i 25 ci. per GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. BUITENLAND. „DIT IS 'Mzegt men op de sportvelden stuks DE WOORDAFLEIDING VAN DE PLAATSNAAM WALCHEREN BELGIE. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. ITALIë. füDCTir RÏ An 177e JAAKGaNG. «p Kon. Shell producten. Bijkantoor Mid delburg opgeheven. C. J. Bliek, Noordpoortplein M 217, Middelburg, smederij. Uitgeoefend be drijf uitgebreid met: Garagebedrijf. Bouwmaterjalenhandel en Cementte- gelfabriek F, Desein, Ylissingen, 2e Bin nenhaven, handel in bouwmaterialen en fabriek van cementtegels. Uitgeoefend bedrijf omvat sinds 1928: Bouwmateria- lenhandel, cementtegelfabriek, steen houwerij en betonfabricage. N.V. Nieuwe Zeeuwsche Courant, Goes, Westsingel 75, courantuitgeverij en drukkerij. Vennootschap in liquidatie getreden. Liq.: N. J. Karhof en L. Dolle. EEN BUITENKANSJE VAN f 7500 Op 6 Oct. 1931 zag de vrouw van den hr B. te D i e m e n, vlak bij Amster dam, dat in haar voortuintje een paar dahliastruiken waren omgeknapt. Toen ze ging kijken, vond zij onder die strui ken een sigarentrommeltje, waarin 75 bankbiljetten van f 100 waren. Hoe het trommeltje daar gekomen was, bleef en is nog een raadsel. Ingebroken was er te Diemen of omgeving niet- De burgemees ter van Diemen, mr. A. J. de Wolff, werd met het vinden van de f 7500 in kennis gesteld en de eenige verklaring, welke hij aan het geval kon geven was, dat dien dag een Chineesche koopman, die het dorp had bezocht en bij de fa milie B. aan de deur was geweest, de trommel met geld verloren had. Ondanks alle nasporingen ook de Amsterdam- sche politie werd in het geval gekend kwam de verliezer zich niet melden, en thans, drie jaar na het vinden, heeft met eenige plechtigheid op het raadhuis te Diemen de burgemeester, die als be waarder der f 7500 is opgetreden, dit bedrag, waarop geen rente gekweekt werd, overeenkomstig art. 2014 tweede lid Burg. Wetboek aan den gelukkigen vinder wederom ter hand gesteld. WEER EEN HAGELRAMP. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de tuindersbevolking in de streek Kenne- merland, als gevolg van een hevigen ha gelbui, door een zware ramp getroffen. Spreciaal in de gemeente Heemskerk, is de bui op zijn hevigst losgebarsten en de schade is daar dan ook het grootst. Op sommigen tuinen lag Zaterdag nog een laag ijs van eenige centimeters dik te. Vooral sla, andijvie, spinazie, kool soorten, tomaten en prei zijn zoo goed als geheel vernield, doch ook de appe len. en perenboomen hebben het zwaar te verduren gehad. De menschen die toch al zoon zwaren strijd hebben te voeren, zijn er moede loos onder en angstig vraagt men zich af, wat er moet gebeuren. De veilingorganisaties hebben zich reeds van den omvang der ramp op de hoogte gesteld en het lijdt geen twijfel, of zij zullen zich tot de bevoegde auto riteiten wenden. MEISJE GESTIKT IN EEN KEUKEN- PUT. In de Ceramstraat te Ensche de is gistermiddag het 2-jarige dochter tje van den heer Kor.ing in een onbe waakt oogenblik in een keukenputje geraakt en daarin gestikt, BELEEDIGING VAN 'T OPENBAAR GEZAG. Te Tiel is proces-verbaal opgemaakt tegen ds. Van Duyl uit Hil versum, wegens beleediging van 't open baar gezag in een rede, welke hij voor de plaatselijke N. S. B.-afdeeling hield. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden, deze N, S. B.-propagandist voor eenzelfde feit een bekeuring op liep te Ymuiden. DANSLEERAAR MET EEN DOLK GESTOKEN. Vrijdagavond omstreeks 8 uur, is te Zwolle een aanslag gepleegd op den dansleeraar Meyer Nord. Deze heeft op den Jufferwal een dansinstituut, waar hij bezig was met les geven. Door dat eenige opgeschoten jongens steenen tegen de ruiten wierpen, werd de heer Nord naar buiten gelokt. Toen hij de deur opende en zich op straat vertoon de om de baldadigen te verjagen, werd hij door eenige jongens van 15 tot 18 jaar aangevallen, waarop een van hen den heer N. met een dolkmes in de borst stak. Gesteund door eenige zijner leerlin- ^en' die toegeschoten waren, kon hij rafï »nen strompelen, waar hij ineen yf. Andere hadden inmiddels de po litie en den geneeskundigen dienst ge waarschuwd, die spoedig ter plaatse wa ren. r ?e j^e?r N' Werd naar het Sophia - ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat de steek, hoewel niet doodelijk, toch ernstig was geweest. Het slachtoffer had veel bloedverlies geleden. Na een uitgebreid onderzoek door de politie zijn vijf jonge mannen aangehouden. Van deze vijf is de 17-jarige A. G. door ge- tuigen als de dader aangewezen. De aan leiding tot deze laffe daad schijnt te zijn, dat eenige van de jongens door Nord uit het danslokaal waren verwijderd. De dader was met de andere jongens weggehold. De steek had hij toegebracht met een soort knipdolk, die vastgezet kon worden. Bij den buitenkant had hij het wapen in de gracht gegooid. Ver- aachte blijkt deel uit te maken van 'n bende baldadige opgeschoten jongens, die reeds geruimen tijd op verschillende manieren Zwolle onveilig maken. De toestand van den heer Nord was naar omstandigheden redelijk wel. I. Afzenders onbekend stuk in de prul lenmand. 2. Briefwisseling wordt over ingc zonden stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt nie. teruggezonden. 4. Maakt het kortl DE TUCHTLOOZE VOETGANGER. M. Het is voldoende bekend dat de Lange Delft des Donderdags en Zaterdags op bepaalde uren voor raotorrijuigen en rijwielen is afgesloten, wat voor ons een aantal kilometers, meer rijden beteekent doch daarover wil ondergeteekende het nu niet hebben. De voetgangers hebben dus meer rust gekregen.... loopen kris kras door el kaar. Dit is het nu juist: wanneer zal men de voetgangers nu verplichten aan den rechter kant van de straat te loo pen inplaats van aan den linkerkant of in rijen in het midden van de Lange Delft? In andere plaatsen van ons land is dit toch ook uit den booze. Dat de motorrijtuigen deze voetgan gers zooveel last bezorgen, zooals ik meermalen van een voetganger te hooren kreeg, ligt aan hun zelf; waarom niet rechts van den weg geloopen? De auto's kunnen dan passeeren, heusch voor een auto bestuurder is het ook geen pretje om van het begin tot het eind der Lange Delft te claxoneeren! T axi-Ondernemer [Volkomen juist; de voetganger is inderdaad het meest ongedisciplineerde wezen van den weg- Maar: wanneer krijgt hij in de Lange Delft zijn trottoir? Dat is er b ró d n o 0 d i g, en de vele bezwaartjes die daartegen heeten te be- 3taan moeten dan maar uit den weg geruimd worden! Red.l PROVINCIALE GASVOORZIENING. Toen ik vóór een paar weken in uw courant las dat de Gedeputeerde Staten van Zeeland een voorstel bij de Staten zouden indienen om de gasvoorziening voor de geheele provincie tot zich te trekken, dacht ik bij mezelf als de ver gadering daar toch maar niet op ingaat. Waarom niet? Omdat ik dacht dat het voor de provincie een reuze strop zou blijken te zijn: het gasbedrijf is een kwij nend bedrijf en m.i. op den langen duur ten doode opgeschreven. Daar komt nog iets bij, ik kan niet van me afzetten het idéé, dat de geheele opzet is geboren ge worden om de stad Vlissingen van haar gasstrop af te helpen, ik zou daar voor mijn persoon nu wel aan willen mede werken, maar ik vraag me toch af: Waarom heeft Vlissingen niet gebeten in het voorstel van de Imperial om die Mij. een nieuwe concessie te geven te gen een vergoeding van 50 mille per jaar. Het is toch geen peulschilletje om ieder jaar zoo'n som, waarvoor men niets heeft te presteeren, in zijn zak te kunnen steken, 't Is misschien wel heel naïef van me om te denken dat Gede puteerde Staten zoo'n medelijden zouden hebben met de stad Vlissingen, maar waar die stad door haar haven, door haar voor korten tijd overgenomen ge brekkige duinwaterleiding op zulke hoo- ge kosten zal komen te zitten, kan ik me voorstellen hoe, misschien op ver- door Dr. P. L. TACK. III. Nu ter zake! De vorm Walcheren gaat terug op een -anum-formatiè met de vol ledige persoonsnaam Walh oud fries hêra, heer. De oorspronkelijke vorm moet dus geweest zijn Walh- heranum. De Latijnse uitgang van de 4e naamval is overal weggevallen en in het Zeeuws dialect ook de h als begin medeklinker. Wij krijgen dus Ualhêran, met de klemtoon op de eerste letter- gire,ep; daardoor worden de volgende klinkers toonloos: Walheren, ook ge speld Walcere, waarin hen c beide mid deleeuwse schrijfvormen zijn voor ch: Walcheren. Hiertoe behoren de varian ten Walcere, Walchre, Walchren, Wal- gheren, Walchgeren. Walacra beantwoordt aan een -acum- formatie met de persoonsnaam Walah (Walh) hêra. De oorspronkelijke vorm zal dus geweest zijn: Walachheracum. Zoals hogerop reeds gezegd, kon het suffix-acum Ook wegvallen tot op de lange beklemtoonde a na: Walahhera, waarin de h, beginmedeklinker van hê ra, weer vervalt: Walahêra. Daar het hoofdaccent op de eerste lettergreep valt, wordt de van hêra dof: Wala hêra en kan dan tusschen twee mede klinkers wegvallen: Walahra, met spel lingteken c: Walacra. Hierin wordt de a van de twede lettergreep op zijn beurt toonloos: Walecra, en kan dan wegvallen: Walcra, Walchra. Ondei deze rubriek vallen de volgende 'va rianten: Walahra, Walacrae, Walache- ri, Walachri, Walacre, Walcre, Wal- zoek, dit medelijden is opgewekt gewor den. Mocht ik het mis hebben en de ge heele zaak totaal verkeerd beschouwen, dan kunt en wil U, geachte redacteur, mij misschien wel tot andere inzichten brengen. Dankend voor uwe plaatsruimte. Uw dw. K. Oct. '34. Y, [Te bevoegder plaatse kon men ons, vooralsnog, geen nadere inlichtingen over deze aangelegenheid verstrekken. Indien eenmaal het voorstel aan de Sta ten van Zeeland zal zijn verschenen, dan zal er wellicht meer licht over deze zaak schijnen. Red.] Hitier beleedigd. Naar aanleiding van een tooneel voorkomend in de revue „Laat gaan wat gaat'', sedert verscheidene weken reeds in den Scala Schouwburg te Antwerpen vertoond, welk tooneel erop gericht is Hitler be lachelijk te maken in de oogen van de toeschouwers, heeft de Duitsche con sul te Antwerpen bij het college van B. en W. een stap gedaan ten einde de schrapping van dit tooneel te bekomen. Verzekerd wordt, dat Burgemeester Huysmans geantwoord heeft niet te kunnen ingrijpen, zoolang de openbare orde niet wordt gestoord, wat totdus- ver nog geenszins het geval blijkt te zijn geweest. SCHEURING IN DE KATHOLIEKE KERK? -Uit Berlijn wordt gemeld, dat te Essen in het Rijnland een beweging in het le ven zou zijn geroepen, welke zich ten doel heeft gesteld, een nationale katho lieke kerk in Duitschland te stichten, onafhankelijk van Rome. In de gevangenis bekeerd? De straf kamer van het Landgericht te Berlijn heeft Zaterdag een verzoek van den of ficier van justitie behandeld om den be- ruchten misdadiger Emil Strauss, wiens straftijd van 15 jaar eerstdaags afgeloo- pen is, in verzekerde bewaring te hou den. In 1919 pleegde Emil met zijn broer 'n brutalen postroof en toen de polftie hem een paar dagen later in de woning van zijn vriendinnetje overviel, losten hij en zijn broeder 30 revolverschoten, voor het gelukte hen te overmannen. Eén agent was doodgeschoten, een ander is levenslang invalide gebleven. Beide broers werden tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld, maar het gelukte Emil reeds het volgend jaar te ontvluchten, en door een koen huzarenstukje slaagde hij er ook in zijn broer Alfred die te Naugard in het tuchhuis zat, te bevrij den. Lang duurde de vrijheid wel is waar niet, maar in den korten tijd tot hun DRA13ltlAvAMVALKEüBURG'5-c e A -iLEVÈRTR; r-LEEUWARDEN- (Ingez. Med.) chra, Uualacris, Uualahra, en met 't jongere, gelijkwaardige Latijnse suffix ensis: Walahrensis, Walahrenses. De vorm Walacria komt voort uit een -iacum-formatie met de persoons naam Walah (Walh). De volledige vorm is dus geweest Walahheriacum, die het zelfde proces doorloopt als Walahera- cum. Dus achtereenvolgens Walahhe- ria, Walaheria, Walahria, Walacria. Er komen nog vormen voor met i: Walichrum, Walichria, Walichrensis, Walichrenses, Walichrum, Walichra, die, volgens een van de twee laatste systemen te verklaren zijn als afleidin gen van Walich, derde variant van de persoonsnaam Walh. De Romaanse vormen iualacra, iau- lacra vinden hun verklaring in het feit, dat germaanse w in het Romaans tot gu wordt, vgl. Willem Frans: Guillaume. De vormen op -acras (iualacras, iua- lecras) zijn 4. naamvalsvormen meer voud, want ook deze komen in de-acum- formaties wel eens voor, b.v. Dottinia- cas (Dottignies). In Walahrensis, Walahrenses heeft het jongere Gallo-Romaans suffix-en- sis de dienst van -acus, -anus overge nomen: pagus Gabalitanus (Givaudan) maar Bolovacensis (Beauvoisis). Daarmee zijn al de vindplaatsen van Walcheren op bevredigende wijze ver klaard. Alleen de vorm Walecorn blijft nog weerbarstig. .Vermoedelijk is het een verschrijving voor Walecrum. Walcheren betekent dus oorspronke lijk het landbezit van een zekere Walh- here. Het eerste lid Walh betekent wel „vreemdeling", maar ook dienaar". Was deze Walhhere, te oordelen naar de Oudfriese vorm hêra, de dienaar, de beambte? de vertegenwoordiger van den Friesen vorst? Zover laten onze oor konden ons niet toe in het verleden William J. Garvey, de ook in Holland zoo bekende Amerikaansche sigaretten-mixer, zet ondanks het enorme succes van O.K. toch z'n blinddoek-proeven voort. Hier ziet U hem tusschen de sportmenschen en ook hier won O.K. met glans. Doet U die proef ook eens. Rookt geblinddoekt twee dure Amerikaanschp sigaretten en één O.K. Tien kansen tegen twee, dat U er O.K. als de fijnste - geurigsle - zachtste uitpikt Bovendien kost O.K. slechts op DE JUISTE WIJZE GESTOPT - NIET TE VAST EN TOCH EEN LANGEN BRANDDUUR. (Ingez. Med,), weder-gevangenneming, pleegden de ge broeders een aantal brutale inbraken, van welke die in de criminaliteits-afdee- ling van het museum der Berlijnsche po litie wel de stoutmoedigste is geweest. In dit museum vonden de suppoosten op een goeden morgen een visitekaartje van Emil met de mededeeling dat de ten toonstelling van inbrekerswerktuigen hun buitengewoon belang had ingeboe zemd, en dat hij de beste stukken maar meteen had meegenomen. Daarna kwam Emil in het tuchthuis te Münster en hier schijnt een innerlijke bekeering te zijn begonnen. Hij verzocht de weduwe van den door hem doodge schoten agent zijn gevangenisverdien sten te willen aanvaarden, wat de vrouw natuurlijk weigerde. Zaterdag voor de rechtbank verscheen de thans 47-jarige ex-bandiet als de mo derne Saulus, die op eenvoudige wijze van zijn vaste voornemens getuigde om na zijn a.s. vrijlating op behoorlijke wij ze te leven en die vast overtuigd bleek, dat hij werken wilde en ook werk zou vinden. De officier bleek van de bekeering van den beklaagde niet ten volle over tuigd en handhaafde zijn verzoek, maar de rechtbank besloot Emil een kans te geven door de behandeling van het voorstel van den Staatsanwalt vijf jaar uit te stellen, In dien tusschentijd zal de politie een oogje in het zeil houden en rapporteeren of de bekeering van Sau lus tot Paulus van duurzamen aard is geweest. te blikken, maar dit is zeker, dat het toponiem Walcheren zeer oud is en ze ker opklimt tot vóór de komst van Willebrord op dit eiland, (plm. 700) en daar -hêra een oudfriese vorm is wel tot plm. 500, de tijd dat de Friezen het eiland Wlalcheren in hun macht kregen, en zeker is "t nu ook, dat wij bij deze naam hoegenaamd niet aan een Kelti sche oerbevolking voor Walcheren be hoeven te denken. Alle plaatsnaamkundige verklaring is onvolledig zonder parallel, d.i. een ge lijknamige plaats met dezelfde taalkun dige oorsprong. De parallel is in de plaatsnaamkunde wat de wiskundigen noemen: de proef op de som Van Wal cheren zijn de parallellen niet talrijk, maar toch bestaan er twee, nl. Ober- en Nieder-Walgern bij Marburg in Duits land, en La Ferfé Gaucher, in Frank rijk, depart. Seine-Marne, beide even eens afgeleid van de persoonsnaam Walhhere, Ferté is het Latijnse Firmi- tas (versterkte plaats). De naam van het plaatsje Waulsort, in Waals-België, vertoont in zijn ont wikkeling vormen die aan Walcheren herinneren, maar Waulsort, uit Walchie- re, Walchoire, Walcedorum gaat niet terug op Walhhere, maar op Valciodurus: vesting van Valcius Ten slotte voegen wij hieraan nog toe dat Walacra, Walacria, Walcheren wij zen op een einzelsiedlung (eenmansne- derzetting) terwijl de Walcherse -inge- namen, zooals Bottinge, Pekelinge, Vlis singen, Portelingen, Welzinge, Gapinge, Wellinge, Sualinge, Scuwelinge, ge slachtsnamen of patronymica, wijzen op sippe-siedlungen (familienederzetting) en op dezelfde wijze gevormd zijn als de -acum namen: Linus, Linius, Liniacum (Sundum), Lennik; Gape, Gapinge, ga- pinge-(hem), Gapinge. DE DOODENDE STRAAL. De Parijsche correspondent van de N. R. C. ontleent aan een Fransch blad, dat er binnenkort in Frankrijk weer eens proeven zullen worden genomen met de befaamde „doodende stralen. Uit het bericht valt af te leiden, dat het nu inderdaad mogelijk moet zijn deze „doodende stralen" te verwekken. Een vliegtuig, dat er door getroffen zou worden, zou moeten vallen. Men ach[ het reeds mogelijk, als 't ware een ge heel scherm van deze stralen uit te zenden. Alles wat dan door zoo'n (on zichtbaar) scherm heen zou willen, dringen, zou vernietigd of gedood wor den. De zaak lijkt voorloopig rijkelijk fantastisch. Barthou op 3 November naar Rome? Uit Parijs wordt gemeld, dat dé Fransche minister van buitenlandsche zaken, Barthou, zijn uitgestelde bezoek aan Rome, op 3 November zal afleggen. Zooals men weet, moet deze visite die nen, om de Fransch-Italiaansche toe nadering, die zich sinds eenigen tijd afteekent, te beklinken. EEN GOEDAARDIGE REDE VAN MUSSOLINI. Betere verstandhouding met Frankrijk De deur geopend voor nieuwe onderhandelingen met Duitschland. Zaterdag heeft Mussolni te Milaan weer eens een groote redevoering af gestoken. In tegenstelling met de vo rige eenige weken geleden ter gele- geheid van de manoeuvres van het Italiaansche leger droeg deze geen bijzonder strijdlustig karakter. De Duce had het ditmaal vooral over de verhou ding van Italië tot het buitenland en constateerde ten aanzien daarvan ver schillende dingen, die niet bepaald on prettig klonken. Zoo deelde hij mee, dat de betrekkin gen met Frankrijk veel verbeterd zijn en eerlang de een of andere overeen komst (vriendschapsverdrag of zoo) te gemoet kon worden gezien. Intusschen zal dat, zooals men weet, ten zeerste afhangen, van de vraag, of Italië en Zuid-Slavië (Frankrijk's voor naamste vriend op den Balkan) op een beteren voet kunnen komen te verkee- ren. Daarvan is men nog zoo zeker niet. Ook Mussolini zelf stond op dit stand punt. De betrekkingen met Zuid-Slavië kunnen alleen verbeterd worden zeide hij, indien er eerst eens een einde komt aan de onvriendelijke perspolemieken in dit land. Hetgeen van Italië zelf ook gezegd zou kunnen worden. De Italiaansche kranten hebben zich den laatsten tijd ten opzichte van Zuid- Slavië ook niet onbetuigd gelaten. Maar enfin, heelemaal hoeft men den moed toch ook weer niet te laten zakken. De Duce liet ook doorschemeren, dat hem er wel iets aan gelegen is, met Zuid- Slavië tot een betere verstandhouding te komen. Wellicht zal dit eenigen in vloed ten goede uitoefenen. Nogal merkwaardig was het zegje, dat de Italiaansche dictator ditmaal over over Duitschland had. De ontwikkeling der Europeesc'ne geschiedenis is zonder Duitschland onmogelijk verklaarde hij. Maar dan moet Duitschland er ook mee ophouden te doen, alsof het zich aan

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7