DE VREEMDELING VAN SILVERDALE KRONIEK van den DAG. ZEELAND. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 8 OCTOBER 1934. No. 237. De uitwassen van het politieke leven in Frankrijk. Wat er volgens Doumergue aan gedaan moet worden. Beknotting van de macht van het parle ment. Een heel klein beetje fascisme. En een eenheids front tegen socialisten en com munisten. DE SIERTEELTCENTRALE HEEFT SUCCES. VERRUIMING VAN DE VERKOOPGELEGENHEID OP ZONDAG. DUITSCH REIZIGERSVERKEER NAAR NEDERLAND PRACTISCH ONMOGELIJK GEMAAKT. MIDDELBURG. DE WINKELWEEK VAN HANDELSBELANG. De laatste dag. Werkloosheid. GOES. DE 24 UURSTELEFOONDIENST VOOR GOES EN OMGEVING. Zal deze dienst gehandhaafd blijven? Het fonds doet een beroep op de gemeenten der Bevelanden. VLISSINGEN. Gemeenterekening. De Fransche minister-president Dou mergue is sinds eenigen tijd bezig, om het politieke leven in zijn land te sanee- ren. Saneeren is een sterk woord; het vooronderstelt een ongezonden een zie ken of 'n rotten toestand. Maar daarom juist mag het ten aanzien van het poli tieke leven in Frankrijk gebezigd wor den. We hebben er al eens op gewezen, hoe rot, hoe door en door corrupt dat hier en daar is. Men weet, waarvoor Doumergue, oud president van Frankrijk, die terugge trokken op zijn landgoed was gaan wo nen, in het begin van dit jaar naar Pa rijs geroepen werd. In verband met 't Stavisky-schandaal en de politieke be roering daardoor (Febr.-onlusten te Pa rijs) wilde men iemand, met 'n onkreuk- baren naam aan het hoofd der regee ring; iemand, die bij het volk in hoog aanzien stond en als leider van een coa litie-kabinet zou kunnen optreden, om vattende alle partijen, behalve de so cialistische en communistische en de ui terst rechtsche. Zoo'n man was Doumer gue en hoewel hij eigenlijk, reeds be jaard, rust behoefde, nam hij de moei lijke taak op zijn schouders. Hij sticht te het z.g. kabinet van den Godsvrede. Van den beginne af, was het duidelijk, dat met zoo'n kabinet van den Godsvre de alleen, de eigenlijke kwaal, waaraan het politieke leven in Frankrijk lijdt, niet genezen zou kunnen worden. Zijn ver schijning werkte weliswaar kalmeerend op de verhitte gemoederen, maar het kon niet anders, of dit zou slechts tijde lijk zijn, indien er verder niets gebeur de. Men verwachtte van Doumergue, dat hij niet alleen met zijn gezag, de kibbe lende partijen bijeen zou weten te hou den, maar ook, dat hij maatregelen zou nemen, om aan het gekonkel en geïntri- geer, de baantjesjagerij en de corruptie en meer van dat fraais nu eens een ein de zou weten te maken. Tot voor eeni gen tijd merkte men daar echter niet zoo heel veel van met het gevolg, dat er opnieuw onrust in Frankrijk ontstond; 'n onrust, die nog in de hand gewerkt werd, door het feit, dat het onderzoek naar het Stavisky-schandaal vrijwel geen enkel positief resultaat opleverde. Vermoedelijk is de grijze ministe"r-pre- sident door deze nieuwe onrust opge schrikt en zette zich de overtuiging bij hem, dat er nu toch eindelijk eens wat diende te gebeuren, wilde men in de naaste toekomst niet weer zeer onheilige dingen beleven. En hij koos het meer en meer gebruikelijke middel van de radio, om het Fransche volk te vertellen, wat voor plannen hij koestert, tot bestrijding van de diverse politieke uitwassen. Tweemaal achtereenvolgens heeft hij thans zoo'n radio-rede afgestoken. En het maakte op de groote meerderheid van zijn volk een uitstekenden indruk. Als er nu binnenkort maar daden vol gen Doumergue acht het op de eerste plaats wenschelijk, om het gezag van de regeering tegenover het parlement te versterken. Op het oogenblik bestaat de toestand nog, dat de regeering dat par lement bij een eventueel conflict niet naar huis kan sturen. Steeds moet de re geering zelf in zoo'n geval het veld rui men. Dat maakt de positie van het par lement natuurlijk oppermachtig. De hee- ren afgevaardigden kunnen er maar op los intrigeeren. Ze hoeven niet te vree zen, hun zetel te zulen verliezen, voor- dat de volle zittingsperiode verstreken i is. Doumergue nu wil een zoodanige grondwetswijziging, dat het mogelijk wordt, om de Kamer te ontbinden, in dien de regeering zulks wenschelijker zou achten dan haar eigen ontslag. (Ook in ons land kennen we deze mogelijk heid). Het lijdt geen twijfel, dat hiervan een matigende invloed op de gedragin gen der heeren afgevaardigden moet uitgaan. Zij zullen zich dan wel twee maal bedenken, voordat ze lichtvaardig en om allerlei kleine of persoonlijke be langen een crisis uitlokken. Men moet nu natuurlijk afwachten, of het Doumergue zal lukken, de grondwetswijziging er door te krijgen. De minister-president heeft verder la ten weten, dat er maatregelen in over weging zijn, om het ambtenaren-corps beter dan tot dusver onder de knie te krijgen. De ambtenaren in Frankrijk hebben heel wat in de melk te brokke len. Zoo wisten ze tot dusver o.i hoogst noodzakelijk geachte salarisher zieningen t^ voorkomen. Doumergue heeft aangekondigd, dat daar nu eens met fiksche hand wat aan gedaan zal worden. Doumergue schijnt vervolgens ook 'n beetje aan fascisme te willen. Dat hoort er tegenwoordig trouwens bij. Hij wil n.l een eöonomischen raad stichten, die al le takken van bedrijf zal vertegenwoor digen, werkgevers zoowel als werkne mers, en die een adviseerende bevoegd heid zal krijgen bij alle kwesties, die de landhuishouding raken en bij alle in voorbereiding zijnde wetsontwerpen. Dit lijkt nog zoo gek niet. Maar 't is alweer de vraag, of het parlement er aan wil, omdat zoo'n economische raad de macht van het parlement nu niet bepaald ten goede kan komen. Tenslotte heeft de minister-president nog een felle aanval gedaan op het een heidsfront van socialisten en communis ten, dat, gelijk men zich herinneren zal, onlangs in Frankrijk tot stand kwam, „ter bestrijding van het fascisme". Hij betoogde met klem, dat dit front Frank rijk op weg naar den burgeroorlog en de dictatuur zou helpen, en dat daarop aansluitende een buitenlandsche oorlog niet uit zou kunnen blijven. Tegen dit roode front, aldus Doumergue, diende een eenheidsfront „voor de vrijheid van het vaderland" gevormd te worden. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat Doumergue deze laatste zaak met voor bedachten rade een beetje heeft aange dikt; Hij lanceerde de aanval n.l. vlak voor de provinciale verkiezingen, die gisteren in Frankrijk hebben plaats ge had. Men hecht nogal wat beteekenis aan den uitslag daarvan als barometer voor de stemming in het land. Op het oogenblik, waarop dit werd geschreven, beschikten wij nog niet over cijfers. Men zie daarvoor elders in dit nummer. Zooals men zich zal herinneren, heeft de Sierteeltcentrale, drie maanden ge leden per circulaire, welke door bemid deling van de commissarissen der Ko ningin aan de gemeentebesturen zijn i it- gereikt, opgave verzocht van het aantal planten en boomen, welke voor het be planten van wegen en terreinen zou kunnen worden gebruikt, met dien ver stande, dat alleen objecten in aanmer king mogen komen, welke anders niet zouden worden uitgevoerd, dus in geen geval aanvulling van beplanting. Deze bepaling dient om den normalen handel geen nadeelen te berokkenen. Uit het aantal antwoorden, dat er is binnengekomen, blijkt reeds, dat er een aanmerkelijk gat in de overtollige voor raden zal worden geslagen. Vooral ont ginningsmaatschappijen, die md(t rijks subsidie werken, hebben groote „bestel lingen" gedaan. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat juist die gemeenten, waar weinig of geen beplanting is en die geen of nagenoeg geen natuurschoon bezitten, het aanbod niet hebben beant woord. Er is b.v. nog niets gehoord van ge meenten in Friesland en Zeeland. Het is op dit oogenblik niet gewenscht om 'cijfers en namen te publiceeren, maar het is nuttig te achten om de aandacht van de gemeentebesturen te vestigen op deze bijzondere gelegenheid om de aantrekkelijkheid van hun gemeenten te verhoogen en de werkloosheid te ver minderen, althans werkverruiming toe te passen. Zooals men weet, behoeven de afne mers van het overschot niets te betalen. De kweekers ontvangen hun vergoeding uit de 250,000 gulden, die de regeeing in het landbouwcrisisfonds voor dit doel heeft gestort. De centrale zal binnenkort met de verdeeling van de opdrachten aanvan gen; zij is thans doende om na te gaan, of de projecten, welke de gemeentebe sturen haar hebben opgegeven, binnen het kader vallen van buitengewone be plantingen. De Raad van Amsterdam heeft met groote meerderheid als zijn meening uit gesproken, dat er buitengewone of crisis-omstandigheden bestaan, die het geven van zes uren verkoopgelegenheid op Zondag wenschelijk maken voor de volgende bedrijfsgroepen: ten eerste v i s c h, ten tweede fruit en ten derde brood, banket, suikerwerk, chocolade en consumptieijs. Verworpen heeft hij, met kleinere meer derheid, de voorstellen tot het „geven' van Zondagsverkoopgelegenheid aan slijters en aan sigarenwinkeliers. Van de Duitsche maatregelen om het verteren van Duitsch geld in Nederland te voorkomen, hebben de betrokken bedrijven in ons land in het afgeloopen seizoen reeds de gevolgen ondervonden. Men weet dat reizigers uit Duitsch- land bij het overschrijden van de grens tot dusver niet meer dan 50 Mark bij zich mochten hebben, waarvan dan ook nog de treinreis op Nederlandsch gebied moest worden betaald, want biljetten tot verder dan de grens werden in Duitschland niet verstrekt. Thans is met ingang van het begin de zer maand, zonder dat daarvan duide lijk kennis is gegeven, een nog vrij wat strenger maatregel getroffen. De Duit sche autoriteiten hebben n.l. het bedrag dat is toegestaan van 50 op slechts 10 mark teruggebracht. Ook in den vorm van chèques mag geen geld over de grens worden meegenomen. Door deze nieuwe bepaling is het bezoek van Duit- schers aan ons land praktisch onmoge lijk gemaakt. Naar wij vernemen, is de naar Oost- en West-Indië uitgezonden toe spraak van Prinses Juliana, alsmede de rede van jhr. Ruys de Beerenbrouck en Slotemaker de Bruïne, uitgesproken op den avond voor het Nationaal Crisis Co mité voor de microphoon van de Neder- landsche omroepvereenigingen, uitste kend gehoord. Bij K. B. is met ingang van 1 Jan. benoemd in vasten dienst tot inspecteur voor hel staatstoezicht op krankzinni gen en krankzinnigengestichten dr. J. H. Koenen, geneesheer aan de psychia trische inrichting Voorburg te Vught. Dr. J. H. M. Koenen is 10 Maart 1893 te Eindhoven geboren Zaterdagmorgen heeft de commissie voor den etalagewedstrijd met den voorzitter van Handelsbelang, den heer L. A. Stofkoper een bezoek gebracht bij alle winkeliers, die een medaille hadden behaald en heeft de voorzittèr aan allen met een toepasselijk woord de medaille met bijbehoorend getuig schrift uitgereikt. Nadat overdag vooral de prijswinnen de etalages steeds veel belangstelling hadden getrokken, is het des avonds weer bijzonder druk geworden op straat en die drukte concentreerde zich voor al op de Markt, tegen den tijd, dat de laatste muzikale wandeling van deze winkelweek plaats had. Precies te half tien zette de padvin dersband met trommels en hoorenge schal den stoet, waarin 't muziekgezel schap „Oefening na den Arbeid", en het bestuur van „Handelsbelang", beide met hun vaandels mede marcheerden, in be weging. Het ging rond de Markt, waar bij het muziekkorps de taak overnam en toen de Vlasmarkt op voor de Zater dag vermelde route. Tijdens de wande ling, die medegemaakt is door een zeer groote menschenmenigte en door nog grooter schare is gadegeslagen, is halt gehouden bij den Watertoren. Van het plan om ook op de Balans halt te hou den is afgezien, toen het begon te drup pelen en men wilde voorkomen, dat de trommels van padvinders en muzikan ten daaronder zouden lijden. Te half elf kwam men op de Markt terug opgewacht voor een menschenzee. Voor het Stadhuis gaven de padvinders nog een taptoe, het muziekkorps een marsch, het Zeeuwsch Volkslied en het Wilhelmus ten beste en daarna kon de voorzitter, de heer L, A. Stofkoper, de leiders van muziekkorps en padvinders, dank brengen, zooals hij dat de vorige malen ook met die der muziekkorpsen en van de signaalafdeeling van Achil les had gedaan, en er daarbij op wijzen, dat Handelsbelang gestreefd heeft naar zoo groot mogelijke neutraliteit. Ook bracht de voorzitter dank aan de gemeentepolitie en de maréchaussee voor de hulp bij de verschillende op tochten verleend. Het bestuur en enkele genoodigden kwam nog bij elkaar in intiemer kring en ook daar heeft de heer Stofkoper nog eens gewezen op het goede verloop van de verschillende onderdeelen van het feest en de politie, in den persoon van den commissaris, nog eens bedankt voor de groote medewerking. Zeer op prijs mag het worden gesteld, dat Vreemdelingenverkeer zoo vriende lijk was de belichting van het stadhuis nogmaals te ontsteken, wat aan het plein bij terugkomst der muziek steeds zulk een recht feestelijk aanzien heeft en voor hen die tijdens de rondwande ling op de Markt en omgeving vertoe ven gelegenheid biedt zich te vermijden in den mooien aanblik van het beroem de gebouw, terwijl men alom in de stad het schijnsel en de silhouetten tegen den betrokken hemel kon waarnemen. Morgen komen wij nog terug op het resultaat van de prijsbonnentrekking, waarvoor naar wij vernamen ongeveer 600 boekjes, ieder van 100 bonnen, dus (Ingez. Med.) ongeveer 60.000 bonnen door het be stuur zijn afgegeven. Zooals men weet komen er uit elke bus 7 prijzen. Bij de districts-arbeidsbeurs te Mid delburg stonden Zaterdag ingeschre ven: geheel werkloos: 864 mannen en 21 vrouwen; gedeeltelijk werkloos: 65 man nen en 4 vrouwen; niet werkloos: 9 man nen en 1 vrouw. Algemeen totaal vorige week 966, bijgekomen 40, afgegaan 42,, over 964. Eind 1927 is te Goes een 24 uurstele foondienst ingesteld waardoor ook in de onder het kantoor Goes ressorteerende gemeenten doorverbindingen konden tot stand komen met als gevolg, dat niet alleen met Goes maar ook via die plaats interlocaal kon worden getelefoneerd gedurende den geheelen dag en den nacht. De hieraan verbonden kosten werden gedeeltelijk gedragen door het Rijk en de belanghebbende gemeenten, terwijl het overblijvende tekort werd aangevuld door particulieren. Slechts enkele gemeenten traden niet toe tot de ontworpen regeling. Sindsdien hebben echter verschillende gemeenten de aan vankelijk toegezegde medewerking op gezegd, zoodat thans gevaar bestaat, dat het enkele jaren geleden bereikte resul taat zal te niet gaan. Daar echter het belang van een 24 uurstelefoondienst voor de Bevelanden van zeer groot be lang is, heeft men gezocht naar een be tere finantieele basis. Men meent, dat deze kan tot stand komen, indien de ge meenten, welke op het oogenblik niet bijdragen in de kosten, alsnog tot het verleenen van geldelijken steun (2 cent per inwoner per jaar) besluiten, en de gemeenten, welke steeds betaalden, hun bijdrage handhaven. Het bestuur van de stichting „Fonds voor een 24 uurstele foondienst" te Goes heeft dan ook in samenwerking met het bestuur der Ver- eeniging van burgemeesters en secreta rissen in Zuid- en Noord-Beveland een schrijven gezonden aan de gemeentebe sturen, waarin het groote belang van de zen dienst wordt bepleit met verzoek 't fonds te steunen of te blijven steunen met een bijdrage uit de gemeentekas. B. en W. bieden den raad ter vast stelling aan de rekening over 1933, sluitende wat den gewonen dienst aan gaat in ontvangst met f 2.000.462 en in uitgaaf met f 1.905.761, alzoo een goed slot van f 94.700 de kapitaaldienst met f 141.010 aan ontvangst en f 339.655 in uitgaaf, alzoo een nadeelig slot van f 198.644. Tevens bieden zij aan de rekening door H. BINDLOSS. _53). Gordon keek hem recht in de oogen. i Gaat jou 'n de eerste plaats aan", zeide h;j „Dia kwajongen, Ferris, liet doorschemeren, dat je bij iets, dat in de nederzetting gebeurd was, iets niet bepaald roemrijns, betrokken geweest was. Ipevallig hoorde Maud Barrington wat hu zeide ei ten aanhoore van het gehele gezelschap heeft ze hem toen ter verantwoording geroepen. Van voor zicht^ aanpakken sdiijj.t L niet te hou den- als t een ander geweest was, zou t misschien een theatrale scène gewor den zijn- Maar zij kon, door haar kalm te. zoowat alles doen Ik wou dat je haar behoord had, je zou je geen beteren advocaat hebben kunnen wenschen." Fen oogenblik kreeg het bruin van Wifhams gezicht een warmer tint en kwam er een zachte glans in zijn oogen; wel was hij bijna onmiddellijk weer zich zelf, maar toch had Gordon het gezien. Toen de jonge man doorliep, dacht hij vergenoegd in zichzelf: ,Dat's een mogelijkheid, waarmee ik geen rekening gehouden heb. 't Zou voor ons allemaal puik zi;n, als 't ervan kwam, alleen de Colonel die zou hun een harde noot te kraken geven". Op dat oogenl-.Iik werd hij door Mrs. Macdonald aangesproken. „Hoe kom je erbij, om hier alleen te blijven staan, terwijl het Winnipegsche meiske niemand heeft om mee te praten", zeide ze ver ontwaardigd. De jonge man keek haa- lachend aan. „Ik sta te mediteeren. Is het een goed teekmi of niet, wanneer een meisje on beleefd is tegen een man die notitie van haar neemt1" M's. Macdona'd keek hem onderzoe kend aan, toen schudde ze afkeurend het hoofd. „Zulke dingen gaan je te diep en ze gaan je niet aan. En dat, terwijl je zooeven nog ondervonden hebt, dat vrijpostigheid in 't spreken hier in Sil ver dale niet geduld wordt-" Ondertusschen was Witham, zonder zich aan veelzeggende blikken te sto ren, regelrecht naar Maud Barrington toegegaan en was op een onbezetten stoel naast haar gaan zitten. Ze draaide haar hoofd naar hem toe en keek hem zwijgend aan. Witham knikte. „Ja, ik heb 't ge hoord. Waarom heb je 't gedaan?" Het meisje maakte een ongeduldige beweging met baar hoofd. „Dat is een overbodige vraag; ik was indirect de schuld omdat je op mijn verzoek er heen was gegaan." ..O ja, natuurlijk", antwoordde Wit ham droogjes. „Je zou *t een schande gevonden hebben, als je me niet ver dedigd had." „Zeker, maar ook om en andere re den," antwoordde Maud met een eigen aardige uitdrukking in haar oogen., „Maar op het oogenblik kunnen we er niet over doorgaan. Eigenlijk was de afspraak dat Dane me vanavond in zijn nieuwe sjees thuis zou brengen, maar voor drie is het wagentje te klein. Zal ik hem zeggen, dat ik met jou meega?" Witham knikte even, snel, want juist op dat oogenblik kwam Mrs. Macdonald naar hen toe; maar heel den verderen avond bleef hij inwendig onrustig, alsof hem iets ongewoons te wachten stond. Zoo hinderlijk voelde hij zijn nervositeit dat hij in zijn strakke beheersching stijf en koel werd. Maud Barrington ver wonderde zich over de vormelijke ma nier, waarop hij haar bij het instappen in den Silverdaleschen wagen een licht sierlijk wagentje, dat niet gemeen had met zijn Engelsch prototype hielp. Nauwelijks zaten ze of het span, dartel door de lange rust, schoot voor uit, de lichten van de hoeve verdwenen achter het geboomte en even daarna reden ze onzacht dwars de prairie over, 'in de richting van Silverdale. De maan was reeds weer onder, maar in het fluweelige indigo boven hun hoofd tintelde het van ontelbare ster ren, het lange gras, wuivend in den zoelen nachtwind, dempte elk geluid van de wielen; geheimzinnig in het on bestemde, grauwe licht strekte de prai rie zich naar alle kanten uit. De koele, dauwige nachtlucht kreeg iets kruidigs door den geur van de wilde pepermunt; rust en vrede, dat was de boodschap van den stillen, harmonischen samen zang van ontelbare, nachtelijke gelui den. Een poosje reden Maud en Witham zwijgend voort; spreken leek in een nacht als dezen iets overbodigs; maar eindelijk hield Witham, boven aan de helling van een vrij steilen heuvel, de paarden wat in en keerde zich tot het meisje naast hem. „Eigenlijk is 't jammer om een rust als deze te verstoren", zeide hij, „maar over een half uur zijn we thuis. Je had me iets te zeggen?" „Ja", antwoordde Maud ongewoon zacht. „In de eerste plaats wilde ik je bedanken, ofschoon dat bij jou feitelijk overbodig is. Ik heb Dane aan 't praten gekregen; hij heeft me alles verteld kranig heb je je gehouden.." Witham begon te lachen. „Routine., zouden de meeste menschen zeggen." Mand voelde zich bij den sarcastischen toon van dat antwoord kleuren. „Je' moet ons die houd'ng van in 't begin niet kwalijk nemen' zeide ze, „en wat geeft 't. om er steeds weer op terug te komen? "ten slotte konden we toen niet and<ns- 't was een gewone reactie op al die afschuwelijke verhalen". Mul een schok van geluk besefte Wit kam wat ze mei deze woorden zeggen wilde. Hij liet echter niets merken; met de teugels in ziin hand bleef hij strak voor zich uitkijken. Maar zijn gedachten zongen een loflied op het meisje naast hem. Wat kon ze zacht en lief zijn, ter- wel ze op 't eerste gezicht zoo koud en heerschzuchtig leek! Wat hem 't meest aantrok, was haar fijnheid en zuiverheid 'n voorkomen en karakter, haar eerlijk heid, die van geen omwegen weten wil de, terwijl haar lichamelijke nabijheid hem nu en dan zulk een heftige emotie geven kon, dat hij moeite had zich te be- heerschen. Een oogenblik overwoog hij, in hartstochte'ijken opstand tegen het eenzame leven dat hem weer te wach ten stond, of een man in zijn omstandig-, eder» geen recht had om te nemen, wat hot lot hem aanbood; maar bijna onmid dellijk zag hij het nuttelooze van zulke gedachten in; de slagboom van bedrog, vin indringen onder valsche vlag, bleef bestaan. „Dus nu geloof je ze niet meer?" vroeg hij „Neen. Patuurlijk net!" antwqordde MauH. „Hoe zou daar iets van waar ge weest kunnen zijn? Je bent wel gedul dig met ons geweest. En als je mijn ver trouwen. waar ie eenigen tijd geleden om gevraagd hebt, nu nog wiFF. met b&ide handen wil ik 't je geven!" „En als je dan weer minder aange name verhalen over me hoort?" vroeg Withem met een klank in zijn stem, dien Maud nooit vroeger van hem gehoord had- i (Word! vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5