BUIKERLMKE STAND. LAATSTE BERIGHTEN. B£URSTH£RN01£r££ van Donderdag. SPORT. BUITENLAND. BEURS- EN WISSELKOERSEN. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. De uitvaart van Alexander I. AMSTERDAM, 18 October. Het eerste getal is de vorige notee- fmg, daarop volgt de officieele notee- fiOg van heden. Ned. 31 1000-4 102—101%. Ned. 33 1000-4 102—101%. Ned. 34 1000-4 102—101%. Certificaten-3 92%92%. O. Indië 34 1000-4 100%—100%. Denemarken Oblig. 1926-5 97%97%. Duitschl. pndst. 100-7 2020%. Engeland 1960-90 4 69%—69%. Zwitserl. oblig. '24-5 98%98%. Zwitserl. Staats. 1927-4% 101%101% Amsterdam 1933-5 101 's Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 10099%. Berlijn 1925-6% 13%—14%. Zeeuws. Hyp. B-5 100% Zeeuws Hyp. B-4% 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 23%23% A Amsterd- Bank 105%105%, C Rott. Bankver. 8787. A Twentsche Bank 87% A Pref. Gruyter Zn A. 127% A Pref. Jurgens A 99%99%. A Ned. Gist en Spiritusfabr. 401%-402% A De Schelde NB, 16% A Ver. Papf. v. Gelder 44%44%. C Am. Car en Foundry 10%10%. C Am. Smelt en Ref. 22%22. C Farbenind. I.G. 44% C Stand. Brands 12%12%, C U. States St. C. 20%—20%. C North Am. Cy. 8%8%. A Born. Sum. jH.M. 128%—128%. A Linde Teves en Stokv. 5959. A Ned. Wol Mij. 71%—71%. A S'ngkep Tin M. 79%78%. A J. C. Japan Ln. 24%—24%. A Rotterd. Lloyd 3333. A S. M. Nederland 32%32. A Amst. Thee C.M. 52% A Houth- Albert% 22%—22%, C Baltimore Ohio 9%9%, A Southern Rlw. 9%9%. C Union Pac. Rr. 62%62. C Int. Nickel Cy. 14%14%. Duitschl. 30 1000 5% 20%—20%. A Koloniale Bnk. 3736%. A N.I. Hbk. 1000 65%—65%. C Ned H M. 1000 39—38%. A Alg. Kunstz. U- 3^%—33%-% A v. Berkels Pat. ?0%--23% C Caivé-Delft 44% A C- Suiker Mpij. 32%32%. A Ned. Ford A.M. 217%—215%, A Philips Gem. B. afg. 214%-216%-15% C Unilever 70%71-70%. C Anaconda Cop. 6%6%-6%. C Bethlehem St. 17%—17%'. C Kennec Copper 11%11. C Un. States Leather 3%3%. A A.N.I.E.M,—N,1B, 498—195%. A Kon. Petr. Mpij. 144%145-%. C Contin, Oil Cy. 9%9%. C Shell Union O.C. 3%3%. heid en verdween naar het buitenland. Aanvankelijk verkeerde dan ook ieder in de meening dat de jongen was ver dronken. De eenige, die ervan wist was de oudere broer, die zou pogen de ver zekeringssom te innen. Het gelukte de politie echter de bedriegers te ontmas keren. De rechtbank veroordeelde de broers ieder tot 1 jaar en 8 maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. De oudste broer kwam in hooger be roep. De procureur-generaal requireer- de bevestiging van het vonnis. Het gerechts te Amsterdam wees he den een interlocutoir vonnis en bepaal de dat op 23 Oct. a.s. het getuigenver hoor, dat naar het oordeel van het het hof niet volledig was zal worden voort gezet. Dan zal alsnog de broer van ver dachte, de „verdronkene" worden ge hoord. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: verkeersovertredingen en dergelijke: J. P., Domburg 3 b. s, 3 d. h.; J. G., Vrouwepolder 5 b. s. 5 d. h.; W. F., Vlissingen 3 b. s. 3 d. h.; F. v. W., Wolphaartsdijk 3 b. s. 3 d. h.; J. K., 25 b. s. 10 d. h.; W. P. B., Goes 1 Vlissingen 0.50 b. s. 1 d. h,; I. S., Goes f 25 b. s. 10 d.h.; W. P. B. Goes f 1 b. s. 1 d. h.; J. de K., Middelburg 2 b. s. 2 d. h.; J. F., Hoedekenskerke 5 b. s. 5 d. h.; J. J. de B., Wemeldinge 10 b. s. 10 d. h.; J. K., 's-Heer Arends- kerke 10 b. s. 10 d. h.; M. G. J. B., Wissenkerke 5 b. s. 5 d. h.; E. L., Nij megen 5 b. s. 5 d. h.; L. G. v. d. B., Oost- en West-Souburg 3 b. s. 3 d. h,; W. de S., Colijnsplaat 3 b. s, 3 d. h.; A. E. W., Hoek 10 b. s. 5 d. h.; J. B., Kapelle-Biezelinge 3 b. s, 3 d. h; A. B., Arnhem gedomicilieerd 3 b. s. 3 d. h.; A. K., Heinkenszand 5 b. s. 5 d. h.; Th. v. 't N., Amersfoort 5 b, s. 5 d. h.; A. B„ Middelburg 2 b. s. 2 d. h.; J. H., Nieuwdorp 3 b.s. 1 week tuchtschool; L. G., Grijpskerke 5 b. s, 5 d. h.; F. W., Kapelle-Biezelinge 1 b. s. 1 week tuchtschool; R. F. B., Eede 2 b. s. 2 d; h.; G. A. H. J., Dinxperlo 5 b. s. 5 d. h.; H. R., Voorburg 25 b s. 10 d. h. met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar; M. D„ 's-Heer Arendskerke 5 b. s. 5 d. h.; M. P. v. H., Vlissingen 25 b. s. 10 d. h.; H. H., Nieuwdorp 15 b. s. 10 d. h. met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van zes maanden; J. v. B., Rilland-Bath 25 b. s. 10 d. h.; L. B. S. M., Maredret (België) 25 b. s. 10 d. h. met ontzegging van de bevoegd heid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar; A. de B., Krab- bendijke 15 b. s. 10 d. h.; F. J. M. C. H., Bergen op Zoom 25 b. s. 5 d. h. met ontzegging van de bevoegdheid om mo torrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar; strooperij: Ch. K., Kruiningen 15 b. s. 1 week tuchtschool; J. M. K., Kruinin gen 15 b. s. 1 week tuchtschool; straatschenderij: J. J. B., Oost- en W.- Souburg 10 b. s. 10 d. h.; dronkenschap en ordeverstoring: P. V., Domburg veertien dagen hechtenis; nachtelijk rumoer: J. D. en C. M. bei de gedomicilieerd te Stavenisse, ieder 10 b. s. 10 d. h.; eenig voorschrift ter voorkoming van gevaar voor begunstiging van misdrijven op bepaalde watergebieden vastgesteld, Overirtaen, viermaal gepleegd: J. W., Hansweert 10 b., 15 b., 25 b. en 25 b. s. 10, 15, 25 en 25 d. h. dronkenschap: W. J. C. de V., Vlis singen 15 b. s. 10 d. h.; L. F., Middel burg 15 b. s. 15 d. h.; rijden over eens anders grond, waar van de toegang op blijkbare wijze is ver boden: J. H., Wemeldinge 3 b. s. 3 d. h.; overtreding van een der krachtens de Crisis-Zuivelwet gestelde voor schriften: J. R. te 's-Heer Arendskerke f 10 b. s. 10 d.h.; overtreding drankwet: L. M. te Dom burg f 40 b. s. 10 d.h, met verbeurdver klaring van den inbeslaggenomen ster ken drank. M. K. L. te Middelburg f 15 b. s. 10 d.h., met verbeurdverklaring en bevel tot onbruikbaarmaking van het inbe- slaggenomene, zijnde twee kisten van 24 fleschjes bier. Visschen in een water, waarvan een ander de rechthebbende op het visch- recht is en zonder diens vergunning: A. T, te Heinkenszand: Vrijspraak, met last tot teruggave van de drie inbeslag genomen fuiken. Woesdag 7 Nov. v.m. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg: 't onderhouden teer- en carboli- neerwerk van kunstwerken, aan legplaatsen enz-, behoorende ka naal van Terneuzen gedurende 1935 en 1936. Raming le perc. 900 p. j.; He perc. 2100, mas sa 3000. Zie Staatscrt. 2 Oct. '34. Biervliet. Van 115 October. Bevallen: J. Bos, geb. van 't Hof, d.; J. J. Pladdet, geb. den Hamer, z. MIDDELBURG. DE HEER JERONIMUS LID VAN DEN VRIJHEIDSBOND. Naar wij vernemen is de heer Albt. Jeronimus Jr., lid van den gemeente raad te Middelburg, als lid toegetreden tot de afdeeling Middelburg van de Li berale Staatspartij De Vrijheidsbond, De voorzitter dezer afdeeling deelde ons, desgevraagd, mede, dat zulks niet inhield, dat de heer Jeronimus, voor de nog loopende zittingsperiode van den gemeenteraad, beschouwd moest worden als vormende met het zittende Liberale Raadslid één fractie. SCHIP OMHOOG GEVAREN BIJ HOEDEKENSKERKE. Vanmorgen te ongeveer 6 uur is bij den dijk van Hoedekenskerke het 120 ton metende motorschip „Vertrouwen" uit Dinteloord, schipper F. Kamp, aan den grond geloopen. Het schip, geladen met pootaardappelen was op weg van Schore naar Alein. De boot is bij hoog water weer vlot gekomen, doch het bleek dat er een lek was ontstaan. De „Vertrouwen" is de haven van den Pro vincialen bootdienst binnengesleept. Als het lek niet te dichten is. zal het daar worden gelost. BESCHERMING VAN SCHOOL. KINDEREN TEGEN T.B.C. Het wetsontwerp z.h.s. aan genomen. De Tweede Kamer heeft hedenmid dag het wetsontwerp tot bescherming van leerlingen tegen de gevolgen van besmettelijke ziekten van personeel van inrichtingen van onderwijs z.h.s. aange nomen. ROUWDIENST VOOR KONING ALEXANDER TE DEN HAAG. Onder groote belangstelling had he denochlend in de Russische kerk te Den Haag een rouwdienst plaats voor den overleden koning van Zuid-Slavië Deze rouwdienst was belegd door den vice-consul van Zuid-Slavië te Den Haag. Onder de belangstellenden waren de gouverneur der residentie, luitenant generaal jhr. W. Röell, de burgemeeste van Den Haag, mr. de Monchy, met den gemeentesecretaris, mr. Boasson en wethouder Van der Bilt. Voorts maioc Hafkemeyer namens den garnizoens commandant, verschillende leden van het ,corps consulaire, alsmede vel vrienden van Zuid-Slavië. Voor den aanvang van den dienst heeft de aarts pr:e icr een korte toespraak gehoudcm waarin hij de aanwezigen verzocht zicii met het treurende Zuid-Slavische volk in gebed te vereenigen en den Hemel schen Vader te bidden dat Hij de reine ziel van koning Alexander zal leiden naar het oord der rechtvaardigen. Daar op nam de rouwdienst, volgens Grieksch-kathol'eke (orthodoxe) ritus een aanvang. De dienst werd besloten met een ontroerend gebed voor ae zielerust van den koning. In verband met de ter aardebestel- ling van het stoffelijk overschot van wijlen koning Alexander was heden aan de gezantschaps- en consulaats gebouwen te Den Haag de vlag halfstok uitgehangen. Strenge orde-maatregelen De plechtigheid in de kathe draal te Belgrado. Onder geweldige belangstelling heb ben heden in de Zuid-Slavische hoofd stad de bijzettingsplechtigheden voor den vermoorden koning Alexander plaats gehad. Naar schatting waren meer dan 200.000 bezoekers naar Belgrado geko men, zoodat de bevolking van deze- stad bijna is verdubbeld. Meer dan 100 extra-treinen en duizenden autobussen voerden de bezoekers aan. De politie heeft met het oog op deze drukte en vooral in verband mer de veiligheid der vele hooge gasten, zeer uitgebreide voorzorgmaaregelen genomen. Ten be hoeve van de vele vreemdelingen moes ten op politiebevel de café!'s en restau rants den geheelen nacht openblijven, doch tijdens de plechtigheid moesten zij zijn gesloten, evenals alle winkels. Allen die de rouwstoet naar de ka thedraal, waar de plechtigheid om 8 uur begon, wilden zien, moesten van morgen lang voor 7 uur op hun plaat sen staan, terwijl zij na het passeeren van den stoet moesten blijven staan, tot de politie verlof gaf om zich te verwij deren, Niemand van de toeschouwers mocht eenig voorwerp in de handen hebben, en zij die dit bevel op de on schuldigste wijze overtraden, werden direct door de politie verwijderd. De concierges van de huizen die langs de route zijn gelegen moesten er voor zorgen dat alle ramen gesloten bleven, en mochten niemand in de huizen toela ten, die er niet woonde. De opname wagens der geluidfilm-operateurs ston den elk afzonderlijk onder toezicht van een politieman. De dagbladen mochten reeds gisteren geen mededeeling' doen van bijzonderheden omtrent hef ver blijf der voornaamste buitenlandsche gasten. De „Stampar" die gisteren mededee ling had gedaan van de aankomst van koning Boris van Bulgarije, een bericht, dat bovendien onjuist bleek, werd in beslag genomen. Tusschen een dichte menigte, die ver scholen ging achter een cordon van po litie en militairen, begaven vanmorgen vroeg de talrijke hooge gasten en Zuid- Slavische autoriteiten zich naar de ka thedraal, waar de kerkelijke plechtig heid zou plaats vinden. Reeds den ge heelen nacht bevond zich op straat een dichte menigte, want tienduizenden die gisteren te Belgrado waren aangekomen hadden geen onderdak meer kunnen\ vinden. Om 8 uur waren alle genoodigden in de kathedraal, waar de baar met het stoffelijk overschot omringd door hoo ge kaarsen en omgeven door een eere wacht op een verhooging voor het al taar stond opgesteld, aanwezig. Op de tegenover de baar opgestelde troon zag men de kinderfiguur van den jeugdigen koning Peter II, die gekleed was in Sokol-uniform. Voor de troon stonden de zetels van de koningin-wedu we Maria, haar moeder, koninginmoe der van Roemenië, koning Alexanders neef, Prins Paul (regent), zijn oom Prins Arcen en de overige familieleden. Daar achter zaten de hooge vertegenwoor digers der buitenlandsche mogendhe den, waaronder twee staatshoofden, n de president der F^ansche republiek Lebrun, en koning Karei van Roemenië en verder Prins George van Engelanc de hertog Di Spoleto van Italië, Prins Nicolaas van Roemenië, Prins Cyril van Bulgarije, de speciale missies en delegaties van de verschillende landen de leden van het corps diplomatique regeerings- en parlementsleden, alsme de vele autoriteiten van Zuid-Slavië en de hooge geestelijkheid. Nadat het klokgelui dat door alle/ kerken in de stad was overgenomen C Tide Water Ass. Oil 55 A K.N. Stoomb, Mij. 3% A Ned. Scheepv. U. 3332. A H.V. Amsterdam 159%159%-59. Ai A Java Cult. Mij. 7571, N.I. Suiker U. 67%66%. Deli Batavia 146145%. Deli Mij. 1000 123%—124%-%. Senembah 130%130. Chicago Milw. 21%. Amst. Rubb. C. 93%92% -92. Deli-Bat. Rubb. 7272%. Hessa Rubber 41 Serbadjadi S.R. 60%61-%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 17 Oct. 18 Oct. Londen 7.22% 7.23% Berlijn 59.42 59.41 Parijs 9.73 9.72% Brussel 34.46% 34.46 Zwitserland 48.14% 48.15 Kopenhagen 32.30 32.35 New-York 1.46 1.46% - Suiker - Industrie - Olie - -ObLMarkt Aku Unilever - Markt Philips Koninkl. Tabak Rubber Amerika (Wettig gedeponeerd.) BSOlOfSOroOTSrKïKUMB. was verstomd, en de tonen van het or gel waren verklonken, hield de patri arch van Belgrado, Barnabas, de lijk rede, waarin hij er aan herinnerde, dat Alexnder de eenheid van het Rijk tot stand heeft gebracht. Deze eenheid ïeeft hij achtergelaten als een tes tament, dat de overlevenden in het land moeten bewaren en behoeden. De laatste woorden van den koning waren: Werkt en bewaart Zuid-Slavië". Dit was de plicht van elk goed va derlander. Daarnaast was het de vriend schap met andere Staten, die den ko ning terwille van den vrede ter harte ging. In dit verband was het verheu gend, dat zich onder de aanwezigen ook bevond, de president van het be vriende Frankrijk. Nadat de kerkelijke plechtigheden waren vervuld, werd de baar naar bui ten gedragen. Het was ruim half tien, toen de rouw stoet werd opgesteld, die het stoffelijk overschot van de kathedraal naar het station zou brengen, om het vandaar per trein naar Topola te vervoeren, waar het in het familiegraf zou worden bijgezet. De stoet bood een schilderach- tigen aanblik. Hij werd geopend met een door priesters gedragen machtig kruist De prieisters welrden begeleid door onderofficieren van de garde. Daarop volgde een afdeeling garde- ca valerie in haar blauw met rood uitge monsterde uniformen- Achter hen wer den de vaandels gdragen van alle Zuid-Slayische regimenten, die werden gevolgd door een afdeeling garde-in- fanterie in donker blauwe mantels en zwarte roode veldmuteen. Dan volgden de buitenlandsche legerdelegaties. En daarop de verschillende regi menten van het Zuid-Slavische leger in velduniform. Achter de militairen schre den ceremoniemeesters met de ridders van de orde van de ster der Kara- georgewits en daarachter de geestelijk heid van alle richtingen. Dan kwamen de auto's met kransen en bloemen. Het waren 19 groote vracht auto's hoog opgeladen. Het was een roerend schouwspel het gezadelde, doch onbereden paard van den koning in den stoet te zien, aan den teugel ge leid door twee garde-officieren. Er achter schreden de hoogwaardigheids- bekleeders van leger en vloot met flu- weelen kussens waarop de onderschei dingsteekenen van den koning lagen: de kroon, de scepter, de rijksappel, zijn standaard en zijn degen. Diepe ontroering ging door de menigte toen het affuit naderde, waarop de lijk kist stond. Voor zoover de ruimte het toeliet, knielde de menigte aan den kant van den weg. Het affuit werd niet door paarden getrokken, maar door garde-soldaten van verschillende troe- penafdeelingen. De grootste kransetn lagen niet op de auto's, doch werden gedragen door officieren, die ter weers zijden van 't affuit schreden. Achter de baar gingen in den rouwstoet de leden van de koninklijke familie, de zwaar- gesluierde koningin-weduwe Maria en de koningin-moeder van Roemenië naast haar schreed de jeugdige koning Peter II; Prins Paul was in civiel ge kleed. Op de koninklijke familie volg den de buitenlandsche staatslieden en de leiders der 22 speciale missies, die uit 't buitenland waren gekomen om de plechtigheid bij te wonen. De buiten landsche delegaties werden gevolgd door de leden der Zuid-Slavische regee ring en door de oud-minister-presi- denten. Ook een zigeuner-kapel liep in den stoet mee en bracht treurmuziek ten gehoore. Boven den lijkstoet cirkelden voortdurend eskaders Zuid-Slavische en buitenlandsche vliegtuigen (Fransche, Engelsche en Roemeensche). In totaal waren plm. 150 vliegtuigen in de lucht. Het voorbij trekken /an den lijkstoet duurde langer dan een uur. Voor den ingang van het station hield 't affuit stil. Alle Zuid-Slavische en bui tenlandsche troepenafdeelingen defileer den hier nog eenmaal voor de baar van den dooden koning, terwijl op 't perron reeds de extra-trein gereed stond, die het stoffelijk overschot naar Topola zou biengen. Op alle stations, die de trein moest passeeren had de bevolking zich verza meld om den koning de laatste eer te bewijzen. Alle hooge gasten en autori teiten maakten den tocht naar Topola mede, waar de trein om 1 uur heden middag aankwam. Door een delegatie uit de bevolking werd de kist uit den trein gedragen en naar de door koning Peter I, den vader van Alexander, gestichte kerk gebracht, waar het familie-graf der Karageorge- witsjen zich bevindt. Dammen. De vijfde partij om het wereldkam pioenschap dammen tusschen den Ne- derlandschen kampioen Keiler en den Franschman Raichenbach is door iaatst- gènoemde gewonnen. FRANKRJJK. NA DEN KONINGSMOORD TE MARSEILLE. Ontzaglijke deelneming bi) de teraardebestelling van Alexan der I. Vandaag zou het stoffelijk overschot van koning Alexander I van Zuid-Slavië ter aarde worden besteld. De deelne ming aan deze sombere plechtigheid leek ontzagelijk te zullen worden. Aller eerst is er de groote vertegenwoordi ging uit het buitenland: Frankrijk heeft zijn president Lebrun, mitsgaders drie ministers gezonden; Duitschland vaar digde minister Goering af; Roemenië zijn koning Karei en Bulgarije zijn ko ning Boris; voor Engeland was prins George, die binnenkort met de Griek- sche prinses Marina zal trouwen, aan wezig. Naast de groote buitenlandsche deel neming stond die van het Zuid-Slavi sche volk zelf. Uit alle steden en dor pen tot in de verste uithoeken, had gis teren een massale uittocht naar de hoofdstad Belgrado plaats. Montenegrij- nen in hun kleurige dracht met de histo- sche pistolen in den breeden gordel, dui zenden boeren uit de Sjoemadia, de boschstreek, het hart van het oude Ser vië, mohammedanen uit Bosnië, boeren uit het Kroatische, Sloveensche, Dalma- tijnsche. Het station van Belgrado was giste ren voortdurend geblokkeerd. ^Uren wachten de treinen te Lemun en Topci- dir, tot zij konden binnenloopen. Noch in hotels, noch bij particulieren was er nog een plaatsje open. Buiten de stad in de kille koude werden kampen opgesla gen. De restaurants en volksherbergen konden niet tegen den strt om op, of schoon de armsten in hun ransel voor drie dagen levensmiddelen hadden mee genomen. Zoo wenschte het Zuid-Slavische volk zijn koning uitgeleide te doen op zijn laatste reis. Welk een taferee:. (Voor eventueele nadere bijzonderhe den omtrent de begrafenis raadplege men de rubriek laatste berichten). De passen van de kinderjuffrouw. Zooals te begrijpen valt, voelt men zich in Hongarije niet al te lekker over de onthullingen omtrent den achter grond van den moord. Dit komt vooral tot uiting in de Hongaarsche bladen, die meenen, dat ze niets beters kunnen doen, dan een stok te zoeken om een anderen hond te slaan, 'n Merkwaardig staal daarvan beleeft men in wat „het mysterie van drie passen var. de kinder juffrouw" zou kunnen heeten. Op het lijk van Kalemen is namelijk een pas ge vonden, die een vervalsching bleek van een pas, welke ten name van eene juf frouw Anna Majerski, kinderjuffrouw te Praag, was afgegeven, Deze zaak nu heeft reeds tot een hevige ruzie tus schen de Hongaarsche en de Tsjechische bladen aanleiding gegeven. De eersten zijn op die pas van juffrouw Majerski met ijver afgestoven. Hoe kwam de moordenaar aan een Tsjechische pas, als de Tsjechen maar steeds volhielden, van den prins geen kwaad te weten9 Juf frouw Majerski had gezegd, dat zij se dert eenigen tijd een nieuwe pus bud, en de oude had ingeleverd bij de tsjechi-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2