4* Jlflfif6 DA RHEUMATIEK DEB-VULHAARDEN ZEELANffi. KUNST EN WETENSCHAP. sSllillilSliiS KERKNIEUWS. SPORL 0E1ENQD NIEUWS. leerkrachten in de wet moeten worden geregeld. Een motie mevr. De Vries Bruins, waarin de wenschelijkheid daar toe wordt uitgesproken, is trouwens, ge lijk men weet aangenomen. Edoch een motie is geen amendement en ze ver plicht den minister tot niets. En aan gezien er geen geld voor is, zullen voor- loopig voor de bescherming van leer lingen tegen elkander geen bijzondere voorzieningen worden getroffen. Er is intusschen dit verschil dr. Vos (lib.) wees er op dat een zieke onderwij zer, beducht voor zijn positie, eerder zijn kwaal zal verbergen dan een aan tuber culose lijdend kind. Overigens wordt in het wetsontwerp ook met de belangen van den aan tuberculose lijdenden on derwijzer wel degelijk rekening gehou den. Oud-gepensionneerde militairen. De suppletoire begrooting, welke de uitkeeringen der armste oud-gepension- neerde militairen van zee- en landmacht (van voor 1918) verhoogt, moge niet aan veler verwachtingen hebben voldaan, ten slotte is zij toch zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Als minister Dec kers niet eenzelfde bedrag (f 40.000) op de geldelijke uitkeeringen aan mobilisa tie-slachtoffers had kunnen besparen, hac deze bewindsman zelfs niet met dit sim pele voorstel kunnen komen; ook hij toch weet maar al te goed, dat de bo dem van 's rijks schatkist niet onvind baar is. Wat sommigen gewenscht hadden, speciaal de heeren K. ter Laan (s.d.) en L. de Visser (comm.), maar wat zelfs door den ditmaal voor zijn doen gematigden communist niet in een motie is neergelegd: de gelijkstelling van de oude met de nieuwe pensioenen zou 10 millioen kosten. Voor dit bedrag deins de ook de heer K. ter Laan terug. |OOPrsPAAPZAMÊ (tng. Med 1 VOOR DE PLATTELANDSVROUWEN EN -MEISJES. Gisteren is te Middelburg een ver gadering gehouden, uitgeschreven door het bestuur der Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, om zoo mogelijk iets te doen voor de vrouwen en meisjes van de landarbeiders en klein-landbouwers. Met het dag. bestuur der Z.L.M. wa ren aanwezig mej. Smit, inspectrice van het nijverheidsonderwijs, afgevaar digden van Boerinnenbonden, N.C.B., Chr. Boeren- en Tuindersbond, en van de Chr., R.K. en moderne landarbei dersbonden. Mej. Smit, zette het doel der bij eenkomst uiteen: de mogelijkheid over wegen om voor de vrouwen en meisjes ten plattelande, die het vooral zoo moei lijk hebben, door middel van cursussen iets te doen. Alle aanwezigen verklaarden zich bereid mede te werken aan de vorming van een commissie voor dit doel. Al gemeen was men van oordeel, dat sa menwerking van alle organisaties voor dit doel noodig is, wil men de vrouwen en meisjes ten plattelande in staat? kunnen stellen het weinige, dat ze hebben zoo productief mogelijk te ma ken. IN NEKOftlAN A. LYSEN. Het is mij, als oud-leerling van A. Lysen een behoefte, enkele herinnerin gen aan dezen fijnzinnigen, blij-ernstigen mensch neer te schrijven. Aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers leerden we muziek en zang van hem. Hel gewone, nuchtere „hij gaf er les in", wil me, bij het denken aan zijn levendigen, speelschen kunstenaarsgeest, niet uit de pen. Schoolmeester-spelen, lesjes-geven: deze dorre dingen waren hem vreemd. Hij „vertelde", op zijn vlot te, „spielerische" manier, zooals slechts hij het kan, die de muziek niet alleen in het hoofd, maar ook in het hart heeft, over intervallen, toonladders, groote en kleine tert .hoe aardig wist hij „dur" en „moll" begrijpelijk en vooral voel baar te maken. De droge examenstof werd onder zijn aanraking tot een inte ressante materie. Maar hij behandelde méér dan het schrale minimum, dat het onderwijzers examen vereischte. Zoo tusschen de onvergetelijke lessen in koorzang, waar we ook zijn mooie cantates leerden kennen, hield hij gezellige, improvisee- rende causerieën over allerlei muzikale onderwerpen: Mozart als wonderknaap het stage werken van Bizet, Beetho- vens doofheid, 'Tschaik?oW,3ky's leerja ren, beginselen der harmonieleer. Door dit laatste bracht hij sommigen van ons tot componeèren. Het zullen wel arm zalige probeersers geweest zijn: „de Marche funèbre", het „Doloroso", en vele andere droeve dingen; vermoede- lenk waren de titels het mooist.... De vrouwelijke aanwezigen verklaar-! den zich bereid een vergadering te be legden met enkele arbeidersvrouwen j ter samenstelling van een werkprogram; waarna dan op 12 Nov. a.s. weer! een vergadering in breederen kring zal volgen. Mej. Smit deelde mede dat van re-j geeringswege reeds toezegging van j eenige subside voor dit doel was gedaan. üddeiburg. DE ARMENRAAD. Jaarverslag over 1933. In het verslag over 1933 omtrent den Armenraad meldt het bestuur o.a., dat bij de commissie inzake onderhouds plicht 10 aanvragen om bemiddeling bin nenkwamen. Een wekelijksch bedrag van 39.50 werd hierdoor aan steunbehoe vende ouders uitgekeerd. In 8 van de gevallen kwam de com missie met onderhoudsplichtigen tot overeenstemming, in één van de 2 ove rige gevallen werd door den procureur een schikking getroffen, terwijl het an dere geval nog bij de rechtbank in be handeling was. Dit resultaat komt den steunbehoevenden ten goede en ontlast de diverse instellingen van weldadig heid en het burgerlijk armbestuur. Door het comité, door bemiddeling van den Armenraad opgericht, zijn voor 1559 zegels (v. j. 1755) en 396 (v. .j. 570) series briefkaarten ten bate van het misdeelde kind verkocht. Een bijzonder woord van dank brengt het bestuur aan de dames, die in het tentje in de hal van het postkantoor den verkoop bewerkstelligden en veel bij droegen tot dit succes. De Armenraad bracht aan B. en W. 42 adviezen uit betreffende aanvragen van personen en instellingen, tot het houden van openbare geldinzamelingen. Deze betroffen 19 instellingen binnen en 23 instellingen buiten de gemeente. Ten opzichte van 6 aanvragen werd afwij zend geadviseerd. Het bureau bracht 617 rapporten aan verschillende instellingen en autoritei ten uit. Van den inlichtingendienst maakten diverse instellingen en personen in toe nemende mate gebruik. Het bestuur zou gaarne zien, dat ook particulieren zulks doen. Steun verleenen zonder behoor lijk onderzoek, of deze wel noodig is, moet worden afgekeurd. De Armenraad verleent gaarne en zulks kosteloos me dewerking. De verhouding tusschen de onderschei dene instellingen van weldadigheid on derling en met andere instellingen van maatschappelijken steun is alleszins goed te noemen. De bijzondere commissie tot samenwerking behoefde wederom niet op te treden. Voetbalwedstrijd bij kunstlicht. De Veteranen Voetbal Vereeniging „De Ouwe Schoen" heeft een sympha- tiek plan opgezet. Zij wil de sportlief hebbers en ook anderen, die iets bijzon ders gaarne mede maken, een voetbal wedstrijd bij kunstlicht bieden en daar naast een krachtige poging aanwenden om de kas van het Middelburgsch Mu ziekkorps wat te versterken. Het bestuur van „D.O.S." richt zich een circulaire tot de stadgenooten waaraan wij het volgende ontleenen. Het voetbalveld aan den Nadorst zal hiertoe verlicht worden met de schijn werpers welke door de Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer alhier gebruikt worden om bij bepaalde gelegenheden het Stadhuis op de Markt in flood light te zetten. Deze werden hiervoor geheel belangeloos afgestaan. Bovendien zullen in de pauze de heer Chr. J. Mazure met zijn dames eenige dansen uitvoeren. De geheele baten van dezen wedstrijd komen ten goede aan de Vereeniging Jonge Scheppende kunstenaars heb ben allen hun zwarten lijd, evenals By ron, merkte Lysen op, met door huma niteit getemperde ironie. Een der meest productieve componisten onder ons schreef vol trots boven een dergelijke uiting van meer kunstmatige dan kunst zinnige „Weltschmertz' zijn naam, daaronder: „Opus 7". Lysen kreeg he' stuk in handen en diende deszelfs mn ker een weldoend koud spot-bad toe .Maar na afloop van de les wenkte hij zoo'n „componist" nog even te blij ven, wee6 wat al wel aardig was, maak te nog wat duidelijk over stemvoering waarschuwde voor de gevaarlijke qu'.n- ten'-parallellen. Wel was dan die-vér- watene-van-Opus-zeven weer tot de gewone kweekelingen - afmetingen ingekrompen de Leeraar had hem toch fijn voort geholpen.... Wat zullen velen van ons Lysens ge voelig oor gekweld hebben bij de „aller eerste beginselen van het vioolspel". Niet iedere kweekeling was een Pagani- ni, niet iedere kweekelingen-viool ad 14, inclusief kist en strijkstok een Stradivarius. Hoe verlangden we naar 't oogenblik van promotie, waarop we de „Duo's van Mazas" mochten gaan spe len. Wanneer we Lysen erom bedelden vóór hij ons er „rijp" voor achtte, dan was zijn antwoord, de bekende, milde spot-twinkel in de oogen: „Nee', me- jongen, twee valsche violen zijn toch al tijd nog valscher dan één valsche vi ool". Een klassegenoot was gestorven; wij allen waren zeer getroffen door dit ver scheiden van een der onzen. Op koorles tot Instandhouding van het Middel burgsch Muziek Corps. Het is natuurlijk bekend dat het ge meente-bestuur zich genoodzaakt heeft gezien de subsidie aan dit Corps be langrijk te verminderen. Mede hierdoor wordt het voortbestaan van het M.M.C. in erge mate bedreigd. De Vereeniging, welks leden zonder uitzondering sympathisèeren met bo vengenoemd Corps, heeft thans het plan opgevat om zooveel in haar vermogen is te doen om het verdwijnen daarvon tegen te gaan. Ook zij zien in dat dit, evenals het behoud van het garnizoen waarvoor indertijd met succes sterk ge ijverd werd, een gemeentebelang is. Door de medewerking van tal van autoriteiten, vereenigingen en goedwil lende burgers van Middelburg zijn zij er in geslaagd meergenoemden wedstrijd te doen plaats vinden. Gezien de feiten, dat zulk een wed strijd te Middelburg nog nimmer ge speeld werd en het doel waarvoor een en ander geschiedt, gelooven zij wel, zelfs zonder onbescheiden te zijn, op ve ler medewerking te mogen rekenen. Wat zij vragen is slechts dit: Stelt prijs op het behoud van het Middelburgsch Muziek Corps Zoo ja Bezoekt U dan onzen wed strijd Interesseert een voetbalwedstrijd U niet Komt U dan toch. Uw geld wordt voor een goed doel besteed De entree-prijzen zijn ondanks de meerdere kosten welke men heeft moe ten maken nog laag gesteld. Het resultaat wordt in de Middelburg- sche Courant bekend gemaakt. Het bestuur vertrouwt, dat op Don derdag 25 October a.s. een druk bezoek aan den Nadorst zal worden gebracht. Middelburgsch Homoeopathisch Ziekenfonds. Dinsdag hield het homoeopathisch zie kenfonds zijn jaarvergadering, onder voorzitterschap van den heer H. Olde- man. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental, tengevolge van de crisis, is achteruitgegaan. De financi- eele toestand van het fonds, de tijdsom standigheden in aanmerking genomen, mag bevredigend genoemd worden. De heer M. J. van Pienbroek werd bij ac clamatie tot bestuurslid herkozen. Ten slotte is op voorstel van het bestuur, daartoe in staat gesteld door heeren deelnemers, besloten om medewerking te verleenen aan de crisisregeling vóór gesteunde werklooze leden, zooals door B. en W. was verzocht n.l. de contributie te dragen door de gemeente 1/3, het fonds 1/3, en de betrokkenen zelf 1/3. VOOR DE WERKLOOZENZORG. Morgenavond heeft de reeds eerder aangekondigde Kunstavond van 't Prov. Comité voor werkloozenzorg in de Con cert- en Gehoorzaal plaats. Het programma doet véél verwachten. Medewerking verleenen het Cloetings gemengd koor, mej. Heieen van Hooren (concert pianiste), mej. Riek Caro (so praan), de heer P. C. Boone Jr. (tenor) en de heer Poldermans, die een nog niet gepubliceerde schets zal voordragen. AANRIJDINGEN. Gisteren zij vrij kort achter elkaar in de Lange Delft drie aanrijdingen voor gevallen. De eerste betrof een wielrijder, die zonder eerst uit te kijken, bij den hoek Burg en Lange Delft, de straat overstak en onzeker deed, waar door een aanrijding met een auto onver mijdelijk was. De schade was hierbij niet van beteekenis. Minder goed liep de tweede aanrijding af. Het 13-jarig zoontje van J„ wonende Segeersweg, kwam op een zwaar trans portrijwiel met een vrij groote snelheid zet Lysen zich zwijgend voor den vleu gel en speelt onder doodsche stilte droef- plechtige treurmuziek, eindigende ik een vertroostende majeur-oplossing. Daarna sprak hij eenvoudig: „jongens, ik heb dit gespeeld, omdat jullie vriend gestor ven is". Indrukwekkender herdenking heb ik nooit bijgewoond Als je na een paar jaren studie „eenigszins gevorderd" was in het viool spel, dan mocht je muziek met piano-be geleiding meebrengen. Een belooning was het, en een onderscheiding: je stond daar min of meer als solist, met den J trots (èn den angst) van den debutant, in de muziekzaal van de kweekschool. Nerveus-makende voorbereidselen: Ly sen sloeg de vleugelklep open, gaf de a aan; stemmen. Enkele piano-accoorden, en daar zette je met een nijpend gevoel in de borst, van geroerdheid en span ning, „Abendlied" van Schumann in, dat je van je schaarsche zakcentjes bij Wagenaar (toen nog in de Lange Delft) had gekocht. Men meene niet, dat onze Leeraar de jonge violisten maar alles ïiet spelen, wat ze hem voorzetten. Wie muzikale „moppen" meebracht kreeg die op eigenaardige wijze terug: tusschen duim en wijsvinger van de rechterhand vatte hij het prullarium bij een puntje en reikte het den eigenaar over. Een kwee-1 keling bracht een „roerend" stuk mede: „In der Fremde, für Violine und Kla- vier". Het titelblad stelde eenen droeven jongeling voor, die op theatrale wijze heimwee-gevoelens demonstreerde. Ly- j sen keek „het ding" eens in, monkelde even, vroeg dan: „Jongen, hou' je van uit de Heerenstraat de Lange Delft in rijden en kon zijn vaart niet meer inhou den, toen juist een auto, bestuurd door B„ uit de richting Markt kwam. Deze bestuurder reed niet bijzonder vlug, maar kon ook niet meer tijdig rem men of wijken en raakte het rijwiel van den jongen van achteren. De jongen kwam te vallen en moest bij een der om wonenden binnen worden gebracht. Een ontboden geneesheer achtte trans port per brancard gewenscht; de jongen is op die wijze naar huis gebracht. Aan rijwiel en auto was eenige schade toegebracht. De politie maakte proces-verbaal op teneinde de schuldvraag te doen onder zoeken. De derde aanrijding had plaats toen een wielrijdster langzaam naast een voetgangster reed, en 'eerst met een passeerenden wielrijder en toen met 'n auto in aanraking kwam en viel. Het liep met lichte verwondingen aan de hand af. Het is een waarschuwing, om bij het komen in een andere straat en speciaal in een drukke straat, goed op te letten. Rechts gaat wel voor, maar dat wil nog niet zeggen, dat men dan maar raak moet rijden. Trouwens men houdt dagelijks zijn hart vast over het aantal verkeersover tredingen, dat men ziet plaats hebben, en waartegen alleen een heel leger van politiemannen afdoende zou kunnen op treden, Het aangeven als men van rich ting wilt gaan veranderen, vergeten hon derden, en nog eenige andere honder den geven het veel te laat aan. Ook de „baantjes-rijders" in de Lange Delft mo gen wel eens goed onthouden, dat zij bij hun onnoodige keerpartijen, dit met de hand moeten aangeven. 2EEUWSCH-VLAANDEREN 0.D> SCHEPEN OP DE WESTER SCHELDE IN NOOD. Op de Wester Schelde, dicht bij Terneuzen is gisteren tijdens een he vige storm- en regenbui, het zeil ge scheurd van de klipper „Hoop op wel vaart" afkomstig uit Hardinxveld. Een oogenblik liep het schip gevaar aan lager wal te raken. De sleepboot „Chaf- les" voer onmiddellijk van Terneuzen uit om assistentie te verleenen, en bracht het schip behouden in de haven van Terneuzen. In de klipper, diq£ op weg was naar Hoofdplaat, bevond zich geen lading. Ook de zeilklpper „Johanna" die deel uitmaakte van een sleep van drie sche pen, ondervond voor de haven van Terneuzen last van het noodweer. Het schip had te kampen met hooge zeeën, die dwars over de boot heensloegen. Vooral aan de inventars is veel schade toegebracht. De sleepboot „Hollandia' te Terneuzen heeft het schip in de oude haven aldaar binnengebracht. ZEEUWSS» VLAANDEREN W.D. BRESKENS, De heer I. Cruson to Breakens is aangewezen fris Jleeraar voor een op te richten cursus in motor kennis, uitgaande van de cursus-com missie uit de landbouworganisaties- 1- De Concertvereeniging. De Middelburgsche Concertvereeni ging verzoekt ons mede te deelen, dal dezen winter 4 concerten gegeven zul len worden. Het beroemde Lener kwar tet opent op 2 November de serie. De anderen data zijn vastgesteld op i4 Dec. met Panzera, bariton; 18 Januari Rubinsteinj piano en 6 Maart Adolph Busch, viool. koek?" Waarop de ander, niet begrij pend, verlegen van: „Ja, meneermom pelde. „Ik ook wel", ging Lysen voort „maar dit is koek mét stroop mét sui ker, en dat is mij te zoet." Niemand van ons nam hem een der gelijk refuus kwalijk: zijn milde glimlach verzachtte de harde maar nuttige en noodige waarheid. Wie als oud-leerling later te Middel burg kwam en bij Lysen aanbelde, kon verzekerd zijn van een hartelijke ont vangst. Hij greep je hand, praatte be zwaren weg van: onaangediend en on gelegen komen, troonde je mee naar binnen in een groote, ouderwetsch-ge- zellige kamer, stelde je al voor aan een statige maar vriendelijke dame, die zoo de kunst van recipieeren verstond, dat je je direct opgenomen voelde in een prettige, hartelijke sfeer. „Vrouw, dit is nu de lange B., je Weet wel, van de Kweekschool;'" Dan praatte hij "/ver vele dingen, die zijn belangstelling had den: muziek, schilderkunst, literatuur. Hij wees je met liefde en trots de vele schilderijen en teekeningen die aan de hooge wanden hingen: «die scheepjes zijn van den ouden Schlüttz (J. F.), nog uit den tijd, dat hij het arm had, op een deksel van een sigarenkistje schilder de.... kijk maar: het merk-stempel zie je er door schemeren; die „sleep in het kanaal" is van den jongen Schütz (W.J.); welke „jongé" Schütz inmid dels zeventig jaar oud was)fijne- grijzendat luchtje is mooi gedaan, hè?" prees hij in schilderstermen. Hij kwam vaak bij Schütz, die, enkele hui zen van hem vandaan, ook aan den Evenals de zonneschijn, geeft Sloan's Liniment warmte en verdrijft het de rheumatische pijnen doordat het den bloedsomloop stimuleert. Gebruik daarom Sloans bij spit, lendepijn, jicht en tegen alle spierpijnen! Wrijf Sloan's zachtjes op de pijn lijke plaatsen - masseer niel! VERDRIJFT PIJN (Ingez. Med.) Ned. Herv. Kerk. J. Maszer, cand. te Wijhe, heeft het beroep naar Oudelande aangenomen. Voetbal. 't Axelveld electrisch verlicht. De voetbalvereeniging Axel is, zoo als men weet, na één jaar in de tweede klasse der K.N.V.B. te hebben gespeeid, het vorige seizoen weder gedegradeerd naar de derde klasse. Dit was, zooals te begrijpen valt, zeer teleurstellend voor de club en haar supporters. Doch het Axelbestuur blijkt ten deze actief te zijn en heeft van haar kant moeite noch kosten gespaard om den spelers gelegenheid te geven zich voor te be reiden teneinde het verloren terrein weer te herwinnen. Er is nu n.l. op het voetbalveld een electrische verlich ting aangbracht waardoor de training van de spelers, onder leiding van een bekwamen trainer, ook gedurende de wintermaanden kan worden voortgezet. Men is hiermede al reeds begonnen. Zonder twijfel is dit hier te lande bij een 3e klasse voetbalclub wel een unicum. ER IN GELOOPEN. Te Rotterdam kwamen den laatsten tijd herhaaldelijk klachten binnen van menschen die met behulp van waardelooze Sweepstake-- loten waren opgelicht. Meestal ging dat als volgt in zijn werk. In de middaguren als aangenomen kon worden dat de heer des huizes op kan toor was, werd diens echtgenoote opge beld door een man, die zich uitgaf als chef van een zaak waarmee de echtge noot in handelsrelatie stond. De „Chef" vertelde mevrouw dat haar man hem reeds herhaaldelijk gevraagd had een paar loten van de Sweepstake op den kop te tikken. Dit was hem nu eindelijk gelukt. Als mevrouw ze wilde hebben moest zij ze onmiddellijk koo- Jitfrup-'W Korendijk woonde. „Dit Ouwe Buur tje in Vlissingen is een pastel van Hey- mans.... En wat zeg je wel van mn aquarel van Weissenbruch?? 'n Re productie, hoor, maar een behoorlijke. Ja, de Haagsche School heeft prachtige dingen gegeven.ken je de verzame- ling-Drucker in het Rijksmuseum moet je nog eens gaan zien, heerlijk. Zoo toonde hij zijn schatten; schoot dan de vele vellen beschreven muziek- papier, die de tafel bedekten, wat ter zijde: .„Ik was wat aan het maken zei hij bescheiden, als verontschuldi gend. Bemerkte hij je benieuwdheid en belangstelling, dan zette hij zich wel voor de piano en zong met hooge, ijle stem-van-oude-man uit z'n liederen voor. Soms maakte hij er abrupt een einde aan, haalde opeens een deeltje van z'n geliefde Fransche schrijvers voor den dag: dat moet je toch ook eens lezen, van Balzac, prachtig! - Over muziek en musici raakte Lijsen nooit uitgepraat. Hypermoderne compo nisten, poly- en a-tonalen konden bij hem geen waardeering vinden, vooral niet, als hij achter hun excentriciteiten en capriolen onmacht of onkunde ver - moedde. Ze moesten eerst maar eens den „eenvoudigen" Mozart bestudee- ren, meende hij, voor ze hun cacapho- nieën neerpenden. Men denke daar om niet, dat hij zich in benepen gebor neerdheid of gemakzuchtige sleur tot Bach, Beethoven en Brahms beperkte. Daarvoor was zijn vlotte „Fransche geest te beweeglijk, zijn jeugdig-warme belangstelling te levendig. Meermalen, op bezoek aan de overzijde der Ka-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6