m DE VREEMDELING VAN SILVERDALE Dobbelmcmn left Iter... man! KRONIEK van den DAG. STATEN-GENERAAL. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 18 OCTOBER 1934. No. 246. Mensch en Maatschappij in Nederland en Indië. XVI. II. van- Korte k heb- annen, 1.25, le kw. D.e moord te Marseille en de positie van het Fransche kabi net Domnergue staat stevig Waarom Chéron heenging Verkiezingslessen. Be koningsmoord te Marseille heeft indirect en zijns ondanks bewe zen, dat het kabinet-Doumergue nog vrij stevig in de schoenen staan. Regee ringen zooals men die in Frankrijk had, voordat Doumergue aan het bewind kwam, zouden het geval zeer vermoè- detijk niet overleefd hebben. Er is thane echter maar één minister, die va» binnenlandsche zaken, van 't too- neel verdwenen in verband met den rechts. De radicalen hebben de groot ste verliezen geleden; in het geheel hebben zij 40 zetels verloren, op de 669 die zij bezaten. Catastrophaal kan men zulk een achteruitgang niet noe men, maar het gebeurde wijst er wel op, dat de strooming naar rechts onder de Fransche kiezers toeneemt, en dat de volgende Kamer zeer wel een rechtsche meerderheid zou kunnen hebben. Daarbij komt dat het zoogenaamde „roode eenheidsfront" van communisten en socialisten ook tot de winstmakers bij deze verkiezingen behoort. Het heeft 18 zetels gewonnen, waarvan er 16 aan de communisten ten deel zijn gevallen. Dit moet de Fransche kiezers opschrikken. Het roode verbond blijkt, dus vooral den communisten baat te moord. Die verdwijning was logisch: de brengen. Over het algemeen zijn de veiligheidsdienst ressorteert onder zijn Franschen echter zeer fel tegen de departement. Sarraut had zich dus het geval aan te trekken. Hij kon niet mi nister blijven. Naast Sarraut heeft ook, zooals men gelezen heeft, de minister van justitie Chéron, zijn biezen gepakt. Maar dit stond niet direct met den moord in ver band. Al weken lang werd er over Ché- ron's aftreden gepraat, in verband met het Stavisky-schandaal. De minister heeft ten deze geen gelukkige hand ge had- Van het onderzoek naar de des sous van de affaire is practisch weinig terecht gekomen. Bovendien liet Chéron onlangs we hebben er melding van gemaakt een vrij bedenkelijk rap port publiceeren omtrent den dood van den raadsheer Prince. Deze raadsheer werd op 20 Februari j.l., eenigen tijd -nadat de Stavisky-bom gebarsten was dood op den spoorweg nabij Dijon gevonden. Men dacht, dat hij daar in verband met het schandaal was vermoord. Het rapport nu, dat Chéron liet publiceeren zinspeelde sterk op de mogelijkheid van zelfmoord. De raads heer Prince had een dubbel leven ge leid: publieke vrouwen en zoo. Ten slotte in financieele moeilijkheden ge raakt, zou hij zich van kant gemaakt hebben. Deze theorie steunde grooten- deeïs op verklaringen van lichte kooien en was dus niet zonder meer te aanvaarden. Dat de minister haar des ondanks aan de openbaarheid prijs gat, zette in breede kringen van het Fran sche volk kwaad bloed. En ook' bij som mige ministers, maarschalk Pétain, dec minister van oorlog vooraan. De con troverse tusschen Chéron en Pétain nam de laatste weken voortdurend toe. Het moet tenslotte zoo hoog gelooperi zijn, dai Pétain dreigde 'te zullen af treden, indien Chéron niet vrijwillig ging. Met den maarschalk zouden echter verscheiden andere ministers het bijltje er bij neer hebben gelegd en dan was er een volledige kabinetscrisis ont staan. Dat diende in elk geval voorko men te worden. Doumergue moet er ten laatste in geslaagd zijn Chéron de noodzaak van zijn verdwijning bij te brengen. Het rumoer rond den aanslag tè Marseille bood een geschikte gele genheid, om de zaak niet al te veel in 't oog te doen loopen. Chéron ging en het gerucht van zijn gang werd weg gespoeld in het veel luider gerucht van den Koningsmoord. Zooals gemeld, is hij opgevolgd Hoor senator Lémery, die tot de linkerzijde behoort. Hij staat echter geheel op den rechtervleugel daarvan, en neemt een tamelijk onafhankelijke positie in. De rechterzijde schijnt met zijn benoeming dan ook meer ingenomen te zijn dan links. In de gegeven omstandigheden kan dat een voordeel zijn. De uitslag van de verkiezingen voor de provin ciale raden, waarvan Zondag j.l. de her stemmingen gehouden zijn, toonen over het algemeen een verschuiving naar communisten gekant, en na de les die zij Zondag hebben gekregen, zullen de kiezers de socialistische partij, die den vooruitgang van de communisten im mers mogelijk heeft gemaakt, met groot wantrouwen beschouwen. Indien de socialisten het verbond met Moskou in stand houden, dan kunnen zij er op re kenen, dat de verschuiving naar rechts in het Fransche kiezerscorps), welke zich Zondag demonstreerde, bij een volgende gelegenheid met grooter kracht zal voortgaan. ioer, door H. BINDLOSS. 62). 't Felst brandde "t buiten de omge- ploegde^ strook. Een muur van lekken de, vurige vlammen, die langzaam maar zeker hun kant uitkwam, een gordijn van rook, dat de paarden onrustig en angstig maakte. Maar al had die roode vuurgloed iets onheilspellends en be angstigends, door de beschermende om geploegde strook was hij van geen be lang. Erger was 't dat het gras ook bin nen den verdedigings-cirkel vlam gevat had. Alls het den mannen niet mocht lukken om dezen brand te stuiten, zou het een onmogelijkheid zijn om het huis met stallen en graanschuren, met rij naast rij van kostbare machines en zijn drie groote hooibergen, te redden. Juist toen hun enthousiasme door gebrek aan een flinke leiding dreigde te verloopen, hoorden ze de stem van Witham, rustig en duidelijk boven het knetteren van het vuur uit. „Een paar van jullie met de rijpaar den naar het wilgenboschje en ze daar vastbinden. De rest naar de stallen en de werkpaarden eruit halen. De ploegen staan bij de omheining: het eerste span aan den eersten ploeg en zoo voort gaan. Dan naast elkaar op tweehonderd Een herinnering aan de commu nistische onlusten in Indië in 1926 en 1927 Voorbereiding en organisatie niet volmaakt De gebeurtenissen te Bata via en in Bantam De com munistische terreur in de Pa- dangsche Ommelanden. Aan de voorbereiding en organisatie van de communistische onlusten heeft er heel wat ontbroken, hetgeen een ge luk voor ons Gezag in Indië te noemen is. Organisatietalent moet men over het algemeen niet bij de inheemsche bevol king van den Indischen Archipel zoe ken- Ondanks de gebrekkige middelen, waarover de leiding beschikte, heeft men de autoriteiten toch nog weten te verrassen. De overheid wist, dat er iets op til wa,s, zelfs dat onlusten te ver wachten waren, doch omtrent het tijd stip had zij geen zekerheid. Dit kwam, doordat de datum voor het uitbreken van den opstand telkens verschoven werd. Bovendien heerschte er oneenig heid onder de communistische leiders Het hoofdbestuur der C.P. te Batav aarzelde tot den opstand over te gaan waarop een comité voor de revolutie het hoofdbestuur de leiding uit handen nam. Dit revolutiecomité wendde zich tot de sectieleiders, die voor het meerendeei weigerden, in te gaan op de bevelen van b'i com'ié, omdat ze niet van het Hl. uitgingen. Op hun beurt weigerden de onderseck'eleiders de instructies van het revolutiecomité op te volgen zonder overleg met de sectieleiders. Dit gaf groote verwarring, waarvan de auLori teiten profijt konden trekken. Het uitbreken van den opstand te Batavia en in Bantam in den nacht van 12 op 13 November 1926 leidde tol de arrestatie van een aantal leiders op Su matra's -Westkust, waardoor een lom barsten van het verzet in dat gewest op dat moment voorkomen werd. Hoe geschiedde nu de overbrenging meter van den brand beginnen te ploe gen," Alles ging nu ordelijk, zonder eeni- ge verwarring; op een wenk van Wit ham ging Dane met hem mee naar de omheining, waar de daglooners al met de twee grootste machines bezig, waren. „Hoe het in Godsnaam mogelijk ge weest is, dat dat vuur binnen den cir kel heeft kunnen komen maar dat is van later zorg. Neem jij de groote scheurmachine, er is kracht voor noo- dig, om die ploegschaar erin te houden, en kom zoo dicht mogelijk achter me aan." Elk met een man voor het eerste span uit en Dane en Witham in een ge spannen houding, om eiken schok te kunnen weerstaan, op den hoogen bok, begonnen de beide groote machines zich met een krakend en knappend vaneen scheuren van den taaien verdroogden bodem in bewegng te stellen. En de man èn de leidsels waren noodig, toen de zwarte rook opeens neersloeg, maar het volgend oogenblik joeg de lichte nachtwind hem weer dwarrelend uijeen en schoot een vurige tong lekkend om hoog; na den bedwelmenden rook kwa men de lichtgloed en de plotselinge hit te als een scbok; de paarden schrokWbn terug en ondanks alle pogingen van Witham reed zijn machine met een smak en een gekletter van metaal tegen die van Dane op. Wild van angst weken de paarden naar terzijde uit, waardoor de scharen uit de drie-voudige voor ge van da instructie, voor het uitbreken van den opstand? Natuurlijk niet per tele foon, telegraaf of per post. En ook niei door de leiders van het opstandscomité of andere bekende figuren uit de C.P wier gangen door de politie nauwKeu rig werden nagegaan- Op Java werd het' contact met de verschillende secties meestal onderhouden door tusschen- komst van spoorbeambten, aangesloten bij de C.P., die het bevel voor den op stand schriftelijk overbrachten. Op som mige plaatsen zijn briefjes met de in structie voor den opstand in handen der autoriteiten gevallen. Onmiddellijk volg de de arrestatie der vooraanstaande plaatselijke leiders, waardoor een uit barsting voorgekomen werd. De Ie ders op Sumatra's Westkust on derhielden het contact met het H.B. en het opstandscomité te Batavia door tus- schenkomst van vruchtenverkoopers, die als dekpassagier op de paketbooten tusschen Padang en Java meevoeren. De voornaamste gebeurtenissen, die zich in den nacht van 12 op 13 Nov. 1926 te Batavia afspeelde, zuilen wij in het kort memoreeren. Een bende van ongeveer 200 commu nisten trok naar het centrum van de stad, waar zij op 2 inlandsche poiitieagenten stuitte. Een ervan vluchtte, de ander werd vermoord. Kort na middernacht deed een bende van circa 60 man een aanval op de gevangenis op Glodok, die door de op wacht staande milita'ren werd afgeslagen. Een andere groep drong het telefoon kantoor te Batavia binnen, overmande de dienstdoende beambten en verbrak de telefoonverbindingen. De bende hield het gebouw den geheelen nacht bezet, dat tegen den morgen door de militairen werd hernomen. Ernstiger bleek de toestand in het ge west Bantam, hoewel 't daar ook niet tot een volledigen volksopstand is ge komen- Te Menes werd dien nacht de Euro- peesche onderopzichter der Staatsspoor Benjamins door de communistische op standelingen vermoord. Typeerend voor de mentaliteit der opstandelingen was, dal zij Benjamins dwongen Mohamme daan te worden. Benjamins zwichtte voor de overmacht, doch zijn leven heeft hij er niet door kunnen redden. Ook op andere plaatsen in dit gewest zijn eenige nlandsche ambtenaren ver moord. Het heeft enkele dagen geduurd, al vorens de militaire macht het verzet in Bantam volledig neergeslagen had. In andere streken van Java, behalve in enkele plaatsen in Preanger en in Soerakaria, is '.s dank zij het tijdig in grijpen van de autoriteiten en politie, niet tot ernstige ongeregeldheden geko men. Het tijdstip voor het uitbreken van den opstand te Padang, de hoofdplaats van Sumatra's Westkust, en omstreken was vastgesteld op 16 Nov. 1926. Dit bleek bij de arrestatie van een der communis tische leiders uit Padang Pandjang, die in den avond van 14 November aan d? grens der gemeente door een militaire patrouille werd aangehouden- De man die per auto op weg was naar Padang, had belangrijke documenten bij zich, be nevens een aantal revolvers. De docu menten bevatten o.m, een lijst met de namen van Europeesche overheidsper sonen, die vermoord moesten worden. De communist'sche terreur jegens de inheemsche volking van de ommelanden van Padang nam met den dag in kracht en brutaliteit toe. Bijna eiken nacht werden door communistische benden rampokpariijen (inbraak met geweld) op de Iweerlooze bevolking gehouden, en het aantal moorden op dorpshoofden steeg onrustbarend. rukt werden; het volgend oogenblik vochten de schichtige dieren met den man om de heerschappij. Half gesmoord berispingen en verwenschingen, het kletteren van strengen en kettingen en een dof radeloos stampen vermeng de zich met het beangstigend aanzwel lende loeien van de vlammen; want, terwijl man en dier, naar adem snak kend, met zweet en schuim bedekt om de overwinning vochten, was het vuur sluipend naderbij gekomen, zoodat de hitte nu bijna ondragelijk was. Maar eindelijk won de man het, en toen de groote machine zich weer in beweging zette, keerde Maud Barrington, die half bevreesd, maar nog meer verrukt door het ongewone schouwspel, had staan toekijken, zich met opgewonden klinsterende oogen tot de vrouw naast haar: „Oh.... schitterend", zeide ze, „wat een mannen, wat een prachtmannen!" [Haar metgezellin rilde even. „Ja, misschien wel, maar ik wou toch, dat het voorbij was- Je zou wel anders pra- ten, kind, als een van die mannen, j daar voor die paarden je echtgenoot was."' j Verbaasd over dit nieuwe gezichts punt, keek Maud een oogenblik voor zich: maar voor dat ze kon antwoor-l den, zag ze met een schok van schrik] door een even ver-ijlen van den rook den rooden vuurgloed, vlak bij het span. Maar het volgende oogenblik sloeg de wind den rook weer neer; De aanslagen op deze dorpshoofden werden meestal 's avonds gepleegd, wan neer zij zich in het schijnsel van het lamplicht in de deuropening of in de voorgalerij van hun woning vertoonden. Vanat den publieken weg schoot men ze dan neer. Wie zich tegen een rampokpartij wil de beschermen, moest zich een lidmaat- schapkaart van de Barisan Merah (Rood leger), een onderdeel van de C.P,, aan schaffen. Duizenden van deze kaartjes zijn on der de« bevolking van die streek aan den man gebracht. Heel wat geld vloeide zoodoende in de kas van de C.P-, waar^ van de leiders goede sier maakten. Toen aan de terreur van de commu nistische misdadigers door de militaire macht een einde was gemaakt, werden vele van deze kaartjes bij de civiele en militaire overheden ingeleverd, Twee figuren hebben bij de commu nistische actie in deze streken een groo te rol gespeeld, Gandjil en si Patai. Gandjil, een beroepsmisdadiger, die we gens zijn wreedheid door de bevolking zeer gevreesd was, heeft verscheidene moorden gepleegd of door zijn bende laten plegen- Evenmin als si Patai, die heel wat ouder was, kon hij tot de over tuigde communisten gerekend worden Werd Gandjil door z'n misdadige natuur tot deze beweging gedreven, si Patai sloot zich erbij aan uit haat jegens het Nederlandsch gezag. Hij was echter een heel wat hoogerstaand mensch da-i Gandjil. Vrijwel zeker is 't, dat door hem Emmer een moord gepleegd is. Hij werd door de bevolking van de ommelanden van Padang met groote eerbied behan deld. Toen hij in Februari 1927 door een militaire patrouille in het oerwoud van het Barisan gebergte, waarheen hij met een zijner „adjudanten" was gevlucht, werd opgespoord en doodgeschoten, en z'n lijk naar Padang werd overgebracht, heeft men z'n stoffelijk overschot, zoo als gebruikelijk is, niet aan de familie afgestaan, doch op een onbekende plaats begraven, om te voorkomen, dat de be volking z'n graf als een heilig graf zou gaan vereeren. Gandjil, die, nadat door de militaire macht aan de terreur een einde was ge maakt en vrijwel alle leiders en onder- leiders van het roode leger waren ge arresteerd of doodgeschoten, geen uit weg meer wist, heeft zich zonder eenigen tegenstand laten arresteeren. Hij werd door den Landraad, de in landsche rechtbank, te Padang, wegenc moord, meermalen gepleegd, ter doon veroordeeld en in .1928 in de gevangenis aldaar opgehangen. Kenmerkend voor de communistische actie in de omstreken van Padang is, dat ze vrijwel beperkt is gebleven tot een terreur tegenover de inlandsche hoofden en de eigen bevolking. Slechts eenmaal is 't tot een betrek kelijk flinke verzetspoging gekomen n-i.. in den nacht van 9 op 10 Jan. 1927, toen een bende van circa 300 man, waarbij zich vermoedelijk ook Gandjil en si Pa tai bevonden, een aanval deed op de woning van het onderdistrictshoofd van Pasar Ambatjang, 7 km van Padang ge legen, waarbij gebruik werd gemaakt van bommen, zeer primitieve apparaten, die de eigenaardigheid vertoonden, dat ze op 't gewenschte moment niet ontplof ten. De aanval werd door de militairen, die het huis bewaakten, afgeslagen. Heel wat van die bommen zijn later door de militairen en politie in beslag genomen, o.a- in de woningen van som mige Europeanen te Padang, waar ze door inlandsche bedienden, die aange sloten waren bij de Com. Partij, waren verstopt. J. K. Mes«. IBIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Dobbelmann's Tabaken eéén andere! (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) snakkende naar adem trok ze de vrouw mee, achteruit. De machines bleven echter voortgaan en ofschoon de man nen het naderhand niet begrijpen kon den, hoe ze de kracht van de angstig- rukkende koppen hadden kunnen weer staan, kwamen ze na een minuut of vijf met de woeste onhandelbare dieren aan den anderen kant van den rook te voorschijn. Maar juist toen de machines met andere mannen vóór de paarden zouden omkeeren, zag Witham Dane als het middelpunt van een vechtende en steigerende groep menschen en die ren. Met een wenk aan een paar man nen sprong hij van zijn hooge zitplaats naar beneden. „Als je geen haak of ijzers kunt vin den, snijd dan de strengen door", schreeuwde hij hem toe. „De ploeg ver brandt niet en de duivels zijn nu toch onhandelbaar. Over deze voor komt het vuur heen, we moeten verderop aan den gang." Een oogenblik later renden de vier dieren, gek van angst, met de loshan gende einden van hun afgesneden tuig, bonkend tegen de pooten en flanken, dwars de prairie over; een van de mannen, die een hevigen trap gekregen had, werd doodsbleek en hijgend naar adem door zijn kameraden een eind achteruit gebracht en het vuur, dat den opgeworpen rand klei bereikt had, wachte even, alsof 't besluiteloos was, wat te doen en sprong toen, voorafge gaan door een regen van vonken, op BESCHERMING VAN SCHOOLKINDEREN TEGEN T. B. C. Bij de voortgezette behandeling van 't wetsontwerp, houdende voorzieningen tot bescherming van leerlingen tegen de gevolgen van t. b. c. van leerkrachten etc. heeft de Tweede Kamer gisteren met 57 tegen 21 stemmen een amende ment van mevr. De V r i e sB ruins (s.d.) verworpen. Het voorschrift, dat binnen een door den minist e r te bepalen term ij n alle onder wijskrachten enz., die onder de wet val len, moeten zijn gekeurd, had zij willen vervangen door het nauwkeuriger voor schrift van zoodanige keuring binnen twee jaar. Minister Marchant had „geen behoefte aan de zekerheid, die i liet amendement hem wilde geven", waarna de verwerping met bovenge noemde stemmenverhouding volgde. Voor het amendement stemden alle so ciaal-democraten, mitsgaders de heeren De Visser (comm.) en Arts (r.k. volks partij). Besloten werd de eindstemming over het wetsontwerp hedenmiddag te doen plaats hebben. Aan het resultaat daar-t van (men raadplege de rubriek laatste' berichten) valt niet te twijfelen. Het wetsontwerp zal met een zeer groote meerderheid worden aangenomen. En dat valt o.i. toe te juichen. Tegenover besmetting door leerkrach ten te Ee, op Terschelling en te Emmer- Compascuum (gevallen, waarop het wets ontwerp doelt) stonden den jongsten tijd tuberculeuze massa-infecties door mede leerlingen van het Bisschoppelijk Col lege te Roermond en aan een school te Ambt-Hardenberg. Welbeschouwd zou dus evenzeer de bescherming van de leerlingen tegen elkander als tegen hun verscheidene plaatsen over de bescher mende strook heen. „Ik zal die jongen daar even aflos sen", zeide Dane. „De kerel kan die zware scheur-machine onmogelijk recht houden." Geen twee minuten later trok hij den jongen man, die doodmoe van de onge wone inspanning was, van de hooge zitplaats af; het resultaat was een drei gend opgeheven arm en een woedend hoewel amechtig protest. „Ik heb er met Stapleton om gevoch ten. Kom er af, ellendige kerel die je bent. "t Is mijn recht." Terwijl hij een van de daglooners uit Ontario wenkte, om het bij-de- handsche paard bij den teugel te nemen, knikte Dane hem goedkeurend lachend toe. „Je bent een flinke kerel en je hebt gedaan wat je kon", zeide hij gemoe delijk. „Maar als je begint met volwas sen mannen in den weg te loopen, sla ik je een paar blauwe oogen." Meteen reed hij weg, Witham voor bij, die met twee nieuwe spannen be zig was; door een uiterste krachtinspan ning wist hij heen en terug klaar te krijgen, voordat het vuur, dat de eerste verdedigingslinie gepasseerd was, te dichtbij gekomen was om doorwerken onmopeliik te maken. Maar toen sloeg de grijs-bruine rook weer neer en op hetzelfde oogenblik zakte een van zijn paarden in zijn knieën door. (Wordt vervolgd.J

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5