=2* GOESCHE COWAMT^ü ieelanb. kort zeeuws0h nieuws. BINNENLAND. WEID EN WINB. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Van onze Adverteerders. NUMMER 239. TWEE BLADEN. WOENSDAG 10 OCTOBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Koningsmoord. PRINSES JULIANA EEN DER ACHT BRUIDSMEISJES. PRINSES JULIANA. INVOER VAN EIEREN IN ENGELAND. MIDDEIBUR8. 60ES. m m Mijnhardt's LaxeertsbSetten regelers sender K'-amp of Pijn WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Ned. Herv. Kerk, Eigen Land Maand. MIDDELBUQGSCHE COURANT 'stgblad Voor Middelburg, Goes eu agent- -. aap Vliasingen 2.30, elders 2.50 per 'i-oartas! Week-abonn. in Middelburg en ".oei !8 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per jgel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide vee! lager; tar. op aanvr. ■'ia—neME1 1 Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscha Courant'"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten b§ bet Bureau voor Pnbliciteitswaarde der Vereenieing de iS'edertandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetBigisgsrs f regels 2.10, elke r. ia. 30 ct. Ssfcrit' „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regek a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. „Brieven" of „Bevragen bureau dezer con- rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 een! Wij, Europeanen, plegen een weinig prat te gaan op onze cultuur, onze be schaving; op den hoogen sport, dien wij in het evolutieproces der menschheid reeds bereikt hebben. Wij zien wat neer op de tijden, de historische tijden, van een grijs verle den, toen Floris de vijfde vermoord werd, toen de grondlegger van de Ne- derlandsche natie, Willem de Zwijger, werd doodgeschoten door een sluip moordenaar.ach, dat waren die ru we tijden, vroeger, heel vroeger, toen er nog geen telefoon was en geen radio, geen electrische tram en geen vulpen houders, geen rotatiepersen en geen be tonwegen, geen vliegmachines en geen koepokinenting Maar nu, nu zijn we zoo oneindig veel verdernu hebben we een vre despaleis en een volkenbond, nu leeren we Esperanto en beschermen we de dieren nationaal en internationaal, nu hebben we verbroederingscongressen van geleerden en van arbeidersbonzen, nu, nu is alles veel beter, nu staat het leven op zoo veel hooger plan dan in die toch maar barbaarsche tijden.... 6 Mei 1932. Paul Doumer, president van Frankrijk, wordt te Parijs, op een tentoonstelling, door een sluipmoorde naar doodgeschoten; 4 van de 5 kogels doorboorden hem. 30 Juni 1934. Generaal Kurt von Schleicher wordt door nazi-terroristen overhoop geschoten. (Mevrouw Von Schleicher is mede slachtoffer). 25 Juli 1934, Dr. Dollfuss, bondskanse lier van Oostenrijk, wordt bij een nazi putsch-poging met revolverschoten ver moord. 9 October 1934, Koning Alexander van Joegoslavië te Marseille door een terrorist-landgenoot doodgeschoten. De Fransche minister van buitenlandsche zaaken, Louis Barthou, valt mede ais slachtoffer. Merkwaardig, hoe moeilijk het den mensch van het heden is, zich uit dat heden los te maken en te trachten, het gebeuren van dezen tijd op historischen afstand te zien. Konden wij dat slechts, hoe nuttig zou dat voor onze twintigste-eeuwsche verwatenheid zijn Hoe snel zouden wij dan tot het inzicht en de erkenning ko men, dat we nog maar o zoo weinig zoo al verder zijn gekomen sinds die historische tijden, waarop wij, verblind door onzen inderdaad machtigen techni- schen vooruitgang, zoon beetje neer zien. Neen de vooruitgang der mensch heid in zedelijk-socialen zin gaat lang zaam, heel langzaam, en gansch niet evenredig aan den vooruitgang van techniek en wetenschap. En de merkwaardige, vreeselijke, gru welijke denkfout welke ons thans bezig houdt, is deze: dat een koningsmoord een positieve impuls in deze evolutie zou kunnen zijn. Want bij de verontwaardiging over den menschelijken kant van dezen moord een afschuw die bij ieder wel denkend mensch voor iederen moord op iederen medemensch, hij zij koning of knecht, zal bestaan vergéte men niet, dat koningsmoorden als regel wor den bedreven in den waan, dat daar mede een goed werk gedaan wordt. Het moge ijselijk klinken, maar het is de harde waarheid-, koningsmoordenaars meenen meestal, zoo niet botte persoon lijke wraakzucht hen bezielt, dat zij öf gerechtigheid doen geschieden, of den vooruitgang van hun land dienen, de verwezenlijking van een ideaal, een goed doel, bevorderen. Dit nu is een grove, groote fout. Om twee redenen. feit, dat een monarch, een president, j Men verlaat geen beddenwinkel zon- een minister, niet alléén staat doch j dgr eeni pluizen mede te dragen, zelt ook onderdeel van een groot orga- 1 nisch geheel is. Maar de grootste foui ligt elders, schoon reeds aangeduid in dit laatste. Men moet, voor 't oogenblik niet met menschelijke verontwaardiging over gruweldaden oordeelende, doch trach tende een korte spanne tijds den nood zakelijken historischen afstand in te nemen, de quaestie, dunkt ons, zien als een schaakspel. Op het bord staan de partijen opgesteld, en elk der stukken beheerscht, door zijn plaats en zijn ka rakter, een onderdeel der geheele si tuatie. Zulk een spel moet afgewikkeld wor den volgens de regelen van de kunst; slechts dan heeft het voor den redelijken mensch een bevredigend verloop on geacht of hij wint of verliest. En binnen deze door de rede getrok ken en door conventie gestelde gren zen heeft de geest der spelende partijen een welhaast onmetelijke ruimte om zich te doen gelden. Wil men deze vergelijking ten einde toe doorzetten, dan kan men dit zeg gen: het spel is uit, wanneer een Koning schaakmat is gezet- Maar wanneer een der twee spelenden zijn zelfbeheer- schipfg verliest, ;en den koning zijner tegenpartij van het schaakbord slaat. dan is het spel niet tot een logisch einde gekomen. Dan is er een dwaasheid begaan. Dan moeten de spelenden van voren af aan wéér beginnen. Zoo is ook, maar nu in 't rauwe werkelijke leven, een koningsmoord niet anders dan een gruwelijke.... domheid. Die niet alleen een koninklijke familie, een volk in diepste rouw zal dompelen, maar d'e bovendien men denke aan den moord op den Oostenrijkschen troon- opvolger, die den wereldoorlog deed ontstaan de ontzettendste gevolgen voor mil ioenen menschen, voor heel de wereld kan hebben. De koningsmoord, door een verblinden Kroaat gisteren te Marseille gepleegd, heeft een Franschen minister bovendien, het leven gekost. De moordenaar is door de volksme nigte, naar luid der berichten, gelyncht- De klok is een uur teruggezet.maar de slinger van den tijd gaat voort Naar de Londensche correspondent van de „Tel." verneemt, zullen tot de acht bruidsmeisjes van Prinses Marina bij haar huwelijk op 29 November a.s. in de Westminster Abdij met Prins George van Engeland behooren: Prinses Ingrid van Zweden, Prinses Juliana van Ne derland, Prinses Eugénie, nicht van ex- Koning George van Griekenland, Prin ses Catherina, zuster van Koning Geor ge van Griekenland en dochter van' Koning Constantijn, Prinses Kyra, doch ter van Groothertog Cyril van Rusland. Het is mogelijk dat Prinses Irene, zus ter van Prinses Catharina ook als bruids meisje zal fungeeren. Prins George en zijn bruid zijn voor nemens om de wittebroodsweken in En geland door te brengen. Prinses Juliana heeft Maandagmor gen in Hotel „Zilven" te Loenen (Vel.) een dame bezocht en bij die gelegen heid dit prachtige buitenverblijf der 'familie Broese van Groenau, dat thans als hotelbedrijf is ingericht, bezichtigd en er ook getennist. Vertegenwoordigers van Nederland, De practische reden die nog het Denemarken en andere landen, welke minst ter zake doet overigens is j ^ieren uitvoeren, hebben Dinsdag të deze: dat de uitwerking in negen van 'de tien gevallen juist andersom is, dan 'de moordenaars bevroeden. Zij zien 'slechts, in hun verwarde breinen, één man als de belichaming van wat zij meenen hun onrecht te zijn, en zij oor- 'deelen in hun zoozeer beperkte ge- dachtenkringals die slagboom maar valt, dan is de eenheid, de vrijheid, of wat zij ook maar meenen na te streven, bereikt. Zij houden echter geen rekening met de machtige reactie, die zulk een gru- Londen op het ministerie van handel besprekingen gevoerd met Engelsche officiëele persoonlijkheden over de hoe veelheden eieren, welke in de komen de maanden in het Vereenigd Koninkrijk zullen worden ingevoerd. De Engelsche regeering heeft voor gesteld, dat voor het laatste kwartaal van dit jaar de invoer zal worden ver minderd met vijf procent en voor het eerste kwartaal van 1935 met tien pro cent van de hoeveelheden, welke in de overeenkomstige perioden een jaar DE WINKELWEEK VAN „HANDELSBELANG", Het slot. Gisterenavond kwam het bestuur van „Handelsbelang" weer bijeen en wel voor de laatste werkzaamheden voor de winkelweek, waarmede het publiek te maken heeft. Het gold hier de vaststelling van den uitslag van den wedstrijd tot het vinden van een in de advertenties verwerkten slagzin, waarvan de beginletters ook op de kastjes, rond de bussen, waren aan gebracht. Er bleken 740 goede oplossingen te zijn ingekomen. De zin luidde: „In Mid delburg koopt ge goed en goedkoop!" Men lette op het uitroepteeken, dat be slist niet verwaarloosd mocht worden. Vele inzenders lieten de oplossing ver gezeld gaan van een dichterlijke ontboe zeming, andere toonden zich vaardig in het met keurige hand neerschrijven der letters, dan wel in het aanbrengen van een teekening. Uit dit alles sprak duidelijk het medeleven met het stre ven van Handelsbelang, en het bestuur stelde dit ten zeerste op prijs. Voor de vier beschikbaar gestelde prijzen moest worden geloot; het resul taat was: eerste prijs mevrouw E. Do- menieMetz, Lange Gorstraat I 336, 10; tweede prijs C. J. Scheffer, Veer- sche Singel S 141 7; derde Saar de Reij, Schoorsteenvegerssingel Q 81, f 5; vierde prijs mej. De Rijke, Breestraat ('t Zand) 25, ƒ3. Evenals de prijzen van de bonnen, worden ook deze uitgereikt in den vorm van bonnen van 1, die men tot 15 De cember kan besteden bij een der win keliers, die aan de winkelweek actief deelnamen. Hiermede zijn wij dus aan het einde gekomen van de verslagen van alles wat gedurende de winkelweek en daarme de in verband voor viel. Met groote medewerking van het bestuur, is ons 't verslaan dier gebeurtenissen zeer ver gemakkelijkt. Wij eindigen met den wensch, dat het doel van Handelsbelang, het meer leven brengen in het Middel- burgsche zakenleven, moge zijn verwe zenlijkt. Een propagandaavond voor Esperanto. In het portaal van het gebouw „de Gouden Poorte" was gisterenavond van wege den Bond van Arbeiders-Esperan tisten, nml. het district Zeeland een ten toonstelling georganiseerd, waar men een schat van werken en bladen gedrukt in de wereldtaal, en ook geschriften in gewone taal doch gericht op het ver spreiden van de Esperanto gedachten kon bewonderen. Daarnaast was er ook een collectie correspondentie met espe rantisten in zeer verschillende deelen van de wereld. In een der zalen had vervolgens een bijeenkomst plaats, waarin de heer C. Westdorp, allen welkom heette en daarna het woord gaf aan den heer H. Oosthoek uit Vlissingen, die een in leiding over Esperanto hield en er aan herinnerde, dat men reeds in de 16e eeuw, naar een wereldtaal streefde, doch alle pogingen mislukten door te groot chauvinisme der verschillende volkeren. Hel volapuuk had aanvankelijk wel suc ces, maar struikelde ten slotte toch op allerlei moeilijkheden. Het was voor dr- L. Zamenhof, die juist toen met het Es peranto kwam, geen gelukkig oogenblik. Deze inwoner van het toenmalige Russisch Polen heeft gevoeld, dat men minder verschil van meening heeft als men elkaar kan verslaan en begrijpen en daarom streefde hij naar één taal. Het is geen kunsttaaltje zooals wel eens be weerd wordt, maar een taal, samenge steld op den grondslag van andere ta len en in de gramatica met 16 vaste re gels, zooals slechts een bij- of voor voegsel om een woord van mannelijk, vrouwelijk ie maken of er een nader' beteekenis aan te geven. Het Esperanto heeft zich steeds verder in de mensch heid in gedrongen, en ook tijdens den oorlog is dit voortgegaan, al is het toen ook wel gebruikt voor verspreidingen, in geheel de wereld. De taal leert men 8 maal makkelijker dan een vreemde taal, maar men moet er zich ook ter deege voor inspannen. Spr. beschouwde daarop de ideale zijde van het vraagstuk, want al is spr. groot voorstander van zijn vaderland, van zijn moedertaal, toch wilt hij ieder middel aangrijpen om de kameraden van de overzijde van de grens te verstaan. Als men spreekt van het hebben van Vrijen tijd, dan zegt spr., dat men dien niet hebben mag maar dat men steeds moet werken om meer te geven dan men ontvangt, Men moet zich zelf verrijken, maar dan met geestelijke waarden. Men moet zich bij onderhandelingen met per sonen uit andere landen niet van eeh iolk moeten voorzien, maar elkaar door één taal verstaan, wat zal leiden tot het elkaar waardeeren. Het esperanto is een bruggetje voor internationale sa menwerking. Van de nu geboden gelegenheid om zich voor een te houden cursus aan te geven uitgaande van dezen bond, maak ten verscheidene aanwezigen gebruik. Namens het Instituut voor arbeidsonl- wikkeling, wenschte de heer Sulkers geluk met dit succes en hoopte hij, dat men zal komen tot een afdeel'ing Mid delburg. Zooals gisterenavond uit een adver tentie bleek, zal 't niet bij dezen eenen cursus blijven, doch zal er op 20 Octo ber in zaal den Boer, van andere zijde ook een lezing met proefles plaats heb ben. Voor hen, die liever een algemeenen en geen sectarischen cursus volgen, is er dus binnenkort ook gelegenheid zich te doen inlichten en zich eventueel aan te sluiten. De Goesche Wijkverpleging ont ving in het 3e kwartaal: 2 giften van f 10, 1 van f 5; 1 van f 4; 1 van f 3; 2 van f 2,50; 1 van f 2 en 1 van f 1,50. Middelburg, 10-X-'34. Donderdag hoog ste luchttemperatuur 14.1 °C (57 °F); laagste 9.6 °C (49 °F). Heden 9 h: 12.6 °C; 12 h: 14.6 °C. 3.2 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 775 mm; laagste 770 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied 774.9 mm te Scilly; laagste 741.4 mm te Seydis- fjord. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige W. tot Z.W. wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk iets zachter. Zon op: 6 h 16; onder; 17 h 17. Licht op: 17 h 47. Maan op: 8 h 46; onder: 17 h 19. E.K.: 15 October. Hoog- en Laagwater U Vlsseinge® Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) October. Hoogwater. Laagwster Wo. 10 S 1.59 14.10 8.21 20.53 Do. 11 2.34 14.47 8.56 21.27 Vr. 12 3.09 15.25 9.36 21.57 Hoog- en Laagwater te Werneidtage. October. Hoogwater. Laagwater Wo. 10 S 3.58 16.10 9.24 21.46 Do. 11 4.32 16.44 10.00 22.23 Vr. 12 5.05 17.16 10.39 23.00 weldaad altijd opwekt, noch met het geleden zijn ingevoerd Doos 60 c(. Bij Apotli. en Diogisten. (Ingez. Med.i De Goesche Beurs. Schuttershof lijkt in een kermister rein herschapen. Er wordt gesjouwd, gehamerd, geschroefd, geschreeuwd; tim merman, schilder en electricien zijn er bezig en geleidelijk ziet men uit den chaos de orde ontstaan; de orde di£ de Goesche Beurs zal heeten. En zoo konden we ook reeds constateeren, dat deze beurs of expositie anders onge twijfeld beter zal worden dan de vo rige soortgelijke exposities. Werd voorheen een bepaalde oppervlakte aan den standhouder verhuurd, die hij zelt maar in moest richten, thans worden alle stands volgens één plan en ontwerp tevoren afgebakend en opgebouwd. Ongetwijfeld zal deze werkwijze het geheel zeer ten goede komen, een prettige aanblik en een overzichtelijk geheel geven. Het zal langs deze vaste stands een belangwekkende wandeling worden, en, daar er 48 stands ingericht worden, zal er heel wat te zien, en te koopen, zijn! Deelen we hier tevens mede, dat de „Hanze" bekend maakte tegen een eta lage-reclame van de winkels te zijn gelijk „Handelsbelangen" geopperd had omdat men vreesde, dat daardoor de aandacht van de Beurs afgeleid zal worden. OOST- EN WEST-SOUBURG. De in zameling ten bate van het Nationaal Crisiscomité heeft alhier ruim f 199 op gebracht. BAARLAND. Op Zaterdag 6 en Maandag 8 October hielden de Her vormde Meisjesvereenigingen een ba zar in twee lokalen der o.l. school. Tal van nuttige en fraaie handwer ken, door de meisjes vervaardigd, en mooi houtsnijwerk, gemaakt door jon gens van de knapenvereeniging, waren rondom uitgestald, en vonden gretig af trek. De verlotingen van spreien, klokje, schemerlamp, servies, enz. brachten veel dubbeltjes in de kas, terwijl ook het sjoelen, spijkers slaan, etc. vlijtig beoefend werd, door het zeer talrijke publiek, dat de lokalen vulde. Vooral Zaterdag was het tjokvol. Het waren twee gezellige avonden, en het mooiste ervan was, de prettige verstandhouding en samenwerking van knapenvereeniging en het fanfarecorps. Aan het laatste zal een belangrijk deel van de netto ontvangst worden geschon ken voor de te bouwen muziektent. Door de firma Kessels Tilburg was hiervoor een mandoline geschonken voor de verloting. Bij Kon. besluit is benoemd in de provincie Zeeland: a. tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Leendert-Abraham- polder, D. Priester, te K a t s; b. tot ge zworene van het waterschap Groede en Baanst, A. C. Salomé te Groede. r■tnami J. Matzer van Bloois, cand. te Wijhe is beroepen te Oudelande. Geslaagd voor het machinisten di ploma A, de heer W. van Duijn, leer ling van de „de Ruijterschool" te Vlis singen. Te Rotterdam slaagde Maandag voor de hoofdacte bewaarschoolonder- wijs mej. P. Vreeke te Domburg. Benoemd tot onderwijzer aan de U.L.O.-school te Schoonhoven, de heer J, A. Rijnberg, vroeger te K 1 o e tin- ge. die spr. niet kon goedkeuren. Thans kan - de vier vereenigingen, die in de school spr. en kunnen ook andere Esperantis- hun samenkomsten houden, n.l. de De N.V. Piet van Reeuwijk te Rotter dam organiseert, met, medewerking der Nederlandsche industrie, een „Eigen Land Maand". Zij wil daarin bewijzen dat de Nederlandsche industrie verba zend billijk kan fabriceeren; daartoe verkreeg zij de medewerking zoo verzocht de N.V. ons te melden van •tal van vooraanstaande Nederlandsche ten, beschikken over wel 2000 adressen groot en kleine meisjesvereenxging, de fabrikanten.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1