DE VREEMDELING VAN S3LVERDALE KRONIEK van den DAG. ZEELAND. Gebruikt in Uw soepen HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 10 OCTOBER 1934. No. 239. DE REVOLVERSCHOTEN TE MARSEILLE. zij nier weer WISSELING IN ONZE DIPLOMATIE. HET JUBILEUM VAN DE K.L.M. BELASTING OP DE DOODE HAND. MIDDELBURG. GOES» RAADSVERGADERING. De Zondagssluiting. Het wordt steeds dramatischer met het jaar 1934. Na den ongelukkigen dood van koning Albert van België, het overlijden van president Von Hinden' burg, en den moord op den Oostenrijk schen bondskanselier Dollfuss, nu weer een moord, waaraan twee vooraanstaan de staatslieden ten offer vielen: Koning Alexander van Zuid-Slavië en Frank rijk's minister van buitenlandsche za ken, Barthou. Als men de zorgelijkheid dezer tijden naar dit soort van ontzet tende dingen wil afmeten, ziet het er voor de naaste toekomst van Europa niet al te best uit. Men weet, waarvoor de Zuid-Slavi sche Koning zich naar Frankrijk had begeven. Zijn reis was van groote poli tieke beteekenis. Sinds verscheiden maanden haperde er iets aan de vriend schap tusschen Zuid-Slavië en Frank rijk. Van Berlijn uit werden gestadig pogingen aangewend om Zuid-Slavië uit het Fransche bondgenootschappen- stelsel los te wrikken. Duitschland ver schafte dezen voornaamsten Balkan- staat economische voordeelen, welke te Belgrado een voor Berlijn gunstige stemming verwekten. In evenredigheid verminderde er de warmte der gevoe lens voor Frankrijk. Natuurlijk zag men te Parijs deze ontwikkeling der dingen met leede oogen aan. Vandaar pogingen van Barthou, om den voormaligen trou wen bondgenoot weer geheel voor zich te winnen. Vandaar ook de uitnoodi- ging aan koning Alexander, om naar Parijs te komen en de oude vriendschap te helpen restaureeren. Men had zich in Frankrijk veel van dit bezoek voor gesteld en was van plan den Zuid- Slavischen Koning met bijzonder veel eerbetoon te ontvangen. De verhouding tusschen Zuid-Slavië en Italië, die na den wereldoorlog altijd slecht is geweest, speelde bij dit alles een groote rol. We hebben daar al eens op gewezen. De toenaderingspogingen tusschen Frankrijk en Italië werden door die ItaliaanschZ.-Slavische vijandschap ongunstig beïnvloed. Barthou moest er op rekenen, den Zuid-Slavischen bond genoot heelemaal te zullen verspelen, als hij, zonder bijzondere voorzorgen te treffen, nog verder met Rome aan zou pappen. Zijn plan was daarom ook, om koning Alexander te winnen voor een vriendschappelijker verhouding met Ita lië. De kans op het welslagen, hiervan leek sinds Zaterdag j.l. toegenomen door de rede, die Mussolini op dien dag te Milaan afstak en waarin hij als 't ware Zuid-Slavië de hand toestak. Overal in Europa heeft deze rede een goeden in druk gewekt en verwacht werd, dat Barthou er gebruik van zou weten te maken, om de kloof tusschen Zuid- Slavië en Italië althans te overbruggen. De Fransch-Italiaansche toenadering zou dan, zonder dat Frankrijk 'direct be hoefde te vreezen Zuid-Slavië in de ar men van Duitschland te zullen stooten, verderen voortgang kunnen hebben. Dit alles is nu door de noodlottige, misdadige schoten te Marseille opeens omver geworpen. Voorloopig valt nog niet te overzien, hoe de dingen zich thans verder zullen ontwikkelen, doch in elk geval kan men zeggen, dat aan door H. BINDLOSS. 55.). ,,'t Is in de wereld eigenaardig ver deeld tantetje zeide ze nadenkend. Dikwijls vraag je je vejwonderd af, wat wij wel gedaan mogen hebben om vrij gesteld te zijn van de plichten aan den eersten mensch opgelegd, waar wij toch evengoed afstammelingen van zijn als de menschen. die door den heelen dag zwoegen hun brood moeten verdienen?" Miss Barring'.or. begon even te lachen; in een vlug begrijpen wat het meisje be doelde keek ze eerst naar de hard-wer- kende mannen op de prairie en daarna met ernstige oogen, naar het fluweelig- groene tennisveld, met zijn door eenwar reling van felkleurige zijden jasjes en lichte japonnetjes. De meeste van de mannen hadden wel reeds een paar uur werken achter zaaimachine of egge aan, achter den rug, maar de rest lieten ze aan gehuurde werkkrachten over; voor het werkelijk harde werk, voor de voort durende inspanning, noodig om de wil dernis in een van de graanschuren van het land om te zetten, voelden ze niets, ,,Denk je, dat die daar geen enkele compensatie hebben?" vroeg ze, „Ja in zekeren zin wel", antwoordde Maud- „Elk streven heeft natuurlijk ook zijn idealistischer! kant en er zullen ze- ook mannen onder zijn, die in de Vorsteling op zichzelf en het weten, dat 26 hun plichi gedaan hebben, al een soort van satisfactie zullen vinden. Maar h^i flieerendeel werkt om te eten en "n opvatting kennen we niet en zullen ""P'f kennen. U moet niet vergeten, e ,",:'n vrouwen, Silverdalesche vrou wen f het politieke spel, dat van zoo groote beteekenis scheen te zullen worden voor de politieke ontwikkeling van Europa in de naaste toekomst, onherstelbare scha de lijkt te zijn toegebracht. Veel zeggend is in dit verband de wijze, waarop men in Duitschland op het dra ma reageert. Daar kan men een gevoel van opluchting niet onderdrukken, nu Barthou van ihet politieke tooneel is verdwenen, Barthou was de man, die de politieke omsingeling van Duitschland tot stand bracht en die dus te Berlijn ronduit gehaat werd. Men kan er ten slotte inkomen, dat zijn dood, hoe af schuwelijk die dan ook moge zijn, den Duitschers het gevoel, geeft, dat er voor Duitschland iets gunstigs is geschied. In - tusschen zal Berlijn toch ook weer niet al te veel van Barthou's verdwijning moeten verwachten.. De Fransche mi nister vertolkte tenslotte de politieke geest van de meerderheid van het Fran sche volk. Het is niet aan te nemen, dat de opvolger van Barthou, een weg in zal slaan, die belangrijk van den zijnen af wijkt, Al zal het dan de vraag zijn, of men iemand kan vinden, die over de zelfde bekwaamheden ten deze be schikt. Barthou was een uitermate ge wiekst diplomaat, vooral voor het spel, dat Frankrijk in de huidige omstandig heden nuttig acht, om gespeeld te wor den. De moordenaar van koning Alexander en den Franschen- minister is 'n Kroaat, een onderdaan dus van den koning. Op 28 September jl. was hij uit Zuid-Slavië naar Frankrijk vertrokken, reeds met de vooropgezette bedoeling zijn slag zoo mogelijk te slaan. Dit wijst er op, dat men den moord als zoodanig op de eer ste plaats dient te beschouwen, als een binnenlandsche politieke aangelegenheid van Zuid-Slavië, van hoe veel beteeke nis de gevolgen in internationaal ver band dan ook mogen zijn. Na den wereldoorlog werd het voor malige Servië met groote stukken grond gebied van de voormalige Donau-monar chie tot de eenheidsstaat Zuid-Slavië geproclameerd- Van eenheid is echter nooit veel gebleken. Twee belangrijke bevolkingsgroepen, Je Slovenen en de lvroattn hebben zich nooit in het be wind van Bslgradj kunnen schikken, i elgi&do maak'.: het daar trouwens naar, daar he. fa Servischen invned op dien der Kroaten en Slovenen liet voorstaan. Allerhande kwesties van 'godsdienst en rafc speelden ten; deze een rol. De vijandschap tusschen de drie groepen nam vooral na de jaren '26 en '27 afgrijselijke vormen aan. In de Skoepsjtina, het Zuid-Slavische par lement, speelden zich herhaal delijk de onverkwikkelijkste tafe- reelen af, die tenslotte culmineer den in schietpartijen, waarbij verschil lende afgevaardigden, o.m. een paar vooraanstaande Kroatische leiders den dood vonden. Onder deze omstandighe den oordeelde de .regeering met Koning Alexander aan het hoofd, het wensche- lijk, de Skoepstjina te ontbinden. Het wilde gezelschap werd naar huis ge stuurd en den 6en Januari 1929 stelde koning Alexander de grondwet buiten kracht. Hij werd toen, volgens zekere begrippen van dezen tijd meer dan ko ning: hij werd dictator in zijn land en hij is dat eigenlijk tot zijn dood geble ven, ook al werd den 2en September 1931 het constitutioneele regiem, met beperkende bepalingen, in eere her steld. Koning Alexander heeft in den loop der jaren heel wat gedaan, om de kloof tusschen de Serven, Slovenen en Kroa ten te dichten. Zonder succes bleef zijn streven niet, doch van een werkelijke goede verstandhouding is toch nooit sprake geweest. Vooral de Kroaten ble ven zich tot op den dag van vandaag achteruitgezet gevoelen. En 't is nu een Kroaat geweest, die de Koning meende te moeten vermoorden. DE NIEUWE SPELLING. Wordt niet gebruikt in publi caties van regeeringswege. Van regeeringswege is aan de hoofden van rijksdiensten en -bedrijven meege deeld, dat de aanbieding van een in de spelling-Marchant geschreven stuk aan de Nederlandsche Staatscourant de vraag heeft doen rijzen, of kan worden toegestaan, dat in dit orgaan en in het algemeen in van de regeering uitgaan de stukken verschillende spellingen worden gebruikt. De ministerraad heeft thans beslist dat in alle ambtelijke stukken, rechts- streeks van de regeering of van de rijksdiensten uitgaande, de tot nu toe gebruikelijke spelling-De Vries en Te Winkel zal worden gehandhaafd. Wanneer het noodig is, in officieele organen of brieven stukken op te ne men, die niet tot de rijksdiensten be- hooren, kunnen deze worden geplaatst in de spelling, waarin zij geschreven zijn. Wat betreft te houden examens zal, evenals voor andere examens is voor geschreven, de spelling-Marchant moe ten worden gebruikt, met dien verstan de evenwel, dat tot 1 Januari 1936 vrij heid wordt gelaten, ook de spélling-De Vries en Te Winkel te gebruiken. (Volksbladl. ONTSTEMMING BIJ DEN CHR. MIDDENSTAND. De besturen van Chr. Middenstandsver- eenigingen in Drenthe en N. W. Over ijssel hebben dezer dagen te Hoogeveen vergaderd. Deze vergadering stond in verband met den beschrijvingsbrief van de algemeene vergadering der Nationale organisatie. Over het middenstandscre- diet was men zeer ontevreden. De ren te van 5% pet. noemde men absurd, terwijl men het ongerijmd vond om het accountantsonderzoek te laten betalen door de credietaanvragenden. Dat slechts 2 millioen gulden voor middenstandssteun is uitgetrokken, terwijl per jaar aan steun voor den landbouw f 350 millioen uitgegeven wordt, noemde men treurig. Men nam ook stelling tegen verbruikscoöperaties, m (Ingez. Med.) speciaal tegen die van de landbouwers, Het meerendeel der vergadering was voor verplichte verzekering van mid denstanders. Toch verklaarde men be reid te zijn zich aan tesluiten bij de conclusies van het rapport om tijdelijk weer de gelegenheid open te stellen, zich tegen een lage premie een recht op een oudersdomsrente te verschaffen. Naar het Hbld. ter oore kwam, zal mr. C. ridder van Rappard, onze tegen woordige gezant te Boekarest, mr. dr. W. I. Doude van Troostwijk opvolgen; dr. J. B. Hubrecht zal den daardoor openkomenden post in Roemenië bezet ten. In plaats van dr. Hubrecht zal dan mr. C. H. J. Schuller tot Peursum, nu tij delijk zaakgelastigde te Caïro (Egypte) als zaakgelastigde te Rio de Janeiro (Brazilië) optreden; deze zal te Caïro worden opgevolgd door mr. J. J. Bosch ridder van Rosenthal, op dit oogenblik gezantschapsraad te Londen. Ter gelegenheid van het 15-jarig ju bileum ontving de K.L.M, van het staatsbedrijf van de posterijen, telefo nie en telegrafie een fraaie oorkonde met den navolgenden tekst: Opgedragen aan Koninklijke Lucht vaart Mij, voor Nederland en Koloniën die in 15 jaren zich een rijk won in de lucht, waar zij op veilige vleugelen met snelle slagen menschen en waren heen beurt en doet reizen van Oost naar West van Zuid naar Noord Tot Roem voor het Volk van Nederland. Het Staatsbedrijf der P. T. en T. October 1934. In Staatsblad 528 is afgekondigd de wet van den vijfden October j.l. tot hef fing van een belasting naar het vermo gen van instellingen van de doode hand. Smalfilm-avond. In „St. Joris" werd gisteravond op initiatief van de N.V. J. A. van Boven een smalfilm-demonstratie gegeven. De heer D. Knegt, smalfilm-cineast vertelde er het een en ander over; o.m., dat de smalfilm onbrandbaar is en ongelukken als onlangs te Hilversum hiermee dus uitgesloten zijn. Amateurs, die er het geld voor hebben, kunnen aan een smal- (Ingez. Med.) I KgJAWiB^» Miss Barrington schudde glimlachend het hoofd. „Hoe lang is het geleden, dat de eerste ploeg de Red River overgezet werd en wat is Manitoba nu? Hoe komt het, dat die mijlenlange vorens nu al tot hier de prairie binnengedrongen zijn en wie heeft de wegen en de spoor wegen aangelegd? Heusch, 't is niet al leen hun eetlust, die de menschen drijft. Maar toch is 't verstandig om bij een ontmoeting niet te hooge eischen te stel len, want al bezit dat type krachtmensch ongetwijfeld veel goede eigenschappen, over-beschaafd en over-ontwikkeld zijn ze meestal niet." Blijkbaar zonder eenige reden keek het jonge meisje opeens een anderen kant uit. „En toch bent uzelf met een van hen in heel korten tijd goede vrien den geworden," antwoordde ze koeltjes, „Maar 't is waar, in een van zijn primi tieve buien hebben we hem nog niet ge zien." Miss Barrington begon te lachen. „Wie weet, hoe gauw je dat schouwspel al te genieten krijgt," antwoordde ze ondeu gend. Op dat oogenblik gingen de staldeuren open en er kwam een licht wagentje met twee glanzend bruine paarden hun kant uit. Een staljongen hielp hen instappen en even daarna reden ze uit de koele schaduw van het berkenboschje de war me, zonnige prairie op. Na een rit van een kwartier, heuvel-op heuvel-af, over den zachten, veerenden prairie-grond, die het geluid van hoeven en wielen bijna geheel dempte, kwamen ze op een hoog punt, van waar ze een uitstekend uitzicht hadden. Het meisje hield de paarden in; voor hem uit ontrolde zich het resultaat van het streven van één man. Are naast are, warm bruin tegen het groen en grijs van de prairie, strekten de omgeploegde tarwe-velden zich uit, in langzame glooiing omlaag, omhoog en over den heuvelrug verder. Slechts één keer, in de eerste, goede jaren, was er in Silverdale zoo geploegd; en nog steeds, ofschoon de grens van het vroe ger bebouwde land bereikt was, gingen de machines door. Links van haar, tegen de helling op, in trapsgewijze opstelling, kwamen de stoffige machines aanrollen en de breede strook van parallel getrokken voren, die ze achter zich lieten, had een beteeke nis, want nu ploegden ze niet langer ter rein, dat al eens vroeger koren gedra gen had. Elke golf van vochtige bruine aarde, welke door de glinsterende ploeg scharen omhoog geworpen werd, was tol, .betaald door de prairie, een een be lofte van wat komen zou, als de mensch zijn werk gedaan had en de wildernis vrucht ging dragen. Terwijl de beide vrouwen zonder een woord te spreken naar het langzaam vorderende werk bleven zitten kijken, kwam bij het meisje de gedachte op, dat een man, die zulk een verantwoordelijk heid op zich durfde nemen, of iemand moest zijn zonder oordeel, of iemand die verder zag dan de meesten en de bezit ter van een buitengewone hoeveelheid moed. Om bij het gestadig dalen van de tarwe zooveel geld in den grond te ste ken, was meer durf noodig dan waar over de mannen uit haar omgeving kon den beschikken. En toen, opeens, zag ze den man zelf. Een groote ploeg met drie scharen was aan 't einde van de lange voor blij ven stilstaan; blijkbaar was het voorste span in opstand tegen den man, die van hen hetzelfde wilde eischen, wat hij zelf gaf: al hun kracht, gewillig tot het laat ste oogenblik toe. Maar jong en ongetemd als ze waren, halfdol van prikkelbaarheid door de ve le insecten en den zwaren halster, had den ze er op een gegeven oogenblik dc brui aan gegeven. Met achterover-geleg de ooren en woest glinsterende oogen weigerden ze verder te gaan. Maar toen de een met een heftig gerinkel van tuig steigerde en de ander kwaadaardig be gon te hinneken, greep de man voor hen meteen in. Hij liet het hoofdstel met één hand los en sloeg toe. Het vol gende oogenblik werd hij door het span meegesleurd in een verwoeden strijd, waarvan de toeschouwers niets anders zagen dan een chaos van met schuim bedekte lichamen, zwart-brurn ,'Enj) gelsch leer, opgeheven hoeven en een arm die telkens weer toesloeg. Miss Barington werd doodsbleek, maar in de oogen van haar nichtje kwam een opgewonden glans. Maar na een paar minuten was hel pleit beslecht Witham riep een van zijn helpers, die naast het volgende span stond, raapte zijn hoed op, die als een grijze vlek, half in de aarde getrapt, aan zijn voeten lag en kwam naar het kleine wagentje toe. Hij zat vol aarde en schuim, zijn blauw linnen hemd was gescheurd en de knokkels van zijn eene hand dropen van het bloed, maar overigens was hij zoo kalm alsof er niets gebeurd was. „Ik wist niet, dat we toeschouwers hadden'', zeide hij lachend, „maar zoo iets als dit is nu en dan noodig." „Ja?"- antwoordde Miss Barrington, met een blik op de groote ploeg-machi- r>es. „Zelfs als de tarwe naar beneden gaat?" Wiiham knikte. „Ja", antwoordde hij, dat wil zeggen, voor mij; de prijs van de iarwe is maar een van de vele onder deden" Miss Barrington stak hem haar hand toe. „Wil je me even helpen uitstappen" toen met een blik op haar nichtje, dat al d en tijd niets gezegd had, „Maud zou nu graag die berekening van je heb ben. die je haar laatst vergeten hebt te geven". film-toestel heel veel plezier beleven. Allerlei huiselijke tafereelen, vacantie- geneugten etc. vermogen zij in levende beelden vast te leggen, wat natuurlijk van veel meer waarde is dan een gewo ne „doode" foto. Zoo heel veel meer daö die van een foto-toestel hoeft, volgens spr„ de exploitatie van een smalfilm toestel niet te kosten. Bij name niet voor hen, die hun films door vakmen- schen plegen te laten ontwikkelen. De resultaten van de smalfilm zouden: maar weinig onderdoen voor die van de normaalfilm. Daar hoeft men het echter en hoe zou het ook anders niet direct eens mee te zijn. De normaalfilm kan uit den aard der zaak meer. Maar dat neemt niet weg, dat de smalfilm op haar terrein heel veel kan presteeren. Zulks bleek zeer duidelijk uit een aan tal filmpjes, die werden vertoond: een reportage van de begrafenis van de Ko ningin-Moeder; een reclame-verhaal voor de „Radion"; een dagrelaas van 'n vacantie-kamp voor jongens en meis jes; en een serie opnamen van Zoute- lande. Dit alles voldeed aan hooge eischen en was met name, wat de mon tage betreft, vaak bijzonder knap. In de pauze en na de vertooningen was er gelegenheid voor het inwinnen van inlichtingen. De Raad dezer gemeente zal Vrijdag 12 October des middag te 3 uur in open bare vergadering bijeenkomen. Eenig voorstel van B. en W. is: het nemen van een besluit als bedoeld in art. 5 der Wet van 27 Juli '34 tot wijz - ging der winkelsluitingwet. De verande ringen zijn deels van tecbnischen aard, doch tevens wordt de gelegenheid ge boden tot verruiming van den verkoop op Zondag- B. en W. hebben in deze advies ge vraagd van de M ddenstandsvereemgm- gen „Handelsbelangen" en „De Hanze van een tweetal organisaties van win kelpersoneel, en van het Goesche Drank, weercomité, „Handel-belangen" wenscht den be- staanden toestand te handhaven dus al le winkelzaken op Zondag gesloten. De Nederlandsche Vereen'ging van Christe lijke Kantoor- en Handelsbedienden acht verruiming van den verkoop op Zondag niet te motiveeren. Het Goesche Drankweercomité verzocht dringend, eventueele verruiming in deze in geen geval toe te passen op de slijterijen. De „Hanze" antwoordde niet- Ongevraagd reageerde ook de firma C. Jamin en bepleitte verruiming van den verkoop op Zondag. Naar aanleiding van bovengenoemde antwoorden stellen B. en W. voor, uit te spreken, dat er voor deze gemeente geen aanleiding bestaat om het verrui- ..Fen oogenblikje Witham keerde zich lot de twee mannen, die naast de groote ploeg-machine stonden). „Neem jij mijn dieren- 1 om, maar denk er om, 't zijn rakkers. Jake kan dan jouw span overnemen. En. meteen doorgaan. Deze strook snoet nog gescheurd worden, voordat we met den cultivator kunnen beginnen". Daarna keerde hij zich weer naaf den wagen toe, hielp zijn onverwachte gasten uitstappen en liep met hen naar zijn hoeve terug. Onder 't voortloopen overpeinsde Maud, hoe bespottelijk een andere man er met dien ineengedeuk- ten vilten hoed met zijn slap neerhan genden rand uit gezien zou hebben. Toen ze de boerderij bereikt hadden, deed hij de deur van zijn kleine, hoogst- eenvoudig gemeubileerde huiskamer voor hen open en liep zelf door, om zich te verkleeden. Miss Barrington be gon te lachen, toen ze het gezicht van Maud zag.. „Aanschouw het milieu van Lance Courthorne, den losbol'1", zeide ze. Maud schudde het hoofd. „Neen", antwoordde ze beslist, „een man als hij kan nooit een losbol geweest zijn.' Ofschoon de kleine vrouw met het witte haar na de veranderde stemming van haar nichtje, zulk een bewering wel verwacht had, keek ze toch om den toon verwonderd op. Maar voordat ze iets kon zeggen, ging de deur open en kwam Witham binnen. „Als u wilt, kan ik thee voor u la ten zetten", begon hij, „maar ze is niet zoo goed als u gewend bent en mijn aardewerk laat ook heel wat te wen- schen. U begrijpt, tot het zaaien ach ter den rug is, hebben we geen tijd voor iets anders.'"1 (Wordt vervolgd.}

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5