IEENK GOESCHE COUSANT^ BINNENLAND. Stemt ZEELAND. Elastix Schoenhufs De Magneet SHAMPOON BULLES DE MARCO I NUMMER 242. DRIE BLADEN. ZATERDAG 13 OCTOBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. op Maandag 15 October van 14,30 tot 14.45 uur Uw Radiotoestel af op Hilversum (golflengte 301.5 M.) N.V. „P.Z.E.M.". TOMATEN NAAR DE MESTVAALT. MIDDELBURG. „Voor de Kunst" WEED ER Marco - Brussel Schoonheidscrême WALCHERSCHE ZAKGIDS. V¥ALCHEREN. ARNEMUIDEN. Ten overstaan van notaris Beth te Ovezande werd in het openbaar verkocht een huis met schuur en bouwland groot 4,31.25 ha aan het burgerlijk armbestuur te 's He-er Arendskerke voor de som van f 9720. en bloed- Peruzalf sent U een is, naar f 2.50 ielburg. ldbouw, M'burg MIDDELBUQGSCHE COURANT Voor Middelburg, Goes en agent® icaap Vilaaiagen 2.30, elders 2.50 per ï^ertae] Week-abonn. in Middelburg en ioe» 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per agei, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr Uitgeefster Naamiooze Vennootschap „De Middelbnrgsche Courant"; Bureanx Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen J™? regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrlel „Kleine Advertentiën", ten hoogste S rege». a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. t&t „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cos- rant" 10 ct. extra Bev/ijsnammars 5 cen.l i—M—BBMroa i minaamai GEEN CRISIS-INKOMSTEN BELASTING? Naar het Vo k verneemt, moet het de-, bedoeling zijn van den Minister van Financiën, het .voorstel tot liefiing van een crisis-inkomstenbelasting voorshands te laten rusten. De commissie van onderzoek uit de Tweede Kamer heeft reeds op 18 Mei jl. haar verslag over het ontwerp aan den minister doen toekomen, doch tot dusver is hierop geen antwoord versche nen. DE VERRUIMING VAN DE VERKOOPGELEGENHEID OP ZONDAG. Vragen van Kamerleden. Het Tweede Kamerlid Duymar van Twist fa.r.) heeft den minister van eco nomische zaken gevraagd, of het niet wenschelijk zou zijn geen verruiming van de verkoopgelegenheid op Zondag te Den Haag toe te staan, aangezien t overgroote deel der winkeliers „kenne lijk met het bestaande tevreden" zou zijn. De heer Westerman {nat. herstel daarentegen is van oordeel, dat diverse gemeenteraden bij de beoordeeling van de vraag, of een verruiming moet wor den toegestaan, allerlei bijkomstige be weegredenen doen gelden. Hij acht het wenschelijk de getroffen regeling zoo danig aan te vullen, dat met de be langen der betrokken winkeliers beter rekening wordt gehouden. AFSLACHTING VAN 150.000 DRAGENDE RUNDEREN, Een millioenen vraagstuk. Men schrijft ons van deskundige zijde: Het bestuur der veehouderijcentrale heeft uitgesproken: 150.000 dragende pink en vaarzen zouden moeten wor den opgeruimd, afgeslacht of, indien er kans is, uitgevoerd worden naar Rus land. Over de mogelijkheid van export naar Rusland van een kwantum melk vee kan men èenigszins hoopvol ge stemd zijn, eenige zekerheid is er niet. Een 150.000 stuks zijn er zeker niet te plaatsen en in ieder geval zal het zijn export met verlies. Toch zou deze uitvoer verre te verkiezen zijn boven inblikking van het op te ruimen vee. Het advies van de Veehouderijcen trale aan den Minister van Economische Zaken- zal dus zijn: geef ons machtiging 150.000 jonge kalfdragende runderen op te ruimen, de kosten te verhalen op de vleeschconsumptie en de af te slachten dieren te doen inblikken, opdat werk- loozen, armlastigen, diaconiën e.d. cri- sisvleesch in blik zullen kunnen beko men nu voor, meenen we, een kwartje per blik van een kg. Het lijkt zoo eenvoudig, maar wat zullen zijn de consequenties van zoo n maatregel? Doel van de afslachting van 150.000 runderen, moeder en kalf tegelijk, is beperking van den rundveestapel, 't Is noodig, zeggen de voorstanders, om de toename van melkproductie te kee ren, om de slachtveeprijzen te steunen, om daling der veeprijzen te voorko men. Het doel is goed, maar de middelen zijn o.i. absoluut verkeerd, want het doel zal worden voorbij gestreefd en het tegengestelde zal worden bereikt, De ervaring heeft geleerd. De afslachting van 115.000 runderen verleden najaar en voorjaar heeft de melkproductie niet merkbaar doen af nemen en heeft ook de veestapel niet verminderd, want tegenover een gefor ceerde afslachting, staat een even groo- te mindere normale slachting voor de vleeschconsumptie. In het eerste half jaar 1934 zijn er volgens officieele op- gaven minder geslacht dan in het eerste halfjaar 1933 58.089 runderen en 23.511 gras- en vette kalveren, terwijl er nog 1664 ton rundvleesch minder uit het buitenland is aangevoerd, of onge veer 6600 runderen. V oor het beele jaar 1934 is de teruggang te rekenen op minstens 116000 runderen plus 13000 minder invoer plus 47000 vette- en 'graskalveren. Nu heeft 1933 gehad een hoog slacht- cijfer voor rundvee, omdat het vleesch goedkoop was. Doch de slachtveeprij zen zijn onder de crisisheffing voor de boeren niet of weinig beter geweest, dus ia3* yor^en ingenomen, dat ook in 1934 het vleeschverbruik groot zou zijn geweest, indien er niet was de druk kende belasting. Eenige mindere ver koop was er wel onder de afnemende koopkracht van het publiek. Maar ze- (Ing. Med.) ker was er evenveel vee meer afgeslacht als nu door geforceerde afslachting, en de boeren hadden geen aanleiding ge vonden veel meer vee kalfdragend te doen worden op speculatie van een her nieuwde afname van dragend vee door de Regeering. A f s 1 achting brengt niet de gewenschte beperkingder melkproductie, niet de ge wenschte afname in den te grooten veestapel. Opvallend is dan ook dat veel zuivel- boeren en de leiders in de coöperatieve en speculatieve zuivelbeweging heele- maal niet geporteerd zijn voor afslach ting. De heer Geluk, secretaris van den Al- gem. Zuivelbond, ziet geen heil in een geforceerde inkrimping der melkpro ductie, die de Regeeringscommissaris. Ir. Louwes wil door een samenstel van maatregelen. De heer Geluk wil ook zooveel mogelijk beperking van een ver liesgevende boterexport, maar laat men dan eerst probeeren, zegt hij, dit over schot in het binnenland te plaatsen. Tot nog toe is daaraan niets gedaan, integendeel, door het menggebod heeft men de binnenlandsche boterconsumptie steeds zeer ongunstig beinvloed. Inderdaad is het dwaas, dat de buiten lander onze prima boter eet voor den prijs, waarvoor onze bevolking nog geen margarine kan bekomen, zooals het even dwaas is dat onze gesmolten reu zel gaat voor ongeveer f 0.25 per kg naar 't buitenland, terwijl dè huismoe ders hier alleen aan crisisheffing op de ze reuzel 0.24 per kg. moeten betalen. De binnenlandsche consumptie komt door de afslachting van 150.000 runde ren in het gedrang, wordt er steeds meer ongunstig door beinvloed. Er is voor de binnenlandsche consumptie geen be hoefte aan een nieuwe productie van 18 millioen bussen vleesch in blik, terwijl er nog 11 millioen, of de helft van de vo rige productie in voorraad staan. Die vorige productie van 21K mil lioen bussen vleesch heeft een verlies opgeleverd van 14 millioen gulden, wel ke gedekt moest worden uit een belas ting op het vleesch van 20 pet. op het levende slachtrund, is ongeveer 25 pet. op het vleesch. De vorige afslachting die 12 Mei 1934 beëindigd is, zal einde dit jaar wel zijn betaald, als n.l. uit de 11 millioen voorraad blikken vleesch komt een opbrengst van 11 millioen X f 0.30 3.3 millioen. Komt er nieuw blik- vleesch bij, dan zal de oude voorraad toch ook voor 10 cent per blik minder verkocht moeten worden, is 1.1 millioen gulden minder. Er is nog vorraad blikvleesch voor een jaar en zou men daarbij nog een nieuwen voorraad opstapelen van 18 millioen stuks? 18 millioen blikken er bij, zonder dat er zekerheid is van de biet, zonder dat er iemand om vraagt, terwijl de productie een verlies zal op leveren van zeker 15 millioen gulden, aangenomen, dat die 18 millioen blikken vleesch voor 20 cent per stuk zijn te plaatsen (n.l. voor 25 cent aan den con sument). Is na een uitgave van 14 mil lioen verlies op de vorige af slachting, gewettigd nog 15 milloen goed geld naar kwaad geld te gooien? Goed geld, hetwelk moet worden op gebracht uit de belasting op de volks voeding vleesch, zonder dat de veehou derij in 't algemeen er profijt van heeft; zonder dat we op die wijze ooit door het teveel aan vee heenkomen Er is toch ook nog voor 2K millioen liter melk plaats in het brood, of voor 5 pet. van de productie. Verplicht melkgebruik voor brood maakt het iets duurder, doch verhoog! de voedings waarde. Afslachting van 150.000 runde ren houdt het vleesch 10 a 15 cent per kg duurder, nog wel anderhalf jaar lang, want de 15 millioen zal uit de met 200 pet. verhoogde accijns op het geslacht pas in IK jaar binnen zijn, wellicht nog niet eens, wijl met de verdere terug gang in het vleeschverbruik ook daalt de opbrengst uit de crisisheffing. In de menschenwereld is zachtmoe digheid één der beste deugden. Door haar leert men het geheim: wél met zichzelue en anderen te zijn. PLAATSING VAN STUURMANSLEERLINGEN MET STEUN VAN HET RIJK. Teneinde de plaatsing op Nederland sche schepen te bevorderen van de Juli jl. geslaagde stuurmansleerlingen van de Zeevaartscholen zal het ministerie van sociale zaken in het tijdvak October 1934October 1935 voor deze jongelui bemiddelend optreden. De regeering is voornemens om aan de scheepvaartmaatschappijen een ver goeding te verstrekken van 550 per stuurmansleerling, waarvan de helft komt voor rekening van het Rijk, terwijl de andere helft door de ouders der leer lingen dient te worden bijgedragen. Voor de reederijen is deze regeerings- maatregel (waardoor de stuurmansleer ling zijn voor het examen van derde stuurman benoodigde jaar vaartijd kan krijgen), voordeelig. Ér blijkt den laatsten tijd weer meer vraag te zijn naar stuurmansleerlingen en naar derde stuurlieden. Van de 5 ge diplomeerde leerlingen 1934 van de zee vaartschool te Den Helder werden er in één week tjjds 4 bij Amsterdamsche maatschappijen, zonder regeeringshulp, geplaatst. De vijfde is eveneens al plaat sing toegezegd. DE UITVOERING VAN HET 6Q-MÏLLIOENEN-PLAN. In het verschenen eerste driemaan- delijksche verslag van de werkzaam heden van het werkfonds 1934, loopende tot en met 15 Sept. worden de verschil lende ingediende Voorstellen van werk- objecten gememoreerd. Daaruit blijkt o.m. dat de minister van waterstaat een viertal werken indiende, vnl. aanleg of verbetering van wegen, in de onmid dellijke omgeving van Amsterdam gele gen, met een totaal geraamd bedrag van f 751 500 en met een globaal ge schat aantal man-werkweken van 4975. Voorts werd een project ingediend voor het uitdiepen van de Oude Maas, in de kosten waarvan de gemeente Dordrecht V3 za^ bijdragen. Hoewel voor Rotterdam een 6-tal werken met een kostenraming van f 2.400.000 naar voren is gebracht, werd over de arbeidsvoor waarden met de betrokken vakvereeni- gingen slechts overeenstemming bereikt voor de plannen tot voltooiing van het verbindingskanaal tusschen Schie en Rotte f 700.000.en herstelling St. Lau- renstoren f 100.000, totaal f 800.000. Haven van Terneuzen. Verder is mjachtiging gegeven over te gaan tot den aankoop van gronden van de Spoorwegmaatschappij Meche- len-Terneuzen ten laste van het Werk fonds tot een bedrag van f 129.467.65, ten behoeve van kanaalhavens te Ter- neuzen. Politievaartuig. De minister van defensie deelde het werkfonds mede dat besloten is de ver vaardiging van een vaartuig voor het politietoezicht op de visscherijen in de Noordzee uit het werkfonds te doen ge schieden. De bouw varr dit vaartuig wordt ver moedelijk opgedragen aan de Kon? Maatschappij „De Schelde" Het be stuur van het Werkfonds heeft het niet noodig geacht voor dit werk bijzondere loonvoorwaarden voor te stellen. Voor verbetering van den weg Has seltBlokzijl en den aanleg van een rijksweg bij Bodegraven zijn de kostenra mingen respect, f 60.000 en f 1.450.000. Een drietal werken in Twente zullen 'n gezamenlijk bedrag van ongeveer f 850.000 vorderen. Te Amsterdam werd gedurende een 3-tal maanden ten behoeve van de te- Werkstelling van jeugdige werkloozen 'n proef genomen met het sloopen van goederen en het voor verkoop geschikt maken der verkregen materialen, waar voor een crediet van f 1000 uit het Werkfonds werd verstrekt. Hierdoor konden 20 a 30 jongens te werk ge steld worden. Deze proef is alleszins geslaagd, zoo dat er thans plannen bestaan dit bedrij" uit te breiden, en daarvoor een crediet van ten hoogste f 23.500 beschikbaar te stellen. Reeds werden 89 wagens van de Staatsspoorwegen gekocht, welke zul len worden gesloopt en waarvan de verkregen materialen zullen worden verkocht. Door het verleenen van steun voor den bouw van motorkustvaartuigen, in den vorm van een geringe tweede hy potheek, werd het mogeliik twee scheepswerven in Groningen een drie tal opdrachten te doen uitvoeren. Vele andere industrieele plannen zijn nog in behandeling. Jeugdige werkloozen. Het vraagstuk van de jeugdige werk loozen verkeert nog in een stadium van voorbereiding. Er zal tegen gewaakt worden, dat in dezen de werkzaamhe den van de regeering niet worden door kruist. Eveneens is ter hand genomen het vraagstuk van den bouw van goedkoo- pe arbeiderswoningen. Uit het overzicht van de binnengekomen plannen blijkt dat hiervan zijn voor openbare werken totaal 516 plannen met een geraamd be drag van f 154.500.000 en voor indu strieele plannen totaal 130 met een geraamd bedrag van f 36.721.000. COMMUNISTEN CONTRA FASCISTEN. De fascisten K. Frenay en J. A. Baars hadden gisteravond in een zaal van Bel- levue te Amsterdam een openbare ver gadering belegd, waar zij het onderwerp „Waarom ik de N.S.B. verliet" zouden behandelen. Toen om half negen de ver gadering geopend werd, bleek het, dat er onder de naar schatting 250 - aan wezigen, zich tenminste 200 tegenstan ders, voornamelijk communisten bevon den. Nauwelijks had de heer Frenay de vergadering geopend of de communisten begonnen staande met de vuisten gebald omhooog de Internationale te zingen, af gewisseld door geroep van „rood front". De spreker kon zich niet meer verstaan baar maken. De politie had echter een en ander reeds voorzien en was voor het gebouw met een sterk detachement agenten aan wezig. Ruiters en motorbrigade werden eveneens in reserve gehouden. De heer Frenay verzocht aan een inspecteur van politie, welke achter in de zaal met enkele manschappen aanwezig was, de onruststokers te verwijderen. De inspec teur gelastte hen de zaal te verlaten. Toen men hieraan niet voldeed, kwamen de agenten de zaal binnen en werden de herrieschoppers er met de wapens uitge slagen. Verschillende demonstranten kregen harde tikken met de sabel. Eenige rechercheurs, die zich eveneens in de zaal bevonden, maakten ook van den gummistok gebruik. Toen alle lastige elementen eruit waren, bleven er slechts een vijftig aanhangers van Baars en Frenay over en kon de vergadering rustig worden voortgezet. Op het Leidscheplein, Overtoom en Marnixstraat moest de politie nog eenige keeren tegen de demonstranten hard handig optreden. Nog lang bleef het in de omgeving van het Leidscheplein rumoerig. In September zijn aan de Westland- sche veilingen groote partijen tomateij onverkocht gebleven en naar de mest vaalt verhuisd. Meer dan 50 pet. van den aanvoer moest worden vernietigd. Al leen aan de Naaldwijksche fruit- en groentenveiling bleven reeds bijna 200.000 kg. onverkocht. Op de Algemeene ledenvergadering van de Vereeniging „Voor de Kunst" te Middelburg bleek uit het jaarverslag en de rekening en verantwoording dat de Ver. 160 leden telt en de kas sluit met een batig saldo. In het afgeloopen sei zoen werden twee lezingen en twee ten toonstellingen gehouden, de belangstel ling was zeer afwisselend, de verkoop dit jaar gunstig. Aan de beurt van aftreden en herkies baar waren mej. mr. A. M. J. van Dein- se en dr. W. S. Unger, die beiden met algemeene stemmen werden herkozen. In de drie bestuursvacatures door bedan ken en vertrek werden benoemd jhr. F. Beelaerts van Blokland, mr. N. J. C. Sik kel en L. J. A. baron van Ittersum, wel ke laatste bereid is gevonden de taak van penningmeester op zich te nemen. de gepatenteerde elastische Schoenveter geen los- en vastmaken De Toekomst! MIDDELBURG - GOES - VLISSINGEN Import Mielziner, Dam 16, Middelburg (Ingez. Med.) Middelburg, 13-X-'34. Vrijdag hoog ste luchttemperatuur 18 °C (64 °F); laagste 13.9 °C (57 °F). Heden 9 h: 14.6 °C; 12 h: 16.1 °C. 0.7 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 775 mm; laagste 773 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 774.8 mm te Scilly; laagste 745.0 mm te Riga. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N.W. tot Z.W. wind, nevelig tot half bewolkt, weinig ol geen neerslag, kouder des nachts, over dag iets zachter. m Zon op: 6 h 22; onder: 17 h 11. Licht op: 17 h 41. Maan op: 12 h 36; onder: 19 h 18. Zondag 14 October. Zon op: 6 h 23; onder: 17 h 08. Licht op: 17 h 38. Maan op: 13 h 31; onder: 20 h 28. E.K.: 15 Oct. m Hoog- en Laagwater V- «dag** Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later (S Springtij.) October. Hoogwater, t.aagw»'* Za. 13 3.45 16.07 10.15 22.35 Zo. 14 4,28 16.57 11.01 23.23 Ma. 15 5.19 17.54 11.52 Hoosf- en Lang water ie Weiaeldisge October. Hoogwater. Laagwatet Za. 13 5.38 17.53 11.16 23.40 Zo. 14 6.17 18.39 12.01 Ma. 15 7.04 19.31 0.28 12.53 Droog en vet Speciaal voor blonde dames Verkrijgbaar bij fa HURK, Lange Delft, Middelburg Import Mielziner, Dam 16, Middelburg (Ingez. Med,). Den aftredenden penningmeester den heer A. L. J. van Hoek werd dank ge bracht voor zijn zorgvuldig beheer ge durende 10 jaar. Na bespreking van het programma voor het a.s. seizoen sloot de voorzizt- ster mevr. M. EversKeg de vergade ring. Verschenen is de Winterdienst 1934 van den Walchersen Zakgids van de firma R. Ml Smits te Middelburg. Alle lijnen door lucht en water of over land zijn als vroeger opgenomen. De K.L.M. dienst is, die beginnende op 1 Novem ber, terwijl bij den bootdienst Neuzen Hoedekenskerke op veler verzoek ook de dienst' van de locaalspoor Goes— Hoedekenskerke is opgenomen. Niet op 20 October, zooals wij de zer dagen meldden, doch op Vrijdag 26 October zal alhier een openbare Es- perantoles in lokaal den Boer plaats hebben. AAGTEKERKE. Het gemeentebestuur van Aagtekerke heeft de bestrating van een gedeelte van den Koekoeksweg met bijlevering van materialen opgedragen aan Gebr. Geldof te Serooskerke.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1