DAMMEN EN SCHAKEN. Het zijn de slechtste vruchten niet waaraan de wespen knagen, Het zijn de doipste menschen niet die naar een VELG vragen. VLISSIKGEN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCHE KRONIEK. kTt- ANECD0TEN VAN V0N HINDENBURG. T\ een derde der contributie betalen. Ge-| rekend naar den toestand van nu, zal de regeling betrekking hebben op 5871 werkloozen met 443 gezinsleden, en wel 538 en 318 vn het Middelburgsch zie kenfonds, 1/3 voor de gemeente of I 49.81 per week; 33 en 86 van het Mid delburgsch Homoepathisch ziekenfonds voor de gemeente 6.50 per week, 16 en 39 van het Zieken- en ondersteunings fonds „Helpt Elkander" voor de gemeen te f 2,35 of totaal per week f 58.6b Het Middelburgsch Ziekenfonds heeft j zich tot medewerking bereid verklaard tot 1 Juli 1935, teneinde te kunnen be- oordeelen hoe de regeling in de practijk zal werken. B. en W. ontveinzen zich niet, dat medewerking te dezer zake in een voor de gemeente benarden tijd a's de tegenwoordige een zwaar offer be- teekent. Anderzijds onderschrijven zij volkomen hetgeen wordt opgemerkt in het ministerieel rondschrijven ter zake, met name, dat een verminderend leden- te verhoogen. Wel vroeg spr. B. en W. om zoo mogelijk de werknemers ten de ze te beschermen. De heer VAN SPANNING vroeg hoe rechts zal handelen als men hier eens een bedrijf kreeg dat op Zondagwerken is aangewezen. Spr. dacht daarbij aan een reparatie inrichting aan de haven of dergelijke. Men moet z.i. in deze doen wat de over heid als haar wensch naar voren deed komen. De heer LAERNOES zeide, dat het voor hem in de eerste plaats een prin- cipieele kwestie is, maar ook een prac- tische van de 106 wi geschreven zijn, warei De heer PAAP ach gewoonte met een mei te komen. Men moet voorstel van B. en V niet mede accoord ga heer Laernoes, kan c uiting doen komen al lid. Wat de zaak zelve wordt gedwongen zijn (Ingez. Med.J De P. Z. E. M. bericht, dat het stroom verbruik te Eversdijk slechts 397 be droeg, dus 117 minder dan het bedrag door Kapelle gegarandeerd. De P. Z. E. M. verzoekt dit bedrag op haar postre kening te storten. De Vo orz. zegt overweging toe. Het lijkt nu wel gewenscht. De hr. De Jonge vraagt hoe lang P. Z. E. M. en Waterleiding de wegen kunnen laten leggen zonder die goed in orde te maken Snr. nnomt e>or\ ttaa*»_ De VOORZ. wijst er nog op, dat het bedoelde terrein te Kattendijke is gele gen, zoodat er waarschijnlijk ook werk loozen uit die gemeente aan zouden moeten werken. Spr. merkt verder op, A'at Piot nor? lanrf TOI AA« mnf A A tal der fondsen de uitgaven van het bur gerlijk armbestuur belangrijk vermeer dert en dat instandhouding van het zie kenfondswezen een groot sociaal belang I nen- ^en moet ook is. B. en W. stellen voor de gemeente I vele voetballers, die ii ingaande 29 October te doen medewer ken aan deze regeling, zulks voorloopig tot 1 Juli 1935. Voor 1934 zal nog ten hoogste 527.94 noodig zijn, op te ne men in de eerstvolgende wijziging der gemeente-begrooting en in het eerste half jaar 1935 ten hoogste 1525.16, wat in het ontwerp gemeente-begrooting 1935 zal zijn verwerkt, RAAD VAN VLISSINGEN. De wenschelijkheid uitgespro ken van een gedeeltelijke ver ruiming van de verkoopgele' genheid op Zondag Verhoog de schoolgeldheifing. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad voltallig onder voorzitterschap van bur gemeester Van Woelderen Mededeeling is o.a. gedaan van een brief van het bestuur der Openbare Leeszaal en Bibliotheek, dat besloten is het blad „Volk en Vaderland" in de leeszaal ter lezing te leggen. Adressen van den Ned. Bond van per soneel in Overheidsdienst om in de nieuwe gasconcessie, dan wel in de sta' tuten der N.V. Zeeuwsche Gasmaat schappij bepalingen betreffende het per soneel der gasfabriek op te nemen, en met name te bepalen, dat de rechten en aanspraken van dat personeel zullen worden gehandhaafd, en een van het Centraal bestuur van den Ned. Christ Bond van personeel in publieken dienst in gelijken geest, werden in handen van B. en W. gesteld om advies Om advies werd in handen van B. en W. gesteld het verzoek van de Vereeni- ging voor Chr. U. L. O. om beschikbaar stelling van gelden voor schoolbanken en leermiddelen. Adressen inzake de Zondagopenstel ling van winkels werden bij het desbe treffende punt gevoegd. Aan den heer A,. Jasperse verleende de Raad op zijn verzoek eervol ontslag als leeraar aan de avondschool voor N. O. met ingang van 1 September jl. De winkelsluitingskwestie. Hierna kwam het voorstel aan de or de van de meerderheid van B. en W. om voor de winkels, waarin banket, cho colade en suikerwerken en die waarin tabaksartikelen worden verkocht, de wenschelijkheid van verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag uit te spreken. De heer VAN DER BEKE CALLEN- FELS verklaarde, dat de Chr. Hist, frac tie niet met dit voorstel kan medegaan, mede omdat zij van meening is, dat zij die niet stemden, den bestaanden toe stand willen handhaven. De heer SOREL wees er op, dat de meerderheid der winkeliers het niet eens de moeite waard achtte zich uit te spreken. Men meende, dat er een alge- meene behoefte was aan verruiming, doch in de meeste gemeenten is het te gendeel reeds gebleken. De heer ANDRIESSEN zeide in tegen stelling met de andere katholieken, te meenen, dat men de zaak moet laten zoo als zij is. De winkeliers zijn met wat meer openstelling toch niet te helpen. De heer RORIJE wees erop, dat het maar om twee groepen van winkels gaat en ook met t oog op Vlissingen als badplaats is 't van beteekenis als( .nunn deze soort winkels geopena mogen zijn,! namens de heeren *Sore al is het dan maar 6 uur. De heer WOLTERING zeide, dat inj de hoofdstad Amsterdam van de siga- i renwinkeliers 27 pet., van de vischhan- delaren 45 pet., van de fruithandelaars I 16 en van de banketbakkers 30 pet. voor verruiming waren. Er is door een S. D. A. Per reeds gewaarschuwd ten deze de j klok niet achteruit te zetten. De heer ANKER verklaarde zich voor het voorstel van de meerderheid. De heer HARTS waarschuwde tegen j het zoo makkelijk komen met cijfers, de feiten in Amsterdam zijn reeds weer achterhaald. Of moet men zoo ve ook dat voetballen biedt. Men is te Vlis; Zoutelande. De VOORZITTER voorstel gedaan is na ging. Het is toch te gi men, dat zij, die niet zijn, men telt toch ai stemmen niet mede. Verschillende heer nog, waarna het voors derheid werd aangeni gen 8 stemmen. Teg A.R. en de heer And Sch Op het voorstel in regeling der schoolgel heer van Hal een a diend, wat er toe leid bij een inkomen van 1 bijeen van f 950 zou t met het betalen van De heer EDELMAN Staten opgedragen ha' meer voor de gemeen Bij aanneming van het len er personen zijn betalen-, hetgeen bij e gemeene verhooging heeft. Nu is de zaal maakt van f 2.60 tot f De heer VAN HAL personen zal laten betj kunnen doen. Feitelijk ger onderwijs kosteloo De heer SOREL acl stelde billijk en zou m voorstel. De heer ANDRIES men menschen gaat bc hebben. Het voorstel- beter, maar spr. verk B. en V0. te zullen mei De heer VAN OORS pleidooi om op te k< willen laten betalen do verdienen. Spr. achtte verhalen op anderen, d hebben, want men mot het schoolgeld meer za len waar het is. Spr. B. en W- het voorstel een andere regeling v De heer EDELMAN dat Ged. Staten voc f 800 te beginnen, ma ook bedragjes van 5 en Nog enkele leden rep het amendement-Van I nomen met 11 tegen 8 de C.H., de A.R. en man. Overig Alle overige voorste der discussie of stemi hamer door. O.a. die licht behoeven te zijn des avonds voor 12 uu straten stil staan; tot verstrekken van eene aan werkloozen leden fonds „Walcheren"; tot rekeningen, w.o. de g 1933; tot het verleene den aankoop van on grond aan de N.V. „W singen". De heer VAN SPANIS er bij de regeering op mede te deelen, of de November weer zal ing De heer LAERNOES kwestie zeker de voll den minister heeft, ma dig B. en W. er aan z RAAD VAN K. Een „electrisc Belastingve De Raad van Kapell wordt met 11 October 1544. De stad Vlissingen muren omringd. Toen in 1485 de Sluizenaars on gemerkt onder kerktijd Vlissingen waren binnengekomen en de stad. plunderden, was deze nog open. Alleen palissaden vormden de eenige bescherming. Om een dergelijke herhaling te voorkomen liet Filips van Bour- gondië, heer van Vlissingen in 1489 de stad van wallen voorzien en werden er grachten om heen gegraven. Toch was de stad nog niet vol doende beschermd tegen vijande lijke aanvallen. Daarom besloet Maximiliaan van Bourgondij? in 1544, dat voor de fortificatie of bevestiging van Vlissingen muren om de stad moesten gemaakt wor den. Uit eigen middelen gaf hij voor elke 20 roeden muur 100 pond vlaamsch of 600. De meerdere kosten moest de stad zelf betalen. Om de stad beter voor brand te vrijwaren schonk hij toen ook voor elke roede schalie of leien dak 8 schellingen of 2.40. Toen waren de meeste huizen niet al leen van hout, maar ook met riet of stroo gedekt. 13 October 1704. De Joodsche gemeente te Mid delburg verzoekt aan het stadsbe stuur toestemming om een kerk of synagoge te mogen bouwen. Ook vroegen zij een plaats om hunne dooden te mogen begraven. Op beide verzoeken werd gun stig beschikt. Op 1 November 1704 was reeds door de vroedschap een akker toegestaan bij de Seispoort aan de binnenzijde van de stads wallen. De Joden bouwden hun synagoge in de Heerenstraat, welk gebouw in December 1705 plechtig werd ingewijd. De gemeente bestond toen uit 13 families. Toen in 1905 het 200 jarig bestaan der synagoge feestelijk werd herdacht, telde zij 68 families. In de laatste jaren is het aantal zeer verminderd. Voor de synagoge er was, had den de Joden hun godsdienstoefe ningen gehouden in het huis Sint Pieter op de Rouaansche kade, waar een aanzienlijke Joodsche fa milie' woonde. 14 October 1579. De eerste Zeeuwsche Provinci ale Synode te Goes gehouden. Reeds had de synode van Wezel in 1570 bepaald, zoodra er eenige verandering van zaken ten goede in de Nederlanden mocht plaais hebben, provinciale synoden te cloen bijeenkomen. Was alzoo in 1572 in Holland de eerste provin ciale synode gehouden, in Zeeland, waarvan na 1574 alleen Walche ren en na 1576 Schouwen voor goed van de Spanjaarden verlost waren, kon dat niet zoo spoedig geschieden. Toen echter in 1577 het geheele Goesche land en ook Tholen de zijde van Oranje koos, kon de Hervorming zich hier uit breiden. Nu was het mogelijk, cfat in 1579 de eerste Zeeuwsche Pro vinciale synode kon worden gehou den. De kosten der Provinciale syno den werden door de Staten der ge westen betaald. Leden van deze colleges hadden er ook zitting in. De genomen besluiten moesten eerst door de Staten worden goed gekeurd, voor zij van kracht wa ren. De Hervorming in Zeeland had in 1579 nog geen groot en omvang. In 1580 hadden op Walcheren nog maar 11 gemeenten vaste predi kanten. Voor 1600 was op Noord- Beveland nog geen enkel predi- In andere gewesten werden ge regeld provinciale synodes gehou den, alleen in Zeeland niet. Slechts nu en dan b.v. in 1592, 1620 en 1628 werd het aan de geestelijk heid vergund. Eerst alleen in bui tengewone gevallen, later om de 3 jaar, werd een kerkvergadering, geen synode gehouden. Deze kerk vergadering is bekend onder den naam van coetus. Eerst op 1 October 1805, toen de band tusschen kerk en staat niet meer zoo nauw was als vroe ger, kreeg de kerkelijke coetus van het gouvernement de vrijheid zich „synode der Hervormde Kerk in Zeeland" te noemen, 17 October 1823. Vlissingen moest West-Souburg schadeloos stellen voor 't grond gebied, dat Napoleon aan genoem de stad had toegevoegd. Volgens het tractaat van Fon- tainebleau (11 Nov. 1807) eischte Napoleon, dat Vlissingen aan hem moest worden afgestaan met een kring van 1800 meter. Daar 't grondgebied van de stad zeer klein was, moest de uitbreiding voornamelijk komen van het aan grenzende West-Souburg, name lijk ruim 616 gemeten, waarin 7 kapitale hofsteden en nog 11 ande re huizen stonden, bewoond door 108 personen. Na de Fransche heerschappij vroeg het bestuur van de gemeen te West-Souburg bij de hooge re- geering om teruggave van het we derrechtelijk genomen grondge bied. Vlissingen, dat natuurlijk gaarne de uitbreiding wilde hou den, hield zich vast aan het be ginsel, dat de toenmalige souve- rein van het land het besluit tot uitbreiding had genomen en daar door kracht van wet had bekomen. Daar West-Souburg zeer te recht bleef aandringen om terug gave, hebben Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, zonder het ge schilpunt dadelijk te beslissen, een middenweg gevonden door de re- geering te adviseeren, dat Vlissin gen als schadeloosstelling 4000 aan West-Souburg zou betalen. Beide partijen gingen met het voorstel accoord. Daarop is door het bestuur van Vlissingen het grondgebied der gemeente van af stand tot afstand met arduinstee- nen palen omzet en afgebakend, zooals die nog te zien zijn b.v. aan den Ouden en den Nieuwen Vlis- singschen weg naar Middelburg. 19 October 1749. De haven van Aardenburg op nieuw geopend. Aardenburg, vóór 1204 Roden burg genoemd, was vooral in de 13de eeuw een bloeiende handels stad. Gelegen aan een diep vaar water konden de schepen haar destijds gemakkelijk bereiken. Oorlogsrampen, watervloeden maar vooral het langzaam maar zeker opslijken van de haven de den de welvaart verdwijnen. Door het afsluiten van het Zwin, waar in de haven uitkwam, in 1648 vol gens de vrede van Munster, hield de handel met 't achterliggende Vlaanderen zoo goed als geheel op. Wegens den oorlog werd in 1701' de haven toegedamd, zoodat de scheepvaart geheel te niet was. De Staten-Generaal gaven op 7 Januari 1749 toestemming om de toegedamde haven op te delven en te openen. Den 19 October was de haven open voor de scheep vaart, Den geheelen dag werd er feest gevierd. Het eerste schip, dat binnen kwam, was van Jacob van Okkenburg. Met herhaald Vivat Oranje werd het begroeit. Men was blij, dat de Franschen, die bijna 2 jaar Staatsch-Vlaande- ren hadden bezet gehouden en te Aardenburg hun hoofdkwartier hadden gehad na het sluiten var. den vrede van Aken waren ver trokken en dat een Prins van Oranje stadhouder was geworden. In 1807 is de haven ingepolderd, groot 107 h.a. Hierdoor is Aarden burg voor goed een landstadje ge worden. R. B. J. d. M. (Nadruk verboden.) Oppervlakkig bezien zijn humor en wijlen de Duitsche rijkspresi dent twee verschijnselen, die wei nig met elkaar hebben uit te staan. Hindenburg was altijd terughou dend; diepe rimpels plooiden steeds zijn voorhoofd en men kan zich nauwelijks indenken, dat dit stroeve gezicht door een glimlach kon worden verhelderd. Toch be schikte Hindenburg, evenals Bis marck, over een goede dosis waar deering voor komieke gebeurtenis sen. Een aardige zet wist Hindenburg steeds naar waarde te schatten. Eens was hij in een onheilspellen de stemming geraakt. Verschillen de dingen waren niet in orde be vonden en daar generaal Von Hin denburg uiterst punctueel was, werd zijn gelaatsuitdrukking hoe langer-hoe barscher. Hij was boos over het feit, dat men weinig re kening hield met den tijd, die hij te missen had; en om de officieren een lesje te geven ging hij op een der recruten toe en vroeg nijdig: „Hoe lang duren tien minuten „Hm," stotterde de man verle gen, „tien minuten, denk ik". „Dat kan wel", bromde Hinden burg, „maar weet, dat het nood zakelijk is de lengte van een tijd ruimte te kunnen schatten. Kijk, ik haal mijn horloge voor den dag, jij gaat heen en weer loopen, en als je denkt, dat er tien minuten om zijn, roep je halt". De generaal voegde de daad bij het woord en de recruut zette zich in beweging. Op de seconde af tien minuten later riep de exami nandus; „Halt." „Hm", zei Hindenburg, „uitste kend." „Hoe komt het, dat je dat zoo precies weet „Ik heb op de torenklok daar ginds gekeken", zei de man. De generaal nam het hem niet kwa lijk. Een andere keer, toen de infan terie werd geinspecteerd, was al les prachtig in orde, maar daar de sergeant-majoor vreesde voor 1 et figuur, dat Johann Stachurak, een Poolsch recruut, zou slaan, :ette hij dezen onsnuggeren landsverde diger aan het einde van een klein landweggetje. De kapitein had ge noemden sergeant-majoor* bevel gegeven, voortdurend met Stachu rak contact 'te houden en hem tijdens de inspectie nog eenige keeren duidelijk te maken, wat hij moest zeggen, als generaal Von Hindenburg zou komen. Dit bevel volgt de sergeant-majoor op. Hij u!iz do U3J33JJ aptuaa jpppad dienstfiets naar Johann Stachu rak en zegt: „Denk er nu om, Stachurak Is de generaal al ge weest „Nee, majoor." Eindelijk verschijnt Hindenburg. Hij werpt een goedmoedige blik op den eenzamen wachter en vraagt: „Wat doe je hier zoo al leen, mijn zoon." Johann kijkt stug, blijft in de houding staan en antwoordt niets. „Kan je niet ant woorden, mijn zoon. Ik ben de generaal „De generaal repliceert Stachurak. „Dan zit er wat voor je op. De sergeant-ma joor heeft al drie maal naar je ge vraagd Iedereen verstijft van schrik, maar Hindenburg begint eerst te lachen en zegt dan h^el ernstig: „In orde, mijn zoon, zeg tegen den sergeant-majoor dat ik voortaan op tijd zal zijn." Op de club „Fivelgo" te Ap- pingdam kwam tusschen twee spelers onderstaande stand voor (no. 199). Zwart schoof 1117 en doorzag niet, dat hij daardoor een schijf op de partij weggaf. Omdat de schijven nog zoover van elkaar stonden, had zwart niet de minste gedachte er bij, dat wit hem kon bereiken. Zooiets gebeurt maar al te dikwijls. No, 199. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Z, 1, 7/9, 12, 15, 17, 19, 20. W. 21, 33, 37, 38, 43, 47/49. No. 200. TJ. POSTMA, Huizum (Fr.). 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Z. 8/10, 14, 16, 18/20, 25, 26, 30. W. 17, 27/29, 31, 37, 38, 42, 47, 48. Wit maakt door een geweldige slagzet de partij in zijn voordeel uit. Oplossingen no.'s 1951%. No. 195. W. 22—18, 19—13, 13 X 2, 2 X 31, 47—41 en wint. Z. 13 X 22, 14 X 19, 19 X 46, 26 X 37. No. 196. W. 23—18, 26—21, 32 X 41, 38 X 9, 25 X 5. Oplossing extra stand Tj. Post- ma, Huizum. W. 41—37, 37—31, 46—41, 32— 28, 38 X 16, 50—44, 45 X 1- J. Scheeres, Delfzijl, De heer MARIJS achtte het belache-daéav°nd bijeen onder „„uouiaii lijk, dat men beweert het van den Zon- burgemeester Bierens. De hr. Van dag te moeten hebben. Er komen hoog stens wat dagjesmenschen, die hun eten en drinken mede brengen. Spr. betreur de de houding der S.D.A.P. Liere is afwezig. Ingekomen Stukken. Ingekomen is o.a. een schrijven van B. en W. te Goes, betreffende de vergoe- De heer VAN OORSCHOT zeide, dat dingen die Kapelle betaalt voor de leer- deze kwestie hem niet zoo diep beroe- lingen die een bijzondere school te Goes ren kan. De ontvangsten zullen niet zoo heel veel beteekenen door de dalende koopkracht van de massa. Maar spr. wil de hen, die daarop gesteld zijn, gelegen heid geven te trachten hun inkomsten bezoeken. Goes vraagt een gemeen schappelijke overeenkomst te treffen en in het vervolg 30 per leerling te ver goeden. B. en W. zullen van advies die nen. urui tot onaernanascne verhuur van een gemeentewoning aan Jac. Lavooy voor f 3 per week. Vastgesteld worden de pensioen grondslagen voor burgemeester, secre taris, ontvanger en ambtenaren van den burgerlijken stand, volgens de ge wijzigde salarissen. Rondvraag. De hr. De Jonge vraagt of het niet mogelijk is de -macadam thans op de wegen te brengen. Mogelijk door de werkloozen. vuur werKverscnamng dij wijze van rou leering. De heer ROTHUIZEN, op verzoek aanwezig, deelt mede, dat het zwemba- sin in hoofdzaak afstuitte omdat de Wil- nelmina- en Goesche polders geen ver gunning voor waterafvoer gaven. En werkt ,,'t Sas" niet mede, dan is het plan financieel te riskant. Zullen Ged. Staten zeker geen goedkeuring verleenen. De kwestie is niet op te lossen. In het door den heer Jonkers genoemde plan zit te weinig arbeidsloon. ook niet. De VOORZ. erkent dit. Anderen den ken er echter anders over. De heer VISSCHER zegt, dat het bij hem wel een punt van overweging was. De VOORZ. wijst er nog op, dat te Middelburg naar de lengte van den kraam betaald wordt en hier per vier kante meter. Dit wekte ook ontstem ming. De kwestie der schoenenrepara tie is in onderzoek. Sommige schoen makers hebben er geen bezwaar tegen. bal li mij baj aai ez^ wa get] ik de I datj ver iL zall wel mijr uitld Rac] Sefi zijn ging! JoesT Racll gen buit4 het

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 8