den verdediger, hoe laat verslagene was geopereerd ant woordde deskunndige: omstreeks 12 uur. De doodsoorzaak moest aan verbloeding en buikvliesontsteking worden toege schreven. Dr. J. J. Hulst, arts te Leiden, die de sectie verrichtte, bevestigde zijn sectie rapport en verklaarde, dat de holle ader was doorstoken en de doodsoorzaak bloedverlies en buikvliesontsteking is ge weest. De getuige C. Pluimers, huisvr. Fiegen, verklaarde, dat zij op 27 Mei om 8 uur 's avonds de verdachte uit het perceel had zien komen door de verslagene K. bewoond. Er werd op de ramen geklopt en get. is naar boven gegaan, waar de verslagene haar mededeelde dat zij door M. was gestoken. In de kamer heerschte eenige wanorde. Zij zag dat de vrouw zich uit de linkerzijde van het lichaam

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6