126 S2* GOISCHE COURANT^ 21 :ti@ kaf. 20 ZEELAND. GASVERWARMING. Will EN wind. jen die nen res. HOF OES rten piie 7 MIDDELBURG: A. LYSEN f eoES, DE G0ESCHE BEURS. IN ONS KLIMAAT VUSSINGEN. WALCHEREN. A M'burg. NUMMER 243. TWEE BLADEN. MAANDAG 15 OCTOBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDDELBUBuSCHE COURANT ï-^gUsd Voor Middelburg, Goes ea ageafc- Hbap Vibiiagc11 2.30, eldcra 2.50 por kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 13 ct- p. w. Advertentien 30 ct. per egej, Jögez, mededeelingen 60 ct. p. r. eontr. roor beide veel lager; tar. op aattvr. .''li'llll l'IMI «I—MB Uitgeefster Naamiooze Vennootschap „De Middelburgsebs Courent"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederiandsche Dagbladpers. Familieberichten en daskbeteEsingas, regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rafcrtó „Kleine Advertentien", ten hoogste 6 a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. £Sï „Brieven" of „Bevragen bureau desar s-ant" 10 ct. extra Bewijsnomniers S ee» Zaterdag is te zijnen huize te 's-Gra- venhage, waar hij zich eenige jaren na zijn pensionneering gevestigd had, op 78-jarigen leeftijd overleden de heer A. Lysen, oud-muziekleeraar aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Mid delburg. Hij werd geboren te Zutphen op 8 November -1855, genoot zijn opleiding aan het Kon. Conservatorium te 's- Gravenhage en vertrok, na het diploma te hebben behaald, in, -1874 naar Frank rijk, ter voltooiing van zijn studie. Na gedurende vier jaren hoofdzakelijk in Zuid-Frankrijk en Noord-Spanje in ver schillende orkesten te zijn werkzaam geweest, keerde de heer Lysen in 1878 naar ons land terug. Korten tijd was hij werkzaam als organist en als kapel meester der schutterij te Franeker, tot hij in October 1879 werd benoemd tot leeraar aan de Rijkskweekschool te Middelburg, als hoedanig hij in 1921 werd gepensionneerd. Vele jaren is hij tevens werkzaam geweest als organist der Waalsche kerk alhier. De heer Lysen, die in het muziekle ven der Zeeuwsche hoofdstad indertijd een belangrijke plaats bekleedde (hij werkte o.m. mede aan de zangvereeni- ging „Oefenig en Ontspanning" en aan het orkest „Kunstliefde" en trad ook meermalen als vioolsolist op) verwierf zich ook ir, wijderen kring bekendheid door zijn composities, in het bijzonder door zijn kindercantaten (op teksten van W. H. Hasselbach). Bekend is vooral „Michiel Adriaansz. de Ruyter" (1893), welke cantate tal van uitvoerin gen heeft beleefd, ook in Ned.-Indië. De overige cantaten zijn „Vrede op Aarde" (1894), „Leiden's Strijd en Ze gepraal—" (1895), „Nova Zembla" (1904). Verscheidene liederen van zijn hand zijn in den loop der jaren verschenen en herhaaldelijk uitgevoerd. Wij noe men hiervan „Neêrlands Huis en Tuin" "woorden van J. G. Nijk), in 1914 ge componeerd naar aanleiding van de komst der Belgische vluchtelingen in ons land; bet Zeeuwsch-Vlaamsche volkslied (woorden van J. N. Pattist en J. reeken), in 1917 tot stand gekomen onder invloed van het Belgische annex- ionisme; „Het ronde putje!", Walcher- sche ballade door J. Vreeken (1920), te Middelburg en elders opgevoerd door Antoon Sistermans; voorts verschil lende iZeeuwsche liederen, twee bun deltjes kleuterliedjes en andere compo sities (zeer bekend is o.m. het Oogst lied op tekst van Staring). Het heengaan van den heer Lysen, wiens verdiensten erkend zijn door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas-sau, zal door velen met weemoed worden vernomen, en dat ze ker niet het minst door zijn oud-leer lingen. De begrafenis zal plaats heb-ben morgen Dinsdag te 1 uur op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te s-Gravenhage. DE SEIZOEN OPENING OP ZONDAG VAN WINKELS Waar het om gaat. F. B. d. B., winkelier, Middelburg, die terecht heeft gestaan terzake, dat hij op Zondag 12 Augustus 1934, des voor middags circa 11% uur, te Middelburg de door hem in perceel Lange Delft I 16 gehouden winkel, waar in prentbrief kaarten, souvenirs en bijouteriën ten ten verkoop in voorraad werden gehou den, voor het publiek geopend heeft ge had, *s zpo£ds -wij meldden bij vonnis van den Kantonrechter d.d. 10 October 1934 schuldig verklaard aan: Als hoofd van een winkel een winkel voor het publiek geopend hebben gedurende den Zondag. In verband met de geringe be- teekenis van het feit en de omstandighe den, waaronder dit is begaan is geen straf toegepast; zulks had de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie ook ge vorderd. De overwegingen van het vonnis lui den aldus: Verdachtes beroep op de hem door B, en W. van Middelburg verleende ver gunning kan hem niet baten. Wel bestaat er een op artikel 9 1ste lid der Winkelsluitingswet 1930 (S. no, 460) steunende, Koninklijk goedgekeur de, verordening, waaraan door B. en W. voor zooveel verdachte betreft uitvoering is gegeven, doch de verorde ning zelve kan niet als verbindend wor den aangemerkt. Vermeld eerste lid van artikel 9 luidt toch: „Indien bijzondere omstandigheden af wijkingen van bepalingen dezer wet in eene gemeente gewenscht maken, kun- i nen deze afwijkingen door den Gemeen- j teraad onder Onze goedkeuring worden j vastgesteld". Doch wat deed nu de Gemeenteraad van Middelburg. Hij verklaarde wel be doelde bijzondere omstandigheden voor sommige winkeliers en voor bepaald aangeduide waren aanwezig, en de Kroon vereenigde zich daarmede, doch hij droeg aan B. en W. onbegrensd op om, naar welgevallen, niet alleen aan hun vergunning niet nader aangedui de voorwaarde te verbinden, al dan niet te verleenen, zoodat het in de macht van dit College werd gelegd om den houders der in de verordening be doelde winkels afwijking van het be paalde in artikel 2 onder a geheel en al te onthouden. Dit levert op een verbonden delegatie van macht. Ten einde een beslissing in hoogste in stantie te verkrijgen, is door het O. M. tegen dit vonnis hooger beroep aange- teekend. Het gaat er ten deze dus alleen maar om, om uit te maken, of de Raad het recht had de diverse bevoegdheden aan B. en W. over te dragen. Bijz. Vrijw. Landstorm. Vrijdag hield de afd. Middelburg van den Bijz. Vrijw. Landstorm haar jaar- lijksche feestelijke bijeenkomst met de leden en haar vrouwen of verloofden in de zaal Bogardstraat. De zaal was voor die gelegenheid zeer goed ge vuld. Van de aanwezigen werd in het bijzonder welkom geheeten de com mandant, overste H. Bierman en mr. P, Dieleman, de spreker van dien avond en officieren, onderofficieren en manschap pen der S.D.O.A. Na het openingswoord van den voor zitter betrad de commandant het podi um, die na een bezielend woord tot de leden te hebben gericht, terstond over ging tot de uitreiking van de prijzen, behaald op den laatsten schietwedstrijd Aan 46 schutters werd een prijs uitge reikt. De wisselbeker, in 1927 door de firma N.V. Reckitt's, aangeboden, werd dit jaar definitief toegekend aan den keer Enkelaar. Na de pauze hield mr. R. Dieleman een lezing over de geschiedenis der Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking en Oranje. Deze leerzame en gloedvolle rede werd onder ademlooze stilte aan gehoord en beantwoord met een krach tig applaus. Den avond werd opgeluis terd door het strijkje „Musica", diri gent de heer Calatz. De welgeslaagde avona werd beslo ten met het zingen van 2 coupletten van het Wilhelmus. Officieele opening. Er is bijzonder hard gewerkt om de Goesche Beurs voor het tijdstip der of ficieele opening, Zaterdagmiddag twee uur, gereed te hebben. Enkele uren te voren scheen het nog een onmogelijk heid, er werd nog geëtaleerd, getimmerd, geschilderd en ook de electriciens waren nog druk bezig. Dat in dit geval de electriciteit een groote rol speelt, valt te begrijpen. Niet alleen moest elke stand zijn eigen, bij zondere verlichting hebben, maar er moest ook gezorgd worden voor machi nes, radio-toestellen, e.d. En voor den leek is het bijna onbegrijpelijk, dat de electriciens van de fa. C. Reijerse, die plm. 2500 m draad verwerkten, steeds uit dien warwinkel wijs wisten te wor den. Doch, hoe het ook zij, reeds tegen 2 uur heerschte in de stands een ongeken de rust, en de standhouders zelf, des morgens nog in overall, of zwart van ko lenstof, hadden zich in meer officieel costuum gestoken en zich broederlijk op het tooneel vereenigd, waar de ope ning zou plaats vinden. We merkten hier, rnet den burgemeester, ook de secreta ris van Goes, de beide wethouders en enkele andere vooraanstaande ingezete nen op. De Voorzitter van het Beurscomité, de heer J. Steketee, sprak een kort woord van welkom en constateerde, dat alle standhouders hun best gedaan hadden om met iets voor den dag te komen, dat Brandt vandaag de zon wat fel Gaat des levens caart wat snel, Weldra komt de koele nacht, Die u toeroept: „Zacht wat! zacht!" er zijn mag. Hij dankte allen, die aan 't tot stand komen van deze eerste Goe sche Beurs hun medewerking verleen den en besloot met de hoop uit te spre ken, dat het doel bereikt zou worden: meer contact te krijgen tusschen alle groepen der bevolking en den midden stand. Burgemeester Hajenius, hierna het woord verkrijgende, zeide, de uitnoodi- ging, om deze Goesche Beurs te openen, graag aanvaard te hebben, en spr. wees er op, dat het, in verband met zijn ver trek uit Goes, wel de laatste maal zal zijn, dat hij een dergelijke opening ver richt. Spr. herinnerde aan het vele, dat reeds over deze beurs geschreven is, en merkte op, een uitlating van Aristoteles aangetroffen te hebben, waarin deze 332 v. Chr. een goed georganiseerde middenstand van groote beteekenis noemde. Spr. zeide voorts, respect te hebben voor degenen die dit aandurfden, en haalde vervolgens een gebeurtenis aan, waaruit hem bleek, dat de Goesche middenstand in den handel gerespec teerd wordt. Hem bleek steeds, dat men Goes niet uit behoeft te gaan om bij het koopen te slagen. Hij hoopte hartelijk, dat ook deze Goesche Beurs zal slagen en koopers en verkoopers tot elkaar zul len komen tot beider genoegen. Spr. be sloot met de Goesche Beurs geopend te verklaren. De heer Steketee betuigde burgemees ter Hajenius, namens den middenstanc zijn dank voor de gesproken woorden. In verband met het feit, dat dit de laat ste maal zal zijn, dat de heer Hajenius een dergelijke beurs te Goes opent, hebben de middenstanders een passend afscheid-geschenk willen geven en zij meenen dat gevonden te hebben in een wandelstok. Spr. overhandigde hierop burgemees ter Hajenius een ebbenhouten wandel stok met zilveren knop. Burgemeester Hajenius betuigde zijn dank voor het prachtige geschenk, en zeide, dat hij hoopt nog langen tijd recht van gestalte te zullen blijven, maar deze wandelstok zal hem een prettig aandenken, en, krijgt hij hem noodig, naar hij vertrouwt een steun, een staf en toeverlaat zijn. De standhouders begaven zich nu naar hun stands en nadat de genoodigden een kop thee gedronken hadden, ging men gezamenlijk de Goesche Beurs bezichti gen. Vreemde goudvisschenkom. Ook wij zetten onze wandeling voort en bezochten nu allereerst stand 15 van S. J. Tamminga en Zn. Deze speciale maatkleedingzaak exposeert een aantal zeer moderne stoffen voor costuum en jas, w.o. Twistee en Olympia. Deze laatste stof is totaal onkreukbaar, het geen b.v. gedemonstreerd wordt, door een drietal coupons, broederlijk in één knoop vereenigd. 'n Bijzonderheid voor deze zaak is de confectie-regenkleeding die zij dit seizoen brengt. Een regenjas wordt hoogst zelden aangemeten, zei de ons de heer Tamminga, vandaar dat men, om de cliëntèlè te gerieven, naar een prima merk confectie gezocht had, en de fa. meent dit gevonden te hebben in de Malinineregenkleeding. Eenige mooie Malinine-jassen en mantels zijn geexposeerd, en de waterdichtheid wordt bewezen doordat van één jas een waterkom gemaakt is waarin lustig de goudvischjes zwemmen! Wie spelen daar? Uit een stand verder klinken de vol le, warme tonen van een orkest en we twijfelen niet, of we zullen, om den hoek kijkend, de muzikanten zien. Doch het is slechts een radiotoestel in den stand van den heer W. H. van den Broek; een ,,Waldorp"-toestel, met 'n werkelijk volmaakte weergave. Voorts is het toestel zeer mooi van afwerking, en, wat ook van zoo groot belang is, zeer laag in prijs. We zien b.v. reeds een fraai toestel, met ingebouwden luidspreker, voor f 98! In de volgende afdeeling van zijn stand exposeert de heer v. d. Broek de bekende General-autoband en een aan tal auto-accessoires, als het buitenge woon praktische Zeiss-Ikon-Zoeklicht. Er is ook een nieuwe vinding accu's te bewonderen. Inderdaad. Want men ziet de accu's in doorsnee en ontdekt o.a., dat zij een dubbele isolatie met luchtseparatoren hebben, hetgeen voor al de duurzaamheid verhoogt! Wie zijn neus schendt „Wie zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht", en het is een feit dat tal van neuzen - en daarmede dus even- vele aangezichten geschonden wor den door een bril, die niet op het be treffende aangezicht past. Het is dus wel van groot belang in een zaak te koopen, die op dit gebied een groote verscheidenheid en iets goeds brengt. Dat de heer J. Geense, zulk een zaak heeft, bewijst zijn bijzondere en zeer mooie stand, waarin o.a. de nieuwste Highway en Ful-vue-monturen tentoon gesteld zijn. Echter van nog grooter belang dan een passend montuur, is een passend glas, een glas dat de gebreken van het oog'volkomen corrigeert. Dat de heer Geense zijn cliënt ook in dit opzicht geheel naar eisch kan bedienen toont het Ruka-oogonderzoek-apparaat, dat de kleinste afwijkingen nauwkeurig aantoont. Nog een bijzonderheid zijn de dub bele focusglazen, voor ver en nabijzien, van welke de wording aangetoond wordt. Hollywood. Het woord „Hollywood" roept visi oenen op van drama, blijspel, roman tiek, mooie vrouwen en goed-gekleede mannen. Waarschijnlijk om dit laatste heeft een hoedenfabreik den naam „Hol lywood" aan zijn hoeden verbonden. En de hoed draagt dien naam met eere, da' zal elke heer, die den stand van Van Westen bezichtigt, met ons beamen. Het is een hoed van kwaliteit, met een eigen karakter, evenals de merken „Borsa- lino" en „Bohm", die eveneens door de ze zaak geëxposeerd worden. Er zijn in dezen stand nog tal van andere heerenmodeartikelen te bezich tigen, als dassen, overhemden, hand schoenen, alles in de nieuwste dessins Ook de bekende Falcon-regenkleeding zien we er. Dat Van Westen ook op maatkleeding iets goed: brengt bewijst een winterjas, van een donker-grijze viischgraatstof, een keurig afgewerkt Icleedngstuk! De melk kookt over. „Dat is bij mij onmogelijk, dat de melk overkookt", kan de huisvrouw zeggen, die de gelukkige bezitster van een Nio- pan is. En dat zulk een gezegde geen „opschepperij" is, kan men in den stand van H. Merison en Zonens Ijzerhandel constateeren. Want daar staat een Nio- pan met mek aan één stuk door te koken en geen spatje komt over den rand! Er is heel wat te bezichtigen 'n dezen grooten en voor de hu;svrouw belang- wekkenden stand. Bijvoorbeeld: de Hamezo-electrische waschmachine. een pracht machine met zeer langen levens duur, o-a. door de oliebadsmeeri ~.g, d e men gedemonstreerd ziet. Iets bijzon ders is ook de „Meliita" k >ff:e en thee- i'ier, waarvan de voort eifelijke wer king eveneens aangetoond wordt Men proeve maar eens! Een wonder! Een wonder moet werkelijk de super Inductie trein genoemd worden, die in den stand van den heer J. M. Polder man, te zien is. Dit is een zgn. electri- sche speelgoedtrein, die door een land schap rijdt waarin o.a. een zestiental stations opgesteld zijn. Achter 't land schap bevindt zich een ronde schijf waar op de namen der stations eveneens ver meldt worden. Zet men nu de wijzer op één der stations dan gaat de trein auto matisch aan het rijden en stopt precies voor het aangegeven station. Als men nagaat dat de trein vaak een zeer inge wikkelde route moet volgen om van het eene station naar het andere te komen, dan begrijpt men ook welk een ingewik keld mechanisme hier -aan ten grond slag ligt. Deze super-inductietrein bedoelt aan schouwelijk weer te geven, hoe selectief de N. S. F. en Philips-radiotoestellen zijn. Ook bij deze krijgt men steeds het station dat men wenscht. En dat daarbij ook de weergave voortreffelijk is wordt met de fraaie toestellen zelf gedemon streerd. Een stand die heel wat belangstelling zal trekken Stand 35. We besloten ditmahl onze wandeling in „Stand 35", een wel wat povere, en ook eigenaardige aanduidiftig van het gezellige zitje op het tooneel, waar „The Follies" de gezelligheid met goede mu ziek verhoogen. Dat de consumptie in „stand 35" van JA, MET DAT VERANDELIJKE WEER dat we in ons landje hebben, is een gashaard toch maar gemakkelijk. U hoeft hem maar aan te steken Me vrouw de warmte straalt meteen Uw kamer in. U krijgt onverwacht visite, of de kinderen komen nat en koud thuis. dan !s zoo'n gashaard toch een u tkomst. Vraagt U even inlichtingen aan het gasbedrijf. (Ingez. Med.) Middelburg, 15-X-'34. Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 16.6 °C (62 °F); laagste 8.7 °C (47 °F). Heden 9 h: 9,3 °C; 12 h: 10.2 °C. Zaterdag/Zon dag 1.8 mm, Zondag/Maandag 7 mm re gen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 775 mm; laagste 755 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 776.9 mm te Isafjord; laagste 732.1 mm te Kopen hagen, Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige, later afnemende N.W. tot N, wind, half tot zwaar be wolkt, waarschijnlijk nog regen- of ha gelbuien, aanvankelijk kouder, Zon op: 6 h 25; onder: 18 h 06. Licht op: 17 h 36. Maan op: 14 h 11; onder: 21 h 51. E.K.: 15 October. Hoog- en Laagwater te Vïissï&gss Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) October. Hoogwater, Laagw-rie" Ma. 15 5.19 17.54 11.52 Di. 16 6.22 19.14 0.20 12.54 Wo. 17 7.51 20.48 1.38 14.31 Hoog- ea Laagwater te Wense'cHis^s October. Hoogwater. Laagw Ma. 15 7.04 19.31 0.28 12.53 Di. 16 8,02 20.47 1.24 13.52 Wo. 17 9.27 22.18 2.40 15.24 goede kwaliteit is waarborgt de naam van den heer Brandenburg wel Over het bezoek op den eersten dag kunnen de standhouders en het beurscomité tevreden zijn. Niet minder dan pl.m. 1800 betalende bezoekers pas seerden de controle. De toevloed was vaak zoo groot, dat men de deuren moest sluiten. Ongetwijfeld was het voor vele stand houders, om zaken te doen, al te druk. Doch zeker zullen velen nog eens tej rugkomen en een en ander meer op hun gemak te bezichtigen en dan zal daar mede het doel dezer beurs ook volkomen bereikt worden, De heer A. Aspeslagh, vroeger o.m. inspecteur van het Belgische Loods wezen alhier, is benoemd tot algemeen, waterschout te Antwerpen. ARNEMUIDEN. Vrijdagavond sprak in de bijzondere school ds. J. Hetebrij uit Rilland-Bath met 't onderwerp: „Het Nationaal Socialisme gewogen en te- licht bevonden. De behandeling van dit onderwerp werd door de aanwezigen met aandacht gevolgd. RAAD VAN O. EN W. SOUBURG. Verruiming van de verkoopge legenheid op Zondag alleen voor sigarenwinkels. O. EN W. SOUBURG. De Raad dezer gemeente kwam Zaterdagmiddag in een spoedeischende vergadering bijeen, on der voorzitterschap van burgemeester jhr. H. A. van Doorn. Afwezig waren de heeren Jacques en Van Soelen. Als eenig punt stond op de agenda de kwestie van de verruiming van de ver koopgelegenheid op Zondag. In 'n vorige vrgadering had de Raad, tegen t ad vies van B. en W. in, besloten tot ver-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1