Koning Alexander van Zuid-Slavië en de Fransche minister Barthou vermoord. LEGER EN VLOOT. BEURS- EN WISSELKOERSEN. io-H AMSTERDAM, 10 October. Het eerste getal is de vorige aotee- auig, daarop volgt de officieele nutee- ag van heden. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 91%91%. O. Indie 32 1000-5 100% O. Indie 26 1000-4% 100% O. Indië 34 1000-4 101—101. Denemarken Oblig. 1926-5 9897%. Duitschl. pndst. 100-7 19%20. Engeland 1960-90 4 69% Zwitserl. oblig. '24-5 98 Zwitserl. Staatss. 1927-4% 101% Amsterdam 1933-5 101 's Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 100% Berlijn 1925-6% 13—13. Zeeuws, Hyp. B-5 100100. Zeeuws. Hyp. B-4% 100%100%, Cities Service Cy. P. 1958 5 24%24. A Afmsterd. Bank 105%105%. C Rott. Bankver. 85%85%. A Twentsche Bank 85%86%. A Pref. Gruyter en Zn. A. 126%126% A Pref. Jurgens A 99%99%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 404%404 A De Schelde N.B. 17%17%. A Ver. Papf. v. Gelder 45%45. C Am. Car en Foundry 10% C Am. Smelt Ref. 20% C Farbenind. I.G. 45 C Stand- Brands 1211%. C U. States St. C. 20%—19%. C North Am, Cy. 8%8%. A Born. Sum. H.M. 128%—127%. A Linde Teves en Stokv. 5959%, A Ned. Wol Mij. 72 A Singkep Tin M. 7978. A J. C. Japan Ln. 24%24%. A Rotterd. Lloyd 32%32%. A S. M. Nederland 31%31%. A Amst. Thee C.M. 52% DE DADER, EEN KROATISCH KOOPMAN, DOODGESLAGEN. In de Fransche havenstad Marseille heelt zich gistermiddag plm, 4 uur een afschuwelijk drama afgespeeld. Koning Alexander van Zuid-Slavië, die een be zoek aan Frankrijk zou brengen, is er door een rebelschen landgenoot, een 35- jarigen Kroatischen koopman uit Zagreb die eenige dagen geleden naar Frankrijk was getogen, met revolverschoten ver moord, Ook de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Barthou, die ter verwelkoming aanwezig was, werd ge troffen en overleed na korten tijd aan verbloeding. (Omtrent de politieke dessous van deze tragedie raadplege men de kroniek v. d. dag). DE TOEDRACHT VAN DEN AANSLAG. Het geheele Fransche Middellandsche Zee-eskader was op de reede van Mar seille verzameld om de „Dubrownik" met Koning Alexander aan boord binnen te halen. De Fransche minister van ma rine, Piétri, was aan boord van den pantserkruiser „Colbert" den Joegosla- vischen oorlogsbodem tegemoet geva ren. Koning Alexander ging toen aan boord van een admiraalsbarkas, waar mede hij aan wal werd gebracht, waar alle officieele personen onder leiding van den minister van buitenlandsche zaken Barthou en een aantal Fransche en Joegoslavische militaire en civiele hoogwaardigheidsbekleeders den Koning welkom zouden heeten. Bij het binnenvaren van de haven werden 21 saluutschoten gelost. De vor stelijke gast stapte in een open automo biel, die zich aan het hoofd van een langen stoet in beweging zette. Nog slechts een korten afstand had de stoet afgelegd, toen het drama zich voltrok. Uit de ontzaglijke menschen- menigte, die was samengestroomd maak te zich plotseling een man los, gewa pend met 'n revolver in de rechterhand en 'n Mauserpistool in de linker. Hij liep op de auto van koning Alexander toe, waarin ook minister Barthou was geze ten en begon te vuren. In totaal zouden wel een 20-tal schoten zijn gelost. De eerste schoten misten alle hun doel, doch steeds weer weerklonk terwijl een onbeschrijflijk tumult losbrak, het kor te scherpe knallen. Men zag den koning getroffen ineen zinken. Er ontstond on der de menschen een ware razernij. Brullend en schreeuwend stortten de omstanders zich op den dader die let terlijk gelyncht werd. Ooggetuigen ver tellen dat de man onherkenbaar ver minkt door de omstanders vrijwel ver scheurd is. Slechts met groote moeite slaagde men er in ruim baan te maken en het stoffelijk overschot van den moor denaar te bergen. Er heerschte ontzag lijke opwinding. Het bericht omtrent den aanslag verspreidde zich als een loopend vuurtje door de stad. Het relaas van 'n ooggetuige. Een kolonel, die naast de auto van Koning Alexander reed, meldt over .den aanslag het volgende'. De auto, waarin Koning Alexander, minister Barthou en de Fransche gene raal George gezeten waren, was juist ter hoogte van de Beurs aangekomen, toen ik merkte, dat een man zich uit de menigte losmaakte, langs de politieagen ten glipte en aan mijn paard voorbij op de treeplank van dé auto sprong. Ik gaf mijn paard de sporen, maar hoewel het paard vooruitsprong, kon ik niet verhin deren, dat de moordenaar zijn arm uit strekte en een aantal schoten loste op den Koning. Ik sloeg hem neer met twee sabelhouwen, terwijl de chauffeur van de auto twee schoten loste. De moordenaar ging echter door met schieten, hoewel hij reeds op den grond lag. Zijn kogels troffen twee agenten van politie en een vrouw, die zich in de eerste rijen der kijklustigen betond. Politie en garde mobile schoten toe en poogden de menigte van de auto af te houden. De moordenaar werd van den grond opgenomen, de menigte wierp zich op hem". Later bleek, dat ook Barthou, en ge neraal George getroffen waren. De eer ste overleed na korten tijd aan verbloe ding. Generaal George is geopereerd. Zijn toestand baarde van ochtend nog al zorg, doch men had den hoop, hem in 't leven te houden, niet heelemaal opgegeven. Het zwaar getroffen gezin. De koningin van Zuid-Slavië, de Roe- meensche Prinses Marie, bevond zich niet in 't gezelschap van den vermoor den vorst. Zij was langs een anderen weg naar Frankrijk gegaan en zou zich later bij den koninklijken stoet op weg naar Parijs bij dezen aansluiten. Na het vernemen van de ontzettende tijding heeft zij zich onmiddellijk naar Marseil le begeven. Koning Alexander en koningin Marie hadden drie kinderen: kroonprins Peter, prins Andrei en prins Tamislav. De eer ste werd eenigen tijd geleden op een Engelsche kostschool geplaatst en be vond zich dus in Engeland, toen zijn va- -der werd vermoord. De beide jongere prinsjes waren in Zuid-Slavië gebleven. Kroonprins Peter is nog maar 11 jaar oud. Er zal natuurlijk een regentschap moeten worden benoemd, al volgt hij formeel zijn vader direct op. DE DOOD VAN BARTHOU. Omtrent den dood van minister Bar thou wordt het volgende gemeld: Minister Barthou is terstond nadat hij getroffen was naar een ziekenhuis ge bracht. De wonden werden in den be ginne niet ernstig geacht. De doktoren besloten den linker-onderarm, die ver brijzeld was, te amputeeren. Het leek, of er geen gevaar voor het leven be stond. •Toen de chirurgen met de operatie bezig waren, ontstond een bloeding. Bloedtransfusie was geboden. Er werd onmiddellijk mede begonnen, doch Bar thou was reeds zoozeer verzwakt, dat het hart spoedig den dienst opgaf, EEN PROCLAMATIE VAN DE FRANSCHE REGEERING. In verband met den aanslag heeft de Fransche regeering de volgende procla matie uitgevaardigd: De Fransche regeering ziet zich met smart gedwongen de natie den dood me de te deelen van Z. M. Koning Alexan der van Zuid-Slavië, juist op het oogen blik waarop Z. M. het gansche volk de bewijzen kwam brengen van de toege negenheid van het Zuid-Slavische volk. De Fransche regeering geeft uiting aan den grooten smart tegenover H. M. Ko ningin Maria van Zuid-Slavië, de regee ring van Zuid-Slavië en de bevriende natie. Tevens vervult de regeering den droe ven plicht kennis te geven van het feit, dat tezamen met koning Alexander de minister van buitenlandsche zaken Bar thou doodelijk getroffen is. In dit tragische uur nu beid volken zoo smartelijk getroffen zijn, gevoelen zij zich meer dan ooit vereenigd in ge dachten en gevoelens. De Fransche regeering heeft besloten een nationale rouw te land, ter zee en in de lucht af te kondigen voor den tijd van een maand. In dezen tijd zullen alle feesten en ceremoniën afgelast worden". Naar verluidt zal het stoffelijk over schot van koning Alexander naar Zuid- Slavië worden vervoerd, met hetzelfde oorlogsschip waarmede de koning naar Frankrijk is gekomen. De kruiser de „Dubrownik" zal op de thuisreis worden vergezeld door een Fransch eskader als eeregeleide. A Houth. Alberts 24%21. C Baltimore en Ohio 9%9%. A Southern Rlw. 9%9%, C Union Pac. Rr. 60%61. C Int, Nickel Cy. 1514%. Dutschl. pü lOÜu 5% 22%—21%-%. A Koloniale Bnk. 40%39%. A N.I. Hbk. 1000 65%—65. C Ned. H. M. 1000 39%—39, A Alg. Kunstz. U. 32%—33%-32%. A v. Berkels Pat. 18%49%. C Calvé-Delft 44%44%. A C. Suiker Mpij. 3434.% A Ned. Ford A.M. 214214%. A Philips Gem. B. afg. 214214%-13. C Unilever 7070-%. C Anaconda Cop. 6%6%-6%. C Bethlehem St. 16%16%-%. C Kennec Copper 10%10%. C Un. States Leather 3%3%. A A.N.I.EJVL—N.B. 197—196%. A Kon, Petr, Mpij, 147-146-%, C Contin. Oil Cy. 9%—9%. C Shell Union O.C. 43%, DE MOORDENAAR. Omtrent het lot, dat den moordenaar heeft getroffen, zijn de berichten ver ward. Aanvankelijk heette het, dat hij door de menigte zou zijn doodgeslagen. Dit schijnt echter niet heelemaal juist. Hij werd weliswaar ernstig toegetakeld, doch meer door sabelhouwen van de po litie. Zwaar gewond nam men hem op en vervoerde hem naar een politiebu reau, waar hij spoedig den geest gaf. Hij bleek ook schotwonden opgeloopen te hebben. Het schijnt niet vast te staan, of deze uit zijn eigen revolver, dan wel uit andere afkomstig zijn. Wel deed hij een poging tot zelfmoord, doch deze mislukte, doordat men hem bijtijds kon grijpen. De man heet Petrus Kalemen en is geboren te Zagreb in Zuid-Slavië, den 20sten December 1899. Op 28 Sept. j.l. was hij naar Frankrijk gekomen, blijk baar met het voorop gezette doel ko ning Alexander te vermoorden. Het heet, dat de Zuid-Slavische politie aan de Fransche een waarschuwing over de zen politieken desperado had doen toe komen. Wonderlijk is het, dat hij des ondanks zijn euveldaad heeft kunnen volvoeren. KONING ALEXANDER. Koning Alexander was 45 jaar oud; hij werd den 17en December 1888 ge boren. Op 16 Augustus 1921 volgde hij zijn vader Peter als koning der Serviërs Kroaten en Slovenen op, nadat hij reeds eenige jaren, in verband met een ern stige ziekte van koning Peter, het re gentschap had waargenomen. Van den beginne af stond de koning voor de zoo zware taak, om de drie zoo verschillende volksgroepen in zijn land, tot een aaneengesloten natie te maken. Hij stuitte daarbij opgroote moeilijkheden en meende tenslotte het beste te doen, gelijk elders in dit num mer wordt uiteengezet, met een dic tatuur af te kondigen (Januari 1929). Dat de druk van dezen dictatuur zwaar op het land rustte en tot ernstig verzet aanleiding gaf, bleek o.a. uit den aanslag, welke op den Koning werd gedaan tijdens diens bezoek aan de hoofdstad van Kroatië, Zagreb, in Dec. 1933. Een verzachting van het strenge mi litair-dictatoriale bewind had plaats 'io September 1931, toen een nieuwe grond wet werd afgekondigd en verkiezingen werden uitgeschreven, waardoor weer *n parlement werd gevormd, zij het dan ook, dat de toon daarin werd aange geven door de in sterkte verre over- heerschende regeeringspartij. Dit gebaar vermocht intusschen wei nig te veranderen aan de omstandig heid, dat in Zuid-Slavië de dictatuur heerschte en bleef heerschen. LOUIS BARTHOU. De vermoorde Fransche minister was 72 jaar oud. Hij heeft een nogal roem ruchte politieke loopbaan achter zich en maakte in den loop der laatste 30 jaar van talrijke kabinetten deel uit, ook een paar maal als minister-presi dent en zeer vaak als minister van ju stitie en minister van binnenlandsche zaken. Barthou was, wat men een sterke fi guur pleegt te noemen. Toen in het be gin van dit jaar de leidende kringen in Frankrijk het noodig oordeelden aan buitenlandsche zaken een man te heb ben, die wist, wat hij wilde, werd voor de zooveelste maal, ondanks zijn hoogen leeftijd, een beroep op Barthou gedaan. Hij nam de uitnoodiging aan en ging met groote voortvarendheid een sterke anti-Duitsche politiek nastreven. Men weet, hoe het hem gelukte Frankrijk en Rusland tot elkaar te brengen. De om singeling van Duitschland werd daar mee zoo goed als een feit. Reeds enkele weken na de aanvaar ding zijner portefeuille wees hij Engel sche ontwapeningsvoorstellen van de hand, hetgeen uitteraard in Engeland groote ontstemming wekte en een ver koeling tusschen de beide landen te weegbracht. Of Barthou's politiek nuttig voor Frankrijk is geweest, zal de toekomst moeten leer'en. NADERE BIJZONDERHEDEN. Uit Marseille wordt gemeld, dat de politie den revolver heeft onderzocht, waarmee Petrus Kalemen den moord heeft gepleegd. Het is een automatisch C Tide Water Ass. Oil 55. A K.N. Stoomb. Mij. 4%4%. A Ned. Scheepv. U. 32%—32%. A H.V. Amsterdam 160%160-%. A Java Cult. Mij. 78—77%. A N.I. Suiker U. 66%—66%. A Deli Batavia 151%151-49%. C Deli Mij. 1000 12612ó%-25. A Senembah 134%134%. C Chicago Milw. 1%2. A Amsl- Rubber C. 91%91-%. A Deli-Bat. Rubb. 71%—71%. A Hessa Rubber 41%42%. A Serbadjadi S.R. 60 Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 9 Oct. 10 Oct. Londen 7.18% 7.20% Berlijn 59.40 59.35 Parijs 9.73% 9.72% Brussel 34.46 34.45% Zwitserland 48.13 48.12 Kopenhagen 32.12% 32.20 New-York 1.46% 1.47 iiresg van Woensdag. Unilever Industrie Philips Young Tabak Suiker Aku Amerika Markt Olie Rubber Schepen êiilg gUiiepome';.j> j revolver van de nieuwste constructie, waarmee 20 schoten kunnen worden ge lost. In een jaszak van den moordenaar vond men bovendien nog eenige patroon banden, zoodat hij in totaal over 100 schoten beschikte. Het onderzoek op het lijk leidde tot een interessante ontdek king. Kalemen had op den linker bene- denarm een tatoeëering, die een kroon van 5 tot 6 cm doorsnede voorstelde, en waaromheen een doodskop en twee ge kruiste doodsbeenderen waren getatoe ëerd, alsmede de letters CC, de initialen van de woorden: vrijheid of dood. Volgens een Zuid-Slavisch journalist zou dit het teeken zijn van de Macedo nische Kometadji's. De Fransche politie tracht in de eer ste plaats te ontdekken of Kalemen handlangers heeft gehad. Uit het feit, dat men in geen enkel hotel te Marseille zijn spoor heeft gevonden, leidt men af dat hij bij vrienden heeft gewoond. Het is natuurlijk van groot belang, dat men de ze vrienden kan ontdekken. De aanslag heeft bij de bevolking zoo groote opwin ding veroorzaakt, dat de wildste geruch ten de ronde doen. Zoo werd o.a. be weerd, dat de moordenaar omgeven was door zes met dolken en revolvers bewa pende mannen, toen een officier van het gevolg hem neersloeg. Zij zouden zich bereid hebben verklaard een getuigenis af te leggen, doch tot nog toe heeft de politie geen hunner gevonden. Betooging tegen de poiitie te Parijs, De „Oeuvre" meldt dat gisteravond te Parijs betoogingen tegen de Fransche politie zijn gehouden. Voor het hoofd bureau van politie verzamelde zich een groot aantal personen, die vijandige leuzen riepen, doch door de politie werden verspreid. In het Quartier Latin kwam het eveneens tot betoogingen van rechtsche extremisten, tegen den minister van binnenlandsche zaken, Sar- raut, waarbij het tot een vechtpartij kwam met socialistische en communis tische studenten, waarbij een student ernstig werd gewond. Toen de politie arriveerde werd de gewonde door zijn vrienden in veilig heid gebracht, zoodat niemand gearres teerd kon worden. Zoolang geen opvolger van wijlen mi nister Barthou is benoemd, zal minister president Doumergue ad interm het mi nisterie van buitenlandsche zaken waar nemen. Het testament van koning Alexander. In tegenwoordigheid van Prins Paul, een neef van koning Alexander, minis ter-president Uzonowitsj, de stedelijke commandant van Belgrado en comman dant van de koninklijke garde, generaal Giwkowtsj en den vleugeladjudant van wijlen koning Alexander, is gisteravond te Belgrado het testament van den ko ning geopend. In zijn testament heeft koning Alexan der voor de periode van minderjarig heid van koning Peter, tot regenten aangewezen, Prins Paul, den senator en oud-minister dr. Zedenko Stankowitsj en dr. Ivo Perowitsj. Het agentschap Avala kondigt in een officieele verklaring aan, dat de oudste zoon van den te Marseille overleden ko ning Alexander I, als Peter II, op 11 October a.s. den troon van Zuid-Slavie zal bestijgen. In de proclamatie aan het volk wordt heromtrent gezegd: „Onze groote koning, Alexander I is als slacht offer van een erbarmelijken aanslag op 9 October te 4 uur in Marseille overle den. De martelaar-koning heeft met zijn bloed zijn vredeswerk bezegeld, waar voor hij zijn reis naar het bevriende Frankrijk had ondernomen. Overeen komstig art. 36 van de grondwet bestijgt zijn eerst-geboren zoon koning Peter II den troon van het koninkrijk Zuid-Sla vië. De koninklijke regeering, het leger en de vloot hebben koning Peter II den eed van trouw gezworen. De koninklijke re geering neemt, overeenkomstig art. 45 van de grondwet de regering waar tot 11 October om de aflegging van den eed van trouw overeenkomstig art. 59 en 42 van de grondwet voor te bereiden. De laatste woorden die koning Alexander met zijn laatste ademtocht heeft gespro ken, leggen getuigenis af van zijn groote vaderlandsliefde. Hij zeid)e: Waakt over Zuid-Slavië". De koninklijke re geering roept de geheele Zuid-Slavische natie op, in trouw en waardigheid over deze nalatenschap te waken". Koningin Marie was geruimen tijd bewusteloos. De extra-trein waarmee koningin Marie van Zuid-Slavië zich naar Parijs zou begeven is in verband met den aanslag naar Marseille gedirigeerd. Na dat de Koningin het treurige nieuws van den moord op haar gemaal had verno men, was zij geruimen tijd bewusteloos, zoodat de trein te Lons le Saunier stop te, opdat doktoren de Koningin medi- schen bijstand konden verleenen. Het onderzoek van het op den da der gevonden paspoort heeft uitgewe zen, dat de pas is uitgereikt door het Tsjecho-Slowaaksche consulaat te Zag reb. Op deze wijze wordt verklaard, hoe het mogelijk is dat de autoriteiten te Belgrado de uitreiking van een pas poort op den naam Kalemen niet in hun dossiers konden vinden. De ministerraad te Belgrado heeft be paald, dal de rouw voor het overlijden van kon:ng Alexander zes maanden zal duren. Hedenmorgen hebben van alle kerken in de Zuid-Slavische hoofdstad de klok ken geluid en zijn in geheel Zuid-Slavië rouwdiensten gehouden. Van alle huizen waaien de vlaggen halfstok en alle scholen waren vandaag gesloten. De groote opwinding die te Londen ontstond na de eerste berichten over den moordaanslag, is eenigszins geluwd. Het bericht dat de moordenaar een Joe- go-Slav'sch onderdaan is, en dat zijn be. weegredenen klaar blijkelijk van binnen, landschen politieken aard waren, heeft een zekere ontspanning gebracht. Dit verklaart ook een uitlating van Lloyd George, die van een journalist bijzonder heden over den aanslag vernam en toen zeide, „het is voor mij een groote gï ruststelling te hooren, dat de moorde naar een Kroaat is". Hoe kroonprins Peter het treu rige nieuws vernam. De jongste monarch van Europa, de 11-jarige Peter van Joego-Slavië, die momenteel op een Engelsche kostschool te Cobham vertoeft, was zich nog niet bewust van het vreeselijke drama dat zich gisteren te Marseille had afge speeld, toen hij zooals gewoonlijk, gis teravond om half negen met zijn Engel sche schoolmakkers, die hem zonder formaliteiten Peter noemen, naar bed ging. De directeur van de school ver klaarde, dat hij het bericht uit de kran ten had vernomen, en dat hij geen instructies had ontvangen, omtrent de wijze waarop hij den Prins op de hoog te moest brengen. Hedenmorgen aan t ontbijt heeft men den jeugdigen vorst het treurige nieuws voorzichtig verteld. De inspecteur-generaal van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting de schout bij nacht N. J. van Laer is bevorderd tot vice-admiraal. STEEK GEEN GELD IN ONBEDUI DENDE ONDERNEMINGEN. De hoofdcommissaris van politie vestigt te Amsterdam de aandacht op het volgende: Het komt in den laatsten tijd veelvul dig voor, dat eigenaren van jonge, onbe duidende ondernemingen, zonder eenige innerlijke waarde, anderen trachten te bewegen, geld in hun bedrijf te storten. Zij plaatsen dan advertenties, waarin deelgenooten met eenig kapitaal worden gevraagd, of betrekkingen tegen storting van waarborgsommen worden aange boden. 1,1-1 De ervaring heeft geleerd, dat dik wijls werkloozen, in het bezit van, mo gelijk in betere tijden overgespaard geld, reflectearen en tengevolge van het verlangen, om een werkkring te hebben 4> M bj hi Uil au dcS *eT wa Ge geï de) ws sla O justI R. te gin geil een huj geti ped de en boj De FI de vanl beti| reet Ol deze zijn I blijl der\ Autl

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2