leder pak HONIG^s VERMICELLI Bomö's Bouillonblokje GRATIS OE VREEMDELING VAN SILVERDALE KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 13 OCTOBER 1934. No. 242. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. MIDDELBURG. De oneenigheid in de Belgische regeering Jaspar op zijn smalst Generaal Nuyten contra minister Devèze. De oneenigheid in de Belgische re geering, die een 14 dagen geleden in het volle licht trad, door de berichten dat de verschillende ministers de nood zakelijke bezuinigingen, om de begroo ting sluitend te maken, op elkaar wilden afschuiven, is nog steeds niet bijge legd. Uit verschillende berichten van de laatste dagen valt zelfs af te leiden dat de controverse zich nog langzaam verscherpt. Het is bijna tragisch. Een Kabinet, dat met heel veel inspanning van het parlement de wenschelijk ge achte volmachten los kreeg, om krach tig te kunnen regeeren, wordt thans innerlijk als het ware verscheurd. Sommige ministers laten kleine mee- ningsverschillen uitgroeien tot een kwestie van prestige en autoriteit voor hun eigen persoon en willen niet bui gen voor een collega. Zoo heeft men kunnen beleven, dat minister Jaspar, die buitenl. zaken heeft en tot dusver het beperkt ministerieel comité leidde, dat geregeld werkt om de volmachts- besluiten voor te. bereiden, tot latere behandeling in den kabinetsraad, wei gerde naar dit comité te komen, toen eerste minister de Broqueville te Brus sel was teruggekeerd en zelf het voor zitterschap wilde waarnemen, zooals dit bij de benoeming van dit comité was geregeld. Zoo zijn er nog meer gevallen. Hoe dan ook, er heerscht in de regeering een onbehagelijke stemming, alsof alles op barsten of springen staat, en die natuurlijk verder doordringt. De Beurs te Brussel is de beste barometer ge bleken, want de Belgische renten heb ben de vorige week verscheidene pun ten verloren, d.i. alles wat zij sedert enkele maanden hadden gewonnen. Men heeft tevens het gevoel, dat er wordt gemanoeuvreerd, zonder dat men het juiste doel kent. Een factor van beteekenis bij al de moeilijkheden is het heethoofdig ka rakter van den minister van landsver dediging, den heer Devèze, leider van de liberale ministers. Wij wezen reeds op zijn ophefmaken de pers-gesprekken, waarin hij alle ver laging van zijn begrooting afwees. Hier mee meende hij wellicht een voor sprong te nemen, bij wijze van mar chandage, op den minister van finan ciën, den heer Sap, die tot eiken prijs ten minste een milliard frank moet vinden wat nog een streng minium is om te bezuinigen voor de volgen de begrooting. Wij schreven ook reeds dat minister Sap naar aanleiding van deze houding zijn portefeuille ter be schikking van graaf de Broqueville had gesteld. Dit is bevestigd, maar er komt nog iets bij. De heer Devèze heeft ook n.l. zijn portefeuille ter beschikking ge steld. Hij liet zich ten slotte bepraten door zijn vrienden en vond het middel om dan toch 140 millioen te bezuini gen. Terloops zij gezegd, dat hij er op het oogenblik nog 40 millioen bij ge vonden heeft, wat genoeg aantoont hoe onevenwichtig dit alles is- Graaf de Broqueville liet, toen hij van hel ontslag van Devèze kennis kreeg, generaal Nuyten, opvolger van generaal Gallet als hoofd van den generalen staf, bij zich komen. Deze zou. verklaard heb ben kans te zien om 300 millioen frank te bezuinigen op de legerbegrooting en aan den generaal schijnen vooruitzichten te zijn gegeven om zelf de portefeuille van landsverdediging in handen te krij gen. Toen Devèze op zijn besluit was teruggekomen, vernam hij hoe de Broqueville reeds over zijn portefeuille had onderhandeld en ten minste toch over zijn hoofd heen met generaal Nuy ten zelf had onderhandeld. Dit had tot gevolg dat Devèze wel als minister wit blijven, maar als eisch heeft gesteld, dat generaal Nuyten, als chef van den gene ralen staf, moet verdwijnen. Het is niet alleen een kwestie van personen, maar ook van doctrine. Het is inderdaad merkwaardig, dat er een ze kere agitatie tegen 'generaal Nuyten wordt gevoerd en dit juist van die zijde, die aanstuurt op een onvoorwaardelijke aansluiting van de Belgische landsver dediging bij die van Frankrijk. Generaal Nuyten wil, zooals generaal Gallet, es sentieele Belgische belangen vooral niet uit het oog verliezen en zoo blijkt hij niet bijster ingenomen met de door mi nister Devèze tot het uiterste gevolgde politiek van de grensversterking, en d'.t vooral om militaire redenen. Typisch is, dat ook juist de bladen, waarin bepaalde wapen-industrieën belangen hebben, aan deze agitatie meedoen. Men moet er benieuwd naar zijn, wie den strijd zal winnen: generaal Nuyten öf minister Devèze- De kansien van den laatste lijken voorloopig het best te staan. (lngez. Med.) filmvertooningen, waarbij nitrocellulose- film wordt gebruikt, alleen toe te laten bij projectie van de film, in daarvoor door de plaatselijke overheid goedge- keurde cabines en welke in het alge meen voldoen aan de eischen, die aan cabines voor bioscooptheaters zijn ge- steld. door H. BINDLOSS. 58). „Ik zal je ze geven, op één conditie. dat je weggaat en wegblijft tot de oogst binnen is. Daarna zal ik je vragen hier te komen en moeten we verder zien. Als je in dien tusschentijd hier durft komen of de menschen een denkbeeld van den waren stand van zaken durft geven, los sen we ons meeningsverschil op een meer afdoende manier op of ik geef me bij de politie aan". Courthorne knikte spottend. „Dat is flink gesproken", zeide hij. ,,'t Prettige met jou is, dat je altijd precies weet, waar je aan toe bent. En ben je nu ab soluut niet benieuwd naar de manier waarop ik èn aan de Beredenen èn aan 'de rivier ontsnapt ben?" „Neen, absoluut niet", antwoordde Witham kort. „Zakelijk hebben we met elkaar te spreken, daar is niets aan te doen, maar verder wensch ik niets met je te maken te hebben." Courthorne begon te lachen- „Je maakt iemand het doen, alsof hij je niet begrijpt, niet makkelijk, maar de belee- digde spelen, terwijl ik je ondertusschen allergenadigst voor me laat werken, zou eveneens onzin zijn. Maar ondanks je vriendelijkheid zou ik toch wel graag DE NOODLOTTIGE BRAND TE HILVERSUM. Een commissie om maatregelen te beramen ter voorkoming van soortgelijke rampen. Donderdagmiddag is te Amsterdam ten bureele van den voorzitter, in het cen traal bureau van de brandweer, gein- stalleerd, de commissie, ingesteld door de Kon. Ned. Brandweervereeniging naar aanleiding van den filmbrand te Hilver sum, bestaande uit de heeren C. Gor dijn jr., commandant van de brandweer te Amsterdam (voorzitter); A. Defresne, directeur der n.v. Amsterdamsche Too- neelvereeniging te Amsterdam; ir. J. F. Groote, directeur van publieke werken, commandant van de brandweer te Hil versum; D. Hamburger jr- te Utrecht, voorzitter van den Ned. Bioscoopbond; J. J. Haarselhorst, directeur van bouw en woningtoezicht, commandant van de brandweer te Tilburg; ir. P. H. C. Klij- nen, directeur van het gem. electrici- teitsbedrijf en commandant van de brandweer te Maastricht; G. W. J. van è/erenberg de Boer, regeeringsvertegen- woordigei; ir- L. J. E. C. v d, Tas te Rotte :dam, technisch adviseur der Kon. Ned. Bi andweervereeniging en W A. J v. d. Meulen te Breda, secretaris der Kon. Ned. Brandweervereeniging (se cretaris). De vergadering werd geopend door den voorzitter van de Kon. Ned. Brandweer vereeniging, jhr. J. M. van Beyma, bur gemeester van Leeuwarden. De oorzaak waarom wij hier zijn, aldus spr., is het gevolg van een zeer betreurenswaardig feit, waarbij menschenlevens verloren zijn. Het is niet te onzer beoordeeling of hetgeen te Hilversum is gedaan, goed is geweest of beter gedaan had kunnen worden. Een feit is dat deze schok op heel Nederland een diepen indruk heeft gemaakt. Hierin heeft de Kon. Ned- Brandweervereeniging aanleiding ge vonden een commissie in te stellen met het doel, maatregelen te beramen, op dat dergelijke rampen in den vervolge niet meer kunnen gebeuren. Op deze eerste vergadering is de commissie reteds eenstemmling tot het inzicht gekomen, dat in afwachting van "het voorloopig en spoedig te ver schijnen rapport het gewenscht is Aanhoudende vraag naar bin- nenlandsche leeningen Ver dere stijging van den export van radio-artikelen Sluiting der suikeriabrieken van de H. V. A. In tegenstelling tot de gedrukte stem ming voor buitenlandsche obligatiën staat de vaste houding voor binnen- landsche vaste rente dragende fondsen op de Amsterdamsche beurs, die slechts zeer weinig beïnvloed is door de nieu we onrust op de valuta-markt in ver band met den politieken moord in Frankrijk. Vooral voor de 4 pet. Indi sche conversie-leening heeft weder goe de belangstelling bestaan. De noteering is zelfs boven de 101 pet. gestegen, zoo dat het koersverschil met de 4 pet. Nederlandsche staatsleening, dat nog kort geleden vrij aanzienlijk was, tot minder dan 1 pet, is ingekrompen. Voor een belangrijke koersmarge tusschen een voor rente en hoofdsom door den Nederlandschen staat gegarandeerde Indische leening en een zuiver Neder landsche staatsleening bestaat dan ook geen aanleiding. Overigens blijft er voortdurend ook goede vraag bestaan naar Nederland sche staatsfondsen, evenals naar bin- nenlandsche gemeenteleeningen en naar pandbrieven van goede Nederlandsche hypotheekbanken, waardoor deze laat ste in staat worden gesteld, in ver sterkte mate over te gaan tot aflossing van pandbrieven met den voor dezen tijd betrekkelijk hoogen rentevoet van 5 pet. en hiertegenover 4 pet. pand brieven uit te geven. De nieuwe 4 pet. leening Amsterdam kon tot ca. pet. boven den koers van uitgifte stijgen. Vermoedelijk zal de hoofdstad, na het succes van deze emissie, binnen niet te langen tijd overgaan tot verdere con versie-transacties. i Ondanks de op de beleggingsmarkt heerschende vaste stemming is de uitgifte van de 3% pet. leening der provincie Gelderland toch geen succes geworden. Het bedrag kon niet in zijn geheel worden geplaatst en evenals dit met de vorige 3% pet. lee ningen het geval is geweest, zullen de emissie-huizen de in hun handen geble ven stukken eerst geleidelijk aan den man kunnen brengen. Het publiek, maar, vooral ook de groote instellin gen, verzekeringmijen e.d., zijn klaar blijkelijk niet geneigd, dit rente-type te aanvaarden. De regeering zal hier mede bij de plannen tot uitgifte van 'n nieuwe leening ter consolideering van vlottende schuld terdege rekening ->e- nen te houden. Op de Amsterdamsche aandeelen- markt werden de berichten uit Frankrijk kalm opgenomen. Tegen het einde der week kon, onder den invloed van de vaste stemming op de New Yorksche beurs, zelfs een krachtige koersstijging intreden. Aandeelen Philips lagen voort durend vast in de markt, dank zij de verdere toeneming van den export van willen weten, of je met mijn geachte familieleden nogal kunt opschieten. Ze hebben me verteld, dat een van hen ten opzichte van je al 'n weinig aan 't ont dooien is. Voor het geval dat Miss Bar rington zoo verstandig geweest is, geef ik dezen raad: Beeldt je vooral niets in, 't kon anders zoo'n teleurstel ling voor je worden". Witham stond op en ging met zijn rug tegen de deur staan. „Je hebt mijn voor waarden gehoord, maar als je het waagt om dien naam in verband met mij nog- eens te noemen, zul je tot de ontdekking komen, dat ik er meer voor voel om al les wat ik je schuldig ben op een eenigs- zins andere manier af te betalen". Courthorne bleef hem brutaal-kalm aankijken, maar voordat hij kon ant woorden, werd de deur van den buiten kant af opengedaan door den hulp in de huishouding". „Brigadier Stimson en een marechaus- sée om u te sprekan", kondigde hij aan. Witham keek Courthorne aan; als ant woord haalde deze nonchalant zijn schouders op. „Dat genoegen hebt je niet aan mij te danken- Waarschijnlijk toevallig, maar Stimson kent me, beter daarom als ze ons niet samen zien, Wat zou jje van vijftienhonderd dollar zeg gen?" „Neen", besliste Witham. „Blijf dan maar, als je dat wilt". Courthorne schudde langzaam het hoofd. „Neen, dank je. Maar ik maak je m'n compliment, je doet 't kranig!" Nog juist bijtijds slipte hij door de achterdeur weg; het volgende oogenblik kwam de rijzige figuur van den grijzen brigadier binnen. Toen hij Witham zag bleef hij plotseling staan en keek hem aan. „Dit is weer voor 't eerst, dat ik u na mijn overplaatsing hierheen ontmoet, mr- Courthorne", zeide hij. „Merkwaardig, zooveel u me aan den man doet denken, met wien ik, ginds te maken gehad heb." Witham begon te lachen. „Dat's niet bepaald een complimentje, brigadier". „Wel", zeide de man, „er is verschil als ik goed kijk. Maar laat me eens even nadenken, hoeveel keer heb ik u ont moet, een of twee maal in Alberta, is 't niet?' Schijnbaar stond hij ernstig na te denken, maar Witham was op zijn hoe de- „Wel wat meer keeren, geloof ik, maar u heeft me nooit iets positiefs ten laste kunnen leggen. En nu, heel in ge- moede, dit, brigadier; de tijden zijn ver anderd, en uw chefs zijn met ons, Sil- verdalesche kolonisten, goede maatjes we begrijpen elkaar?" De grijze oogen van den brigadier ke ken Witham lachend aan. „Ik bedoelde er niets mee, mr- Courthorne, ik kom hier alleen om een paard te requiree- ren, anders nergens om. Een van de Whitesod jongens heeft het illustere denkbeeld gehad, om een oneenigheid met een van zijn kameraden door mid radio-artikelen in September. Met een totale waarde van f 5,41 millioen werd niet alleen voor dit jaar, maar ook voor het voorafgaande jaar een record be reikt. In de overeenkomstige maand van het vorige jaar was de export meer dan f 2 millioen geringer- Tengevolge van de gunstige ontwikkeling van den ex port in de laatste maanden is de achter' stand, die in het eerste halfjaar nog ten opzichte van het vorige jaar bestond niet alleen ingehaald, maar heeft men den uitvoer in het vorige jaar zelfs met bijna f 4 millioen voorbijgestreefd. Waar, blijkens de mededeelingen in de jongste jaarvergadering, ook de buiten landsche fabrieken van het concern vol op van werk zijn voorzien, mag wel wor den geconcludeerd, dat het op 1 Mei begonnen nieuwe boekjaar alleszins be vredigend belooft te worden. De export van gloeilampen geeft eveneens met een cijfer van f 595-000 tegen f 470.000 in Augustus een toeneming te zien. Deze tak van het Philipsbedrijf is, wat haar omvang betreft, echter geheel in de schaduw gesteld voor de voortdurend aan belangrijkheid winnende radio-af- deeling, zooals wel uit een eenvoudige vergelijking van de exportcijfers blijkt. Betreffende de beteekenis van de beide bedrijfstakken als winstbron zijn intus schen geen gegevens beschikbaar. Ofschoon ook de uitvoer van kunst- zijde-garens, wat de hoeveelheid betreft, voor September een verdere stijging te zien gaf (712 ton tegen 692 ton in Aug.) konden aandeelen Aku toch nauwelijks in koers verbeteren. Het stelde eemgs- zins teleur, dat de waarde van den kunstzijde-export is verminderd. De ge middelde prijs per uitgevoerde kg kunst zijde-garens kwam voor September slechts uit op f 1,95 tegen f 2.08 in de voorafgaande maand, wat evenwel toe te schrijven kan zijn aan een naar ver' houding sterke toeneming van den ex port van goedkoope kwaliteiten. Voor suikeraandeelen was de stem ming over het geheel gedrukt, op het bericht, dat de fabrieken der Handels- ver. „Amsterdam" in 1935 in het geheel niets zullen maken, omdat in 1934 in verband met de positie der suikermarkt geen suikerriet is geplant. Een voorstel van Moormann Co. tot opschorting van rentebetaling en aflossing op de 5 pci. obligatiën maakte ook een ongunstigen indruk. Deze onderneming, die beha've suikerfabrieken ook koffie-, rubber- en palmolie-ondernemingen in haar bezit heeft, is er in verband met de betere perspectieven, welke de rubber ople vert, nog niet eens zoo slecht aan toe als de meeste alleen van de suiker af hangende ondernemingen, voor welke nog geen betere tijden in zicht zijn. Een toeneming van de verschepingen van inlandsche rubber uit Ned. Indië heeft eenige ongerustheid veroorzaakt, j Men vreest, dat deze op kosten zal gaan van den export van plantage-rubber, I omdat de Ned. Indische regeering zich voor den totalen export gebonden heeft aan een bij de restrictie-overeenkomst bepaald contingent. De stemming voor rubberaandeelen was in verband hier mede weinig geanimeerd, doch in aan sluiting op een verbetering van den I rubberprijs trad later een koersstijging in. Tabaksaandeelen konden zich goed in prijs handhaven, daar de resultaten; der laatste tabaksinschrijving zijn mee gevallen na de pessimistische verwach tingen, die wegens de Duitsche beta lingsmoeilijkheden waren gekoesterd, j Kooplust van Nederlandsche zijde ver leende steun aan de markt en ook du Duitsche industrie, die het Sumatra- product niet kan missen, heeft eenige partijen gekocht, Aandeelen Koninklijke I Petroleum ondervonden den invloed van den berizineoorlog in Amlerika maar I konden later eenig herstel boeken. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Philips 204 J421621514. Unilever 691471%. Ford 212—215. H.V. „Amsterdam" 158%161%. Deli Batavia Mij. 1491415114. Deli Mij. 12614124126% 125. Senembah 134135134. Amsterdam Rubb. 90%94%. Hessa Rubber 4042—43%. Serbadjadi 58 605963 Kon. Petroleum 14414814. Personeel avondschool voor N O. B. en W. stellen den Raad voor om voor het tijdvak 1 October 1934lOct. 1935 de leeraren W. C. Callfber en P, Luteijn opnieuw te benoemen tot tijde lijk leeraar aan de Avondschool voor N.O. en wel resp. in vakteekenen voor schilders en voor boekhouden en reke nen. Voorts geven zij in overweging den leeraar in vakteekenen voor machine bankwerkers, electriciens, scheepma kers en in motorenleer en werktuigkun de E. Visscher, in plaats van tijdelijk vast aan te stellen. Tegen deze drie benoe mingen heeft de minister geen bezwaar. In verband met noodzakelijke bezuini ging door inkrimping en opheffing van slecht bezette cursussen kunnen B. en W. tot hun leedwezen den tijdelijken leeraar in rekenen J. A. Tavenier niet voor een herbenoeming voordragen. Dit geldt ook voor den tijdelijken leeraar in hout- en marmerschilderen I. Ver sprille, voor wiens betrekking evenals voor die van W- C. Call ber en P. Lu teijn op 's ministers verlangen een op roep van bevoegde sollcitanten is ge daan. Voor de betrekking van Calliber en Luteijn meldde zich niemand aan, voor die van Ver or 11e, één sollicitant, namelijk K. P. A. Broerse te Vlissingen. De Minister stelt z'ch op het standpunt dat de onbevoegde, ook al heeft hij een laag-jarige en goede praktijk, voor den bevoegde moet wijken- Daarom stellen B. en W. voor K. P, A. Broerse tijdelijk te benoemen voor hetzelfde tijdvak als Calliber en Luteijn. ZIEKENFONDS-CONTRIBUTIE VAN WERKLOOZEN. B. en W. stellen thans voor een derde deel voor rekening der gemeente te nemen, B. en W. melden, dat tot hun leed wezen de voorbereiding van de kwestie van voorziening ter zake ziekenfonds contributie van gesteunde werkloozen, mede door de noodzakelijke briefwisse ling met de besturen der 3 alhier geves tigde ziekenfondsen, meer tijd gevraagd heeft dan zij aanvankelijk hadden ver moed. Zij meenden intusschen niet een voorstel aan den Raad te kunnen doen, voordat volledig bekend was, welke kos ten eventueel verbonden zouden zijn aan een regeling, zoodat de gemeente, de werkloozen zelf en de fondsen ieder del van een bijl te beslechten ik moet er onmiddellijk naar toe, en daar komt me m'n paard met zijn been in een dassenhol terecht". „Zeg in den stal, dat ze kunnen laten uitzoeken", zeide Witham, „en hier brigadier, steek eens op en neem er een paar voor onderweg mee!" Met een beleefden groet ging de grij ze marechaussée de deur uit. Witham bleef wachten, tot hij het doffe dreunen van de paardehoeven hoorde wegster ven, toen deed hij de tweede deur open en riep Courthorne weer binnen. „Ik heb je niets aangeboden, maar als je wat hebben wilt, dan laat ik 't even halen."' Courthorne keek hem met een eigen aardige uitdrukking in zijn oogen aan; voor den eersten keer viel 't Witham op dat het uiterlijk van den man dui delijke kenteekenen van zijn ongebon den levenswijze droeg. „Als je gast?" vroeg hij. „Ja", antwoordde Witham, „ik be schouw me als je pachter en omdat ik je niets verschuldigd wil zijn, stel ik je het volgende voor. Vandaag betaal ik je duizend dollar uit, wanneer de oogst binnen is nog eens hetzelfde bedrag plus rente over de waarde van de ma chines beschreven in de papieren, die ik van Colonel Barrington gekregen heb en 't geld, dat ik gebruik heb. Daar voor krijg ik onbeperkte beschikking over de boerderij tot ik de elevator- ceelen voor de tarwe door mij gepro duceerd binnen heb of uiterlijk tot drie maanden na den oogst, die mijn eigen dom wordt, Als je deze voorwaarden niet aanneemt, of als je morgen na zonsopgang nog hier bent, rijd ik naar den dichtstbijzijnden post van de be reden politie en leg een verklaring af", „Je pakt niet met handschoenen aan", zeide Courthorne langzaam, „maar je behoeft niet bang te zijn, ik ga ac- coord." T HOOFDSTUK XV. Prairie-brand. 't Was een paar weken na de onver wachte komst en het overhaaste ver trek van Courthorne, dat Maud Bar rington op een morgenrit, bij het om rijden van een boschje, plotseling Wit ham voor zich zag. Hij zat naast zijn maaimachine in de schaduw van een paar lage boomen. Door het luide ge- klik-klak en geratel van de machines in de naburige vrij diepe inzinking, had hij haar niet hooren aankomen en daar hij bijna met zijn rug naar haar toezat, hield Maud haar paard in, om te kij ken, hoe lang het zou duren, voordat hij haar aanwezigheid zou bemerken. Met een hamer in zijn hand zat hij bij na onbeweeglijk voor zich uit te staren, alsof hij in het trillende hittewaas boven het lange prairie-gras visioenen zag. 'Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5