MARKTBERICHTEN. KERKNIEUWS. De Goesche Beurs. BURGERLIJKE STAND. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M IDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 13 OCTOBER 1934. No. 242 Mensch en Maatschappij in Nederland en Indië. xv. AFLOOP VERPACHTINGEN. KLOETINGE. CRISIS—PUBLICATIE. Een herinnering aan de com munistische onlusten in Indië in 1926 en 1927. De praktijken der communistische propagan disten. Moskou's invloed. I. Bijna acht jaren is 't geleden, dat de van Moskou uit geleide, communistische propaganda in koloniale landen het tot een eerste, ernstige uitbarsting in ons Indië wist te brengen, n.l. de commu nistische onlusten in de hoofdstad van Indië en in andere streken van West- Java in den nacht van 12 op 13 Novem ber 1926. Het lijkt merkwaardig, dat in deze verloopen jaren de communistische pro paganda geen kans meer gekregen heeft in een of ander gebied van het groote, Indische eilandenrijk weder het hoofd op te steken. Te merkwaardiger, omdat de bevolking van Ned, Indië toch ook in al haar lagen zeer ernstig door de wereldcrisis is getroffen is, in het bij zonder in de dichtbevolkte suikerstreken van Midden- en Oost-Java, Is. dit nu alleen te danken aan de krachtdadigheid, waarmede de Indische regeering tegen de communistische volksopruiers is opgetreden, of aan de waakzaamheid, die na de communistische onlusten door de autoriteiten betracht is? Slechts gedeeltelijk. Het communisme in Indië vertoont in zeker opzicht een typische overeenkomst met de sociaal- democratie in ons land- Voor zijn bloei heeft 't noodig, dat er een zekere wel vaart onder de bevolking heerscht. Met een variant op een vroeger in zwang zijnde gezegde.' „Zonder geld geen Zwit sers", zou men voor Indië kunnen zeg gen: „Zonder geld geen communistische leiders en propagandisten". De commu nist. sche propaganda in Indië beleefde haar grootsten bloei in de jaren, dat het de inlandsche bevolking betrekkelijk goed ging. Om een voorbeeld te noemen: in het jaar 1925, toen op Sumatra s Westkust de communistische propaganda in felheid toenam, bedroeg de totale pro ductie der inheemsche, landbouwende bevolking in dat gewest het enorme be drag van 84 millioen gulden, hetgeen voor 'n bevolking van nog geen twee millioen zielen, waarvan bovendien een deel in de steden woont, nog al wat zeggen wil. En nu vond het communisme in die jaren z'n grootsten aanhang onder de landbouwende bevolking van Sumatra's Westkust en Bantam, Toen kon contributie betaald worden, en er was veel geld noodig om het leger van leiders, onderleiders, lidmaatschap kaartjes, verkoopers en andere fun ctionarissen in stand te houden. Overtuigde communisten heeft de Communistische Partij in Indië betrekke lijk weinig geteld. Uitgezonderd de lei ders, kan worden gezegd, dat de groo- tendeels analphabetische aanhang geen juist begrip van de ware leerstellingen van het communisme had. Voor een groot deel der leden was 't reeds voldoende te weten, dat 't een partij was, die tegen het Nederlandsch Gezag ageerde, en die te gelegener tijd haar slag zou slaan om de „vrijheid te veroveren de vrome Mohammedanen onder hen zagen in het Communisme een steun om hun geloof vooruit te brengen en hun haat bot te vieren jegens het Christelijk in hun oogen ongeloo- vig gezag over Indië, De leiders hebben van deze gods dienstige gezindheid der bevolking, vooral op Sumatra's Westkust, bij hun propaganda een handig gebruik ge maakt. In den beginne deden zij dat niet; zij voerden toen als overal ter wereld een feilen strijd tegen den godsdienst. Maar toen zij zagen, dat dit hun partij geen voordeel bracht, gooiden zij 't over een anderen boeg. Een der communistische voormannen, de Sumatraansche onderwijzer Tan Ma- lakka, die in 1923 door de Communis tische Partij Holland candidaat voor de Tweede Kamer werd gesteld, gaf een geschrift in het licht, waarin hij aanbe val de propaganda in bepaalde streken door middel van den godsdienst te voe ren- Daarin schreef hij o.m.: „Hoewel men zich als communist innerlijk niet met den godsdienst in laat, is 't toch van be lang, en voor de uitbreiding van het communisme zelfs noodzakelijk, dat men voor den schijn gelooft aan de reinheid en verhevenheid van den godsdienst". Opvallend was dan ook het groot aan tal godsdienstleeraars in Bantam en op Sumatra's Westkust, dat zich, nadat de Comm. Partij haar tactiek gewijzigd had, tot het communisme overging. Er was op Sumatra's Wesikust o.a. een Mohammedaansch godsdienstleeraar, die een eigenaardig begrip van hef commu nisme had. Op vergaderingen verkon digde hij, dat zijn communistische ideeën waren ontleend aan de „wetenschap tot regel ng van het in ellende en armoede verkeerend volk, volgens de wensch en den wil van den waren Islam", Verder trachtte hij zijn toehoorders ervan te doordringen, dat de Koran (de Heilige Schrift der Mohammedanen) het belasting betalen aan een Christelijk, dus ongeloovig, gezag verbiedt. Of dat ook insloeg bij de fanatiek ge- loovige bewoners van Sumatra's West kust, de Minangkabauers, die aan be lasting betalen 'n broertje dood hebbenl Van voorspiegelingen betreffende een toekomstigen heilstaat wisten de com munisten 'n handig gebruik te maken. Zoo propageerden zij in Bantam (West-Java), waar het aantal gegoeden naar verhouding tot de bevolking groot is, grooter dan elders op Java, en het karakter der bevolking sterk individua listisch is, dat de betergesitueerden zou den behouden wat ze hadden, als de communisten de baas werden. De gegoe den zouden geen belasting hebben te betalen en zelfs betrekkingen bij het nieuwe bestuur krijgen. Den minderge- goeden beloofde men vrijstelling van be lasting, gratis rijst, enz- Over verdeeling van de bezittingen der rijken werd wij selijk gezwegen, omdat men deze rijken trachtte mee te krijgen. Degenen, die niet zouden meedoen, zouden in den ko menden „heilstaat" worden onderdrukl en hun have en goed worden verbeurd verklaard. Behalve met de geloofsfactor hadden de communistische propagandisten ook rekening te houden met de nationalis tische gevoelens, die vooral het meer ontwikkelde deel der bevolking koes terde. Aanvankelijk voerden zij een fei len strijd tegen de nationalisten, doch tenslotte werd op last van de Derde Internationale te Moskou hierin veran- r'ng gebracht, In 1925 begon de Indische Communis tische Partij een welwillende houding aan te nemen jegens de nationalisten en mlellectueelen. Ze streefden ernaar alle revolutionairgezinden tot zich te trek ken. Groot is aantal leden der C.P. in Indië rooit geweest. In 1924 bestonden in ge heel Indië 36 secties met een totaal aan tal leden van 1140, tèrwijl het aantal Sarekat Rajat (Volkspartij)-organisaties, een onderbouw van de Comm. Partij, welker leden geen „zuivere" commu nisten waren, 31 bedroeg met 31.000 le den. Doch in het Oosten is 't mogelijk met kleine kernen van goedgedisciplrneerde communisten in een krachtige, wijdver takte organisatie door terroristische mid delen (bedreiging, mishandeling) en val- sche leuzen vrijdom van belastingen en verdeeling van bezit) zoodanig onrust te zaaien, dat deze leidt tot daadwerke lijke aanvallen op het gezag, hetgeen gebleken is in November 1926 en Jan. 1927. Het onderzoek, na de onlusten door de Indische regeering ingesteld, heeft uit gewezen, dat de organisatie der opstan dige beweging gesch'edde overeetikom- t-iig internationale voorschriften voor de revolutie van het wereidproletariaat. Dat Moskou de hand heeft gehad in de communistische onlusten in Indië, daaraan valt niet te twijfelen. J. K. Mesu, Vrijdag was het 55 jaar geleden, dat ds. C. Hengeveld, em. Ned. Herv, pre dikant te Blaricum de evangeliebedie ning aanvaardde te Schore- Hij diende achtereenvolgens de Ned. Herv. Gem. van Rumpt en Aarlanderveen om in 1892 als predikant in de Protestantsche kerken van Indië te gaan arbeiden. 23 jaar heeft ds. Hengeveld in Indië ge arbeid, terwijl hij als veldprediker de expeditie naar Boni meemaakte. We gens gezondheidsredenen ontving hij in 1912 eervol ontslag als Indisch predi kant. Na herstel van gezondheid stelde hij zich in 1916 weer beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk en diende de gemeente van Beek (L.) en O. en N. Gastel. 1 Juli 1931 werd hem eervol emeritaat verleend. Ds. Hengeveld is thans 82 jaar. Verpachting Ierseksche Bank, Vrijdagmiddag had te Middel- fa u r g de verpachting plaats van de Ierseksche bank door het bestuur der Visscherij op de Zeeuwsche stroomen. Perc. 91, pachter gebrs. Cock, Krab- bendijke, pacht f 100; perc. 102 pachter A, Verwijs te Ierseke pacht f 105; pre mie f 25; perc. 159 pacht f 1025 M. van Stee en J. C. Cornelisse, premie f 150; perc. 311, pacht f 220 firma P. C. Baay te Tholen, premie f 1000; perc, 37, Gre- velingen, pachter A. Wijnen te Philip- pne, pacht f 825, premie f 500; perc. 106, pachter M. Verschure, pacht f 775, premie f 750; perc. 193a pachter de Waal te Bruinisse, pacht f 400, premie f 1200; premie beteekent de waarde van de op de perceelen aanwezige schelpen. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TIEN vooi dit blad worden aangenomen door den Agent MARINUS KOLE. Een gebeurtenis van beteeke- nis Langs de stands. De Goesche Beurs, de eerste in haar soort, moet ongetwijfeld een gebeur tenis van beteekenis genoemd worden. In de eerste plaats verdient het be wondering en waardeering, dat de Goe sche middenstand op zulk een werke lijk grootsche wijze reclame durft te maken in een tijd, die vooral voor de zen stand zoo zwaar en moeilijk is. Want het is niet, maar een gebouw huren, waarin elke standhouder be paalde oppervlakte pacht en die naar eigen keuze inricht, neen, geheel Schuttershof heeft een grondige veran dering ondergaan en zeker geen der bezoekers zal het oude interieur terug kennen. In de Schouwburgzaal, hal, dans- en koffiezaak benevens de groo te aangebouwde zaal rijen de stands zich aaneen en men wandelt als 't ware door een sprookjesachtige win kelstraat. Sprookjesachtig, om eenheid, afwisseling en schoonheid. De eenheid is er door de uniformen bouw der stands, geheel door vakmenschen uit gevoerd; de afwisseling door de bonte mengeling van de gepousseerde artike len, en de schoonheid door de wijze waarop deze artikelen geëxposeerd wor den. Dit alles heeft groote kosten met zich gebracht, kosten die de deelne mers geheel voor hun rekening namen, en blijven nemen, daar zelfs de lage entre van 10 ct. niet bedoeld is om een deel dezer kosten te dekken, maar besteed zal worden aan attracties .en cadeaux voor de bezoekers. Zoo is deze beurs door de winkeliers in de eerste plaats bedoeld als een grootsche toonzaal,- waarin zij toonen, dat men op allerlei gebied te Goes het nieuwste kan koopen, in groote ver scheidenheid en tegen prijzen, waar voor men niet naar elders behoeft te gaan. Hedenmiddag twee uur vond, door burgemeester Hajenius de officieele openirig plaats- We hopen hier nog na der op terug te komen, en ook het grootste deel der stands zullen we' in onze volgende nummers bespreken, doch van die, welke we reeds gister avond gereed vonden, volgt hier een korte beschrijving. Motor en bedrijf. De heer J. J. Snoodijk vestigt in stand 10 vooral de aandacht op het lichte Sparta-motorrijwiel. Een Nederlandsch fabrikaat, dat ongetwijfeld de strengste critiek kan doorstaan. Het is sierlijk van bouw, geheel gereed voor den weg, en, zeer mooi van afwerking. Een mo tor wel bijzonder geschikt ook door de lage aanschaffings- en „bedrijfskos ten" voor zakelijk gebruik. Interes sant is een motor in doorsnee, die over zichtelijk de werking van den benzine motor toont. Een paar mooie en vooral solide bedrijfswagens een bakkers kar met motor en een driewieler-fruit- kar benevens een dames-motorrij wiel, completeeren de Sparta-produc- ten. In het tweede deel zijner stand toont de heer Snoodijk een uitgebreide sor teering sportartikelen w.o. een tafel van officieel formaat voor het tafel tennisspel. Van zwart en rood. Stand 7, van „De kleine bazar", is eigenlijk niet meer dan een groote toon- tafel van zwart en rood. Maar de cir kels en rechthoeken, die dezen stand vormen, zijn zoo smaakvol opgebouwd, dat de stand op zichzelf reeds een bij zonderheid is. Dit bijzondere karakter heeft de heer Van Aken weten te be houden, door van zijn vele artikelen er slechts twee, of drie, te exposeeren. In de eerste plaats is een buitengewoon mooie sorteering damestaschjes uitge stald, w.o. vele zwart-zijden avond- taschjes en sierlijke exemplaren van slangenleder. Voorts is er een uitgebrei de sorteering yan de „Nationaal-Re- cord"-vulpenhouder (de eenige in Ne derland gefabriceerde), keurig van af werking en laag in prijs, en tenslotte zien we, bij wijze van garneering, nog aan een aantal moderne byouteriën h plaatsje ingeruimd. Wat vrouwen begeeren Magazijn H. Hollestelle heeft wit en grijs als de hoofdkleuren van den stand zelf. (Stand no, 10). Maar we vreezen dat de dames deze kleuren nauwelijks zullen opmerken, maar te meer aange trokken zullen worden door eenige zeer mooie bontmantels. We denken hierbij b.v. aan een bijzonderen mantel van zeer kort geschoren veulen, aan een kameelharen jasje en een fraaien sabel bont. Er is ook nog „een droom" van een zacht zalmkleurig baljaponnetje. Voor de heeren zijn er smaakvolle dassen, overhemden, handschoenen, en een mooie winterjas; donker grijze stof, modern model, keurig van afwerking, en toch.... confectie. Ook de Martini- regenkleeding is er, met een zeer bij zondere reclame, glazen letters die schijnen te leven. Een volledig gekleede jongen (van was) bewijst dat „Hollestelle" ook op dit gebied iets goeds brengt. Ook een anthracietbreker. Mogelijk zijn er onder onze lezers, die wel eens een echten anthracietbre ker gezien hebben, zoo'n monsterachtige machinerie van meer dan 30 meter lang. Nu, in stand 21, van „De Kolenmijn", (J. Reynhout), is er ook een, doch die is slechts 'n goede 3 meter lang. Maar toch is deze geheel ingericht als een „echte", want alles is op een-tiende van de ware grootte uitgevoerd. Het is een schitterend stuk „knutselwerk", met groote nauwkeurigheid en technische vaardigheid in elkaar gezet, en zal ze ker heel wat kijkers trekken. Een on- willekeurig kijkt de belangstellende dan ook naar de collectie brandstoffen en de „sprekende" aanbeveling: „Stookt Wales anthraciet, eens geprobeerd blijft klant". Mooie damesbeenen. Mooie dames beenen behooren ibe- kleed te zijn met mooie kousen, en lee- lijke damesbeenen zoo die er al zijn nog zooveel te meer. En dus is de dameskous een zeer belangrijk artikel en ongetwijfeld daarom heeft magazijn „De Hoop" (C. Tilroe) er zooveel plaats voor ingeruimd, in stand no. 20. We zien een heele „zon" van dameskousen, we zien ze overal, in tal van kwaliteiten en modetinten. Maar er is ook nog een mooie collectie andere modeartikelen, als handschoenen, sokken, izelfbinders, enz. Alles op zeer smaakvolle wijze ge ëtaleerd tegen een zalmkleurige achter grond. De thermometer daalt „De thermometer daalt', lezen we in stand no. 17 (N.V. A. Hollander), en als we dan op een „reuze"-thermometer zien, dat het kwik werkelijk onder hel vriespunt gezakt is, dan krijgen we het onwillekeurig rillerig. Maar dat duurt slechts tot we ontdekken, welk een prachtsorteering wollen dekens in dezen stand op zeer aantrekkelijke wijze is uit gestald. Dan wordt het ons dadelijk warm om het hart, om de schitterende dessins, de kwaliteit die „er op ligt", en vooral ook om de billijke prijzen, die het zoovelen mogelijk maken zich zulk een prachtexemplaar van een deken aan te schaffen. We kunnen ons voorstellen dat iemand die van warmte, slapen en dichten houdt, als hij dezen stand ziet, dadelijk een loflied op „de wollen deken" maakt! Eikenhout is eikenhout. Eikenhout is hout, maar het hout, dat in stand 16 van A. de Jager-Tolhoek te bezichtigen is, is pas hout! Het zal velen niets zeggen, wanneer we hout soorten noemen als: Teack Java, Rio palisander, Donker Limba, Avodire, coromandel, enz., maar wanneer men in dezen stand kennis van die houtsoorten genomen heeft, dan zal men er van over tuigd zijn, dat het van zeer veel ge wicht is, dat men voor betimmeringen de juiste houtsoort met zorg kiest en dat er houtsoorten zijn op zichzelf mooier dan welke versiering ook. Er is in dezen stand die zeer mooi uitgevoerd is door Frenks en Barentsen nog meer 'op het gebied van bouw materialen te zien, als eternit, tryplex, uneplex, celotex, enz. enz., zoodat vooral de heeren architecten, aannemers e.d. er met belangstelling kennis van zullen nemen! Entre acte. Naar de schouwburgzaal gaande pas- seeren we in de vestibule een gezellig hoekje, waar een lieftallige jongedame sigaren en sigaretten verkoopt- Onge twijfeld zal ze ook om de groote keuze der aantrekkelijk uitgestalde rookar tikelen een flink debiet hebben. Het is stand 43 van den heer P, A. Pennings. Eet betere kaas. „Er is kaas en kaas", ontdekken we voor stand 42 van de fa. F. J. Thiery en Zn. Er zijn kaasjes van nog geen pond, en er is er hier ook een te zien waar 230 litevólle melk voor verwerkt werd! Dat is aardig en interessant, maar van meer belang is eigenlijk hoe de kaas smaak!. Ook dit ontdek! men vo-.r dezen stand, wanneer men tenm nsle van de gelegenheid om een beschuitje met kaas te proeven gebruik wil ma ken. En dan zal men constateeren, dat de fa, Thiery werkelijk iets fijns op dit gebied brengt. De fa. heeft b.v. de al leenverkoop voor de bekende fa. P. Best eri Zoon, te Alkmaar. Een bijzonderheid is voorts dat deze kaas door de fa. over de geheele wereld verzonden wordt in een speciaal geconstrueerd blik, dat eerst hermetisch gesloten en daarna als een blikje zalm geopend kan worden- Verder is er Leidsche, Edammer, Goudsche (boeren-volvette), komijne kaas, enz. Een stand voor liefhebbers van goede kaas en welk verstandig mensch is dat niet? om te water tanden! In een volgend nummer hopen we onze wandeling voort te zetten. ti MEDEDEELING VAN DE LANDBOUW CRISIS ORGANISATIE VOOR ZEELAND, De Landbouw Crisia Organisatie voor Zeeland maakt bekend, dat aan perso nen welke thans nog geen georganiseer de zijn der Landbouw Crisis Organisatie v. Zeeland en dit op grond der Land bouw Crisiswet 1933 toch moeten zijn, gelegenheid wordt gegeven zich binnen de veertien dagen na plaatsing dezes als zoodanig op te geven. Vlissingen. Van 411 October 1934. Ondertrouwd: P, D. Bogaart, 26 j. en J. C. Hegberg, 24 j. L. Delvoye, 22 j. en S. G. C. Ie Mahieu, 19 j. A. D. Constandse, 27 j. en T, E. L. Beun, 23 j. H. Leijnse, 22 j. en H. P. J. Pot, 20 j. J. G. T. Louwerse, 24 j. en P, Bel- froid, 22 j. M. van Haveren, 23 j. en J. W. M. Wessels, 21 j. Getrouwd: G. H. Vierhout 34 j. en L. C. Hemelaar 27 j.A. J, van Marion 28 j. en C. Jasperse 23 j.H. Karstanje 25 j. en M, L. Jacobs 19 j,; C. L. van de Velde 21 j. en F. J. M. Hollaers 21 j. Bevallen: M. de Ruijter, geb. Siere- veld, z.; D. J. M. Cemeska, geb. Rab, d.; E. G. Daamen, gb. Naerebout, z.; M. v. d. Ende geb. Lorier, z.; M. J, Boogaard, geb. Kalle z.; G. Lippens, geb. Visser, z.; P. J. van Rijssel, geb. Kuzee, z.; C. C, Blom, geb. Flissebaalje, d.; P. Linden- berg, geb. Roelse, z.; M, R. de Visser, geb. De Caluwé, z.; H. J. de Pree, geb. Traas (levenl.); R. Picavet, geb. Rottier zoon. Overleden: M. Eggel, 86 j,, wed. van J. Sohier; S. de Wit, 57 j., vrouw van C. Geldof; C. M. Vanwouwe 78 j,, vrouw van F. J. Lemmens. Souburg. Van 39 October. Ondertrouwd: J. L. Montenaire, 25 j. en C. den Engelsman, 22 j,A, van Rijs wijk, 23 j. en J. van Sorge, 19 j. Getrouwd: R, de Nooijer, 29 j. en J. N. Blok 28 j.K. H. Kemeling, 23 j. en T. Torbijn 21 j. Bevallen: M, Verhoeff, geb. Bakker z.; N. Wisse geb. Corbijn. d.; M. Janse, geb. Poppe z. Kruiningen, Van 28 Sept. tot 11 Oct. Bevallen: C, Poley geb. Kole, z.; A. van der Borgt geb. De Jonge d. Overleden: M. de Jonge 71 j. vrouw van C. Jansen, Getrouwd: J. J. van Koeveringe 20 j. te Kattendijke en S. G. de Bel 18 j. Ondertrouwd: L. Stevense 28 j, en C. A. Philipse 30 j. P. Malgo 26 j. en H. M. Bosschaart 27 j. Middelburg, 12 October. Op de veiling deden: veldsla 17 c., spinazie 49 c., postelein 10—13 c., wagenaars- boonen 612 c., suikerboonen 814 c,, stoksnijboonen 826 c-, stamsnijboonen 9 c., stokprincessenboonen 1323 c„ stamprincessenboonen 1319 c,, uien 3,5 c,, spruiten 918 c-, witlof 20 c., koolrapen 2,5 c., peën 1.5 c., kroten 1 2 c., alles per kg.; peën 14 c., rapen 15 c., kroten 1,52,5 c., prei 3,54 c., selderie 12.5 c., knolselderie 1 1,5 c., rammenas 0,52 c„ alles per bos; savoye kool 2,58 c„ roode kool 3 4,5 c-, boerekool 12 c., witte kool 2 7 c., bloemkool 1,512 c., andijvie 1,5 2 c., kropsla 0,51 c., komkommers 2 3 c,, alles per stuk; Tomaten 25 c-, blauwe druiven 2226 c., muskaat drui ven 18 c., alles per kg; netmeloenen 2 8 c., ananasmeloenen 4,516 c,, per ziken 15 c-, alles per stuk; chrysanti- mums 4 c., lampion 6 c,, gladiolen 5 c., alles per bos. Goes, 12 October. Veilingsvereeni- ging „Zuid-Beveland". Boonen: Stok snijboonen 1117, Stamsnijboonen 6 7 c., Stokprincessen 1419, Roem van Holland 1213, Dubb. Princessen 6 15, Vroege Wagenaars 58, Groene boonen .59, Perfectboonen 915, per 100 kg. Diversen: Blauwe Druiven: Black Alicante 1721, Frankenthaler 1521, Witte Druiven Golden Champion 24, Frambozen 26, Tomaten 29, Doperw ten 11, Spinazie 78, Spruiten 14, Kroten 1,501,60, Wijnpeen 0,701,20, Aardappelen 1,603,80, idem drielin gen 1,402, per 100 kg.; Prei 710, Kroten 2,30—5,10, Rapen 1,30, Ramme nas 0,502, Wortelen 0.701.60, Bloe men 24, per 100 bos; Meloenen 27, Witte Komkommers 0,701.40, Groene idem 0,90, Bloemkool 610, idem He soort 26, Wittekool 1,305,10, Roo de kool 15.60, Groene Savoyekool 1,204,90, Gele idem 2-004.00, Knol- Selderij 0.501, Breedblad Andijvie 0,602,50, Krul Andijvie 3,103,20, Kropsla 0.501,80, per 100 stuks; Ha zen 1.151.51, Fazanten 0.60, Patrijzen 0,28, per stuk, Leeuwarden, 11 October, De Leeuwarderboternoteering is vastge steld op 43 cent.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 13