BUITENLAND. NARKTBEMCRTEN. f De ontzettende gebeurtenissen in Spanje. ONGELUK MET DORSCHMACHINE. Te Wheel is eep 9-jarig jongetje met de rechterhand in een dorschma- INTERNATIONAAL ENGELAND. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. TURKIJE VER. STATEN. AUSTRALIË •CHINA j«r* eg» Catalonië verklaarde zich on afhankelijk. Na hevige ge vechten is het verzet hier neer geslagen. Madrid den toe stand meester? Zaterdag en Zondag heeft Spanje nog veel sensationeeler dingen beleefd, dan de dagen daarvoor. In ons vorig num mer wezen we er op, dat een groote kans bestond, dat het noordoostelijke deel van het land, de provincie Catalo nië, van de verwarring wel eens gebruik zou kunnen maken, om zich onafhanke lijk te verklaren. De Catalanen zijn een apart volk en hebben nooit veel van Madrid moeten hebben. Zaterdagavond is die onafhankelijkheidsverklaring in derdaad afgekomen. Van het balkon van zijn paleis te Bar celona las de president van de Cata- laansche generaliteit, Companys, de vol gende proclamatie af: „Catalanen, de Monarchie en haar vrienden hebben te Madrid de regee ring op zich genomen, teneinde de repu bliek te vernietigen, Alle goede republikeinen komen hier tegen in verzet en Catalonië kan aan het Spaansche volk, dat voor zijn vrijheid strijdt, niet weigeren zich solidair te verklaren. Catalonië breekt daarom alle betrek kingen met de Spaansche regeering at en proclameert den vrijen Catalaanschen Staat der Unie van Iberische Republie ken." Voordat deze proclamatie werd afge kondigd, was een voorloopige regeer; ingesteld onder presidium van den Spaanschen oud-minister-president Aza- na. Dit beteekende dus niet alleen, dat Catalonië zich zelf onafhankelijk ver klaarde, doch tevens een tegenregee- ring van het kabinet-Lerroux wilde zijn. Intusschen heeft Catalonië niet lang van zijn onafhankelijkheid kunnen pro- fiteeren. De centrale regeering te Ma drid zond onmiddellijk troepen naar de rebelleerende provincie en deze slaag den er reeds gisteren in, de heele be weging neer te slaan. Den geheelen nacht van Zaterdag op Zondag is er te Barcelona hard gevochten. De regee- ringstroepen bleven aan de winnende hand en Zondagochtend gaf het nieuwe republikeinsche bewind van Catalonië zich over. De verschillende ministers, mitsgaders de burgemeester van Barce lona en enkele andere autoriteiten wer den op een oorlogsschip gevangen gezet. Naar uit de uit den aard der zaak nog zeer verwarde berichten valt op te ma ken, zouden te Barcelona een 50 a 60 dooden zijn gevallen en plm. 200 gewon den. Omtrent den toestand in de andere deelen van Spanje en in de grootste ste den, loopen de meldingen nogal uiteen. Te Madrid schijnt het gisteren nogal warm te zijn toegegaan. De telegrammen spreken van plm. 50 dooden. Gisteren avond werd er overal in de hoofdstad nog gevochten. In Asturië schijnt de regeering de toestand thans zoo ongeveer meester te zijn. Op andere plaatsen in de provincie steekt echter opnieuw verzet den kop op. Hier en daar zijn weer kerken in brand gestoken. Er valt intusschen nauwelijks aan te twijfelen, of de regeering zal er in slagen, het verzet geheel den kop in te drukken. Gisterochtend, toen het een oogenblik rustig was, heeft een groote volksmenigte te Madrid den minister president Lerroux luide toegejuicht. De onderdrukking van den op stand te Barcelona. Omtrent het onderdrukken van den opstand te Barcelona lezen wij in de „Crt. nog de volgende bijzonderheden: Na afkondiging van den nieuwen vrij staat was de toestand te Barcelona aan vankelijk vrij rustig. Groepen burgers, die door de Catalaansche regeering wa ren bewapend, hielden de wacht op de toegangswegen tot de stad. De guardia civil hield zich afzijdig; zij sloot zich op in de kazernes en nam niet aan de be weging deel. Aanvankelijk scheen het of ook de commandant der Spaansche troe pen van Catalonië, generaal Batet, die zelf een Catalaan is van geboorte, voor de beweging zou zijn te winnen. Hij vroeg althans een uur bedenktijd, toen Companys hem vroeg of hij bereid was het nieuwe regiem te aanvaarden. Voor echter een uur was verloopen maakte een incident aan dezen twijfel een einde. Een peleton soldaten maakte n.l. tus- schen elf uur en half twaalf onder trom petgeschal bekend, dat de centrale re geering voor geheel Spanje den uitzon deringstoestand had uitgeroepen. Uit het gebouw der socialistische vak- vereeniging werd plotseling door gewa pende burgers op de soldaten geschoten, met het gevolg dat een hunner getrof fen werd en ineenzakte. Generaal Ba tet besloot hierop tot krachtdadige actie over te gaan. Hij liet ettelijke afdeelingen infante rie en artillerie aanrukken en gaf bevel den aanval op het gebouw te openen. Een tijd lang werd het met geschut en machinegeweren bestookt; daarna be stormden de soldaten het gebouw, welks verdedigers, murw geworden door het bombardement, zich zonder slag of stoot overgaven, Per radio werd daarop bekend ge maakt, dat thans het paleis van de Ca talaansche generaliteit zou worden be stormd, waar zich de Catalaansche re geering bevond en nog steeds haar ra dio-oproepen tot hardnekkig verzet te gen de centrale regeering uitzond. Ook het ministerie van binnenlandsche za ken zou worden bezet om definitief een einde te maken aan het bestaan van de separatistische regeering. De opstandelingen, die het ministerie van binnenlandsche zaken bezetten, bo den meer weerstand. Zij bleken in het bezit te zijn van machinegeweren en handgranaten en na een half uur van verbitterden strijd, deden zij de regee- ringstroepen onverrichterzake terug deinzen. Veel rust kregen zij echter niet, want slechts korten tijd later werd de aanval hervat en eenigen tijd golfde de strijd heen en weer tot op een gegeven mo ment de verdedigers hun geweervuur plotseling staakten. Den soldaten, die voorzichtig het gebouw binnendrongen, wachtte een groote verrassing: zij vqn- den het gebouw volkomen leeg. De ver dedigers waren door een onderaardsche gang ontkomen. De strijd om de Catalaansche genera liteit was niet minder verwoed. De om geving van het gebouw was volkomen in het donker gehuld, hetgeen voor de aanvallers geen gunstige factor was. Bo vendien hadden zich op de daken van het gebouw, evenals op de huizen in den omtrek, opstandelingen opgesteld, die 'n hagel van kogels op de regeeringstroe- pen liet neerdalen. Een tijdlang zag het er voor de solda ten niet zeer gunstig uit. Zij hielden ech ter moedig stand en drongen zelfs meer en meer op, tot zij ten slotte, dank zij het demoraliseerende effect van 't zwa re geschut en het voortdurende geratel der machinegeweren, den weerstand der belegerde opstandelingen konden bre ken, O.a, werd ook gebruik gemaakt van mijnenwerpers, welker uitwerking stellig zeer groot moet zijn geweest, want nadat deze in gebruik waren ge nomen was het met het verzet spoedig gedaan. De straten rondom het gebouw werden met behulp van traangasbom- men schoongeveegd; de regeeringstroe- pen waren toen den toestand weer meester. hun gemak, dat zij alles terdege hadden nagezien. Hier werden vermist enkele geldstukken, totaal voor ongeveer 12 tot 15 gulden. R. bemerkte eerste in den loop van den dag, dat hij in den nacht bezoek had gehad, wonende Bruno N etzschmann, daar een ander kind verteld had," dat het door een man bedreigd geworden was. De beschrijving, welke het kind van den man gaf, paste geheel op Nietzschmann. De politie stelde een onderzoek in en Als inbrekers schijnen zjij niët zoo vond in zijn kelder het lijk van de klei- veel routine te hebben gehad, want er j ne Hanna Stetz, verborgen in 'n zak. De zijn verschillende voetsporen en vinger- man is gearresteerd. «afdrukken geconstateerd. Zorg voor buitenechtelijke kinderen. De minister van justitie, Zahle, heeft een wetsontwerp bij den Rijksdag inge diend ter verbetering van het lot van chine gekomen. Het kind is naar Am- buitenechtelijke kinderen. Hij stelt o.a hem gebracht, waar de arm tot boven voor dergelijke kinderen den naam te den elleboog moest worden afgezet. j latien dragen van den vader, indien 1 deze zonder twijfel kan worden vastge- DOOR EEN AUTO OVERREDEN I steld. Bovendien wil hij, dat de kinde- EN GEDOOD. Vrijdagavond is op den ren dezelfde erfrechten hebben als die Bosschenweg onder de gemeente B e r- van gehuwde ouders. De wet regelt k e 1-E n s c h o t een auto, bestuurd eveneens de aansprakelijkheid van 'n door een chauffeur van de directie van vader voor het levensonderhoud van het een leerfabriek uit Oisterwijk, door onwettige kind. nog onopgehelderde oorzaak tegen een j handwagen aangereden, welke werd Dansen op militaire marschmuziek. voortgeduwd door den 17-jarigen Joh. Bij de overheid te Maagdenburg is een M. Deze jongeman werd zeer ernstig gewond. Hij overleed eenige oogenblik- ken na het gebeurde. Naar wij vernemen zal Nederland op de conferentie van vertegenwoordi gers van de goudlanden, welke 20 Oct- a.s. te Brussel zal worden gehouden ver tegenwoordigd worden door den minis ter van econ. zaken, mr, Steenberghe. DUITSCHLAND'S BEWAPENING. Zal de Duitsche regeering bin nenkort de militaire bepalin- klacht binnengekomen naar aanleiding van het feit, dat het publiek in sommige café's en dancings op de muziek van historische militaire marschen danst. De burgemeester heeft verklaard, dat hij tot nog toe geen politieverbod heeft willen afkondigen aangezien hij had vertrouwd, dat de goede smaak van het publiek „de waardigheid der militaire marschen" zou eerbiedigen. 35.000 blinden. Op het te Berlijn gehouden congres van den Duitschen Blindenbond, is medegedeeld, dat er in Duitschland 35,000 blinden zijn. Op iedere 1700 Duitschers is dus een een blind. Het uitzicht ter plaatse schijnt niet erg gunstig te zijn. ISAaC ISRAëLS SLACHTOFFER VAN EEN VERKEERSONGEVAL. Zondagochtend is te Den Haag in den ouderdom van 59 jaar overleden, de be kende kunstschilder Isaac Israëls. De heer Israëls was Donderdagavond door een auto aangereden en gewond. Liet zijn toestand zich aanvankelijk niet ern- stig aanzien yj kon zjcjj zejfs nog zonder hulp loopend naar huis begeven - Zaterdagavond trad een verergering in zijn toestand in, ten gevolge waarvan Zondagochtend het einde kwam. .AUTOBUS MET 22 HENGELAARS IN EEN SLOOT. Tusschen Ouddijk en Westwoud is in den nacht van Zaterdag op Zondag een autobus tegen den boom gereden en vervolgens in een sloot ge raakt. De bestuurder van de bus, waarin 22 hengelaars uit Amsterdam zaten, die zich op weg naar Medemblik bevonden, is vermoedelijk den goeden weg kwijt geraakt met bovenstaand noodlottig ge volg. Doordat een der zijwanden van de bus bezweek geraakten alle inzittenden in de vrij diepe sloot. Het gelukte eeni ge drenkelingen die aan den kant kon den, komen, na veel moeite de andere in zittenden ook op het droge te brengen, -even mannen hadden lichte verwon- ngen bekomen. Twee hengelaars wer en ernstig gewond. De een bekwam ver- vondingen aan de borst en de ander kreeg 'n groote hoofdwonde. Beiden zijn naar 't ziekenhuis te Hoorn overgebracht. De autobus werd vrijwel geheel vernield. MOORD, De 65-jarige C. L., te Gouda, op wien Dinsdag j.l. een aan slag is gepleegd door zijn huurder, die hem met messteken ernstig verwond de, is Zaterdag aan de bekomen ver wondingen overleden. De politie heeft op hel lijk beslag gelegd. HARDNEKKIGE INBREKERS. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben inbrekers zich toegang trachten te verschaffen in het hotel „Germania" in de Stationsstraat te Weert. De eige naar merkte onraad en joeg hen daar door op de vlucht. Vervolgens schijnen zij een poging te hebben aangewend, zonder resultaat om zich toegang te verschaffen bij den heer J. Sm. eveneens in de Stationsstraat. In denzelfden nacht werd eveneens in- braakpoging gedaan bij den ijzerhande laar P. B., Langstraat, Hier was aan de achterdeur een stuk uit de ruit gesne den, waardoor het slot los gemaakt kon worden. De inbrekers stuitten hier ech ter op een slaapkamer, waarvan zij waarschijnlijk vermoedden dat daarin menschen sliepen. Er werd niets ont vreemd In de daarnaast gelegen woning van D. R., waarin het agentschap van den „Limb. Koerier is ondergebracht heb ben de inbrekers hun slag geslagen met De leeuw die bang is voor niemand gen van het verdrag van Ver- j In den Londenschen Dierentuin heeft sailles opzeggen? j zich dezer dagen de volgende volstrekt Twee Fransche bladen, de „Echo de j niet alledaagsche gebeurtenis afge- Parisen „L'Oeuvre", beweren uit be- speeld. Een klein pinchertje, dat kans trouwbare bron vernomen te hebben, I gezien had zich uit de handen van zijn dat de generaals van het Duitsche leger priesters los te rukken, was door de de laatste weken sterken druk op Hitler j tralies van de leeuwenkooi geglipt. De zouden uitoefenen om zoo spoedig moge- i zich daar bevindende Afrikaansche lijk de militaire bepalingen van het ver- j leeuw, die juist zijn middagslaap deed, drag van Versailles op te zeggen. De I werd grommend wakker. Het pinchertje legerleiding zou dit noodig achten, om- begon gevaarlijk te keffen, terwijl de dat zij het bestaan van nieuwe militaire leeuw zich schuw in een hoek terug formaties onmogelijk meer geheim kan trok. Toen pas luisterde het pinchertje houden. De rijksweer telt in plaats van 100.000 thans 300.000 man. De troepen moeten worden gehuisvest en bewapend, met name van de nieuwe tanks, die bij het verdrag van Versailles verboden zijn, worden voorzien. Generaal Von Blom berg, de minister van defensie, had ge- j ste, die men in dierentuinen aantreft, Genoemde directeur zou het grootste deel der paleisschatten z.g. wegens be dreiging der Japanners naar Sjanghai hebben verzonden. Tijdens het verblijf van Jipeitsji in Dairen zouden toen schatten ter waar de van ruim 20 millioen dollar uit het woonhuis van Jipeitsji in Tientsin naar het buitenland zijn verkocht. Onder zijn handlangers zou zich een neef bevinden van den ouden leider der Kwomintang, Litsjoentoeng, en de vroe gere eerste scretaris van Jipeitsji. Bei den zijn gevlucht. Rotterdam, 8 Oct. Op de vee markt van heden was de aanvoer in totaal 2355 dieren. Ongeveer verdeeld als volgt: vette runderen 446, vette kal- ren 327, nuchtere kalveren 11, varkeas 975, schapen of lammeren 593, bokken of geiten 1. Vette koeien: le kw. 5658, 2e kw. 4650, 3e kw. 3538, Vette Ossen: le iw, 5054, 2e kw. 4547, 3e kw. 40, Vette kalveren: le kw. 6575, 2e kw. 5060, 3e kw. 4045, Varkens (levend gewicht): le kw. 2930, 2e kw. 2728, 3e kw, 2526, Schapen: le kw. 37, 2e 5W, 34, 3e kw. 31, Lammeren: le kw. 38, 2e kw. 35, 3e kw. 30, alles per kg. Schapen: le kw. 16, 2e kw. 12, 3e kw. 8, Lammeren: le kw. 10, 2e kw. 8, 3e alles per stuk. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon: van Hollandsch geel: 6500 kg prijzen: 40—45, van dauw-rood: 900 kg prijzen: 3035. Geheel geruimd. Lijnzaad: voer 67, zaai blauw bloei 9, wit bloei 78, Blaauw Maanzaad 15, Carwijzaad 1718, Aardappelen: Westlandsche ronde 7 per kg.;Zeeuwsche blauwe en bonte 2,903,30, Zeeuw, Eigenheimers 2,80-3. drielingen 2,102,50, Blauwe idem 2,90 3, Brielsche idem 33,30. Binnenlandsche granen: gerst, cheva- ier f 66,15, haver f 6,256.60, erwten tleine groene f 89,20, schokkers f 10 ■10.50, bruine boonen f 1111.50. Buitenlandsche granen: Mais gele La Plata disp. f 97. naar het angstige roepen van zijn mees teres. De orang-oetang, die bang voor mui zen was. Een orang-oetang uit de Londensche „Zoo", een van de groot wild, dat de opzegging reeds met 1 Oc tober zou geschieden, hetgeen Von Neu- rath, de minister van buitenlandsche za ken, wist te verhinderen, die vreesde dat deze opzegging op dit oogenblik de vorming van een nog krachtiger anti- Duitsch front ten gevolge zou hebben gehad. De generaals oordeelden echter, dat het juk der militaire bepalingen in ieder geval vóór het plebisciet in de Saar zal moeten worden afgeworpen. EEN TURKSCH—FRANSCH INCIDENT. Turksche batterij vuurt op Fransche oorlogsbodems. Bij gelegenheid van een bezoek van Fransche oorlogsschepen aan Turksche wateren zou zich, naar verluidt, een ernstig incident hebben voorgedaan. Reeds sedert eenige dagen was bekend dat twee der modernste en grootste Fransche torpedobootjagers „Guepard" en „Cassard" een officieel bezoek aan Istanboel, de Turksche hoofdstad, wil den brengen. Beide schepen zijn intus schen op de Middellandsche Zee 'ge keerd en zouden eerst de haven van Smyrna binnenloopen. Deze haven be hoort evenwel tot de door de Turksche regeering officieel tot oorlogshaven ver klaarde steden. Het is vreemdelingen nadrukkelijk verboden deze plaatsen te naderen. De beide Fransche oorlogsbo dems, aldus wordt gezegd, zouden niet temin hebben getracht de haven binnen te loopen. Het bezoek zou evenwel ver hinderd zijn door verscheidene schoten welke door de Turksche landbatterij zijn gelost, Van Fransche zijde zouden deze scho ten zijn beantwoord. De Turksche re geering zal een officieel communiqué over het incident publiceeren. VERSCHUIVING NAAR RECHTS Gisteren, Zondag, hebben in Frank rijk de verkiezingen voor de kantonnale raden (te vergelijken met onze provinci ale staten) plaats gehad. De voorloopige uitslagen laten winst voor de rechter en verlies voor de linker partijen zien. Voor al de radicalen gaan sterk achteruit. Op een totaal van 110 zetels verspeelden zij er alvast 11, dat is dus precies 10 pet Intusschen was toen we dit schreven, nog maar de helft der uitslagen be kend. Steekhoudende gevolgtrekkingen kunnen dus nog niet worden getrokken. Kindermoord. De 11-jarige Hanna Siegiinde Stetz, die sedert verleden Dinsdag te Leipzig verdwenen was, is thans in een kelder gevonden. Het kinc was Dinsdag door zijn moeder op een boodschap uitgezonden en sindsdien itiet meer thuis /teruggekeerd. Het onderzoek der politie voerde op het zulk een brutaliteit en zoo volkomen op spoor van den in de Schlageterstrasse ging sinds eenigen tijd vreeselijk s nachts te keer. Zijn angstgebrul verscheurde de stil te van den nacht in het dierenpark. Op passers hebben eindelijk gevonden, wat iet beest zoo vreeselijk bang maakte, Tegen twee uur 's morgens zagen ze een muisje door een gat de kooi van den aap binnensluipen, en dadelijk daar op begon het beest te jammeren. De timmerman heeft nu het gat, waai de muis doorkwam, dichtgemaakt, waardoor de orang-oetang en de ande re bewoners van de „Zoo" weer rus tig kunnen slapen. Drie-en-dertig dooden bij een aanva ring. In de Zee van Marmora heeft ter hoogte van de Prinseneilanden een aanvaring plaats gehad tusschen de „Afidab", welk schip een lichter op sleeptouw had, en een onbekend schip, dat zich op weg naar de Dardanellen bevond. Hierbij zijn drie-en-dertig per sonen verdronken. Kapitaalvlucht. Uit San Francisco wordt gemeld, dat de banken mededee- ling doen van een kapitaalvlucht uit Ca- lifornië sedert de democraten de vorige maand hebben besloten den bekenden schrijver Upton Sinclair candidaat te stellen voor het gouverneurschap in Ca- lifornië. Sinclair's program bevat o.a, plan tot opheffing van de werklooshek door staatsexploitatie van leegstaande boerderijen en fabrieken, en heffing van reusachtige percentages op groote ver mogens en inkomens. Het totaal bedrag aan ingeloste staatspapieren zou reeds 50.000.000 dollar bedragen Te Wilkesbarre (Pennsylvania) is een 23-jarige jongeman ter dood veroor' deeld wegens moord op zijn verloofde tijdens een zwempartij in een meer. De jongeman wilde met een ander meisje trouwen en ruimde zijn verloofde daar om uit den weg. Vliegtuig brandend neergestort. Een vliegtuig van de Australische Qan tas Air Company van den geregelden Lichtdienst tusschen Longbeach en Clon curry is brandend neergestort. De piloot en twee passagiers waren door het vuur onherkenbaar verminkt. Een diefstalletje van 20 millioen dol lar. Naar de „Sjanghai Evening Post' meldt, heeft de procureur-generaal te Nanking ernstige beschuldigingen geuit tegen den vroegeren directeur van het museum te Keing, Jipeitsji, die onver vangbare paleisschatten ter waarde van 50 millioen Chineesche dollars zou heb ben gestolen Adverientiën. Getrouwd: G. DE LOOZE en SIJA WIERSMA Middelburg, 8 October 1934. De Heer en Mevrouw DE LOOZE- WIERSMA, danken, ook namens wederzijdsche familie, voor de blij ken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na voorzien te zijn van de H, H. Sacra menten der Stervenden, on ze geliefde Broeder, Zwager en Oom, de Heer MARTINUS MARINUS MERVEL in den ouderdom van 73 jaar. Uit aller naam, P. M. VERGOUWE— MERVEL. Middelburg, 7 October 1934. Seisstraat Q 13. De gezongen uitvaart in de Parochiekerk van de H. Pe trus en Paulus te Middelburg zal plaats hebben op Dinsdag 9 October 8.30 uur. Heden overleed onze lieve Moeder, Behuwd- en Groot moeder FETJE SIEBENGA, geb. Dijkema, in de ouderdom van 68 j aar. Uit aller naam, Sj. SIEBENGA. Goes, 8 October 1934. Vogelzangweg 15. De ondergeteekenden betuigen hun oprechten dank voor de zeer vele blijken van hartelijke belang stelling en deelneming, hun ge schonken bij gelegenheid van hun vijf en veertigjarig Huwelijksfeest. Die dag zal in dankbaar aanden ken bij ons blijven voortleven. P WT88F L. WISSE—GIDEONSE. Middelburg, 8 (Jetober 1934. Veersche Singel S 67. DANKBETUIGING. Aan officieren, onderofficieren, manschappen en werklieden van de S.D.O.A. te Middelburg mijn hartelijken dank, ook mede na mens kinderen en kleinkinderen, voor de bewijzen van belangstel ling en eerbewijs bij mijn 75en verjaardag. Wed. J. WESTERVELD— VAN OLPHEN. Middelburg, 8 Oct. 1934.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 3