ZEELAND. GASVERWARMING. WEE! Ei WINS. NUMMER 237. TWEE BLADEN. MAANDAG 8 OCTOBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. NÜDQELBURG. GOES. VUSSINGEN. WALCHEREN, SUID-BEVEIAND, IN ONS KLIMAAT MIDDELdUBGSCHE courant iïagblad Voor Middelburg, Goes en ageut- scbap Vlsssjragen f 2.30, elders 2.50 per kwartaas WeeU-afcotm. ia Middelburg en Goes 13 et. p. w. Advertentie» 30 ei. per regel, ingez. mededeeiirsgen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 32&goesche coubant^ Uitgeefster s Naamlooze Vennootschap „De Middeiburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bnrean voor Pnbliciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandache Dagbladpers. Familieberichten en dankbetnsgiagaa i— regels 2.10, elke r. in. 30 ct. Eiafers®' „Kleine Advertentiën", ten hoogste 8 rvgsls a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. as* „Brieven" of „Bevragen bureau dezer ie* rant" 10 ct. extra Bewiisnommers S sent COLLECTE CRISIS-COMITé. Opbrengst bijna f 1600- Zaterdag heeft alhier plaats gehad de extra-collecte langs de huizen en de vlaggetjesverkoop ten bate van gemeld comité. De totale opbrengst is 1595.49 verdeeld als volgt: 1 bankbiljet van 100, 1 oud bb. van 60, 1 van 50, 5 van 25, 2 van 20 2 gouden tientjes 1 goud vijfje 23 biljetten van 10 en verder aan specie f 965.4914. De gewone ontvangsten van het plaatselijk Crisis-Comité van 2 Oct, t. m. 6 October bedroeg: Meisjesschool 3.98%, wekel. collecte (vorige week) 87.44. Het gironummer van den Penning meester is 188020. Ingekomen bij het bureau van dit blad: September-bijdrage Personeel Fa. A. Kreijmburg en Co. 2.75. VOOR DE T.B.C. PATIËNTEN Mooi resultaat. Namens het Steunfonds van de Ver- eeniging tot bevordering der belangen van t.b.c.-patiënten in Nederland, kwam bij het consultatiebureau voor t.b.c., al hier een dankbetuiging in voor het re sultaat, dat bereikt is met de inzame ling van oude rijwielplaatjes enz. Een speciaal schrijven kwam in bij den heer H. Polvliet, die zoo men weet, door het plaatsen van bussen enz. tot zeer groote hoeveelheden komt, en die ook nu weer blijft doorgaan met inza melingen en reeds weer aardig wat bij een heeft. Aan het schrijven aan den heer Pol- vliet ontleenen wij: ,„Als Middelburg niet zoo ver lag, zouden wij zeker per soonlijk naar U toe gekomen zijn, om U met een stevigen handdruk te bedan ken". „Hartelijk dank voor Uw zending oude rijwielplaatjes, wat zal U, die zich toch niet meer jong kan noemen, daar een werk aangehad hebben. Drie menschen waren er voor noodig om de kist binnen te dragen. Door deze zending kunnen we wel licht weer een paar t.b.c.-patiënten hel pen in de komende winter. Hoeveel jongeren zouden aan U geen voorbeeld kunnen nemen. Namens het Fondsbestuur en de t.b.c.- patiëten danken wij U nogmaals. Met de bede dat U de krachten zul len worden gegeven om nog vele jaren voor onze vereeniging te blijven werken teekenen wij enz." Jubileum „De Wandelaars". De feestdag door de Goesche Wandel- sportvereeniging „De Wandelaars" op Zondag 7 October georganiseerd, betrof wel een jong jubileum, n.l.het éénjarig bestaan. Maar om de reeds behaalde successen, en om het vertrek van bur gemeester Hajenius uit Goes, meende men dezen dag niet onopgemerkt voor bij te moeten laten gaan. En dat is deze dag ook inderdaad niet Aan den 30 km wandeltocht na men niet minder dan 317 personen deel ®n zoo stond Goes dezen Zondag wel in het teeken van de Wandelsport. Het was een lust de montere ploegen op de Markt te zien opstellen; het pittige af- marcheeren en het weer even opgewekt arriveeren mede te maken. De regeling bleek voortreffelijk, de route was met zorg gekozen en de marsch verliep zoo goed men maar wenschen kon. Alle deelnemers liepen den 30 km in den ge stelden tijd en allen behaalden dus de fraaie medaille hiervoor door „De Wan delaars" beschikbaar gesteld." Des avonds te zeven Uu'r had in „Schuttershof" de prijsuitreiking plaats. De marschleider, de heer Klaaijssen, sprak een woord van welkom en uitte waardeerende woorden, aan het adres van burgemeester Hajenius die alle me dewerking tot het welslagen van dezen dag verleend had, en die zich ook be reid verklaarde de prijzen uit te reiken. Spr. wees er op, dat burgemeester Ha jenius steeds de sport een goed hart toe droeg en vooral ook daarom betreurde hij diens heengaan als burgemeester van Goes, wel wetende wat men heeft, doch niet wat men krijgen zal. Burgemeester Hajenius, hierna het woord verkrijgende complimenteerde „De Wandelaars" en betuigde aan der gelijke evenementen steeds gaarne zijn medewerking te verleenen. Voorts zei- de hij, aan deze dingen een prettige herinnering te zullen bewaren. In feite In voorjaar en zomer hebben de meeste menschen hinder van hunne voeten. Dit kunt U voorkomen door nu uwe voeten te laten verzorgen. Gratis inlichtingen bij: TIMMERMAN BELLAMYPARK 54 VLISSINGEN. (Ingez. Med.) s heeft hij van het volk meer genoegen en vriendschap ondervonden dan van de betere kringen. Ook als hij Goes verla ten heeft, en hij kan op één of andere wijze nog iets voor zijn oude gemeente naren doen, dan zal hij daartoe gaarne bereid zijn. Ook kapitein Persant Snoep voerde nog het woord, en naast een compli ment aan „De Wandelaars", over den welgeslaagden marsch, wees hij op de populariteit die deze marschen gekre gen hebben. Deelen we verder nog mede, dat ,,De Wandelaars" aan den burgemeester een foto van de vereeniging aanbood bene vens een fraai bloemstuk. Ook door mej. Bella Lockefeer, de vaandeldraag ster van „De Wandelaars", werd den burgemeester nog een bouquet bloemen overhandigd. Voorts werden de Roode Kruis verpleegsters door „De Wande laars" nog met bloemen gehuldigd. Tenslotte laten we hier den uitslag vol gen: Wisselbeker voor best marchee- rende groep en beste kleeding: A. V. U, Breda; le pr-, best marcheerende groep: „De Amateur", Goes; best marcheeren de korps: le pr. S. D, O. A„ Mid delburg; 2e pr. Marine, Vlissingen; groot ste groep'. „De Amateurs", Goes; verst- komende groep: „De Jantjes", Tilburg; beste leider: Z. W. V., Middelburg; oudste heer: v. d. Linde, Vlissingen; oudste dame: mevr. Van Wijk, Tilburg. ZOO GAAT HET NIET LANGER! 333 Verkeersovertredingen in 7 dagen. Men schrijft ons: Zooals bekend mag worden verondersteld heeft de Konin klijke Nederlandsche Automobiel Club (K. N. A. C.), in verband met de korte lings aangebrachte wijzigiogen in de Motor- en Rijwielwet, als onderdeel van hare actie voor veilig verkeer, in de week van 2430 September j.l. vlug schriften doen verspreiden. Ook de politie te Vlissingen heeft hieraan hare medewerking verleend, doch heeft daarbij van den Commissaris van Politie tevens opdracht bekomen, om van alle verkeersovertredingen, welke zij waarnam, melding te maken, waarschuwend daarbij op te treden en slechts in gevallen, waar zulks noodzakelijk bleek, van de overtreding proces-verbaal op te maken. Tevens was daarbij bepaald, dat ook op 30 Sep tember j.l., een Zondag, op welken dag ook nog al tegen de verkeersvoor- schriften wordt gezondigd, zoodanig door de politie opgetreden moest wor den. Het resultaat van deze controle is verbijsterend en bedroevend gebleken. Niet minder dan 333 overtredingen, al leen voor wat Vlissingen betreft, zijn door de politie in bedoelde 7 dagen ge constateerd geworden. Wel is waar be troffen het over het algemeen geringe verkeerovertredingen, in het bijzonder die, waarbij wielrijders en bestuurders van gewone voertuigen nalieten bij het wijzigen van richting een teeken te ge ven, zooals thans wettelijk is voorge schreven, doch gezegd mag worden, dat aan de voorschriften, ook aan de reeds geruimen tijd bestaande bepalingen, slecht de hand wordt gehouden. Meer malen vernamen wij van automobilisten die onze provincie bezochten, dat in Zeeland de ernst der verkeersvoor- schriften nog minder goed werd ge voeld en begrepen. Politieambtenaren, van wie wij zulks ook wel hoorden, schreven dit toe aan onbekendheid met de wettelijke bepalingen en ook aan de Zeeuwsche gemoedelijkheid, welke het belang der verkeersvoorschriften on derschat. Hierin moet verandering komen! Zoo t»af* J10! niet langer! Niet alléén eigen veiligheid, doch ook die van anderen eischt strenge en uniforme naleving van de regels van den weg. Zeeland met zijn jaarlijks meer en meer uitbreidend vreemdelingenverkeer, zal zich ook op dien grond aan de bepalingen der Mo tor- en Rijwielwet en aan de daaruit voortvloeiende wettelijke plaatselijke voorschriften moeten aanpassen. Een slecht weggebruiker is en blijft een gevaar voor zijn omgeving! De politie kan en mag niet langer „waarschuwend" blijven optreden. Wij roepen dan ook een ieder op, zich eenige moeite te willen geven om zich op de hoogte van de wettelijke verkeersvoorschriften te stellen, deze in den vervolge strikt na te leven en medewerking te verleenen, opdat ook anderen zich houden aan de regels van den weg. Een veilig verkeer, voor zoo verre eenigszins doenlijk is, zal dan in de toekomst worden gewaarborgd ten gerieve van iederen weggebruiker. Plaatsgebrek in het gasthuis. B, en W. deelen den Raad mede, dat de ruimte voor het opnemen van oude mannen in het gasthuis te klein wordt; daarom zullen een paar zalen moeten worden ingericht, wat met inbegrip van centrale verwarming 4400 zal kosten. Ter bestrijding der kosten, stellen B. en W. voor 3700 4 pet. Nederland 1934 te gelde te maken. De overige kosten kun nen uit een bestaande reserve worden vergoed. ARNEMUIDEN. Zaterdagmiddag werd een kind van van B. door een hond zoo danig in den rechterteen gebeten, dat geneeskundige hulp werd ingeroepen, RAAD VAN BAARLAND. De begrooting niet sluitend Steun van het Rijk noodig. Zaterdagmiddag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemees ter Ermerins voltallig. De gemeentebegrooting 1935 werd de Raad aangeboden, opgemaakt tot een bedrag van 26.881. De v o o r z. ver klaarde dat en W. de begrooting niet sluitend konden krijgen en voor 1300 bij het Rijk zouden moeten aankloppen. Aan de wed. A. M. J. Pompoese werd 55 toegekend voor vergoeding van on kosten wegens het bezoeken van haar kind van een school in Goes. Den heer H. L. K. Leijs werd na lange discussie toegestaan het gebruik maken van een schoollokaal, ten be hoeve van een tuinbouwcursus, Tegen stemden de heeren De Vriend, De Mol en De Rijk. De heer Leijs moet voor licht en verwarming 10 betalen. B. en W. stelden voor tot niet goed keuring van de begrooting B. A„ wat uitvoerige bestrijding vond bij den heer Traas, die toegaf dat er misschien wel enkele posten met gezamenlijk overleg verminderd konden worden, maar dat er op het oogenblik toch ook geen aange name sfeer van samenwerking bestaat tusschen B. en W. en het B. A. Tenslotte werd op voorstel van den heer De Rijk B. en W. opdracht gege ven de begrooting B. A. aan te houden tot de volgende vergadering en nog eens te confereeren met 't B. A. IERSEKE. Herhaalde malen werden door baldadige jongelui de deksels dei- riolen uitgelicht, wat voor voetgangers in het donker een groot gevaar ople verde. Het is nu de politie mogen ge lukken een der daders te trappeeren. Proces-verbaal is opgemaakt. IERSEKE. Voor de betrekking van va der en moeder in het Rusthuis van ou den van dagen alhier heeft het Burgerl. Armbestuur uit 10 sollicitanten benoemd den heer D. Kasse en echtgenoote te Koudekerke. De benoemde zal 1 Dec, in functie treden. IERSEKE. Zaterdag werd in tegen woordigheid van B. en W. den secretaris, den gemeente opzichter en verschillende raadsleden het nieuw gebouwde steenen schuilhuis aan de haven officieel ge opend. Er had zich onder leiding van en kele schippers een commissie gevormd die dit feil eenigszins feestelijk wilde doen plaats hebben. Reeds vroeg in den morgen wa# het nieuwe gebouw met bloemen en groen versierd en bevlagd. Des middags was aan de haven veel pu bliek om de rede te hooren waarmede de heer C. Sinke de plechtigheid zou openen. Het was een historisch verslag van de haven en den groei van Ierseke's cultuur. We releveeren dat voor 1870 in 't ge heel geen haven bestond te Ierseke daar de vloot slechts uit 6 a 7 kleine vis- schersscheepjes bestond, die bij storm en ontij schuilplaats vonden aaan den dijk. Uiteengezet werd vervolgens, hoe de haven tot stand kwam en meermalen moest worden vergroot. Thans is er, dank zij B. en W. en den raad 'n prach tig schuilhuis bijgekomen. Het voldoet aan alle eischen en Ierseke kan er met recht trotsch op zijn. Spreker zeide bur gemeester Gunning en allen die hieraan meegewerkt hebben dank voor hun hulp en sprak de hoop uit dat de schippers zullen zorgen dat alles netjes blijft. Bur gemeester Gunning knipte hierop 't lint door en het verklaarde 't schuilhuis voor geopend. Met een kort woord dankte hij den spreker en wees alle eer en hulde af, maar sprak de wensch uit, dat allen het gezag mogen steunen en er kennen. RAAD VAN 's HEER ABTSKERKE. 's HEER ABTSKERKE. Zaterdag ver gaderde de Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester voltallig. Ingekomen was een dankbetuiging van mej- G. J. M. de Hullu, vroeger onder wijzeres, voor het aandenken dat haar door den Raad namens de burgerij bij haar vertrek is geschonken. Verder was ingekomen een schrijven van de N.V, Waterleiding Zuid-Beveland waarin wordt medegedeeld, dat het sta tion voor verkoop van water thans is gevestigd te Baarsdorp bij den heer Jac. Harthoorn zulks in de plaats van de wed. Timmerman te 's Heer Arends- kerke. Op Maandag 15 Oct. a.s. hoopt de Commissaris der Koningin een bezoek te brengen aan de gemeente. Indien men dezen wil spreken bestaat daarvoor ge legenheid. Herstemming vond plaats over het in voeren van een steunregeling over welk punt de stemmen in een vorige verga dering staakten. Het meerderheidsvoor- stel van B. en W. om geen steunregeling in te voeren, werd thans aangenomen. Voor een steunregeling waren de heeren Van Weele, de Jonge en Braam. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur in de vacature H. van 't Westeinde, werd benoemd met 5 stemmen de heer Joh. Vermue. Op den hr. Jac. Driedijk wer den 2 stemmen uitgebracht. De verordening op de winkelsluiting werd opnieuw vastgesteld- Aangeboden wordt de begrooting voor 1935 sluitende op een bedrag van f 15.853 onvoorzien f 365. DE LOONEN IN DEN LANDBOUW. Collectief contract te Krab- bendijke tot stand gekomen. KRABBENDIJKE. In tegenstelling met andere gemeenten is hier vrij vlot een collectief arbeidscontract tusschen werkgevers en werknemers in het land bouwbedrijf tot stand gekomen. Op de laatste bijeenkomst, waartoe de arbeids- bonden de landbouwers hadden uitge- noodigd, waren slechts enkele der laat- sten aanwezig, doch deze deden de toe zegging zelf de afwezige landbouwers nog eens op te wekken. Onder leiding der heeren Welleman en Vogelaar had toen een vergadering van landbouwers plaats met als resultaat dat in beginsel besloten werd tot afsluiting van een collectief contract over te gaan. In een kort daar op gevolgde gecombineerde vergadering van boeren en arbeiders, onder leiding van den heer Welleman, werd men het over de voornaamste voorwaarden spoedig eens en thans is de overeenkomst definitief tot stand ge komen. Het loon bedraagt voor een vol wassen arbeider 2 per dag en bij den graan-oogst 25 ct. per uur. Deze loon bedragen dienen ook het uitgangspunt te zijn bij aangenomen werk. De vaste arbeiders gaan reeds dadelijk in zoover vooruit, dat 't dagloon nu bij alle aan gesloten werkgevers, ongeveer 20, den heelen winter 2 zal bedragen. Zoowel in de kringen der boeren als in die der arbeiders wordt het jammer gevonden, dat de heer Welleman te kennen heeft gegeven, geen blijvende leidende rol te willen vervullen, hoewei algemeen wordt erkend,, dat deze het vraagstuk geheel beheerscht en daarbij beschikt over de in deze kwestie zoo noodige bemiddelingstalenten. RAAD VAN WEMELDINGE. Regeeringsmaatregelen nood zaken tot een drastische be- lastingverhooging. WEMELDINGE. Zaterdagnamiddag vergaderde de Raad, onder voorzitter schap van burgemeester P. J. Keyzer, voltallig. Een verzoek van den heer C. de Koeyer tot weder inhuring van de door hem bewoonde gemeente-woning werd ingewilligd. Aangeboden werd de be- WANNEER UW KANTOOR WORDT verwarmd met gas, bent U zeker van een constante door U te bepalen tempe ratuur. 's Morgens steekt U de gasradia- ior aan.... 's avonds draait U hem uit. Verder geen omkijken naar. De gas- radiatoren hebben een verschillende ca paciteit en zijn overal plaatsbaar. Een pioiect voor de verwarming van Uw kan toor of werkplaats kan vrijblijvend voor U gemaakt worden. Vraagt nu nog even inlichtingen aan het gasbedrijf. Middelburg, 8-X-'34. Zaterdag en Zon dag hoogste lucht temperatuur 16.2 °C (61 °F); laagste 11.6 °C (53 °F). Heden 9 h: 16 °C; 12 h: 14.3 °C. Zaterdag/Zon dag 1.8 mm, Zondag/Maandag 0.1 mm re gen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 775 mm; laagste 772 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 776.9 mm te Warschau; laagste 733.9 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke veranderlijke wind, af nemende bewolking, weinig of geen re gen, kouder des nachts, overdag iets warmer. Zon op; 6 h 13; onder: 17 h 22. Licht op: 17 h 52. Maan op: 6 h 09; onder: 16 h 44. N.M.: 8 October. Hoog- en Laagwater te Vlissingen Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) October. Hoogwater. LaagwaUi Ma. 8 1.05 13.11 7.23 19.47 Di. 9 1.32 13.39 7,51 20.20 Wo. 10 S 1.59 14.10 8.21 20.53 Hoog- en Laagwater te Wetneidingfe October. Hoogwater. Laagv/aier Ma. 8 2.54 15.05 8.32 20.46 Di. 9 3.26 15.37 8.59 21.14 Wo. 10 S 3.58 16.10 9.24 21.46 grooting van het Burgerlijk Armbestuur voor den dienst 1935. De Commissie voor het nazien dezer begrooting zal bestaan uit de heeren Wabeke, Bruin- ooge en de Jonge. Aan den heer F. M. Westfaal Quadekker werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als agent der arbeidsbemiddeling. In diens plaats werd een aanbeveling, bestaan de uit de heeren H. Dekker en F. M. Geluk, benoemd de heer H. Dekker met 5 stemmen; 2 stemmen waren uitge bracht op den heer F. M. Geluk. Als lid van het Burgerlijk Armbestuur werd de heer Jac. Polderman met algemeene stemmen herbenoemd. Een voorstel van B. en W. om de verkoopgelegenheid op Zondag niet te verruimen werd met al gemeene stemmen aangenomen. Na gevoerde correspondentie en ge troffen accoord met belanghebbenden werd op voorstel van B. en W. beslo ten tot verlaging der rente van ver schillende resteerende schulden tot 4 en 4% pet.. Bij het punt intrekking en verlaging subsidies werd besloten het subsidie voor het comité ter bestudee ring en bestrijding der iepenziekte te schrappen en de bijdrage aan de ver eeniging ter bevordering van het vreemdelingenverkeer te verlagen tot f 5 per jaar, een en ander met ingang van 1935. Thans kwam aan de orde het voorstel der commissie voor het nazien der gemeentebegrooting, dienst 1935, mn het subsidie voor den autobusdienst We- meldingeStation KruiningenIerseke te bepalen op f 200 per jaar. B. en W. stelden voor dit subsidie te bepalen op f 150 per jaar. Medegedeeld werd, dat beide voorstellen niet werden gedaan bij eenparigheid van stemmen. De heer Adr. Dominic us stelde voor geen subsidie te verleenen. Het voorstel der begrootingscommissie werd verworpen met 5 tegen 2 stemmen; tegen stemden de heeren Aldr. Domini- cus, F. Wabeke Az., D. Mi. de Jonge, D. Bruinooge; voor de heeren P. Linden- bergh en P. Cysouw. Het voorstel van

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1